derboi its in eZuideiboijf Toelating van PLO breekpunt in ILO A utobanden-dam Behangen LEDEN JUNIOR KAMER STIJGT SNEL IN ZUIDWEST NEDERLAND Uiteenlopende opvattingen van Nederland en Egypte over vredesregeling Midden-Oosten Eigen brief papier,daar zal uw buigemeesfer beduusd van zijn. flM KOK IN ISRAËL: franse generaal op het matje geroepen Grote G Grati de Am Niet-alledaags aanbod voor nieuwe Amro spaarders: INTERNATIONALE ORGANISATIE VOOR MANAGEMENT TRAINING Demonstratie Brusselse taxichauffeurs Voor nieuwe spaardersdieal eigen briefpapier nebben, gij ïgeboden IS TE RU- UMERIE binnenland buitenland 1Mmammmmmmm* papiet* uw pen Esther Stap-voor-stap Deelneming Rol Europa »Vv ■jS- Zaterdag 10 mei 1975 ek '160-25955. tar dan zonder de knjgt vvèl de beschikki, de koelkast, vaatwas- pp. Maar een kille I i m i l i »t •-.O Dubbele raai! die het geluid buiten en de «rapt binnen houden :er weten over deze oele flats en over de coulant Breng dan ns een bezoek pet ingericht door „YDO', "<s (ook 's zondags) Sraat 44/16, Breda. Ukunt tel. 01600 - 56065. Neem kelaar. U kunt ook nadere perstaande bon. |iet alle gegevens over "J I 1 I „De Zuiderborg", I pda (geen postzegel), sj prima renderende $1 Speelgoed" in grote |ilaa's 74 250.000,-. Olijke huur. e gegadigden die ovè vol- ichikken gaarne onde' 00 it blad. 11 (Door onze correspondent) TEL AVTV „Er dreigt een botsing in de I.L.O. (de internationale arbeidsorganisatie) voor de toelating van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO". Tot deze conclusie is Wim Kok, voorzitter van bet NW die op uitnodiging van het vakverbond de Histadroeth een teioek aan Israël brengt, gekomen. Vanwege de belangrijke po- politieke ontwikkelingen die lich achter de schennen in het Midden-Oosten afspelen g-, de voorkeur van Wim Kok er naar uit de kwestie van het lidmaatschap van de PLO van (Van onze correspondent) PARUS De Franse rege ring heelt de militaire opper bevelhebber van het Oost-Af rikaans gebied van Afare en Issas (het voormalige Franse Somaliland met hoofdstad Djo- boutin) op het matje geroepen omdat hij op ongehoorde wijze rijn voldoening uitgesproken had over het verdwijnen van twee journalisten in Vietnam. President Giscard d' Estaing heeft de minister van defensie opdracht gegeven generaal Pierre-Eouis Brasard onmid dellijk naar Parijs te ontbie den om zich te verantwoor den. De uitlatingen van generaal Brasard hebben in de Franse perswere'i grote verontwaar diging veroorzaakt. De gene raal had vrijdag tijdens een officieel diner verklaard dat ..journalisten naar Djiboutin komea om stompzinnige repor tages te maken- De laatste die dat gedaan heeft i» door de Vietcong gepakt; precies wat hij verdiend heeft". De generaal doelde op een van de vijf verslaggevers van het blad Le Figardan Vietnam Christian Hoche, die op 27 april tijdens de gevechten ver mist raakte. Intussen is hij in Saigon teruggekomen. Hij werd bij Bien Hoa gewond en de fotograaf Michel Laurent, die eveneens ter plaatse was, Probeerde de gewonde collega in veiligheid te brengen, maar kwam daarbij om het leven. Hoche werd door de Vietcong in een veldhospitaal verpleegd Sn is thans buiten gevaar. Maar de Parijse pers, met na me Le Figaro, Le Monde en France Soir hebben generaal Brasard fel wegens zijn ontoe laatbare verklaringen aange vallen. In een lange brief aan Le Figaro poogde de generaal ach te rechtvaardigen: de re dactie erkende dat de reporta ge van Hoche uit Djiboutin inderdaad een vergissing be vatte: de naam van generaal Brasard was niet juist gespeld. France Soir besloot een pro testerend hoofdartikel naar aanleiding van de affaire met de woorden: „39 Journalisten zijn in Vietnam tijdens de uit oefening van hun beroep om het leven gekomen. Hoeveel generaals"? de ILO met een schorten. jaar op te Voor dit standpunt zal het NVV in eerste instantie steun zoeken bij NKV en CNV, de Nederlandse regering en werkgeversorganisaties die al lemaal onder het dak van de ILO samenkomen. Ook zullen voelhorens wor den uitgestoken naar de ILO- deeluitmakende liohamen in de Westeuropese landen. Wim Kok vieest in het hijzonder dat toelating van de PLO tot de ILO zou kunnen leiden tot een besluit van de plenaire vergadering van de ILO „om Israël uit de organisatie te knikkeren". Vanwege de affi niteit tot Israël vindt Wim Kok dat de Nederlandse vak beweging zich in samenwer king met de werkgeversorga nisaties en de regering moet inspannen om te voorkomen dat de PLO ten koste van Israël het koekoeksei in de ILO wordt. In dat geval zou volgens Wim Kok moeten worden overwogen het lidmaatschap van de ILO op te schorten- Volgens de voorzitter van het NW kan de ILO door de verregaande ongewenste pola risering aan innerlijke tegen stelling ten onder gaan. Het Amerikaanse vakver bond b.v. wil van de toelating van de PLO tot de ILO een breekpunt maken. Zover wil (ADVERTENTIE) Het departement voor waterhuishouding en grondbescher- ming in de Hongaarse provincie Somogy heeft een nieuwe methode uitgedacht en in de praktijk gebracht om erosie in kleine ravijnen tegen te gaan. In plaats van dammen van steen op te werpen metselt men nu oude autobanden aan en op elkaar. Het resultaat voldoet in de praktijk goed, bo vendien liggen de bouwkosten 70% lager. (ADVERTENTIE) Iedereen die vóór 7 juni a.s. een spaarrekening opent bij de Anno Bank, kan z'n eigen briefpapier bestellen. 100 Velletjes met op 't briefhoofd uw persoonlijke gegevens gedrukt met daarbij passende enveloppen. U betaalt er weliswaar f 10,- voor, maar de Amro stort ook meteen f 5,- op uw nieuwe spaarrekening. En heeft u al briefpapier, dan kunnen we ook f 5,-op uw rekenin of een gekke grota Gnork geven. Maar dat bd natuurlijk wel I Vooral ook is uit 6 verschille mogelijkheden. Wim Kok in eerste instantie echter niet gaan. Het lidmaat schap van de PLO van de ILO is z.i. nog niet voldoende om deze gevolgtrekking te maken alhoewel de erop volgende fa se d.w.z. de uitzetting van Is raël wel degelijk door hem wordt gevreesd. IN de Tortus CabinSa. Kong olie-enclave [rden van de moet een ■(den gehou- ihoofd van seko MO DE bdSHHHKl van Rotter dam zarp'pljjnöe week dins dag hef -xUBwe exemplaar van een herdruk van Polletje Piekhaar en Lard Zeesop van de inmiddels overleden schrij ver Willem van Iependaal aan de weduwe van de auteur overhandigen. Als er niets anders opzit dan todh maar weer eens een paar muren te behangen, gaat daar meestal een uitgebreide zoek- partij in allerlei stalenboeken aan vooraf. Dat kan eng ple zierig zijn, al wordt het soms moeilijk besluiten, vooral ah je een hele stapel stalenboe ken in de behangwinkel ge leend hebt. De behanigfabri kanten maken ons niet alleen lekker met al die fraaie kleu ren, de geraffineerde dessin:-, en de uitgekiende kleurencom binaties, maar ze proberen het ons, amateur-behangers, ook zo gemakkelijk mogelijk te maken. Waarop vroeger nogal wat behangkarweitjes afknapten, was het dunne papier, dat met lijm ingesmeerd zo week werd dat je, eenmaal op de trap staande, met de baan in de vingers, soms Ineens twee de winkel eens een stuk uit rollen. Dat de behangwinkels meer en meer stalen op groot treurige hoekjes m je handen »f0riraat in wandklapborden hield, terwijl de rest als een onoverzichtelijke klodder pa pierpap op de grond lag. Zulk dun behang bestaat praktisch niet meer. Hoe steviger het papier, hoe gemakkelijker het te hanteren is. En dan is er tegenwoordig erg veel voortgelijmd behang, dat het karwei ook een stuk eenvoudiger kan maken: geen plakt-afel nodig, geen gedoe met lijm aanmaken. Als het nu persé moet, kan het natuurlijk toch allemaal best misgaan. Om te beginnen kan het op een betrekkelijk klein staal uitgezochte behang er heel anders uit zien dan je dacht. Als een behang met een groot patroon wordt uitge- ten toon stellen, is geen mode gril: je kunt op zo'n stuk veel beter dan in een stalenboek zien welk effect het patroon geeft. Dan kun je je bij behang met grote patronen ook goed vergissen met de benodigde hoeveelheid. Veel patroonbe- hang moet „op rapport" wor den geplakt, dus de banen goed patronend naast elkaar. En dat kan bij het knippen van de banen extra lengte no dig maken, soms tot 50 cm. of meer. Als op de rolverpakking vermeld is dat het bewuste behang „stortend" moet wor den geplakt, dan is dat geen zocht, laat dan het papier in drukfout. „Stotend" behangen is een bekend begrip: de ba nen tegen elkaar in plaats van overlappend. „Stortend" is weer wat anders: dan moeten de banen, na van de rol te zijn geknipt, afwisselend naar bo ven en naar beneden geplakt .vorden. Voorgelijmd behang geeft wei eens moeilijkheden, als de rol niet goed met het water in aanraking gekomen is. Dan zitten er nog droge plekken in de lijmlaag, en daar ontstaan dan gegarandeerd blazen, die niet weg te wrijven zijn. Daarom moet de baan voor- gelijmd behang niet stijf opge rold in het water gelegd wor den, maar met flinke tussen ruimte. Sommige mensen ne men het zekere voor het onze kere ,en maken de achterkant van de baan goed nat met de spons. Daar is dan wel weer een plaktafel bij nodig, maar het gaat erg goed. Die spons dient dan meteen om de baan stevig tegen de muur te wrij ven. Als u geregeld behangt, is een extra stuk gereedschap, namelijk een rubber roller, geen luxe. Dat werkt erg ge makkelijk. Laatst hoorden we van een toch ervaren amateur-behan ger dat hij voor niets al de banen had staan insmeren met lijm, omdat hem nergens uit gebleken was dat het behang dat hij gekocht had, voorge lijmd was. Vraag daar dus zo nodig ten overvloede naai-. Overigens is het niet erg als voorgelijmd behang nog eens gelijmd wordt. Alleen zal er dan bij het plakken erg veel lijm weggeperst worden. (Van een onzer verslaggevers) BREDA Deze week heb ben de Junior Kamers in ons land, in totaal 15 met zo'n 1500 leden, de projecten waar mee zij bezig zijn extra onder de aandacht gebracht van het publiek. Die projecten zjjn van zeer uiteenlopende aard- De Junior Kamer Roosendaal in oprich ting bijvoorbeeld heeft een rapport samengesteld waarin de magelijikteden tot de bouw van speeiigeleigeniheden in de Roosenïdaalse binnenstad be studeerd zijn. De Junior Ka mer Voorne-Putten heeft een discussienota over poliklini sche voorzieningen in dit landsdeel samengesteld. De Bredase Junior Kaimer is met vier projecten bezig de op richting en ontplooiing van een roeivereniging in Breda, een studie over het benutten van afvalstoffen in de regio Breda, een onderzoek naar mogelijkheden en wenselijk heden van een doorgangscam ping op Bredaas grondgebied en een onderzoek naar het on derhoud van het fietspaden plan in West-Bi abent. De Ju nto Kamer Zeeuwsch-Vlaande- ren heeft zich beziggehouden met de samenstelling van een toeristische route langs een aantal forten in oostelijk Zeeurwsdh-Vla anderen. De Walcherse Kamer heeft haar aandacht igericht op twee projecten: bejaarden meer bij het leven van alle dag betrek ken en daarnaast een visie vanuit diverse hoeken op in dustrievestigingen in deze streek van Nederland. De Ju nior Kamer de Bevelanden heeft haar aandaaht gericht op het opnieuw onder de aan daaht brengen van datgene van het Zeeuwse leven, dat verloren dreigt te gaan. Dat gebeurt middels een kalender. De Kamer Heusden en Altena in oprichting is bezig met de samenstelling van een boekje over wonen, werken, leven en historie van dit gebied en werkt vervolgens aan het tot stand komen van een heem kundekring. In Bergen op Zoom en Tilburg wordt mo menteel geprobeerd aparte ka mers opgericht te krijgen. Volgens de heer Jan Poort uit Breda, voorzitter van de Nederlandse Federatie van Ju nior Kamers, is de belangstel ling voor deze internationale organisatie in ons land groei ende. „We zien- met name ook in Zuidwest-Nederland, het aantal kamers en leden toenemen. We verwachten dit jaar te groeien tot een 1800 leden", zegt hij. De Junto Kaïmer heeft net als clubs als Lions, Rotary en Round Table voor veel mensen iets mysterieus rond zich „Onzin", vindt de heer Poort. „wij vormen een internationa le organisatie voor manage menttraining waarvan in principe iedereen lid kan wor den. In de praktijk gaat het om jonge mensen tot veertig jaar, die werkzaam zyn in handel en industrie, bij de overheid of een vrij beroep hebben. Zij benutten de kennis waarover zij beschikken ook buiten bun eigen baan en bun delen die kennis via de Junior Kamer. Zo leren ze iets van elkaar en van de maatschappij en anderzijds pro-beren zij mee te werken aan het be wustwordingsproces van die maatschappij", aldus samenge vat zijn toelichting. De Junior Kamer houdt zich ook direct bezig met dienst verlening aan de maatschappij. „Andere organisaties doen het met wat meer tam-tam dan wij. Wij denken projecten uit. ver richten daarover zelf een voorstudie, verdienen door ei gen activiteiten geld voor die projecten en bieden ze dan te bevoegder plaatse aan. We be geleiden zo'n project tot het is afgerond en gaan Ons dan weer met iets anders bezig houden", licht de landelijk federatievoorzitter toe. De resultaten van de projec ten van de plaatselijke Ka mers worden eens per jaar doorgenomen tijdens de natio nale conventie. Die vindt dit jaar in oktober in Breda plaats. Men verwacht deelname van cir ca 3000 mensen uit 80 landen. Om aan te geven, dat pro jecten van plaatselijke kamers de belangstelling van de hele internationale organinatie van Junior Kamers kunnen trekken noemt de heer Poort het vol gende voorbeeld: „Destijds kregen leden van de Rotterdamse Junior Kamer lucht van het rapport van de Club van Rome. Dat werd in de plaatselijke kamer ter discussie gesteld. Later ge beurde dat ook in een regiona le bespreking waarbij wat mensen uit België en de Scandinavische landen aan wezig waren. Dat heeft uitei- endelijk geleid tot de oprich ting van de stichting Grenzen aan de Aarde. Op het wereld congres van 1973 in Nice werd besloten, dat daaruit het cen traal thema voor bet Amster damse wereldcongres opge steld zou worden. Dit congres krijgt als thema „De mens en zijn leefmilieu". De Bredase kamer speelt ln de voorbereiding van het con gres een belangrijke rol, want zij moet de contacten leggen met het bedrijfsleven om de zaak financieel rond te krij gen. Uit de hele voorbereiding van dit congres is ons inmid dels al wel gebleken, dat wij in feite bezig zijn met een niet oninteressant nieuw pro ject, nl. Holland promotion", aldus Jan Poort. GrtevMi voor daw rubrUk moefm mof voliodfgo naam on adrm wordon ondertekend. Bi) publikoflo zullen deze vermteld worden. Slechts bl| hoge uit zondering zal van deao regel worden afgeweken. Naar» en edrea xfln den bQ de redactie bekend Publlkatie ven brle- ven (verkort of onverkort) beteken» niet dat de redactie hef kt olie gevallen eena li net Het stuk Esther was een waar dig slot van de dodenherden king. Dank aan allen die daar aan hebben meegewerkt. In het bijzonder Josée Ruiter en Henk van Ulsen. In grote spanning, met het zweet in de handen heb ik de film gevolgd. Schuldge voelens zullen zij hebben, die zich daaraan hebben onttrokken Ik gevoel mij gelukkig in die tijd nimmer met eqa Duitser- contact te hebben gehad. BREDA E. A. WLJNE BRUSSEL (ANP) Enkele honderden taxichauffeurs hebben vrijdag in Brussel met hun wagens „rondjes ge draaid" in een aantal straten vlak bij het centrum van Brussel. De actie had forse verkeersopstoppingen tot ge volg. De chauffeurs hielden die actie om aandacht te vra gen voor hun probleem: een te gering loon als gevolg van het feit dat de overmaat van taxi's in Brussel het taxibedrijf niet doet renderen. De eis van de taxichauffeurs die ze door middel van vlug schriften onder die aandadht van het publiek brachten, is dat ook dat er een sanering in deze bedrijfstak in Brussel wordt doorgevoerd. In geheel België zijn er 4.000 taxi's. Daarvan rijden er 2.000 Sn Brussel rond en er valt geen diroog brood mee te verdienen, aldus de redenering van de chauffeurs. De „taxidraaimolen" in de straten bij de Brusselse bin nenstad werd ongeveer op 20 minuten gehandhaafd. AAN de Industrieweg ln Hoogeveen is vrijdagmiddag een produktie- en opslaghal van Schuringa Verlichting uitge brand. De schade is getaxeerd op ohgeveer een miljoen gul den en wordt door de verzeke ring gedekt- DE Nederlandse virikotters KW 25 uit Katwijk en TX 19 uit Texel, die donderdag naar de Westduitse haven Büsum zijn opgebracht omdat zij in Westduits territoriaal water zouden hebben gevist, moch ten vrijdag vertrekken nadat voor het te verwachten proces, de vrijgegeven netten en vangst borgsommen waren ge stort yam reap. 23.500 en 22.000 mark. CAÏRO (ANP) Uit het geen mininter Van der Stoel enerzijds, en president Sadat, zijn minister van buitenlandse zaken Ismail Fahmi en parle mentsvoorzitter Sayed Marei anderzijds, in het openbaar zeggen over de pogingen om «geling in het komen, zou :en dat Ne- op talrijke 'le opvat- JA. de Jager Hogeweg13 Heerenveen Heerenveen, 28 april 1975 Geachte Meneer de Burgemeester, bit de plaatselijke courant vernamen wij dat u en °°"eee voornemens zijn om toestemming te verlenen verbouwing van perceel Hogeweg 15 tot bar- voor de dancin .Aangezien ml.in gezin en menings ontvangst, de zacht- iminnelijkste ter aarde behoort, uiterst vrien delijk. Minister Van der Stoel bezocht vrijdag de tempels en graven van Luxor en Karaak en maakte een vlucht boven de stuwdam van Aswan. Woensdagavond woonde hij een voorstelling bij van Nagda Foead, een buikdanseres die ook is opgetreden voor de sjah van Iran en minister Kis singer. De meningsverschillen doen niets af aan de hartelijke ont vangst, maar zijn daarom niet minder wezenlijk. Als hoogste gezagsdrager -van een land welks grondgebied voor een aanzienlijk deel door een vreemde mogendheid wordt bezet, zegt president Sadat dat Egypte vrede wil, „maar niet tot elke prijs", en waarschuwt Marei tegen een terugkeer naar de „oorlog-noch-v-red«..toe- heeft bestaan. Minister van der Stoel onderschrijft het standpunt van de negen EEG- landen dat een einde moet ko men aan de territoriale bezet ting, maar spreekt tevens over het recht van elk land op vei lige en erkende grenzen, een begrip dat door Israël zodanig wordt uitgelegd dat het zich niet gebonden voelt tot een terugkeer naar de grenzen van voor de zesdaagse oorlog. Een van de Nederlands- Egyptische geschillen betreft de nog resterende mogelijkhe den voor een stap-voor-stap- oplossing van het probleem. President Sadat en Marei spreken over „het falen" van de pogingen van Kissinger om een nieuw troepenscheidings akkoord tot stand te brengen, minister Van der Stoel ver klaarde tegenover Nederlandse journalisten dat het de vraag is ,of het nog mogelijk is iets in beweging te brengen, een nieuw troepenscheidingsak koord te sluiten waardoor Ge nève een betere kans van sla gen heeft". Nederland en Egypte zijn het er kennelijk wel over eens dat de Geneefse conferentie over het beenroepen waarvan Amerika en Rusland thans overleggen die volgens Fahmi „zo spoedig mogelijk" en volgens Marei eind juni- begin juli moet bijeenkomen, goed moet worden voorbereid, rein. Volgens president Sadat is de conferentie „de laatste hoop op vrede", volgens Marei „een keerpunt voor oorlog of vrede". De voorzitter van het Egyptische parlement merkte overigens ook op dat een ge slaagde conferentie „de voor naamste stap naar vrede zou zijn", maar dat bij een mis lukking ,de wereld niet zou vergaan". De Egyptenaren, zo blijkt uit alle opmerkingen, stellen zich duidelijk op het stand punt dat de Geneefse confe rentie moet leiden tot een vol ledige oplossing van het Mid- den-Oostenprobleem en dat de stap-voor-stap-benadering was bedoeld oim de weg voor een geslaagde conferentie vrij te maiken. Over de deelneming aan de conferentie vereschillen Ne derland en Egypte zeer duide lijk van mening. Fahmi sprak over de Palestijnse deelne ming als „een must", Maarei merkte op dat sinds de top conferentie van Rabat „geen enkel Arabisch land namens de Palestijnen kan spreken", president Sadat verklaarde dat de Palestijnen ir Genève, „ten overstaan van de gehele we reld"- hun standpunt moeten ktuSnen uiteenzetten. Stoel heeft, zoals bekend, verklaard dat bij een oplossing van het Midden-Oosten-conflict reke ning moet worden gehouden met de legitieme rechten van de Palestijnen, dat de Pales tijnse aspiraties in een of an dere wijze vorm moeten krij gen, maar dat dit een kwestie is voor de betrokken partijen. Het zou voor de hand liggen, dat hij ook ten aanzien van de Palestijnse „issue" in Genève het standpunt inneemt, dat dit een kwestie is die de betrok ken partijen moeten regelen. Geen der Egyptische ge sprekspartners van de Neder landse bewindsman heeft in het openbaar gezegd op welke wijze, en in welk stadium van de conferentie, de Palestijnen aan het overleg moeten deel nemen. Yassar Arafat, de lei der van de PLO, heeft een vroeger Egyptisch voorstel, de Palestijnse bevrijdingsorgani satie in Genève te laten verte genwoordigen door de Arabi sche liga, reeds van de hand gewezen. Hij heeft ook al dui delijk gesteld dat Genève niet mag worden bijeengeroepen op basis van de resolutie die de veiligheidsraad aanvaardde na de zesdaagse oorlog van 1967, waarin het Palestijn se probleem wordt afgedaan als een humanitaire, niet als een politieke kwestie er moet „een rechtvaardige op lossing van het vluchtelingen probleem" komen. ;t. uit tac- tisch oogpunt volkomen Juist dat de Palestijnen tot nu toe niet al hun kaarten op tafel hebben gelegd nu Israël alle Palestijnse verlangens afwijst. Premier Rabin: „Wij zullen „nooit" met „terroristen" on derhandelen, er is geen plaats voor een Palestijnse staat tus sen Israël en Jordanië etc," Een ander duidelijk Egyp- tiseh-Nederlands meningsver schil betreft, in het algemeen de rol van Europa in het Mid den-Oosten-conflict en de deelneming van Europese lan den aan de Geneefse conferen tie. De Egyptenaren hebben omonwonden gezegd, dat Eu ropa zich van zijn verantwoor delijkheid in het Midden-Oos ten bewust moet worden, en hebben aangedrongen op deel neming van Engeland en Frankrijk aan de Geneefse conferentie om polarisatie, en mogelijk een confrontatie tus sen de twee supermogendhe- den te voorkomen. Minister Van der Stoel ver klaarde ln Israël, vorige maand, dat uitbreiding van de lijst van deelnemende lan den met Engeland en ïYan'k- rijk op zichzelf een formule inhoudt, om de impasse te doorbreken, een standpunt dat hij nog steeds huldigt. Voor Europa, aldus de Nederlandse bewindsman, is „geen rol" weggelegd bij het doen her vatten van de EgypUsche-I»- raëlisohe dlalo

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 11