jvv.k.: vliegveld, nationaliseren FORTENROUTE JUNIORKAMER Puzzel-actie Hand in Hand zeeuws Van beest tot braadvlees „Vaststelling concept-plan loos gebaar" Oplossing puzzel 1: Eerste klap een daalder 3 tassen voor visueel gehandicapten Binnenkort als VVV-publikatie stad streek lwmBmvmrnmmKm Later droog *!2Pgwafer VAN DER BOS: IMPASSE Slager Demonstratie Knecht In noodgevallen toeristenkaart Weekenddienst Stern-redactie Hulst Dokter J. Ni« I Gr. Bagijnestraat 19 01140-3373. I Kloetingen, Wemeldinget, peUe-Biezelingen en Ki dijke De praktijk va huisartsen A. Eckhan}{ Faoee-Sohaefier tn Vreeswijk wordt waa™ men door dokter H. Ent Kon Julianastraat 21 Kloetingen, tel. oiloo.» b.g.g. 01102-433. IKloosterzande Dokte, Buwalda, Cloosterstraat tel. 01148-1277. I Nieuwdorp-Lewedorp en „1» ™- Zaterdag 10 mei 1975 sele De prakmi,1 dokter Kiviet genomen door dokter 3 nou t se. r fél Inoutse. Reimerswaaï Dokter. Wijs te Yerseke Li^j 01131-1444 voo, de Tl Hansweer, Knnning^*! Yerseken. Dokter A, standse te Krabben*, tel. 01134-1444 voorTM pen Krabbendijke en 3 land-Barh. n P Sas van Gent e.o. nJ 1 M Dieriek -"°3 A.184 t Xn3« 1255. Terneuiv Dv ten en H. Zu:derba„„ Bijnsstraat 25, tel O'.ii 2324- Sluis, Philippine en Hoek 1 Dokter H. Hofstee, jJ nastr. 10, Hoek. tel nul 7345. 1 IVlissingen Dokter J rJ mer, tel. 136K tot zater 24.00 uur) e- eter F lema, (van za dag lot zo, 24.00 l v isites a, gen voor 10.00 uur. a uren zaterdag en zo voor dringende gevallen 12.30-13.00 en van li' II 8.00 uur. Wolphaartsdijk, 's H.Are kerke en Heinkenszan Dokter H. van Maaner Heinkenszand, tel 0 1 1234. Zaamslag Dokter C 'J 1 boom. Axelsestraat 1' 3 Zaamslag, tel. 01153-137,. TANDARTSEN O.Z.Vlaanderen Tandarts van Mieghem, SeheMekad 58 te Terneuzen, tel. 0115J 2685- Spreekuren zaterdJ! van 10.00-1030 en \r® 18.00-18.30 uur, zondag v 12.00-12.30 uur. W.Z.Vlaanderen Tan N. Jans en te Aarden tel. 01177-1380. Sprei- zaterdag en zondag 11 1 12.00-12.30 uur- Walcheren Tandarts Westiveer, Lokkade 21 Middelburg, tel. 011 26694, Z. en N. Beveland Tand J. ten Haaf, Beatrixlaan te Goes, tel. 01100-57; Spreekuren zaterdag en a dag van 9.00-10.00 uur. DIERENARTSEN |N. en Z- Beveland Diere narts dr. M. Karelse, Sll monswei 2 te Heinken 1 tel. 01106-1-290. Z. Vlaanderen De dien artsen C. Cysouw, Station, straat 10 te Axel, tel Ollü 1488 en E. de Nijs, Wilhel minaiaan UHulst, tel 01141 3004. Walcheren en deel N. Bevi land Dierenarts J. HoftiJ. zer te Middelburg, teil 01180-13118. Consult alla na telefonische afspraak. V. Z. Vlaanderen D Ten-I arts H. v. d. Vijver te IJzen-| dyke, tel. 01176-1388. APOTHEKEN xel Apotheek Axel Bui tenweg 8, tel. 01155-2888. Zaterdag van 10.00-11.00 uur en van 16.00-17 00 uur. Ver der uitsluitend voor spoed gevallen en recepten, oes Goese apotheek, Klokstraat 19 te Goes, tel 01100-7104. iiddelburg Apotheek 3. Ringeling, Lange Delft w tel. 12538. 'emeuzen Apotheek Klaas- sen, Winkelcentrum Zuid polder, tel. 01150-2090. Zot dag geopend van 11.30-1-- en van 17.30-18.30 uur. ver der uitsluitend voor spoed- gevallen en recepten- i'lissingen Apotheek Tan-Meyer, Scheldestraat 26, tel. 12025. WIJKVERPLEGING lardenburg, Cadzand, Oost burg, Waterlandkeriye, Nieuwvliet en Sluis:: Zuster Dhondt, Wilhelminaweg O St. Kruis, tel. 01175-447. iervliet, Breskens, Groe Hoofdplaat. Schoondijke tn IJzendijke: Zuster Snel, W* venstr. 16, Biervliet, te 01152-216. llewoutsdijk e.o. Zr- Hoogenboom, Groene Kr gebouw te EllewoutMU*. tel. 01104-259- toes Zr. C. Jungerius, 3666, b.g.g. 7110. «root Axel en Zaamslat Zr. M. Geensen-Delnod- j Middelhovenstraat 5J Axel. tel. 01155—2145 oek, Philippine en SIMs« Zr. Bouwens, Lange®raa 88a te Hoek, tel- 0"* 1771 Zr- ulst en Hontenisse Verver, tel. 01148-1257- Rsj, rabhendi.ike, Waarde en land-Bath Zr. Matla. AV Buteijnweg 29 te Rilland Bath, tel 01135-481. M. ruiningen, Hansweert, - re en Yerseken Don. tel. 01131-2324 Beveland en iVolphaa «ik - Zn A- V- 4 [j98. Wolphaartsdijk, tel. |362 - van >s van Gent Z'r. J- t Dorsselaer, Benelux 128, tel. 01158-1916. rneuzen Zr. L- _traat :ens. Jac. van Lenneps 85. tel. 2706, b.g.g- 1781. 01158- (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De kamer ïin koophandel en fabrieken voor Midden- en Noord-Zee- Md acht het onder de huidige het meest passend, dat het vliegveld jjjdden-Zeeland wordt jpgenomen in een openbare dienst, bijvoorbeeld provincia- K waterstaat. Dit heeft de lea ner geschreven aan de leden van provinciale staten van Zeeland. In de brief van de kamer w koophandel wordt verslag gedaan var. de besprekingen pet het bedrijfsleven o-ver de i aanvulling van- het exploitatie- tekort van het vliegveld, ont staan omdat diverse gemeente besturen besloten ndet langer subsidie te geven voor het vliegveld Midden-Zeeland. Zo als bekend bleek het bedrijfs leven daar niet voor te voe len. De kamer schrijft de pro vinciale staten nu nog drie mogelijkheden te zien om het vliegveld te behouden. Ten - eerste een herziening van de besluiten van die gemeentebe sturen, die geen subsidie meer wilden geven. Ten tweede het opnemen van het vliegveld in een opënbare dienst- Ten der de het treffen van maatrege len opdat het vliegveld Mid den-Zeeland wat kwaliteits- vorm betreft in stand blijft, bijvoorbeeld uitsluitend als zweefvliegveld. De kamer te kent bij deze drie genoemde mogelijkheden aan, dat ze de exploitatie van het vliegveld als een publieke dienst in de huidige omstandigheden het meest passend acht. In het schrijven wordt uit eengezet, dat zowel de kamer van koophandel als het be drijfsleven principieel van mening zijn, dat een infrastruk- turele voorziening als een vliegveld een taak van de overheid is. Zij vinden het onjuist indien ondernemingen een langere tijd zouden deel nemen in de financiering van een dergelijke infrastrukturele voorziening. Omdat niet vast staat of verwacht mag worden, dat de financiering van het vliegveld Midden-Zeeland na 1975 duurzaam door de over heid is verzekerd, waren de vertegenwoordigers van het bedrijfsleven van oordeel, dat het geen zin had van hun kant te voorzien in het ongedekte saldo voor 1975. „Van invloed op deze be sluitvorming was ook, dat van de grotere ondernemingen in Midden-Zeeland de meeste geen of vrijwel geen gebruik maken van het veld", zo wordt aan provinciale staten meegedeeld. De zakelijke ge bruikers van het Midden- Zeeuwse vliegveld zijn, met een uitzondering, -gespreid over een aantal middelgrote Zeeuwse en niet-Zeeuwse on dernemingen dan wel instel lingen. (Van een onzer verslaggevers) AARDENBURG Deze zo mer worden in het vormings- tentrum van Eeghenhuis in Aardenburg weer drie cursus sen gehouden voor visueel ge handicapten uit Nederland en België. De cursussen duren een week en kunnen door de visueel gehandicapten gevolgd i irden met en zonder bege- 'ers. De eerste cursus is van 9 tot 13 juni en is bedoeld voor hen die zonder begeleiders komen. Gewerkt wordt hierbij vanuit de persoonlijke inbreng van de deelnemers. Van 16 tot 20 juni wordt een cursus inge richt met „vreemde bagelei- ders", een cursus die qua pro- f gramma erg dicht zal liggen [bij de week zonder begelei- fders Voor deze cursus kunnen I ooit ziende mensen inschrij ven, die onder meer geïnteres seerd zijn in contact met visu eel gehandicapten. Van 11 tot 15 augustus tenslotte wordt een cursus voor visueel gehan dicapten met eigen begeleiders gehouden. De cursussen zijn, aldus de cnrsusieiding, haalbaar voor iedereen die over wat ge zondheid beschikt. Als mini mum leeftijd wordt gestelid 16 jaar, dit om de verschillen in de problematieken jong en oud niet al te groot te maken. De cursussen kosten 150,- per week Ingeschreven kan worden bij het vormingscen trum van Eeghenhuis, Hene- dreef 67, Aardenburg. De cur susbegeleiding is in handen van E. Klaui en J. Baele. Vooruitzichten voor zondag en maandag, opgesteld door het KNMI op vrijdag om 18.00 uur: eerst plaatselijk regen, later overwegend droog met zonnige perioden- Tamelijk fris. Weersvooruitzichten in cij fers gemiddeld over Neder land. Voor zondag: aantal uren zon: 2 tot 8; min. temp.: om streeks 8 graden; max. temp. omstreeks 14 graden: kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent; kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. Voor maandaig: aantal uren zon: 2 tot 9; min. temp.: om streeks 7 graden: max. temp.: omstreeks 15 graden kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent: kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. De waterhoogten van vrij dagmorgen meegedeeld door rijkswaterstaat: Konstanz 356 plus 1, Rheinfelden 265 min 3, Plittersdorf 428 min 6. Maxau 484 min 8, Plochingen 155 plus 4, Mannheim 322 min 15, Steinbach 144 min 3, Mainz 331 min 3, Bingen 192 onv, Kaub 243 plus 4, Trier 295 Win 29, Koblenz 268 plus 10, Keulen 243 plus 13, Ruhort 389 plus 3, Lobith 1007 min 2, Pannerdense Kop 974 min Nijmegen 801 min 1, IJsselkop 885 min 1, Eefde IJssel 420 onv. Deventer 295 onv. Kater- veer-Spooldersluis 59 plus 3, Monsin 5454 min 12, Borgha ren 3938 min 11, Belfeld 1146 Plus 8, Grave beneden de Sluis 503 plus 1. Morgen, zondag 11 mei: ?ergen op Zoom 3.48 en 16.12 Hansweert 2.56 en 15.22 terneuzen 2.15 en 14-42 Vl'ssmgen 1.43 er 14.08 «emeldinge 3.39 en 16.03. Maandag 12 mei: ««gen op Zoom 4.25 en 16.48 Hansweert 3.31 en 15.57 terneuzen 2 50 en 15.15 vii«-„en |7 „n 42 "emeldinge 4.13 en 16 39 (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Zelfs in dien het standpunt van de Provinciale Raad voor de Volksgezondheid in Zeeland juist zou zijn, dat door het met vaststellen van het proef- plan Ziekenhuisvoorzieningen Zeeland samenwerkingsten- denzen geblokkeerd worden dan nog weegt dat volgens ge deputeerde J, van den Bos niet op tegen één doorslagge vend bezwaar: de belangheb benden genieten nu nog een onvoldoende rechtsbescher ming. Dit verklaarde de heer Van den Bos gisteren tijdens een vraaggesprek- Zoals bekend willen gedeputeerde staten het conceptproefplan Ziekenhuis voorzieningen Zeeland voorlo pig nog in de ijskast laten liggen. Hiertegen is verzet ge rezen bij de Provinciale Raad voor de Volksgezondheid. De heer Van den Bos is zowel als gedeputeerde verantwoordelijk voor de volksgezondheid, als als voorzitter van de Provinci ale Raad voor de Volksgezond heid. In deze laatste functie heeft hij de brief van de Pro vinciale Raad voor de Volks gezondheid ondertekend, waarin de staten worden opge roepen het concept-proefplan uit de ijskast te halen. De heer Van den Bos zeg hiero ver, dat er in de volksgezond- heidsraad een minderheid was, die tegen dit standpunt was. Hijzelf behoorde tot die tegen standers. Als gedeputeerde staat hij volledig achter het standpunt het Zeeuwse concept-proefplan Ziekenhuisvoorzieningen voor- alsnog in de ijskast te laten liggen. „De overheid moet be slissingen nemen binnen het kader van het geldende recht. In de wet Ziekenhuisvoorzie ningen is een rechtsgang voor zien wat betreft het opstellen van proefplannen Ziekenhuis voorzieningen. Zo schrijf deze wat voor, dat een proefplan ter inzage moet worden gelegd en dat ertegen bezwaren kun- men worden ingediend. De wet Ziekenhuisvoorzieningen Is echter nog niet in werking getreden. Daarom zou niemand bezwaren kunnen maken als wij het concept-proefplan Zie kenhuisvoorzieningen zouden vaststellen". Gedeputeerde Van den Bos zegt dit espect van zon groot gewicht te ach- ten, dat alle andere aspecten daarbij op de tweede plaats komen. De procedure voor het ma ken van een planning verkeert momenteel in een zekere im passe. Volgens de wet Zieken huisvoorzieningen, die nog niet werkt, moeten dg provin ciale besturen aan de minister een plan voorleggen, waarin de behoefte aan ziekenhuizen voor hun provincie staat en de wijze waarop in die behoefte moet worden voorzien. Maar volgens dezelfde wet moet de minister eerst aan de provinci ale besturen richtlijnen ver strekken, die de basis voor de plannen vormen Die richtlij nen zijn er nog niet en gede puteerde Van den Bos ziet ze voorlopig ook nog niet komen. Tot die tijd heeft het concept- ziekenhuisplan. zelfs als het zou worden vastgesteld, geen rechts kracht. (Van een onzer verslaggevers) HULST Om wat meer bekendheid te geven aan de vele forten, die her en der in het Zeeuwsch-Vlaamse land schap verspreid liggen, heeft de Junior-kamer afdeling Zeeuwsch-Vlaanderen een toeristische route uitgestippeld. De route voert langs dertien van de best bewaard gebleven verdedigingswerken. Rondom deze forten, die een overblijfsel zijn uit de 16e en 17e eeuw, heeft zich heel wat strijdgewoel afgespeeld. In de 80-jarige oorlog vormden ze het strijdtoneel en de grens tussen de Spaanse en staatse troepen. De Junior-kamer heeft ernaar gestreefd om de route zoveel mogelijk langs leuke binnenwegen te lei den. De route duurt afhankelijk van het tempo waairmee men rijdt an de tijid. die men neemt om de forten dichterbij te bekijken twee tot vier uiuir, wanneer men van een auto gebruik maakt. De route verschijnt binnen kort in de vorm van een klein boekwerk met daarin wat fo to's, de routebeschrijving en een historisch overzicht van die ontwikkelingen, die zich rondom de forten hebben af gespeeld, Het boekje wordt uitgegeven en bekostigd door de provinciale VW, die vol gens de heer S. Verstraaten uit Hulst (de animator wan het project) onmiddellijk enthou siast was over het initiatief van de Junior-Kamer. De route begint in Sas van De Flamingo's Het zo succesvolle majoretten- tam boer- en trompetterkorps „De Flamingo's" zal zondag 11 mei deelnemen aan het internatio naal muziekfestival te Clinge. Ook in Heikant neemt de jeugdige groep uit Westdorpe deel aan het muziekfestival dat zondag 8 juni wordt ge houden. Gent en leidt dan naar Zuid- dorpe, waar fort Sint-Jan als eerste wordt aangedaan. Van Zuiddorpe gaat de tocht via veel polderwegen richting Koewacht langs de forten St.- Marcus, St.-Jacob, St.-Joseph en Moerspud. De route blijft dan hoofdzakelijk via polder wegen lopen, waarbij men langs de dorpen Absdale en St.-Jansteen komt en langs het fort Ferdinandus. Vervolgens leidt de rcrute naar het Belgi sche De Klinge met de forten Bedmar en Spinola. waarna men weer in Nederland te recht komt in de polders Groot- en Nieuw-Kieldrecht. Via fort Zandberg en fort De Moerschans eindigt de route dan in Hulst. De Junior-kamer tekent hierbij aan, dat er oor spronkelijk veel meer van de ze forten zijn geweest, maar diat vele al zijn afgegraven of op een andere manier verdwe nen. De Junior-kamer is een in ternationale beweging, die aioh volgens de statuten van de Zeeuwsch-Vlaamse afdeling (25 leden) ten doel stelt jon geren die mogelijkheid te ge ven tot eigen vorming en trai ning, onder andere door zelf werkzaamheid in het. alge- meeif belang, waarbij het be vorderen van een goede bur gerzin een belangrijk element vormt. Jong is men in de ogen der Juinior-kamer wanneer men niet ouder is dan 40 jaar. Nieuwe leden kunnen tot de club toetreden op voordracht van een Md. Men houdt zidh wel het recht voor om iemiand te weigeren. De eerste trekking in de puzzelactie Audet Hand in Hand is achter de rug. Hier volgt de l(jst van de prijs winnaars. WEEKHOOFDPRIJZEN A. Kamerbreed tapijt van Heuga tot 1.000,- A. M. Pot jes, Lankforst 31-37, Nijmegen. B. Draagbare zwart-wit TV van Philips, H Th. Vocr- mans Zonnehof 33, Tienrajj. C. HiFi stereo platenspeler van Philips, M. Kuijpers- Snel, St. Annalaan 19a, Maastricht. D. Dames-herenrijwiel, mevrouw L. M. Gieselaar, Gras- laan 155. Arnhem. E. Tafelradio van Philips, Dian Rjjvers, Ulvenhoutse- laan, Breda. WEEKPRIJZEN 1. Cassette Recorder van Philips, D. van Bronckhorst, Eekhoornstraat 27 Door- werth. 2. Volautomatische koffiezetapparaat van Inven- tu-m, H. Hartog, Lorkenstraat 33, Nijmegen: 3. 3 LP's naar keuze van Phonogram, M. de Man, Oldenbarneveldstraat 22, oosterhout; 4. en 5. Alu- min.um trap van Brabantia, P. J. H. Adriaens, Klooster straat 42, Heyth-uysen; Mevr. E. S. Di oge-Dickmann. Zand straat 34, Alphen en Riel; 6. en 7. Strijktafel van Braban tia, Mej. L. I. Lakatua, Mey- horet 11-22, Nijmegen; A. M. Akkerman.", Accountantskan toor St. Antonius, Bergschot 264, Breda; 8. en 9. Miniboi- ler van de auto van Unison, Adm. Helfhiekplein 15, Groenlo (Gil); H. Kumseler, Pr. Marijkestraat 76, Horst (L). 10. en 11. Pedaalemmer van Erabantia, W. M. Beu- ving, Rijksweg 3. Baexem- L.: L. S. van Berkel. Van Kinschotstraat 13, Ooster- hout. 12. Soft drinks van W'nters W. H. Aelfers, N .anstraat 44, Geleen. 13. en 14. en 15. Senoritas sigaren van TVillem III, M. H. E. Gulpers-Spronck. Kampstraat 43, Schaesberg (L). H. van de Voorde, Singel 59, West dorpe. M. Horbach-Zartmann, Beukenlaan 58, Bunde (L). Huisslager Meeuwis de Kraker. SPUI Het is maar goed dat we niet iedere dag be seffen, dat dat krokante karbonaadje of dat sappige runderlapje, dat ons vanaf ons bord ligt toe te lonken, ooit eens door de wei heeft gehuppeld of zich in de modder heeft gewenteld. Dan kregen we misschien geen hap meer door onze keel. Meeuwis de Kraker uit Spui kan dat allemaal niets schelen. Die maakt z'n hele lange leven (hjj wordt 1 augustus a.s. 87 jaar) al het volledige proces mee van levend heest via de slacht tot het in stukken snijden en kan nog smakelijk zitten genieten van een lekker stukje rundvlees. „Dat eet ik toch het liefst", zegt hjj, „maar dat is een kwestie van smaak. De één heeft liever de moeder en de an der liever de dochter". Z'n ogen pinkelen ondeu gend, terwijl Mj met kleine slokjes genietend z'n koffie zit op te drin/ken. We zitten in de keuken van z'n schoon dochter in een huis net even buiten Bpui beneden aan de dijk. Meeuwis de Kraker, een kiene oude baas, die zich geen knollen voor citroenen laat verkopen, pet op, bijna witte borstelige wenkbrau wen en 'ogen, die om te lezen nog niet eens een bril nodig hebben, heeft altijd met vee te maken gehad. Eerst als veehandelaar en later als sla ger. Hij werd geboren in Zaamslag. „Tenminste, dat hebben ze me gezeid". is zijn commentaar, „vanaf dat ik een kleine jongen was kwam ik al bij de slachter- Daar was ik niet weg te slaan. Ik bleef er zelfs voor thuis van school. Spelenderwijs uit de praktijk heb ik het vak ge leerd. Vroeger stak dat zo nauw allemaal niet met een schoolopleiding of papieren. Eerst heb ik in de veehandel gezeten en toen ik 37 jaar was kwam ik naar Spui, om dat m'n vrouw dat zo graag wou. Hé", roept hij plotse ling uit, „maar dan zit ik deze zomer hier 50 jaar. Feest zegt hij met een knipoog. „Maar goe.dISkbpn iettin „Maar goed. In Spui ben ik toen slager geworden. Zon der papieren of zo iets. Nu moet je zelfs papier hebben als je naar de w.c. gaat", zegt hij olijk. ..Die slagerij was hier. In de keuken, waar we nu zitten". Meeuwis kijkt naar boven en wijst op het plafond. „De beesten hingen aan de zolder- Dat kan je nu niet meer zien, want het pla fond zit er tegen aan getim merd. Ik was een gewone boerenslager. Ik maakte wel wat hoofdkaas en wat worst, maar al die specialiteiten zo als de slager uit de stad had ik niet. Vroeger kwamen ze ook gewoon om een kilo vlees. En dan wachtten ze maar af, wat ze kregen. Nu zijn het allemaal biefstukjes, lapjes en schnitzeltjes". Hij schudt meewarig zijn hoofd. „Maar ja, toen de fiet sen en de brommers kwamen gingen veel mensen in Ter- neuzen en Axel hun vlees kapen, maar de mensen uit die plaatsen kwamen nu een maal niet hier in Spui voor hum vlees. De winkel leverde niet meer voldoende op, ook ail in verband met de nieuwe wetten in die tijd en zo werd de zaak dan ongeveer 18 jaar geleden opgeheven. Maar m'n zoon was er ook nog", zegt Meeuwis trots, -,ik heb 2 dochters en een zoon en de zoon is in de voetsporen van zijn vader gestapt. Hij stapt er misschien nog wel eens naast ook", zegt Meeuwis la chend. „Hij zit nou in Den Bosch. Met schapen. Mijn zoon (hij is ook al bijna 60) is n.l. veehandelaar en loon- slager. Zo heb je de stallen leeg of hij komt na een markt wel weer met een stel beesten thuis. Daar zorg ik ook voor. „Koeien, varkens, schapen, kippen, alles wat er maar komt- We kopen alles," grapte hij. „We slachten heel wat af hier. Het vorig jaar is dat zo'n beetje het hele j-aar doorgegaan. De ene week druk, de andere week wat minder druk, maai- het liep toch goed. Daar help ik ook bij. Veel boeren hebben vee. dat hier wordt geslacht. Er bellen ook wel mensen op, die gewoon een half of kwart geslacht rund of var ken willen hebben. Voor de diepvries, begrijp je wel? Dan schakelen we m'n doch ter, die onder Sluis woont, m. Die heeft een varkensfok kerij. En weet je, waarom de mensen Itun beesten zo graag bij ons laten afslachten?", vraagt Meeuwis, „vanwege het strobranden. Niet met gas" weert hij af, '„dat is lang niet zo lekker. Als je een varken met stro brandt, krijgt het een heel andere smaak. Een beetje ouderwets. Weet je hoe dat allemaal gaat?" Ik schud van nee. „Nou", zegt Meeuwis, „dan zal ik je dat eens even laten zien". i Hij gaat naar achteren en komt terug met een soort log en superzwaar pistool „Hier wordt het varken mee ver doofd", zegt hij, „vroeger hoefde dat nog niet en wer den die varkens zo gestoken, maar dan konden die beesten toch tekeer gaan". Z'n schoondochter, aan de ande re kant van de tafel, griezelt. „Ik moest vroeger de touw tjes om de poten vasthouden", vertelt ze, „maar ik zorgde er wel voor, dat m'n kop aan de andere kant van de deur zat, want ik kon het met zien". Meeuwis zegt: „Nu merken ze er niks meer van. Pas als ze verdoofd zijn, worden ze gestoken en daar na afgebrand met stro. Dat gebeurt allemaal wuten. Er wordt stro over het varken gelegd en dan wordt het stro in brand gestoken. Je moet natuurlijk oppassen, dat het niet te hard gaat, anders ver brandt alles. Je moet eens komen kijken als we aan het branden zijn. Alle kleine jongens en oude mensen uit de buurt komen langs om zwoerdjes. Dat is het buiten ste vel van het varken, dat je er na het strobranden zo kunt aftrekken. Lekker bruin en knapperig. Als je komt -krijg je wat van me. vertrouwelijk, verklapt hij „wild west boeken, daar ben ik gek op". GERDI PREGER- HOEVENBERG Na het branden wordt het varken binnen gebracht en als het gekeurd is mag het varken pas worctSn afgekapt. Ja, daar help ik nog rustig bij mee hoor", zegt Meeuwis, .,m'n zoon is nou de baas, ik ben maar een knecht meer, maar we hoeven niks tegen mekaar te zeggen. We pak ken nooit hetzelfde, we voe len mekaar precies aan. We zijn dan ook ons hele leven bij mekaar geweest. Dan krijg je zoiets, hè. We maken alles op maat voor de diep vries. Gehakt en worst ma ken we ook- 't Is altijd nog voordeliger, dan wanneer je het zo van de slager koopt. Maar ik weet nog wel, dat we vroeger varkens geslacht hebben voor een gulden of vijfenzeventig cent". We lopen even naar bui ten. Rust. Een prachtige, ou derwets bloeiende fruitboom, oneconomisch hoog, maar o zo mooi, staat in het midden van de tuin. Van achter uit zicht op de kreek met wat knotwilgen tegen een wazige horizon, ,,'t Is hier toch zo mooi", zegt Meeuwis, „ik wil hier nooit weg". Hij wijst naar de plaats waar de var kens worden afgebrand. Ei- liggen balen stro te wachten. .,Voor ieder varken gebrui ken we 22 kilo stro", vertelt hij, „dat kost ook nog heel wat". Een kraakheldere, blinkend-schone scbuur naast het huis wordt gebruikt als slagerij. Er hangen nog een paar hammen aan grote ha ken. „Lekker hoor, zo'n rauw hammetje", zegt Meeuwis, „deze gaan naar een slager en worden da-ar gerookt". Hij wandelt in-tevreden over zijn erf. Of hij nog tijd over heeft voor z'n hobby's? „Vroeger viste lk graag", zegt Meeuwis de Kraker, ..rnaar ja, van vera* zie ik niet meer zo goed, dus dat gaat niet meer. Maar lezen, dat kan in nog goed. Van dichtbij zie ik alles. Ik lees eerlijk wel vijf boeken in de week"- „Wat leest u dan?", vraag i-k belangstellend. „He je niks mee te maken" is het pinnige antwoord. Maar dan Het komt maar al te vaak voor dat men lang van te voren plannen maant om in het buitemand op vakantie te gaan, maar dat men op het laatste ogenblik tot de ont dekking komt dat zijn pas poort verlopen is. De tijd is dan meestal te kort om de geldigneidsduur te laten ver lengen of om een nieuw pas poort aan te vragen. Neder landers, die niet over een geldig reisdocument beschik ken, kunnen als zijn in Zeeland wonen, voor een toeristenkaart terecht bij de brigadecommandant der Ko ninklijke Marechaussee, Sweelinckliof 9 te Terneu zen, telefoon 01150-2415. Bij die aanvraag moeten zo mogelijk twee pasfoto's van recente datum worden over gelegd. Deze toeristen kaarten, die geldig zijn voor één reis met een duur van ten hoog ste een maand kunnen ge bruikt worden voor de vol gende landen: Andorra. Bel- gië, De Duitse Bondsrepu bliek, Denemarken, Ierland, Frankrijk, Griekenland, Groot B-rifttannië, Noord-Ier- laud, Italië, Liechtenstein, Luxemburg, Monaco, Oosten rijk, San Marino, Spanje, Turkije en Zwitserland. Een aanvraag ten behoeve van een minderjarige wordt alleen in behandeling geno men indien daarbij een ver klaring van geen bezwaar wordt overlegd, ondertekend door beide ouders van de minderjarige. Kinderen jon ger dan zestien jaar, kunnen op de identiteitskaart van de ouder worden bijgeschreven. Hiervoor moet het trouw boekje worden getoond. Men in -*t zijn aanvraag persoon lijk indienen. Behoudens zeer dririgende gevallen kun nen de aanvragen worden in gediend van maandag tot en met vrijdag van 8.30 tot 19.00 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. Op zaterdag van 6,30 tot 12.00 uur. Van de Stem-redactie heb ben dienstdit weekend in Midden-Zeeland Jan Bouw- mans (0110028138) en in Zeeuwsch-Vlaanderen Henk Postma (01140-4159). Foto graaf is Cor de Boer (011503137). Eindreaaetie Rein van der Helm

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 3