China ziet Giscard ais Europese leider NieuwvandeRPS! Rijkspostspaarbank «CE-PREMIER PING IN PARIJS Ontvoerde Italiaan weer vrij In 17 landen journalisten gedetineerd ol verdwenen OVERLOPER ONTHULT SOVJET-PLAN OVER PORTUGAL ILO wil optreden tegen Koppelbazen Verwijt aan Hoge Raad na arrest over transseksueel HER- EN BIJSCHOLING VAN VROUW GEWENST Vraag uitvoerige informatie uw nationale spaarinsieUing binnenland buitenland AOS BIJ ITALIAANSE BELASTINGEN "ZdUzoet "XDOR: GREET BUCHNER panier iw pen Verdwazing der geesten Bredase juristRaad gaat voorbij aan Grondwet Looptijd 5 jaar Vaste rente: 8%% Minimum storting f 1.000,- Rente jaarlijks opneembaar Tussentijdse opneming mogelijk' voor aankoop eigen huis Zend mij de folder met uitgebreide inlichtingen over deze spaardeposito's. Naam Straat.. Woonplaats JSDAG 13 MEI 1975 15 17 (Van onze correspondent) PARIJS De zogenaamde derde man van de Chinese Volks- publiek Tong Hsiao Pang is gisteren aan het hoofd van een de- tie van twaalf personen, waar onder de mini her van Bui- nlandse Zaken, in Parijs aangekomen, waar hij praktisch met et eerbetoon voor staatshoofden onthaald werd. Hsiao Pang is 'e-eerste minister, vice-voorzitter van de Chinese communis -he partij, en opperbevelhebber van de strijdkrachten en ordt algemeen als opvolger van Tsjoe en Lai aangezien. Hij is eerste hooggeplaatste Chinese regeringsfunctionaris die een 'ïicieel bezoek aan een westers land brengt. Zijn verblijf in inkrijk zal een week duren en hij zal daar twee onderhouden t president Giscard d'Estaing hebben. Bij zijn aankomst verklaarde Ping, die in de twintiger jaren evenals Tsjoe als gasiaroeider in Frankrijk veruleef, dat hij een onvergetelijke herinnering van Frankrijk bewaard had- Het bezoek van de Chinese vice-premier staat in het te ken van de Chinees-Russische controverse en de rol die Pe king in deze controverse in de rivaliteit tussen de beide supermogendheden door Euro pa zou willen zien spelen. Pe king ziet momenteel drie grote wereldgroeperingen: allereerst de twee supermogendheden die elkander min of meep in evenwicht houden maar impe rialistische ambities koesteren, vervolgens de zogenaamde tweede wereld van de indus- triemogendheden zonder daar bij uiteraard de Verenigde Staten en de Sowjet-Un-ie te tellen en tenslotte de ontwik kelingslanden of derde wereld. Voor Peking is Frankrijk hét aangewezen land om in de groep van de tweede wereld een leidende rol te vervullen en door aan deze wens uit drukking te geven onder schrijven de Chinezen de in ternationale doctrine van wij len generaal De Gaulle. China wenst een verenigd en sterk Europa dat onafhankelijk van Moskou en Washington. Teng Hsiao Ping zal president Giscard ongetwijfeld er op wijzen dat de ontspanning tus sen Oost en West op een illu sie berust en dat het expansio nisme van Maskou de reële bedreiging vormt voor Europa en ook voor Azië en momenteel gevaarlijker is dan het Ameri- ROME iDPA) Bij de Ita liaanse staatsfinanciën heersen chaotische toestanden. Sedert gisteren staken vrijwel alle belastingambtenaren. Een an dere actie van de beambten sleept zich al vanaf april voort. Er kon nog geen andere datum worden genoemd voor de aanvankelijk op 31 maart gestelde vervaldatum van de belastingaangiften. De minister van financiën, 'Brano Visentijii, een van de weinige technocraten in de re gering, heeft in een witboek op de rampzalige toestanden op zijn ministerie gewezen. De vroegere directeur van Olivet ti poogde vergeefs efficiënte arbeidsmethoden op zijn de partement in te voeren. Op de schrijftafel van de fiscus sta pelen zich tien miljoen belas- I tingaangiften uit de afgelopen jaren op. Drie miljoen formulieren betreffende de nieuwe btw komen in de ambtelijke loka len onder het stof te zitten. Een bedrag v-an 12 miljard aan belastingschuld ls reeds vastgesteld maar nog niet geïnd. kaanse imperialisme. Ping zal ie Franse president zeker ook waarschuwen voor het gevaar dat volgens zijn regering schuilt in de Europese veilig he.dsconferentie die Moskou sterk pulseert en waaraan Pa rijs bereid is mede te werken Volgens China is dit slechts een element van de imperia listische politiek van de Rus sen. Ping zal Giscard verder feliciteren met zijn recente Europese initiatieven, verkla ren dat de Europese saamho righeid versterkt moet worden omdat slechts een sterk en verenigd Europa dat boven dien zijn eigen defensie heeft zich zal kunnen ontworstelen aan de imperialistische stre vingen van de super-groten Volgens de Chinezen heeft Eu ropa geen andere mogelijk heid' Rusland is volgens Pe king een gevaarlijke militai- ristische en expansionistische mogendheid die zijn macht in West-Europa wil uitbreiden en de jongste gebeurtenissen in Zuid-Azië hebben aangetoond dat geen land nog op hulp en steun van Amerika kan reke nen. JAN DRUMMEN ROME (AFP) De „gewa pende proletarische cellen (NAP)" hebben zich zondaga vond gehouden aan hun toe zegging de jurist Giuseppe di Gennaro, als deskundige voor het gevangeniswezen verbon den aan het Italiaanse ministe rie van justitie, vrij te laten terwijl drie muiters in de strafgevangenis van Viterbo werden overgebracht naar ge vangenissen in het noorden van het land. LONDEN (AFP) Amnes ty International, de particulie re organisatie met hoofdkwar tier in Londen die opkomt voor politieke gevangenen, heeit zondag bekendgemaakt dat in 17 landen 71 journalis ten als gevolg van hun werk zijn gedetineerd of „verdwe- Dit is volgens Amnesty In ternational, in strijd met arti kel 19 van de verklaring over de rochten van de mens van de Verenigde Naties, dat aan eenieder het recht toekent in formatie in te winnen of te verstrekken. De organisatie wijst erop dat veel gedetineer de journalisten niet in staat •'an beschuldiging zijn gesteld of zijn berecht en dait anderen zijn „gemarteld". De zeventien betrokken lan den zijn volgens Amnesty In ternational Bangladesj, Brazi lië, Chili, Cuba, Guatemala, Indonesië, Nigeria, Pakistan, Singapore, Taiwan, Tanzania, Tsjaad, Turkije, Sowjet-Unie, Noord-Vietnam, Zudd-Vietnam en Joegoslavië. Indonesië spant de kroon, met 27 gedeti- eerde journalisten, aldus de o igaaf van Amnesty Internati onal. In de maanden juni en au gustus van het jaar 1973 werd m opdracht van het ministerie wti CRM, door het Instituut Psychologisch Marktonderzoek een enquête gehouden over het al dan niet werken van de Nederlandse vrouw met kin deren. De resultaten van dit onderzoek zijn nu gebundeld in een tijuig rapport, dat door CRM uitgegeven wordt, En wat leert ons dit rap port? Op de eerste plaats dat e niets zo moeilijk is als voor uitzien. In feite komt het rap port namelijk als mosterd na de maaltijd. Het naar de bereidheid van de Ne derlandse vrouw om deel te bijvoorbeeld nemen aan het arbeidsproces werd immers opgezet in een tijd met voldoende werkgele genheid en het zicht op nog meer welvaart en nog meer werkgelegenheid. Daarin is inmiddels wel eni ge verandering ge komen- Re delijkerwijze mogen we aan nemen dat we niet alleen over de welvaartstop heen zijn, maar ook dat de werkgelegen heid in eigen land en in de omringende Westerse landen een steeds moeilijker op te lossen probleem zal vormen. Verlenging van leerplicht en eventueel vervroegde pensio nering kunnen op den duur enig soelaas bieden, de daar door vrij gekomen plaatsen zullen rap door jonge werk zoekenden ingenomen worden, zodat het voor gehuwde vrou wen niet zo gemakkelijk zal zijn om aam werk te komen. Temeer nog omdat de ge huwde vrouw in Nederland wel enige eisen stelt ten aan zien van haar werk. Ze wil de mogelijkheid om vrij te nemen bij ziekte of vakantie van de kinderen en als het even kam ook nog Aangepaste" werktijden, dat wil zeggen werktijden die min of meer aansluiten bij de schooltijden van de kinderen. Het is duidelijk dat een werk- nemer met veel noten op de zang, ook al zijn die noten gerechtvaardigd, minder kan sen maakt dan een werknemer die genoegen neemt met de normale en gangbare werktij den. De vraag doet zich dan ook voor of het wel zo zinvol is om vrouwen die op dit mo ment tevreden zijn met hjin taak in en rond huis, eventu eel gecombineerd met sociale taken in buurt of kerk, het werk buitenshuis als alleenza ligmakend aan te praten. Daarmee wordt het probleem werkgelegenheid alleen ver scherpt. En waarom zou men dit doen als uit het jongste rapport blijkt dat slechts on geveer 15 procent vam de vrouwen met thuiswonende kinderen de taak binnens- en buitenshuis graag en met ge mak combineren. Immers, van de 25 procent werkende vrouwen met kinde ren geeft 43 procent onom wonden toe de combinatie van beide taken te zwaar te vin den. Zo gezien houden we dus alleen 15 procent (57 procent van 25 procent) vrouwen over die graag en zonder al te veel moeite de taken in en buitens huis combineren. Deze vrou wen hebben kennelijk op hun eigen manier een bevredigen de oplossing voor het gezin en voor zichzelf gevonden- Het ziet er voorlopig niet naar uit dat daar veel moeders met jonge kinderen bij zullen komen. Hetzelfde rapport ver telt ons immers dat 98 procent van de niet werkende vrou wen het onverantwoord vindt om werk buitenshuis te zoe ken, zolang er nog kinderen onder de vier jaar thuis zijn. Van een royaal arbeidsaanbod onder gehuwde vrouwen met kinderen is dan ook geen sprake en zo er al enige ar beidsreserve is dan zal men die moeten zoeken onder de vrouwen met grotere kinde ren. De gemiddelde leeftijd van de verkende vrouwen in de ongeschoolde beroepen be draagt dan ook 35 tot 44 jaar en in de op zijn minst middel baar geschoolde beroepen 45 jaar en ouder. Eventuele mogelijkheid tot her- en bijscholing van de wat oudere vrouw, lijkt in deze tijd dan ook meer gepast dan kostbare voorzieningen voor de opvang van jeugdige kinde ren. (ADVERTENTIE) Heel veel mensen weten het al, Philips batterijen gaan heel lang mee. LONDEN (Reuter) Een belangrijke Tsjechoslowaakse overloper tiaar het westen beeft een oud-Sovjetrussiseh plan onthuld dat tegen 1976 of 197? van Portugal een commu- nistisch-geregeerd land zou moeten maken, zo heeft de Times in Londen gisteren be richt. Ex-generaai-majoor Jan Sej na die in 1968 naar het westen uitweek, nam vorige week contact op met de correspon dent van de Times in Was hington en vertelde hem van bei Russische plan. dat onder meer voorzag in penetratie yan de communistische partij in het Portugese leger. Sejna is naar alle waar- mngton of omstreken en onder bescherming staat van de CIA, zei dat hij zijn informatie aan- üaande Portugal bij zich had gehad toen hij, zes maanden voor het neerslaan door Russi sche tanks van de opstand in Praag, naar het westen was uitgeweken. Sejna is naar a le waar schijnlijkheid de hoogste offi cier die ooit uit een land van het Warschaupact naar het westen vluahtte. Praag be schuldigde hem later van op lichting tot een bedrag vam 513.816 kronen. In zijn verklaring aan de Times vertelde Sejna dat hij de leider van de Portugese communistische partij, Alvaro Cumgal kende van de tijd dat deze van 1960 tot 1968 im bal lingschap woonde in de Tsje choslowaakse hoofdstad. Hier stond de Portugese partij vol gens hem onder toezicht van de Sovjet-ambassadeur in Tsjechoslowakije, Stefan Tsjervonenko. „Als partijsecretaris in het Tsjechoslowaakse ministerie van defensie was ik ook op de hoogte van de plannen-op-lan ge termijn die de Sovjet-Unie voor Portugal had en die voor zagen in de vestiging van een „progressieve democratische regering" onder communisti sche overheersing tegen 1976- '77", alduis Sejna in zijn ver klaring aam de Times. De Tsjechoslowaakse partij droeg de algemene en finan ciële verantwoordelijkheid voor de Portugese partij, zei hij. In tegenstelling tot Cunhals opvatting dat revolutie zou volgen op de dood van de autoritaire ex-premier Salazar, aldus Sejna, meenden de Rus sen dat eerst een periode van liberalisering iin Portugal zou volgen. „Volgens hen kon het be staande staats- en veilighe ds- apparaat in Portugal alleen worden vernietigd door „pro gressieve strijdkrachten". Het was daarom van essentieel be lang dat de Portugese commu- nistisdhe partij zou infriltreren ;n het leger", aldus Sejna. Het Sovjetrussische plan voorzag dat Portugal lid zou blijven van die Navo, om zo het Pact van Warschau van inlichtingen te kunnen voor zien. „Deze analyse was verwerkt in de algemene strategische opvattingen vam het Pact van Warschau, die Portuigal indeel den bij Italië, Griekenland en Turkije als zwakste schakels in de NAVO-keten. „De Tsjechen besdbouwden Ounhal als een goed organisa tor, die niettemin geleid dien de te worden. Zij zagen hem als een volledig betrouwbare marxist en een boven alle twijfel verheven instrument van de Sovjetrussische com munistische partij", aldius Sej na in zijn verhaal aan de Ti mes. trlcvaa vow don «ubriob mot vofMIg# Mam an atkaa v or don onderra kond Si| pvblikatio aullon don romleid nordon Slechte bil hoge ah sondering cel ven den regel Mrden afgeweken Neem en edree li|n den M| do redectie bekend Publikette ven brio- van (verkort of onverkort) betekent «tol dot do redactie hot In elte gevallen eene b mol GENèVE (AP) De inter nationale vakorganisatie (ILO) heeft in een nieuw ontwerp voor de binnenkort te houden conventie voorstellen gedaan om strenge straffen in te voe ren voor koppelbazen die op illegale wijze gastarbeiders van het ene land naar het andere overbrengen. Het ontwerp, dat in Genève werd gepubliceerd, roept de 125 udstaten van de ILO op om wetten en maatregelen te aanvaarden tegen migratie die met misstanden gepaard gaat, en voor gelijke behandeling en kansen voor gastarbeiders in hun land. Het ontwerp zal worden be sproken tijdens de jaarlijkse LLO eonfr-entie die op 4 juni in Genève geopend wordt, evenals de aanbevelingen van de ILO aan de regeringen om nieuwe maatstavenvoor gast arbeiders aan te leggen. Het aantal gastarbeiders in Europa alleen al is toegeno men tot 13 miljoen mannen, vrouwen en kinderen. Miljoe nen andere migranten hebben gedurende de afgelopen jaren gezworven binnen Afrika, Azië en het westerse halfrond, aldus een rapport van de ILO. Volgens dit rapport zijn de meesten die werk zoeken in de rijke Europese landen af komstig uit Algerije, Grieken land, Italië, Marokko, Portu gal, Spanje, Tunesië, Turkije e« Joegoslavië. Meer dan de helft van hen zijn gehuwd en moeten hun gezin achterla ten. Ails de regeringen zich ach ter de ontwerp-resolutie stel len veroinden zij zich daarmee om maatregelen te nemen te gen koppelbazen die gastarbei ders uit hun land halen, er naar toe brengen of door hun gebied vervoeren. Deze maat regelen zouden dan ook op zowel nationaal als internatio naal niveau van kracht moeten worden, om een vervolgings beleid ook te kunnen uitvoe ren. De oorlog in Vietnam en Oamb idja is voorbij. Wat mij bijblijft is de wrangt nasmaak dat onze voormalige vrienden en bondgenoten, door de VS en door de vrije we reld met hun anti-V.S.- Vietnam-betogin-gen in de steek zijn gelaten. Om het met die wanhopige Zuiid-Vietname- se militair te zeggen; verra den. Wij zullen ons moeten afvragen wat velen van hen te wachten staat bij de te ver wachten zuiveringen. In Cam bodja zijn reeds bloedige zui veringen aan de gang waar voormalige vrienden van ons met hum gezinnen vermoord worden. Maar dit zullen wel weer leugens zijn van die „slechte Amerikanen". Verbijsterijd is het hoe velen klakkeloos de communistische propaganda overnemen Het komt mij voor, dat men deze mensen in hun diepste ellende, natrapt. Waar blijven dan de protesten tegen de aan de gang zijnde zuiveringen in Cambodja? Waarom vragen wij niet aan onze regering, nee eisen, dat deze scherp protesteert bij de betrokken instanties? Wat ons past in deze dagen van doden- en bevrijdings- herdenkingen is een stille groet aan die duizenden doden die voor „niets" gevallen zijn in Vietnam en Cambodja. Wat one, past ook, is dat ieder van ons voor zichzelf uit moet ma ken in hoeverre de VS maar ook de vrije wereld schuldig zijn aan hen in Vietnam en Cambodja, die dachten bevrijd te worden en die nu onder communistische dictatuur staan. En laten we mededogen hebben met onze voormalige vrienden, die in de komende jaren ongetwijfeld ten offer zullen vallen aan zuiveringen. Dit is niet denkbeeldig en ik hoop juist voor deze mensen dat ik ongelijk zal hebben. Zij die nu nog menen dat de mensen bevrijd zijn, dat de VRR niet-communistisch is, dat de vluchtelingen gedwon gen werden of op de vlucht waren voor komende bombar dementen, moeten welhaast met oogkleppen oplopen. Te recht zou men dan kunnen spreken van: verdwazing der geesten. 1RUCPHEN R. DE GIER EEN rechtbank in Libië heeft ex-koning Idris bij ver stek tot zeven jaar gevange nisstraf veroordeeld op be schuldiging van het toestaan van corruptie binnen het leger onder de monarchie. ITRECHT (ANP) „Het tneuwste arrest van de Hoge Raad heeft de deuren naar de «luis waarin de geboorte-acte "?t opgeborgen, definitief ver grendeld." Aldus de Bredase jurist mr. F A. van Reijt in „Medisch Lontact" naar aanleiding van ue vernietiging door de Hoge naad van een beschikking van gerechtshof in Den het Het hof had de verbetering gelast van de geboorte-acte ioSi een transs0ksueel die in als Adriaan, een kind (ADVERTENTIE) Toor wie't nog niet Wv «hilips batterijen gaan heel lang mee. van het mannelijk geslacht, in de burgerlijke stand werd op genomen. maar die inmiddels na vier ingrijpende operaties „om zijn uiterlijke verschij ningsvorm zoveel mogelijk in overeenstemming te brengen met zijn vrouwelijke mentale organisatie" als Aldine door het leven giaat. Mede op grond van verklaringen van getuige- Jeskundigen, dat Adriaan bij zijn geboorte op z'n minst me de van het vrouwelijk geslacht was, concludeerde het hof dat er kon worden gesproken van een „misslag" in de zin van het burgerlijk wetboek (art. 29). De Hoge Raad vernietigde deze beschikking omdat hij zich op het standpunt stelde, dat volgens de wet bij het opmaken van een geboorte-ac te alleen moet worden afge gaan op de uiterliike ge slachtskenmerken van het kind Het met. terugwerkende •craeht tot de geboorte in aan merking nemen van andere kenmerken zou volgens de Hoge Raad afbreuk doen aan de rechtszekerheid, die de re gisters van de burgerlijke stand beogen te bieden. Mr Van Reijt zegt naar aan leiding hiervan, dat de aan drang tot het uitlokken van dieze cassatie in het belang der wet „ongetwijfeld stamt uit de kringen van de ambtenaren der burgerlijke stand, voor wie de rechtszekerheid van hun registers zo'n groot goed lijkt te vertegenwoordigen, dat ziel en zaligheid daaraan moe ten worden opgeofferd (in dit geval van de transseksu eel)." De uitspraak van de Hoge Raao gaat volgens hem voorbij aan het in grondwet en ver dragen verankerde recht op een menswaardig bestaan voor iedereen. Dat recht kan naar zijn mening niet opzij worden gezet door abstracties als .rechtszekerheid" Menswaar dig bestaan, aldus mr. Van Reijt, is juist het allerelemen tairste recht dat door wet en rechtsoraak moet worden k ergeste ld. Dat de Hoge Raad dit blijk baar tx>k wel aanvoelt, leidt nr. Van Reijt af uit de weinig gebruikelijke opmerking in het arrest, dat aReen de wet gever bij machte is om op gronden zoals het Haagse ge- redhtshof die had aanvaard, een aanvulling van de regis ters van de burgerlijke stand mogelijk te maken. Het zal zaak zijn, aldus mr. Van Reiit, dat juristen en medici in Ne derland eenparig druk gaan uitoefenen om in de wetgeving een dergelijke voorziening op genomen te krijgen. (ADVERTENTIE) Spaardeposito met 8%%rente Deze coupon ongefrankeerd opsturen naar: Rijkspostspaarbank Amsterdi

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 15