DE BOL Bestedi toto- ei lotto ge DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND Titel strijd beslist of niet? Steffie Transfer Climax Risico SdoRT STEM ZATERDAG26APRIU97£ AMSTERDAM - Morgen Ajax-PSV in het Olympisch stadion wordt het voetbal kampioenschap van Neder land beslist of niet? Het kan. Als PSV wint is de club met nog slechts twee thuiswedstrijden in het vooruitzicht - praktisch kampioen. Maar als Ajax wint, of de topper eindigt in remise dan profiteert Feye- noord, dat morgen tegen Wageningen speelt. Bij een zege van Ajax, telt zelfs Ajax nog mee. De competi tie zindert drie weken voor het einde van spanning. Aan de vooravond van de grote topper van morgen gingen onze verslaggevers Leo van de Ruit (Ajax) en Giel Hendrix (PSV) een kijkje nemen bij de clubs die morgenmiddag om twee uur op de grasmat van het uitverkochte Olympische stadion tegenover elkaar zullen staan. VOOR PSV KWESTIE VAN ALLES OF NIETS (Van onze verslaggevers) EINDHOVEN - „Voor ons wordt het tegen Ajax een kwestie van alles of niets", zegt PSV verdedigende aanvaller Harry Lubse. „Vanaf het begin van deze competitie heeft bij ons het behalen van het landskampioenschap pri mair gestaan. Met nog drie wedstrijden voor de boeg dan zit dat erin. Wij hebben tenslotte het kampioenschap in eigen handen". Lubse zelf maakt een uitstekend seizoen door. Als teruggetrokken spitsspeler speelt hij meestal achter van der Kuylen en Edstrom. Hij is een soort geheim wapen van PSV geworden. Vandaar ook, dat trainer Kees Rijvers hem afgelopen woensdag wilde sparen en hem tegen Dynamo Kiev op de reservebank zette. Rijvers: „Het is voor ons van het grootste belang, dat een Lubse in ieder geval zondag fit is als we tegen Ajax spelen". Toch moest hij in de tweede helft opdraven om Willy van der Kuylen te ver vangen. Op eigen verzoek min of meer. Lubse: „Toen Willy geblesseerd raakte zei ik onder de rust tegen Rij vers, dat ik er best in wilde, om mezelf even te testen. Ik had namelijk sedert het duel tegen de Graafschap last van een knieblessure. Nu die test is uitstekend verlopen. Ik voelde geen pijn meer, tot het moment dat ik er een trap tegen kreeg. Maar ik ben niet bezorgd. Ik zal heus wel kunnen spelen tegen Ajax". Hoe belangrijk de landstitel voor de Einhovenaren is, bleek woensdagavond wel. nadat de ploeg uitgeschakeld voor de Eu ropacup II finale. Het waren geen treurende PSV-ers die het stadion verlieten. Er werden grappen gemaakt en er werd ge dold. Adrie van Kraay vertolkte de mening van de selectiegroep als hij zegt: „Natuurlijk bete kent het missen van de finale voor ons financieel een verlies, maar ik meen dat dit ruim schoots gecompenseerd zal worden als we kampioen wor den. Uiteraard heeft PSV geknokt voor die finale, maar het feit dat morgen het beslissende duel voor de deur staat telde nu een maal zwaarder Lubse „Na tuurlijk waren we teleurgesteld Maar we stonden heel anders tegenover die wedstrijd Wij hebben begin deze week vrij rus tig getraind en Dynamo Kiev was voor mij gewoon de climax van de training voor de ontmoe ting met Ajax En trainer Kees Rijvers reageerde met „Och die finaleplaats hebben wij in Kiev al verspeeld, het kampioen schap leeft heel erg onder de spe lers en daarom is de teleurstel ling met groot En trouwens, we hebben al zoveel ups en downs meegemaakt, dat wij ons hier door met uit het veld laten slaan. Wij gaan gewoon door" Hoewel PSV vanaf het begin van de competitie alleen de landstitel voor ogen had, en ook steeds aan de top van de ranglijst te vinden was, is de huidige situatie voor Harry Lubse enigszins verras send. Lubse „Ergens hebben we toch wel een portie geluk gehad. Wij hebben tot nu toe immers dertien punten verspeeld en staan nog altijd een punt voor Als wij verloren, verspeelden Ajax en Feyenoord ook punten. Dat noem ik mazzel hebben. Tekenend voor de verbeten heid waarmee PSV op de land stitel jaagt is misschien wei het feit, dat doelman Jan van Beve- ren in de afgelopen weken twee keer een trap tegen zijn hoofd kreeg en met een groot verband om zijn hoofd toch verder speel de „Ja," meent Harry Lubse, „Als je zo fanatiek voor iets vecht neem je grotere risico's dan normaal en de kans dat je dan een blessure oploopt is ge woon ook groter Maar wat wil je, als je kampioen wilt worden zul je er iets voor moeten doen, of dacht je soms dat Ajax en Fe yenoord zomaar een stap opzij doen, omdat zonodig eens een andere ploeg kampioen moet worden?" Over de wedstrijd tegen Ajax zelf willen de PSV- ers zich met uitlaten. Trainer Kees Rijvers geeft slechts een diplomatiek „het wordt een moeilijk duel" te horen. En Harry Lubse: „Wat moet je daar van zeg gen. Geloof maar gerust dat Ajax er alles aan zal doen om ons te laten struikelen. Zor gen maak ik me echter niet. Ik reken erop dat wij zondag uitstekend voor de dag zullen komen, in de topduels zijn we er wel. Dat hebben we al bewezen tegen Feyenoord. Een ding is wel zeker, we moeten spelen om te winnen. Aan een gelijk spel hebben we niet veel. Feyenoord heeft immers een beter doelge- middelde. En je kunt nu wel stellen, dat Feyenoord zon dag nog niet gewonnen is bij Wageningen en dat de Rot terdammers ook nog naar Twente moeten, maar daar schiet je weinig mee op. Je moet proberen de zaak in ei gen hand te houden. En dan geldt maar een ding: winnen van Ajax. Harry Lubse de sjouwer in de PSV voorhoede. Arno Steffenhagen „PSV ligt ons wel" jvan een van onzer verslaggevers) AMSTERDAM - In de Amster damse Watergraafs Meer, waar Ajax altijd het gesprek van de dag is, merkt men nauwelijks iets van de spanning voor de grote topper Ajax-PSV van morgen in het Olym pisch stadion. In het restaurant van het Ajax-stadion maken de suppor ters - terwijl de spelers over het trainingsveld draven - drukte over hun slechte of goede kaarten bij het klaverjasspel dan over de komende wedstrijd, waarin de door hen aan gebeden club de allerlaatste kans op de landstitel kan en moet grijpen. Daar in de Watergraafs Meer komt de verslaggever het laatste beetje lef - dat in het veld van de Ajacieden steeds minder te zien is - tegen. Ajax en zijn aanhang beschouwden de topper tegen PSV als een „gewone" wedstrijd. „In feite hebben we de laatste kans bij de Graafschap (afge lopen zondag, 0-0) verspeeld. We zien wel wat het wordt", is een alge mene kreet. toch zal Ajax er morgen alles aan doen. Want na een pechvolle eerste competitie helft, waarin door blessures de prestaties bepaald matig waren, kregen de Amster dammers in het tweede part van de competi tie het geluk in de schoot geworpen. Feye noord en PSV verspeelden zoveel punten, dat Ajax dichterbij kon komen en kon bij blijven. Dat is niet in het minst de verdienste van de gelegenheidsmiddenvelder Arno Steffenhagen. de Duitse vleugelspits, die na twee jaar toekijken vanaf de reservebank plotseling op een bewonderenswaardige wijze de beste middenvelder van Ajax werd. Gouden greep Arno Steffenhagen - hij scoorde al acht compelitiepuntcn - vindl dal Ajax op dit geluk moet blijven gokken. Hij zegt: „We moeten doorgaan tot het uiterste. Dit is zo'n rare compe titiedatje nooit weet hoe het zal aflopen Daarom ook zullen we er alles aan doen om PSV te vers laan. Dit is onze laatste kans, al is die voor een deel bij de Graafschap verknoeid Het is voor mij ook onbegrijpelijk dat wc na zo'n goede wedstrijd als tegen AZ '67 plotseling weer zo slecht speel den. Steffenhagen, getrouwd met de Zuid- Afnkaanse Colleen, voorspelt een 3-1 zege vooi Ajax „Ik denk wel dat dat de uitslag wordt Als ik zou weten hoeveel doelpunten ik zelf maakte, dan wist ik de uitslag precies Het spel van PSV ligt ons wel Ajax heeft niet vaak van PSV verlo ren en ook dit seizoen in Eindhoven zat een over wtnningerdik in voor ons. De vraag is hoe PSV de slijtageslag tegen de Russen heeft verwerkt Hei feit dat Lubse toen gespaard werd voor de wed strijd tegen ons zegt mij met veel Om in zo'n topper te winnen moet je met elf spelers goed voetballen. Het kan zijn dat de PSV-ers nog mei over de teleurstelling heen zijn. Het is ook moge lijk dat ze door de uitschakeling voor de Europa-cup een extra stimulans hebben gekre gen voor de wedstrijd tegen ons Arno Steffenhagen voelt zich uitstekend thuis bij Ajax Voorat nu hij elke wedstrijd in de basi sopstelling staat. Steffenhagen. de laatste maan den liefkozend „Steffie" genoemd in Amsterdam, vertelt: „Ach, ik heb het bij Ajax nooit beroerd gehad Ajax is een plezierige club en ik kan me altijd goed aanpassen De Amsterdamse mentali teit ligt mij wel Bovendien vind ik Amsterdam een leuke stad Hoewefzijn contract nog doorloopt tol hel eind van het volgende seizoen en hij met plezier hij Ajax voetbalt, is Steffenhagen op het ogenblik toch druk doende weg te komen. Steffenhagen wil graag terug naar het buitenland en daarom voert hij dezer dagen onderhandelingen met ver schillende clubs. Welke dat wil hij niet zeggen Maar, voegt hij er aan toe. het zijn clubs die al eerder belangstelling voor mij hebben getoond Als ik me kan verbeteren hen ik weg Dc clubs waai Steffenhagen eerder dit seizoen mee onder handelde, waren :V1SV Duisburg. Ft Koln en VER Stuttgart. De club waartegen Steffenhagen uit stekend debuteerde als middenvelder Steffen hagen scoorde hij die gelegenheid - hij speelde slechts de tweede helft - twee doelpunten Sinds dien ligt hij weer goed op de markt. „Daarom hen ik belust op een goede prestatie tegen PSV Ik zal me ervoor leeglopen" In de sport is spreken lood en zwijgen oud ijzer. Zegt onze nationale top der duinen Willem van Hanegem, dat hij het voor Oranje af laai weten. Nooit, nooit weer. Hij zegt het, draait zich om en stapt als een Friese stoelt. jesklok van het toneel af. Op komt Henk Burgwal. Hij knipt één oog veelbe tekenend dicht. Daar is ook Willem de Loerd- raaier weer. Hij had het niet geweten, maar Opa Burgwal heeft hem na uitgelegd, dat de tucht- commissie van de KNVB, ofschoon niet koninklijk goedgekeurd, toch auto noom schorst en Willems gele toom dus niet tegen Oranje vlammen mag. Na enig zwaar denken snapt Willem 't, stelt zich weer beschikbaar en een kin derlijke glimlach siert zijn fraai omlokt Cari- bisch gelaat. In geen ander middel van bestaan, de politiek altijd- daargelaten, wordt zo ontiegelijk veel ge zwetst als in de sport. De sportman is niet dommer dan de gemiddelde leek en kan dat ook moeilijk zijn. Neen, daar moeten we het niet zoeken We zoeken en vinden het in de omstan digheid volgens welke zelfs het meest luide ge bral van de sportman ge meenlijk ongestraft blijft. Zegt Willem, dat hij niet meer voor Oranje speelt. Een botte, provocerende, uitdagende en nergens op lijkende uitspraak. Wel doet het volk Het volk weent om het in de knop gebroken leven en smeekt Willem te blijven meer en meer. Wat doet het mede-opperhoofd Burg wal? Die speelt voor peet oom en strijkt de plooien glad. En wat gebeurt als wijze George zijn fami- liemoeilijkheden op tafel gooit. Dan koopt Henk een laat paasei en strijkt George door zijn kuif. Mag het wellicht óók wat geld gekost hebben Zo bederf ie de markten ploeg je je eigen aanloop om. Neem, dat een hoge piet in een zaak zegt, dat hij weggaat. Hoeft ie met eens meer uit te duiden waarom, want het koor valt meteen in met: „Wij willen u niet in de weg staan en vergeet je para plu niet." In de sport ech ter gaat iedereen op de knieën liggen om de voe ten eau derebei te wassen. Hij laat zich voeden en voeren, onderwijl zijn ho vaardij en zijn eisen op schroevend. Vandaar dat de sportvloot samenges teld is uil een zooitje trek schuiten. Vandaar dat elf tallen die in de losse ver koop tientallen miljoenen zouden opbrengen geen barst presteren vanwege de lamlendigheid der hooggeëerde en totaal verwende vedetten. Ik hou met van Rvnus Michels en ben met eens aan hem gehecht, maar neem nog altijd mijn pel af voor zijn grootste daad: Rinus had eens het lef een balsturige Johan Cruyff op het straf- en reserve bankje te zetten.Wat Oranje zonder Knobel en zonder Van Hanegem (je durft er gewoon niet aan te denken) presteren zou'' Helemaal niets minderen waarschijnlijk zelfs iets meer dan met Knobel is een kei en Van Hanegem is. pak weg. twee keien. Maar zowel George als Willem kun je niet een dag, maar alle dagen mis sen Zodra je ineen collec tief een man niet missen kunt, zit je goed fout En een ieder die dat met on derschrijft. wordt bij de zen ontslagen Want als je uit bet voerbalcollectief. uit het elftal dus, een mannetje wegpikt, en er een ander mannetje voor m de plaats poot. dan ver ander je de hele zaak door door Zo ge zien kan een elftal er op vooruit gaan als het be roofd wordt van zijn twee beste spelers, al zou ik met zwart op wit willen bewe ren. dat Oranje wereld kampioen zou zijn gewor den als Cruyff en os Wul- lem er naast hadden ge staan Alhoewel Bij voethal is er slechts een onmisbaar De lede ren bol JAN WINTRAECKEN N (Van onze sportredactie) BREDA - Op heel wat eredivisievelden zal het morgen beslist niet aan de nodige spanning ontbre ken. Zeker niet op de vel den van NAC. Wageningen en Sparta waar de drie ploegen die voor degradatie in aanmerking komen in het strijdperk treden. De Bredase eredivisionist moet het morgen opnemen tegen Go Ahead Eagles dat zich via overwinningen op SPE ENS ER ENSCHEDE (ANP) - Het bl donderdag tijdens het toernoc tafels wordt gedemonstreerd, tegenstanders achter te laten geen carotte, maar heeft zijn In de algehele malaise deelde andere deelnemers uitsteekt verzet van André van Ham, Na drie ronden mogen nog slechts drie spelers aanspraak op de titel maken: Christ van dei Smissen. Henk de Kleine en Piel Vet. Van der Smissen echtei heeft nu al een ruime voor sprong in moyenne en het lijkt ei dan ook opdat slechts een zwart inzinking de man uit St.- Willebrord van een tweed J kampioenschap in het bandsto ten kan afhouden. Van der Smissen, zeker niet ir topvorm door allerlei militairt beslommeringen, had met d< Noordhollander André van Harr aanvankelijk veel moeite. Dt anders onverstoorbare Braban der werd zelfs op een gegever moment nerveus toen Van Han in de achtste beurt dooreen serii van 15 flinke afstand van hen nam 48-87 Een sensatie hing it de lucht, maar kwam toch niet In de eerste plaats omdat de 25 jarige debuterende Van Han sterk terugviel en de weelde var een voorsprong op de favorie niet kondragen, ten tweede om dat Van der Smissen toch weet de stoïcijnse biljarter werd ei wist dat Van Ham voor hem toet teen fatale dwarsligger zoi unnen zijn. maar hooguit eei brutaal tegenstribbelend tegenstander, die zijn eigen kan sen hoger schatte dan de reali DEN HAAG (ANP) - II bestuur van „de nationu! sporttotalisulor" heeft m nisier Van Doorn van Cu tuur. Recreatie en Maal schappelijk Werk het best< dingsplan van de netto U| brengst van de toto- en lotli gelden over de periode I sej tember tot en met 31 deeer her 1871 doen toekomen. T vens heeft hel bestuur de m nister de plannen voor e< aanzet van de verdeling vo 1875 let hand gesteld. In do lual.lt* vier maanden vi 187 4 waarin tnlo en lollo (lui elkaar draalden werd in tnlu ruim 75 miljoen gulden ingelej U 75 11X6 2811 Van dal bedr bleef na aftrek van prijzen kosten (ruim 43.5 miljoen) 31.533 707 over voor de verf ling l>e ruim tl miljoen wo verdeeld in een verhoud 70 21 lussen enerzijds de sp en livhamelijke vorming en dempt, cull uur. nnnlschapp lijk welzijn en volk.gezondhe Vinii dc sport en lichamelij vorming is bijna 25 miljoen t schikbaar (24 011620) De a deresei toren krijgen een bedi van 6 622 078 Van hetge voor de sport en lichamen vorming te verdelen isgaat ru zes miljoen naai despnrtvere gingen ik procent van de init io .1- .v. tot .port en lichart it on m11|i luk.

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 18