Vandaag Belg drinkt zich dood Zeeuwen vermaakten zich met volksspelen Spannende dag in kabinet: Wie gaat door de knieën? Man van 85 verbrand in huisje te Krabben- dijke Griekenland over 5 jaar lid EEG Deense minister onthult besluit: morgen in actie tegen files bij „Brienenoord" UITERST RECHTSE TERREURGROEP ONTDEKT IN PORTUGAL Meisje verdronken Hulp komt te laat na fatale weddenschap Tegenzin Topconferentie Israël 111 BRIT GEDOOD BIJ EXPLOSIE OP SCHIP Miinenve^ers zochten goed heenkomen Speedboot op Brielse Maas verongelukt: vrouw gedood GEVANGENIS BEWAKERS STAKEN IN BELGIË Uitzonderlijk slecht weer in Ttalië I i-cteurDr. W. A.J. M. Harkx ^■^•edacteur: L. Leijendekker en administratie-adres: ^•straat 9, Terneuzen, tel (01150) - 79 2(- bnnunimer 1114111 Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. DE VRIJE ZEEUW DINSDAG 6 MEI 1975 pierstraat 16, Breda. 27e jaargang No. 7649 Uitgeefster Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. (Van onza correspondent) KRABBENDIJKE Bij een brand te Krabbendijke is de gó-jarige J. Buteijn om het leven gekomen. De heer Bu rijn woonde geheel alleen in een huisje aan de Roelshoek- weg te Krabbendijke. Bond kwart voor vijf gister- 'ddag is door onbekende oor zaak brand uitgebroken in het - nisje. De heer Ko Buteijn merkte de brand voor het rst op- Hij stond in een -gbrug recht tegenover het isje en zag vlammen langs it ramen naar buiten komen. Met enkele andere mensen Heeft hij geiïrobeerd de wo- 'ng binnen te gaan maar dat mislukte, daar de deuren wa rn afgesloten. Men heeft nog een raam ingeslagen, doch loor een hevige rookontwik- -ling kon men niet binneniko- en De heer Buteijn moet vrij mei door verstikking om het en gekomen zijn. aldus de ndweercommandant van rabbendijke. De brandweer was spoedig ter plaatse, maar kon niefe meer uitrichten. Het pand bestond uit twee wonin gen onder 1 kap. De ene wo ning heeft men door nat hou den voor uitbranding kunnen behoeden. droog, soms zonnig Harde wind uit noord-oost. Maximumtemperatuur: Achttien graden. stad en stp.eek Automobilisten krijgen het moeilijk op Zeeuwse weg. Pagina 3 radio en televisie Bartje doet het goed in het hoge noorden. Pagina 7 binnen- en buitenland Jordaanse koning waagt doorbraak in Midden-Oosten. Pagina 9 Den Uyl; Zin van de Bevrijding ligt in de solidariteit. Pagina 11 Zwarte panters kiezen niet meer voor geweld. Pagina 10 sport Winst voor Van Veld hoven in Axel se motorcross. Pagina 15 k "oy Schuiten sterkste in Made- Pagina 13 merijntje: Iwee dagen wérken BRUSSEL (ANP) - In de nacht van zaterdag op zon dag heeft een man in het Belgische Verviers zich let terlijk dood gedronken. Met drie vrienden had hij in een plaatselijk café een wedden schap aangegaan wie binnen de kortst mogelijke tijd tien borrels en vijf whisky's naar binnen kon werken. De 36-jarige Antoine Ma- german uit Verviers won het spel, maar hij moest het met de dood bekopen. Hij werd onwel en overleed in de auto van zijn vrienden. De drie „vrienden" zijn door de politie gearresteerd. Ze worden beschuldigd van openbare dronkenschap en het niet verlenen van hulp aan iemand die in levensge vaar verkeert. De politie kon het drietal aanhouden nadat een ver pleegster in het ziekenhuis van Verviers argwaan had gekregen. Zij waarschuwde de politie toen de drie man nen hun inmiddels overleden vriend naar het ziekenhuis hadden gebracht. Later bleek dat zij hem in een auto hadden meegeno men nadat de winnaar van de weddenschap na de snel le drinkpartij onwel was ge worden. Ze hadde:. eerst nog met hem rondgereden, voor dat ze naar het ziekenhuis gingen. Toen hij daar arri veerde, bleek de man dood te zijn. E.E.G. GAAT PORTUGAL HELPEN (Van onze buitenlandse redactie) BRUSSEL De Europese ministers van buitenlandse zaken achten de tijd gekomen om duidelijk te maken welke hulp Portugal van de EEG te verwachten heeft. In een strikt geheime zitting waarover de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken Van der Stoel, liet weten dat er geen mededelingen over gedaan mochten. w\> den, werd besloten dat de Europese Commissie tegen midden juli voorstellen voor hulpverlening aan Portugal gereed moet hebben De Deense minister van bui tenlandse zaken, Ivar Noor- gaard, vond de geheimzinnig heid van de raad over dit onderwerp kennelijk onzin. Hij vertelde in Brussel aan journalisten dat de Europese Oommissie opdracht heeft ge kregen de eventuele algemene hulpverlening aan Portugal in voorstellen te verwerken. Van der Stoei had laten weten dat zelfs het onderwerp dat be sproken geworden was, niet ge noemd mocht worden. Volgens sommige waarnemers in Brussel heeft de EEG be sloten om haar toenaderings pogingen tot Portugal in een sneller tempo te doen plaats vinden in de hoop op die ma nier de invloed van de socia listen en hun bondgenoten in het land te versterken. Het „dagelijks bestuur" van de EEG moet, aldus de Deense minister, bezien welke finan ciële en algemeen economische steun aan Portugal geboden kan worden, met welke even tuele technische hulp, (voor namelijk aan kleine en mid delgrote industrieën) dat land gebaat is, of er een statuut voor de Europese gastarbei ders gemaakt kan worden en of er handelsconcessies aan Portugal gedaan kunnen wor den. Dat laatste punt is overigens nog een zaak waarover niet Athene hoopt: (Van onze correscondent) BRUSSEL Griekenland wil zo spoedig mogelijk lid wor den van de Europees Economi sche Gemeenschap. Daartoe zal eerst de Griekse landbouw grondig moeten worden geher structureerd. Athene denkt nog vijf jaar nodig te hebben alvorens het kan voldoen aan de Bepalingen van het verdrag van Rome. In 1963 sloten de Grieken een associatie-verdrag met de EEG. Toen de kolonels in april 1967 de macht in Athene in handen namen, verbrak de EEG allle banden met het nieuwe bewind. EEG-landen als West-Duits- land, Frankrijk, België en ook Nederland hebben toegezegd, dat ze Athene zo reëel mogelijk tegemoet zullen trc'er om de Griekje toetreding te verge- makke lijnen. ten volle overeenstemming in de raad bestaat. In raadskrin- gen in Brussel verluidde, dat vooral Frankrijk en Italië eni ge tegenzin zouden moeten overwinnen voor het geven van handelsconcessies voor Portugese produkten, speciaal die produkten, die met de Franse en Italiaanse kunnen concurreren. De voorstellen van de Euro pese Commissie moeten mid den juli gereed zijn omdat ze dan eventueel op de Europese topconferentie behandeld kun nen worden. De Deense minis ter liet overigens in het mid den of Portugal als agenda punt op de bijeenkomst van regeringsleiders en ministers zal staan. Ook over een even tuele associatie van Portugal met de Europese gemeenschap Met de Deen ziah voorzichtig uit. Denemarken zal zich daar tegen zeker niet verzetten. Maar Portugal moet niet opge drongen worden waar het zelf nog niet om gevraagd heeft, zo zei hij. Inmiddels staat vast dat de tweede Europese topconferen tie van dit jaar op 16 en 17 juli gehouden zal worden. Bij dat tapgesprek zullen onder- werpen als energie, de grond- stoffenproblematiek, de Euro pese voiligheidsconferentie de eoonomisch-monetaire situatie en de Europees-Arabische dia loog behandeld worden. Eventueel zullen de rege- rings-chefs en de ministers ook de opdracht bespreken die in dtcember, op de Parijse topconferentie, aan de Belgi sche premier Tindemans werd verstrekt. De Belgische eerste minster moet voor het eind van het jaar een synthese-ra;v ort maken over de Europese Unie. Het nieuwe handelsakkoord van de EEG met Israël zal op 11 mei in Brussel worden on dertekend. Dat hebben de Eu ropese ministers van buiten landse zaken maandag in Brus sel besloten. Het akkoord met Israël kan dan nog, zoals voor zien, op 1 juli in werking tre den. De ministers van buiten landse zaken van de EEG heb ben in Brussel ook besloten dat de besprekingen met de drie Maghreblanden, Tunesië, Ma rokko en Algerfje, over soort gelijke overeenkomsten, zullen worden hervat. De onderhandelingen over het handelsakkoord met Israël zijn al enige tijd geleden afge rond, De ondertekening werd uitgesteld, omdat de besprekin gen met Marokko, Algerije en Tunesië niet wilden vlotten. Om politieke redenen wil men dat de betrekkingen met Israël pn de drie A'-abisrhp landen on geveer gelijklopend worden ont wikkeld. DEN HAAG (ANP) - Om de mogelijkheden van een betere doorstro ming op de Rotterdamse Van Brienenoordbrug te onderzoeken, begint Rijkswaterstaat morgen met een proefneming, waarbij de linker rij strook zal worden vrij gelaten voor het perso nenverkeer. De indruk bestaat na melijk dat de - prak tisch dagelijkse - file vorming vanuit zuidelijk richting in de ochtend spits mede een gevolg is van langzaam inhalende vrachtauto's op de lange helling naar de brug. Bij wijze van proef zal nu de linker rij strook van rijksweg 16 van de aansluiting Rid derkerk tot het Kra- lingseplein verboden worden voor vrachtau to's. Dit verbod geldt dus alleen voor het verkeer in noordelijke richting. Het zal op een voor Ne derland nieuwe manier worden aangegeven door het verbodsbords vracht auto's en een onderbord met pijl midden boven de bewuste rijstrook. ROTTERDAM (ANP De 60- jarige bootsman VV. M'Conna- chy uit Bostonlincs (Enge land) is bij een explosie aan boord van het Britse zeeschip Hydepark om het leven geko men. Het schip wias op weg naar de Rotterdamse haven. Het ongeluk gebeurde gisternacht door onbekende oorzaak. Holland heeft n nieuwe miss (Van een onzer verslaggevers) SCHEVENINGEN Linda Snibbe is de naam van de nieuwe miss Holland. Een des kundige jury wees haar gister avond tijdens een Tros tv- spektakel in het Scheveningse Kurhaus aan als de mooiste van twintig meisjes. De beide schonen uit Bergen op Zoom, die deelnamen, de 19-jarige Fanny Brands en de even oude Lisette Witting vie len geheel buiten de prijzen. TERNEUZEN In haast alle Zeeuwse plaatsen is gisteren de bevrijdfW£"van dertig jaar geleden met veel vlagvertoon en tal van evenementen gevierd. Bijna overal waren er volksspelen en de Zeeuwen lieten zich niet afschrikken door de soms wat gure wind. De zon scheen wel de hele dag, maar echt aangenaam was het beslist niet. Desondanks was het overal een drukte van belang. Groot was de belangstelling ook in Hoofdplaat, waar een tienkamp werd gehouden. Bovenstaande foto, die in Hoofdplaat werd gemaakt, laat zien dat het uitvoeren van de opdrachten niet altijd even goed gelukte. (Van onze correspondent) DEN HAAG Om half ne gen vanochtend is het kabinet bijeengekomen om een nieuwe (en laatste?) poging te doen het conflict rond de Vermo gens Aanwas Deling te over winnen. Het beraad dat pre mier Den Uyl en de ministers Duisenberg (Financiën), Lub bers (Economische Zaken) en Boersma (Sociale Zaken) tot diep in de nacht van zondag op maandag gevoerd hebben, heeft niet tot een concreet compromis geleid. Daarom ook wordt de kans op een kabi netscrisis nog steeds niet ge heel uitgesloten geacht. „In beginsel niet ondenkbaar", zei een van de betrokken be windslieden. Zowel de christen demokrati- sche fractieleiders Andriessen (KVP) en Aantjes (ARP) als de socialistische fractieleider Van Thijn hielden zich giste ren stil. Ze hadden aan hun eerdere uitspraken niets toe te voegen. Dat betekent dat Aan tjes en- Andriessen bij hun standpunten blijven dat het dwaas zou zijn wanneer links van deze zaak een crisis zou maken. Wel viel uit hun om geving te vernemen dat zij niet goed kunnen inzien hoe een crisis beperkt zou kunnen blijven tot een ministerscrisis dus alleen tot het vertrek van KVP-minister Lubbers. Die opvatting van beide fractielei ders betekent dat in geval van een onoplosbaar conflict zeker rekenen op het vertrek van alle christen-demokratische bewindslieden, .zodat dan een volwassen kabinetscrisis zou ontstaan. Maai dit alles neemt niet weg dat niemand noch kabinet nocht fractieleiders uit is op een crisis. De te beant woorden vraag lijkt dan ook: wie gaat op welke manier door de kieën? In Christen- demokratische kring doet de taxatie opgeld dat de progres sieven hun vrij harde opstel- Lubbers linig van het ogenblik slechts gekozen hebben om tegenover de achterban zo goed mogelijk gedekt te zijn, wanneer zij ten dele aan de eisen van Lubbers tegemoet zouden moeten ko men- Daarbij zou het punt van overweging zijn dat de pro- gressieven in het kabinet in een later stadium op een an der belangrijk punt de chris ten democraten kunnen dwin gen aan progressieve wensen tegemoet te komen (bijv. inza ke de grondpolitiek). Uit socialistische kring valt echter te vernemen dat de op stelling diie Lubbers gekozen heeft onaanvaardbaar is en dat de christen-demokraten zich mooi voor het blok hebben laten zetten door de onverzet telijke houding van een man. namelijk Lubbers. Een van onze zegslieden zei gisteravond: „Lubbers wil de VAD gebruiken als een sein dat de regering economisch politieke maatregelen moet nemen om een uit het spoor geraakte economie weer in het spoor te brengen. In die visie zou de VAD repercussies die nen te hebben voor het totale economische beleid: belastin gen. priizen, lonen, sociale nremies Dat gaat ons te ver. Dan gebruik ie de VAD al' een oneigenliik instrument, terwiil de VAD als zodanig geen invloed beeft op het eco nomisch oroces". Niet uitgesloten wordt peneht dat het kabinet, als men er vandaag niet uitkomt, zijn toe vlucht zal nemen tot een vrij langdurig uitstel van de be slissing. Het feit dat een aan tal ministers onder wie premier Den Uyl op korte termijn vrij langdurige reizen moet gaan maken zou daarbij als aanknopingspunt kunnen gelden. Maar de meeste be trokken ministers voelen wei nig voor uitstel vain de beslis sing. Als er een redelijke op lossing in het vooruitzicht ligt, dan wil uitstel wel eens hel pen aldus de redenering, maar in dit stadium van het conflict lijkt uitstel niet tot oplossing te kunnen leiden. (Van een onzer verslaggevers) GEERTRUIDENBERG Enkele honderden belangstel lenden die gistermiddag per auto naar Geertruide\berg wa ren gekomen om een kijkje te nemen op de vier mijnenve gers, die een vierdaags bezoek zouden brengen aan het ves tingstadje, moesten onverrich terzake terug naar huis, zon der ook maar een glimn van de marineschepen te hebben op gevangen. De vier mijnenvegers had- rlien een veiliger plaats opge zocht in de Amer. De lage waterstand in de Donge was er de oorzaak van dat de com mandant van de vaartuigen besloot te vertrekken uit Geert ruiden beng. De schepen zouden tot vandaag in Geer- truidenjberg blijven. Bijzonder veel mensen heb ben in de afgelopen dagen overigens wel een deskundige rondleiding op een van de vier schepen gevolgd. (Van onze correspondent) SPIJKENISSE Op de Brielse Maas ter Hoogte van de brug is de 27-jarige mejuf frouw B. Wijnolds uit Den Haag maandagmiddag met een speedboot dodelijk veronge lukt. Haar verloofde de heer J.W, van Duyker, bestuurde de boot en wilde om de brugpeiler heenvaren toen de gashandel kiem raakte, waardoor hij geen snelheid meer kon min deren. Met volle kracht botste de speedboot Piranha, waarin een zestig pk motor, tegen de beschoeiing. Mejuffrouw Wijnolds werd van boord geslingerd en kwam eveneens tegen de beschoeiing terecht. Later overleed zij. BRUSSEL (ANP) - Het be wakingspersoneel van de Bel gische gevangenissen is giste ren in staking gegaan. Al op 14 april had dit ge vangenispersoneel een staking gehouden. Ze werd herhaald omdat de overheid, naar me ning van dit personeel, niet is ingegaan op de eisen: een be tere beloning (vooral voor nachtdiensten) en betere werk omstandigheden. In twee gevangenissen in Brussel hebben rijkswachters maandag de bewaking van de gevangenen overgenomen. Personeel van de Bescherming Bevolking verzorgt het eten. LISSABON (AFP) - In het noorden van Portugal is een „uiterst rechtse terreurorgani satie" ontdekt, waarvan leden van de jongerenorganisatie van het CDS, het democrati sche en sociale centrum, deel zouden uitmaken. Volgens het blad „O Seoulo" dat di: meldt maar geen bron noemt, zou deze geheime orga nisatie van plan zijn geweest revolutionaire officieren van de beweging van de strijd krachten, leiders van de com munistische partij en progres sieve journalisten te vermoor den. Ook zou de organisatie commando-overvallen hebben willen plegen op radio- en te levisiestations, vakbonds- en partijgebouwen en bankinstel lingen. WOERDEN (ANP) In Woerden is gisteren de 18- jarige Agatha Janmaat uit die plaats verdronken in een vij ver Ook haar fiets is in de vij ver gevonden. Het meisje was een epilepsie-patiënte, en is waarschijnlijk onwel gewor den. toen zij langs de vijver fietste ROME (RTR) - Italië be leeft het slechtste meiweer 'inds dertig jaar. In het bergachtige noorden sneeuwt het en elders in het land waait het hard en regent het. Auto's kunnen alleen met wielkettingen van de bergpas- n gebruik maken en er is gevaar voor lawines. Aan onze abonnees en adverteerders Op donderdag 8 mei He- melvaartdag zal er geen krant verschijnen. Adver fentieopdrachten voor de uitgave van vrijdag 9 mei dienen woensdag 7 mei voor 12.00 uur in ons be zit te zijn. De Pirectie

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 1