inks in Laos nu Heen aan de macht examens Staat ons straks een koude douche te wachten? Kamer slikt kritiek BB-piannen weer in luchtelingen terug naar Z.-Vietnam Echtpaar Den Uyl in Canada Pittige start bij VWO Eigen briefpapier, daar zal uw bovenbuurman van staan te kijken. AN RECHTS VERZET NAUWELIJKS SPRAKE Grote Gnork. Gratis van Amro Bank. tor nieuwe Ispaarders die al Vgen briefpapier nebben.^ Met weer PQ Europa Niet-alledaags aanbod voor nieuwe Amro spaarders: Kohl CDU-kandidaal bondkanselierschap Rechter acht zich niet bevoegd in proces uitzendbureau ALS.... WANNEER binnenland buitenland RIOLERINII VERSTOP! vuile ge\ STEREO- apparaten Te huur gevraagd FLAT, WONING of bungalow! ELASTIEKEN KOUSEN v.d. WALLE- BLOMMAERÏ Bodega „De Monnik"! Algerije wil Europa-dialoog opschorten Minister: Geen centralisatie v. Veenendaal en Proloog hereiken akkoord Tel. 070-42 7130 Risks" auitovetzj; U alleen „WA" kerd bent, kunt auto tydelyk ookl „casco"-schade (kJ Al vanaf 4,50 Minimumduur 10 J I Even een briefje-I woordnummer 5, j; I Wij regelen dan' 5l uw zorgeloze vafc. iAG 13 ME I 1975 13 13 I Geen problemen voa WATERCOMPR) Geen hak- of bi Ook voor reparat vernieuwingen. Tevens maken wjj |als nieuw. M. VAN GIN Complete Philips Sin Hiwi Set 53,50 per manj 1014,— 24 x (PL| onze redactie buitenland) GAPORE—SAIGON Xuidv.etnamese schepen b vluchtelingen zijn giste- L Bit Singapore vertrokken J naar Zuid-Vietnam terug lltren, heeft de regering L Sintapore bekendgemaakt, jas de bekendmaking wa- ije schepen die voor de L van Singapore lagen, on- ,rkt vertrokken. Een ze- sojiip maakte eveneens Iten om de terugreis te laarden. „i js <Je eerste keer, dat mg gemaakt is vtan terug keer van Zuiidlvietnamese vluchtelingen na de massale uittocht van naar schatting 200.000 Zuid',' i e t n a meze n vlak voor de capitulatie van het bewind van Saigon. De regering van Singapore heeit ook bekendgemaakt, dat drie Zuidvietnamese schepen met 413 vluchtelingen aan boord gisteren zijn vertrokken naar de Filippijnen en het ei land Guam. Vóór Singapore liggen nog 25 kleine vaartui gen met 449 vluchtelingen en twee grotere met 850 vluchte lingen. De Thaise minister van bui tenlandse zaken heeft gisteren de pers meegedeeld, dat de voorlopige revolutionaire rege ring van Zuid-Vietnam Thai land verzocht heeft alle Zuid- netnamese schepen te verzoe ken, naar Zuid-Vietnam terug te keren. Volgens de Thaise minister zal de zaak bespro ken worden als een VRR-dele gatie vrijdag in de Thaise noofdstad zou zijn aangeko men. De Nederlandse regering fleeft een formele nota ontvan gen van de regering van de republiek Zuid-Vietnam te Saigon. Deze is beantwoord, waarmee de voortzetting van de betrekkingen met de nieu we regering een feit is gewor den. Dit heeft minister Van der Stoel van Buitenlandse Zaken gisteren geantwoord op een schriftelijke vraag van het Tweede-Kamerlid Bakker (CPN). De Sowjet-Unie h,fcett aan de regering van Noord-Vietnam en de voorlopige revolutionai re regering van Zuid-Vietnam gevraagd om gebruik van de uitgestrekte marine- en lucht machtbasis Cam Rahn in Zuid- Vietnam, die werd aangelegd dioor de Amerikanen, zo heeft de New Yorkse correspondent van de Londense Daily Tele graph gisteren bevestigd. g T- SAS VAN GENI Tel. 01158 1933 Gentsestraat 4 [met 4 slaapkamers, j« stand in Temeuzen, Zo spoedig mogelijk, I huur geen bezwaar, kt per 1 aug. a.s. of eert Brieven onder no. 24 bureau van dit blad (.ADVERTENTIE) alsook LIBELLE-SUPP HOSil DROGISTERIJ Stationsweg 9 HULST Telefoon 3093 ierdeen Ithene larcelona lerlijn lordeaux irussel kankfort ienéve lelsinki itisbruck Kopenhagen Waar uw vrome wec| „gastvrijheid" echt staat. Het Juiste adres vooij uw lunch en bitteruortkl Jacques van den Bo'T Nwe Ginnekenstr. 3'| Tel. 34000 ■Locarno ■Londen ■Luxemburg Madrid IfaUorca Uiinchen Nice Oslo Parijs Rome Split wenen piirich ■Las regen zw. bew. onbew. zw. bew. h. bew. 1. bew. L bew. zw. bew. h. bew. regen regen 1. bew. L bew. regen 1. bew. onbew. 1. bew. zw. bew. zw. bew. h. bew. onbew. zw. bew. regen geh. bew. regen zw. bew. h. bew. 1. bew. 9 ga 23 gr. 21 gr. 13 gr. 17 gr. 15 gr. 14 gr. 15 gr. 17 gr. 13 gr. 11 gr. 18 gr. 21 gr. 14 gr. 14 gr. 20 gr. 25 gr. 20 gr. 12 gr. 18 gr. 15 gr, 16 gr, 21 gr. 21 gr. 17 gr. 21 gr. 13 gr. 22 gr (ADVERTENTIE) VIENTIANE (REUTER/AFP/DPA) De links georiën- teerde Pathet Lao heelt in Laos de macht in handen gekre gen na de afbrokkeling van de rechtse groepering van de coalitieregering. De laatste fasen van de machtsovername zijn zonder bloedvergieten verlopen. Nadat zaterdag het aftreden van rechtse leden van de coa litieregering bekend was ge maakt, sloegen de troepen van verscheidene legereenheden aan het muiten. De muiterij was gericht tegen rechtse offi cieren. Gisteren waarschuwde Kham Ou an Boupha, brigade generaal van de Pathet Lao en sinds zondagavond waarne mend minister van defensie, de tegenstanders van het nu döor de linkse groeperingen overheerste coalitiekabinet dat tegen elke niet door de rege ring goedgekeurde beweging van troepen, vliegtuigen of tanks met kracht zal worden opgetreden. Tekenen van verzet zijn tot dusver niet waargenomen en waarnemers in Vientiane zijn van mening dat elke poging van de rechtse groeperingen om door middel van geweld hun verloren gegane macht te heroveren, vergeefs zal zijn. De meeste belangrijke rechtse politici en generaals zijn uit Laos gevlucht en de reahtsen beschikken nog maar over één geïsoleerde basis in de zuide lijke provincie Savannaket die bovendien nog door de linksen omsingeld is. De rechtsën heb ben hier een legerdivisie en een squadron door propellers voortgestuwde jachtbommen werpers van het type T-28. Inmiddels heeft premier Souvanna Phouma generaal Atsaphangthong Pathamma- vong ontslagen al bevelhebber van het vijfde militaire dis trict waarvan het hoofdkwar tier in Vientiane gevestigd is. Hij had hem pas twee dagen geleden in deze functie be noemd. Opvolger van generaal Atsaphangthong Pathamma- vong is brigade-generaal Sou- rith D. Sasarith. Een compag nie cadetten die zondag haar kamp verliet en een techni sche school in Vientiane bezet te, eiste gisteren het ontslag van generaal Atsaphangthong, De cadetten verklaarden dat de generaal een „knecht van de CLA de Amerikaanse centrale inlichtingendienst" is. De nerutralistische premier Souvanna Phouima maakte za terdag het ontslag bekend van de rechtse ministers van defensie en financiën en de rechtse onderministers van buitenlandse zaken en openba re werken. De radio van de Pathet Lao liet toen weten dat minister van defensie Sisouk na Champassak gepoogd had een staatsgreep te organiseren. Het ontslag van de rechtse re geringsleden ging gepaard met het ontslag van rechtse gene raals die in feite de „basis" vormden voor de strategie van de Amerikanen in Laos. De rust die doorgaans in Vientiane heerst, is door de jongste gebeurtenissen niet ernstig verstoord. Sommige winkeliers die uit India, Tai wan en Vietnam afkomstig zijn, hebben hun winkel» ge sloten. De autoriteiten beletten gisteren 84 Chinezen uit Tai wan en Vietnamezen per vliegtuig naar Bangkok te ver trekken omdat hun reisdocu menten niet meer geldig zou den zijn. De neutralistische premier Souvanna .Phquma heeft de bevolking via de ra- dio opgeroepen haar. kalmte te bewaren. De t.oorinrid Is niét ernstig, zo zei' hij, daar de coalitieregering haar politiek van nationale verzoening voortzet. Waarnemers achten het niet waarschijnlijk dat de Pathet Lao in de naaste toe komst stappen zal doen om de coalitieregering omver te wer pen. De V.S. zijn niet van plan de rond 1.000 Amerikanen die op het ogenblik in Laos ver blijven, te evacueren. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van defensie die dit gisteren meedeelde, zei dat le huidige toestand in La os 1 een dergelijke maatregel nog niet nodig lijkt te maken. De Amerikanen schijnen zich overigens niet erg druk te ma ken over de machtsovername In Laos. Na hun tegenslagen in Cambodja en Vietnam leek het de autoriteiten in Wash ington vrijwel onvermijdelijk dat de coalitieregering in Laos ten gunste van de „communis ten" uiteen zou vallen. DE AMRO-bank weigert Zuid- Af rika economisch te boycot ten. De beslissing tot een boy cot ligt „op de weg van het bevoegde gezag en niet op die van de bestuurders van een particuliere onderneming", al dus dr. J.r.m. van den Brink. BONN (DPA) De CDU wil met haar partijvoorzitter Helmut Kohl (45) als kandi daat voor het bondskanselier schap de verkiezingen van 1976 ingaan. Het partijbestuur sprak zich gisteren met alge mene stemmen uit voor een kandidatuur van Kohl. Ook Gerhard Steltenberg, die zelf ook gold als kanshebber voor de kandidatuur, stemde voor Kohl. Kohl is premier van Rijnland-Palts. BEIROET (UPI) Volgens het in Beiroet verschijnende dagblad Al Anoear heeft de Algerijnse, regering aan de Arabische 'Liga gevraagd de voorbereidingen voor de Ara- bisch-Europese dialoog over economische samenwerking op te schorten, bij wijze van pro test tegen het handelsakkoord dat zondag tussen Israël en de EEG is tot stand gekomen. Het Algerijnse verzoek heeft vol gens Al Anoear in de vorm van een spoedmemo drie da gen geleden gecirculeerd on der de 20 lidstaten van de Liga. Premier Den Uyl is zijn driedaagse bezoek aan Canada begonnen met een rondreis door gebieden bij de Niagara- watervallen en Toronto waar Veel Nederlandse immigranten wonen. In Niagara-on-the-lake, Niagara Falls en St.-Catheri- nes ontmoetten Den Uyl en zijn echtgenote leden van de Nederlandse gemeenschap in die steden. Een lunch, aange boden in Niagara-on-the-lake door Robert Welch, minister van cultuur en recreatie van de regering van Ontario, ging vooraf aan een bezoek van een uur aan de Niagarawatervallen (zie foto)- Met een vliegtuig van de Canadese luchtmacht is het gezelschap teruggekeerd naar Ottawa waar Den Uyl gisteren en vandaag besprekingen voerde met premier Trudeau en minister van buitenlandse zaken Maceaehen. ROTTERDAM (ANP) De civiele rechter bij de recht bank in Rotterdam acht ziéh niet bevoegd in het proces, dat een Westlandse tuinder tegen de Franse kalimijnen had aan gespannen. De rechter ver wees in zijn uitspraak gister middag naar de Franse rech ter. De Stichting Reinwater, die het initiatief tot deze par ticuliere actie nam, werd door de rechteT veroordeeld tot het petalen van de proceskosten Deze waren ruim f 2.000,-. De advocaat van de stichting overweegt in hoger beroep te gaan. ntoorpersoneel antie nog iets extra's verdk' naar Randstad gaat. ied betaald werk voor o.a YPISTES ES moderne talen ONISTES ct netto uitbetaald 1% va* rbetaalde vakantie- en sociale voorzieningen- 3reda Tel. 01600 - 3615* verstandig met aardgas Ous ook met warm water Hopelijk niet. Hopelijk is er in de volgende eeuw nog aardgas, voor het verwarmen van onze huizen, koken en verwarming van water. Onze kansen op een zo lang mogelijk gebruik van aardgas stijgen, als we er nil al verstandig mee omgaan. Hoe? Een voorbeeld: niet te kwistig omgaan met warm water. Geen warm gebruiken als het met koud kan. N|et te lang onder de warme douche. A's we daar nu aan denken, hoeft 't straks onze •onderen niet koud over de rug te lopen Eublikatie van de Vereniging van Exploitanten van Gasbedrijven in Nederland (Vegin) en N.V. Nederlandse Gasunie Correspondentieadres: postbus 19, Groningen Een pittige start bij het VWO heeft de eerste dag van de centrale schriftelijke eindexa mens van het algemeen voort gezet en van het lager beroeps onderwijs gekenmerkt. Vrij lastig maar toch goed be antwoordend aan het niveau, was de opdracht die de VWO- kandidaten gistermorgen voor geschoteld kregen. Zij moesten van het 1900 woorden tellende artikel „Lof van het conserva tisme" van J.H. Hledrinig in „Liberaal Reveil" van april 1974 een samenvatting geven van maximaal 500 woorden. Veel leerlingen zullen daar de nodige moeite mee gehad heb ben. vooral vanwege de vele citaten in de tekst- Die tekst was overigens helder en de opdracht vroeg terecht om een systematisch inzicht en het kunnen werken met onder scheidingen. Heel wat pittiger was voor de VWO'ers het Frans, echt té moeilijk volgens een heel kie ne leerling. De kandidaten kregen vijf beschouwende tek sten onder ogen die over het algemeen van hoog niveau wa ren. De eerste tekst, uit „Le Monde", behandelde het pro bleem van het werken aan de lopende band. De probleem stelling was duidelijk, maar het taalgebruik vrij moeilijk vooral aan het eind. Eveneens uit „Le Monde" was de tweede tekst die de positie van Poincaré aan het einde van de eerste wereldoorlog be handelde. Deze tekst zal zeker moeilijkheden hebben opgele verd aan leerlingen die geen geschiedenis in hun pakket nadden. Het antwoord op vraag 11 was niet exact uit de tekst te halen. De formulering van vraag 16 „Poincaré semble avoir été arrété de faire quel- que chose" leverde zeer cu rieus Frans op, dat echter geen moeilijkheden opleverde voor een juiste beantwoording. Helder, met uitzondering mis schien van de eerste alinea, was de derde tekst, ontleend aan Francois de Closets „Le bonheur et plus". Maar vraag 27 vroeg synoniemen die niet functioneel waren. Is dat wel acceptabel? De verhouding van de Franstalige Belgische literatuur tot de Franse was het onderwerp van de vierde tekst uit het tijdschrift ,.Le francais dans la monde". Een duidelijke tekst in niet te moei lijk woordgebruik. Ook de vragen waren duidelijk. De vijfde tekst uit „Le nouvel observateur" ging over de functie van allerlei festivals- De tekst was van een moeilijk taalniveau met vooral In de tweede en derde alinea zeer ingewikkelde en lange zinnen. Op vraag 49 na, die niet erg duidelijk was geformuleerd, waren de vragen goed. Goed te doen waren de op drachten Nederlands voor MA VO 4 en 3. De kandidaten moesten een tekst verklaren over „Probleem met werkelo zen" respectievelijk „Zomer tijd". Enkele vragen waren wellicht wat merkwaardig door hun vaagheid. Maar over het algemeen was de opdracht redelijk. Dat was ook het geval met de beide opdrachten Nederlands voor de kandidaten van het lager technisch onderwijs (T- stroom). Zij kregen „Speur tocht naar een half miljoen" en Simon Carmlggelts „De laatste keer" te verklaren. De vragen benaderden het T-nd- veau goed. De kandidaten van het lager huishoud- én nijverheids on derwijs kregen in de ochtend uren een goede Engelse tekst met goede vragen te verwer ken. In de middaguren was Nederlands aan bod: een pitti ge tekst met redelijk tot goede vragen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG —De kamer commissie voor binnenland.'^ zaken heeft gisteren bij de behandeling van de regerings nota's over de civiele verdedi ging en de rampenbestrijding nogal felle kritiek geleverd op de plannen van het kabinet om de. bescherming bevolking in te krimpen en er een rijks organisatie van te maken. De christen-democratische partij en hadden zelfs al een motie op tafel liggen, maar trokken die schielijk in, toen minister De Gaay Fortman de Kamer verzekerde dat het omvormen van de BB tot een rijksorgani satie niet betekent dat alles gecentraliseerd gaat worden. KVP en CHU bleken aan deze toezegging genoeg te hebben, hó'ewél het antwoord van de bewindsman hen zwaar teleurstelde. Beide fracties willen, dat de BB bij de pro vincies wordt ondergebracht zolang de gewestvorming nog niet goed op dreef is gekomen. Zij vonden de ariguimenten van de bewindsman om dat niet te doen nergens op slaan, maar hun motie verdween toch on der de tafel, zonder ingediend te worden. CH-kamerlid Tila- nus las hem nog wel voor in de hoop dat de minister er alsnog lering uit zou trekken De BB-plannen van het ka binet komen in het kort hier op neer: in het kader van een snelle verbetering van de hulpverlening bij rampen wil de regering de dienst BB drastisch inkrimpen. Nu nog beschikt de BB over 118.500 man, maar dat moeten er 77.500 worden. Uitgangspunt is de gewestvorming, maar zo lang die er nog niet overal zijn is een overgangsfase no dig. Bestaande plannen voor regionale brandweerkorpsen moeten verder worden uitge werkt, en de vrijwillige brandweer moet de kern vor men van de algemene hulpor ganisatie, die minister De Gaay Fortman op het oog heeft. Daarvoor moeten meer beroepskrachten worden aan getrokken, maar, zo verzeker de de bewindsman de Kamer; het merendeel van de brand weer moet op vrijwillige basis blijven werken. De KVP'er Aarts was zwaar teleurgesteld, omdat de aansluiting op de bestuurlijke herindeling volledig wordt ge mist. Ook de linkse fracties waren ontstemd over de rege- ringsplainnen. PvdA-ka-merlid Rienks diende een motie in, waarin de regering wordt ge vraagd een inventarisatie te maken van alle mogelijke rampen die ons bedreigen en daar liet beleid op afstemmen, vooral preventieve maatrege len treffen. (Minister: ak koord). PPR-kamerlid Waltmans trok die lijn door: waarom eerst kerncentrales in dichtbe volkte gebieden bouwen (Borsele) en daarna met een rampenplan komen? Je kunt volgens hem die centrales be ter helemaal niet bouwen, maar als het dan zo nodig moet, dan niet in een dichtbe volkt gebied. JEJij vroeg de mi nister er voor te zorgen dat er ook met; de buren, (België en West-Duitsland) gepraat gaat worden over kerncentrales en chemische bedrijven, die bij omgevallen grensoverschrijden de rampen tot gevolg hebben ('Zeeland-Antwerpen, Zuid- Limiburg-Luik-Ruhrgebied). De minister wil de mogelijk heid tot voortdurend overleg met de Belgische en Duitse autoriteiten daarover openhou den. EINDHOVEN (ANP) To neelwerkgroep „Proloog" uit Eindhoven en het Tweede-Ka merlid voor DS'70 mevr. Phia van Veenendaal-Van Megigelen zijn overeengekomen de ge rechtelijke procedure, d-ie Pro loog tegen het kamerlid had aangespannen, te beëindigen, Mevr. Van Veenendaal erkent, dat feiten, die zij had gesteld in een publikatie, onhoudbaar zijn gebleken, betreurt de pu blikatie, en heeft zich bereid verklaard de kosten van rechtsbijstand van Proloog, ge schat op zo'n f 10.000 te ver goeden. Dit heeft de toneel werkgroep gisteren meege deeld. Leuk hoor, voor NAC en PSV, kortom voor het Zuidne derlandse voetbal. Gefelici teerd Veel geluk hoor, NAC. Waarmee ik niets naars be doel, alleen maar dat de bal, ook de Zuidnedertamdse voet bal, rond is en blijft. Weet u wat die ontvoerders In Italië met elkaar hadden afgesproken? Laat de linkerhand niet we ten wie de rechter vrijlaat. Heb in het weekeinde de Inkomstennota van de regering bestudeerd- Jawel, sjongejon- ge, zegt u dat wel. Conclusie: Ik kan er in ko men, maar ik ben et nog niet uit. Sjouweouwe, zeg ik op mijn beurt maar. Wat een slecht nieuws, hè. Van E stel - Hoogovens, van Unilever, van Philips en Akzo en VW en zo. Nou, heren, het is gelukkig nog maar het eerste kwartaal. Het is nog niet zo erg. U hebt tenslotte nog drie kwartalen om het beter te doen. Tot afgelopen saterdag werd In Oostende een tandartsen- congres gehouden, waar geble ken iis dat op elke honderd Belgen van 20 jaar er nog maar één gave tanden heeft. Da's de enige die door kan bijten. •ir AIs de Belgische kinderen 2 aar oud zijn hebben nog liefst 96 van de 100 gave tanden, maar met 3 jaar is dat al 60 pet. k De Haagse politie zit eniger mate in de maag met een vreemd voertuig dat twee agenten in de nacht van zater dag op zondag j.l. in de bin nenstad buitmaakten. Het leek een soort tank, compleet met. (nagemaakt) kanon, mitrail leurs en een granaatwerper- k Toen de agenten het voer tuig hadden aangehouden en de papieren van de ingezeten bestuurder wilden controleren, sprongen er drie mannen uit die wegrenden. Toen bleek onder de helemaal in camou- flagekleuren geschilderde tank een oude auto te zitten, kr 't Zal wel een grapje ge weest wezen, denkt de poli tie. Ik schiet op en ren weg, In camauflagekleuren. MERIJN. DE Europese Commissie in Brussel, het „dagelijks be stuur" van de EEG, heeft gis teren besloten dat in de perio de van 12 mei tot 5 juli over tollige wijn in de gemeen schap tot alcohol verwerkt kan worden. VOOR het eerst sedert de Tweede Wereldoorlog zijn gis teren twee Amerikaanse oor logsbodems de haven van Le ningrad binnengelopen. Twee Sowjet-marineschepen brengen telegelijkertijd een bezoek aan Boston. (ADVERTENTIE) Iedereen die vóór 7 juni a.s. een spaarrekening opent bij de Amro Bank, kan z'n eigen briefpapier bestellen. 100 Velletjes met op 't briefhoofd uw persoonlijke gegevens gedrukt met daarbij passende enveloppen. U betaalt er weliswaar f 10,- voor, maar de Amro stort ook meteen f 5,- op uw nieuwe spaarrekening. En heeft u al briefpapier, dan kunnen we ook gewoon f 5,-op uw rekening zetten, of een gekke grote Spaar- Gnork geven. Maar dat briefpapier, dat is natuurlijk wel het aardigste. Vooral ook omdat er keuze is uit 6 verschillende mogelijkheden. J.J. Horn man Julianaplantsoen 223 Zutphen „<XdjCHTB -H£S% GEZHSKl&üc&S, flWfl&U2JE urne H/B ivw nu oeaeuGoe en s -zhksh OH^rsawi'jï- Dear,,

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 13