ustige viering 25-jarig estaan van RMS-republiek erkende jongeren erken graag Man van het jaar Rijkspostspaarbank UIDMOLUKKERS NAAR DEN HAAG EN NIJMEGEN „V erstandhouding Koningin-Den Uyl harmonieus" RECHT Voor iedereen een eigen spaarvorm. Let op de zeerhoge rente bij de Rijks postspaarbank Gewoon sparen Termijn sparen uw nationale spaarinstelling DGBS binnenland [ONDERZOEK IN UTRECHT Meer leden voor Bond tot Redden van Drenkelingen Oproep aan vrouw voor verovering machtspositie Jeugd sparen SATERDAG 26 APRil, ZATERDAG 26 APRIL 1975 ithandelsgebouw te Rotte,. I treding mogelijk) voor haal t de Terheijdenseweg 445 nlijk onderhoud verstrekt I te maken met onze vest |55 of 's avonds na 19 uur ige en velours en andere 7t-tfme basis is mogelijk). onderhoud verstrekt. Wij iken met onze vestiging te avonds na 19 uur tel - 010-181303. mburg. Irt van smeermiddelen len aan industriële be- samenwerking met Be dewerker in de leeftijd >che belangstelling en wenselijk en strekt tot ping wordt ruime aan- en, die centraal wonen oen - op basis van lir beschikking gesteld. hreven en bevattende eiding en zakelijke er- e scholen voor LHNO en asrooster AR, 14 tot 16 lestijden <unnen ook combinaties n. 'orden binnen 10 dage" traat 22. Breda. 13 17 (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG/NIJMEGEN De viering van het 25-ja- tig bestaan van de Repu bliek Maluka Selatan is gis teren zonder incidenten ver lopen. Naar Nijmegen wa- en 1500 aanhangers van ge neraal Tamaela gekomen Coor het jubileumfeest en in j)en Haag kwamen zeker tevenduizend leden van Zuidmolukse gemeenschap en uit heel Nederland bij en. Onder hen bevond zich fjr. J. Manusaina. In Den Haag begon de vie- Bng van het 25-jarig jubileum jiet een herdenkingsdienst in je Valkenboschkerk- Zowel End de kerk als in de buurt tan de Houtrusthallen waar de pst van de dag zou worden ioorgebracht, was weinig poli ce op de been. Tijdens het openingswoord n de Houtrusthallen zei drs- flual. voorzitter van het vijfde Jïstrumcomité. onder andere lat de Zuidmolukkers een lan ge adem hebben en dat ze uilen doorgaan tot het ideaal i bereikt. Ir. Manusama wees ièr onder meer op dat „de situ (ettie waarin wij na 25 jaar jtrijd verkeren somberder is tol ooit. De Nederlandse re- lering heeft duidelijk ver- Baard dat voor haar de politie ke situatie heeft afgedaan en dat zij alleen nog bereid is die Zuidmolukkers te helpen die naar Indonesië terug willen. „Volgens Manusama staat het volk van de Zuid-Molukken er nu alleen voor. Aan het eind van zijn toespraak zei de pre sident van de EMS in balling schap dat 1975 het jaar van de bezinning moet worden. De Zuidmolukse jongeren nemen ten aanzien van het RMS-streven een radioaler standpunt in dan ir. Manusa ma. Woordvoerder Max Noya van de Vrije Zuidmolukse Jongeren zei tijdens de bijeen komst in de Houtrusthallen dat het radicaliseringsproces onder Zuidmolukkers zal door zetten als de Nederlandse re gering haar beleid niet wij zigt. „Net als iedere Zuidmo- lukker zijn wij tegen lichtzin nig geweld, maar onze achter ban ziet er geen gat meer in. Als de traditionele methoden blijven mislukken is het mis schien nodig de Nederlandse regering toch met geweld wakker te schudden. Noya be schuldigde de Nederlandse re gering van een-arrogante hou ding jegens Zuidmolukkers in Nederland. Om ongeveer kwart over zes eindig'de giste ren de bijeenkomst in Den Haag met het strijken van de Zuidmolukse vlag en het zin gen van bet volkslied. De Haagse politie die goed was voorbereid op eventuele rellen hoefde niet in actie te ko men In Nijmegen kwamen bijna Tijdens de viering in Nijmegen maakte generaal Tama ela een dansje met enkele andere Zuidmolukkers. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT De meeste „werkende jongeren" hebben geen broertje dood aan wer ken. Ze zijn veelal tevreden over de omstandigheden waar onder ze moeten werken. En zien als regel in hun beroep wel toekomst zitten. Hoewel die toekomst ze meestal wat I vaag voor ogen staat. Maar voor de jongelui, die een leer- hng-contract hebben, is dat al lemaal wat duidelijker dan voor hun leeftijdgenoten die via het vormingswerk probe ren nog wat bij te spijkeren, ■he jongelui van dc Leerling stelsels hebben vaak al vaste Plannen voor het volgen van vervolg-opleidingen. Dat staat allemaal in een studie over zo'n 300 werkende meisjes en jongens in het Utrechtse. Een onderzoek, dat ■s uitgevoerd door de sociaal- Ppagogen van de Utrechtse f. universiteit. De jongelui vari eerden in leeftijd van 15 tot 18 jaar. Opvallend is dat van de jon- -Sens zo'n 70 procent de oplei dingen na de lagere school I met heeft afgemaakt. Bij de meisjes gebeurt dat met zo'n I procent. 25 procent van de I Jongens ging op 14-jarige leef- B «ld van school. Waarmee voor die groep werkende jongeren 1500 Zuidmolukkers bijeen in het concertgebouw „de Veree- niging" Ruim 100 RMS-mili- tairen in camouflagepak ston den stram in de houding toen 's mongens om halftien hun leider, generaal D. Tamaela bij „de Vereeniginig" arriveer de. Hij werd vergezeld door een aantal familieleden, onder wie zijn 8-jarige zoon Richard, eveneens in militair uni form. De herdenkingsbijeenkomst vele toekomstmogelijkheden werden afgekapt. In het vormingswerk stellen jongens vaak vertrouwen in de vormingsleiders. Dat is wat minder gunstig bij. de jongelui,, die in de Leerlingstelsels zijn opgenomen, ten aanzien van hun leerkrachten. Die jongelui zouden het op prijs stellen door die leerkrachten in de omgang min of meer als gelij ken tegemoet getreden te wor den. Ze vinden het fijn vrij uit te kunnen spreken over allerlei zaken, die hen beroe ren. De meeste jongeren vinden dat ze door hun ouders best begrepen worden. De ouders zijn voor de meesten hunner de eerst aangewezenen om problemen mee onder de loep te nemen. Afspraken over de besteding van het loon, over het tijdstip van thuiskomen enz. worden tussen ouders en jongeren meestal tot tevreden heid van de jongeren getrof fen. De verhouding met werk gever en collega's zien deze jongelui overwegend als zake lijk en beleefd. De overgrote meerderheid van die werken de jongeren ervaart het werk als overwegend positief, hoe wel ze daarbij voor zover het de leerlingenstelsels betreft, vaker tevreden zijn over him werkomstandigheden dan de jongeren In het vormings werk. DEN HAAG (ANP) Het aantal leden van de Koninklij ke Nederlandse Bond tot het redden van drenkelingen be droeg midden 1974 totaal 28.444. Het jaar daarvoor telde de vereniging ruim 26.600 le den. Bijna eenderde deel van de leden is 19 jaar en ouder, jonger dan 10 jaar zijn rond 5400 leden en de leeftijds groep 10-15 jaar omvat onge veer 10.000 jongelui. De groep 16-18 jaar wordt gevormd door hijna 3000 leden. LONDEN (Reuter) Twee vooraanstaande vrouwelijke politici, mevrouw Margaret Thatcher in Engeland en me vrouw Francoise Giroud in Frankrijk, hebben de vrouw opgeroepen zich machtsposities te veroveren. Mevrouw Thatcher, leider van de Britse conservatieve partij, en mevrouw Giroud, Frans minister voor zaken van de vrouw, zeiden op, een in Londen gehouden congres on der de titel „Vrouwen en Macht", dat de vrouw zich po sities in traditioneel mannelij ke bolwerken als de politiek en de industrie moet verove ren. „De toegankelijkheid tot po sities van macht voor de vrouw zou grote weerslag heb ben op de internationale be trekkingen", zei mevrouw Gi roud. Mevrouw Thatcher zei: „De verdediging van en de vrede in de wereld zou voor vrou wen nog belangrijker kunnen zijn dan voor de man, omdat hen hele gezinsleven erdoor wordt aangetast" begon gistermorgen om zeven uur met het hijsen van de RMS-vlag. De organisators had'en uitdrukaklijk ver klaard de bijeenkomst geen militair karakter te geven. De Nijmeegse politie had zich op alle eventualiteiten voorbereid- Ruim 200 man schappen van elders zijn voor assistentie beschikbaar ge steld. Nadat er gistermorgen een melding binnenkwam dat ter roristen naar Nijmegen onder weg zouden zijn heeft de poli tie alle wagens met Zuidmo lukkers gecontroleerd. De in valswegen werden extra be waakt. Er deden zich echter ook hier geen moeilijkheden voor. De burgemeester van de Belgische gemeente Brasschaat (bij Antwerpen) heeft giste ren een samenscholingsverbod afgekondigd voor meer dan vijf personen. Die maatregel hield verband met de jubi leumviering door de Zuidmo lukkers in Nederland. In Brasschaat woont de con sul van de Indonesische repu bliek in België. Het stadsbe stuur van Brasschaat vreesde dat Zuidmolukkers de Neder lands-Belgische grens zouden overschrijden om voor de wo ning van de consul te betogen. De straat in Brasschaat waar de Indonedische consul woont is de gehele vrijdag afgezet door de Belgische rijkswacht. In de woning van de consul wordt de wacht gehouden door een politieman. (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM De ver houding tussen minister-presi dent Den Uyl en koningin Ju liana vertoont een zekere overeenkomst met die tussen dr. Drees en koningin Juliana. Hoewel drs. Den Uyl niet het type van de Oranje-socialist is, maar evenmin een belijdend republikein, sluit hij aan bij de traditie-Drees op grond van persoonlijke sympathie, die sterk naar buiten is gekomen in zijn radio-toespraak naar aanleiding van het regerings jubileum van koningin Juliana in september 1973. Dit schrijft de parlementair redacteur H.A. van Wijnen in zijn -erschenen boek „Van de macht des konings" over „my the en werkelijkheid van de constitutionele monarchie''. Volgens Van Wijnen is de ver standhouding tussen de konin gin en de socialistische minis ter-president harmonieus en gebaseerd op een aan beide kanten bestaande „functione le" achting en persoonlijke waardering. Die toestand wordt, aldus de schrijver, be heerst door politieke ironie: onder het premierschap van de socialist Den Uyl is de constitutionele bewegingsvrij heid van de koningin c.q. het koninklijk huis groter dan on der het bewind van zijn voor ganger Biesheuvel. „De ongecompliceerde ma nier van omgaan die de ver houding tussen premier den Uyl en koningin kenmerkt is minder het gevolg van grotere insahdklijkheid aan de zijde van het kabinet dan van de behoefte aan probleemvermij ding". aldus Van Wijnen. Vol gens hem is Den Uyl, politiek gesproken, „niet geïnteres seerd" in moeilijkheden met het koninklijk huis. „Wat goed is voor het koninklijk huis is goed voor het kabinet-Den Uyl". Ten aanzien van het in de regering halen van de PvdA in 1973 stelt Van Wijnen vast dat de koningin er niet onver schillig voor was dat een par tij met zo'n grote aanhang en met zo'n reservoir aan kwali teit als de PvdA, ruim zes jaar buiten de regering was geweest. De meeste politici die in de formatie een rol hebben gespeeld waren ervan overtuigd dat de koningin de PvdA bewust in de regerings vorm heeft willen betrekken. „De koninin was hevig ver ontrust door de effecten van de polarisatie en zij zag in de „terugkeer" van de PvdA een bijdrage tot een vermindering van de tegenstellingen. Het optreden van een kabinet-Den Uyl kon daarvoor de conditie scheppen", aldus de schrij ver. Krachtens een verordening steunend op de Advocatenwet is iedere gehuwde mannelijke advocaat verplicht deel te. ne men in het door de Orde m het leven geroepen Weduwe- en Wezenpensioenfonds. Men achtte het namelijk in strijd met de eer van de stand van advocaten indien een advoca ten-weduwe in armoe achter blijft, ook al moge dam armoe de (voor de individuele mens) geen schande zijn. Aldus de memorie van antwoord inzake de uitbreiding van de veror dende bevoegdheid in de Ad- vocatenwet Nu teas er onlangs een advo caat die weigerde zich bij dat pensioenfonds aan te sluiten. Daartoe voerde hij een aantal „onoverlcomenlijke, principiële" bezwaren aan. Één hiervan heeft niet nagelaten diepe in druk op me te maken. Het hield in dat de verordening zich uitsluitend richt tot de mannelijke advocaten en de vrouwelijke collega's niet in het pensioenfonds betrekt. Waarom -zo vroeg hij zich erf de vrouwelijke advocaten die bij hun verscheiden een treu rende man achterlaten van de ze regeling uitsluiten! Hij noemde dit een vorm van dis criminatie van de vrouwelijke collega. Hier derailleerde onze man, dacht ik. Immers niet de vrouw doch de man, namelijk de weduwnaar, is de dupe. Hier wordt de man gediscri mineerd. De zauk belandde bij de Raad van Toezicht. Dit tuchtcollege verwierp het bezwaarDe Raad zag er helemaal geen discriminatie in. Integendeel hij beschouwde het als geheel in overeenstemming met wat hier te lande op het gebied van wettelijke of particuliere bedrijfs-jpensioenvoorzie- ningen gebruikelijk is. Immers -aldus nog steeds de Raad- verschaffen deze in het alge meen wel een weduwepensi oen maar geen weduwnaars pensioenHi hoger beroep sloot het Hof van Discipline zich blijkens zijn beslissing d.d. 23 juli 1974 1) bij deze zienswijze van de Raad aan. In het boekje „Vcm weduwen- verbranding tot weduwenpen- sioen" 2) wordt het weduw naarspensioen gerangschikt onder de illusies van het ma gische jaar 2000. Daar lijkt het inderdaad op als men de uit spraken van bovengenoemde juristen-colleges leest. Maar in het zelfde boekje wordt ge constateerd dat het aantal Icastwinnende gehuwde vrou wen gestadig toeneemt. En wordt verder de veronderstel ling geuit dat bij een door gaande trend in deze richting er moeilijk te ontkomen zal zijn aan een voorziening voor de hulpeloos achterblijvende manMaar er is meer dat in de goede richting wijst. Als ik de krant mag geloven (en waarom zou ik dat niet doen?) heeft het Nederlandse toneel sinds I september 1974 een weduwnaarspensioen inge voerd terwijl de architecten zulks reeds in een vroeger sta dium deden. Nog belangrijker is dat een grote bedrijfstak, namelijk de metaalindustrie, het weduwnaarspensioen in de loop van dit jaar heeft geïn troduceerd of zal introduceren. Hoe professioneel conservatief de juristen ook mogen zijn, zij zullen in dezen op de duur niet achter kunnen blijven. Het j aar^van-de-vrouw moge nog zo sympathiek zijn, .het neemt niet weg dat wij als mannen onze belangen niet mogen ver waarlozen. De grote verdienste van de advocaat die ik in de aanvang van mijn verhaal ten tonele voerde is dat hij de moed vond in dit behoudende gezelschap op te komen voor de manvoor de weduwnaar. Ik dacht dat het derhalve al leszins gerechtvaardigd was hem de titel te verlenen van „man-van-he t-jaar". D'OUWE 1) Advocatenblad maart 1975. 2) Uitgave 1975 Nat. Nederlan den Levensverz. mij. Rotter dam. Een van de overvallers in Stockholm wordt de han den op de rug geboeid het Karolinska-ziekenhuis van Stockholm binnengedragen. Een bewapende politieman volgde hem tot in de opera tiekamer. (ADVERTENTIE) RPS- boekje RPS- spaar- rekening (zonder boekje) Rente rekening (voor houders van een postrekening) Direct opvraagbaar zonder kosten 5 5 5 Plus rekening (voor houders van een postrekening) Over elk op te nemen bedrag wordt 1% in rekening gebracht Zilvervloot sparen met 10% premie Beleggingsrekeningen met opzegtermijn le inleg minimaal f 1,000,-; voor jongeren t/m 20 jaar f 100,- Opzegtermijn 3 maanden Opzegtermijn 1 jaar Opzegtermijn 2 jaar Opzegtermijn 3 jaar Beleggingsbewijzen coupures van f 1.000,- en f 5.000,- 3 jaar vast 4 jaar vast Wilt u meer weten? Ook over de direkte opvraagbaarheid van het termijnsparen? Bel gratis 0017 Vraag informatie bij het postkantoor Schrijf - zonder postzegel - naar de Rijkspostspaarbank, Amsterdam

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 15