an 'EN Naar de Ardennen, denken aan vakantie Mazda: compleet en pittig De falende economie van Chili Anglikanen en katholieken: één kateehismus BON iterdam PINOCHET MAAKT BELEID MINDER LIBERAAL Welke vrouw?\ |m te vragen J Ttificaat lilt wil investerenont.I binnenland E MEUBEL!) 01147-212 Voorbereiding Onze wegen Breda Goes Vlissingen Bergen op Zoom Gorinchem Verdeeldheid Geloofservaring Christocentrisch Vernieuwing Nieuwe periode [vHIJUAü iS AKHil i»/-' 11 een deskundige ej [kspartner. Een cntouragerir»! draagt een gekleu:J de edelsteen, dij wordt omlijst brillanten. Dit is een andafo. siet (inderdaad, af, komstig uit Andalt sië) die zijn donkei schoonheid spiegel in 16 brillanten Prijs 4200,-. Welke vrouw zal dejl ze straks dragen? Heetman heeft en., tourageringen me| waterblauwe aqua, marijnen, geflan keerd door 20 bril lanten - of verzadig groene tourmalijnqt met 20 brillanten De prijzen ervan b ginnen bij 2100; Tegen inlevering van deze bon controleert Heetman gratis, ter wijl u wacht, de zet ting van de edelste nen in uw sieraden. Ook als die sieraden elders zijn gekocht. Eventueel worden ze gratis gereinigd. b.A./G.G. ns Opblaasbare badjes Barbecues Slaapzakken Strandartikelen Tuinschommels Droogmolens Kampeer- accessolres abriek ÏHOWRUIMTE voor belgië tel. 91311172 166a GEOPEND I Op een steenworp afstand, Ibuiten ons eigen grensgebied, liezen de Ardennen. Alvorens iets te vertellen over „juridische iformatie buitenland" wil ik «raag de aandacht vestigen op de „Groene Gids van de Arden nen" uitgegeven door de Neder landse Boekhandel te Antwer pen en Amsterdam, waarin ie dereen, die belangstelling heeft voor dieren, planten of geologie van de Ardennen in deze na tuurgift volledig aan zijn trek ken komt. Een stukje korte geschiedenis I van de Ardennen wordt gevolgd dom een beschrijving van kli maat en geologie, botanische „andschappen, aspecten van I „veldwerk" - dal wil zeggen I waarnemingen ter plaatse - en I praktische richtlijnen voor de toerist en een ieder die mee wil werken om het onvervangbare Ardense patrimonium te bewa- *n Natuurbescherming ts dus al- -lernunst vergeten En bovendien I kan men in dit boekje tal van I routes vinden die van nut kun- nen zijn bij de voorbereiding tJ|i aanrildinff van uitstapjes of vakanties, die J tot doel hebben de grootsheid van de Ardense natuur te ont- I dekken R TercafsenG Thiern- esse (bekende biologen) stelden met hun warme liefde voor de I natuur deze uitzonderlijke gids lamen. gemeld, vooral niet moet ver zuimen de bloesems te bewon deren - een aantal waardevolle tips wat betreft de voorberei ding van de vakantie Met het seizoen voor de deur geef ik u graag de ANWB- informatie door, voor zover deze betrekking heeft op de voorbe reiding van uw reis en het even tueel brokken maken onderweg. IJ kunt weinig meer doen dan zorgen, dal u verzekeringen hebt afgesloten voor de risico's, waarvan u dc financiële gevol gen niet kunt dragen. Hierbij kan b.v. worden ge dacht aan eventuele juridische moeilijkheden in het buiten land. II kunt bij een aanrijding betrokken raken of mei de justi tie in aanraking komen na een overtreding. Het is dan nuttig om een In ternationale Reis- en Krediet brief van de ANWB te hebben, waarin o.a juridische hulpver lening is begrepen, en zo nodig rechtsbijstand ineen procedure. Via de. naar mijn mening te ■zelden bezongen, en toch magi- Istrale Ardennen, even terug naar het hoofdmotief van deze week de voorbereiding voor de vakanties De ANWB (Koninklijke Ne derlandse Toeristenbond) geeft bij zijn bulletin van deze week - I waarin u, zoals door ons eerder Wat moet u doen bij een aan rijding? Eigenlijk hetzelfde, waaraan u ook bij een aanrijding in Ne derland zou moeten denken: pl Alle gegevens van uw tegen- partij noteren, dat wil zeggen zijn naam en adres, kenteken van de auto, naam en adres van zijn verzkeringsmaat8chappij, het pol isnummer en-of gegevens van zijn groene kaart Namen en adressen noteren van eventuele getuigen, van het ongeval. Verzamelen van ander be wijsmateriaal u kunt bijvoor beeld foto's ter plaatse nemen. U kunt he£st op een aanrij dingsformulier een schets ma ken en daarbij een omschrijving geven van de toedracht in de taai, die u en uw tegenpartij machtig zijn Beiden dient u dan uw handtekening te plaatsen onder uw eigen omschrijving van de toedracht Dit voorkomt, dat later geheel andere verkla ringen aan de verzekerings maatschappij worden doorge stuurd. U komt dan in bewijs- moeilijkheden Treedt vooral niet in discussie over de schuldvraag Als iemand schuld erkent, betekent dit op zichzelf nog niet dat hij juri disch inderdaad schuldig is Bo- vendien verbieden de polis voorwaarden in elke polis het erkennen van schuld Wie de schuld heeft, wordt later uitge maakt aan de hand van toe- drachtsomschrijving, getuigen verklaringen, eventueel proces verbaal. etc. Stel zo spoedig mogelijk uw verzekeringsmaatschappij op de hoogte, eventueel telefonisch. Probeer de zaak nooit ter ilaatse te regelen. Als achteraf i.v. blijkt, dat uw schade veel hoger is dan u dacht, hebt u geen verhaalmogelijkheid meer. De ANWB geeft ook nog een aantal extra tips voor enkele landen, waarop ik graag nog na der terugkom Belangrijker op dit moment lijken mij de moge lijke wegversfierringen in ons eigen dierbare landje. Wel, hier komt dan - in het vervolg wekelijks als afsluiting van deze rubriek - de wegen verkeersinformatie voor zover Zeeland en Brabant daarbij di rect belang kunnen hebben. Op de autosnelweg Rotterdam-Breda moet het ver keer rekening houden met ver traging en een omleiding Beide rijbanen van deze weg worden vanaf zeven uur a.s. zaterdag morgen 26 april tot vier uur zondagmiddag 27 april 1975, tussen Moerdijk en Dordrecht, voor alle verkeer afgesloten. Plaatselijk verkeer kan gebruik maken van een dicht langs deze autosnelweg gelegen smallere enkelbaans weg, terwijl het doorgaande verkeer in beide richtingen zal worden omgeleid middels een door oranjekleurige borden aangegeven route via Zevenbergen, Hellegatsplein en Heinenoord tunnel Op de weg van Rotterdam naar Goes moet het verkeer op de Haringvlietbrug rekening houden met een rijbaanversmal- ling in beide richtingen. Op de brug is van elke rijbaan een rij strook afgesloten. Op de autoweg Vlissingen- Goes wordt op werkdagen tus sen Souburgen Nieuwland werk uitgevoerd waarbij regelmatig vrachtauto's in- en uitvoegen tussen het rijdende verkeer Er is een inhaalverbod en een snel heidsbeperking tot 70 km per uur ingesteld. De werkzaamhe den duren tot omstreeks half juni 1975 Tevens moet het verkeer in be ide richtingen op het wegdek Goes-Bergen op Zoom, ter hoogte van de afslag naar Yer- seke, rekening houden met rij baanverlegging waardoor ver traging kan ontstaan Ter plaatse is een snelheidsbeper king tot 50 km per uur en een inhaalverbod ingesteld. Deze werkzaamheden duren tot omstreeks eind juni. Ook tussen Bergen op Zoom en Rilland Bath moet het ver keer op deze weg rekening hou den met een rijbaanverlegging Tussen Korteven en Rilland Bath is een rijbaan over een af stand van ongeveer 2,5 km afge sloten. In beide richtingen wordt het verkeer over de overblijvende rijbaan geleid, waarop vier rij stroken beschikbaar zijn Er is echter geen middenbermbevei liging aangebracht. Dit werk duurt tot medio juni 1975 Op dg autosnelweg Breda- Gorinchem moet het verkeer in gaande 21 april 1975 rekening houden met vertraging. Dagelijks, van halftien 's morgens tot vier uur 's mid dags, wordt op de Merwedebrug te Gorkum afwisselend één rij strook afgesloten. Deze werk zaamheden zullen veertien da gen duren. JAN KRIJN (Van onze correspondent) Bl'ENOS AIRES - De kabi- I net»,wijziging die half april jl. de militaire junta in Chili door- voerde, garandeert de voortzet- ting van de huidige politieke lijn en een mogelijke geringe af- [zwakking van het economisch I liberalisme dat bijna uitsluitend negatieve resultaten heeft opge- leverd. Negentien maanden na- dal de militairen de constitutio nele regering van dr. Salvador Allendc ten val hebben ge- I bracht, is de economische situa- I lie in Chili moeilijker dan ooit, I terwijl de sociale ellende met name in de sleden een historisch I dieptepunt heeft bereikt. De af gelopen maanden begon de ge censureerde Chileense pers steeds openlijker het falend economisch beleid te hekelen. Vele sectoren van de midden- en hogere klasse die actief hadden bijgedragen aan de val van Al- lende begonnen te protesteren en dreigden in enkele gevallen zelfs mei nieuw verzet. Het kwam zelfs zover, dat de vakbond van „camtoneros" (vracht wageneigenaars), die in 19"3 na langdurige politieke stakingen de militairen aan de regering bracht, in januari jl opnieuw met soortgelijke maat regelen dreigde Junta-leider Augusto Pinochet viel zijn mi nister van economische zaken Fernando Lémz af en beloofde de vrachtwageneigenaare dat de dreigende liberalisatie van de taneven (die ze onder Allende zeiden te willen) in ieder geval tol 1976indeijskast zou worden gezet Voorts werd de aanwen ding van een Spaans krediet toegezegd vooi de aanschaf van 5 000 vrachtwagens merk Pe- gasso De enige sectoren die enigs zins of op grote schaal van het dogmatisch-liberale beleid pro fiteren zijn een deel van het oui- tenlands kapitaal, geldhande laars en in- en exporteurs De rest van de economische boven laag maakt het slecht tot zeer slecht Zo meldt de Chileense ondernemersorganisatie SFF een verkoopdaling van huis houdelijke apparaten in 1974 van tien procent, terwijl andere sectoren produktiedalingen te zien gaven van 4.9% („normale gebruiksartikelen") tot 33% (auto's) De interne verdeeldheid in de economische bovenlaag wak kerde de afgelopen tijd de ge ruchten aan over een mogelijke militaire staatsgreep De com munistische partij (pro- Moskou) en de christen democratische partij schijnen momenteel al hun hoop hierop te hebben gevestigd Zij verwach ten dat na zo n staatsgreep meei gematigde militairen geleidelijk weer speelruimte zullen toe staan aan de politieke partijen die zoals de christendemocraten geen activiteiten mogen uiloe fenen of zoals de linkse partijen geheel verboden zijn De Chileense buitenlandse schuld liep vortg jaar op van 3 *55 miljoen dollar tot 4 009 miljoen dollar, aldus „Carta Semanal" een vertrouwelpk» publikatie die onder onderne mers circuleert De handelsba lans zal dit laar een tekort ople veren van 800 1 000 miljoen dollar, wat inhoudt dat als hier voor kredieten worden verkre gen de buitenlandse schuld op loopt tot ruim 5 000 miljoen dol lar Behalve van Noord- Amerika, Argentinië, Brazilië en Spanje heeft Chili vorig jaar ook kredieten (op kleine schaal) verworven van landen als Roe menië en Frankrijk die hiervoor in ruii bepaalde politieke ge vangenen vrijkregen In plaats van deze koehandel hopen de Chileense autoriteiten dit jaar aanvullende kredieten los te peuteren van Arabische landen. Daar staat tegenover dat Chili dit jaar alleen al voor rente en aflossing van de buitenlandse schuld 710 miljoen dollar nodig heeft, voor de invoer van petro leum 400 miljoen en voor de im port van voedsel is slechts 303 miljoen dollar gepland, een ex treem laag cijfer In 1974 was hiervoor 550 miljoen dollar uit gegeven De Chileense autoritei ten schijnen geen rekening te willen houden met de tegenge vallen landbouwoogsten. die voor een belangrijk deel voor de consumptie in 1975 bestemd waren. Zo daalde volgens de staatssecretaris van landbouw de Chileense aardappeloogst met 28%, mms met 29,5%, bo nen met 28 procent. De grootste tegenvaller voor de militaire autoriteiten is waarschijnlijk bet uitblijven van buitenlandse investeringen. Kopermijnen werden te koop aangeboden, de tijdens Allende onteigende bedrijven werden te ruggegeven of de voormalige ei genaars schadeloos gesteld, een Amerikaanse onderneming kreeg de verkooprechten van koper, de Braziliaanse Petrobas de exclusieve transportrechten van petroleum, terwijl voorts de militairen juridische en fiscale hindernissen voor buitenlands kapitaal uit de weg ruimden. Van alle aankondigingen van fantastische buitenlandse inves teringen kwam in werkelijkheid niets terecht De uitverkoop van Chileense rijkdommen werd ln 1974 door het buitenlands kapi taal beantwoord met vele belof ten en in werkelijkheid met slechts een schamele vier mil joen dollar, terwijl begin dit jaar de Noordamerikaanse Foote Mining Cop 600 000 dollar bij het investermgstotaal deed voor het exploiteren van de bodem- rijkdommen van Salar de Ata- cama, waarvan de totale waarde wordt geschat op 120.000 mil joendollar De afgelopen weken deden buitenlandse investeer ders nieuwe, belangrijke toe zeggingen, maar gezien de erva ringen van vorig jaar moet nog worden afgewacht of de belof ten geconcretiseerd worden. Het werd president generaal Augusto Pinochet uiteindelijk duidelijk, dat er iets moest ge beuren om te voorkomen, dat hij door de ontevredenheid en in terne tegenstellingen binnen de eigen economische bovenlaag op korte termijn de laan uit zou worden gestuurd Vandaar dan ook een nieuw kabinet met minder militairen en zes in plaats van drie burgers, verdere bezuinigingen en moge lijk een wat betere verdeling van de lusten binnen de diverse sec toren van de economische bo venlaag. Voorts proberen de mi litairen de verantwoordelijk heid voor de economische situa tie wat af te schuiven op de 39- jarige econoom Jorge Cauas. die vorig jaar in het kabinet werd opgenomen en nu tol „super minister" is gebombardeerd en de controle over elf staatssecre tarissen heeft gekregen De werkloosheid is angstaan jagend gestegen Volgens cijfers van het Nationale instituut voor de Statistieken, een officieel or gaan. was in oktober van het vo rig jaar al 16,8% van de arbei dersklasse in Groot-Santiago (de hoofdstad en omgeving) werkloos. Daarnaast zie je in de straten van Santiago duizenden losse verkopers, die officieel niet tot de werklozen worden gere kend. Volgens officieuze ramin gen bedraagt deze „verborgen werkloosheid" 35% van de to tale arbeidskrachten in de Chi leense hoofdstad De sociale situatie kan voorts enigszins worden opgemaakt uit de mededeling van de katho lieke kerk dat zij dezer dagen is begonnen met het openen van verscheidene lokalen waar aan ondervoede kinderen van twee tot acht jaar maaltijden worden verschaft. JOS SCHURINK Het Japanse merk Mazda zit dit jaar duidelijk in de lift in ons land. Het eerste kwartaal wer den 3430 wagens afgeleverd, een kwartaal-record van dit merk en in vergelijking met dezelfdi periode van 1974 betekent hei een stijging van niet minder dar 94%. Dat heeft natuurlijk eer oorzaak, of een complex aai oorzaken. Een ervan zou we eens kunnen zijn dat het publiek wal meer prijsbewust is gewor den en dientengevolge ontdek dat de Mazda's nog steeds aan trekkelijk zijn geprijsd, terwijl men voor zijn geld toch geer „uitgeklede" auto krijgt. Terwijl andere merken hur prijzen het laatste jaar met d« regelmaat van de klok hebben verhoogd, blijft Mazda in dit op zicht achter, al mag niet worden verwacht dat dit ten eeuwigen dage het geval zal zijn, ook Mazda zal vroeg of laat niet kunnen ontkomen aan prijsver hogingen, maar tot op heden biedt het merk aardig compleet uitgeruste auto's voor alleszins aanvaardbare prijzen. Voldoende reden om eens een week in een Mazda te rijden We kozen voor onze Autotest de 1300 LS, een kleine middenklas ser die er niet onaardig uitziet zonder dat er evenwel sprake is van een hypermodern gelijnde koets, die overigens nagenoeg gelijk is aan die van de Mazda 1000 De 1300 LS is uitgerust met een motor met een inhoud van 1272 cc die 6200 omw per mi nuut maakt en een vermogen heeft van 81 saepk Dat betekent dat we te maken hebben met een pittige motor al is het wel zaak de pook veelvuldig te hanteren omdat de trekkracht zeker in de lagere toerentallen met zo sterk is dal het volle vermogen benut wordt De schakeling is licht en direct met een korte slag van het goed binnen handbereik lig gende pookje Wel is de motor chokegevoelig. zeker 5 km na de koude start is het nodig de choke te hanteren wil men afslaan van de motor b.v bij een stoplicht voorkomen Daarna is de motoi echter op temperatuur, al moet bij vrijwel elke start de choke opnieuw, zij het nu gedurende kortere tijd, gebruikt worden. De maximum-snelheid van de 1300 LS is ruim 150 km. maai dat kunnen we tegenwoordig met onze top van 100 km op de autosnelwegen voor kennisge ving aannemen Al moet wel worden gezegd dat het voor een wagen in deze klasse een hoge top is. De besturing van de 1300 LS is zeer licht en direct, maar wordt bij hoge snelheden, vooral als die gepaard gaan met een minder goed wegdek, erg onrus tig, ja zelfs vaag. Het is even wennen en dal geldt ook voor het weggedrag dat daarmee sa menhangt en dal bij ongunstige omstandigheden zoals zijwind en slecht wegdek een sterk zwe vend karakter vertoont. De wég- ligging >s dan ook zeker niet het sterkste punt van de wagen vooral ook omdat de Mazda in wat snel genomen bochten (ach terwielaandrijving) de neiging vertoont tot uitbreken. Het is wel zaak dat men zijn rijgedrag daarop afstemt en het wat kalmpjesaan doet. Een kwestie van wennen. De wagen heeft schijfremmen op de voorwielen en trommels achter, een rembekrachtigei ontbreekt en dal attribuut kon er voor deze prijs natuurlijk niet af. De remmen functioneren echter naar behoren, al is de ver eiste pedaalkracht wat aan de hoge kant. De Mazda 1300 LS is gemak kelijk bedienbaar. alle appara tuur is goed bereik baai mei een combmatieschakelaar vooi richtingaanwijzers, licht, licht- claxon. ruitewissers en sproeier De vering is stug. ja aan de harde kanl waarvooi de bladveren achtei debet zijn. on effenheden in het wegdek zijn duidelijk voelbaar in het inte rieur De zitplaatsen voorin zijn zeer goed. de rugleuningen met hoofdsteunen zijn volledig ver- stelbaai en de zijwaartse steun van de stoel ts behoorlijk Ook achterin is de zit voor niet te lange mensen redelijk, al is de achterinstap, waartoe de voor- stoelen naar voren geschoven moeten worden, een wat moei zame aangelegenheid. De inte rieurruimte is bij een wagen van deze afmetingen natuurlijk niet erg royaal; de beenruimte gaat nog wél maar de hoofdruimte is. vooral achterin, aan de krappe kant Het hoog geplaatste dash board maakt een wat lompe en saaie indruk, maar dal is moge lijk een kwestie van smaak. Over het verwarmings- en ventilatiesysteem kunnen we kort zijn: dat werkt uitstekend, is goed regelbaar met een boge opbrengst. Verlichting en signa lering geven evenmin aanleiding tot opmerkingen; de wagen heeft. standaard- achteruitrijlampen. Het zicht rondom is over het geheel geno men goed, met een beperking wat het achteruitzichl betreft - dat wordt ongunstig beïnvloed door de brede achterruitstijlen. De koffer is wal krap bemeten; er is een dashboardkastje als mede een tas in de rugleuning van de linker voorstoel. De afwerking is keurig zondei meer en het verbruik bedroeg tijdens de testweek 1 liter op 12 km.de inhoud van de tank is 40 liter. Afmetingen en gewichten zijn lengte 380 cm. breedte 148 cm, hoogte 139 cm, wielbasis 226 cm, tolaalgewicht rijklaar 817 kg en het max draagvermo gen is 320 kg Aan uitrusting treft men aan hoofdsteunen op de voorstoelen ruitewissers met twee snelheden en elektrische ruitesproeier. heupgordels, ach- teruitnjlampen. waarschu- wingsknipperlichtinstallatie. tankslot. sigareaansteker. ver- warmdeachterruit. voorruit van gelaagd glas en stuurslot Hand grepen voor en achtei ontbreken echter. De prijs van de 1300 LS ts I 8895 en dat is zonder meer een pro Vooi dal geld knjgt men een wagen die zich vooral leent voor het jonge gezin, een wagen met een pittige motor, netjes afge werkt, maar met een wat vaag weggedrag dat wel enige atten tie van de bestuurder vereist De samenwerking tussen de Kerk van Engeland (Angliaanse Kerk) en de Ruoms-Kalhulieke Kerk in Engeland en Wales is in een stroomversnelling geraakt. Die ontwikkeling heeft uiter aard een voorgeschiedeis, een heel lange voorgeschiedenis. Tenminste als men de geschie denis van de Church Society in aanmerking neemt. Die gaat te rug tol ver in de vorige eeuw. Maar het genootschap in zijn huidige organisatorische vorm dateert uil 1950 Op gezette tij den komt het bijeen in zoge naamde Oxfnrdronferenties, waarvan het doei is katholieken en anglianen en de kerk als ge heel te confronteren mei de con sequenties. die voortvloeien uit „leven en getuigenis" der ker ken. De deze maand - van 8 tot 11 april - gehouden Oxfordconfe- rentie was gewijd aan Agreem ent in the Faith (Overeenstem ming in het Geloof), waarbij in het bijzonder de viering van hel H Avondmaal (Eucharistie) alsmede de vragen rondom het ambl en hei gezag ter sprake zijn gekomen Deze onderwerpen waren uiteraard weer onderver deeld Ei waren van beide ker ken zes prominente sprekers De tijd is uiteraard nog niel rijp om de consequenties van deze con ferentie te overzien Bovendien vormt het werk van de Church Society niet meei dan een onderdeel van een be weging die aan breedte en diepte heeft gewonnen, sedert ze na de historische ontmoeting in 1966 van de aartsbisschop van Canterbury toendr Ramsev paus Paulus VI in Rome op gang is gekomen. Er werd toen een grote mate van overeenstem ming bereikt, waarin ook de Ne derlander, kardinaal Wille- brands. een groot aandeel had De dialoog Rome-Canterbury was begonnen! Vanaf die tijd hebben beide kerken zich verdiept in de ge meenschappelijke erfenis, met een open oog voor de onvol maaktheid van beider formule ringen, maar met het vaste voornemen die te veranderen in het licht van het angliaanse en katholieke denken en het proces te bevorderen van verzoening van beider geloofsleer De groeiende eenheid tussen anglianen en katholieken is weer gebleken tijdens de jongste gezamenlijke viering van de Ge bedsweek voor Christelijke Eenheid Ook was er een harte lijk medeleven van katholiekr zijde hij de intronisntie van dr Ramsey's opvolger, dr Goggan als aartsbisschop van Canterbu ry En de rooms-kutholieke bis schop Clark (Elmsham). voorzit ter van dr Angliuuns Rooms katholiekr International! Commissie, heeft enkele maan den geleden nog de angliaansi generale synode toegesproken en daarbij geconstateerd, dai „wij elkaar geen kateehismus lesje voorhouden, maar samen optrekken, gedreven door een geloofservaring van de Heiligr Opvallend is ook het deelne men van de anglianen aan de ge- dachtenwisseling over de moge lijke opvolging van kardinaal Heenan (Westminister), wiens gezondheid de laatste tijd veel te wensen overlaat Men verneemt namen van bisschop Worlock, aartsbisschop Dwyer van Bir mingham en de hulpbisschop Butler van Westminster, bekend oecumemst en begaafd schrij ver Zelfs doen de anglianen mee aan het speculeren over paus Paulus opvolger. In de wereld van het onder wijs wordt hier en daar geëxfte- rimenteerd met vormen van sa menwerking, die wel eens van vloed hebben Maar dr Coggan van Canterbury en dr Blanch van York, beiden „evangelicals" van oorsprong, hebben wat het zoeken naar eenheid betreft bij voorbaat uitgesproken, dal zij het werk van hun voorgangers in dit opzicht zullen voortzetten Evenmin kunnen we hier on vermeld laten, dat de Rooms- Katholieke Kerk in Engeland en Wales vorig jaar besloten heeft zich „vooralsnog niet te zullen aansluiten bij de Britse Raad van Kerken" Hel belangrijkste resultaat, dat tot heden toe is bereikt in de weg die Christus ons wijst en het einde van die weg voor ieder mens. De verschijning had des tijds naast grote instemming - ook in vele protestantse kringen veel kritiek, waarvan de opstel lers blijkens veranderingen in volgende oplagen nota hebben genomen Niemand zal overigens het christocentrisch karakter van het werk zijn ontgaan Voor re formatorische christenen leek de daarin verkondigde opvat ting over de Eucharistie hun leet aangaande het H Avondmaal naderbij te zijn gekomen Ang- ïngnjpend belang zouden kun nen zijn Bekend is de samen werking tussen beide kerken bij de bouw van een grote middel bare school te Cheltenham en bij het samenstellen van een geza menlijk rooster voor het gods dienstonderwijs Het zegl ook wel wat, dat de Engelse uitgave van het door de Duitse theoloog Karl Rahner geschreven boek De Gedaante van de Kerk (The Shape of the Church) in angli- tanse handen was Wel moei in alle nuchterheid .«orden vastgesteld, dat er van uit beide kerken verzet is. vooral bij de laagkerkehjke anglianen (de „evangelicals die in de pa rochies buiten de grote steden een niet te veronachtzamen in- samenwerking, is ongetwijfeld het plan om een gezamenlijke kateehismus uit te geven Hel meest interessante aspect in deze zaak is voor ons Nederlan ders en voor de katholieken in hel bijzonder, dal de tien jaar geleden in de Rooms Katholieke Kerkprovincie van Nederland verschenen Nieuwe Kateehis mus daarbij model heeft ge staan. Volledigheidshalve brengei we in herinnering, dat deze des tijds door hel gehele Neder landse episcopaal aanvaardt kateehismus in zeshonderd pa gina's in begrijpelijke taai in zicht geeft in het mysterie van het bestaan, het volgen van de lianen zouden stellig moeite hebben met de opmerking, dat de gaven van de H Geest thans veel zeldzamer zijn. gezien de instemming van vele vooraan staande anglianen met de toe nemende invloed van de charis matische beweging Termen als ..verkiezende liefde" daarente gen zouden de meer calvinis tisch georiënteerde „evangeli cals' weer vertrouwd in dc oren klinken. Terug naar Engeland Daat waar Gerald Noel jarenlang re dacteur van de Catholu Herald dc man geweest die bij tal van gelegenheden heeft getuigd van zijn grote waardering voor wal er in Nederland gebeurt Nog onlangs schreef hij in een katho liek commentaar in dc Church Times, officieel orgaan van de Kerk van Engeland, over dc reactie van Engelse katholieken, die, gefascineerd door de senss tionele koppen, sedert het Tweede Vatikaans Concilie over de Nederlandse katholieken in de Engelse pers, de Rooms- Katholicke Kerk in Nederland beschouwen als hel beste voor beeld van postconciliaire ver nieuwing. Noel maakt een vergelijking tussen de situatie van de Engelse en Nederlandse katholieken se dert de Reformatie en komt dan tot de conclusie, dat ei door de theologie van hel anghanisme een continuïteit was. die de Hol landse katholieken hebben ge mist Over de coëxistentie tus sen Nederlandse katholieken en protestanten' is Noel wel opti mistische! dan onze geschiede nisboekjes Maai hij heeft bij zijn recent bezoek aan Neder land zijn ogen en oren goed de kosl gegeven Zijn verwachting is. dat kardinaal Alfrink. on danks zijn naderende 75ste ver jaardag. op aandrang van paus Paulus VI zo lang mogelijk in functie zal blijven Ook schrijft hij uitvoerig ovei de ..funda mentele instandhouding van de Orthodoxie in weerwil van de ver gaande pluriformiteit in li turgische vormen te onzent Al met al heeft het volgens Noel de Engelse katholieken niet verbaasd dat ei destijds in de kerkprovincie van Nederland een Nieuwe Kateehismus kon verschijnen, die het hele terrein van de dogmatiek, de moraal theologie en de schriftuurlijke interpretatie bestrijkl en die de nadruk legt op de wetenschap pelijke en moderne - maai niet modernistische' - kerkleer Geen wonder, dal de Neder landse Nieuwe Kateehismus la ter in het Engels is vertaald in een uitgave, die in Engeland nog steeds grote aftrek heeft. Nog meer opwindend en baanbrekend zal de uitgave zijn van de hiervoor reeds genoemde gemeenschappelijke kateehis mus hij Search l'ress Lid onder detiicl The Common Cate< hism A Christian Book of Faith Hel helool't de eerste „protestants- katholieke" geloofsver klaring te worden sedert de Reformatie, om niet te zeggen: de eerste die ooit is ofgelegd. De angliaanse bisschop van Kingston, dr. Hugh Montefiore. heeft al ge zegd, dal dc Common Catechism hel startpunt is van een nieuwe periode in de oecumene Hel is een hoek. dat door rooms- kal holleken en protestanten is geschreven, het ideale werk voor priesters en voorgangers, een hoek om samen Ie bestuderen en dat de groei zul bevorderen van de reeds bestaande interkerke lijke vriendschappen. Zomogelijk nogmspnvrendei is de uitspraak van deze bis schap dat ..de verschijning van dn boek het licht zal laten vallen op de urgentie en de mogelijk heid van een gemeenschappelijk front van christenen tegenovei een wereld, die in twijfel en verwarring verkeert' M. MEELDIJK

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 9