rerker s, NOG DIT JAAR VERMOGENS AANWASDELING Minimuminkomen en leer vuurgevecht lissen anarchisten examens Waarover de koningin niet spreekt. VOORONDERZOEK RIJ ANWB-AUTOKEURINGEN NG Vrees voor bij reis organisaties Het weer in Europa IRDIGER 79,- HERDENKING IN MOSKOU J Maandag start de examen-marathon roningraad Verwen moeder dubbel! CHRISTINA TROUWT IN C0MKERK 8,25 Andere verdeel sleutel uitkering wegengelden DE St| ILterdag 10; mei 1975 binnenland buitenland lorlicht t RRAAD: 65,- 55,- 45," 72,- 62,- 53,- 85,- 75,- 63," 05,- 89,- 75," 19,- 100,- 89," 69,- 135,- 118,- 39,- 118,- 110," 29,- 19Q,- 170,- 69,- 215,- 190,- 35,- 268,- ?35,- luxaflex dealer ADVOCATEN Juweel-bakkerijen worden gesloten vertelt alles. Josephine van Dalsum zoekt ongehuwd moedertje. Sylvia treurt om Carl Gustav's avontuurtjes. En nog veel meer. j Regering tegen voorstel Giscard Heroïnedealer aangehouden in Eindhoven HOEVEEL AFDRAGEN WAT IS OVERWINST - Amsterdam orgaan van woningcorpo- feterdam, Groningen, Deven- ting administratieve iccountantsafdeling) ten be- d-Nedertand, met als stand- 30.000,- bruto per jaar fig). begeleiden bij jaarreke- rporaties; Iratie en jaarrekeningen; |adviezen; cifieke problemen rondom Ivan de administratieve con- leling. ing met goede promotie- larbeidsvoorwaarden, w.o. ludiekostenregeling. kers kan na gebleken ge. ito ter beschikking worden en; RAAD, pm. Op de - I. 17 delen pd en West-Brabant omvat. i van hoofden en directeuren ken en leer- en hulpmiddelen ontwikkeling, opleiding liime verkoopervaring in de ■tie, pensioenverzekering en inlichtingen graag aan ons th 30855 (vragen naar dhr. nerken eter t tapijt wordt. m. gelegd meeneem pr. VITRAG f. aar korting. Geopend iedere werkdag: 9-12 uur en13-18 uur zondags gesloten (Yam onze correspondent) j ONN Een vuurgevecht tussen de Keulse petitie en rchisten heeft het leven gekost aan de 22-jarige agent Her Pauli en aan de reeds lang gezochte terrorist Wer- Sauber. Bij het incident, dat tegen half twee in de it van donderdag op vrijdag plaatsvond, werd een an- je jonge agent levensgevaarlijk gewond. Tijdens een spedoperatie moesten bij hem de milt en enkele kogels ui de level en de maag worden verwijderd. Zijn toestand wrdt als hoogst ernstig beschouwd. En bewoner van de Keulse wk Gremberg had in de be- wste nacht de politie gewaar- siuwd, omdat een drietal jogelieden zich op verdachte e oo een parkeerplaats op jut d. Toen agenten van twee on adiellijk gearriveerde pa tio illewagens het drietal om papieren vroeg, bood het jaJvaikelijk geen enkel ver at Zelfs toen de agenten met het ioofdbureau van politie telefmeerden om de personalie- en t< controleren, bleven twee van de anarchisten rustig in de imlddels geopende wagen zittn. terwijl de derde buiten de ato vragen beantwoordde. De agenten kwam het drietal ecter zo verdacht voor, dat zijde wagen aan een grondig onerzoek onderwierpen, Op hczelfde moment waarop zij ir de kofferruimte inbrekers- verktuig ontdekten, openden twee in de wagen zittende 'rroristen plotseling en met Ue hevigheid het vuur. De 2-jarige Pauli die pas sinds nkele maanden, in Keulen ge- tatloneerd was, werd hierbij et'plaatse gedood en hetzelf de ot overkwam Werner Sau cer toen de agenten het vuur bea twoordden. De 32-jarige 1 Ka: -Heinz Roth, die zich in 196 al vrijwillig bij de Ham- j bui se politie had gemeld en kol: tijd later was vrijgela- ten. bleef buiten schot, omdat i hij onmiddellijk bij het uit- breen van het vuurgevecht de tanden omhoog had gesto- ke. Daarentegen probeerde de derde terrorist, die later Beland Otto bleek te zijn, de vlcht te nemen. Hij werd h'rin echter gehinderd, omdat hl door een van de schoten I vn de agenten in de heufl I erd geraakt. Naar later leek, werd Otto reeds sinds i pril 1971 door de politie ge- ocht, omdat hij in die maand lad deelgenomen aan 'n bank- TOf in München. Een van jn handlangers was hhierbij »lf Heissler, die begin maart tgen de uitlevering van de 7est-Berlijnse CDU-voorzitter 'eter Lorenz werd vrijgelaten n zich nu met zijn vier lotge- oten waarschijnlijk op de te- ugweg naar Duistland be- rindt, Werner Sauber werd nader hand g«ïdentificeerd als een. van de leidende figuren van de beveging van de tweede juni, de voor de ontvoering J van Pfter Loren± verantwoor- delijk is Wegens deze samen' hang net de terroristische be- wegin; in Duitsland weigerde de Keilse politie in de namid dag oor een persconferentie na dere bijzonderheden bekend te makei. Zelfs de namen van de terroistfen wilden zij niet noe- yen, maar journalisten slaag den er toch in deze te achter- haler. Intussel worden steeds meer aavocaen van het op 21 mei je Suttgart teger de harde jei'n -an de Baader-Meinhof- ewegiig beginnende proces ytgesoten. Nadet reeds eer der Ilaus Croissant, een van io yrde^igers van de Neder- k- Ronald Augustin, en J-urtStroebele op besluit van e ,tuttgartse rechtbank de verdediging ontnomen was, werd gistereh ift Heidelberg de advocaat van Andreas Baader, Siegfried Haag, gear resteerd, Tevoren had de poli tie de kantoorvertrekken van Haag, die aanvankelijk ook op de verdedigerslijst van Augus tin stond, urenlang doorzocht. Hierbij werd kennelijk belas tend materiaal, dat 231 jn aan houding motiveerde, gevonden, (Van onze onder wijsredacteur) DEN HAAG Ettelijke duizenden Nederlanders be ginnen maandag aan het eind examen in het voortgezet onderwijs. Het zijn er dit jaar weer meer dan in 1974. Opvallend is. dat het aantal eindexamenkandidaten van d« athenea en gymnasia met ruim 21 procent is gestegen ten opzichte van vorig jaar- Ook het aantal bij mavo-4 is fors gestegen, namelijk ruim 9,6 procent. Bij het driejarig mavo is de stijging ruim vier procent en bij het havo twee procent. Bij vwo, havo en mavo zetten zich maandag in totaal 147.725 leerlingen, 75.353 jongens en 72.372 meisjes, aan het landelijk centraal schriftelijk eindexa men. Alleen bij het mavo zijn er meer meisjes dan jongens, die zich voor het eindexamen hebben opgegeven. Bij de andere opleidingen zijn de aantallen jongens groter dan de aantallen meisjes met het grootste verschil bij het atheneum. De eindexamens spelen zich voor het allergrootste deel af in mei, de herexa mens voornamelijk in de tweede helft van augustus, niet alleen voor vwo, havo en mavo, lhno en Ito, ook voor lager economisch en ad ministratief onderwijs (leao) en lager middenstandsonder- wljs (lmo). De laatste week van mei en begin juni zijn er voorts de examens van het middel baar technisch onderwijs (mto) en van de verschillen de afdelingen van het mid delbaar huishoud- en nijver heidsonderwijs (mhno) zoals oriëntering verzorgende be roepen, inrichtingsassistente, kinderverzorgster, kostuum naaien, couture, huishoud kundige en huishoudkundige voor inrichtingen, met her examens in augustus. De examens voor de mhno-oplei- ding vooropvoeding hoger beroepsonderwijs worden in januari gehouden. Het mid delbaar economisch en admi nistratie en middelbaar mid- denstandsonderwijs zijn eind april en begin mei reeds hun eindexamens begonnen. De herexamens voor het mmo volgen in augustus. Interessant is wellicht nog de verdeling van de eindexa menkandidaten naar de schoolsoorten mavo, havo, atheneum en gymnasium. De 79.923 abituriënten van ma vo's overtreffen die van ha vo's, athenea, en gvmnasia gezamenlijk met 12.121. Acht procent van de mavo-kandi daten gaat op voor het diplo ma mavo-3 (2816 jongens en 3598 meisjes). Van de 73.509 mavo- t-kan- didaten zijn er 35.075 jon gens en 38.434 meisjes. Aan de havo-eindexamens nemen 41.535 personen deel: 21.968 jongens en 19.567 meisjes. De 26.267 kandida ten voor een vwo-diploma zijn: 12.373 iongens en 7.976 meisjes, die eindexamen atheneum doen en 3121 jon gens en 2797 meisjes, die het gymnasiumdiploma trachten te verwerven. Sovjet regerings- en par tijleiders stadn stram in het gelid opgesteld tijdens de kranslegging bij het Mauso leum van Lenin t.g.v. de her denking van de 30-ste ver jaardag van de overwinning in de Tweede Wereldoorlog. Tweede van rechts in de eer ste rij partijleider Breznjev, die gisteren tot maarschalk werd bevorderd. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG De reeds aan gekondigde interne organisa torische wijziging bij de afde ling reisorganisatie van Hol land International Travel Group (Hintgroep) heeft ertoe geleid dat tegen het einde van dit jaar de binnen deze afde ling werkende acht reisorgani satoren geconcentreerd zullen worden op twee plaatsen in ons land; Alkmaar en Rijs wijk. Bij deze concentratie zijn 400 van de 1600 werknemers van de Hintgroep betrokken. Van deze 400 zullen, indien passagiersaanbod niet zal toene men, een aantal moeten af vloeien. Maar in de eerste plaats hoopt men ontslagen te beperken door natuurlijke af vloeiing. Koninklijke Scholten-Honig NV heeft al haar twaalf Ju weelbakkerijen in Nederland aangemeld bij de structuur commissie bakkerij voor sane ring. Onheffing van de Juweel bakkerijen (de voormalige bakkerijen van de coöperatie „De Toekomst") zou beteke nen dat ca. 1.000 personen, van wie 140 op part-time ba sis, zonder werk komen te zit ten. In een verklaring aan de ondernemingsraad wijst de KSH-directie erop dat de ju weelbakkerijen in 1974 een verlies leden van ruim f 10 min. De directie vreest dat dit jaar een soortgelijk verlies verwacht kan worden. (ADVERTENTIE) Bij zo'n korse flacon Desert Flower Hand Body Lotion van 250 cc krijgt u tijdelijk een geurig stfak luxe Desert Flower Toiletzeep ter waarde van f 3,50 gratis. (ADVERTENTIE) 7EN HAAG Het kerke- ii huwelijk van prinses Chtutina met Jorge Guiller- 2al zaterdag 28 juni wor- en voltrokken in de Domkerk in Jtrecht- In.deze dienst zul- k' voorgaan dr. J. van der Nederlands hervormd PGdikant ten behoeve van het riy-pastoraat Domkerk en pa D. Bot s.j. uit Den Haag. diens zal om twaalf uur teginaen. Daarover leest u in de nieuwe Story. Want Story vertelt alles. En deze keer was Story getuige van een ontspannen gesprek van onze vorstin met een jonge, charmante vrouw die heel Nederland kent.Waarover spraken zij?Met Story weet u meer. Voor maar 85 cent in elke kiosk te koop! (Van onze parlementaire redactie) DEN IIAAG Het kabi netsberaad heeft een wetsont- 'werp van minister Westerterp (Verkeer en Waterstaat) goed gekeurd waarin wordt voorge steld de regeling voor de ver deling van. de zogenaamde we gengelden voor de provincies en gemeenten te herzien. De huidige verdeelsleutel waarin een garantieregeling is ver werkt wordt vervangen door een niéuwe' verdeelsleutel waarin een factor 'voor de on dergrond'is opgenomen. Dat betekent het volgende in de huidige regeling wordt onvoldoende rekening gehou den met de verschillen in bo demgesteldheid tussen de pro vincies. Het is echtpr duidelijk dat naarmate de draagkracht van ce ondergrond beter is, de aanleg- en onderhoudskosten van een weg lager zijn. Tot nu toé is deze factor niet in de verdeelsleutel verwerkt. Dat gaat n veranderen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabinet-Den Uyl wil onder voor waarden zelfstandigen een minimuminkomen garanderen. Op zo'n minimuminkomen heeft een middenstander recht, als zijn werk en bedrijf onmisbaar zijn. Het duurt nog lang voordat dit gegarandeerd minimuminkomen er zal zijn. Daarom wil het kabinet snel de nood van de middenstand verlichten door speciale en uitbreiding van bestaande re gelingen Later volgt een definitieve regeling van dit mini muminkomen. Dit is het meest opvallende punt uit de gisteren versche nen tussentijdse nota inko mensbeleid. Over deze nota is het kabinet door diepgaande meningsverschillen over de vermogensaanwasdeling (VAD) bijna gestruikeld. Voor werknemers bestaat al lang een gegarandeerd minimum loon. Een zelfstandige komt voor dit minimuminkomen in aan merking als er maatschappelijk ke gezien behoefte bestaat aan zijn functie, aldus de nota van de ministers Boersma (Sociale Zaken), Lubbers (Economi sche Zaken) en Duisenberg (Financiën). Criterium voor deze maatschappelijike behoef te is dat de winst een bepaald percentage moet bedragen van he minimuminkomen. Is dat het geval dan wordt de winst uit de onderneming van zelf standigen beneden 65 jaar aangevuld tot dit minimumin komen. Over de VAD staat in de nota niet zoveel nieuws meer (zie onze krant van woensdag jl.). In het kort komt het er op neer: de VAD word per 1 janu ari jl. ingevoerd; ondernemingen met over winst moeten maximaal de helft ervan storten in een cen traal fonds voor verbetering van de werknemerspensioe nen; (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG De regering voelt helemaal niets voor het voorstel van de Franse presi dent Giscard d'Estaing, om in het vervolg niet meer de oe- vrijding van 1945 te herden ken. De Franse president heeft een brief geschreven aan alle regeringsleiders van de Euro pese Gemeenschap en daarin voorgesteld de herdenking van het einde van de tweede we reldoorlog te vervangen door een algemene dag van Euro pa. Met alle waardering voor het initiatief van Giscard, liet minister-president Den Uyl gisteravond na afloop van het kabinetsberaad weten daar he- lemoa niets voor te voelen. Niet alleen wil ons land 5 mei blijven herdenken, de regering vindt de dodenherdenking op 4 mei onmisbaar. Wij zullen daar in Europees verband geen afstand van doen, aldus de premier. Het kabinet zal de Franse president een keurige brief sturen met daarin een afwij zend antwoord. „We zullen de Franse president maar niet vragen of hij dan ook de her denking van het einde van de eerste wereldoorlog wil af schaffen", zei drs. Den Uyl. (Deze dag wordt in Frankrijk nog elk jaar met groot vertoon gevierd, red.). EINDHOVEN (ANP) Vrijdagmorgen vroeg heeft de Eindhovense gemeentepolitie de 25-jarige G. M- uit die plaats aan gehouden, die 55 gram zuivere heroïne ter waarde van f 10.000 bij zich bleek te hebben. M. werd tij dens een huiszoeking aange houden. Volgens een woordvoerder van de politie handielde de man in heronme. De politie kwam de verdachte op het spoor na de aanhouding van drie Duitsers begin deze week, jie te zaroen bijna één gram heroïne in hun bezit bleken te hebben. een deel van de overwinst (aandelen) is bestemd voor de werknemers en wordt 7 a 10 jaar geblokkeerd; het geld blijft in de be drijven en geeft de werkne mers aanspraken zoals op de pensioenen. Hoeveel de ondernemers van hun winsten moeten afdragen is nog onbekend. Dit hangt af van de ontwikkeling van de economische situatie. Er ko men wiebeltarieven, die naar boven en beneden kunnen gaan met het verschil tussen de ontwikkeling van de ar beidsproduktiviteit en de ar beidskosten (loonstijgingen, belasting- en premiedruk en secundaire arbeidsvoorwaar den). Naar schatting zullen 2,8 a 2,9 miljoen werknemers profi teren van de VAD Nog dit jaar wordt een VAD-wetsont- werp ingediend. „Een hels karwei", noemde minister Boersma deze wet. De be staande winstdelingsre gelingen komen volgens premier Den Uyl door de VAD niet in de knel Via de VAD wil het kabinet ook de loonsverhogin gen in de verschillende be drijfstakken zonder veel schommelingen laten verlopen (uniform loonbeleid). Premier Den Uyl bevestigde gistera vond dat bij een verschillend loonbeleid de VAD erdoor wordt benadeeld. Wat over winst (de sleutel voor de VAD) precies is, maakt de nota niet duidelijk. Er zullen nog onderzoeken ernaar vol gen. Volgens drs. Boersma ver staat het kabinet onder over winst dat van de fiibale winst overblijft na aftrek van de vennootschapbelasting en van de vergoeding van het in de onderneming aanwezige ver mogen. Wanneer 10% van de overwinst ten goede komt aan de VAD is dit jaar ongeveer 500 miljoen beschikbaar. On dernemingen met minder dan een kwart miljoen fiscale winst vallen buiten de VAD- regeling. In beginsel vallen al le ondernemingen onder de VAD-regeling, die vennoot schapsbelasting betalen. Centraal in de tussentijdse inkomensnota staan ook de openbaarheid van inkomens en de verhouding tunsen de netto inkomens van laagst- en hoogstbetaalden. Het kabinet stelt ten aanzien van deze vaak gevoelige onderwerpen het volgende voor: een passieve openbaarheid van inkomens: gegevens wor den alleen desgevraagd ver strekt; via een raamwet op de in komensvorming worden open baarheid van inkomens en overleg- en planningsprocedu res geregeld; via deze raamwet kan de inkomensverdeling voor be paalde groepen worden verbe terd; de inkomens in ons land moeten schommelen tussen het minimumloon en f 130.000,- (de verhouding bij de ambte naren: een verhouding - netto bedragen - van één op vijf) Verdere inkomensverklei ning via ieder jaar aangepast beleid; Sociale contracten met ver schillende groepen voor uit voering van het inkomensbe leid; in loon- en prijspolitiek wordt rekening gehouden met inkomens-politiek plus wette lijke maatregelen voor metho diek van prijscompensatie (werkt nivellerend); een onafhankelijke advies commissie voor inkomenspoli tieke vraagstlkken en de ta rieven van beoefenaren van vrije beroepen (zoals medici en advocaten). Zullen we even beginnen met de laJtste uiit het kabinet. Vernomen uit zeer betrouwba re bron (die er bij is ge- .weest), dus kunt u nagaan. Toen het conflict rond de vermogensaanwasdeling (VAD) in het kabinet was op- Jlelost zei Lubbers tegen Wes- lerterp: „Zullen we daar 'ns een glaasje op gaan drin ken?" Zei Tjerk: ,,'n Glaasje? Eem VAD zou ik zeggen". Uit zeer betrouwbare bron afkomstig. Zo ziet u maar weer dat ook ernstige Haagse heren de boog niet altijd ge spannen houden- Over Westerterp gesproken, in de plaats waar wij onze werkzaamheden verrichten heerst deze dagen vreugde, jo lijt, lol en transpiratiezweet van volijverige jazz-muzikam- ten. Gezellig hoor, de hele stad is vol, de bandjes houden street-parades, op de Grote Markt zijn voortdurend open luchtconcerten en als wij ons niet vergissen horen we op het moment dat deze letters op papier komen Anneke Groenlo staan te zingen. Swing it out, Anneke. Het feest hier gaat vandaag en morgen ook nog door. Kom ook maar eens kijken en luis teren. De sfeer is geweldig, dat kunnen wij u verzekeren (dit is géén WV-folder). Maar neem nu eens tele fooncellen. Onmisbaar soms of altijd, maar wel vieze dingen als u het ons vraagt. Als je d'r ingaat ruik je precies wat je voorganger-ster heeft gerookt of wat voor parfum er in hc: geding was of nog erger din gen. Maar ik vlei me niet met de gedachte dat degene die na mij in een cel komt iets an ders zal zeggen. Maar bedenk; dat luchtje was van degene die vóór mij was- Nog even een spannend on derwerp: De meeste Britse werkgevers verbieden hun personeel in spijkerbroek - op hun werk te komen. De werk gevers willen spijkerbroeken weren omdat deze kleding naar hun mening .slordig, on gegeneerd en sexueel agressief is". Toe maar. Slechts zeven procent van de ondervraagde ondernemin gen staat hun werknemers mannen en vrouwen toe in jeans aan het werk te gaan. Wat mij betreft kan het weekeinde van start. Er resten nog één hartekreet: HUP NAC! en de groeten aan u. MERIJN Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zurich geheel bew. 9 onbewolkt 24 onbewolkt 19 geheel bew. 19 half bew. 18 regenbui 16 half bew. 1» zwaar bew. 18 half bew 24 zwaar bew. 19 onbewolkt 21 onbewolkt 20 half bew. 19 zwaar bew. 14 licht bew. 14 zwaar bew. 21 zwaar bew. 20 onbewolkt 21 onweer 18 zwaar bew. 18 onbewolkt 25 zwaar bew. 15 zwaar bew. 18 onbewolkt 20 onbewolkt 22 zwaar bew. 18 onweer 17 Van onze redactie binnenland) DEN HAAG De ANWB heeft een nieuwe vorm van dienstverlening ingevoerd, nl. een vooronderzoek op een au toekeuring. Omdat bij de ANWB-tech- nostations steeds vaker auto's worden aangeboden, die zo slecht zijn dat een "uitgebreide keuring financieel nauwelijks verantwoord is, is met ingang van gisteren deze nieuwe dienstverlening ingevoerd. Zij is er op gericht de consument te beschermen tegen onnodig hoge kosten, die een aankoop keuring in die gevallen noodza kelijkerwijs met zich mee brengt, nl. 75. De ANWB komt aan deze adsp-i-rant-kopers tegemoet door een vooronderzoek aan te bieden tegen een prijs van 15. Daaruit zal moeten blij ken of het zinvol is de auto daarna nog een volledige keu rig te laten ondergaan In dat geval wordt het bedrag in mindering gebracht op de keu- ring9prijs. In feite aldus de ANWB vindt op deze wijze een soort voorselectie plaats, waar bij de ergste „koopjes" al di rect door de mand vallen. In dat geval weet de koper reeds voor f 15 waar hij aan toe is en zich verdere uitgaven aan keuring en auto kan bespa ren. Tevens wordt naar de me ning van de bond met deze nieuwe dienstverlening voor komen, dat de autokopers tel kens na een teleurstellend technorapport genoodzaakt zijn hun, volgende auto even eens aan een volledige keuring te laten onderwerpen.

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 9