Te weinig vrouwen in Italië gebruiken de pil «mj Geluk en ongeluk na winnen pool Pokken: een bijna uitgeroeide gesel \\erkz i '1 V '1 'J l4 m- 'm ii ONDANKS ONBEKENDHEID MET GENEZEN VAN ZIEKTE Echtscheiding in de Sovjet-Unie Italiaanse organisatie voor geboorteregeling: 4 i t 4 i STUDIE ENGELSE SOCIOLOGEN binnenland buitenland Derde wereld Liefde en geluk v jV M 'i Verslag Saai Veldslag Eendrachtig Waarde Koepokken Oorlog Overtuigen Vooruitgang De Mens (Van onze correspondent) ROME Ruim vier pro cent van de Italiaanse vrouw gebruikt de pil. Dat is volgens de Italiaanse or ganisatie voor geboorten- regeling veel en veel te weinig. Prof. Luigi de Mar- chi - sinds jaren secretaris van deze organisatie - is dag en nacht bereid uit te leggen dat dit percentage te gering is en dat door de grote onbekendheid van het bestaan en gebruik van de pil veel vrouwen en meisjes hun toevlucht moe ten nemen tot (soms fatale) clandestiene abortus. In Europees opzicht loopt Ita lië op het gebied van de voorbehoedmiddelen dui delijk achter bij andere, vooral Westeuropcsc lan den. „Bij ons dringt het bestaan van de pil en het gebruik ervan net zo langzaam en aarzelend door als in de meeste landen van de zgn derde wereld", al dus De Marchi De reeds ge noemde organisatie die zich inzet voor een verantwoorde toepassing van geboorten rege ling heeft enige tijd geleden haar toevlucht genomen tot een gewild propagandamid del, namelijk de fotoroman. Bekende actrices en acteurs hebben in die jaren gratis hun medewerking aan deze pro- dukties verleend De jongste uitgave op dit gebied heet „Wij, jongeren"; een simpel- verhaal -met-moraal, in beeld gebracht met enkele tientallen foto's. Een' verliefd, half- verloofd iong stel krijgt van wederzijdse ouders de ene uit brander na de andere, omdat de jongverliefden hun tijd ver doen, op de rand van seksuele uitspattingen balanceren en hun ouderlijke verplichtingen onverantwoord op de lange baan schuiven. „Gauw trou wen en veel kinderen krijgen" is het hartgrondige rechttoe- rechtaan advies van de ouder paren Op dat moment treedt de voorlichtende functie van de Italiaanse organisatie en de fotoroman in werking; in dit geval zegt de mannelijke hoofdrolspeler na een college over voorbehoedmiddelen op de universiteit dat de jongere generatie de vorige generaties niet wil herhalen. „Er is een tijd geweest dat de mensen heel veel kinderen hadden en weinig liefdeen ge luk kenden. Wij, jongeren, wil len weinig kinderen, althans minder en veel geluk en lief de" Daar kan natuurlijk de pil toe bijdragen, zoals in eerdere fotoromans de pil ook als de oplossing wordt gepresenteerd voor jonggehuwden die huwe lijksmoeilijkheden hebben. „De liefde tussen jonge mén sen heeft toch ook waarde als er niet doorlopend kinderen geboren worden?", zo meent De Marchi. Bovendien helpen de pil en andere voorbehoed middelen in talloze huwelij ken waar de verstandhouding tussen de partners ernstig ver stoord is juist vanwege sek suele problemen. Een massaler gebruik van de pil zal in Italië veel huwelijksleed wegnemen, de enorme clandestiene abor tus doen afnemen en het aantal echtscheidingen en gevallen van echtelijke ontrouw doen verminderen, zo is de vaste overtuiging van de leden van de organisatie voorgeboorten- regeling. De Italiaanse organisatie die zich al bijna twintig jaar inzet voor een betere geboortenregeling in Italië, S gebruikt tal van propagan i damateriaal. Ook bijvoor beeld deze ansichtkaart; „Basta, met een pil is het stop". «t ff i - i f J «j j f LONDEN (AH) - Toen de mooie blonde Vivian Nicholsen en haar echtgenoot, een mijn werker, meer dan een half mil joen dollar hadden gewonnen in de Engelse voetbalpool wilden ze het er goed van gaan nemen. Nu, 14 jaar later, is het geld voor het grootste gedeelte op. Me vrouw Nicholson's man kwam om het leven in zijn sportwagen. Ze is een 30-jarige weduwe die een klein modezaakje drijft en 3 kinderen moet grootbrengen. „Eerlijk gezegd geloof ik niet dat ik weer iets zou willen win nen echt niet," zegt ze. Vivian Nicholsons lotgevallen komen voor in een studie over grote voetbalpoolwinnaars van twee Engelse sociologen, Step hen Smith en Peter Razzell van de universiteit van Londen. Hun voornaamste conclusie: Hoewel we graag zeggen dat geld niet gelukkig maakt en on danks het droeve verhaal van mevrouw Nicholson, zijn de meeste pool winnaars bepaald niet ongelukkig geworden met hun geld. Zelfs, zo zeggen de sociologen, zijn de winnaars meestal, geluk kiger en hebben ze een betere gezondheid dan degenen die de grote slag niet geslagen hebben. Er zijn natuurlijke tragische uitzonderingen. Naar schatting 14 miljoen En gelsen proberen iedere week te winnen door de voetbaluitsla gen van zaterdag te voorspellen, waarbij ze vooral proberen om acht wedstrijden eruit te halen die in gelijk spel zullen eindigen r is berekend dat de kans om de jackpot te winnen ongeveer een op de 80 miljoen is. Maar het blijft mogelijk om een miljoen dollar te winnen mei maar een paar kwartjes inzet Ugo Pagliai en Paola Gassman zijn de hoofdrolspelers in de nieuwste Italiaanse fotoroman waarin het gebruik van pil en andere voorbehoedmiddelen gepropagan- deerd wordt. Paola Gassman is de dochter van de bekende Italiaanse acteur Vittono Gassman. In de „Pool Winnaars dal is uitgegeven door Caliban Books, brengen Smith en Razzell ver slag uit over hun speurtocht naar de waarheid achter ieders droom om plotseling ontzettend rijk te zijn. Ze vonden 200 men sen die tenminste de tegen waarde van 380 000 dollar had den gewonnen en interviewden 89 van hen. Om hun leven te ver gelijken met minder fortuinlijke Engelsen zetten ze steeds ie mand ernaast die niet had ge wonnen maar wel mei dezelfde leeftijd, van hetzelfde geslacht en met een vergelijkbare sociale achtergrond. Het bleek dat de winnaars bijna drie keer vaker gescheiden waren dan de niet-wmnaars „Mijn man sloeg op hol," zei een plotseling rijkgeworden huis vrouw, „Hij was de hele dag weg, kwam niet meerthuis om te eten, en hij begon met andere vrouwen uit te gaan". Veel winnaars begonnen zich ontzettend te vervelen nadat ze hun baantje hadden opgegeven en gingen te diep in het glaasje kijken, tenminste een van hen overleed ten gevolge van alcoho lisme. Richard Taylor, die 750.000 dollar had gewonnen verteidede sociologen „het heeft me kapot gemaakt". Bijna 2Vj jaar lang ben ik apezat geweest, van de vroege morgen tot de late avond Ik begon 's morgens met een halve fles cognac als ontbijt. Taylor, die met succes een ontwenningskuur gevolgd heeft, gaf de mening weer die ondei veel winnaars leeft toen hij zei. „aardbeien zijn lekker, maar als je er vier pond van eel wordt je ziek" De meeste winnaars stelden zich tevreden met een groter huis. een iets duurdere auto, in vesteringen, familieleden hel pen en maakten 's zomers een cruise. „Ik was teleurgesteld dat de meesten hun geld zo saai ge- UTKECH'I (ANHl - Hokken een vuil de kwaadaardigste en meeste verspreide ziekten die de mens heid sinds mensenheugenis heef! gegeseld staat op het punt te worden uitgeroeid. In 1967, toen een reusachtige campagne om pokken te lijf tc gaan onder aanvoering van de wereld gezondsheids organisatie van start ging, kwam de ziekte in dertig landen volop voor terwijl in nog meer landen de ziekte regelmatig door besmette personen werd „ingevoerd". Nu in 1975, is de ziekte uil drie van de vijf continenten volledig verdreven en in de twee overblijvende continenten, Afrika en Azië, is de ziekte vrijwel ingesloten in nog slechts enkele haarden in Efhinnië Rnnaln n»«b «n De bestrijding van deze ziekte bestaat uit twee huofdmoten. vaccinatie van iedereen, tot in de meest afgelegen gehuchten, en rigoureuze isolatie van haar den van besmetting totdat on omstotelijk is aangetoond dat de ziekte is onderdrukt. Dit alles terwijl nog geen arts ter wereld weet hoe hij pokken moet genezen Deze door eenvi rus veroorzaakte ziekte, die een van elke drie tot vier zieken doodt en de overige drie op af schuwelijke wijze mismaakt, kan uitsluitend worden bestre den door besmetting te voorko men. Een geneesmiddel is er niet. Slechts kan men. en daarop zijn alle inspanningen van de wereld gezondheids organisatie gericht geweest, de mensen im muun maken door hen met een verzwakt pokkenvaccin in teen ten, waardoor het lichaam zelf anti-stoffen tegen het pokkenvi- rus gaat maken Bij besmetting gaaf men hel virus efficiënt te lijf, zo goed. zo snel en zo effec tief dal men gewoon geen pok ken meel kan knjgen Daar naast was het zaak nog niet in geente mensen tegen besmetting te beschermendooi de patiënten te isoleren, na te gaan met wie ze in contact waren geweest, ook die mensen Ie isoleren of, als hel nog kon. bij voorrang inenten en de zaak zorgvuldig te bewaken Hel verhaal van de/< giganti sche veldslag tegen de welis waar minuscule maar op hun manier tot de tanden gewapende viruslegers is. zo blijkt uit het blad van de wereld gezondheids organisatie, gewonnen door de gezamenlijke inspanning van zowel de njke als de arme lan den, zowel „hel oosten' als .hei westen", dooi de ont» ikUelutg van stabiele en betrouwbare vaccins, door verbeterde entme thoden, door het ontwerpen van een even omvangrijke als goed lopende organisatie, met heli kopters en met geduld, met hooggespecialiseerde deskundi gen en met vrijwilligers en met geld Van dat laatste was eigen lijk het minste nodig. Het wereld gezondheids organisatie-blad schat de kosten op totaal 250 miljoen dollar, wat belachelijk laag wordt genoemd in het licht van het resultaat, vrijwel volle dige uitroeiing van een ziekte, waarvan tot voor kort werd aangenomen dat zij even on vermijdelijk was als veroude ring of als natuurrampen In 1958 stelde de Sovjet Unie alle lidstaten van de WHO (World Health Organisation) voor eendrachtig samen te gaan werken tn de bestrijding van deze ziekte, een voorste) dat door de algemene vergadering van de WHO werd aangenomen De voorbereidingen konden van star» gaan en in 1967 kwam hel programma tot volle onlploo- ling De Sovjet Unie liet het niet bij dit voorstel, zo leverde dil land ieder jaar 25 miljoen dosis sen vaccin aan de WHO en nog eens enorme hoeveelheden aan de betrokken landen rechtreeks Ook de Verenigde Staten en een aantal Europese landen bleven me! achter en stelden vaccins, deskundigen en materiaal tei beschikking Hel Rijks Instituut voor de Volksgezondheid in Bil thoven deed een Nederlandse duit in het zakje door voortdu rende kwaliteitscontroles op de vaccins uit te voeren Een arbeid waarbij ook Canada was be trokken Een zekere trots over het behaalde resultaat, zich uit end in termen als „het bereiken van een historische mijlpaal" en „een opvallend voorbeeld van de constructieve resultaten die landen kunnen bereiken als zij samenwerken bij verwezen lijking van het doel een betere gezondheid voor iedereen moge lijk te maken", maar ook een waarschuwing bevat een artikel van dr Halfdan Mahler, directeur-generaal van de WHO in het blad. Hij wijst erop dat de paar nog resterende haarden toch weer epidemiën kunnen veroorzaken als zij niet nog gedurende zeker twee jaar intensief in de gaten worden gehouden, nadat het laatste geval van pokken er is geconstateerd „Wij moeten er van verzekerd zijn, dat geen en kele verborgen infectiehaard loert op een kans weer actief te worden", merkt hij op „Alleen een dergelijke waakzaamheid kan ons garanderen dat tens lotte een volledige overwinning is behaald op een ziekte die sinds het ontslaan van de mens een constante bedreiging is ge weest De strijd tegen de pokken heeft een apparaat tot stand doen komen dat als instrument om vervolgens andere ernstige, besmettelijke ziekten te gaan bestrijden, van grote waarde is Vele gezondheidsorganisaties in vele landen zijn organisatorisch ontzettend veel verbeterd, een nationale administratie aan wie alle gevallen worden gemeld is opgebouwd, er zijn vele ervaren mensen beschikbaar op alle ni veaus artsen, medisch hulpper soneel, administratieve, techni sche en organisatorische des kundigen Er is nog volop werk voor hen bij de bestrijding van gelv kooit» en andere liopische ziekten. In de woorden van dr. Mahler: „Zij beschikken nu over wapens die zijn gesmeed in de verhitte strijd van de pokken- campagne". De ziekte is wat aard en om vang betreft de ernstigste ui» de geschiedenis, erger dan de pest. dan cholera of gele koorts.Rond 1900 werd er wel op internatio nale congressen over gezond heidszorg over die drie ziekten gesproken, maar niet over de pokken. Oorzaak: de ziekte was zo gewoon, zo verspreid en zo ongrijpbaar dat er gewoon geen beginnen aan was deze te be strijden. Toch zijn de verste beginselen over de bestrijding van pokken al 180 jaar oud. Men had gecon stateerd, dat wie een pokke- naanval overleelde, wehswaai voor het leven verminkt was maar de ziekte niet meer kreeg Kinderen werden daarop in con tact gebracht met mensen die aan een milde vorm van pokken leden en ook werd geïnfecteerd materiaal van een pokkenpa- tiënt gebruikt om gezonde men sen Ie infecteren Het bleek, zij hel niet m alle gevallen, te hel pen De Engelse arts Edward Jen net vond tegen het einde van de 18e eeuw dat met koe-pokken besmette mensen onvatbaar wa ren voor de variant die de men sen ziek maakte Hij bevestigde zijn bevinding door experimen ten mei kinderen, een methode die hem heden ten dage ongel wijfeld zijn artsenbul zou kos ten Maar hij had het wel juisi gezien, de kinderen bleven ge zond en zijn methode verspreide zich snel over Europa en de Ver enigde Staten, zij hel niet in ei gen geboorteland, dut een van de laatste was dat vaccinatie wette lijk verplicht stelde Het verzet tegen deze vaccinatie was ae- basseerd op religieuze gronden (beïnvloeding van de wil van God), het risico syphilis over te si risi kosten voor me' zinnen (wie in levei moei gevoed worden). Een oorlog was nodig om twijfe laars nog eens extra te overtui gen van de mogelijkheden via vaccinatie pokken te bestrijden. In de Frans-Duitse oorlog van 1870 waren de Duitse soldaten wel. de Franse niet gevacci neerd; 23 400 Franse soldaten stierven aan de pokken, 278 Duitse Stapje voor stapje werden de pokken uil Europa en uit de Verenigde Staten verdreven, hoewej tussen 1930 en 1940 nog rond 1000 gevallen per week werden gemeld in de Verenigde Staten ïn 1965 kwam de ziekte nog maar in vijf Zuidamen- kaanse staten voor en in 1973 constateerde een speciale cpm- missie dat de laatste haarden in Brazilië waren uitgeroeid Sinds de lente van 1971 had men geen enkel geval meer kunnen con stateren Een ziekte die het vaste land van Amerika was binnen gebracht door een lid van de bemanning van een van de eer ste Spaanse ontdekkingsreizi gers. ongeveer 500 jaar geleden - en die ontelbare mensen had ge troffen. Inca s. Indianen zowel als de „nieuwe" bewoners van zowel Zuid- als Nootd- Amerika. was eindelijk en hoogstwaarschijnlijk definitief verbannen In Zuid-Amerika is daarmee hei werk gedaan, maar in de on toegankelijke hooglanden van Ethiopië en de dichtbevolkte stroomgebieden van Indus en Ganges in India en Bangla Desh kammen nog steeds tienduizen den gezondheidswerkers alle dorpen en dorpjes uit op zoek naar besmettingshaarden Hierbij doen zich grote moei lijkheden voor De afstanden zijn onafzienbaar en het Ethio pische hoogland Is vrijwel uit sluitend per helikopter te berei- brengen een reëel risico) en de ken. Toch is het van het grootste belang dal letterlijk iedereen wordt ingeënt. Het blijkt ook niet mee te val len de bewoners van afgelegen plaatsen direct van het nut van medische hulp te overtuigen Mensen die zo maar met een he likopter uit de hemel komen val len, winnen niet direct het ver trouwen van een stamhoofd Daarvoor is geduld en tactische overredingskracht nodig van mensen die land en streek goed kennen en die daarnaast er tot in het bot van overtuigd zijn dat alleen als iedereen wordt be reikt, de ziekte kan worden uit geroeid. In de afgelegen streken van India wist men bijvoorbeeld hei vertrouwen te winnen door eerst het stamhoofd te vragen of men de nacht in het dorp mocht doorbrengen. Men gaf daarmee aan dat men voldoende ver trouwen in hem had Dit bleek effectiever dan de dorpen in 20ste eeuws tempo als een wer velwind te bezoeken en na de in- entingsseanse weer te vertrek ken naarde volgende plaats Hel aantal weigeraars bleek in der gelijke gevallen te groot ln januari 1967 startle hel werk Op dat moment moest men de beschikking kunnen hebben over 250 mtljoen dosis sen vaccin van uitnemende kwa liteit. op zich al een enorm org» msatorisch probleem Hel bleek noodzakelijk laboratoria in de landen zelf, waarde pokken hel meest voorkomen, op te zetten In 1973 was men zover, dal wee-derde van hel vaccin m die landen wérd geproduceerd Een enorme vooruitgang was de overstap van inenten met eer, spuitje naai inenting mei een zogenaamde jet injector, waai bij hel vaccin met lichtdruk in de huid wordt gespoten Deze methode bleek sneller duizend mensen konden oer uur worden mgeeni en goedkoper, hel spaarde vaccin en men was al van het bewerkelijke sterilise ren van naalden. In de loop van het programma begon men over te stappen van massale vaccinatie naar alle reerst de inperking van be staande haarden Het aantal landen met pokken slonk van 1967 tot 1973 van 30 tot 5 Het was duidelijk dat een wereld-, wijde uitroeiing van de pokken geen droom meer was. maai werkelijk kon worden Daarop verdubbelde de WHO zijn inspanningen in hel zoge naamde "target-zero"- programma. waarbij de nadruk nog meer werd gelegd op conse quente opsporing van de nog resterende haarden In Indone sië en in India werden belonin gen gegeven aan mensen die ge vallen van pokken meldden en via de radio werd constant op de beloningen gewezen In 1974 daalde hel aantal meldingen in India van 50011 in lull lol Kill) eind oktober van dat jaai Iedere maand kon ei zo weei een witte speld op de kaart wor den aangebracht, lol ei binnen afzienbare tijd alleen nog maai witte spelden op de kaarl staan Maar er moet nog veel werk worden verzet, voordal de laai ste speld als hei ware door hei laatste pokkenvirusdeeltje kan worden gestoken Het virus, slechts zichtbaar met de sterkste elektronenmicroscoop onval baai voor medicijnen is even klein als taai bruikten" zei Smith „En eigen, lijk' mag ik degenen wel die zo onverantwoordelijk met hun geld hebben omgesprongen' „Degene met de meeste fanta. I sie was een ex-onderofficier vat de Royal Navy, die een jacht van 85.000 dollar kocht en daar he hele jaar door op de Middel. landse Zee op bleef wonen Een winnaar, waarin desocio- logen vroegen hoe hij zijn geld I was kwijtgeraakt, antwoordde vrolijk„Ik heb 25 jaar vakantie gevierd" Jaloezie en naijver van de bu ren zijn problemen waar bijna iedere winnaar mee geconfron- ieerd wordt. Velen verhuizen naar een andere omgeving waar ze kunnen onderduiken in ano- miteit tussen mensen die hen niet beschouwen als „pool ge. kken" zeiden de sociologen Een vrouw die een fortuin had gewonnen vertelde over haar vervaringen; „Mijn beste vrien den durfden niet meer langs te komen om maar niet de schijn te wekken dat ze kwamen bedélen Ze bleven een tijdje weg, maar loen ze er eenmaal aan gewend waren was alles al gauw weer goed". MOSKOU (ANP) - Echt scheiding is in de Sovjet-Unie een bagatel ais ze met weder zijds goedvinden wordt aange vraagd en er geen kinderen zijn. Maar ze wordt heel wat moeilii- ker als het gezin kinderen heelt, want dan geldt hel wettelijk be ginsel, dat „alles moet worden gedaan ten bate van de gezins- stabiliteit". Na de zeer soepele wetgeving van 1917 is in 1947 een nieuwe wettelijke regeling uitgewerkt waarbij de verzoeningsproce dure werd ingevoerd. Sinds 1968 is deze eenvoudiger ge worden Met wederzijdse toestemming en als er geen kinderen zijn wordt het verzoek om scheiding door de bevoegde commissie van de burgerlijke stand drie maan den na indiening (de drie maan den worden beschouwd als be denktijd) ingewilligd Als één van de partners wensl le scheiden - en ook als er kinde ren zijn - is de gerechtelijke pro cedure verplicht ln sommige gevallen, die bij de wet zijn be paald (geestesziekte of meei dan laar gevangenisstraf van een van de echtgenoten), wordt de echtscheiding krachtens de wel uitgesproken ln andere geval len moet een rechtbank uitma ken nl de redenen om te scheiden ernstig genoeg zijn Daar wordt aangenomen dat de overgrote meerderheid van de Sovjetrussische vrouwen werkl. is alimentatie alleen ver plicht als er kinderen zijn of een van de echtelieden door invali diteit te weinig pensioen of door zwangerschap niet in staat is in het levensonderhoud te voor zien De kinderen worden over het algemeen aan de moedri toegewezen en de vadei is du- gehouden lol het betalen van alimentatie Over hel algemeen bedraagl deze een vierde van zijn loon voor een kind. een derde vooi twee kinderen en de helft vooi drie kinderen Dr rechtbank kan deze regeling eventueel wijzigen na een nieu« onderzoek van de financiëletoe sland van de vadei of in gei al van een nieuu huwelijk van de gewezen partnei Mei de beialing van hel ali- menlaliegeld loopi hel eehtei mei zelden mis omdat de be voegde autoriteiten niet ingrij pen als de schuldige in gebreke blijft Krachtens de wet moet de uiidiuKking wanbetalen in hel weekboekje aangebracht vorden. maai dal gebeurt di kwijls niel omdat de schuldige in) hei veranderen van werkk- mg gemakkelijk zijn verplich- mgen kan ontduiken Als ..ontradingsmiddel" vooi- - iet de wet in een belastmgopde •rhlscheidtng, die echter louter -vniholisch is in geval van over macht ZATERDAG 3 MEI 19/ DEN HAAG (ANP) - f «irht van de belangrijkste w uimheden op de Nederla wegen van 3 mei tot en n mei samengesteld door ANWB en de rijkspolilij Driebergen. Utrecht-Arnhem-grensovei Rergh autoweg: Op de a nel weg Utrecht- A rnhem-I autoweg moet het verkee. ,en hel verkeersplein Ve broek en Bergh autoweg t brug over de Usse) in beide tingen rekening houden me I traging in verband met vl taaiheden Op 2 6. 7 en» wordt één rijstrook afgesl In elke rijrichting zijn twéé smalde (3 metei brede) rij ken beschikbaar Deze uL zaamheden duren tot omstl half september 1975 Amsterdam-Den Haag: De persdienst van het bi Breda heeft een boekje uit ven niet de titel „Gij hel hand op mij gelegd." Het b bevat een aantal medital gebeden van Annette Verb zuster van de Franciscan van Etten-Leur. Annette beeten wns vnn 1955 tot 19 gemeen overste van haar gTegatie. Ze stierf op drie/ ligjarige leeftijd in nov 1974. Het eerste wat je aal boekje opvalt, is de omslal zichzelf al een uitnodigiif meditatie Je ziet een handl die uit een ruw blok marm| rijst en twee verstrengelde ren omsloten houdt De beeldhouwer Auguste maakte hel beeld in de nel ger jaren van de vonge cel noemde het „La Mam de Ir „De Hand van God" Rodin niet bepaald het ty een vroom mari in de ga betekenis van het woord zegt dat de godsdienst in i ven geen grote rol meer spc sinds de verstandige patl lien Eymard hem had aai| den dé kloostercel te rui lel net atelier Maar weliicht| Rodin de weg naar God i beitel in de hand en is zljr „De Hand van God" een tig gebed in marmer Zuster Annette Vera heeft geprobeerd de gevrf die het beeld in haar oprl woorden uit te drukken! eerste tekst is een indrirl meditatie bij het beeld vd din. „De Hand van Goo holte van geborgenheid, u waaruit alleen maar levé zen kan, léven hoe dan o« hebt uw hand op mij ga Uw hand is leven, lever de-dood-heen. nieuw Naar een wijd land deed I uitgaan, gaf mij vrij he grond van zijn gunst Leidt de hand van l| mens naar het land vl vrijheid? Friednch Niel een tijdgenoot van Rodin| er heel anders over Hij 3 om zich heen de bekromp raai en het onvolwassen I van veel christenen Hij I de christenen hebben dl van God nodig, omdat ze I gen verantwoorde! ij khq vrijheid niet aandurven een onderschrift had bedenken voor het beel Rodin, had hij zeker gescH De Hand van de Mens 1 De Hand van de Mens| en vormt de mens en mens het niet aandurft ven in eigen hand te schept hij zich een denkb| God, „werk van zijn han klei in zijn handen J Nietzsche in zijn boek .11 lijke wetenschap" opmel Zo heel vanzelfsprekenl beeld van Rodin nu ooi niet Het roept allerhandl op Hoe functioneert he| van de hand van God' hand, die mensen naar i ste bron van echte vrijll verantwoordelijkheid lel als een hand, die de mei! ontwikkeling remt, zoalsj behulpzame hand van dl het kind hindert in zijnl DEN HAAG (ANP) 1975, dertig jaar na de stromen de aanvrage steeds binnen voor een ps of andere uitkering in v met gebeurtenissen Tweede Wereldoorlog. I zijn deelname aan het ve vervolging op grond van loof of wereldbeschouwi komen precies in aanr voor een uitkering en h nen zij deze verkrijgen? De wet kent pensioc vergoedingen Leden voormalig verzet vallei de uit 1947 stammen „buitengewone per 1945 -1945 ha* maast wet ..liltkiitv^rv

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 8