Partizanen van de Biesbosch": unieke verzetsgroep HOE DE VIE f'¥ :'i SiI 11» Spelende mens moet de stad weer in D ,L.fi'h* mi - In de barre winter van 1944/1945, toen het geallieerde offensief bij de grote rivieren' in Nederland was vastgelopen, wes telijk Nederland verhongerde en het Zuiden aarzelend begon met het aan de echte wederopbouw voorafgaande lapwerk; in die on vergetelijke winter schreef het verzet een van de merkwaardig ste hoofdstukken van zijn ge schiedenis. Gebruik makend van de woes tenij van de Biesbosch, kruisten verzetsstrijders de Duitse linies om medicamenten, voedsel, wa pens en bonkaarten naar bezet Nederland te smokkelen en in lichtingenrapporten van de Ille- galiteit, bestemd voor de gealli. eerden mee terug te brengen. Over deze bijna ongelooflijke tochten gaat onderstaande re portage. .Sir, x 1 ili llilllll Jl»; - *-*ïm |p§| Mijnen Hulpeloos Verkleumd Iedere nacht ;vv 'v s V - SB|j» tgrntito i Crossers redden levens van duizenden V*; v i$3 M x W7/. 19/. WERKENDAM - De wijzers van de elektrische wandklok in het privé-kantoortje van het garagebedrijf De Keizer in Werkendam staan op kwart over vijf. Ad de Keizer (53) vergeet de bedrijvigheid om hem heen. Steekt een sigaret op en begint een nieuw verhaal. Hij kan heel wat vertellen over de tochten (crossings) die hij maakte door de Biesbosch in de oorlogswinter 1944-'45. Nachtelijke sluiptochten van bezet naar bevrijd gebied en terug. opdrachten uit. De vaste cros sers hebben belangrijk meer tochten gemaakt. zich schuil moesten houden voor de vijand - naar Drimmelen en Lage Zwaluwe. De crossers keerden terug naar Werkendam en Sliedrecht met medicijnen, zendapparaten, wapens, muni- s VcrRcCrCl tie, voedsel, bonkaarten en an dere dingen, tot fietsbanden voor koeriersters toe. Meer dan De Keizer: „Het is gebeurd dat we zesendertig uur onder weg waren, dat we urenlang in bet riet lagen en de Duitsers in stormboten met de zoeklichten aan om ons heen cirkelden. Soms kwam het tot hevige vuur gevechten". „Aanvankelijk gebruikten we voor de crossings roeikano's. Later voeren we met elektrische kano's en de laatste maanden van de oorlog met in Amerika vervaardigde motorkano's. De elektrische bootjes waren ge ruisloos, maar het probleem was dat we twee accu's moesten meenemen en die wogen nogal zwaar. We konden met de kano's overal doorheen, ook al stond er maar tweeëntwintig centimeter water". De Werkendammer zal de laatste crossing, juist op de dag van de bevrijding (5 mei 1945) nooit vergeten. „We waren met ons zessen Duitsers doorkruis ten de Biesbosch Opeens ston den we in lang gras Stop jon gens, zei ik, we zitten in een mij nenveld. Ik was hier al eens ge weest als gids van een comman dogroep. Toen liep er door het 'veld een met witte linten afgezet pad. De Duitsers hadden de tin ten weggehaald We durfden geen stap meer te doen Maar we moesten verder Ik zei kom me maar na en loop precies in mijn voetstappen Sjefke, de medis che student - gevlucht uit de ge vangenis in Scheveningen - volgde als laatste Voetje voor voetje gingen we voorwaarts We waren gevorderd tot bij het huis van de kooiker Toen viel er een verschrikkelijke klap Sjefke trapte op een mijn. hij was zijn evenwicht kwijt ge raakt. Ineengekrompen lag hij op de grond Sjefke bloedde ontzettend We deden onze stropdassen af en verbonden zijn arm en been Hij gaf zeli aanwijzingen" „Het angstzweet stond op onze gezichten We zouden hulp taan halen Tonny Visser bleef ij de zwaargewonde Maar we durfden geen stap te verzetten Met een zakmes tastten we de bodem af naar mijnen centime ter voor centimeter Een eind verder was de rietgors Als we daar maar waren De laatste an derhalve meter gevaarlijk ter rein overbrugden we door eer sprong in het net" „Drie kwartier zwoegden we door de netmassa, maar we raakten de weg kwijt en kwa men op hetzelfde punt uit. Ach ter ons hoorden we Sjefke kreu nen. Eén van ons zag de hoog spanningsmasten en toen wisten we weer ongeveer welke kant we uit moesten. We worstelden door de modder, zwommen, ge leden uit. Kwamen bij de Amer. liepen langs de waterkant, rich ting Drimmelen. Zwemmend gingen we om de kribben heen uit angst voor de mijnen die daar lagen". „Ik raakte door de kou bewus teloos, zonk weg, maar Frans Hoffmans trok me naar boven. Ze legden me op een krib Ik kon niet meer verder Laten jullie me maar hier, zei ik. Hulpeloos stonden de jongens om me heen. Het was intussen stikdonker geworden Mannen zie de over kant te bereiken, moedigde ik hen aan, denk aan Sjefke..." „Maar hoe moesten ze in Drimmelen komen? Na lang zoeken en tobben vonden ze een oude netaak De boot zat vol ko gelgaten Met stukjes hout en modder werden de gaten dicht gemaakt De crossers kwamen totaal uitgeput in Drimmelen en het duurde uren voor ze terug waren Sjefke was nog helder, maar Tonny lag buiten bewust zijn naast hem Hij was door de kou bevangen Ook ik was hele maal verstijfd en kon niet meer praten Het water stond tot aan mijn nek Het scheelde maar weinig of ik zou verdronken zijn" „Veel later kwamen we in het cafeetje van Vos in Drimme len weer wat op verhaal Met Sjefke (twintig jaar) ging het niei goed Een arm en een been moesten worden geamputeerd. Twee dagen later stief hij Sjef ke ik heb nooit geweten hoe hij eigenlijk heette..." De crossers drongen van no vember 1944 tot 5 mei 1945 ruim itO maal door de Duitse linies Zij moesten met hun kano's en roeiboten zo geruisloos mogelijk door de kreken en geulen zien te komen en langs Duitse mitrail leurjxisten Ging alles naar wens dan duurde een tocht naar de overkant een uur of vier Ver kleumd. nat en uitgeput kwa men de crossers dikwijls op de plaats van bestemming aan Zij brachten spionagerapporten en fotonegatieven - en soms ook pi loten van neergeschoten vlieg tuigen, joden en anderen die eens ook hadden zij geheime agenten bij zich. De Duitsers konden de crossings niet ver hinderen, hoe waakzaam ze ook waren. Het huis van Kees Visser (68) langs de Vissersdijk in Wer kendam was het beginpunt van de crossline naar Drimmelen en het huis van Bertus van Gooi in Sliedrecht het beginpunt van de crossline naar Lage Zwaluwe. Kees zegt: „Wij wisten vrij nauwkeurig waar de Duitse pos ten zich bevonden Bovendien zag je in het donker op het water altijd wel wat. De eerste tijd wachtte ons in Drimmelen nie mand op, we hadden geen droge kleren en we moesten midden in de nacht een slaapplaats zien te vinden. Dat was een beroerde si tuatie. Maar toen Van Wijlen uit Sprang-Capellede leiding kreeg van de verzetsgroep André ver anderde dat snel". De crossers wisten wat ze ris keerden Elke tocht was een ge vaarlijke onderneming, hel kon de laatste zijn De mannen gin gen er bijna iedere nacht op uit: al regende en stormde het, al hing er een zware mist, al woei er een sneeuwstorm. Alleen bij heldere maan bleven de crossers thuis. Het is voorgekomen dat sommigen van hen als het sneeuwde zich omhulden met een wit laken Ze vielen dan met gauw op Er moest bijzonder be hoedzaam worden gevaren De crossers gebruikten de stengun (automatisch vuurwapen) alleen in uiterste noodzaak Dreigde er gevaar dan gingen eerst de pak jes met geheime rapporten over boord. De pakjes - verzwaard met een steen of een stuk ijzer - zonken snel De rapporten wa ren van de groep Albrecht, een uitstekend georganiseerde en wijdvertakte spionagebewegmg die circa achthonderd leden tel de. In de winter van 194445 volgden mensen van deze groep steeds de bewegingen van de Duitsers en gaven berichten in codeschrift aan de koeriers van de Biesbosch, die er dan voor zorgden dat ze zo snel mogelijk bij het B I (Bureau Inlichtingen) in Eindhoven kwamen Ad de Keizer volbracht tien keer de achttien kilometer lange sluipvaart door de Biesbosch Hij is voor zijn verzetswerk on derscheiden met het bronzen kruis voor moed en beleid, ver bonden aan de Mililaire Willem sorde Kees Visser kreeg de bronzen leeuw, hij heeft twaalf crossings op zijn naam staan Beiden noemen zich slechts ge legenheidscrossers. Zij voerden De Keizer: „Aike van Driel uit Werkendam ging drieënvijftig keer door de vijandelijke linies. Hij kende geen angst. In maart '45 zou ik van Lage Zwaluwe uit met hem meegaan naar Slied recht Ik had op een vorige tocht kou gevat. Maar ik wilde beslist mee en ik zat al naast Van Dnel in de boot toen mijn chef zei Ad, je hoest te veel, je gaat niet mee. Hoe ik ook aandrong, ik kreeg geen toestemming. Het bleek mijn geluk te zijn, want deze trip liep verkeerd af. De Duitsers namen ter hoogte van de Kop van het Land het bootje onder vuur. Aike en zijn drie tochtge noten konden niet meer ont snappen. Hij was in militair uni form en is later - na eerst vrese lijk gemarteld te zijn - terecht gesteld. Dat gebeurde op 30 april 1945". Ook Kees van der Sande uit Sleeuwijk - die al eer der door de Duitsers was gegre pen - is die dag gefusilleerd. Po gingen van de verzetsbeweging ae beide mannen met een losgeld vrij te krijgen mislukten. Net vijf dagen voor de bevrijding- Postuum zijn zij voor hun daden van moed, beleid en trouw ge ëerd met de Militaire Willem sorde eerste klas. Ook Piet van den Hoek (53) uit Werkendam, die met zijn kano zevenendertig crossings maakte, en Jan de Landgraaf uit Sliedrecht (dertig tochten), ontvingen deze hos onderscheiding. Piet en Aike gingen samen het meest op pad. Geen tocht was hun te bar. Piet: „Wij waren altijd erg ge spannen vlak voor een crossing. Onderweg niet meer. Op 13 fe bruari '45 viel ik met Tijs Peelen uit Giessendam in de polder Jannezand bij een boerderij in handen van de Duitsers. Ze brachten ons naar een werk kamp in Amersfoort. We zagen kans te ontsnappen en kwamen lopend naar huis Acht dagen la ter crosste ik weer naar Drim melen...Daar kreeg ik een gra naatscherf in mijn arm zodat ik niet direct terug kon. We voel den een drang tot dit werk. We moesten het doen". De crossers zijn wel de parti zanen, de watergeuzen van de Biesbosch genoemd. Zij hebben het leven van duizenden suiker patiënten gered. Dank zij hun moed en doorzettingsvermogen konden zestien miljoen eenhe den insuline worden aange voerd, zeven miljoen eenheden difterieserum, tachtig kilo narcose-ether, twaalf liter ty- fusvaccin en verschillende an dere medicamenten De ge neesmiddelen distribueerde men van Werkendam en Slied recht uit over alle ziekenhuizen in het bezette deel van Neder land. De vriendschapsbanden zijn gebleven tussen de ex- Biesboschvaarders Eens in de vijf jaar komen zij bij elkaar Op 6 mei is er voor hen een gezellige bijeenkomst in Wassenaar in de woning van oud-minister De Koster. Ook Prins Bernhard- reeds van het eerste uur af be. vriend met de crossers - zal op deze reünie zijn. „Uit de oorlogsjaren is ons de grote eensgezindheid en de voorbeeldige kameraadschap van de groep het meest bijgeble ven", verzekeren Ad de Keizer, Kees Visser en Piet van den Hoek „En natuurlijk de kritieke momenten die we beleefden" Maar Piet van den Hoek praat daar liever niet over Hij heeft er na zoveel jaren nog nachtmer ries van... ARIE VAN PAS EINDHOVEN - Binnensteden en monumenten, daar we ten wij geen raad mee. De binnenstad beleeft een fel bestaan tussen 9 en 6, en sterft daarna af. Monumenten zijn heilig verklaarde bouwsels, waar we devoot naar staren met de VW-folder in de hand, maar waar we niets mee doen. Dat deze situatie niet deugt, tles van volksgebruik, demon- - straties, ontmoetingen, kortom: een gebruik zonder dat men er woont Maar na 6 uur sterft de binnenstad." Hoe is die binnenstad uit zijn graf te halen? Piet Beekman propageert een uiterlijk simpele oplossing „Je moet weer ge woon mei je pijpje in de zon op de stoep kunnen zitten zonder dat iemand het vreemd vindt. Er moet ruimte komen voor de spe lende mens. De stad leeft niet alleen van mensen die driftig winkel in, winkel uit lopen De stad heeft met louter een eco nomische functie Er moeten meer mensen in komen En dan komen die winkels vanzelf wel. Deze nieuwe filosofie vereist een mentale voorbereiding minder werk en meer spelen Ik vermoed dat er een unieke kans komt „Cu- voor de binnenstad als ten ge- onze volge van de verslechtering van de eeononie, waarbij minder werk onder meer mensen ver deeld moet worden, men anders over werken gaat denken Hel moei weer toelaatbaar worden dat ik gewoon niks zit te doen in de stad Lui tn de zon zitten mag geen wraakroepende zonde tegen de maatschappij zijn Met name de vakbonden moeten maar eens accepteren dat ei steeds minder gewerkt wordt De vakbonden hebben altijd zo veel mogelijk de koopkracht van voelt iedereen wel aan. Desal niettemin gaan we met het sys- teen door, in een verbetenheid die doet denken aan de drift waarmee lemmings zich om de zoveel tijd massaal in zee stor ten. Op de TH Eindhoven is een werkgroep, getiteld „Werk groep Monumenentenzorg- Stadsvemieuwing" in het leven geroepen die het denken over steden en monumenten op gang probeert te houden. Een der woordvoerders is ar chitect Piet Beekman „De binnenstad is historisch ontstaan door een nauwe sa menwerking van wonen, werken en recreëren Maar dit gecombi neerde gebruik is verdwenen Wonen, werken en leven worden m onze tijd gescheiden gehou den Alles is gesplitst Wij heb ben alles afgekocht met onze westerse welvaart We werken niet meer, want daar hebben we de automaten voor We winke len niet meer, want we hebben onze diepvriezer En we gaan niet meer uit, want we hebber onze tv We hoeven nauwelijks meer aan maatschappelijke be langen te doen En sociaal wel zijn, dat is iets voor mijn buur man En langzaamaan ontstaat een nieuw gebruik van de binnen stad. Er komen b.v. concentra- de arbeider bevorderd, terwijl zijn vorming verwaarloosd wordt." Ook architecten moeten de hand in eigen boezem steken. Beekman: „Ook in ons vak moet een verandering komen. De mentaliteit van stedebouw kundigen moet veranderen Nog te veel wordt een stad bij een planning al als een compleet ge heel gezien. Wij bepalen iets dat het 50 jaar moei uithouden Niets is meer bij te stellen Geen correctie is mogelijk De stede bouwkundigen bedenken het gebruik van een stad, en dat is godsonmogelijk Ik kan niet eens bedenken hoe mijn huis er over 1 jaar uit zal zien. laat staan een hele stad Neem de bouw van nieuwe winkelcentra. Dat is een kwestie van enorme investerin gen, maar een burger heeft daar geen moer mee te maken." De stad lijdt nu aan een har tinfarct De buitenkant (de bui tenwijken) wordt dikker, de binnenkant sterft af De mensen komen welhaast automatisch in de buitenwijken te wonen, waar ze praktisch autonoom kunnen wonen (automaat, diepvriezer, auto) omdat ze niet meei van de binnenstad afhankelijk zijn Van de andere kant kan men overal constateren, dat de bin nenstad leegloopt De mensen verdwijnen uit het hart van de stad, en in de plaats daarvan verrijzen economische gebou wen (winkels, kantoren, bedrij ven) Niet alleen wordt hierdooi de persoonlijkheid van een bin nenstad aangevreten (vgl het met de Amerikaanse droom van nu), maar ook komen hierdoor U IT-stekende gebouwen (een kerk. een monument) geïsoleerd en beroofd van hun functie te staan. Monumenten, daar kijken wij met huiver naa op Daar zijn we zo zuinig op, dat, dat we ze niet gebruiken Fo.it, helemaal fout, zegt Piel Beekman „Waarom is een monument zo waardevol7 Omdat het mij een verhaal ver telt Maar dat doen de dingen bij mij huis aan de muui eigenlijk ook Voor een vreemde beteke nen die dingen niets, maar voor mij veel Een monument blijft zolang de de betekenis ervan duidelijk is Soms is het oorspronkelijke gebruik niet meer mogelijk Een kerk komt leeg te staan, een waag is slechts een historische herinnering, „De beste waar borg vooi een monument is. het te gebruiken, desnoods m een andere functie Niet alle monu menten kunnen Eiffeltorens worden Maar met dat andere gebruik moet je ook weer niet te gek doen Piet Beekman vindt de kerk in Haarlem die tot super flat werd gebombardeerd, een bizai monstrum „En hier in Eindhoven hebben we van een kerk een kinderspeeltuin ge maakt en een tapijtenhal Dat is te gek Dan kun je betel het lef hebben om de kerk helemaal af te breken en er een markthal van maken" Beekman wijst op een tussenoplossing schepping van de kleurrijke architect zengracht), waar een kerk is ge reduceerd tot markthal Andere gezegd, hij heeft de puntdaken en de koepels van een kerk eraf gehaald, en de rest, een bogen constructie, laten staan Die elementen die van een kerk een kerk maken (en dus mets an ders) werden verwijderd, waar door een merkwaardig, maar toch efficiënt bouwsel overbleef dat zonder bezwaar acceptabel werd voor voor een profanei ge- bruik Beekman „Onze gebouwen moeten zijn als stoelen De ont werper van een stoel zegt toch ook niet, dat je er altijd zo op moet gaan zitten en niet an ders" Slechts als de vorm te specifiek is (een kerk blijft uiter lijk een kerk) voor een nieuwe functie moei je zo'n gebouw re* duceren, zoals de Papegaai" Om deze redenen vindt beek man het een hachelijke zaak om coüte que eoüte een monument te willen behouden, als een zin loos stuk antiek aan de muur „Een monument moei weer in de harten van de mensen komen te liggen Het moet een emotio nele binding geven, en een ver haal Een monument mag geen bijou zijn, geen pure status geen steriel ding waar |e wel naar mag kijken, maar aankomen met Een monument moet „aan tastbaar" worden De vraag doet zich voor moeten de mo numenten iets goed maken van wat ei aan ons werk als stede- bouwkundige ontbreekt" Een vraag waarop het Monumenten jaar 1975 antwoord kan geven. JAN KOESEN (Van onze redactie buit 1 land) ^'E overwinning van afgelopen week in Zu Vietnam op de marionett regering in Saigon en da mee de voltooiing van de vrijdingsoorlog die was gonnen toen in 1945 Ho Minh Hanoi binnentrok, om meer dan een reden vrijwel uniek historisch beuren te noemen. Het enige land waar na tweede wereldoorlog ook communistische opstand slaagd is, is Cuba, Wie No en Zuid-Vietnam apart wtl kan Noord-Vietnam als tweede en Zuid-Vietnam du het derde land beschou waar een duidelijke commu tische revolutie succes had. een kolonie heeft zich na zware strijd vrijgevochten: gerije, maar dat was niet c munistisch. Er bestond nauwelijks of geen prece voor de Vietnamese revolut. was geen draaiboek voor den. De Vietnamezen hel zelf hun eigen guerrilla-oi ontwikkeld en uitgevoerd, belangrijkste wapens: de i ternis van de nacht en die vi aarde, in en onder de duize Zuidvietnamese dorpen. Daar ontstond in 196' NLF, toen bleek dat er v regering Diem en zijn A kaanse „adviseurs" niets a te verwachten was dan hai ving van de scheiding n zuid als barrière tegen het munisme. En in Zuid-Vit zelf bleek Diem niet in sta; volk nieuwe impulsen te j integendeel, economise! maatschappelijk verziek! land, dat door de kolom door de Fransen en de eers van de bevrijdingsoorlog i val van Dien Bien Phoe) al lijk uit het lood was geslap groeide een politiestaat, i dere oppositie - en zeker c de dorps- en familieverfc ruw doorbrak. Houten ploeg In die dagen ontstond 1 tionale Bevrijdings (NLF), ofwel V ietcong - de WR, de voorlopige tionaire regering van Vietnam opleverde. Da ontstond in een wereld mensen nog achter houte gen liepen en hun rijst ri sten met houten vlegt meeste rekruten waren o terd, of hadden een best opleiding achter de rug. die een heel leven doorb in een rijstveld van een groot in de hoop ooit eet te kunnen kopen. Van h leerden zij radio's bediei plosieven vervaardigen ene Amerikaanse bomn per van de andere ond den. Ze leerden hoe fabri ziekenhuizen moesten gebouwd. Tegelijkertij een aan- en afvoersyste gelegd, vanaf het noorden tot het uiterst: zonder ooit gebruik t van de wegen. Met dezi haalden de kaderleden ters neer en werden ga tegen de Amerikaans sche wapens ontwikkf ontwikkelden gevecl ken voor kleine e waardoor een nieuw 1 in de geschiedenis van kunst werd geschreven bouwde het NLF uit h< delijke en verwarde een leger en een reger Vijf jaar Deze veranderinger ander land generaties bezig zou zijn gewees door het NLF in een p vijf jaar gerealiseerc Amerikanen in 1965 d strijd betrokken raa het NLF al grote ver gehraoht a*an het ree*

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 24