„Onze fotograaf bleek al tien jaar Vietcong - lid hor log in Vietnam voorbij Vandaag OPTIEK meinhardt Zuidvruchten Vierduizend mensen kwamen koninginpersoonlijk feliciteren Bollen en bloesems bloeien volop nur die Gevormde Panty s? Man (60) vermoord in Rotterdam Bonn verwacht v anarchisten terug Wellicht op 5 juni debat over Voor dertig mille Perzische tapijten gestolen in Breda LA ATS TE RELAAS AP-JOURNALIST: fes broertjes en isjes verdwenen VERZOENING OPLUCHTING Middel ontdekt tegen kaalheid Jongetje uit Steenbergen bij ongeluk gedood loupé, |>als: Iden, li vóór D, W. A.J.M. Harkx fcdacteur: U Lejjendekker tie- en administratie-adres:^ DONDERDAG 1 MEI 1975 Terneuzen, tel (01150) - 79 20 ■nmmer 1114111 ïlln eever»maatsehappÖ De Stem B.V. itraat 16, Breda. DE VRUE ZEEUW 27e jaargang No. 7645 Uitgeefster Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. buitenland) IaIGON Enkele uren na- jTie regering in Saigon zich 3 overgegeven aan de V KR zjie Noordvietnamese troe- reden er op de Boulevard ■l'l'nité tientallen Noord- lamese tanks, halftracks camoufleerde vrachtwa- van Chinese makelij, jele honderden inwoners Saigon applaudiseerden de revolutionaire soldaten [lijfrokken. De soldaten jden met hun vlaggen, jt is het begjn van het de relaas dat Associated -journalist Matt Franjola ren uit Saigon kon door- n naar Amerika, voordat verbindingen verbroken Hij vervolgde: „Ik hoe een kolonel van de [Vietnamese politie naar teerde iedereen en wat koeken hadden. op coca-cola die we nog het monument voor de geval lenen liep, stram salueerde en zich daarna door het hoofd schoot. Hij was overleden toen ik bij hem kwam. Even na de middag kregen wij bij AP een flinke schok. Een man, die ons maandenlang foto's had geleverd, maakte zich via de radio bekend als een kaderlid van de Vietcong Tot op dat moment hadden we er geen idee van gehad dat deze Ky Nhan revolutionaire sympalhien koesterde. Via de radio zei hij: „Ik ben al tien jaar lang revolutionair". Even tater kwam hij met een ander Vietcong-üd en twee Noord vietnamese sergants op ons kantoor. Toen hij binnenstapte zei hij: „Ik sta borg voor de veiligheid van iedereen hier". George Esper, mijn baas, trac- Verder hadden we geen voedsel op ons kantoor. De 36- jarige Ky Nhan vertelde dat het zijn taak was binnen de VRR om contacten te onder houden met de internationale pers. De 25-jarige sergeant Bihn Huan Loem. afkomstig uit Hanoi, verklaarde: „Ik ben tien jaar lang soldaat geweest. Ik ben niet getrouwd omdat dit tijdens de oorlog niet kon Na een Amerikaanse sigaret te hebben gerookt zei de andere soldaat, rechtstreeks vanuit de jungle ons kantoor binnenge komen, dat hij zeven jaar in het leger had gediend. „De laatste waren de gemakkelijk ste. Iedere stad was veria ten". ROEPT OP OT EENHEID .AAN (AFP) In MI- l zijn zes broertjes en zus- |in de leeftijd van zes tot jen jaar verdwenen. Agata, Salvatore, ia en Sergio Col- PKa ouciefMJfeë' iin;; zonder spoor achter te De politie heeft nog i houvast. zonnige perioden met een enkele bui. Maximumtemperatuur: Vaalf graden. STAD EN STREEK erkste broers in adzand gehuldigd Pagina 3 [RADIO EN TELEVISIE Montreux, vijftien jaar piegelbeeld van econo mische situatie Pagina IT binnen- en buitenland Lubbers dreigt met aftreden Pagina 13 ^agnostisch centrum (onderzoekt gezonde mensen Pagina 17 sport j België klopt Nederland Pagina 19 fMERIJN: I k Heb een rode vlag halfstok zien hangen. (Van onze redactie buitenland) SAIGON Enkele uren nadat de revolutionaire troepen zegevierend Saigon waren binnengetrokken, hebben de nieuwe machthebbers het gehele Vietnamese volk gisteren opgeroepen, zich „onder de banier van de grote zaak" van het nationale bevrijdings front en de voorlopige revolutionaire regering van Zuid-Vietnam (VRR) te verenigen om de nieuwe regering energiek te steunen. In de oproep, die via het Noordvietnamese persbureau VNA werd verspreid, werden de revolutionaire troepen opgeroepen snel alle militaire objecten, bestuursgebouwen, industriële ondernemingen en wegen te bezetten. Aangekondigd werd dat alle tegenstand moest worden neergeslagen cn sabotagedaden tegen de revolutie en tegen kei volk moesten uoideu ver hinderd. Leven en eigendom men van de bevolking en van buitenlanders zouden worden beschermd. De militairen kre gen de waarschuwing, zich niet aan de bezittingen van het volk te vergrijpen. Hun taak was het, zo werd gezegd, er toe bij te dragen dat zo spoedig mogelijk de toestand in Saigon wordt genormali seerd. Saigon zal vooraan „Stad van Ho Tsji Minh" worden genoemd, naar de Noordviet namese president die in 1969 overleed. Precies 51 dagen na het be gin van hun laatste offensief trokken revolutionaire eenhe den met Russische tanks en met vrachtauto's en jeeps waarvan er vele op de rege ringstroepen waren buitge maakt. de hoofdstad binnen. Op enkele korte maar felle gevechten na verliep deze in tocht zonder veel bloedvergie ten. De eerste eenheden van de revolutionaire troepen hoofdzakelijk bestaande uit zeer jonge militairen, kwamen de stad binnen, twee uur na dat president Minh de onvoor waardelijke capitulatie had aangekondigd. Pas enkele uren tevoren wa ren de laatste Amerikanen vertrokken. Een van de eerste gebouwen die werden bezet, was het presidentiële paleis, waar een grote vlag van de VRR - rood en blauw met een gouden ster in het midden - werd gehesen. Op straat lagen veel uniformstukken en laar zen die militairen van het ou de bewind inderhaast hadden uitgetrokken om te kunnen onderduiken. Het zag er giste ren naar uit dat deze militai ren niet zouden worden ver volgd. Volgens in de stad achterge bleven journalisten traden de militairen van de revolutionai re strijdkrachten gemoedelijk op tegen de bevolking. Van president Minh was al leen bekend dat hij door mi litairen van de VRR werd weggevoerd. „Grote Minh", voor wie nog een politieke rol zou zijn weg gelegd. kondigde de evacuatie aldus aan: „De politiek die wij voorstaan is die van de ver zoening. Ik geloof met hart en ziel in de verzoening tussen de Vietnamezen voor het voor komen van onnodig bloedver gieten. Om deze reden vraag ik de soldaten van de repu bliek Vietnam in alle rust een einde te maken aan de vijan delijkheden en te blijven waar zij zich bevinden. In Parijs maakte de verte genwoordiger van de VRR be kend, dat Zuid-Vietnam een politiek van vrede en niet- gebondenheid aan een bepaald blok zal volgen. Dinh Ba Thi zei dat zijn land bereid is met alle landen, ongeacht hun poli tieke of sociale stelsel, betrek kingen aan te knopen op basis van wederzijdse eerbied voor eikaars onafhankelijkheid en soevereiniteit. Ook was Zuid- Vietnam b« iv economische en technologische bijstand te aanvaarden, mits daaraan geen politieke voorwaarden worden verbonden. Naar Thi meedeelde wil de VRR politiek van „grote natio- In eenheid en harmonie" volgen. Hij sprak in dit ver band niet over bepalingen in de Parijse vredesakkoorden van 1073 die de vorming van een raad voor nationale ver zoening beoogden, bestaande uit vertegenwoordigers van het oude bewind ,de VRR en de neutralisten. In Amsterdam .waar hi jwas on uitnodiging van P.v.d.A en PPR en het Medisch comité Nederland-Vietnam, zei de VRR-vertegenwoordiger Phan Tham Nam ,dat de hereniging (ADVERTENTIE) ...een Moederdag-moeder die niet met een bos bloemen maar tot en met het eten verwend wil worden. Geef vader en de kinderen één helpend handje: zet gedroogde zuidvruchten in de week. Als de inspiratie dan niet vanzelf komt hebben wij een leuk receptenboekje dat u nog vóór zondag 11 mei thuis kunt hebben. Dit is één zo'n recept Abrikozendessert Week 250 g gedroogde abrikozen in water en 1 dl. witte wijn met citroensap en-schilletje; gaarwellen met 2 lepels suiker. Leg in een schaal stukgebroken lange vingers, daarop de abrikoosjes met stoof vocht; koel wegzetten, bolletjes vanille-ijs erop, evt. ook wat slagroom en garneren met achter gehouden abrikoosjes. Smulpapen kunnen een boekje met de nieuw ste Zuidvruchten-recepten aanvragen bij antwoordnummer 3212, Amsterdam (geen A postzegel nodig). j Gedroogde^ van de beide delen van Viet nam geen li west ie vain enkele maanden is, maar van een of meer jaren". In Washington heerste naa gevoelens van teleurstelling vooral een stemming van op luchting, dat wat Amerika be treft een einde is gekomen aan het drama-Vietnam. De senatoren Mark Hatfield en Edward Kennedy legden er de nadruk op, dat het einde van de strijd niet betekent da( de VS zich knnen onttreukken aan hun verantwoordelijkheid voor de oorlogsslachtoffers en de wederopbouw in Indochi na. Intussen pikken Amerikaan se marineschepen voor de kust van Zuid-Vietnam nog steeds vluchtelingen op die met klei ne vaartuigen de wijk hebben genomen. Tot dusver hebben in totaal ongeveer 2-2.000 Viet namezen op deze manier hun land verlaten. Volgens woord voerder Robert Anderson van hot „state department" zullen samen met degenen die per vliegtuig zijn geëvacueerd, tenslotte circa 70.000 Zuidviet- namezen zijn gevlucht. Een probleem vormen de ongeveer 125 vliegtuigen van de Zuidvietnamese luchtmacht waarmee op het laatste ogen blik nog circa 2.700 Zuidviet- namiezen naar Thailand zijn uitgeweken. Deze toestellen, waaronder jagers van het type F-5, transportvliegtuigen en helikopters, vertegenwoordi gen een waarde vam miljoenen dollars. De VS doen aanspra ken gelden op deze toestel len. Onmiddellijk na de capitula tie hebben enige landen, zoals Zweden, India, Thailand de VRR erkend. Minister van der Stoel (Buitenlandse Zaken) wilde voorlopig noig geen com mentaar geven. Nederland wil afwachten of er een regering uit de bus komt die mogelijk een verbreding van de VRR inhoudt of dat de VRR in haar huidige vorm een regerin; vormt. De progressieve partij en P.v.d.A. en PPR hebben er op aangedrongen de VRR zo snel mogelijk te erkennen (Zie ook pag. 13 en com mentaar op pag. 15). iltüaiiiiiÉiiiiiiuiiiiiiiiuui Zo bekeek de koninklijke familie de bloemenhulde op Soestdijk (v.l.n.r.): Pieter Christiaan, Willem Alexander, Constaiitijn, prinses Beatrix, koningin Juliana, prins Bernhard, Maurits, Jorge Guillermo, prinses Christina, Johan Friso, Pieter van Vol- lenhove en Bernhard jr. SOESTDIJK Rand 4000 mensen zijn woensdag naar Soestdijk getogen om konin gin Juliana „persoonlijk" te gaan feliciteren met haar 66ste verjaardag. Het traditi onele défilé langs het bordes van paleis Soestdijk begon om half elf, maar lang voor dat tijdstip verschenen op de straatweg de eerste bussen en auto's uit alle delen van het land. Om half elf stond de stoet keurig volgens het draaiboek opgesteld en even later ver- seheen de koninklijke famie- lie op het bordes. Dit jaar ontbraken prinses Irene en prins Carios met hun kinde ren en prinses Margriet, die op 10 april haar vierde zoon, Floris, heeft gekregen. Een ..nieuweling'' op het bordes was Jorge Guillermo, de ver loofde van prinses Christi na. Terwijl het défilé traditie getrouw werd geopend door deputaties Leidse en Utrechtse studenten, gevolgd door de landhouwersvereni- ging Nji-Sri uil Deventer en een groep Surinamers uit Der Haag, gonsde het op het grote gazon tussen de straat weg en liet paleis ook al van de activiteiten- Onder de geschenken wa ren eierkoeken uit Made en van schoolkinderen uit Zeeuwsch-Vlaanderen een tekening van het monument van haar moeder in Eede, de plaats waar koningin Wilhel- mina op 13 maart 1945 voor het eerst weer voet op Ne derlandse bodem zette. Op het gazon speelde Pie ter van Vollenhoven, aan de piano, „Margie" met de Am sterdamse jazz-band. Zijn neef, Willem Alexander, kreeg een met een oranje strik getooid lammetje. De koningin praatte na afloop van het ietwat woelige ge beuren in (1e paleistuin nog lang met vertegenwoordigers Van verschillende deputaties uit hel défilé, die haar met hun cadeaus opwachten. Samen met Jorge en prinses Christina sprak de ko ningin even met een Surinaamse delegatie. Bernhard jr. en Pieter Christiaan namen er hun ge mak van. (ADVERTENTIE) Een Fins wetenschappelijk team heeft na een onder zoek van tien jaar een mid del ontdekt, dat haarwor tels als het ware tot nieuw leven wekt. Bij 70% van de proefperso nen is nieuwe haargroei verkregen. Het middel is thans onder de naam BIOSCAL bij apo theken. drogisterijen en kappers verkrijgbaar. Indien gebruikt in combi natie met Bioscal speciaal shampoo werkt het prepa raat in vele gevallen reeds na 5 tot 10 weken. Inl. Postbus 1140, Den Haag (Van onze redactie binnenland) GOES In het komende weekeinde zullen de bolleii en bloesems volop bloeien. Het Nationaal Bureau voor Toeris me heeft voor de periode 30 april t.m. 5 mei een lijst opge steld van de belangrijkste bloeigebieden. In de provincie Zeeland staan de peren en vroege ap pels volop te bloeien. Er zijn verschillende bloesemroutes uitgestippeld. Het Gelderse ri vierengebied (Betuwe) biedt volop pere- kerse- en pruime- boomgaarden in bloei Ook hier kunnen bloesemroutes worden gevolgd. In de provin cie Utrecht staan langs ver schillende routes de kersen, peren en pruimen in hun vol ledige pracht. De provincie Limburg tenslotte zal vermoe delijk het ko-medne weekeinde voor de laatste maal dit jaar bloeiende kersen en peren te zien geven. Ook al is er al appelbloesem te zien, de grote bloei komt nog. Tussen Leiden en Benne- broek staan de narcissen hier en claar en de hyacinten en de tulpen nog volop in bloei. De Keukenhof is momenteel bij zonder mooi, aldus het Natio naal Bureau voor Toerisme. Ook de blauwe druifjes wach ten op de bezoekers. (Van onze redactie buitenland) BONN lil de Westduitse hoofdstad nemen de aanwij zingen toe dat de twee maan den geleden in ruil voor de I ontvoerde CDU-leider inj West-Eerlijn, Peter Lorenz, j vrijgelaten vijf anarchisten de komende dagen uit Zuid-Je- men naar de bondsrepubliek zullen terugkeren. Regeringswoordvoerder Klaus Boiling wilde zich niet uitlaten over een al gedaan uitleveringsverzoek. Van ge- aghci'bende zijde in Bonn herinnerde men echter aan de wen? van de regering van Zuiri-Jemen om van het vijftal af te komen. Vólgens berichten uit Aden zijn de vijf anarchisten vorige week weer opgespoord. Kort na hui aankomst in Zuid-Je- men waren zij namelijk uit hun hotel verdwenen. Ook zou het vijftal in het oog worden gehouden door leden van de Westduitse veiligheidsdienst. (ADVERTENTIES) rr N° 1 in Europa 36/40JOS' 40/44-245' (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM In zijn huis in Rotterdam-west is de 60-jarige alleenwonende ma chinebankwerker Gijsbertus Boel om het leven gebracht. Commissaris Blaauw van de Rotterdamse recherche weet nog niet precies wanneer het misdrijf is gepleegd, maar hij neemt op grond van de eerste gegevens van het buurtonder zoek aan dat Boel dinsdag in de loop van de dag werd ver moord. Politiemannen vonden Gijs bertus Boel woensdagmiddag rond een uur in een kruipkel- der onder de keuken van zijn huis. Boel was gedeeltelijk ontkleed en om het leven ge komen door een groot aantal messteken. Een buurman van Boel haid de politie gewaar schuwd, ndat hij woensdag morgen in het huis bloedspo ren had gevonden. De buurman was in het be zit van de huissleutel en was een kijkje gaan nemen toen Boel woensdag rond het mid daguur tegen zijn gewoonte nog niet op straat was ver schenen. (Van een onzer verslaggevers) STEENBERGEN De vijf jarige Johannes Cornelus Adrianus Maas uit de Gouden regenstraat te Steenbergen is gisteravond omstreeks half ze ven het slachtoffer gewordei- van een verkeersongeluk. Het jongetje stak buiten de bebouwde kom plotseling de provinciale weg over en werd daarbij geschept door een au to. die bestuurd werd door een 27-jarige man uit Axel. Tij dens het vervoer per ambulan ce naar het Lievensbergzie- kenhuis te Bergen op Zoom is het kind aan zijn verwondin gen overleden. DEN HAAG (ANP) De Tweede Kamer debatteert wellicht op donderdag 5 juni over de opvolging van de Starflghter. Dit blijkt uit een voorlopig werkschema voor de Kamer tot aan Prinsjesdag (der de dinsdag in september). Voor het kamerdebat over de onafhankelijkheid van Su riname zijn voorshands gere serveerd dinsdag 2 september, woensdag 3 september en don derdag 4 september. Vian een onzer verslaggevers) BREDA Bij een inbraak gisternacht in de Profimarkt aan de Beiorumweg in Breda zijn 200 Perzische tapijten gei stolen. Dit is nagenoeg de hele winkelvoorraad. De inkoop- waarde van de tapijten is 30.000 gulden. De verkoop waarde ligt veel hoiger. De inbrekers kwamen het pand binnen via een brand deur aan de achterkant. Zij Miden daar ongestoord hun gang gaan, omdat deze deur vanaf de weg niet te zien is e er maar weinig mensen in de omgeving wonen. De Bre dase politie zal niettemin een buurtonderzoek instellen. TERNEUZEN NOORDSTRAAT 32 TEL.2215 AXEL NOORDSTRAAT 13 TEL.2772 ST. JANSTEEN HOOFDSTRAAT 23 TEL.3875

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 1