Moeilijkheden bij Europees veiligheidsgesprek VEEVERVOER Bomontploffing mogelijk mislukte aanslag op Franco Prijsstop slaat scherpe kritiek los in België PLEIDOOI VOOR „DEELPARLEMENTEN VAKBONDEN VREZEN OOK LOONSTOP Aanvaarding structuurnota gezondheids zorg betekent 50.000 werklozen Uitslag vijftiende Montreux-festival vandaag bekend Negers in slavernij hadden t uitstekend binnenland buitenland SUPERTOP' AAN ZIJDEN DRAADJE Herdruk van verzetsliederen Travestie Minutenwals Israël Werklozen Bedrijven ABVA: pa dei* iw pen Uitroepteken Proefschrift verklaart succes NSB in Limburg IZATE«DAG 3 MEI 1975 GENèVE (AP) De Europese veiligheidsconferentie, waaraan 35 landen deelnemen, is op nieuwe moeilijkheden gestuit en diplomatieke waarnemers geloven niet meer in een afsluiting ervan eind Juni in Helsinki tijdens een super-topconferenle, zoals door Sovjet-partijleider Leonid Brezjnev is voorgesteld. pe conferentie, die reeds 20 maanden aan de gang is, en ecn groot aantal verschillende eedragslijnen moet opstellen i de ontspanning tussen oost en west te bevorderen, zal waarschijnlijk pas in de herfst afgesloten kunnen worden, al- j dus deze waarnemers. Sommi ge menen dat zelfs deze da- j (um nog optimistisch is, tenzij I enige politieke landmijnen uit de weg geruimd kunnen wor den. zoals de kwestie Cyprus, prus. Een ander element dat de afsluiting van de conferentie kan beïnvloeden is wat een dplomaat noemde de recente 'actievere rol van Amerika" bij de besprekingen die lange tijd een bron van verveling leken te zijn voor de Ameri- 1 kaanse minister van buiten, landse zaken Henry A. Kissin ger. President Fords waar schuwing vorige maand dat .ontspanning van twee kanten moet komen" gaat zeker op voor deze conferentie. De meest recente impasse komt voort uit de zgn. ver- trouwensmaatregelen die een zekere mate van verbeterde militaire veiligheid moeten verzekeren door middel van het tevoren melden van ma noeuvres en een uitwisseling van waarnemers. Een paar weken geleden, op het mo ment dat Brezjnev zijn voor stel deed voor een topconfe rentie op 30 juni, lieten de Russen weten dat ze bereid waren een compromis te slui ten op voorwaarde dat de mel dingsplicht van manoeuvres zou geschieden „op basis van vrijwilligheid.". Tijdens de conferentie in Genève zullen in elk geval geen regels worden gemaakt waaraan de leden onder inter nationaal recht zijn gebonden. Dus stemden westerse delega ties er in toe het ontwerp nader te bestuderen op voor- NEW YORK fAP) De universiteit van Co lumbia heeft donderdag een boek met de „Bank- croft-prijs" onderschei den waarin beweert wordi dat negers het on der de slavernij uitste kend hadden. Het omstreden boek, „Time on the cross", was een van de drie werken die dit jaar met de Bancroft-prijs wer den onderscheiden. De drie prijzen werden toe gekend wegens de uit zonderlijke bijdrage tot de Amerikaanse geschie- lenis" van de drie wer ken. In „Time on the cross" toncludieren Stanley L. Emgermann en Robert W. Fogel, beiden hoogle raar in de economie aan de universiteit van Ro chester, op basis van een computeranalyse dat het de negers onder de sla vernij in het zuiden voor de wind ging. Fogel en Engermann beweren dat de planta- ge-slavernij in het zui den, hoe verwerpelijk ook van moreel standpunt bezien, een rationeel en levensvatbaar econo misch systeem vormde. Bovendien verklaren zij zich oneens met de op- atling dat de negers ®»r de slavernij cultu reel en intellectueel ten achter gesteld werden. Het boek van de twee hoogleraren veroorzaakte zoveel onenigheid dat in oktober van het vorig jaar een groep van onge veer 190 promimente economen, historici en sociologen op de univer siteit van Rochester bij- eer kwamen om de con clusies van Fogel en En- gerrnann te bespreken. Onder de tegenstan ders van het werk wa ren verscheidene clime- tricisten specialisten net als Fogel en En germann wiskundige modellen gebruiken om "tl beter inzicht te krij sen m historische pro essen en systemen. waarde dat er tenminste een „morele en politieke verplich ting" aan zou worden verbon den en op voorwaarde dat de russen bereid zouden zijn het westen tegemoet te komen in de kwestie van de zng. „para meters"- Deze kwestie betreft de grootte van de troepenmacht tijdens de manoeuvres, de plaats waar ze gehouden wor den en de tijd waarop. Over al deze zaken zouden de leden tevoren ingelicht moeten wor den. Maar sindsdien zijn er we ken verstreken zonder dat Moskou zich bereid verklaarde ook maar een stap terug te doen. De eisen van Moskou worden door sommige militai re experts beschouwd als bij na irrieëel. Moskou wil slechts een meldingsplicht voor ma noeuvres met meer dan GO.000 man voor een zone van 100 km van de nationale grens en slechts vijf dagen voor het begin van de manoeuvre. Bulgarije, de trouwste bond genoot van de Sowjet Unie. kwam vorige week met een ontwerptekst voor de vrijwil lige meldingsplicht d'e zo af gezwakt was dot de delegaties van de verschalende landen in lachen uitbarstten. DE Britse Labourpartij heeft gisteren in plaatselijke verkie zingen zwaar verloren. Labour heeft 206 zetels ver loren. Zij moest niet alleen Leeds afstaan, maar ook Bir mingham, Kirklees en Rochda le. Vanwege de hevige sneeuwval van de laatste weken in de Alpen moeten de koeien van de hoger gelegen alpenweiden in het Kanton Wallis per helikopter naar de dalen worden overgebracht. MADRID (AP) Twee ge zaghebbende Spaanse dagbla den hebben gisteren grote aandacht geschonken aan de ontploffing in een auto waar een bom was geplaatst op één mei. Generaal Francisco Fran co presideerde op het moment dat de auto ontplofte de grote officiële éé-meiviering in het voetbalstadion van de Spaanse hoofdstad. Politie en regerings functionarissen hebben de mo gelijkheid uitgesloten dat de ontploffingen in de auto in feite een mislukte aanslag op het leven van het bejaarde staatshoofd zouden zijn geweest. Het waarschijnlijke doel was volgens hen panietk te zaaien in het stadion, waar beihalve Franco en diens echt genote, prins Juan Carlos de Bourbon en prinses Sofia, naar schatting 80.000 Spanjaarden de 1-meiviering bijwoonden. Slechts weinig mensen in het stadion liebben de ontplof fing, waarbij niemand werd gewond, kunnen horen. Maar het incident riep de moord aanslag op premier Luis Car- rero Blanco van 16 maanden geleden in de herinnering te rug. De premier werd vermoord door Basbische separatisten die een zware lading explosie ven hadden geplaatst onder het wegdek van een straat in Madrid en de auto met de premier vijf huizen hoog de lucht in bliezen. De Basken hadden een auto in de straat volgeladen met explosieven die voor een tweede ontploffing hadden moeten zorgen, maar van deze lading heeft het ontstekings mechanisme niet gewerkt. Het katholieke dagblad „Ya" en het conservatief monarchis tische dagblad „ABC" hebben kaarten gepubliceerd van de plaats waar de auto ontplofte: ongeveer 60 meter van de in gang waardoor Franco 35 mi nuten voor de ontploffing het stadion was binnengekomen. Ondanks de uitgebreide vei ligheidsmaatregelen-die de po litie in heel het land had ge troffen, is er donderdag toch een dode gevallen en werd een zestal mensen, onder wie drie politieagenten, gewond bij ongeregeldheden. Franco heeft gisteren de ge bruikelijke kabinetsvergade ring voorgezeten. De politie heeft bekendgemaakt dat don derdag in Madrid meer dan 60 personen zijn aangehouden. AMSTERDAM (ANP) Ter gelegenheid van de 30ste verjaardag der bevrijding zal op 20 mei a.s. een herdruk verschijnen van het 264 pagi na's tellende Geuzenliedboek 1940-1945. Het boek met gedichten, dat tijdens de bezetting van hand tot hand ging en ons volk sterkte in zijn verzet tegen de Duitse tirannie, ontstond reeds tijdens de bezetting. Het was de Amsterdamse drukker Al- lard Honing, die er in 1942 toe overging om in het geheim in zijn drukkerij aan de Prinsen gracht een eerste, kleine bun del verzetsgedichten uit te ge ven. Hij noemde die een eer ste vervolg op het historische Geuzenliedboek 1581, waarin geuzenliederen uit de 16e eeuw zijn gebundeld. Enige tijd later verscheen bij de drukkerij Honing een tweede bundel, maar toen liep Honing in de Duitse val. Hij werd gedeporteerd naar een concen tratiekamp en keerde nooit te rug. (Van een onzer verslaggevers) MONTREUX Vandaag wordt de uitslag bekend ge maakt van het 15e Mon treux-festival om de gouden roos. De enorme verschillen voor wat betreft de inzendin gen maken het de jury niet gemakkelijk: Satire uit Ooosten- rijk, documentaire show uit België, truccage uit Noor wegen; pure kolder uit En geland, surrealisme uit Zwit serland, een charmant fami lieportret uit Zweden, een zaal-show uit Ierland, een studio-show uit Oost-Duits- land en ballet uit Polen. Nederland stuurde „Een rondje Amsterdam" een Tros- programma over het 700- jarige Amsterdam. Ralph In- bar regisseerde het stuk. De kans dat de Tros met de inzending een prijs wint wordt in Montreux niet erg hoog geacht. Er zijn dit jaar 34 landen vertegenwoordigd, waaronder Hong Kong, Japan. Iran, Ma leisië, Pakistan en Tunesië. Kr waren in totaal ruim 150 journalisten uit ruim twintig verschillende landen. Dat be tekende dat ongeveer hon derd verschillende kranten en tien persagentschappen hun mannetje in Montreu* hadden Het is altijd opnieuw weer grappig om te constateren hoe programmamakers in versohillende landen onaf- harvkeliik van elkaar on de zelfde ideeën ziin gekomen. De Franstalige Belgische te levisie. kwam met een pro f-a mm a op de croonen dat nnotendeels in het fameuze Pariise theater Alcazar was opgenomen. Het ging dan ock om travestie-artiesten, een moeilijk onderwerp dat de makers ten dele is ont glipt. De benadering was sympathiek bedoeld maar het publiek ervaarde het pro gramma wel degelijk als een lachwekkende fUm over gek ke mannen. Enige tijd geleden heeft het derde Duitse net over precies hetzelfde onderwerp een do- cumentaire-achtiige show ge maakt. Dat was wel een uit stekend programma. Het was op oudejaarsavond te zien, het RTB-programma werd od 28 december uitgezonden. In het Oostenrijkse pro gramma kiwam de minuten- wals van Chonin voor, het virtuoze muzieke waaraan ook Jasnerina de Jong zich recentelijk bij ons op televi sie heeft gewaagd. Haar Oos- tenirijkse collega was uiter mate dik. gestoken in een kanarie-gele iurk en behan gen met parels. Ze ringt uit volle horst en gaat onver stoorbaar door, zelfs als het publiek haar met tomaten bekogeld. U ziet het: hetzelf de Mee. maar twee heel ver schillende uitwerkingen. Israël had dit jaar ook weer eens aan het concours willen meedoen. De Zwitsers waren echter niet erg geluk kig met de büdraee van de Israëlische televisie Men vond er te veel politiek in zitten. On veraoefc van de festivalleiding trok Israël het programma terug. Het is wel hors concours te zien ge weest. TOM SMEETS (Van onze correspondent) BRUSSEL De door de Bel gische regering per begin vol gende week afgekondigde prijsstop voor twee maanden heeft heel wat kritiek losge slagen, niet alleen bij de soci alisten die in de oppositie zijn maar ook in de Belgische pers. Omdat de prijsstop voor twee maanden geldt en enkele aan gekondigde prijsstijgingen voor bijvoorbeeld sigaretten, spooricaartjes en olieprodukten er buiten vallen wordt er wei nig heil va* verwacht. Deste- meer nadeel, aldus de Belgi sch socialistische partij (BSP) en vele kranten voor de kleinere bedrijven die de hoge kosten nu niet langer kunnen doorberekenen. Bo vendien wordt algemeen ge vreesd dat de prijsstop moge lijk na twee maanden zal wor den verlengd en noodzakelij kerwijs zal worden gevolgd door een loonstop. De BSP en de socialistische vakbond ABVV verwijten de regering ook niet veel eerder te zij gekomen met een nriis- stop toen de inflatie bijvoor beeld een jaar geleden nog krachtiger woedde. De opposi tie en de Belgische pers wij zen erop dat de prijsstop juist aan de vooravond van de le- mei-viering is afgekondigd om de critici van de regering de wind uit de zeilen te -halen. Het blad ,Het Laatste Nieuws" spreekt van een „Chinese streek" van premier Tindemans. Zoals bekend is de Belgische premier juist begin deze week van een bezoek aan China in het land terugge- xeerd. Het blad beweert dat de Belgische regering met de prijsstop een cadeautje heeft gegeven aan het algemeen christelijk vakverbond waar van de leider juist dezer da gen om die prijsstop heeft ge vraagd. Bovendien worden in België in alle bedrijven tot 31 mei syndicale verkiezingen gehouden en zou de regering op deze mander iets ten gunste van het ACV hebben willen doen. Om tegelijkertijd de werkgevers ook enigszins te vreden te stellen heeft de mi nister van financiën W. de Clercq aangedrongen op een algemeen gesprek tussen alle sociale partners over de kop- pelin van lonen en prijzen aan de index. Met name de werkgevers hebben de jongste tijd gezegd dat zij van de koppeling Ionen-index af wil len omdat hierdoor de inflatie het meest wordt aangewak kerd. Zij willen als de koppe ling lonen-inidex toch blijft overstappen op het Duits sys teem dat vorig jaar de lonen met. slechts 7 procent in het land deed stijgen, tegenover in België 20 procent bij het daar gehanteerde systeem. De mi nister drong verder aan op een vrijwillige matiging van de looneisen door de vakbonden. middelen voor het fonds voor de buitenlandse handel, rente subsidies voor exportkrediet op halflange termijn, meer steun aan de export van klei ne en middelgrote bedrijven, niet alleen financieel maar ook door het ter beschikking stel len van adviseurs. De zwaar omstreden prijsstop- afkondiiginig is slechts één van de vele maatregelen die de Belgische regering de zer dagen genomen heeft te gen de inflatie en de werk loosheid. Volgende week wor den nieuwe maatrege len genomen. Behalve tot de prijsstop besloot de regering ook nog een systeem uit te werken om de lasten van de sociale zekerheid te verlichten voor die bedrijven die relatief veel personeel tewerk stellen. De kred-ietbegrenzing wordt niet verlengd en de bij de Nationale Bank bevroren fi nanciële middelen van banken, privéspaarbanken en particu liere k' edietinstellingen wor den geleidelijk ontvroren. Hy potheekleningen worden ver gemakkelijkt ten behoeve van de bouwsector. Op de waarde van de grondstoffen en pro- dukten die vóór 1975 in bezit waren van ondernemers en handelaars wordt een forfetai- re-eftrek toegestaan. In be paalde gevallen gaat de rege ring de bedrijven toestaan minder belasting te betalen. Tenslotte zal de regering de export krachtig gaan bevorde ren en de lasten daar verlich ten. Er komen bijkomende DEN HAAG (ANP) De invloed van de burger op het regeringsbeleid kan aanzien lijk toenemen, als naast de Tweede Kamer een aantal deelparlementen of „gekozen beleidsraden worden ingesteld. Deze deelparlementen zouden zich met een bepaald terrein, zoals welvaart, welzijn of bin nenlands bestuur moeten be zighouden. Dit betoogt dr. Jan van der Putten, lector in de politiecologie aan de Vrije Universiteit te Amsterdam in zijn boek „Demokratie in Ne derland" Het boek werd deze - "-«n «""•e/ipufnropflp in Den Haag gepresenteerd. Momenteel is de Staten-Ge- neraal zwaar belast. Als de volksvertegenwoordiging zich zelf respecteert, heeft zij geen andere keuze dan meer werk naar zich toe te trekken. Tot een doeltreffender parlemen taire controle kan dit echter nauwelijks ledden, als eenzelf de aantal afgevaardigden dit werk binnen dezelfde tijd moet verrichten, zo stelt. Van der Putten. De huidige praktijk is dat het. opstellen van regels, waar aan de Staten-Generaal niet toekomt naar boven - naar de ministers - wordt ge delegeerd. Van der Putten pleit voor het delegeren naar beneden, naar rechtstreeks ge kozen deelparlementen. Dele geren aan ministers betekent in de praktijk delegeren aan zeer moeilijk controleerbare ambtenaren. Het systeem van deelparle menten zou het eigenmachtig optreden van ambtenaren te gen kunnen gaan, zeker als het systeem wordt gekoppeld aan de openbaarheid van over heidsbeleid, zoals de commis sie-Biesheuvel die heeft voor gesteld- Door te bepalen dat ambte naren door tussenkomst van hun ministers hun diensten ook ter beschikking kunnen stellen van de leden van par lementaire organen kan verder de kwaliteit van de besluit vorming worden verhoogd, ai- dus dr. Van der Putten. Naast politieke partijen moeten ook belangen- en ac tiegroepen gekozen kunnen worden in de deelparlementen. Daarmee zou een deel van de twijfels over de representati viteit van deze groepen kun nen worden weggenomen. Een gevolg van dit systeem is dat de Tweede Kamer voor namelijk uit „generalisten" kan bestaan, omdat het specia listische werk vooral in deel parlementen zal worden ver richt In het systeem met deel parlementen is verder de Eer ste Kamer overbodig, omdat een wetsontwerp toch al in twee lezingen wordt behan deld. Van der Putten heeft zijn boek geschreven op basis van een onderzoek van de vak groep politiecologie van de Vrije Universiteit. Het dui delijk „een eerste verken ning". Aanstaande woensdag neemt het Belgisch kabinet de over heidsinvesteringen onder de loep. Deze zullen de Belgi sche belastingbetalers weer fors aanspreken, want voor de Belgische spoorwegen die een verlies leden voritg jaar van tien miljard frank wordt nu acht miljard frank staatssteun gevraagd en voor de PTT twee miljard frank staatssteun. De regering zal op die dag waarschijnlijk ook besluiten om 20.000 werklozen in over heidsdienst te nemen. Premier Tindemans heeft ge zegd dat zijn kabinet beoogd met deze en andere maatregelen de werkloosheid op te slorpen, een werkloos heid die (inclusief de tijdelijk werklozenvermoedelijk dit jaar in België toch nog de 360.000 zal gaan halen, ten minste als we de prognoses mogen geloven. JANSCHILS Brievan voor deze rubriek ntoefe# met volledige onm en «dra» worden ondertekend. Bl| publikitie zullen deee vernfeld worden. Slecht» bij hoge uit zondering zei ven deae regel wezden efgeweken Neem en edree zijn den W| de redactie bekend. Publikatte van brie ven (verkort ol onverkort) betekent niet dat de redactie het In alle gevallen eena b met Inhoud* fc* «trekkln# Naar aanleiding van uw commentaar d.d. 26-4-75 onder het hoofd: „Vraagteken", zou ik het volgende willen opmer ken U zet een vraagteken achter het beleid, dat door de Duitse regering in de Stock- holmse gij zelingsaffaire is ge voerd. Ik zet er een uitroepte ken achter met de verzuch ting: eindelijk!. Het is voor de Duitse regering een zeer on aangename beslissing geweest, maar zij kon ziich niet de wet laten voorschrijven door een sfel kwaadaardige en misdadi ge anarchisten. Indien zij bad toegegeven, zou het anarchis me machtig zijn opgebloeid, vooral in Berlijn. Tot groot vermaak van de communisten. Geweld kan alleen met ge weld beantwoord worden en niet door het toedienen van suikerwater, waaronder ilk toe geven versta. BREDA W.PH. TUYBENS UTRECHT (ANP) Het aantal werklozen in de ge- zondsheidszorg zal met 50.000 worden vergroot als het aantal ziekenhuisbedden wordt terug gebracht van 5,6 tot 4 bedden per 1.000 inwoners. De algemene bond van ambtenarenABVA) heeft dit waarschuwende geluid laten horen met het oog op de be handeling van de structuurno ta gezondheidszorg van staats secretaris Hendriks door de Tweede Kamer op 6 en 7 mei. In deze nota gaat de «taatsse- cretaris uit van de „4 per 1000-norm". De ABVA zou het onverantwoord vinden als de kamer daarmee akkoord gaat, omdat de 4 promille volgens de bond nauwelijks berust op onderzoekgegevens. Aanvaarding van deze norm zou volgens de ABVA beteke nen, dat het aantal ziekenhuis bedden met ongeveer 21.000 moet worden ingekrompen. Bij een gemiddelde bezetting van 1,7 verpleegkundigen per bed, komt dat neer op het verdwij nen van 35.000 arbeidsplaat sen, bovendien, aldus de AB VA. zullen nog eens 15.000 arbeidsplaatsen wegvallen in de sectoren huishoudelijk, keuken-, technisch, parame disch en administratief perso neel. Het is weliswaar de bedoe ling, de eerste lijnsigezond- heidszorg, te versterken, maar de ABVA betwijfelt zeer, of daardoor de personeelsleden die in de ziekenhuissector overbodig worden, kunnen worden opgevangen. Dat blijkt nog op geen enkele wijze uit de structuurnota, aldus de bond. en wij kennen ook nog steeds geen plan van staatsse- cretris Hendriks voor een zo danige uitbreiding van de thuisgezondheidszorg dat daar mee werkgelegenheid wordt verzekerd voor 50.000 werkers in do gezondheidszorg. De ABVA, die in deze sec tor 20 000 leden telt, wil wel meewerken aan kostenbeheer sing in de gezondheidszorg, mar niet aan eenzijdige, onge nuanceerde en onverantwoorde bezuinigingsmaatregelen. De bond herinnert eraan, dat staatssecretaris Hendriks wel eens meer „onjuiste en onver antwoorde maatregelen heeft genomen ten koste van de wer kers in de gezondheidszorg", zoals de oersoneelsstop van 1974 die later na felle protes ten van de vakorganisaties weer is ingetrokken. UTRECHT (ANP) Bij de verkiezingen in 1935 kreeg de Nationaal Socialistische Bewe ging, de NSB, in de provincie Limburg 11,7 procent van de stemmen, het hoogste percen tage in Nederland. Het zwaar tepunt van de NSB-aanhang was te vinden in het zuiden van de provincie, en wel in Maastricht en omgeving in de mijnstreek en in de agrarische zuid-oostelijke hoek van Lim burg. Aan welke factoren de NSB deze grootste aanhang te dan ken heeft gehad, is nagegaan door de historicus S.Y.A. Vel- lenga. die gisteren in Utrecht op dit onderwerp promoveerde tot doctor in de letteren. Dr. Vellenga doet twee uit eindelijke conclusiesZuid- Limburg stemde NSB omdat de rooms-katholieke staats partij (RKSP) niet in staat was zijn kiezers vast te hou den, stemde dus uit een nega tieve houding. Ten tweede moet het succes van de NSB in 1935 worden gezien als een incident, want twee jaar later stemde nog maar 5,3 procent op de NSB en was de RKSP ■weer volledig op het oude peil. De voornaamste reden dat de RKSP geen greep op de Limburgse bevolking had. al haalde de partij in de jaren dertig nog altijd 70 pet van de stemmen binnen, is dat de RKSP geenszins populair was bij de Limburise kiezer: „Er ontbrak in Limburg een speci fiek katholieke traditie op het terrein van die politiek. De RKSP is als partij uiterst moeilijk tot stand gekomen, als organisatie functioneerde zij ook niet", aldus dr. Vellen ga. Daar kwam bij, dat de Limburger de RKSP als Noordnederlands zag. De Lim burgers en Brabanders die de meeste stemmen leverden had den te weinig te zeggen. (ADVERTENTIE) UNIEBOEK - TOP-TIEN De tien meest gekochte boe ken in april 1975. 1. Jules B. Farber Groot Amsterdam Boek 19,75 (De Haan) 2. Rien Poortvliet - Hij was een van ons 95,(Van Holkema Warendorf) 3. Cornelius Ryan Een brug te ver 39,50 (Van Holkema Warendorf) 4. Dagelijks leven in bijbeltijd 45,(National Geogra phic Society/De Haan) 5. Jaap ter Haar Geschiedenis van de lage landen 42,50 per deel (Fibula-Van Dis- hoeck) 6. Jean Dulieu/Leen Valkenier Pauius de boskabouter TV-albums 3,95 per deel (De Gooise Uitgeverij) 7. Anthony van Kampen Mary Bryant trilogie 24,90 (Van Holkema Warendorf) 8. Richard Creagh-Osborne/ Jaap A. M. Kramer Dit is zeilen, de moderne manier om zeilen te leren 22,50 (De Boer) 9. Willem van Hanegem, voetballessen in techniek, taktiek en kromme bal len 3,95 (De Gooise Uitgeverij) 10. Els van Limburgh/Kathin- ka de Monchy Fondue en barbecue f 4,95 (Van Dishoeck) Verkrijgbaar in elke boekhan del.

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 15