Nederland erkent nieuwe regering van Zuid-Vietnam risissfeer wijkt langzaam Vandaag Eerste trekking puzzelactie Hand in Hand «Él {en 60+/65H PB lenüyl: iog reële /iiiemen rond VAD FRIS MAAR MET MEER ZON Fox-hondje uniek gevalletje met haar 23 jaar Luchtvaartgesprek met de West hervat Starfighter stort neer in woonwijk: zeven doden argarine goedkoper Storingsfront met regen trekt weg Zware delegatie naar Brussel voor overleg Startighters i pén dag in juni. il GRONDSTAG Amro doel bod óp Pierson, Heldring en Pierson Werkloosheid in V.S. op recorclpei] Belgisch vee kreeg giflige lij n zandhoeken BASF houwt twee nieuwe fabrieken in Antwerpen Landbouwer verong in Middelburg 'V -81-lOTHé^s c,,ett| Dr. w A J M. Harkx tin .tdacteur: L. Lejjendekker b2.',p. en administratie-adrer „«•straat 9, Terneuzen. tel. (01150) - 79 20 ■onuiruner 1114111 ,'iigevt maal.--harpij De Stem B.V. I;i; aat 16, Breda. ZEELK' VRUE ZATERDAG 3 MEI 1975 27e jaargang No. 7647 Uitgeefster Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. - fc wilt worden 13 nummers), stuur met op de achterkant ir Panorama, 147) Amsterdam. Abonneren per 9-00 tot 17.30 uur). - estel2i5. achtpaarf 75,-: ■Profiteer dan van die Twee gratis reisdagen. En een heel jaar reist 1 dan tegen de halve enkele reisprijs. Alle informatie staat In 'n speciaal foldertje, 1 Diolen/katoen gabardine regenmantel. In linde, ice-blue, è- o-rose en beige. M 40/48 \2. Diolen/Loft japon 1 in 2 kleurstellingen. M: 38/48 i 3. Regenmantel in soepele gabardine. In linde, ice-blue, bisquit en beige. M: 38/46 1 4 Regenmantel met sierstlksels. Bijzonder mooie kwaliteit In o.a. marine en zacht-groen. Wl 40/50 5. Diolen/katoen gabardine regencoat. In de nieuwste kleuren. M: 38/44 Acryl/jersey pantalon. In de modekleuren./ M 38/50 (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT Het verschil in het weer was gisteren in ons land groot doordat er boven een t,ro"t deel van Nederland een regengebied aanwezig was. Daarin bleef het koud; in de middag in een groot deel van Noord- en Midden-Neder land werd het slechts acht tot tien graden. In Brabant werd nog 13 tot 14, in Zuid-Lim- ourg 16 graden gemeten. Het storingsfront met regen trekt nu langzaam naar het zuiden weg, gevolgd door meer hogedruk-invlocd. Het hogedrv.kcentrum komt dit weekeinde bij Ierland of Schotland te liggen. Met een noordwestelijke stroming is vandaag hier en daar nog een bui te verwachten, maar in de komend» 48 uur zullen de op klaringen toenemen en wordt het stabieler. De lucht blijft ons ia de Noordzee bereiken, zodat de temperatuur iets aan de lage kant blijft tussen 12 en 14 graden in de middag. (Van onze correspondent) DEN HAAG Ons land heeft gisteren de revolutio (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De donkere wolken boven liet kabinet Den Uyi zijn gisteren langzaam weggetrokken. De crisis ceel' die politiek Den Haag enige dagen heeft beheerst lijkt |ewt'k<"-, Dat betekent echter niet, dat het kabinet reeds lie problemen rond de vermogensaanwasdeling heeft kun- ben oplossen. /Gisteravond om acht uur i een niet onder spannin- n gebukt gaande premier ZONNIGE PERIODEN MET NU EN DAN EEN BUI, L Maximumtemperatuur; negen graden. STAD EN STREEK ZLM vindt 't moeilijk praten met regering Pagina 3 Kermis in verzorgings huis Pagina 5 BINNEN- EN BUITENLAND Nederlanders niet erg herdenkingsgezind Pagina 13 Europese veiligheids conferentie in 't slop Pagina 15 Kritiek op Belgische prijsstop Pagina 19 SPORT Wielrenner Martin Venix; Aanval op we relduurrecord Pagina 17 Wielerploeg Alsaver geschorst Pagina 19 Spanning in 3 D Pagina 21 VRIJ-UIT Generaties kunnen niet om Vijf mei heen Biesboschvaarders bleven vrienden Politiek en bestuurs wetenschap grondslagen van Vietnamese samenleving Delta-milieu: Wachten op het jaar 2000. Amateurs exposeren in Noordhoek Denksport MERIJN: 1, Hilversum. Leeuwarden, Leiden. :halkwijk. Lubbers-. VADer wou op stap Den Uyl: „We zijn er nog niet uit. Er zijn nog reële moeilijkheden. De bereidheid om er uit te komen is bij iedereen aanwezig". Weliswaar had een hele middag discussiëren over een nieuwe tekst voor het uitge breide VAD-hoofdstuk in de inkomensnota de tegenstellin gen in he' kabinet nog niet kunnen overbruggen, maar het pessimisme had toch plaats gemaakt voor lich! optimisme. Ook al zei premier Den Uyl niet te kunnen verzekeren, ftefl hel kabinet er in de loop vaj! de latere avond uit zou ko men. „Ik heb in ieder geva geen neiging er een nachtzit ting van te maken". Een paar feiten wijzen er-op, dat de crisissfeer geweken lijkt: minister van Agt. vice- premier en als zodanig de be langrijkste bewindsman uit het christen-democratische kamp vertrok gisterochtend in overeenstemming met de pre mier t"ch naar Suriname. Den Uyl zelf was gisteravond min der somber dan donderdaga vond toen hij weinig licht in de plotseling opgekomen pro blematiek zag. KVP-leider Andriessen verklaarde onom wonden op de vraag of er een kabinetscrisis te verwachten viel: „Ik moet zeggen dat ik mij dat op dit moment niet goed kan voorstellen, nee" Een hoge ambtenaar uit de directe kring rond premier Den Uyl zei: „Als een kabinet uit elkaar wil, dan is er niets voor nodig, maar als het niet uit elkaar wil, krijg je het met geen voorhamer kapot". Daarmee wilde hij het steeds belangrijke politieke feit on der ogen brengen, dat een ka binet dat wil voortbestaan er meestal ook in slaagt moeilijk heden te overwinnen. Belangrijk voor de verdere voortgang van de discussie in het kabinet is dat de christen democratische bewindslieden er donderdagnacht in geslaagd zijn op hetzelfde spoor te ko men. De tegenstelling Lubbers (Econ. Zaken) - Boersma (So ciale Zaken) is overbrugd. Andriessen: .,We hebben tegen elkaar aanpratend een goede grondslag gevonden waarop beide heren zich zullen kun nen vinden. Niet een precieze tekst, maar een aantal basisge dachten die naar mijn idee hen beiden tot elkaar kunnen brengen en die ook in het kabinet naar mijn smaak tot overeenstemming kunnen lei den". De formule afkomstig van Boersma waarin de ba sis voor het eensporig optre den van de christen-democra tische bewindslieden ligt komt een heel eind aan de bezwaren van Lubbers tegemoet. Minis ter Lubbers begon zijn verzet met de stelling, dat de vermo gensaanwasdeling storting van een deel van de overwinst in een fonds ten behoeve van de werknemers buiten wer king zou zijn in jaren waarin de reële arbeidskosten zou den uitgaan boven de stijging van de arbeidsproduktiviteit. In het. christen-democrati sche ovèrleg is nu de formule gevonden van wat genoemd wordt .,de gliidende koppe ling' Dat houdt in, dat de storting van een deel van de overwinst beperkt wordt met net percentage waarmee in een jaar de stijging van de reële arbeidskosten die van de arbeidsproduktiviteit heeft overschreden. (Zie ook pag. 13) Vermoedelijk is het fox-hondje van de familie Braspenning in Etten-Leur, met haar 23 jaar, zo niet het oudste dan toch wel een van de oudste hondjes in Neder land. Als js Corrie roept, kijkt ze nog we1 op, want horen doet ze nog goed, maar met het gezichtsvermogen is het anders gesteld. „Ze moet eerst wat aan me snuffelen voordat ze zeker van haar zaak is", vertelde vader Braspenning. Afgezien van het grijze spitse kopje is er van andere opvallende ouderdoms- versrhijnselen nog geen spra ke. Op 16-jarige leeftijd heeft Corrie haar laatste jongen ge had. Gerekend naar hondeja ren zou het beestje van de familie Braspenning, nu 161 jaar zijn en dan zou het Napo leon rog in zijn broek geheten kunnen hebben. Volgens dierenarts, de heer K. Lambeek te Hoeven, kan hier inderdaad van een uniek gevalletje gesproken worden. „Meestal worden die kleine niet ouder dan zo'n 16 jaar". Vanzelfsprekend heeft Cor rie zich uit het leven op de boerderij moeten terugtrek ken kuint nog weieens buiten maar meestal ligt ze tevreden in de stoel naast de kachel. Vorige week fotografeerden we bij de familie Braspenning een geit, die een big als stief zoon had. En nu Corrie. We zijn benieuwd wat ze bij de familie Braspenning In de toe komst no» ln petto hebben. SCHIPHOL (ANP) Vol gende week dinsdag zullen in het ministerie van verkeer n waterstaat de onderhandelin gen worden voortgezet over de toekomstige luchtvaartbetrek kingen tussei. Nederland en Suriname. Ook de Antillen ne men aan dit overleg deel. Uit Suriname en de Antillen wor den tijdens het weekeinde kleine delegaties verwacht die in Den Haag met ambtenaren van de rijksluchtvaartdienst gaan hespreken of er een luchtvaartovereenkomst kan worden afgesloten met Surina me als het eind november on afhankelijk zal zijn gewor den. Het overleg zal nog niet op ministerieel niveau worden ge. voerd. Het is volgens zegslie den nog maar in een beginfa se. Wel hoopt minister Wester terp over enkele weken naar Suriname te vliegen om daar zo mogelijk een definitieve af spraak te maken. Naa- bekend wil de Suri naamse luchtvaartmaatschap pij, die in feite nu nog maar alleen op papier bestaat, als .ellstandige onderneming- in ternationale routes naar Zuid en Noord-Amerika gaan uit voeren, zodra Suriname zijn soevereiniteit zal hebben ver kregen. AMSTERDAM (ANP) De Amsterdam-Rotterdam Bank N.V. en de firma Pierson, Heldring en Pierson hebben overeenstemming bereikt over een volledige samenwerking, die door middel van aandelen ruil tot stand zal worden ge- bracl t. Hiertoe zal de Amro Bank een bod uitbrengen op alle aandelen van de naamloze ven nootschap waarin de firma Pierson met terugwerkende kracht per 1 januari 1975 zal worden omgezet, aldus de Amro Bank. i Van onze correspondent) BONN Zes bewoners van hel Noord-Duitse Vechta en een Belgh'.-he piloot hebben gistermiddag de dood gevon den toen een militair vliegtuig van het type Starfigliter in een woonwijk van de stad neerstortte. Bij de catastrofe werd zo'n enorme ravage ver oorzaakt. dat de slachtoffers slechts moeizaam uit twee vol komen vernielde huizen ge- horgen konden worden. Pas uren tater stond liet vast dat zeven mensen (vijf kinderen, eén volwassene en de piloot) gedood en acht voor een deel ernstig gewond werden. Het Belgische toestel, dat van een vliegveld in de buurt van Oldenburg opgestegen was, stortte neer op een woon huis en explodeerde op het zelfde moment. Hierdoor brak er een felle brand uit. die een aantal woningen in de buurt in een felle vuurgloed zette. naire regering van Zuid- Vietnam erkend. Het kabi net stelt de nieuwe Znid- vietnamese regering voor wederzijdse betrekkingen aan te gaan (in ek land een ambassadeur). Deze beslui ten heeft de ministerraad gisteren genomen. Ook de regeringen van Suriname en de Nederlandse Antillen hebben de nieuwe regering in Saigon erkend. Het kabinet heeft dit bestuit genomen, omdat de voorlopige revolutionaire regering zijn voorlopig karakter heeft laten vallen en zich heeft geconsti tueerd tot revolutionaire rege ring De vroegere zaakgelastigde in Saigon, dr. van Oijen en aöibrssadesecretaris Zaadhof. die dinsdag de Zuidvietnamese hoofdstad hebben verlaten zijn inmiddels in Bangkok aangekomen, zo heeft het mi nisterie van Buitenlandse Za ken meegedeeld. Zij hebben in Bangkok verslag uitgebracht aan ambassadeur van Dongen. Volgende week komen drs. van Rnljen en de heer Zaad hof naar ons land om verslag uit te brengen over de gebeur tenissen in Saigon en Zuid- Vietnam. (Verder nieuws over de ontwikkelingen in Indochina op pag. 13) (Van ouze partlementaire redactie) DEN HAAG Een zware kabinets-defensie, met aan het hoofd premier Den Uyl, is vanmorgen naar Brussel afge reisd om met een delegatie uit .iet Belgische kabinet te over leggen over de vervanging van de Starfighter. De Nederlandse delegatie bestaat verder uit de ministers Duisenberg (Financien), Van der Stoei (Buitenlandse Za ken), Vredeling (Defensie) Boersma (Sociale Zaken), en Lubbers /Economische Zaken). Deze laatste heeft zijn vakan tie uitgesteld om aan het Brussels overleg te kunnen deelnemen. WASHINGTON (RTR) De werkloosheid in dc Vere nigde Staten is in april toege nomen tot liet na-oorlogse re cord van 8,9 procent. Er zijn nu 8,2 miljoen mensen zonder werk, 200.000 meer dan in maart toen 8,7 procent van de beroepsbevolking werkloos was. Het aantal werkenden nam met 240.000 toe tot 84,1 mil joen mensen, de eerste toene ming in zeven maanden. Dat het aantal werklozen deson danks groter werd, valt te verklaren uil het leit dat het aantal mensen dat w erk zoekt ook toenam. De beroepsbevol king nam namelijk met 430.000 toe tot 92,3 miljoen. Woensdag 7 mei a.s. vindt de eerste trekking plaats in de „Hand in Hand"-puzzel-actie die de bladen van AUD.E.T. organiseren ten bate van een communi- catiecentrum op de Philippijnen. Dan zullen dus de eerste twintig prijswinnaars in deze tienweekse puz zel-actie bekend worden. Hun namen worden zaterdag 10 mei gepubliceerd. Fr staat heel wat op het spel! Voor de deelnemers zijn dat tienduizenden guldens, die in geld en goederen te winnen zijn. Voor de Nederlander Cor Lagerweij. die -n Manilla een communicatiecentrum heeft ge sticht om daarmee de vooruitgang van land en volk op de Philippijnen te dienen, is dat de basis voor een steunfonds. In Vrijuit van vandaag vindt u de derde aflevering van de puzzel en tevens een opgave van de extra prijzen die halverwege deze actie te winnen zullen zijn. V\eV 9** no9 e a\ ons tVan onze correspondent) GENT Een ouderzoek in verband met een massale run- derslerfte, die enkele maan den geleden liet Oost-vlaamse dorpje Vinict teisterde, heeft uitgewezen, dat Ethiopische exporteurs een uiterst giftige stol onder het mom van on schadelijk li.inzaadkoekcn, via Rotterdam in Europa hadden gc bracht. Het gaal hier om een giftig residu van mosterdzand, dat in balen is verpakt. Er kwamen zeker reeds twee zendingen aan. Er wordt nu nagegaan of dit produkt ook bij Neder landse veevoederbedrijven of landbouwers terecht is geko men. Een landbouwer die het te goeder trouw gebruikte verloor op slag 18 runderen. In Wallonië is ook reeds een geval bekend van een boer die door dit voeder .zijn hele vee stapel verloor. Volgens ooggetuigen had de Belgische Starfighter, die in een formatie van vier militaire vliegtuigen vloog, ten zuiden van Vechta aan hoogte verlo ren. Vast schijnt te staan, dat een beschadigde motor hiervan de oorzaak was. Het ooggetui genverslag geeft ook aanlei ding tot het vermoeden, dat de Belgische piloot zijn leven heeft geofferd on nog te pro beren de woonwijk te ontwij ken. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG De prijs al- fabriek van margarine deze week verlaagd met drie cent per pakje van 250 gram. Voor lialvarine is de prijsverlaging anderhalve cent, in de prak tijk dus deels een en deels twee cent. De bond van margarinefa brikanten heeft, na overleg met het ministerie van Econo mische Zaken besloten tot de ze prijsverlaging, na de daling van grondstoffenprij zen op de wereldmarkt. De winkeliers mogen zelf bepalen, in welke mate en hoe vlug of langzaam zij deze ver laging van de prijs af-fabriek aan hun klanten doorgeven. Dit zal mede kunnen afhangen van de bij de winkelier aan wezige voorraden, (Van een onzer verslaggevers) ANTWERPEN BASE krijgt er in Antwerpen twee nieuwe fabrieken bij. De ad ministratieve problemen rond de bouw van de polyminfa- briek zijn achter de rug, zodat met bouwen kan worden be gonnen. Verder zal dit jaar in Antwerpen een nieuwe fa briek voor v'oorprodukten van polyuretaan in bedrijf worden genomen. De plannen om in Antwer pen samen met het Zwitserse bedrijf Sandoz een fabriek voor de produktie vam andra- ehinon te bouwen, zijn voor ohbepaalde tijd uitgesteld. Dit om markttechnische en weten schappelijke redenen. Dit alles werd meegedeeld tijdens een persconferentie van BASF Prof. ar. Mathias Seefelder toonde zijch daarbij niet optimistisch over de resu- iaten voor 1975. Hij voorspel de een daling van de omzet. Toch blijft BASF evenveel geld uitgeven voor weten schappelijk onderzoek. Bergers op de plaats van het ongeluk in Vechta. (Van onze correspondent) MIDDELBURG De 49-ja- rige landbouwer P.C. van der Heijden uit Middelburg is vrijdag om het leven gekomen toen zijn tractor achterover sloeg bij een poging de vast gelopen tractor van zijn buur man uit de modder los te trekxen. Daarbij raakte hij onder de trekker bekneld. Het ichtoffer was gehuwd en va der van drie kinderen.

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 1