CAPITULATIE NIET IN DE WERELD" AFGEROND HOESSEIN BELOOFT: Arabische erkenning Israël in ruil voor complete terugtocht NIEUW BEWIND ZUID-VIETNAM WIL DAT WEZEN TERUGKEREN P OVER SURINAME VAN DE LA PARRA Voormalige chef-staf Reishelt: Tientallen arrestaties in Spanje UTRECHTSE POLITIE ONTRUIMT PANDEN NA GROTE KR AAK ACTIE Het weer Europa in De Hoofdrol: Top Dropt Van Red Band Natuurlijk. Nederland PPR-fracties voelen zich verantwoordelijk voor voortbestaan kabinet Den Uyl binnenland buitenland MMBIfMill iJi Gewonde ramp ,Prinsens Irene' overleden Negen mensen in Angola uitgewezen na vuurgevechten AMB4SSAHE FORD THAILAND Televisie in Zuid-Afrika pinsdag 6 mei i», a lwat,maarkuntumij ^er sparen bij de ABN? bben, open voor my Tel. Ja/Nee aan lordnr. 3502, A'dam. 1 paramaribo (ANP) Surinaamse filmer J-im de 11, parra verblijft op het ogen- I Ciieind mo onni' ito [liit Ivoorbereiding van een nieuwe 'film. die als werktitel Iffan PiP®'. <een volk) heeft Irekregen- De opnamen zullen ILaarsehijnlijk in juli in Suri- I* e beginnen en vier maan- L duren. De première is I voorden vo<>r februari 1976. I [jet scenario voor Wan Pipel I u «eschreven door Rudi Kross Ion Vim de Ia Parra. Het gaat |«n een Creoolse Surinamer Idie enkele jaren in Amster dam sociologie studeert, maar door het over ijden van ziin moeder genoodzaakt is naar zijn geboorteland terug te ke ren. De hernieuwde ontmoe ting met Suriname werkte zo sterk op hem, dat hij besluit niet naar Nederland terug te keren om er zijn studie af te maken, maar zich in te zetten voor ziin land- Dit besluit brengt hem in conflict met zijn vader, die zijn zoon graag als afgestudeerde academicus terug wil zien. Het conflict tussen vader en zoon wordt nog verscherpt door een ro mance van de zoon met een progressieve hindostaanse on derwijzeres. Volgens Pim de la Parra in Paramaribo zullen de opnamen voor vijftig procent in en ron dom Paramaribo gemaakt wor den. Voor de rest in alle dis tricten van Suriname tot diep in het binnenland toe. Slechts de eerste vijf minuten zullen zich in Nederland afspelen. De rollen zullen worden gesoeeld door amateurs die in Suriname wonen. Tn de film zullen alte talen die in Suriname gespro ken worden te horen ziin. KEULEN (ANP) - In een ziekenhuis in Keulen is maan dag 1e 77jarige mevrouw C. van der Horst-Jurgen uit Den Haag overleden, aan de ver wondingen die zij twee we ken geleden opliep bij de scheepsramp met de „Prinses Irene". Op 19 april is de „Prinses Irene", die met 92 bejaarde passagiers een Rijn- tocht maakte uitgebrand WASHINGTON (UPI/REUTER) President Ford en premier Rabin van Israël zullen elkaar op 11 en 12 juni in het Witte Huis ontmoeten, zo heeft de persman van het I Witte Huis, Ron Nessen, gisteren meegedeeld. Ford beeft Rabin naar Washington uitgenodigd „om za ken van wederzijds belang te bespreken en de vriendschap tussen beide landen te verstevigen", zei Nessen. Rabin heeft de uitnodiging aanvaard. Rabin gaat naar Washington I den dagen nadat Ford de Egyptische president, Anwar Sadat, in het Oostenrijkse Salzburg heeft ontmoet. Ko- ning Hoessein, die op het I ogenblik in de Verenigde Sta ten is, heeft volgens de Los Angeles Times verklaard dat belangrijke Arabische landen bereid zijn Israël diplomatiek te erkennen in ruil voor de Israëlische terugtrekking uit alle bezette Arabische gebie den. In een bericht uit Washing ton meldde het blad dat Hoes sein verklaarde dat Jordanië, Egypte en Syrië bereid zijn vrede met Israël te sluiten als het zich uit alle Arabische ge bieden terugtrekt en de rech ten van de Palestiinen er kent. De opmerkingen werden ge maakt in de voorbereide tekst van een rede die de koning vandaag op de citadel, een mi litaire academie in Charleston, Zuid-Carolina, zal uitspreken. De essentie van de toespraak was afgelopen week in Was hington door 18 Arabische ambassadeurs besproken. De Israëlische minister van Defensie, Sjimon Peres, zei gisteren dat de Egyptische strijdkrachten aan de oostelij ke oever van het Suezkanaal hard bezig zijn met het voor bereiden van een mogelijke massale inval in het door Is raël bezette deel van de Sinaï. Hij zei in het parlement dat 4e Egyptenaren al klaar zijn met het grondwerk voor de versterkingen aan de oostelij ke oever van het kanaal. Peres zei tevens dat de Sov- jet-ume haar wapenleveran- ues aan Egypte heeft hervat en Mig-23-vliegtuigen, luchtaf- w«r1- en anti-tankraketten, artilleriegranaten en tanks beeft gestuurd De Jeruzalem Post meldde gisteren dat de VS van plan zijn, de conferentie in Genève ever het Midden-Oosten eind Juni te hervatten. Israëlische wapenfabrikan •en zeggen dat zij buitgemaak- e oovjettanks ombouwen tot 25 tete tanks ter wereld- Het lom en T"55 tanks die in en 1973 0p Bgypte en a)n veroverd. Zij zijn eigens de makers gemakke- ujker te bedienen en dodelij- ,an oorspronkelijke heefi Pi j ^aar schatting het f f- duizend tanks aan ^yPtischc en 1.100 a Writ? e front,veroverd en <«t het zelf 2.100 tanks. seri^ANDA <IIPI> De re is.i.!ï,_va? An&°Ia heeft negen Israël heeft de eigen wapen- produktie opgevoerd uit vrees voor mogelijke vermindering van Amerikaanse leveranties. De fabriek waar de tanks worden omgebouwd ligt in het midden van het land. Er wor den ook Amerikaanse M-48 en M-60 en Britse Centuriontaniks omgebouwd. Het onafhankelijke Jordaan se dagblad Al Dastour schreef gisteren, dat Israël troepen sa mentrekt langs de bestandslij nen met Syrië en Jordanië. Arabische reizigers uit de door Israël bezette westelijke oever van de Jordaa-n zouden in Am man hebben verklaard dat tanikeolonnes en artillerie op weg zijn naar verschillende punten langs de bestandslijn. Scotland Yard is volgens het blad Sun op jacht naar een commando-igroep die opdracht heeft koning Hoessein van Jordanië te doden als hij in de komende weken Londen be zoekt. Volgens het blad heeft de speciale afdeling van Scotland Yard een grootscheepse veilig heidsoperatie op touw gezet om de groep van de Zwarte- Septembebbeweging op te spo ren die is aangewezen om de moord uit te voeren. Een woordvoerder van Scot land Yard zei niets te weten van een dergelijk complot. Met een mond vol eten huilt een Zuidvietnamees vluch- telingetje als het wordt ingeënt tegen pokken op de Ame rikaanse basis Guam. De heer J. Teengs-Gerritsen, voorzitter van het Centraal Orgaan Voormalig Verzet (links) bekijkt met de Canadese generaal b.d. G. Gitching (midden) en prins Bernhard oude foto's uit de tijd van de capitulatie. WAGENINGEN Terwijl prins Bernhard op de morgen van de bevrijdingsdag de ge restaureerde zaal in het Wage- ningse hotel „De Wereld" opende waar hij dertig jaar geleden aanwezig was bij de MADRID (AP) - Zegslieden van de Madrileense politie hebben gisteren verklaard dat de politie zondag een tegen de regering gerichte demonstratie heeft weten te verhinderen, waarbij meer dan 70 personen zijn gearresteerd. De demonstratie zou door ondergrondse „communisti sche" organisaties zijn geïnspi reerd. Een vijfhonderdtal jongeren z»u er aan hebben willen deelnemen. Sinds donderdag één mei, zijn in Madrid alleen al 150 personen aangehouden in verband met verboden acti viteiten ter gelegenheid van de dag van de arbeid. De Ne derlandse regering moet krachtig protesteren bdj de Spaanse ambassadeur tegen het provocerende en gewel- dadige optreden van de Spaanse fascistische politie te gen laden van de Spaanse so cialistische partij tijdens de vreedzame 1 mei-viering van vorige week. Dit staat in een telegram, dat het coördinerend comité van de Spaanse socia listische arbeiderspartij P.S.O.E. en de Spaanse vak centrale U.G.T. heeft gestuurd aan de Tweede Kaïmer namens Spaanse gastarbeiders in Am sterdam. Rotterdam en Veen- endaal. capitulatie van het Duitse le ger in Nederland, kwam een voormalig chef-staf van dat 25ste legerkorps voor de regi onale omroep noord-oost ver klaren dat de uiteindelijke on dertekening van de overgave niet daar heeft plaatsgevonden maar in een ruïne tussen Wa- geningen en Rhenen. Dat zou volgens de nu 77- jarige generaal b.d. Paul Reis helt gebeurd zijn omdat de commandant van het Canadese eerste legerkorps, generaal Foulkes, zijn collega Blasko- witz een nieuwe ontmoeting met de pers wilde besparen. Het is een detail dat als het al juist is niets afdoet aan de historische betekenis van hotel „De Wereld" omdat vast staat dat de werkelijke capitulatie daar heeft plaatsge vonden. Waar de heer Reichelt op doelt zal niet veel meer zijn geweest dan de bekrachti ging van de uitvoeringsrege lingen van de in Waigeningen aangeboden en aanvaarde overgave van de Duitse weer macht. De plechtigheden in Wage- ninigen werden bijgewoond door de ambassadeurs van Ca nada, Frankrijk, Groot-Brit- tannië, Rusland, Polen en de Verenigde Staten, enkele le den van het kabinet, oud-strij- ders uit binnen- en buitenland en op het laatste moment ook nog de Canadese generaal b.d. George Kitching, die destijds de capitulatie-onderhandelin gen bijwoonde. Ontstemd waren de organi sators van het Bevrijdingsfeest over bet weghalen van de Amerikaanse vlag. die met de vlaggen van Canada, Frank rijk, Engeland, Polen en Rus land waren uitgestoken. Mdn slaagde er niet in een vlag van gelijke grootte te vinden, zodat men moest volstaan met het hijsen van een klein for maat vlag. (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL/HANOI De nieuwe regering van Zuid- Vietnam wil dat de wezen die uit het land zijn geëva cueerd, terugkeren. Een de legatie van de revolutionaire regering heeft dat gisteren op een persconferentie in Brussel meegedeeld. De de legatie was in België op uit nodiging van de Belgisch- Vietnamese vereniging. Ook de ruim 100.000 vluch telingen die Vietnam hebben verlaten kunnen, aldus deze delegatie, terugkeren. Deze gevallen zullen echter elk op zich worden onderzocht. Een woordvoerder van de delegatie zei dat na de dertigjarige oor log nu eerst de noden van het door het Saigonleger geplun derde volk gelenigd dienen te worden. z;ïitv"l"n?ers 11'tge wezen het an jy°"rdelijk stelt voor ten i« 2. tot vuurgevech ten rivnf gelopen week tus-' ïcn Si HevrijdinSsbewegin- en ca' 50® mensenlevens ist Avonden hebben geë- De nünister van binnenland- Een woordvoerder van de Belgische vereniging vestigde /de aandacht op het dringende voedseltekort in Vietnam. Hij deed een beroep op de Euro pese gemeenschap voedselo- verschotten aan Vietnam af te staan. Het vervoer daarvan kan gratis gebeuren met door Oost-Duitsland gecharterde schenen, zei hii. dat ri I öUld ^aoangoe, di* !tenlandse agitators van k ?gen ontstaan achWK Se dingen" in de, SabuUrten de stad, ïerma yar®n binnengekomen, once journalisten en &Zwf,Hi5 dat het de Sovjet-Unie, I Einlasri 6 Ts'echo-SIowRk;ie, SSa Zairt' Brazilië en "««-.and varen. Op 1 mei heeft de Zuidviet- namese ambassade in de Bel gische hoofdstad haar deuren gesloten en opgehouden te be staan als vertegenwoordiging van de regering in Saigon, zo beeft bet Belgische ministe I rie van Buitenlandse Zaken bekend gemaakt. De woord voerder kon bevestigen noch ontkennen dat sommige am bassadeleden politiek asiel hebben gevraagd- De hele di plomatieke staf van de Zudd- vietn-amese ambassade in Can berra in Australië heeft in middels een tijdelijke ver blijfsvergunning gekregen. De Zuidvietnamese ambassadeur Nguyen Phuong Thiep en zijn ambassadestaf in Bonn hebben in West-Duitsland politiek asiel aangevraagd, zo heeft het ministerie van buitenlandse za ken -gisteren bekend ge maakt. Een beslissing over een eventuele toewijzing, gewoon lijk een formaliteit, zal geno men worden door het federaal bureau voor de erkenning van buitenlandse vluchtelingen, al dus het ministerie. Engeland overweegt met voorrang de mogelijkheid van toelating van Zuidvietnamese vluchtelingen, zo is in Londen bekendgemaakt. Of de Britse regering speci fieke verzoeken heeft gehad is niet bekend, maar volgens de pers staat zij onder druk van de Verenigde Staten en het gouvernement van Hong Kong, waar zondag ruim 4000 Zuid vietnamese vluchtelingen zijn aangekomen. President Ford heeft het congres gevraagd om 507 mil joen dollar voor huln aan de vluchtelingen "'it Zuid-Viet- nam en Cambodja. Het ver zoek is vervat in een wetsont werp. dat het Witte Huis via de republikein William Broomfield bij het parlement zal indienen. Het Witte Huis schat het aantal Zuidvietnamese en Cambodjaanse vluchtelingen die reeds in de Verenigde Sta ten zijn aangekomen of die daarheen onderweg zijn op 124.399. Men verwacht dat dit aantal uiteindelijk tot 150.000 zal stijgen. Volgens enkele Zuidvietnamese vluchtelingen in Amerika heeft de Vietcong de laatste dagen voor de val van Saigon pamfletten boven de stad uitgeworpen waarin pro-Amerikaanse inwoners de wacht werd aangezegd. De vluchtelingen, aange trouwde familieleden van een Amerikaanse sergeant, spra ken van een terreurbombarde- ment met vlugschriften. Valse verklaringen van1 bloedver wantschap zijn voor 3.000 dol lar per stuk verkocht aan Zuidvietnamezen die naar de V.S- wilden vluchten tijdens de versnelde evacuatie in Sai gon. Dit heeft een gepensio neerde kolonel van de Ameri kaanse luchtmacht verklaard. Volgens kolonel Ronald Ol son hebben Amerikanen een fortuin gemaakt door te profi teren van de radeloosheid op het ogenblik van de val van Saigon. In Agana op Goeam zijn in 'evaouatievliegtuigen 500 Zuidvietnamese parachu tisten aangekomen die voor het laatst hebben gevochten om het bezit van d- stad Xuan Loc ten oosten van Saigon. De oarachutisten droegen de tee-shirts en spijkerbroeken dde ze van het Amerikaanse leger gekregen hadden nadiat de regering van de Filippijnen bezwaar had gemaakt tegen bun doorreis in uniform od Filippijns grondgebied. De Verenigde Staten zullen tegen eind juni 7.500 militai ren uit Thailand hebben te ruggetrokken, zo heeft de re gering in Bangkok meege deeld. Daarna zullen er nog ca. 19.500 Amerikaanse mili tairen, voornamelijk van de luchtmacht, In het land zijn. In de maanden die daarop volgen worden verdere terug trekkingen verwacht in over eenstemming met het beleid van de regering van Thailand tot vertrek van alle Ameri kaanse militairen binnen een jaar. De televisiezender van Hoeé de oude keizerstad van Zuid- Victnarn, is weer gaan uitzen den, zo heeft het Noordvietna- mese persbureau gisteren be kendgemaakt. De terugtrekkende troepen van Zuid-Vietnam hadden de zender volgens het persbureau beschadigd en gedemonteerd, maar ze hadden de weggehaal de onderdelen alleen maar verstopt. De eersite uitzendingen van de studio bestonden uit jour naals over Hoeé na de bevrij ding en 1 mei in Hoeé. Radio Giai Phong heeft gisteren la ten weten dat er na de vero vering van Saigon door de re volutionaire strijdJkrachten ve le branden in deze stad zijn geweest- Het radiostation van de revolutionaire regering van Zuid-Vietnam dede een be roep oo de bevolking van Sai gon volledig samen te werken met de autoriteiten. DEN HAAG (ANP) - De Eerste en Tweede Kamerfrac ties van de PPR hebben giste ren met nadruk verklaard, dat zij zich onverminderd mede verintwoordelijk voelen voor het bestaan en tiet voortbe staan van de regering Den Uyl. Zij hebben met „verbazin en ergernis" kennis genomen van berichten in de pers, diat een meerderheid van de PPR-top een breuik zou wensen met het kabinet. Alleen het Tweede Kamerlid Van Gorcum staat binnen de fracties op dit standpunt, aldus de verkla ring. Er zijn ook voor de PPR grenzen waarbinnen het kabi net moet opereren oon geloof waardig te blijven, maar de fracties betwisten dat nu zou zijn vast te stellen, dat van het kabinet Den Uyl geen maatschappijhervorming ver wacht kan worden. De fracties kondigden aan dat zij graag bereid zijn tot een discussie over dit standpunt op het PPR-ooneres van 31 mei. Ook een meerderheid van de leden van het bestuur van de PPR vindt dat de PPR niet met het kabinet Den Uyl moet breken. Het bestuur zal dit op 31 mei op het partijcongres aan de partij adviseren- En wat gaat er nu gebeu renPSV verliest komende zondag van Den Haag, Feije- noord wordt kampioen en NAC blijft erin. Maar daar heb ik verder ook nooit aan getwijfeld, zoals u weet. Zon dag komt Haarlem naar Breda, ik ga kijken en als u dan ook komt, wordt het toch nog ge zellig. Zo dat tikte even lekker weg op de maandag, een win derig dagje, maar wel lek ker. De tijd van de kletspraatjes is afgelopen en daarom aan dacht voor een nieuw verdo vend middel, zeer in trek bij Amerikaanse militairen die in Duitsland gelegerd zijn. Hoe wel het normaliter alleen op recept te krijgen is, kan het in discotheken gemakkelijk „van onder de toonbank" beschik baar worden gesteld. Met een paar glazen bier wordt het (slaap)middel weg geslikt en het werkt met de alcohol opwekkend, maar maakt de gebruiker onder be paalde omstandigheden uiterst agressief. Daar snap ik nou niks van. Bier alleen is toch ook een aardig slaapmiddel. Als je d' maar genoeg van neemt- De Vervelende Staten van Amerika. „Nederland is het duurste land van de wereld. Voor ons beginnen de Verenigde Staten een soort ontwikkelingsland te worden" (jhr. G. Kraijenhoff - AKZO). Door Frankrijk crossen mo menteel achttien Brusselse brandweermannen die per fiets op weg zijn naar Nice. Waar om ze dat doen is onbekend, maar het streven is nobel. Fietsen tot heil onzer ribben kast kan nooit kwaad. De snuitgasten overnachten in Franse brandweerkazernes. De gemiddelde leeftijd tiam de fietsende brandweerman nen is 40 jaar. De jongste is 21 en de oudste 61. Maar dat is dan ook Louis Willems, die ooit de Tour de France heeft meegereden, in de ploeg van- Sylveer Maes en Rik van Steenbergen. Ik fiets de pagina ook eens uit MERIJN JOHANNESBURG (AP) De Zuidafrikaanse bevolking heeft gisteren voor het eerst kennis gemaakt met de televi sie, toen het eerste van een groot aantal testprogramma's vanuit Johannesburg en Preto ria werd uitgezonden- In het centrum van Johan nesburg verdrongen grote massa's mensen zich voor de ruiten wan winkels die toestel len verkopen, om de eerste test-uitzending wan een uur te kunnen zien. Er werden beel den vertoond van de „Rand' show, Zuidafrika's jaarlijkse industriële en agrarische beurs. In een van de volgende uitzendingen zullen beelden worden vertoond van de bele gering van het Israëlische con sulaat in Johannesburg. UTRECHT (ANP) In Utrecht hebben ongeveer 150 jongelui in de nacht van zon dag op maandag een grote kraakactie onder leegstaande panden ondernomen. In twin tig groepjes hebben ze tien panden gekraakt. Zes zijn er door de politie ontruimd. Der tig andere panden hebben ze beschilderd met leuzen als „de kraak" en „wij willen wonen". Ook het stadhuis van Utrecht werd met dergelijke leuzen beschilderd. Naar aanleiding van de actie heeft de politie 25 arrestaties verricht. Gisteren nog zouden alle arrestanten op vrije voe ten worden gesteld, zo deelde hoofdinspecteur J. H. J. Boog- mans die de ontruiming leidde mee. Bij de actie zijn zeker drie mensen gewond ge raakt. De kraakactie werd georga niseerd door de drie maanden geleden opgerichte kraakbond, omdat het juist vijf jaar gele den was dat de eerste lege huizen in Utrecht werden ge kraakt. De kraakbond eist van de gemeente, dat het binnen een maand zeven panden aan koopt voor huisvesting voor jongeren. Over de aankoop zouden al onderhandelingen gaande zijn. Verder wil de bond snel een gemeentelijke regeling om direct leegstaande panden te kunnen aankopen. Daartoe dient een vorderings- beleid te worden ontwikkeld, dat lange leegstand tegen houdt en speculaties onmoge lijk maakt. Kantoormanden en opslagruimten in de binnen stad moeten weer woonpanden worden, aldus de kraakbond In Utrecht staan volgens de bond vierhonderd panden leeg De actie van maandagnacht richtte zich op drie categorieën Danden: op grote kantoren in de binnenstad zoals van de Amro-bank, de Nederlandse Middenstandsbank en van de industriebond NKV, dan op grote woonhuizen, voorname lijk in het Wilhelminapark, die als kantoor te koop staan en op kleine woonhuizen die de eigenaars laten verkrot ten. (ADVERTENTIE) Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Kopenhagen Lissabon Locarna Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich zwaar bew. zwaar bew. half bew. regen zwaar bew. zwaar bew. licht bew. onbewolkt regenbui vrijw. onb. onbewolkt regen onbewolkt licht bew. zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. half bew. onbewolkt geheel bew. geheel bew. zwaar bew. zwaar bew geheel bew. zwaar bew. 21 gr 16 15 9 17 16 13 15 17 15 20 10 15 15 13 19 17 17 15 18 16 20 20 16 19 15

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 9