rije Zeeuw Manifestatie „Goes Sportstad 1975" feeste lijk van start KLEINE BRAND IN SLUIS KOSTTE VEEL HOOFDBREKENS Stichting Zeeland vergt miljoen van provincie RUIM VIER TON VERLIES DOOR STREMMING VAN ZEELANDBRUG DODENHERDENKING IN GOES EN IN BRESKENS Over milieuheffing Braakmanpolders nog geen Iuidelijkheid Eerste provinciale besturendag Zeeuws Vrouwengilde streék iE7D I Ti rok Slippertjes 18 j. Lang Leve Mams komt Bedrijf uit s-Heerenhoek won prijs van 10.00(1 h oogwater Israëlisch ambassadeur naar Zeeland Demonstraties Watersport Verdachten van diefstal aangehouden Vlissingen Compartimentering ter inzage Vragen over brand fabriek EHBO'ers oefenden gezamenlijk Naaldwijk won met voetbal van Breskens Gewonden bij botsing MAANDAG 5 MEI 1975 O van de Rotterdamse M, I school. Arie Keijzer, orge' St. Laurenskerk H ar: Bevrijdingsconcert i o< Marnierskapel o.l v v •P. Lato. Solisten: r' van Hemert-Kaart, Aad van der Hoeven Schouwburg 20 0Ó Joop van den Ende ThJ! produktie met „Cyra»^ I Bergerac". iru> [TERNEUZEN Luxor Theater 20 nn Stadhuis Expositie Bot I lyriek en schilderijen (t™ Imei) Geopend: ma - vrij i lu. bovendien vrij. 19.21 114.30-16.30 uur. u' Wï: ,i VLISSINGEN Alhambra 20.00 IKeetje Tippel 18 j. IZU1DDORPE ,de Block 14.30 Schietirag. p ANTWERPEN K.N.S. 20.00 uur Dret Arenbergsschouwburg j! Stadtische Bühnen F rei met „Dantons Tod". |tVan ee*n onzer versla 2Mvi HOEK Wat het w«J ichap De Verenigde Bruk.| npolders aan i.g.n. ntHiet heffing zal gaan rekenen, kiog steeds niet bekend. DeJ ondanks zal tijdens de watei- apsvergadering, die vrij. niddag 9 mei wordt p- houden, het vaststellen vank! heffingsverordening verontrei-1 tiging oppervlaktewateren aai t orde komen. Daarin wordt dan evenwel I nog geen bedrag genoemd, dat er inwonerequdvalent mod ronden betaald. Het water- ichapsbestuur weet zelf nog niet welk bedrag er uit de boa 'ast komen. De hoogte van et te heffen bedrag hanjt ien met antwoorden op i I _ag of de A.W.L. Kanaalzo-1 ne en de rioolwaterzuiverings installaties van Philippine wel j T>f niet aan het waterschap I tul-len worden overgedragen. J Daarbij is het ook belangrijk e weten onder welke voor vaarden eventuele overdracht kal geschieden. Het dagelijks aestuur van het waterschap bindt dat niet langer gewacht 1 jrioet worden op meer duide lijkheid over deze vragen, snaar dat nu al een verorde- j ping kan worden vastgesteld. Tijdens deze waterschaw- Vergadering stelt het dageliib estuur voor om met de ande- Zeeuiwse watereohnppen en gemeenschappelijke reet- Kr»? aan te gaan voor het op- pchten van een gemeensohap- elijke technologische dienst concertgebouworkest ver rekt op Hemelvaartsdag voor en tiendaagse concertrel» ia ar Zwitserland en Oosten- idk. ïappu De Stem B.V. 1150 - 7920 (4 liinen): HULST: lijnen); GOES: Klokatraat u 13.30 -17.00 uur. 20.00 uur. tel. 01600 -22341; 1600 - 22341 3751: Midden-Zeeland: hl jstijn, kantoor Nieuwstraat I, Lorentzlaan 50, Terneuzen, r Zeeland: drs J. Bouwman» 10 8030: privé Zuidv!ietstra« Mirtden-Zeeland: G. van tel. 01100 -8030: privé Voor- redacteur voor Temeuzen >r Nieuwstraat 9. Terneuzen, 1 45. Hoek. tel 01154 - 1556. anderen: H. Postma. kantw 151: privé Walmolenstraat ■aanderen: R. van der Hel® 1370: foto-journalist vo0l, traat 9. Terneuzen, tel muzen, tel 01150 3137: spof; lstraiaan 8. Axel. tel. 01»' tel. 01140-3751. 1150 - 5839. t Demonstratie gymnastiek op de natte Grote Markt. (ADVERTENTIE) vriendelijker over met een bloemet je[ van Fleurop. Niemand woont te ver t, om 'n bloemetje te sturen Fleurop Interflo ra garandeert Uw bestelling. Koninginnegracht 135, Den Haag. Ook op het gebied van karate viel er heel wat te bewonderen. (Van een onzer verslaggevers! VHEERENHOEK Machi nefabriek j. de Jonge b v. in s-Heerenhoek heeft een prijs an 10.000,- gewonnen met een '"zending in een prijs vraag over bestrijding van aardappelopslag. Aardappel waag is de spontane onge wenste nateelt van in of op de ,nd achtergebleven aardap pelen. De bekroonde inzending van machinefabriek De Jonge be et een zodanige wijziging iieentweerijige aardappel- O'machine dat alle aardappe- n' fle door de zeeforganen de machine vallen, wor sen opgevangen en tussen f stalen rollen worden ge in j.' e® soortgelijke mzendmg verwierf de firma 7S: en A.L. van der Heer e™ d °P Voorne-Putten io nnTnsr.een pri-i3 van 1 De uitslag van de ju ry werd bekend gemaakt in lnternationaa'1 Agrarisch um in Wageningen het ^entruir Morgen, dinsdag 6 mei - op Zoom 12.26 nansweert 11.46 ^neuzen 11.17 en 23.39 W«Sen 10'45 en 23.11 "«aeldinge 12.17 (Van een onzer verslaggevers) GOES Gisteravond zijn in diverse plaatsen in Midden- Zeeland de gevallenen van de Tweede Wereldoorlog her dacht. In Goes gebeurde dat tijdens een zeer sobere plech tigheid in de grote kerk. In de wandelkerk was de Nederlandse driekleur halfstok gehesen Er stond een ere wacht bij van Goese padvin ders. gidsen en zeeverkenners. Even voor acht uur werden er kransen gelegd door loco-bur gemeester drs. J. Dijkgraaf en de heren A. de Roo en S. Buis, beide laatsten namens het verzet. Hierna was er eni ge minuten stilte. Cornettist K. van Kersel blies toen „The last post", waarna enkele da mes bloemen legden. Daarmee was de herdenking ten ein de. Ook in Breskens heeft een dodenherdenking plaatsge vonden, waarvoor grote .be langstelling was. Namens het gemeentebestuur waren aan wezig burgemeester A. Schip per met echtgenote en wet houder J. Vergouwen met echtgenote. In de Nederlands Hervormde Kerk had vooraf gaande aan de stille tocht een dienst plaats, waar pastoor A. Gielliet een toespraak hield. Dominee Leemans sprak een gebed, schriftlezing en dank zegging- De heer Van Melle bespeelde het orgel en gezon den werd er door het koor „God is mijn lied" en voorts vond samenzang plaats. Twin tig kinderen legden na de dienst bloemen op de begraaf plaats. Tevens werd een krans namens het gemeentebestuur gelegd. Na de dienst in de kerk ging een grote stoet naar de begraafplaats. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De Israë lische ambassadeur in Neder land. de heer Hanan Bar-On, zal met zijn echtgenote een bezoek brengen aan Zeeland op dinsdag 6 en woensdag mei. Op het programma staat onder meer een bezoek aan Goes en Middelburg, Sint-An- naland en de Kreekraksluizen. Voorts zal er een gesprek worden gevoerd met mede werkers van de Provinciale Zeeuwse Courant. (Van een onzer verslaggevers) GOES Zaterdagmiddag is op de Grote Markt in Goes onder grote publieke belang stelling de manifestatie „Goes Sportstad 1975" inge luid. Het officiële startsein wérd gegeven door gedepu teerde mr. J. P. Boersnia. Voordat de officiële gasten ziah verzamelden op het bor des van het stadhuis, stroom den zo'u 300 leden van vier Goese gymnastiek- en turn verenigingen de Grote Markt op. Ze werden begeleid door de Goese muziekkorpsen Ho sanna, Euphonia en Excelsior. Intussen hadden leden van de Nederlandse Studenten Alpi- nistenbond zich genesteld op het dak van het Goese stad huis terwijl aan de rand van de Grotg Markt grote vracht wagens stonden, geladen met duiven. -> Het weer werkte niet direct mee zaterdagmiddag. Staande onder een paraplu sprak gede puteerde Boersma rond kwart voor twee een kort openings woord. Hij noemde Goes een voorbeeldstad op sportgebied. Hij complimenteerde de Goese sportraad als de grote anima tor van de manifestatie ..Goes Sportstad 1975", Volgens de gedeputeerde mocht Goes trots zijn op het werkelijk functio neren van ziin sportraad. Meteen daarop gaven de ruim 300 op de Grote Markt verzamelde leden van Volhar ding, O.K.K., K.G.V. en Tuveo een demonstratie. Hierna -de monstreerden de leden van de Studenten Alpinistenbond een afdaling langs een steile wand. Het laatste alpinistenpaar ont- wouwde halverwege de Goese vlag. De gemeentelijke voor lichter van Goes, de heer J. Kan, waagde het tenslotte ook en kwam behouden od het bordes aan. Het slot van de openingsce remonie bestond uit het lossen van duizend postduiven. Ge durende' de rest van de mid dag waren er op de Goese Grote Markt turndemonstraties van leden van Volharding, een korfbaldemonstratie en een karatedemonstratie door de groep van de heer W. van Boven uit Kloe tin-ge. Zaterdag werd in Goes ook het watersportseizoen geopend. De Stichting Goese Kaden had hiervoor enkele evenementen georganiseerd. Zaterdagmor gen vond allereerst de officië le overhandiging plaats van de vlaggemast, die oen plaats heeft gekregen bij de houten ophaalbrug van" de Goese aan loophaven. De vlagigemast is er gekomen met behulp van de Goese binnenvaartschippers en liet Goese bedrijfsleven- Burgemeester mr. F. Huber hees de Nederlandse driekleur en daarna de vlaggen van Frankrijk, Duitsland. Engeland en België, 's Middags werd een puzzelt-ocht voor vaartui gen gehouden. De tocht ging van het Goese Sas naar de Goese aanloophaven. (Van onze correspondent). GOES De gemeentepolitie in Goes heeft in verband met een gelddiefstal die drie we ken geleden is gepleegd in hotel Brittamia te Vlissingen aan kunnen houden J.B. uit Goes. Bij een onderzoek dat de recherche in diens woning instelde bleek dat er van de totale buit nog j 9000.- over was Indertijd werd bij een bier tapwedstrijd te Vlissingen in hotel Brittania een kistje met een onbekende inhoud gesto len. Naar men aannam bevond er zich 13.000,- in. J.B. uit Goes is overgedragen aan de gemeentepolitie te Vlissin gen. Gevonden voorwerpen - Aan het bureau van gemeentepoli tie te Vlissingen zijn in de periode van 2341975 t.m. 1-5-1975 de volgende gevonden voorwerpen aangegeven: diver se bankbiljetten, bruine bril scheenbeschermers, oranje plastic regenpak, kinderjasje, plastic tas met levensmidde len, witte kinderiaarzen, gou den ketting, blauwe plastic bal, gymbroek bruine tas met inhoud. Aam het politiebureau te C ost-Soulburg zijn in de perio de van 23—41975 t.m. 30 41975 de volgende gevonden voorwerpen aangegevenzwart skai kinderjasje, Lipssleutel. rode knijpbeurs met inhoud, rode plastic port. met inhot d, zwart sleuteletui met inhoud, herenpolshorloge met zwart bamdia. (Van een onzer verslaggevers) SLUIS Een kleine brand, die zaterdagmiddag rond half- twee werd gesignaleerd in het magazijn van kledingbedrijf Batselaere aan de Meerminne- straat te Sluis, heeft de brand weer van Sluis nog de nodige hoofdbrekens gekost. Toen de brand uitbrak werd de brand weerwagen van Sluis namelijk (Van een onzer verslaggevers) OVEZANDE De besturen van het katholieke vrouwen gilde uit Goes, Hulst, Oost burg, Souburg, Kwadendam- me, Ovezande, Vlissingen en Hansweert hebben voor bet eerst een provinciale besturen dag gehouden. Dat gebeurde in het Trefpunt ia Ovezan de. Aanwezig waren oregevee» 25 dames. Tijdens de huishou delijke vergadering kwam on der (meer ter sprake da nieu we samenstelling van het lan delijke bestuur, de studieda gen te Oud-Poelgeest, het me- laniawerk en het landelijk, contactblad „Doorkijk". De af deling Hansweert, die de laat ste jaren vrijwel een eigen koers had gevaren, besloot de banden met het gilde provinci aal en landelijk weer te her nieuwen, wat met applaus werd begroet. Aan alle afde lingen werd een exemplaar van het boekje .Bouwstenen voor een discussie rondom nieuw leven" aangeboden. Voor een ontspannende noot op deze eerste provinciale be sturendag zorgde de heer Ber- Tevoets uit Goes. De dames maakten tenslotte een wande ling door het Zuidbevelandse landschap. gebruikt bij de brandweer- wedstrijden in Hulst. Ondercommandant van de brandweer, de heer W. Mesue- re, die op het moment dat de brandmelding doorkwam met een handjevol brandweerman nen in Sluis was, ginig de brand te lijf met de geringe manschappen en het weinige materiaal, dat beschikbaar was. Uitbreiding van de brand kon worden voorkomen. Over igens leek het op het eerste gezidbt een forse brand te zul len worden. Grote rookwolken kwamen uit het boven de win kel gelegen magazijn tevoor schijn. Juist door die rook en de inspanningen van de brandweerlieden, bleef de bratid vrij klein. Toen de brandweerwagen van Sluis ar riveerde was met behulp van perslucht en hogedrukspuit het vuur snel geblust, „Het was een kleine brand, maar juist doordat onze eigen wa gen niet thuis was leek het even wat chaotisch,aldus de heer Mesuere. Kort na de te rugkeer van de Sluisse brand weerwagen kwamen ook brandweerlieden van Aarden burg en Cadzand te hulp. Toen was het karwei echter al ge klaard. De schade wordt geschat op enkele tienduizenden gul dens- Het pand liep nauwe lijks schade op. Gisteren kon daarin de verkoop normaal doorgaan. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De begro ting 1976 van het Provinciaal Opbouworgaan Stichting Zee land rekent op een bijdrage van de provincie Zeeland, die voor het eerst de miljoen gul den zal overschrijden. Het be stuur van de Stichting Zeeland behandelde tijdens een verga dering in Middelburg deze be groting. Dit jaar geeft de provincie aan de Stichting Zeeland een subsidie van ruim 9 ton. Op datzelfde bedrag wordt voor volgend jaar ook gerekend. Maar de begroting 1976 sluit met een ongedekt tekort van f 289.359,-. De provincie wordt nu gevraagd dit ook voor haar rekening te nemen. Bij de be groting 1976 is wel rekening gehouden met de aanstelling van een onderwijssocioloog. Voordat de Stichting Zee land gaat werken aan een enquête voor een projekt van het sociaal werkvoorzienings schap Zeeuwsch-Vlaanderen, moet er eerst meer duidelijk heid komen in de omvang van hetwerk dat gedaan moet worden. Een gevormde werk groep door het sociale werk voorzieningsschap wil name lijk nagaan of er in Zeeuwsch- Vlaanderen mogelijkheden be staan een of meer projekten al dan niet experimenteel te realiseren met het doel de arbeidsmotivatie van be paalde groepen te bevorde ren. Daarbij wordt concreet on der meer gedacht aan werklo zen onder druggebruikers, al coholisten en alternatieve jon geren. De werkgroep wil nu twee mogelijke projekten nader on derzoeken: de realisering van een werkplaats waar men in een niet-autoritaire sfeer en met redelijke vrije werktijden bepaalde produkten kan ver vaardigen en afzetten en ten tweede de realisering van een cultuurtechnisch projekt als bijvoorbeeld een biologisch- dynamische kwekerij. Be stuurslid W. Pel bepleitte dat de Stichting Zeeland in deze zaak een breder onderzoek zou houden dan alleen ten behoeve van de sociale werkvoorzie- ninigsschap Zeeuwsch-Vlaande ren. De provinciale Zeeuwse Jeugdraad is nog niet in staat op te treden als „centraal punt" voor de coördinatie en stimulering van de opvang en begeleiding van jeugdige werk lozen. Dit deelde de voorzit ter van de jeugdraad, de heer Balkenende, mee op een vraag van de heer Pel. Laatstge noemde vond de zaak echter zeer urgent. Maar volgens de heer Balkenende moet eerst de herstructurering van de jeugdraad erdoor ziin, die naar verwachting op 15 mei zijn beslag zal krijigen. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Met in gang van mei aanstaande zal het rapport van de Commissie Compartimentering Ooster schelde ter inzage liggen op het provinciehuis te Middel burg en op de secretarieën van de gemeenten op Schou- wen-Duiveland, Tholen, Noord-Beveland, Zuid-Beve- land en Sint-Philipsland. Ver der ook op de griffies van de waterschappen Schouwen-Dui- veland (Zierikzee). Tholen (Sint Maartensdijk), Noord Beveland (Kortgene) en de Brede Watering van Zuid-He veland (Goes). Alle belanghebbenden kun nen hun standpunt over dat. rapport kenbaar maken aan provinciale staten van Zeeland voor uiterlijk 29 mei aanstaan de. Het ligt in de bedoeling het rapport compartimentering OosterscheMe op 23 juni te behandelen tijdens de verga dering van de Zeeuwse pro vinciale staten. Adviezen over dit rapport zullen worden uit gebracht door de hoofdinge nieur-directeur van de- Pro vinciale Waterstaat en de di recteur van de Provinciale Planologische Dienst. (Van onze correspondent) BRESKENS De raadsle den G. van Schaick en L.Maas hebben aan het college van en w. van Oostburg naar aan leiding van de brand, die op 23 april bij jachtwerf De Klerk aan de Dorpsstraat in Breskens ontstond, gevraagd of ook volgens dit college een dergelijk bedrijf niet beter op een industrieterrein kan staan. Verder vragen beide raads leden i-v.m. de brand of on derzocht is of aan alle veilig heidsvoorschriften is voldaan. Is dat zo, dan vinden de twee raadsleden het wel vreemd dat de brand ontstaan kan zijn doordat vermoedelijk kinderen met vuur speelden. De raads leden vragen b. en w. eventu eel verdere veilijfheidsmaatre- gelen te nemen en wijzen erop dat een nieuwe brand in dit bedrijf in de toekomst cata strofale gevolgen voor de om wonenden kan hebben. (Van een onzer verslaggevers) LEWEDORP De EHBO- verenigingen van 's-Heeren hoek en Lewedorp hebben een gezamenlijke grote oefening gehouden, die bijzonder ge slaagd mag worden genoemd. Aan de oefening werkten ver der mee dokter H.H.M. Zwar- telé, zr. Franka. de Lotusgroep Goes, reservisten van het korps rijkspolitie, de ambulan cedienst de Bevelanden en do brandweer van 's-Heeren hoek. Br waren twee ongevallen in scene gezet tussen Lewedorp en 's-Heerenhoek. Het eerste ongeval betrof een botsing tussen twee personenauto's en het tweede een brand in de oude veiling, even buiten Heerenhoek. Voor de meeste passanten kwamen de beide ./ingeval len" als een volkomen verras sing. De oefeningen hadden een vlot verloop zonder noe menswaardige fouten. De deel nemers bleken over het al-ge meen goed voor hun taak be rekend te zijn. Na afloop kwam men bijeen in de jeugdhoeve in 's-Heeren hoek voor een nabespreking onder leiding van dokter Zwartelé en zr. Franka. Bei den spraken hun waardering uit over de wijze waarop ieder heeft bijgedragen aan het goe de verloop van de oefeningen. Namens de besturen van de BHB O-verenigingen in 's- Heerenhoek en Lewedorp sprak de heer L.V. de Kok woorden van erkentelijkheid. Daarbij richtte hij zich in het bijzonder tot wethouder P.L. Peeters, die, aldus de heer De Kok, steeds veel belangstelling toont voor het verenigingsle ven in de gemeente Borsele. D e coördinatie van de twee oefeningen berustte bij do heer L.V. de Kok uit Lewe dorp. (Van een onzer verslaggevers) NAALDWIJK Een depu tatie uit Breskens van ruim honderd man heeft zaterdag de vriendschapsbanden met de inwoners van Naaldwijk dus danig verstevigd dat een ver tegenwoordiging uit Naaldwijk in augustus present zal zijn op de visserijfeesten van Bres kens. De deputatie van Breskens bestond onder meer uit leden van de muziekvereniging Uit het Volk, Voor het Volk uiit Breskens en E.M.M. uit Gnoe- de en vertegenwoordigers van de visserijvereniging Ons Be lang te Breskens. Om te laten zien wat Breskens te bieden heeft, was arts meegenomen, die in Naaldwijk gretig aftrek vond. Het gezelschap werd in Naaldwijk ontvangen door bur gemeester J. de Bruin, die even later ook de aftrap ver richtte van de voetbalwed strijd tussen de vissers van Breskens en personeel wan de proeftuin in Naaldwijk. De ploeg van Breskens verloor met 3-0. Dat mocht overigens de pret niet drukken. Wat Ia- ter op de dag werd burge meester De Bruin van Naald wijk een tinnen bord met het wapen van de gemeente Oost- burg aangeboden (Van onze correspondent) BRESKENS Twee men sen werden zaterdag gewond bij een botsing onder Nummer Eén. R.S. uit Hoofdplaat, die met zijn auto in de richting van Sasput wilde rijden, ging te vroeg naar links. J.S., die uit de richting Breskens kwam, botste tegen zijn auto. Beide auto's zijn totaal ver nield. J.S. en een inzittende van zijn auto werden gewond -naar het ziekenhuis te Oost- burg gebracht. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het ver lies als gevolg van de volledi ge stremming vorig jaar van de Zeelandbrug na een aanva ring van een drijvende bok wordt geraamd op 404.425, Dit staat te lezen in het jaar verslag 1974 van de N.V. Pro vinciale Zeeuwse Brug Maat schappij. De tolopbrengst van de Zee landbrug bedroeg vorig jaar f 5.799.456,-, een stijging ten op zichte van 1973 met 3,2 pro cent. Teneinde de kans op ca lamiteiten tijdens doorvaart van zeeschepen, sleeptranspor- ten en moeilijk manoevreerba- re vaartuigen zoveel mogelijk te beperken, is er in overleg met de beheerder van het wa ter een nieuwe regeling voor de doorvaart ter goedkeuring voorgelegd aan de minister. Doorvaart van genoemde sche pen zal dan nog plaatsvinden alleen tijdens kenteringen van het tij. Dit betekent, aldus het jaarverslag, dat de Zeeland- brug na voorafgaand verzoek ook 's nachts zal moeten wor den bediend. Het totale vrachtautoverkeer is vorig jaar over de Zeeland- brug toegenomen met 4,2 pro cent. In 1973 was dat echter nog 12,7 procent. Het verkeer van voetgangers, fietsers en bromfietsers nam in 1974 af met 5,1 proeent. De samenstel ling van het verkeer is sinds de opening van de Zeeland- brug in geringe mate gewij zigd. Vorig jaar zijn er op de Zeelandbrug zes ongelukken gebeurd: een meer dan in 1973. Belangrijke verdiepingen werden vorig jaar tenslotte vastgesteld noordelijk van pij ler 4. Een gedeelte van een zinkstuk bleek verdwenen en een ander deel onderspoeld. Ter plaatse werd ruim drie miljoen ton fosforslakken ter versteviging gestort.

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 3