Aanvragen uit 26 gemeenten voor vestiging van casino KEERPUNT IN REEATIE NEDERIAND-EGÏPTE Meubelen: degelijk* Prijzensredelijk. LAATSTE BUITENLANDERS UIT CAMBODJA EERSTE SPEELGELEGENHEID PAS IN 1976 VERWACHT Het weer Europa O,- Hardstikla happy met nsda. DRIE VERMISTE KINDEREN VAN CAMPING IN BEADEL TERECHT Kritiek communisten op samen werkingsvoorstel van Soares in Portugal Meisje vier dagen misbruikt door Marokkanen in UGEOT wider op wielen '•41 Dongen Td 01623^ I buitenland EEN JAAR SPELEN Vragen over afwijzen vrouwen bij politie van Eindhoven Invoering van zomertijd in 1976 mogelijk GEDEELTELIJKE ZONSVERDUISTERING Sadat bij bezoek Van der Stoel: Goodrich investeert 48 miljoen in Vredestein AOostmals Meubelhuis fff Betgiê Korreloploskoffie inde Gulden Reuzenpot tijdelijk van f 5#5 voor f5,45 Twintig jaar voor dader moord op Carolientje M w M n •n METZLER- tl het geschenk vel koffiezet- uaat3009,voor9 en, samen met nooie, praktische ^molen in een i geschenkdoos: leter liggen aantoon- laag. iugeot biedt u een fekkelijke keuze. Stelt u I in de gelegenheid een Irit te maken. zal zich, als de Inruil er sprake komt, van z'n fefste kant laten zien f Vrijdag 9 mei 1975 u 1 BANGKOK (AFP) Het tweede konvooi met vluchte lingen uit de Franse ambassa de in Phnom Penh is gisteren de grens met Thailand overge- itokcn. De Franse speciale afgezant jdare Bonnefous zei dat het nu aangekomen konvooi bestaat wit 550 mensen, nl. 230 Fran sen. 200 Pakistani's en 120 van andere rationaliteit. Een ervan is ernstig ziek door zwakte, zei hij- Met deze tweede groep zijn blijkbaar alle buitenlanders uit Cambodja verwijderd. Vol gens een Amerikaanse journa list die tot het konvooi be hoorde lag Phnom Penh vol puin en brokstukken maar er ware.i geen aanwijzingen dat ernstige schade was toege bracht. Wel waren er tekenen dat er behoorlijk was geplun derd, naar hij veronderstelde doc«" soldaten van de Bode Khmer. „Maar er lag geen bloed op straat". Anderen ver telden dat in de laatste dagen van het oude bewind was ge plunderd door regeriiigamili- tairen, en dat de Rode Khmer vooral vernielingen aanrichtte in de huizen van welgestelden. Alleen polshorloges en zak lampen genoten hun belang stelling, andere waardevolle eigendommen werden vaak vernield. Een andere Amerikaanse journalist, Cameron, had met Cambodjanen gesproken die hadden gezien dat de Rode Khmer in en om Phom Penh mensen doodde, in een geval 15 tegelijk. De evacuees hadden echter geen aanwijzingen dat er op grote schaal t erechtstellingcn plaatsvinden. Ze hadden wel onbevestigde berichten ge hoord over executies in Bat- tambang, de tweede stad van het land (ADVERTENTIE) Canguro Eén pedaalslag en weg. Niks geen geschakel. Probleemloos. Moderne kleurtjes. Breed zadel, verstelbaar stuur. Volautomatische 2-takt-motor. De chroom voordrager is inclusief Zo is dat t de Honda Canguro. de grootste tweewielerfabrikant ter wereld. $j inlichtingen: Honda Motor N.V. Lierenstraat 5 Ridderkerk tel. 01804-16300 (Van onze parlementaire redactie) DEV HAAG By de sluiting van de aanmeldingstermijn op 30 april hadden 26 Nederlandse gemeenten zich opgege ven als gegadigden voor de vestiging van een casino. In het zuiden en zuidoosten van ons land waren dat: Arnhem, Breda, Oisterwijk en Valkenburg, die zich al in een heel vroeg stadium hadden aangemeld, alsmede Beek, Bergh, Eindhoven, Den Bosch, Nijmegen, Renkum, Rheden, Sluis, Terneuzen en Vaals, die zich pas in een later stadium heb ben opgegeven. Dit heeft de voorzitter van de raad voor de casinospelen, oud-kamervoorzitter mr. F.J. vau Thiel, in Den Haag mee- jtdeeld. Andere belangrijke EOfadigden zijn o.ni. Amster dam, Oen Haag-Scheveningen en Zaudvoort Bij de raad voor de casino spelen die buiten de voorzitter bestaat uit zes onafhankelijke deskundigen en zes ambtelijke ieden, hebben zich bovendien 36 natuurlijke personen en voor het verkregen van een rechtspersonen aangemeld voor het verkrijgen van een concessie voor de casinoex- ploitatie. Daaronder bevinden zich verscheidene aanvragers, die niet aan de gestelde eisen vol doen, omdat zij bijvoorbeeld alleen interesse hebben In de exploitatie van een casino in een bepaalde gemeente of zelfs in een bepaalde zaal. Het ij namelijk de bedoeling van de wetgever geweest om voor het gehele land slechts een concessionaris te laten optre den voor alle casino'» Voorzitter Van Thiel zei te hopen, dat het eerste balletje over ongeveer een jaar zal kunnen gaan rollen. Voordien zal nog zeer veel werk moeten worden verzet. 0e raad zal de regering name lijk eerst moeten adviseren over de aan te stellen conces sionaris en vervolgens na overleg met deze concessiona ris aan de regering een voor dracht moeten doen voor de vestigingsplaatsen. Bij de keuze van de vesti gingsplaatsen zullen voorna- melijk twee criteria worden aangelegd: een voldoende el- gen bevolking rond de plaats en een uitbreiding van het ter plaatse al bestaande toerisme. Er moet, zo zei voorzitter Van Thiel, in en rond de vestigings plaats al een flink aantal mo gelijkheden van toeristische aard zijn. Er komen dus ook »ker geen casino's op de hei. Dit betekent wel, dat tal van gemeenten uit het veld van gegadigden zullen wegvallen. Bovendien zijn er ook ge meenten die zich wel als gega digden hebben aangemeld, doch waar de gemeenteraad niet over deze zaak heeft uitgesproken. In kringen van geïnteresseerden verwacht men dat in eerste instantie (ADVERTENTIE) IKEDUKIEW GRAANJENEVER jrooetuproevpn, die ispeweldkj Amsterdam, Stfeveiiiiigen en Valikemburig voor de vestiging van - een casino in aanmerking zullen komen en Breda (of Eindhoven) en Arnhem in tweede instantie. Dit zijn ech ter speculaties, waarop mr. Van Thiel niet wilde ingaan. •,Wij weten het nog helemaal niet", zei hij. In de komende maanden zal de raad naar de verschillende beslissingen toewerken. Daar bij zal ook worden bekeken, welke spelen tot de casino's zullen worden toegelaten. In de raad wordt tot nu toe ge sproken over roulette, baccarat en 21-club. Er is echter nog niets beslist Veel punten zul len nog worden bestudeerd waarbij de ervaringen in het buitenland zwaar zullen mee tellen. Voorzitter Van Thiel maakte er in dit verband geen geheim van dat. hij de beslissing van het kabinet Den Uyl om de kansspelbelasting van 25 pro cent ook te laten gelden voor de roulette winsten (waarvoor deze belasting niet was be doeld) hogelijk betreurde. Op die manier wordt het noch voor ier wordt lr:;t noch voor de de spelers noch voor de exploi tant erg aantrekkelijk" zei hij. DEN HAAG (ANP) Het Tweede-Kamerlid Kosto (PvdA) heeft schriftelijk aan minister De Gaay Fortman van Binnenlandse Zaken ge vraagd of hij het beleid van de politie te Eindhoven om géén vrouwelijke agenten aan te stellen in overeenstemming acht met het door de regering veelvuldig beleden emancipa tiebeleid. De Eindhovense politie stelt, zoals wij eerder meldden, geen prijs op vrouwelijke col lega's, omdat de kosten van haar opleiding niet opwegen tegen haar rendement en zij niet voor alle diensten inzet baar zouden zijn, terwijl zij wel volledig meetellen voor de sterkte De drie jongens die wer den vermist: v.l.n.r. Frank Schinkel, Twan Schinkel en Arjan Bokhoven. (Van onze correspondent) BLADEL De drie kinde ren die sinds dinsdagmorgen elf uur vermist werden op de camping de Achterste Hoef in Bladel, zijn terecht. Zij zijn gevonden op de camping het Blauwe Meer in het Belgische Lommei. Daar brachten ze de nacht door bij een oom. De politie is de kinderen op het spoor gekomen nadat men een tip had gekregen dat op de bewuste camping in België familie van een van de kinde ren logeerde. Ook zou de oom zelf radioberichten hebben ge hoord waarna hij contact zocht met de Belgische rijkswacht. De afstand van de camping in Bladel naar de Belgische camping is ongeveer 30 km. De kinderen hebben deze af stand te voet afgelegd. Tijdens de zoekactie waren onder an dere 165 militairen ingezet, die de bossen rond de campinig doorkruisten. LISSABON (DPA) De communistische partij en de met haar verbonden democra tische beweging (MDP) heeft gisteren felle kritiek geuit op de socialisten wier leider Ma rio Soares woensdag, na eer der met de communistische partijleider Alvaro Cunhal tot een akkoord te zijn gekomen, de communisten bepaalde voorwaarden had gesteld voor samenwerking. Soares had woensdag van de communisten vrije en geheime vakbonds- en gemeenteraads verkiezingen geëist, alsmede stopzetting van de gemene propaganda tegen de .-oeiTie ten. Ook wil hij dat de com munisten de pers niet, meer in een „worggreep" houden. De communistische partij reageerde met een oproep tot de Portugezen waarin wordt gezegld diat. men zich moet ver zetten tegen het streven van „reactionaire en conservatieve groeperingen" om de vakbonds organisatie van de Portugese arbeiders te ontwrichten. De reactie, aldus de communisti sche partij, gebruikt de resul taten van de jongste verkie zingen om de huidige machts structuur grondig te wijzigen. De Portugese democratische beweging (MDP) verwierp van haar kant de eis van de socialistenleider nieuwe ge meenteraadsverkiezingen ta laten houden. DEN HAAG (ANP) Het is niet uitgesloten dat in het voorjaar van 1976 de zomer tijd in Nederland wordt inge voerd- Technisch gezien is het nog mogelijk maar dan moet het internationaal overleg diat hierover wordt gevoerd wei oinnen twee maanden een pc sitief resultaat opleveren, zo heeft een woordvoerder van ministerie van Cultuu" Recreatie en Maatschappelijk Werk gisteren desgevraagd meegedeeld. (Van onze correspondent) HOEVEN Voor de eer ste keer dit jaar zal er op zondag II mei een gedeelte lijke zonsverduistering zijn. Volgens de heer Th. M. Vermeesch, directeur van de Volkssterrenwacht in Hoe ven, zal 52 procent van de zonnemiddellijn verduisterd worden. De verduistering zal zondagmorgen om ongeveer 06.25 beginnen. Het hoogte punt zal zijn rond 07.23 en de verduistering zal om streeks 8.20 uur zijn afgelo pen. De zonsverduistering zal behalve In Nederland ook in geheel Europa, het noorden van Aziëen in een groot stuk van Afrika waar te nemen zijn. (Om de ogen te sparen moet men door een fotonega tief of een beroet glaasje lSj- ken). In 't kort EEN onbekende jongeman van circa 25 jaar heeft een gewa pende overval gepleegd op een Eindliovens postagentschap en daarbij 200 gulden buit ge maakt. DE Belgen hebben vorig jaar gemiddeld per hoofd 11,64 kg eieren gegeten. Dat was bijna twee kg minder dan in 1970. De eier-export van België be liep vorig jaar 1.1672.587.000 stuks. DE 47-jarige W. J. Frauenfel- der uit Den Haag is het slacht offer geworden van een dron ken automobilist. Deze man, de 34-jariige ambtenaar AV. uit Den Haag is door de poli tie ingesloten. OVEREENKOMSTIG zijn laatste wens zal kardinaal Mindszenty, de voormalige primaat van Hongarije zater dag worden begraven in de bedevaartskerk van Martazell in Oostenrijk. UTRECHT (ANP) B.F. Goodrich is bereid, de komen de twee jaar f 48 miljoen te investeren in de Vredesteinbe- drijven. als alle betrokkenen de herstructureringsplannen voor Vredestein aanvaarden Dit is van de zijde van Good rich-V redestein meegedeeld. Met de voorstellen is een toezegging aan de vakbonden gehonoreerd, die op 29 april de eerste formulering van Vredestein hebben afgewezen als te weinig concreet. De bonden eisten herstructure ringsmaatregelen, die in grote lijnen het toetsingsrapport van onafhankelijke deskundigen van vorig jaar volgen. Volgens de nieuwe visie moet er o.a. een waarborg ko men voor de huidige werkge legenheid binnen de grenzen van hetgeen de economische situatie in het algemeen toe laat. Met dit laatste wordt ge doeld op de conjuncturele si tuatie, die het afsnijden van verliesposten noodzakelijk maakt. Dit zal een verlies meebrengen van circa 370 ar beidsplaatsen in de loop van dit jaar. De raad van bestuur verwacht dat het merendeel van deze arbeidsplaatsen vrij komt door natuurlijk verloop. Op dit voorgenomen ontslag van 370 werknemers wilden de bonden nog geen commen taar geven. (ADVERTENTIE) \\j0i: y rG®" Mlltyzfr k~~~~ Oostmals Meubelhuis biedt u een enorme keuze uit Europese kwaliteits meubelen: zowel stijl als modern. Kortom, een enorme keuze waarin degelijke duurzaamheid en allurerijk wooncomfort centraal staan. En... België is een verrassend voordelig meubelland. Daarenboven geniet u met de Mahuko Kredietservice van de Amro-bank van vlotte en aantrekkelijke financieringsmogelijkheden. Dus, allemaal redenen om 'ns vlug bij ons op meubelvisite te komen. In Oostmalle, net over de grens. «ZOERSEL HOOGSTRATEN ÏMIjWMgglSWS ff f III! (maar 'n sprongetje de grens over) Hoogstraatsebaan 13-15 2150 Oostmalle Telefoon: (België) 09-32/31/12.01.96 Open Van 9-12 u en van 13-20 u, op zaterdag en zondag van 10-12 u en van 13-19 u Donderdag gesloten. \\Breda RoosendaolXr.^ CAIRO (ANP) Het bezoek van minister Van der Stoel aan Cairo betekent „een keerpunt" In de Nederlands-Egyptische be trekkingen, aldus heeft de Egyptische president, Anwar Sadat, gisteren tegenover Nederlandse journalisten verklaard. Hij zei dit, na ongeveer een uur met mr. Van der Stoel te hebben ge sproken over onder andere de betrekkingen tussen Europa en Egypte en de bilaterale Nederlands-Egyptische betrekkingen. Eerder had president Sadat verklaard, het bezoek van de minister te zien als een gun stig voorteken voor een nieuw hoofdstuk in de betrekkingen tussen beide landen. In het verleden zijn er wel eens mis verstanden geweest". De Egyptische minister van Buitenlandse Zaken, Ismail Falxmi, had, iets voorzichtiger, op het vliegveld verklaard zij nerzijds zijn best te zullen doen, zodat het Nederlandse bezoek een keerpunt in de be trekkingen zou vormen. President Sadat noemde de Gen->efse conferentie over het Midden-Oosten over het bijeenroepen waarvan de twee voorzitters, de Verenigde Sta ten en de Sovjet-Unie thans overleg plegen „de laatste hoop op vrede". Egypte heeft deelneming van Frankrijk en Engeland aan de conferentie voorgesteld. Het is tijd dat West-Europa zijn rol op zich neemt en zijn verantwoordelijkheid aan vaardt", aldus het Egyptische staatshoofd. Zijn opvatting lijkt lijnrecht te staan tegeno ver die welke minister Van der Stoel vorige maand tij dens zijn bezoek aan Israël, tot uitdrukking bracht toen hij verklaarde dat er voor de ne gen geen rol is weggelegd bij het Joon hervatten van de Egyptisch-Israëlische bespre king^, maar dat individuele landen wellicht kunnen bij dragen tot verbetering van het klimaat. (ADVERTENTIE) EINDHOVEN (ANP) De Eindhovense gemeentepolitie heeft drie Marokkanen aange houden, die hebben bekend een 14-jarig Marokkaans meis je vier dagen te hebben mis bruikt.. De dri« verdachten: L.H. (35), M.L. (35) en L E. (38) zijn woensdag voorgeleid voor de officier van justitie in Den Bosch. Het slachtoffertje heeft zich onder doktersbehandeling moeten stellen. Eind april was het meisje in Helmond bij haar ouders weggelopen. Op het station in Eindboven werd zij opgepikt door L.H. (Van onze correspondent) DEN BOSCH De recht bank in Den Bosch heeft woensdag de 20-jarige Edgar van der L. uit Eindhoven con form de eis veroordeeld tot twintig jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest en terbeschikkingstelling van de regering. Hij kreeg deze straf voor doodslag op de 59-jarige win kelierster mevrouw P, van de Biggelaar-Vogels uit Best op 12 maart vorig jaar, en het onttrekken aan het ouderlijk gezag van de 5-jarige Caro lientje Pessers uit Waalre, vrijheidsberoving en het ver moorden van het meisje. In deze straf waren ingecalcu leerd een reeks inbraken, brandstichtingen en een po ging tot verkrachting van een 13-jarig meisje. Bescherming van de maat schappij heeft voorop gestaan bij de samenstelling van het vonnis, aldus een der overwe gingen van de rechtbank. De rechtsorde is door de schok kende en gruwelijke wijze waarop de misdrijven zijn ge pleegd ernstig geschokt, aldus het vonnis. Een snelle tb.r. zoals door de psychiater was voorgesteld, bood volgens de rechtbank .onvoldoende waar borgen voor de bescherming van de samenleving. Aberdeen regen 8 gr. Athene onbewolkt 22 Barcelona onbewolkt 19 Berlijn onweer 27 Bordeaux motregen 15 Brussel regenbui 19 Frankfort zwaar bew. 16 Genève zwaar bew. 17 Helsinki zwaar bew. 21 Inssbruck licht bew. 20 Kopennagen licht bew. 20 Lissabon onbewolkt 18 Locarno half bew. 21 Londen licht bew. 17 Luxemburg half bew. 18 Madrid zwaar bew. 18 Malaga licht bew. 23 Mallorca onbewolkt 19 München half bew. 15 Nice onweer 17 Oslo half bew. 21 Parijs zwaar bew. 14 Rome half bew. 18 Split half bew. 20 Stockholm onbewolkt 18 Wenen regen 19 Zürich licht bew. 18 II (ADVERTENTIE) bril: ieders oogmerk!)

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 11