De droom van Jan de Jong NAC - HAARLEM: ALLES OF NIETS HUMES: WORDT DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND laarlem: geen trainingskamp, „MOl WGPD IK of mm H1 Hk't )ed worden. Drding.maar n lichamelijk aar een eer- en geweld, t verwarmt. 5richtverval- ueuwe /oor deze Behoud Fouten Strijdplan Ju n Sim Willibrord Utrecht grijke producent van cos- krin haarverzorging, O.B. laris ikatie et pensioenfonds privé-gebruik auto. hun brieven richten tot fdeling Personeelszaken ntsestraat 17 te Amers- fonische inlichtingen: 26. (Van onze sportredactie) HAARLEM - Haarlem- trainer Barry Hughes riep aan het begin van de compe titie uit dal zijn ploeg zich in het eredivisiegeweld moeite loos staande zou houden. Een periodetitel behoorde vol gens Barry Hughes, onget wijfeld een van de meest kleurrijke figuren in het Ne derlandse voetbal, zelfs tot de mogelijkheden. Dit opti misme baseerde Hughes vooral op het fraaie resultaat dat zijn formatie tegen het Engelse Arsenal (3-0 winst) (Van onze sportredactie) DORDRECHT - Niet al leen Nikola Budisic, de Joe goslaaf die rust bracht in de laatste linie van NAC mag verantwoordelijk worden gesteld voor de plotselinge opleving van de Bredase formatie. Ook de prestaties in de laatste vijf. zes wed strijden van NAC-goalie Jan de Jong hebben er zeker toe bij gedragen, dat NAC mor gen nog een kans heeft het eredivisieschap te behouden. Dat bewees de in Zwijnd- recht wonende De Jong bij voorbeeld we) afgelopen zondag in het Utrechtse sta dion Galgenwaard waar hij zeker na rust de meest voor onmogelijk gehouden red dingen verrichtte en daar mee voorkwam dat FC Utrecht gelijk maakte. En zelfs won, want de Utrech ters kregen enkele niet te missen kansen, maar Jan de Jong zorgde er voor dat de voorwaartsen van Utrecht er toch in slaagden die moge lijkheden onbenut te laten. Het is opmerkelijk dat De Jong naast Budisic zo n belang rijke rol speelt in NAC's race naar behoud Immers, juist Jan de Jong maakte het afgelopen seizoen een diepe inzinking mee. die weken achtereen duurde Hij, de altijd zo spectaculaire sluitpost van de NAC-defensie maakte fouten die het Bredase publiek nog nooit van hem ge zien had Jan de Jong zelf weet dat natuurlijk ook Daarvoor is hij een realist Vandaar dat hij stelt „Ik vind. dat ik dit seizoen niet zo gespeeld heb als ik zou moeten spelen En vooral als keeper ga je dan naar oorzaken zoeken Jan de Jong piekerde veel Vroeg zich constant af. waarom hij niet zo'n vooraan staande rol kon vervullen als men van hem gewend was De Jong suggereert dat het mis schien zijn oorzaak vindt in het feit. dat juist hij heeft getracht om via uitstekende wedstrijden het N AC-team ovei de depressie heen te helpen De Jong „Ik wilde het elftal over de inzin king heen helpen en als dat met lukt. komt de twijfel en dat is funest voor een keeper Want als je zonder zelfvertrouwen onder de lat staat, kun je het wel verge ten Iemand kan keepen of kan het met, maar de instelling voor behaalde. Het kon niet mis gaan. Lovende kritieken en een ploeg boordevol zelfver trouwen. Maar het pakte heel anders uit. Momenteel is Haarlem nog steeds niet ze ker of het volgend seizoen opnieuw in de eredivisie zal worden doorgebracht. Morgen moet immers aange treden worden tegen medede gradatiekandidaat NAC Een wedstrijd die door Barry Hug hes vergeleken wordt met de zo beroemde Engelse cupfmal. „Eigenlijk staat deze wedstrijd los van het overige competitie- gebeuren Al is het natuurlijk m Feite voor ons een normale uit een wedstrijd bepaalt ot je goed speelt En zonder zelfvertrou wen ts dat onmogelijk" Opval lend blijkt daarom dat Jan de Jong sinds de komst van Nikola Budisic in de achterste vier van NAC zijn oude vorm weer te pakken schijnt te hebben „Ach. wat is vorm", zegt hij om dan te vervolgen met „Een keeper kan zijn vorm weer terugkrijgen dooi een bal Als je in een be paalde wedstrijd een moeilijk schot stopt dan denk je wel eens Ach. ik kan het toch nog wel En dat kan dan betekenen dat je di rect je zelfvertrouwen Weer te rug hebt en dah ben je er tvëei Maar tk moet zeggen dat de komst van Budisic in het elftal van NAC wel een slok op de bor rel scheelt Hij heeft de achter hoede rust gegeven, terwijl hij de zaken ook goed regelt Verder neemt hij een noop werk uit mijn handen, want in de lucht is hij ook bijna niet te kloppen feite niemand er in de selectie- groep aan dacht dat we konden degraderen Maar toen we er gewoon slecht voorstonden zijn ze toch wel wakker geworden". Vaak wordt er in Nederlandse kranten gezegd dat NAC altijd in degradatiemoeilijkheden zal blijven, omdat de leden van de Bredase selectiegroep te weinig prof zijn om zich gedurende een gehele competitie volledig in te zetten. opneemt dat het dan moeilijk wordt om te schakelen Volgens mij Is die omtnekeer gekomen na die wedstrijd tegen Amsterdam die we met 3-(f verloren Voor mezelf Vond lk dat een blame rende nederlaag, omdat Am sterdam ook als een natte krant speelde Misschien als we toen gelijk hadden gespeeld, Waren we nu nog niet wakker geweest, maar door dat verlies zijn we gaan nadenken. Zijn we tot de conclusie gekomen dat er iets moest gebeuren". Als oorzaak daarvan wordt dan aangegeven dat de selectie- groep van NAC grotendeels be staat uit goed boerende midden- Iy I' standers, die setmprof voetbal l\lVClLlt6lt bedrijven voor het verkrijgen van een stevige zakcent, die de levensstandaard Iets kart verho gen, maar in feite niet nodig is om het gezin een rtanl bestaan te geven Jan de Jong bestrijdt die stelling echter Toch weet ook hij dat er vaak wat heeft gerrian- (Van onze sportredactie) DORDRECHT - Jan de Jong heeft deze week een droom gehad dat hij een minuut voor tijd het winnende doelpunt voor NAC zal scoren. Een treffer die dan het behoud van het eredivisieschap zal betekenen. Volgens die droom zal arbiter Charles Corver een minuut voor het einde bij de stand 0-0 een hoekschop voor NAC geven. In een alles of niets poging rent de NAC-keeper dan naar voren en uit de corner kopt hij de bal langs zijn collega Boersma. Volgens Jan de Jong een erg ple zierige droom, omdat hij als keeper altijd nog eens wil mee maken dat hij het beslissende doelpunt scoort. Maar hij voegt daar nuchter aan toe: „Als we morgen bij de rust met 4-0 voor staan is het mij ook goed. Dan maak ik misschien voor het eerst dit seizoen eens 45 rustige minuten mee...." Jan de Jong, zonder snor weer, heeft altijd vertrouwen gehad in uiteindelijke positieve afloop van NAC's wedloop voor het be houd van het eredivisieschap. Wel heeft hij de zaak op een ge geven moment erg somber inge zien. De Jong: „Ik blijf er bij dat dit NAC kwaliteit genoeg heeft om mee te draaien in de mid denmoot van de eredivisie, maar dal Hel dit seizoen we) erg lang geduurd heeft voordat hel er uit kwam. Steeds merkte je dat in. keerd aan de instelling van het elftal De Jong ter verklaring: „Het is gek, maar ook nu weer kun je merken dat er gedacht werd he, verrek, er is wat aan de hand We moeten er maar eens tegenaan Volgens mij, komt dat voort uit een gebrek aan de juiste profinstelling Niet dat de jongens zeggen Ach, wat kan mij het schelen, want ik heb het toch goed Maar het is typerend voor NAC dat er pas gebuffeld wordt als we echt in nood zijn Ik kan natuurlijk niet in iemands gedachtenwereld kijken, maar ik weet wel, dat als je het in een wedstrijd iets te gemakkelijk Jan de Jong, die na dit seizoen nog twee seizoenen van zijn driejarige verbintenis met NAC zal uitdienen hoopt uiteraard dat NAC het morgen zal redden Om dat te bereiken zal NAC moeten winnen. Een andere mo gelijkheid is er niet. Jan de Jong heeft zelf ervaring met het spel peil in de eerste divisie, omdat hij voordat hij naar Breda kwam zeven jaar het doel van het toe- namlige DFC verdedigde. Wat onthutst zegt hij: „Ik blijf erbij dat dit NAC teveel kwaliteit heeft om naar de eerste divisie te moeten afzakken. Dat zou doodzonde zijn. Zeker, om dat er geen club in de eredivisie te vinden is die ons dat seizoen echt heeft weggespeeld. Kijk, als we steeds met forse cijfers had den verloren dan was het wat anders geweest. Maar elke ne derlaag was op het kantje. Vooral in Breda hebben we on nodig veel punten verspeeld. Normaal zouden wij met dit elf tal thuis maar drie of vier pun ten hoeven te verliezen. Nu zijn het er veel meer geweest". Jan de Jong, die er overigens van overtuigd is dat de NAC- selectie aan het begin van het huidige seizoen door de verschil lende verkopen (onder anderen Bertus Quaars) in de breedte verzwakt werd en dat dat dit keer zal moeten worden voor komen weet zeker dat heel N AC morgen zal vlammen. De Jong „Ach. dat merk je aan iedereen Elke speler weet wat ervan hem verwacht wordt en welk karwei moet worden opgeknapt. In feite had de trainer na die wedstrijd Jan de Jong: „Als het publiek als een man achter ons staat moet het lukken". tegen FC Utrecht kunnen zeg gen dat we morgen om een uur weer op het veld werden ver wacht, want deze week hadden we geen oppepper meer nodig" Daarbij is het volgens de NAC- keeper gunstig dat zijn ploeg morgen zal moeten winnen Im mers een gelijk spel betekent, dat NAC degradeert. De Jong „Als We aan een gelijk spel vol doende zouden hebben weet ik zeker dat we toch ietwat behou dend gaan spelen. Als er dan een doelpunt van Haarlem zou ko men dan 2ouden wij moeten om schakelen en dat blijft altijd een moeilijk punt in een wedstrijd Zeker in een pot waar zoveel op het spel staat. Nu weten we waai we aan toe zijn en wat we moé ten doen: winnen..." Jan de Jong hoopt - maar is daar ook van overtuigd - dat het Westbrabantse publiek NAC morgen tot het uiterste zal steu nen. De Jong tot slot: „Ik zou de mensen vooral willen vragen ons hoorbaar te willen steunen als het eventueel mis gaat. Als je met 2-0 voor staat dan is het wel fijn als de mensen schreeuwen, maar dan heb je het niet Zo nodig in hel veld. Nee, als we eventueel achter komen te staan dan moe ten de supporters reageren. Daar krijg je als voetballer vleu gels van en dan gaat het weer beter Daarom zullen de mensen vertrouwen in ons moeten heb ben. Wij hebben het In hen KOB VAN DEURSEN wedstrijd Maar er hangt een aparte sfeer rond NAC eh Haar lem hebben het in eigen hand Het brengt een enorme spanning met zich mee. Het is net of je op je doodvonnis zit te wachten Morgen is het na negentig minu ten duidelijk of je op vrije voeten gesteld wordt, of naar de elek trische stoel moet Overigens vind ik dit het beste Nu kunnen er nooit verwijten gemaakt worden, dat bijvoorbeeld als Haarlem tegen Den Haag zou moeten, Den Haag zich niet in gespannen heeft Daar hebben we nou gelukkig niets mee te maken, want ik neem aan dat zowel NAC als Haarlem met volle overgave zullen strijden" Barry Hughes had beslist niet gerekend op deze ontknoping Gezien de goede resultaten die in het oefenprogramma behaald werden leek het optimisme waarmee aan de competitie be gonnen Werd gerechtvaardigd Hughes „We hebben een erg naar het uis. ren nclcn mnl./vrl. slechte start gekend. Uit elf wedstrijden pakten we drie pun ten We hebben zowat heel de competitie met NAC onderaan gestaan. Iedere wedstrijd was voor ons uitermate belangrijk. Telkens moest ik de jongens zeggen: we moeten punten pak ken De kloof tussen de overige staartploegen mocht niet te groot worden. Als je vier tot vijf punten achter geraakt is het ge beurd Dan kun je het wel verge ten We hadden het ons heel an ders voorgesteld. We wilden rus tig in de middenmoot meed raaien en wat experimenteren. Wat jonge spelers proberen. Ei genlijk hadden de mensen moe ten zeggen. Waar is Barry Hug hes eigenlijk gebleven? Werkt die nog bij Haarlem? Het is er helaas niet van gekomen. Hug- h orden. En natuurli jk zijn er bij Haarlem fouten gemaakt. De KNVB zegt tenslotte niet, nou Haarlem dit seizoen moeten jul lie maar eens onderaan staan. Het is jullie beurt. Het is trouwens wel beter gaan draaien toen Jan Fransz bij ons kwam Hij heeft heel wat erva ring en zorgde voor de nodige rust Je hebt spelers die in tien jaar eredivisievoetbal niets le ren, maar hij heeft dat gelukkig wel gedaan. Dat komt ons nu goed van pas Door zijn optie- den is ook keeper Boersma tot rust gekomen Daarnaast heeft Derksen het nodige karakter in de ploeg gebracht" De Haarlem-trainer is voor het duel tegen NAC vrij optimistisch ge stemd, al voegt hij er haastig aan toe dat een uitslag in een derge lijk zenuwslopende wedstrijd niet te voorspellen is. „We Heb- (Van onze sportredactie) HAARLEM - Haarlem is voor de wedstrijd tegen NAC niet in trainingskamp gegaan. Trainer Barry Hughes heeft beslo ten om het normale trainingsschema te handhaven. „Het is de laatste tijd goed gegaan. Waarom zou je dan gaan veranderen? Dan maak je de spelers toch maar nerveuzer. Aan de conditie moet je in feite niets meer doen. En iedereen zal er nu toch wel van overtuigd zijn dat er geknokt moet worden. Als ze dat nu niet weten, weten ze het nooit. De NAC-spelers zullen ook niet opgepept hoeven te worden. Het is nu alles of niets. En als je nou een trainingskamp zou houden en je verliest krijg je te horen zie je wel, dat hadden we nooit moeten doen. Verliezen we nu, wordt er misschien wel gezegd, waren we naar in trainingskamp gegaan. Er is altijd wel iets. De trainer is toch altijd de gebeten hond". nes staat weer in het middelpunt van do belangstelling." Wnnt ht>t wprkt mei on ie zenuwen De impulsieve Barry Hughes v'oert heel wat oorzaken aan soor het falen van de blauw- 'ode formatie, maar is overigens niet te beroerd de hand ook in i'igen boezem te steken. „Het is in feite altijd hetzelfde verhaal Er wordt gepraat met het be stuur, met de spelers. En maar zoeken naar de fouten die even tueel gemaakt zijn. Maar de prestaties moeten tenslotte toch op de grasmat geleverd worden. Daar moeten de punten gepakt ben aan eën gelijkspel genoeg Als we uit de kleedkamers stap pen zijn we eredivisieploeg en NAC in feite niet Dat kart tn ons voordeel werken Daartegen over staat dat NAC een thuis wedstrijd speelt Uiteraard zal het in Breda vollV bak zijn Daarnaast heeft NAC al meer in een dergelijke situatie gezeten Maar ja die spanning hebben We eigenlijk het hele seizoen lang gekend De vorm van de dag zal volgens mij beslissend zijn" Het strijdplan dat Barry Hug hes voor morgen gemaakt heeft wilde hij nog niet prijsgeven. Al ligt het voer de hand dat Haar lem met een behoudend concept binnen de lijnen zal verschijnen. Een punt is tenslotte voldoende. „Ik ga beslist niet zeggen hoe we zullen spelen. Dat ziet NAC morgenmiddag om half drie wel. Ik heb deze wedstrijd al ver schillende keren in mijn gedach ten gespeeld. En natuurlijk hoop ik dat de wedstrijd zo zal verlo pen. Maar dat Zal Jo Jansen ook wel gedaan hebben. En het blijft voetbal. Er zijn zoveel factoren die beslissend kunnen zijn. Dan kofnt dat Woordje „als", dat ik overigens het stomste woordje viiid dat ik ken, om de hoek kij ken. Dan krijg je zo van „als er dit gebeurt, als er dat gebeurt". Nou we moeten er gewoon voor zorgen dat het gebeurt". Als Haarletn het morgen niet redt zal Hughes beslist niet met de handen in het overigens spaarzame haar gaan zitten De Engelsman heeft nog een eenja rig contract bij zijn werkgever uit te dienen en is zeker van plan dat op een normale wijze te doen „Als we morgen winnen heb ik een ontzettend mooie dag In feite is het een bekroning vooi alle inspanningen die we de laatste tijd gedaan hebben Voor NAC geldt dat overigens ook Als we verliezen heb ik een rot dag. Dat is duidelijk Ik heb overigens wel het geluk gehad dat ik helemaal geen troubles kende met het bestuur Ondanks de slechte resultaten is de sa menwerking goed geweest NAC heeft die trainerswissel ing ge had Dat is ongetwijfeld in hun nadeel geweest „Barry Hughes is ervan overtuigd dat zowel NAC als Haarlem kwaliteit ge- hoeg hebben om in de eredivisie mee te draaien, „Er zijn ploegen - ik noem geen namen want dat vindt ik niet fair - die slechter zijn dan Haarlem en NAC Die clubs hebben gewoon het geluk gehad dat ze in het begin punten gepakt hebben Kijk, maar naar een Excelsior Die hebben nog heel wat moeite gehad om zich veilig te stellen Ik zou het jam mer vinden als NAC degradeert Dat meen ik Ik gun het geen en kele club Maar ja, teder jaar moeten er twee uit de hoogste afdeling En het is toch logisch dat ik hoop dat wij het met -:ijn" En lachend voegt hij eraan toe „NAC en Haarlem hebben tens lotte voor een spannende com petitie gezorgd Dat willen ze hier toch zo graag Maar voor mij had toch een andere club voor die spanning mogen zor gen, want het is wel een hele ze- n,Mventoestand" ROMAIN VAN DA IME 99 BJSJ

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 27