GOEDE KRUIWAGEN weedse politie jaagt op eden Baader-Meinhof Wereldraad AKZO accepteert actieprogramma J)eel III kentekenbewijs voor 76 van ander papier Vfic gaJermtJitüiV MIK SAMENWERKING MET PvdA Conflict in VVD-top BRITSE SOCIALISTEN OORDELEN OVER LIDMAATSCHAP VAN EEG A AANSLAG OP DUITSE AMBASSADE 4 'DE RIJDENDE AMERIKAAN' PHILIPS kleuren. ilingen straaten gmlj bv mat zijn totaal varbauwda zaak in da ginnakanstraat 133 ....dus als ja lijf ja liaf is die al een 7ps lemaaL* kleuren, [te reL. sldkunt ibel fan de rtbeeld .rustiger ran on- met uw alleen •de rden, raaer ibelang- l plezier ïps. 1 inkzij de mdelaar. 3N0S pleit voor verhoging oniroe ge Wan Nelle wil Droste overnemen Te weinig actie Vraagteken Helmut Schmidt Kijk: je wordt er wijzer van Roofoverval in Den Haag 6JERDAG 26 APRIL 1975 15 19 ra Ie hartsweer! elefoon 01130 - 18 20* mei of zonder verhuu' hilversum (ANP) De irieel-ei'onomisch comnus- «ns van de NOS, drs. Ch.E van der Ploeg, heeft gisteren fa, een vergadering van het NdS-bestuur gepleit voor een rerhoging van de omroeplnj- Irase per 1 januari 1976, zoals ni eerder deze week reeds ■ebben gemeld. Hij voor liet grote tekorten in de om- ^■epfinunciën, die in 19<6 en fe77 nog wel door de reserves, dit jaar 150 miljoen bedra- T, kunnen worden gedekt, naar die in 1978 zullen zijn [tgeput- Drs. Van der Ploeg That de tekorten op 6i mal iën in 1976. op 141 miljoen in "7 en 214 miljoen in 1978. ■botterdam-Haarlem 1Koninklijke Droste Fabrie- ,en n Haarlem en Erven de fed. J. van Nelle in Rotter- i onderhandelen over de —■«verving van het aandelen- Epitaal van Droste door van Helle, aldus een communi- Iré. |De beide bedrijven ver achten dat aansluiting van (roste bij het Van Nelle-con- Jbi een gunstige invloed zal ■ebben op de positie van de ïvee ondernemingen op de larkten en daarmee op de Ïntmuïteit van de bedrijvig- iend. Lage Mierde. Zonder goe de kruiwagen red je het niet in het leven, zou het huwe lijksmotto kunnen zijn van de 26-jarige Ad Swaanen en zijn 19-jarige bruid Mieke Diercks, die gisteren in het Brabantse Lage Mierde naar het gemeentehuis werden gekruid. In 't kort HET comité Jongerenhuisves- ting in Utrecht heeft aan de Utrechtse gemeenteraad ge schreven, dat b. en w. snel moeten beslissen over de aan koop van zeven panden voor de huisvesting van alleen staande jongeren. JAPAN wil nieuwe jagers ko pen ter vervanging van de - erouderde 179 machines van het type F-104, en zal daartoe een deskundige commissie van acht man in juni naar de V.S. en vijf Europese landen stu- IN de woestijn van Neveda is een ondergrondse kernexplosie tot stand gekomen. Volgens het Amerikaanse bureau voor kernonderzoek en -ontwikke ling is er geen uitstraling ge weest van de ontploffing, op ongeveer 470 meter onder de grond, JAPANSE mannen met lang haar moeten met Ingang van volgende maand in de openba re badhuizen evenvee] voor het wassen van het haar gaan betalen als de vrouwen, zo heeft het ministerie van Maat schappelijk Werk bepaald. DE Italiaanse man en zijn vrouw zijn voor de wet vol strekt gelijk geworden. De Italiaanse Kamer van Afge vaardigden ging namelijk ak koord met een aantal wijzigin gen van het huwelijksrecht. Alleen de neo-fascisten (MSI) stemden tegen en de liberalen onthielden zich. NUNSPEET (ANP) De AKZO-wercldraad heeft aan het slot van de conferentie die hij deze week in Nunspeet heeft gehou den, een actieprogram aanvaard. In de wereldraad zitten verte genwoordigers van vakbonden uit alle landen waar AKZO ves tigingen heeft Ondanks fel verzet van de betrokken ambtenaren houdt de regering vast aan haar voornemen een aantal rijksdiensten pver het land te spreiden. Dat spreidingsbeleid blijft gericht op het noorden des lands en Limburg. Limburg en het Noorden zijn ons even dierbaar als alle andere provincies in overig Nederland. Je krijgt echter de in druk, dat in ambtelijke kringen het noorden als een somber ^rbanningsoord wordt aangemerkt en Limburg als buitenland. Hoe zouden Brabant en Zeeland in de Haagse markt lig. bn? Veel gunstiger, dunkt ons. Brabant en Zeeland kunnen J>k bijdragen tot de ontlasting van de overbevolkte randstad en liggen er wat dichterbij zodat bij een overplaatsing toch Tide contacten met familie en vrienden aangehouden kunnen forden. Zeeland en Brabant kunnen bovendien best wat extra edrijvigheid gebruiken. Waarom worden er dan van hier uit zo weinig pogingen ndemomen om rijksdiensten naar het zuidwesten overge plaatst te krijgen? Jpnieuw heeft de wereld met Ingehouden adem toegeke ken, hoe een handvol terroristen het leven van volstrekt hschuldige mensen tot inzet maakte van een misdadige chan- tagepolitiek. Uiteindelijk hebben die verdwaasden niet hun zin gekregen: de kopstukken van de Baader-Meinhof-terreur- joep, die zij vrij hadden willen krijgen, zitten nog steeds achter de tralies. Zij zelf zijn, voorzover ze de gijzelingsactie Terleefd hebben, gevangen genomen. Maar er ziin wel drie pden te betreuren en vele gewonden. De gijzelaars hebben gefaald, omdat de Westduitse rege ling niet heeft willen toegeven aan hun eisen. Bonn heeft de elangen van de rechtsstaat zwaarder laten wegen dan het le- ■Sn van onschuldige mensen. Daarmee lijkt gebroken te ziin hef de beleidslijn, die tot nu toe in het algemeen in gijzelings zaken werd aangehouden, namelijk dat het leven van de gegij- ^Zelden boven alles gaat. Niet toegeven aan terreur; geweld met geweld beant woorden. Het zijn kennelijk aanlokkelijke leuzen. Maar ze zijn met de onze. De zgn. stadsguerrilla van tegenwoordig vormt en probleem, waarvoor niemand nog een oplossing heeft ae- onden. Een oplossing, die met geweld geforceerd wordt, kan 9' un goede oplossing zijn. Althans niet voor alle gevallen. Pilaar onze mening dien! van geval tot geval bezien te worden |oe tegen gijzelaars moet worden opgetreden. In Stockholm ■ijn nu twee onschuldige mensen gedood. Hun dood zet een ■Vraagteken achter het beleid, dat door de Duitse regering in ■>eze zaak is gevoerd. (Van onze redactie buitenland) STOCKHOLM/BONN Zoals in het grootste deel van onze edities van gisteren gemeld, zijn zeven terroristen, die de Westduitse ambassade in Stockholm hadden bezet en van de Westduitse regering in Bonn geëist hadden om de gevangenen van de Baader-Meinhoff-groep vrij te laten, door de Zweedse justitie gearresteerd. De Duitse ambas sade in Stockholm is opgeblazen. Daarbij lieten drie men sen het leven. Dat waren de Westduitse militaire attaché luitenant-ko lonel Andreas Baron Von Mir- bach, die door de overvallers dodelijk gewond werd bij de bestorming op donderdagmid dag van de ambassade en de overvaller die zelfmoord pleegde omdat hij daaraan de voorkeur gaf boven arrestatie. Een gisteren gevonden ver koold lijk is geïdentificeerd als dat van liet hoofd van de economische afdeling van de Westduitse ambassade, Heinz Hillegaarl. De Zweedse regering heeft gisteren besloten vier van de Westduitse anarchisten die zijn aangehouden na de over val op de Westduitse ambassa de in Stockholm, uit te wijzen. De politie zoekt een onbekend aantal medeplichtigen die naar zij gelooft donderdag in Stockholm waren. De Zweedse politie heeft een grootscheepse speurtocht ingezet naar leden van de Baader-Meinhoff beweging naar aanleiding van liet drama in Stockholm. Alle politie-on- derdelen in het land werden in staat van paraatheid ge bracht en de grensbewaking verscherpt. In Stockholm is men er van overtuigd dat de overvallers van de ambassade hulp van buiten hebben ge had. Dit wordt onder meer afge leid uit het feit dat zich na het dramatische einde van de bezetting, een vuurgevecht af speelde. Verder is het opge vallen dat tijdens de bezetting een onbekende nog schriftelij ke mededelingen van de be weging deponeerde op de kan toren van de persbureaus DPA, Reuter en ARP. Vorige week al had de Zweedse poli tie aanwijzingen gekregen dat zich leden van de Baaider- Meinhofbeweging in Zweden ophielden. Er was toen in het zuiden van het land naax uit gekeken. Bondskanselier Helmut Schmidt van West-Duitsland heeft over dit drama in Stock holm de volgende verklaring afgelegd: „Onze rechtsstaat heeft gedurende twaalf uur voor de zwaarste beproeving uit zijn 26-jarige bestaan ge staan. Wij hebben deze snode aainslag op de rechtsstaat in samenwerking met alle deel- staatsiregeringen en de opposi tie en in nauw contact met de Zweedse regering kunnen af slaan. Zes terroristen van de groep die de Duitse ambassade in Stockholm had overvallen, zitten achter slot en grendel, de zevende is dood. Tien der twaalf gijzelaars, allen ambte naren van onze buitenlandse dienst, konden warden be vrijd. Maar het treft en be droeft ons allen zeer dat twee gijzelaars door de terroristen om het leven zijn gebracht". Hij zei dat de Westduitse ambassade onder bewaking stond toen zij werd overval len, maar dat de bewakers met wapengeweld overweldigd De bondskanselier zei, dat de 26 gevangen zittende leden van de Baader-Meinhofbewe- ging, wier vrijlating was ge- eist, negen mensenlevens en meer dian honderd voor een deel zwaar gewonde mensen op hun geweten hadden. Het besluit de eis tot hun vrijla ting niet in te willigen, zei hij, was een politiek besluit van alle betrokkenen geweest. Hierbij waren twee overwe- ADVERTENTIE) HAAG De moge lijkheid bestaat, dat het deel T v:,:; het kentekenbewijs op ue voorruit van personenauto's Voor net jaar 1976 van ander Papier zal zijn, waarbij tevens T" hetere verfsoort, en tnkt- loort zal worden gebruikt. De ■redon hiervoor is dat een aan- i jol van de huidige delen III in ■e zon verbleekt. olgens het. ministerie van I Verkeer en Waterstaat is het -nans gebruikte dee! III na irgvuldig overleg met des- undigen uitgekozen. Er is "(eciaal papier uit Engeland >or gebruikt en ook do ptaat-d-ukkert, i1P„ft aP:1-ivj_ gÈerd. ..Voor 1976 zullen we opnieuw met deskundigen rond de tafel gaan zitten om advies in te winnen", zo zei een woordvoerder. Volgens de schatting van de rijksdienst voor het wegver keer telt het, totale Nederland se wagenpark ruim 3.7 miljoen voertuigen, hoewel er bijna een miljoen voertuigen staan geregistreerd. Dat komt. vol gens Verkeer en Waterstaat, omdat in de afgelopen jaren veel geregistreerde auto's, die werden gesloopt, verdwenen zonder dat het kentekenbewijs ervan werd ingeleverd. De in- voer'"" v.' deel 111 Lepft dit «oort fetiien kunnen herstel len. v - W-\ Vakantie tussendoor naar Engeland. Hoverlloyd brengt uin 40 minuten van Calais naar COUPON Ramsgate. Niet vliegen, - gtuurt u mij a.u.b. gratis folder, Aankorrfst'in'het echte 1 dienstregeling en prijzen. Engeland. Leuke laantjes. 1 Groene tuinen. Canterbury. gta™t'. Vlakbij Londen. ir Alleen betalen voor de auto, mat all-in f 114.-*. SJÏ Versturen als briof aan; Gratis overtocht voor u en f Hoverlloyd Reservations, ■t mede-passagiers. Brabantstraat 3, Brussel, 1 Inlichtingen: uw reis- of rT Tel. 09 - 32 2219 02 25. passagebureau. tariffvoorseizoen voor auto 3,81 m U-3-¥ffn/Kn¥-¥4Wn tariefhoogseizoen,f 150,-. ^g~MM%MWMlM*MsMJ%MM MM Afgesproken is, dat de vak bonden die bij de Internatio nale van Chemie- en Fabrieks arbeidersbonden (ICF) zijn aangesloten, periodiek alle In formatie over de AKZO waar over zij beschikken aan de ICF zullen verstrekken. De ICF zal die informatie dan bundelen in een tijdschrift dat in verschillende talen zal wor den verspreid. Bondssecretaris J. de Jong van de Industriebond NVV zal op korte termijn namens de internationale vakbeweging aan AKZO de eis voorleggen dat de bonden regelmatig op de hoogte worden gesteld van alle belangrijke beslissingen die van invloed zijn op de positie van de werknemers. Verder wil de wereldraad onder andere dat er een over leg structuur' komt waarbinnen kan worden gesproken over de investeringen en de gevolgen daarvan voor de werkgelegen heid, de produiktie en het aan tal produiktdeplaatsen en de uitgangspunten voor het perso neelsbeleid. De Nederlandse vakbonden zijn inmiddels door AKZO uitgenodigd om op 16 mei het CAO-overleg te hervatten. De directie van AKZO heeft gis teren gereageerd op de verkla ringen in de pers van de heer J. de Jonig. De Jong had AK ZO ondei-meer beschuldigd van „chantagepollitiek" bij de CAO-onderhandeldnigen die gaande zijn. Als uitgangspunt voor de onderhandelingen zegt de AK- ZO-directie ondanks de ver slechterde situatie de bonden te hebben voorgesteld: een voortzetting van de volledige prijscompensatie, waarvan de kosten vermoedelijk tien pro cent zullen zijn, een verhoging vam de salarissen en/of de vakantietoeslag van een pro cent, een aanpassing van de pensioenrechten in verband met een achterstand die is ontstaan door de inflatie tot en met 1974 en verbeteringen voor oudere werknemers in de sfeer van vakantie en werktij den. De directie zegt verder dat de bonden een aanbod om een verder inzicht te krijgen in de financiële gang van zaken bjj AKZO hebben afgewezen. De directie wijst de be schuldiging van de hand, als zou een chantage-politiek zijn gevoerd, omdat die beschuldi ging ongefundeerd is. (ADVERTENTIE) POPULAIR WCTENSCHAHELLJK MAANDBLAD \OCR JONGEREN Deze maand in Kijk o.a.: Levenstekenen uit het heelal Gaat de mens aan zijn hersenen ten gronde? hoogterecord voor heli kopter De kikker is terug! Gangsters belagen de Maya-cultuur Kung Fu zonder flauwe kul Spie ken door gedachtelezen! Een abonnement op Kijk kost f 21.- per half jaar, losse nummers f 5L50. Kijk is overal verkrijgbaar in elke kiosk, boekwinkel of warenhuis. Als u zich nu abonneert krijgt u het meinummer, inclusief een fantas tische wedetrijd nog net op tijd in huis. Even een briefje (zonder post zegel) naar Kijk, Antwoordnummer 7152, Amsterdam. gingen van bel-ang; de be dreigde levens van de gijze laars in de ambassade en het veiligstellen van de levens van alle staatsburgers in de Bonds republiek. Het was volgens Schmidt al le autoriteiten duidelijk dat de gebeurtenissen in Stockholm niet vergeleken konden war den met de omst-anddlglheden waaronder 'de Westberlijnse CDU-voarzitter Peter Lorenz werd ontvoerd. Wanneer er burgers zijn die zich afvragen of de staat meer (belang hecht aan het leven van een beroeps politicus dan aan dat van gij zelaars als in Stockholm, dan zij op het verschil gewezen. De afgevaardigden verhie ven zich van hun plaatsen toen de bondskanselier de bei de om het leven gekomen gij zelaars herdacht. Bondskanselier Sehmiidt ont hulde nog dat sinds de ontvoe ring van Lorenz tien ..terroris ten', zijn aangehouden, in sa menwerking met buitenlandse veiligheidsdiensten. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) GOES Mr. F. Korthals Altes en Hans Wiegel, res pectievelijk voorzitter en fractieleider in de Tweede Kamer van de VVD, hebben partijgenoot en burgemees ter van Utrecht Vonhoff van tevoren afgeraden een plei dooi te houden voor samen werking tussen PvdA en VVD. Vonhoff, die dit op vallende pleidooi vorig week in Goes hield, heeft niet willen toegeven aan de druk van zijn vooraanstaande partijgenoten. Mr. Korthals Altes heeft dit conflict in de WD-top giste ren onthuld tijdens een ken nismakingsbijeenkomst te Goes met de kamercentrales Zeeland en West-Brabant, sta tenleden en afdelingsbestu- Korthals Altes en Wiegel hadden Vonhoff gezegd dat het niet op zijn weg lag der gelijke politiek verstrekkende uitspraken te doen. Ze hadden hem ook op voorhand verteld zich officieel van diens uit spraken te zullen distanciëren Voorzitter Korthals Altes ziet na het jonge PvdA-congres sa menwerking met deze partij voorlopig niet zitten. Hij be streed de uitspraak van Von hoff dat het CDA een onbe trouwbare partij zou zijn. „De confessionele partijen willen voor de verkiezingen welis waar nooit een keuze maken voor WD of PvdA, maar een maal in een kabinet houden zij zich aan afspraken. Dat weet Vonhoff. die zelf staats secretaris is geweest in het „kabi net-Biesheuvel, heel goed", aldus partijvoorzitter Korthals Altes. Wij moahten een schrijven ontvangen van het Collectief Genootschap van Kritische Brabanders (postadres Lievens- hovenilaan 27, Bergen op Zoom) over het onderwerp de fensie-aankopen. „Het is een bekend feit dat onze eigen vliegtuigindustrie al decennia lang een goede reputatie heeft opgebouwd in de aero-hegemonieDenken we maar terug aan de Viver en de Pelikaan en aan de hel dendaden van de Rode Baron von Richhoven, die dankzij de fabelachtige machines van Fokker tientallen vijandige elementen uit de lucht plukte- Daaroni wilden wij dus de Fokker als gevechtsvliegtuig aanbevelen". De tactiele voordelen zijn, aldus de brief; opleving van de Nederlandse economie, minder luchtverontreiniging, plaatsing van werklozen, min der grote vliegvelden, ophef fing van de bulderbanen, bui tenlandse invloeden werend, kosten besparend. De tactische voordelen: van wege de geringe snelheid heeft de Fokker een veel klei nere draaicirkel dan de super sonische .pustervliegtuigen". Door de kleine snelheid schie ten de vijandelijke Migs Tu- polevs en Spoetniks hun doel voorbij. De tweedekker kvu ongestoord zijn «lucht vervol gen De Fokker vliegt veilig, de Fokker heeft een goede koude start en kan daardoor ingezet worden ter verdedi ging van eskimo's en Lap pen. Aan vredestijd denken de kritische Brabanders ook: dan kan de Fokker worden ingezet voor reclamevluchten en spio- nagevluchten. „Verkleed als zakenmensen kunnen de on verschrokken Nederlandse pi loten de vijandige stellingen observeren, decoderen en ana lyseren". Het srat u duidelijk zijn dat een en ander een uitbreiding van de marine noodzakelijk maakt. Dit is een belangwek kende brief en daarom besteed ik er ook wat ruimer aandacht aam- De marine du-s. Het genoot schap stelt voor: Terugkoop van de Karei Doorman, dit i.v.m. een eventuele vlucht naar het Zuidpoolgebied. Hier bij zal de goede koude start van de Fakke r weer van pas komen. Verder: Intensivering van de Holland-Amerika lijn i.v.m. spionageopdrachten op de Atlantische Oceaan- Voorts: Westlandse groente- schepen, punters, roeiboten, kano's, gevulde koeken en de Tromp kunnen doeltreffend ingezet worden voor spionage- gebruik op kanalen, binnen wateren en territoriale wate ren. Ook de schepen Mebo II en Veronica moeten worden ingezet voor successieve in doctrinatie van subversieve krachten binnen het volk van eventuele vijandige mogend heden". Mèt de kritische Brabanders zijn wij van mening dat dit een belangwekkend stuk schrijven is. Denk er s.v.p. ernstig over na in het week einde. Het schrijven is on dertekend door een tiental mensen én „Ons Opoe". De groeten aan haar en het CGKB MERIJN- DEN HAAG (ANP) Twee mannen hebben giste- rcnmi'Jdag een roofoverval ge pleegd op het postkantoor aan de Alphons Diepenbrockhof in Den Haag, waarbij ze onge veer 15 000 gulden buitmaak- ten. De twee gingen er in een auto vandoor. LONDEN De Britse soci alistische partij komt vandaag in Noord-Londen bijeen op een speciaal eendagscongres. Ze wil dian een oordeel vellen over het adviep van de rege- ring-Wilson, dat Groot-Brit- tannië er goed aan zou doen lid te blijven van de EEG. Men verwacht, dat een massa le meerderheid van de con gressisten tegen de regerings- politiek zal stemmen. De centrale van Britse vak verenigingen TUC, die socia listisch georiënteerd is, heeft zich al uitgesproken tegen voortzetting van het Europese lidmaatschap. Voor premier Wilson en de meerderheid van zijn kabinet, die het pro-Europese advies hebben geformuleerd in een witboek dat afgelopen maand werd gepubliceerd, dreigt het een vernederende dag te wor den. De uiterst linkse minis ters Barbara Castle (Sociale Zaken), Michael Foot (Werk verschaffing), Anthony Wedg wood Bonn (Industrie) en Peter Shore (Handel), die de anti-Europese gevoelens van Labour opzwepen, zullen tri omferen. De bittere twee dracht van de socialistische partij zal door niets meer ver doezeld worden. De Europese komedie van de Britten dreigt ook op natio naal vlak te leiden tot steeds groter gebrek aan eenheid. Het Lagerhuis heeft de rege ring Wilson gedwongen de tel ling van de referendum-stem men te doen plaatsvinden per graafschap en niet nationaal, op een centraal punt in Lon den. Oorspronkelijk wilde de re gering een nationale telling organiseren, in de hoop dat de uitslag ervan de eenheid van het land in de hand zou wer ken. In een telling per graafschap schuilt het gevaar dat Groot- Brittannië nadien verdeeld zal zijn in pro- en anti-Europese enclaves- Bovendien zullen de Schotse en de Welse nationa listen nu gemakkelijk kunnen berekenen, in welke zin hun land zich uitgesproken heeft.

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 13