smaal »m! fdoden brandweer- lefening iii België Suiker duurder NOG STEEDS GEEN WAPENSTILSTAND Definitieve Amerikaanse terugtrekking uit Vietnam IIoechst-Holland omzet boven het miljard Bredanaar wurgt vriendin informal^ H NCW: Zijlstra heeft duidelijke kritiek op regeringsbeleid Vietnam kostte I erenigde Staten ruim 375 miljard gulden Lintje voor drie .leden familie IN JAARVERSLAG Terneuzen vraagt halvering werktijd aan siding. slop opsturen aan x Zwan, reisvoorziening ea Binnenhof 19? Voel je iets Dor een baan., aarinelke dag wel rat anders gebeurt, uur dan de bon in. I laar kijk eerst of je m de volgende ïinimale voor aarden voldoet: Gedrag: onbe- jroken. Lengte: 70 m of langer, ezondheid: goed. eeftijd: van 17 tot l jaar. Opleiding: 7 en 21 bent of daarmee gelijk-1 als je ouder ben! jaren voortgezet fAL VAN 70 m. I AA; VLUCHT NOODT ANDING Voor hele personeel W CD-2/005' jc„L, Dr. W.A.J.M Hark* Bdiedacteiir: L. Leyendekker b„„He- en administratie-adres: uwstraat 9, Terneuzen, tel. (01150) - 79-20 Bv titgsvei^maatschappjj De Stem B.V. «erstraat 16, Breda. VRUE ZEEUW WOENSDAG 30 APRIL 1975 27e jaargang No. 7644 Uitgeefster Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Van onze correspondent) jJECHELEN In het Bel- Jsche plaatsje Walem, on- Jer de rook van Mecheien, Kn gistermiddag vijf men- len omgekomen bij een randweeroefening. Vier brandweerlieden en |K principiële dienstweige- ar die was ingedeeld bij de rtgische civiele bescherming «gelijkbaar met de Neder- hdsi BB) werden met be- hlp van een net door een aiikonter van het dak van een Bebouw gehaald. j een gegeven moment brak [kabel waarmee het net aan jdMhelikopter verbonden was. ^T)e vijf mensen vielen van jrentig meter hoogte naar pelen. Ze waren op slag de bedoeling van de oefe- was de vijf vrijwillige fiers neer te laten op een t|. plaats van gevaar. I Ik zonnig met buien aximumtemperatuur: Dertien graden. stad en streek j Verdeeldheid over Oosterscheldeplannen Pagina 3 1 Zilveren EHBO- West- I dorpe gaat flink feesten Pagina 5 binnen- en buitenland PvdA-bestuur zet eigen fractie onder druk Pagina 9 Gijzeling in Johannes- burg één-mans-zaak Pagina 11 Psychiater predikt matigheid Pagina 13 de kleine stem I Angstige uren op 26<r Pagina 12 sport Jan Janssen gaat be- I roepswielrenners adviseren Pagina 15 radio en televisie Barbaarse ontruiming van krankzinnigenge sticht voor tv in scène [gezet Pagina 17 MERIJN: En Pieter maar denken dat ze voor hem Vlaggen. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON De be- moeienissen van de V.S. met Vietnam hebben de Amerika nen bijna 375 miljard gulden gekost. Negentig procent van dit bedrag was bestemd voor militaire steun aan Saigon, terwijl de rest economische en humanitaire bijstand betrof. Deze uitgaven komen er op neer dat de V.S. op ieder van de 20 miljoen Zuidvietname- zen ongeveer 7.500 dollar uit gaven. Dat is tienmaal het jaarinkomen van de gemiddel de Mexicaan of honderd maal dat van een Haïiaan of een Indiër. De hulp van Moskou en Pe king aan Noord-Vietnam be droeg in diezelfde periode van bijna 20 jaar, naar Amerikaan se schattingen niet meer dan ongeveer 25 miljard gulden. De Amerikaanse luchtmacht liet bijna 7.6 miljoen ton bom men vallen op Noord- en Zuld-Vietnam. Laos en Cam bodja. Die hoeveelheid was- ruim driemaal zo groot als de bommenlast die vliegtuigen van de V.S. en hun bondgeno ten op alle fronten in de twee de wereldoorlog hebben afge worpen. Voor de V.S. begon de Viet namese oorlog officieel toen in december 1961 de eerste mili tair te velde sneuvelde. Op 1 januari 1966 bevonden zicli 180.000 Amerikaanse militai ren in Vietnam. Op het hoog tepunt van de Amerikaanse inmenging vochten 543.00 Ame rikanen in Zuid-Vietnam. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG Suiker wordt met ingang van 1 mei duur der. De minimumprijs, speciaal bedoeld om de goedkope aanbiedingen van bet grootwinkelbedrijf in toom te hou den, gaat met vier cent per kilo omhoog, van f 1,47 tot 1,51. De „algemeen geldende" winkelprijs zal volgens het Centraal Bureau Levensmiddelenbedrijf van 1,58 op 1,62 komen. Oorzaak van het duurder worden van de suiker in de winkel is de verhoging van de af-fabriekprijs met 3,44 cent per kilo, waartoe dé Nederlandse suikerindustrie na over leg met de overheid heeft besloten. Om aan de vraag te kunnen voldoen moet de industrie namelijk zolang Neder lands eigen suikerbielenoogst 1975 er nog niet is. in het buitenland dure suiker bijkopen. Sinds februari, toen de overheid een minimumprijs uit vaardigde, zijn af-fabriekprijs en minimumprijs al enkele malen verhoogd. i (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Nog deze zomer gaat de eerste paal de grond in voor een ruwfosfor- zuur - reinigingsinstallatie als uitbreiding van het complex van Iloeclist-fabrieken te Vlis- singen. Zoals wij al eerder hebben gemeld gaat het West- duitse chemische concern in Vlissingen vier nieuwe fabrie ken bouwen, die werk aan vijfhonderd mensen zullen verschaffen. Ook de uitbrei ding van Polymeer in Breda gaat door, wat dertig nieuwe arbeidsplaatsen oplevert. Ondanks het optimisme waarvan deze nieuwbouw ge tuigt, zijn de verwachtingen over het dit jaar te behalen bedrijfsresultaat niet hoog ge spannen. aldus de voorzitter van de Raad van Bestuur van Hoechst-Hoiland. mr. H. J. Hellema, bij de presentatie van het jaarverslag over 1974. De totale omzet van de Neder landse Hoechst-bedrijven be liep ruim één miljardgulden, wat een fikse stijging bete kent ten opzichte van het voorgaande jaar toen er voor (Van onze redactie buitenland) SAIGON Onder een regen van kogels en een ware be legering van wanhopige Zuidvietnamese burgers zijn de laatste Amerikanen gisteren Saigon ontvlucht in een lucht vloot van 81 helicopters, terwijl de VRR-troepen Saigon steeds dichter naderden en de nieuwe president Duong van Minh zich in bochten wrong om tot een wapenstilstand te komen. Ruim 4500 Amerikanen en Vietnamezen werden uit Saigon geëvacueerd, daarmee de definitieve Amerikaanse terugtrekking uit Vietnam bezegelend, een vredesregeling en de overgave van Saigon aan de Vietnamezen overlatend. In politieke kringen in Sai gon werd gasteren verklaard dat de VRR en het bewind in Saigon in beginsel overeen stemming hadden bereikt tot het afkondigen van een wa penstilstand, vandaag. Maar dit werd onmiddellijk ontkend in Hanoi en bij de VRR-dele- gatie in Parijs. De autoriteiten in Saigon zouden nog niet alle voorwaarden van de VRR voor stopzetting van de gevechts handelingen hebben ingewil ligd. Die laatste twee eusen zouden zijn: het vertrek van alle Amerikaanse schepen uit Vietnamese wateren en ont manteling van de Zuidvietna mese oorlogsmachine. Presi dent Minh lijkt hiertoe be reid. De Amerikaanse evacuatie op last van president Minh in Saigon was de inleiding van de overgave van Saigon zonder strijd, waardoor een einde zou kunnen worden gemaakt aan dertig jaar oorlog in Indochi- Volgens de laatste berichten "luchtten vele Zuidvietnamese soldaten uit het gebied van Saigon, evenals mariniers die hun gezinnen laten inschepen in marinevaartuigen op de ri vier de Saigon voor een vlucht naar de Zuidchinese Zee. De Zuidvietnamese luchtmacht heeft in een ongekende vlucht duizenden officieren en hun gezinsleden overgevlogen naar de Filippijnen, Taiwan, Singa pore en Thailand. Alleen in Thailand landden al op zlijn minst 70 toestellen. Honderden Zuidvietnamesen hadden eieh dinsdag verza meld voor de Amerikaanse ambassade in Saigon en ge smeekt te mogen worden geëvacueerd. Er waren zoveel gegadigden dat versterkingen van Amerikaanse mariniers van vliegdekschepen voor de kust moesten worden overge vlogen ter bewaking. Bij het invallen van de duisternis was de Amerikaanse aanwezigheid in Saigon zienderogen vermin derd Een menigte Jonge men sen plunderde een hotel in Saigon waar meer dan tien jaar Amerikaanse officieren hebben gewoond. Ook verlaten Amerikaanse huizen zijn ge plunderd. Het besluit tot evacuatie vau de overgebleven Amerikanen werd dinsdagochtend toeren drie uur genomen na een tele foontje van «Te Amerikaanse ^artin in Saigon aan Henrv Kissinger, die on dat i>ï| president Pord on het. Witto Huis was. Het het oog on de sWMer wordende toestand rond Sai gon en het onbruikbaar ziin '"i do ctavfhan^ri van het ge- viïoo-xroid *3 i Rnn XT*-fh kv-We^d besloten voor de evacuatie geen grote trans- porttoestellen te gebruiken maar helikopters. Uit Singapore is gemeld dat ongeveer 50.000 mensen uit de Saigonese haven Vung Tau zijn geëvacueerd. Dat is ge- beuird met honderden Zuid vietnamese vaartuigen van al lerlei afmetingen. Vluchtelin gen werden aan boord geno men van Amerikaanse, Zuid- koreaanse, Japanse en Tai wanese schepen die lagen te wachten 10 mijl ten zuidwes ten van Vung Tau- Ook maak ten veel Zuidvietnamese pilo ten met hun toestellen nood landingen in de buurt van Amerikaanse schepen. Ook Is gemeld dat een vaar tuig met de Amerikaanse con sul-generaal in de stad Can aan boord, in de Zuidchinese Zee in moeilijkheden verkeer de met 125 mensen aan boord. Het Nederlandse consulaat in Saigon is gesloten. Vijf Neder landse journalisten zouden zijn geëvacueerd. (Van een onzer verslaggevers) BREDA Gisteravond om halftien heeft de 31-jarige Bredanaar L.W. de Bredase politie er telefonisch van in kennis gesteld dat hij zojuist zijn 33-jarige concubine P. de J. door wurging van het leven had berood. Hij heeft de vrouw met een broeksriem ge wurgd na een ruzie in hun woning op het Dr. Ariënsplein in het Heuvclkwartier. Toen de politie na dit tele foontje in de woning arriveer de vond zij daar de totaal overstuur geraakte man en het dode lichaam van de vrouw. Een arts had inmiddels gecon stateerd dat de vrouw was over- v er leden. De Bredanaar L.W. deelde de politie verder mee dat hij kort na de wurging nog geprobeerd had dc levens geesten bij de vrouw weer op te wekken. Hij is in verzeker de bewaring gesteld. Vandaag wordt sectie op het lichaam van de vrouw ver richt. Zij was gescheiden en moeder van drie kinderen die bij haar in huis woonden. De politie heeft onmiddellijk alles in het werk gesteld om de drie inderen elders onder te brengen. (Van een onzer verslaggevers) FIJNAART Drie leden van de familie Straasheijm uit Fijnaart hebben gisteren een koninklijke onderscheiding ge kregen. Burgemeester J. van Boclioven van Fijnaart viel de eer ten deel zilveren medailles In de orde van Oranje Nassau uit te delen aan de zussen Maaike en Lijntje en 'aan broer Chiel Straasheijm. De drie Slraasheijms kre gen de onderscheidingen voor hun verdiensten ten bate van de Fijnaartse gemeenschap. Broer Chiel maakte ruim 40 jaar deel uit van de vrijwilli ge brandweer en heeft daar van onlangs afscheid genomen in de rang van ondercomman dant. Zus Maaike Straasheijm zet te zich haar leven liang in voor de zangvereniging „Polyhym nia" en het Rode Kruis. Di verse malen vergezelde zij ge handicapten tijdens vakantie reizen op de Henri Dunant. Zus Lijntje tenslotte, die Chiel en Maaike hun medailles op speldde. kreeg haar zilveren O.N. voor de ruim 40 jaar dat zij zich verdienstelijk heeft gemaakt voor de zondags school. Behalve ondevcomman- d>ant Straasheijm, kreeg ook ex-commandant H. Nijhof van de Fijnaartse brandweer giste ren een onderscheiding. De heer Nijhof mocht de gouden medaille O.N. in ontvangst ne. men. DORDRECHT De ge meenteraad van Dordrecht heeft dinsdagmiddag besloten om op 1 mei de dag van de arbeid de rode vlag uit te steken. Een daartoe ingedien de motie van PvdA, PPR en CPN werd met 20 tegen 17 stemmen angenomen. burgemeester J H. van Zuu- ren verklaarde na het aanne men vam de motie dat b. en w. uitvoering zullen geven aan de meerderheidsbeslissing van de Dordtse gemeenteraad. Als een milde voorjaarsbui is de lintjesregen weer over Ne derland gedaald. In de lijst van onderscheidingen ireffen we de namen aan van heel wat bekende Nederlanders, zoals Jan Brusse, Annie Kessel, Sylvain Poons, Hans Vultink, Frans Honrichs, Bra bants commissaris J. D. van der Hai-ten, een aantal bekende Ka merleden en veel, wellicht minder bekende streekgenoten, die nochtans wegens hun verdiensten voor een onderscheiding in aanmerking kwamen. Een van de meest opvallende onderschei dingen betreft de heer De Sola die 39 jaar honorair-eonsul der Nederlanden was in San Salvador. Hij kreeg hiervoor de hqog- ste toegekende onderscheiding: commandeur in de Orde van Oranje-Nassau. In totaal zijn 2516 koninklijke onderscheidingen toegekend waarvan 1.674 in goud. zilver en brons behorende bij de Orde van Oranje, waarvan 1.453 eremedailles. Vorige week tijdens het debat over het beleid van minister De Gaay Fortman van Binnenlandse Zaken, deelde de bewindsman mee dat het voorstel voor de herziening van het Nederlandse decoratiestelsel in de komende weken in de ministerraad behan deld wordt. Elders in deze krant een complete „lintjes-pagina" en voorts aandacht voor de uitreiking van de onderscheidingen in stad en streek. De vier inwoners van Pij naart, die een lintje kregen. Rechts ex-brandweercom mandant Nijhof en naast hem de drie leden van de fa milie Straasheijm. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG Het Neder lands Christelijk Werkgevers verbond is van oordeel dat in het verslag van de Nederland se Bank over 1974 duidelijk kritiek wordt geleverd op een regeringsbeleid dat tot nu toe slechts heeft voorzien in een conjuncturele stimulering. Het verslag wordt naar het NCW meent getypeerd door de vol gende opmerkingen van presi dent Zijstra: Het gaat met de wereldeconomie niet goed, Ne derland heeft een sterke ex terne positie met ernstige in terne problemen. In beide citaten wordt naar de mening van het NCW ge doeld op de hardnekkige pro blemen van inflatie en werk loosheid. Herstel is pas moge lijk als een begin wordt ge maakt met de bestrijding van de inflatie en uitholling van de winst- (Zie voor het jaarverslag pag. 13) Een recente foto van ko ningin Juliana, die vandaag haar 66-ste verjaardag viert 723 miljoen gulden aan omzet werd gerealiseerd. De winst bedroeg na aftrek van be lastingen in 1974 bijna 43 miljoen gulden tegenover ruim 35 miljoen in 1973. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Bij de Ar- beinsinspectie in Breda is een verzoek binnengekomen van de Excelsiorstofzuigerfabrie- ken uit Terneuzen om voor een periode van voorlopig 6 weken voor het gehele 110 manneij en vrouwen tellende personeel een werktijdverkor ting van 50 procent te verle nen. Als oorzaak geeft het be drijf een stagnerende afzet van zijn produkten op. Bij de Arbeidsinspectie is het verzoek thans in studie. Een bijkomstigheid is dat het Sociaal Werkvoorzieningsschap Zeeuwscb-Vlaanderen is inge schakeld bij de produktie van onderdelen voor de stofzuiger- fabriek. „Normaal adviseren wij be drijven 'die werktijdverkorting aanvragen hun uitbestede werk terug te halen om het eigen personeel aan liet werk te houden. Ten aanzien van sociale werkplaatsen wordt echter een andere politiek ge voerd. Dan zi.in wij er voor stander van dat werk dat is uitbesteed aan deze werk plaatsen daar ook blijft", aldus een woordvoerder van de Ar beidsinspectie. De directie van het Sociaal Wenkvoorzieningsschap heeft met de directie van Excelsior reeds een gesprek gehad over de ophand enzijnde werktijd verkorting. „Wij weten niet wat eventueel de consequen ties voor ons zijn", aldus de heer Van Hekelen, die zei dat de werkzaamheden voor Ex celsior een belangrijk pakket uitmaken van het werk op dB sociale werkplaats in Terneu zen. Bij de Arteidsimspectie hoopte men dat de werktijd verkorting geen repercussies zou hebben voor de sociale werkplaats. Aan onze abonnees en adverteerders Vandaag zijn onze kan toren gesloten. Ook op maandag 5 mei zullen onze kantoren ge sloten zijn. De Stem zal op die dag echter wel verschijnen. DE DIRECTIE. (ADVERTENTIE) Op Koninginnedag komen velen in actie voor l oranje. Op gewone dagen echter verdient het aan- beveling om bij oranje a/fa actie te staken. Want dan j staat u tijdig stil voor het rode stoplicht Dan houdt U het kruispunt vrij. En veilig, j De politie.

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 1