Vandaag Massale opkomst kiezers in rustig Portugal Inkomen van boer in zuidwesten het meest gedaald toestand in 2 Baskische provincies ]v,INISTf R ROEPT STORMLOOP I BOEREN EEN HALT TOE MILITAIREN BAGATELLISEREN VERKIEZINGEN Saigon verwacht: Doeong Van Minh wordt president Grote buit bij bankroof in Londen talingen PHILIPS April blijft te koel kleuren. rel.. PIEI SCHRIJVERS MORGEN NIET IN A.JAX-D0EL Busramp in Bulgarije IVoor bijdrage cultuurtechnische werken die aleer» ips lemaal: kleuren. :te Beldkunt label /an de grootbeeld en, rustiger ;van cuon- n met uw ;t alleen sr de aarden, vraag ;ie. en belang en plezier ite- ïilips. lankzij >pde handelaar. Weekblad meldt verzoek aan Elfrink om n te blijven Drie doden bij treinbotsing in Spanje Directeur Rolls Royce dreigt met sluiting Panter gewurgd Op kleuter scholen van 34 naar 33 kinderen per klas werk voor 560 leidsters Nieuwe onderhandelingspogingen Geen mas^nle gratie op 5 mei IN SEIZOEN 1974/75 Steun ons,word lid van de VVD IJsselmeer Pi •ognose Puzzel Hand in Hand •AO. Lrteur Dr. W. A.J M. Harkx fdredacteur: L. Leendekker en administratie-adres: 9, Terneuzen, tel. (01150) - 79 20 Qironummer 1114111 v. Uitgeversmaatschappij De Stem b.V. ;erstraat 16, Breda. VRUE 27e jaargang No. 7642 ZATERDAG 26 APRIL 1975 Uitgeefster Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. I DEN HAAG (ANP) Van II juni af kunnen boeren en [tuinders geen overheidsbijdra ge meer aanvragen voor parti- 'iere cultuurtechnische wer- ;en- Minister mr. A. van der (Stee van Landbouw en Visse rij heeft besloten op die da- de stroom van aanvragen te stoppen, omdat er van de rindatum van de regeling (1 *en december vorig jaar) tot begin april al ruim 24.000 zijn bin nengekomen. Inwilliging van dat alles zou het rijk f 190 miljoen kosten. En om het geld, en om het werk dat er voor zijn ambte naren mee gemoeid is, vindt de minister het nu voorlopig welletjes. Per maand kunnen tussen de vier en vijfduizend aanvragen worden behandeld. De bijdrage wordt gegeven voor de ontsluiting van land bouwbedrijven, verbetering van de detailontwatering, ver groting en vormverbetering van percelen en verbetering van het bodemprofiel. Van de 24.000 aanvragen zijn er al 4.000 ingewilligd, ter wijl 300 zijn afgewezen. Uit voering van alle 24.000 projec ten zou op een totale investe ring van ruim f 400 miljoen komen. (Van onze sportredactie) ZEIST - Ajax-doelman Piet Schrijvers zal morgen de ere divisietopper Ajax-PSV in het Olympisch Stadion moeten missen. Gisteravond werd Schrijvers door de tuchtcommissie van de KNVB na mondelinge behan deling van zijn zaak in het KNVB-sportcentrum te Zeist onvoorwaardelijk geschorst voor een wedstrijd plus een boete van driehonderd gul den. MM MMB Schrijvers werd geschorst omdat hij afgelopen zondag van arbiter Vervoort in het duel tegen De Graafschap een gele kaart kreeg wegens het omvertrappen van De Jonge van De Graafschap. (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT De komende aprildagen blijven in een té koele noordelijke sltroming liggen. Deze wordt in stand gehouden door een hogedrukgebicd bij de Britse Eilanden. Storingen trekken hieromheen via IJsland en Zuid-Scandi- navië, maar de regen daarvan bereikt ons niet. Wel af en toe een zwak front met wolkenvelden en weer afgewisseld door opklaringen. Het Noordzee-water is nog koud, zodat de aangevoerde lucht slechts een temperatuur toelaat van 10 tot 13 graden in de mid dag. Alleen uit de wind en in de zon kan het even aangenaam zijn, doordat de zonnestraling op zichzelf al vrij krachtig wordt. De koele stroming dringt inmiddels weer diep in Europa door tot Zuid-Frankrijk en het Alpengebied. De aprilmaand kenmerkt zich door eer. groot tekort aan zon. momenteel is dit tekort al ruim 60 uren. (Van onze correspondent) ROME - Volgens het Itali- weekblad „Panoram" i paus Paulus VI aan kardi- laal Alfrink verzocht hebben na zijn 75ste verjaardag in juli £s. aan te blijven. In de Nederlandse kerkpro vincie is dit bericht met grote eserve ontvangen. Het wordt (prematuur genoemd. Er zou pog geen enkele beslissing zijn genomen. Deze wordt pas m juni-juli verwacht. DROOG Wolkenvelden maar ook zon. Matige tot krachtige wind uit noordwest. Middagtem- peraturen tussen 10 en 15 graden. stad en streek Vlissingen is stank beu. Pagina 3 Vijftig jaar in belas tingen Pagina 5 binnen- en buitenland Zweedse politie jaagt op Duitse terroristen. Pagina 13 Rustige jubileumviering Zuidmolukkers Pagina 15 Breda in het weekend op scherp Pagina 17 sport NAC rekent op suppor- Pagina ters 19 vrijuit Avondzesdaagse op rollen De grote misreke ning van zes Ameri kaanse presidenten. De rechter schrikt nog van bloot. 100 Jaar sprookjes van Andersen Handelaar in lintjes Denksport-Pieker- poker. merijntje De Yf 16.000.000 LISSABON In feeststemming en zonder noemens waardige incidenten is Portugal gisteren naar de stembus gegaan Onmiddellijk na het sluiten van de stembussen verklaarden regeringsfunktionarissen dat de opkomst in het hele land overweldigend was, van het ,h joiieke en conservatieve bolwerk in het noorden tot de communisti sche gebieden in het zuiden. Hoewel officieel een gemid deld percentage van 75 werd genoemd, werden uit diverse stemlokalen in het gehele land, zowel als in de hoofd stad. opkomsten gemeld van 90 tot 95 procent. Men gelooft dat dit renultaat een succes is voor de politieke partijen die tijdens een uiterst dynamische verkiezingscampagne hebben gepoogd de kiezers te mobili seren. Bij het afsluiten van deze editie was nog geen uits lag bekend. Terwijl de Poi-tugezen In feestelijke stemming, maar nog wat onwennig, naar de stembus togen hebben de link- MADRID (AFP) - Drie mensen zijn omgekomen en zestig zijn gewond bij een botsing tussen een boemeltrein met 200 reizigers en een goe derentrein bij Madrid. Onder de reizigers bevonden zich veel jongelui die het weekeinde wilden doorbrengen in het Guadarrama-gebergte. se militaire leiders opnieuw gepoogd het belang van de verkiezingen te bagatelliseren. De dag van de eerste vrije verkiezingen in 49 jaar was tot een nationale feestdag ver heven omdat precies een jaar geleden het rechtse dictatoria le regiem Caetano ten val werd gebracht. Brigade-generaal Otelo Sa- raiva de Carvalho, die de coup van vorig jaar leidde en nu hoofd is van de machtige mili taire veiligheidsdienst Copcon, zei dat de politieke achterlijk heid van het land de verkie zingen kan „vervalsen". Hij sprak kort na een luidruchtige nacht waarin men zich tegoed deed aan de viering van de eerste verjaardag van de staatsgreep. Uren reeds voordat de stembussen werden geo pend stonden duizenden men sen in lange rijen voor de stemlokalen. Rode Anjelieren het sym bool van de bevrijdende „bloemenrevolutie" sierden duizenden revers terwijl de verkiezingen zich in een fees telijke en over het algemeen vreedzame atmosfeer voltrok ken. LONDEN (AFP) - De 87- jarige sir Kenneth Keith, pre sident van de Rolls Royce mo- torfabrieken, heeft de 6.000 werknemers van de Schotse fabrieken van de firma ge waarschuwd, dat de onderne ming er de voorkeur aan geeft definitief te sluiten in plaats van de werknemers een loons verhoging van twaalf pond sterling per week toe te ken nen. De Britse minister van industrie, Tony Benn, had reeds te verstaan gegeven, dat de Britse regering geen sala risverhogingen meer zal fina- cieren hoger dan die welke in overeenstemming zijn met het sociaal contract. WENEN (Rtr) Op een on beveiligde overweg bij Plov div in Bulgarije is gisteren een autobus met fabrieksar beiders in botsing gekomen met een goederentrein. Elf oassagiers van de bus verloren het leven en zestien werden ernstig gewond. NIEUW-DELHI (DPI) - Een jonge Indiër is erin geslaagd een schooljongen te redden door een panter die de jongen te pakken had met zijn handen te wurgen. Het gebeurde in de provin cie Jagabalpoer. De schooljon gen en zijn redder moesten beiden in een ziekenhuis op genomen worden, maar zijn buiten levensgevaar. DEN HAAG (ANP) - Met ingang van 1 augus tus zal de zogenaamde leerlingenschaal bij het kleuteronderwijs worden verlaagd van 34 naar 33. Dit heeft premier Den Uyl gisteravond meege deeld. Deze maatregel dient niet alleen een onder wijskundig belang, ook de werkgelegenheid voor kleuterleidsters wordt er door vergroot. Door die wijziging zullen naar schatting 560 meer leid sters te werk gesteld kunnen worden dan op grond van de huidige leerlingenschaal. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - In Den Haag verspreide geruchten ,dat mi nister Van Agt van justitie van plan zou zijn om ter gele genheid van de komende be vrijdingsdag op 5 mei gratie te verlenen aan meer dan drieduizend kortgestraften, die hun straf nog niet hebben uit gezeten, worden door een woordvoerder van de minister met klem ontkend. De geruchten zijn ontstaan door een uitlating van staats secretaris Glastra van Loon in antwoord op een vraag van de CHU-senator Piket in de Eer ste Kamer. Deze had de rege ring gevraagd, hoe er gehan deld zou worden met de meer dan zesduizend vonnissen, die nog niet ten uitvoer zijn ge legd. De staatssecretaris ant woordde toen, dat hij de mo gelijkheid van gratiering voor korte straffen, die lang gele den zijn opgelegd, in beraad wil betrekken als een van de mogelijkheden om uit de im passe te geraken. Door het feit dat tal van gevangenissen zijn of woi-den gesloten, neemt het aantal laag gestraften in huizen Van be waring voortdurend toe. Dit heeft weer tot gevolg dat de kort gestraften reeds langer - soms anderhalf jaar of meer - moeten wachten op de tenuit voerlegging van hun straf. (Van onze redactie buitenland) SAIGON In Saigon wordt verwacht dat president Tran van Hoeong maandag zal al treden en de leiding zal over geven aan generaal Doeong van Minh „de grote" om met de Vietcong te onderhandelen. De besprekingen hierover tus sen beide mannen verlopen vlot, zei een nauwe medewer ker van de populaire gene raal. Een andere politicus sprak eerdere berichten tegen dat Hoeong van plan zou zijn, een minister' naar Hanoi te zenden om vredie te bereiken. Het huidige kabinet treedt slechts op als zaakwaarnemer en bo vendien kan een politieke op lossing slechts met de Viet cong bereikt worden, zeiden zij. Verwacht wordt dat een nieuwe regering links van het midden zal zijn en bereid zou zijn te onderhandelen over een coalitieregering met de Viet cong. President Tran van Hoeong was er overigens vrijdag nog niet in geslaagd een nieuw» regering te vormen. Op het slagveld bleef het buitengewoon rustig. De eva cuatie van de basis Than Son Nhut was vrijdag 5000 mensen op het schema achter. Volgens de Amerikaanse senator Broomfield zouden de commu nisten tot maandag de tijd ge geven l»ebben de Amerikanen te evacueren, masr Kissinger sprak dat later weer tegen. Op het vliegveld ontstond gisteren paniek toen ongeveer drieduizend vluchtelingen pro beerden in een Amerikaans transportvliegtuig „Galaxv" t« komen. De Amerikaanse regering heeft de VN verzocht te hel pen bij de evacuatie en vesti ging in het buitenland van vluohte'ingen. De Vietcong zei vrijdag al leen vredesbesprekingen met Saigon te willen beginnen wanneer de nieuwe regering aLle banden met de VS af snijdt, die Amerikanen naar huis stuurt en alle hulpverle ning laat stopzetten. Bovendien moet een nieuwe regering verklaren volledig te staan achter vrede, onafhanke lijkheid, democratie, nationale overeenstemming en de ak koorden van Parijs, moet zij van de Amerikanen eisen dat alle marinevaartuigen uit de Zuidvietnamese wateren wor den teruggetrokken, moet voorkomen worden dat de VS zich „mengen in de binnen landse aangelegenheden van Zuid-Vietnam", moeten alle politieke gevangenen worden vrijgelaten en alle democrati sche vrijheden worden gega randeerd. Afgezien moet wor den van „oorlogszuchtige en fascistische politiek en onder drukking en dwang" tegen burgers en alle ..anti-democra tische wetten", moeten worden afgeschaft. In Washington werden hiuis en senaat het vrijdag eens over toewijzing van 327 mil joen dollar voor humanitaire hulp e;i evacuatie van Ameri kanen en vriendschappelijk gezinde Vietnamezen uit Sai gon. De wet beperkt de be voegdheid van president Ford in het gebruik van de Ameri kaanse strijdkrachten tot uit sluitend de evacuatie. De voorzitter van de se naatscommissie voor buiten landse betrekkingen, senator Sparkman, zei: „We hebben de president en de minister van buitenlandse zaken gezegd dat alle Amerikanen direct beho ren te worden teruggetrok ken". Hier in Lissabon een van de vele lange rijen die zich gisterochtend voor de stem bureaus vormden. Aan onze abonnees en adverteerders Op 30 april (koninginne dag) en 5 mei (herden king van de bevrijding) zal De Stem normaal ver schijnen. Onze kantoren zullen op die dagen echter geslo ten zijn. DE DIRECTIE. DEN HAAG (ANP) Op grote akkerbouwbedrijven (ge middeld 42 ha) in het zuidwestelijke kleingebied is de gemiddel de arbeidsopbrengst voor de ondernemer in 1974/'75 gedaald van 41.500 tot 16.000. Het netto-overschot per hectare, in het voorgaande jaar 467, veranderde in een negatief overschot van 215— (ADVERTENTIE) Uw persoonlijk - vrij te besteden - Inkomen moet toenemen. Deze regering trekt dat in twijfel. VOOR DE VVD is het een rechtvaardig verlangen. Antwoordnr. 1877, Den Haeg (geen postzegel), tel. 070-614121 (Van onze redactie buitenland) .MADRID De Spaanse re gering heeft de uitzondwings- toestand afgekondigd voor de Baskische provincies Guipuz- coa en Biscaje. Het besluit is gisteravond bekendgemaakt door minister van voorlichting Leon Herrera na een kabinetsvergadering onder leiding van generaal Franco. De uitzonderingstoe stand betekent de opschorting van bepaalde burgerrechten. Sinds dinsdag hebben zich in deze provincies verscheide ne vuurgevechten tussen poli tiemannen en separatisten voorgedaan Daarbij zijn een politieman en een militante separatist gedood en minstens twee personen gewond. Bas kenland is sinds lang een ge bied van politieke onrust en separatistische bewegingen ijveren er met alle middelen voor zelfbestuur. Vier jaar geleden werd voor dit gebied ook al eens de uit zonderingstoestand afgekon digd. Terwijl het kabinet over de ze kwestie beraadslaagde, was de politie in verscheidene ste den slaags met demonstreren de studenten die de omver werping van de rechtse dicta tuur in het naburige Portugal herdachten. In Madrid en Se- villa werden arrestaties ver richt. Ook in Valladiolid was het onrustig. Het Landbouw-Economisch Instituut Lei heeft diiit uitgere kend. Met arbeidsopbrenigst voor de ondernemer wordt be doeld de som van de vergoe ding voor zijn handenarbeid op basis van cao-loonkosten en het netto-overschot dat nog rest wanneer men die vergoe ding ais kostenpost beschouwt. Komt de boer niet eens aan de eau-oe loning voor handenar beid toe, dan is er een nega tief overschot. Oorzaak van de slechte gang van zaken in het zuidwesten is uiteraard de regenoverlast van de afgelopen herfst. Het Lei heeft in de geraamde ar beidsopbrengst de overheids- uitkeringen al verwerkt, niet alleen de watersehaderegeling voor nict-geoogste gewassen, die vooral voor het zuidwesten van belang was, maar ook meer de landelijk gegeven re- valuaitietoeslag en de inko menstoeslag kleine bedrij ven. Een akkerbouwgebied waar de grote bedrijven (gemiddeld 40 ha) een sprong vooruit maakten zijn de veenkoloniën. De gemiddelde arbeidsop brengst kwam daar van i 37.700 op f 52.000, het netto- overschot per ha van f 331 op f 575. Achteruitgang, maar lang niet zo erg als in het zuidwes ten, was er bij de grote be drijven in het noordelijke kleigebied en in de droogma kerijen en IJsselmeerpolders. In het noordelijke kleigebied kwam de gemiddelde arbeids opbrengst op bedrijven van gemiddeld 50 ha van f 53.200 op f 50.000, het netto-over schot van f 585 op f 450. De gemiddelde arbeidsop brengst op kleine bedrijven in de kleigebieden (gemiddeld 19 ha) verminderde van f 18.900 tot f 13.000. Het verlies (nega tief netto-overschot) per ha n-arn toe van f 215 tot f 760. Ter vergelijking: de loon kosten voor een vakarbeider volgens cao waren in 1974-'75 f 25.000. 'U het voorgaande jaar f 21.300. Voor de grote bedrijven heeft liet Lei al een prognose gemaakt voor bet binnenkort beginnende jaar 1975-76. Die meldt voor liet zuidwestelijke kleigebied een gemiddelde ar beidsopbrengst van f 53.000 en een netto-overschot per lia van f 510. Maar, zegt het Lei daar uitdrukkelijk bij, dat geldt bij de onder normale omstandig heden verwachte ontwikkeling in de prijzen van de produk- tiemiddelen en van de produk- tiviteit. Met ongunstige vooruitzich ten door nawerking van de wateroverlast is geen rekening gehouden. Zoals gemeld ligt men in Zeeland ver achter rnet het zaaien e-n poten en verwacht de landbouw er een niet zo veel betere oogstop brengst dan diie van het vorige seizoen. Voor het noordelijke kleige bied is de prognose: arbeids opbrengst 46.000, netto overschot per ha f 290 (een daling). Voor droogmakerijen en IJsselmeerpolders: f 58.000 en f 750 (stijging). LONDEN - De politie van West-Londen maakt jacht op een bende gangsters, die don derdagavond de „Bank of America" gedeeltelijk geplun derd heeft. Over de hoogte van het be drag dat werd weggenomen viel gisteravond nog niets de finitiefs te zeggen. Volgens de eerste berichten ontbraken uit de safekiuizen biljetten met een waarde van enkele hon derdduizenden dollars. De po litie zei echter dat de buit in totaal wel 7,2 miljoen dollar kar. bedragen. Zes gemaskerde mannen drongen de bank binnen via een geforceerde achterdeur, kort voor de laatste personeels leden na hun dagtaak naar huis zouder gaan. De bedienden werden be dreigd met revolvers en zorg vuldig gekneveld. Daarna boorden de rovers een gat in de deur van de bankkluis. Een aantal privé-brandkluisjes werd leeggemaakt. Volgens een zegsman var de Bank of America hebben de rovers echter nog veel geld onaange roerd gelaten. De geknevelde bankbedien den werden pas later ontdekt en bevrijd door nachtwakei's, die op hun ronde verschillende banken moesten bezoeken. In de eerste opgave van de puzzel Audet Hand in Hand (zie Vrij uit) is een getal verge ten. In het vakje onder 32 moet het getal 37 worden ingevuld, corres ponderend met: 37, U- ti.iiise groet.

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 1