eim rills": look xi! J&VM2X/ 'erroristen dreigen vaalf gijzelaars in .issade Stockholm God te schieten in Bonn g iet toe aan overvallers MOGELIJK AL DEZE ZOMER MEER NAAKT STRANDEN Vandaag LAATSTE NIEUWS Ambassade opgeblazen Kabinet blijft bij spreiding 16.000 arbeidsplaatsen Raad Terneuzen stuurt wethouder naar huis SPEENVARKEN IN ETTEN-LEUR .THOLEN' 1 cake) EIS: LAAT ALLE BAADLR-MLINHOF- GLVANGENLN LOS wat ik je brom! ergen op Zoom. 80. n u denkt dan u denkt mantelspecialist Aan onze adverfeercTërs Overval in Baarn En wat krijgt de (16) Jarige? vast wel een CiAO-BRAVO-BOXER kan! Tenminste de verstelbare ruit oven. Zelfreinigend jeld ook, want u f oven nodig. komplete rct-r ilfreinigend. 1275f echter met "ntevoren f325,- aronder een ken als réchauö), f450,- binnen 2 x 24 i rteui D V'. A.J. M. Harkx VRIJDAG 25 APRIL 1975 ®®!-ëdact=ur: L. Leijendekker .rt,p- en administratie-adres: [Wstraat 9, Terneuzen, tel. (01150) - 9 40 lanummer 1114111 na. L Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. fcrstraat 16, Breda. 27e jaargang No. 7641 Uitgeefster Uitgeversmaatschappij De Stem B V. De Weslcluitsc militair attaché Andr s van Mirhach die bij het begin van de actie werd neergeschoten, wordt hier naar het ziekenhuis gebracht, waar hij even later zou overlijden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Van Agt (Justitie) zal zich de .omende maanden gaan bera den over de inhoud van een hij de Tweede Kamer in te dienen voorstel, waarin onder ie paalde strenge voorwaarden het naakt zwemmen en zonnen langs de Nederlandse l ust mo gelijk moet worden gemaakt. I>e minister zal dat doen aan (1e hand van een uitgebreid rapport van een werkgroep, onder meer bestaande uit de burgemeesters van Zandvoort en Callantsoog, twee officieren van justitie en twee politie functionarissen, dat kort gele den aan hem werd uitge bracht. Jn dat rapport, waar van de inhoud nog geheim is. zou de werkgroep de bewinds man hebben voorgesteld, om artikel 239 van het wetboek van strafrecht (waarin naakt - lopen in het openbaar als een misdrijf wordt aangemerkt), zodanig te wijzigen, dat straf vervolging wegens het naakt- iopen op stranden in bepaalde gevallen niet mogelijk is. Een woordvoerder van het ministerie van Justitie deelde mee dat nog niet bekend is of de minister er op wil aan sturen, de nieuwe regeling ten aanzien van nudisten nog deze zomer te laten ingaan. „De mogelijkheid dat dit de bedoe ling is, moet echter niet wor den uitgesloten", aldus de woordvoerder. Zoals bekend is Callantsoog tot nu toe de enige kustge- meente, waar naakthaden on der enige voorwaardeu moge lijk is. ENSCHEDE Binnenkort mag in het overdekte zwem bad Park Stokhorst in Ensche de naakt gezwommen worden. De NVSH heeft een verzoek hiertoe bij de gemeente En schede ingediend, dat door B. en W. van Enschede is inge willigd. Het ligt in de bedoe ling ook niet-NVSIÏ-leden tij dens de „naakt-uren" toe te laten. .1 ISTOCKHOLM/BONN De spanning in en rond de Westduitse ambassade in Stoek- 'holm steeg gisteravond ten top, toen bekend werd dat de Westduitse regering de eis a» de vier overvallers tot vrijlating van 26 gevangen leden van de Baadcr-Meinhoï- ep niet zou inwilligen. De overvallers hebben daar- i telefonisch laten weten, dat et, ultimatum loopt en dat dc gensfe gijzelaar om 22 uur i worden doodgeschoten, lis het ambassadegebouw zou jro li bestormd, zouden zij el in de lucht laten vliegen. VI komen niet naar buiten, ^pwinning of de dood. Vrij- jeid door anti-imperialistische rijd", aldus de mededeling liet Commando Holger peins", gisteravond vlak voor afsluiten van deze edi- droog Wolkenvelden. Af en toe I Zon. Zwakke noord, westelijke wind. Middag- temperaturen tussen 9 en 14 graden. stad en streek Culturele raad pal voor Zeeuwse omroep. Pagina 3 Andere plek voor Sasse woonwagens. Pagina 5 binnen- en buitenland AKZO pleegt chantage, zegt Industriebond NVV. Pagina 13 Zuidvietnamese leger gebruikte Amerikaanse verstikkingsbommen. Pagina 15 sport Knobel kiest voor de jeugd. Pagina 17 radio en televisie Burrito Gene Parsons ziet nieuwe opleving in de popmuziek. merijntje Rode Vlaag Naar het Westduitse persbu reau DPA na afloop van het eerste ultimatum vernam, 'be vonden zich alle 26 leden van de Baader-Meinhofgroep toen nog in de gevangenis. Van in gelichte zijde verluidde; dat de 26 geen contact met hun advocaten mochten hebben én dut zij Itiet meer naar radio en televisie mochten luisteren en kijken. Terwijl gisteravond aanvan kelijk de indruk bestond, dat de Westduitse regering op de eisen van de overvallers wilde ingaan, vatte naarmate de avond verstreek de mening post, dat de eisen „overtrok ken werden geacht. Door de dood van de militaire attaché is een situatie ontstaan, die niet te vergelijken is met de ontvoering van de Westber lijnse CDU-voorzitter Peter Lorenz. Gistermiddag hadden vier Westduitsers de Westduitse am bassade in Stockholm bezet. Zij verwondden daarbij de militaire attaché zodanig, dat hij later is overleden. Ook een Zweedse vrouw werd ge wond. Ze namen twaalf mensen in giizeling, onder wie de West duitse ambassadeur, dr. Diet rich Stoecker en eisten de vrijlating van alle 26 leden van de Baader-Meinhofgroep die in West-Duitsland gevan gen zitten. Voor 21.00 uur gis teravond moesten de gevange nen in vrijheid zijn gesteld. Onder hen is ook de Neder lander Ronald Augustin (24), die juist gisteren in Bücke- burg, Nedcrsaksen, tot -zes jaar gevangenis is veroordeeld. Ook Andreas Ka-, stond on de lijst. De vrijlating moest in Frankfort geschieden. Voor elk van de 26 werd een be drag van ongeveer 50.000 gul den geëist. Een Boeing-707 van de Lufthansa moest naar Stockholm komen om de vier overvallers naar een onbeken de bestemming te brengen. De vier vermoedelijk drie mannen en een vrouw bestormden de ambassade ter wijl zij met automatische pis tolen vuurden. Ze bezetten de hele derde verdieping van het gebouw. Toen er politie de ambassade binnenkwam, eis ten de vier dat die binnen twee minuten zou vertrekken, anders zou de militaire atta ché, luitenant-kolonel Andreas Baron von Mirbach, worden doodgeschoten. Kort daarna werd de attaché door vier ko gels getroffen. Twee politie- (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Vanweee diens aandeel in de inmiddels berucht geworden „pamfletten - affaire" van Terneuzen heeft de Terneuzense gemeenteraad (ADVERTENTIE) Breda, Ginnekenstraat 29 agenten in ondergoed mochten hem komen halen. In ernstige toestand is hij naar een ziekenhuis gebracht, waar hij is gestorven. Aan de hand van opspo- ringsfoto's die zich op de am bassade bevonden is vastge steld dat twee van dc overval lers de anarchisten Angela Lu ther en Andres Vogel zijn. Zij worden ervan verdaeht ook belrukken te zijn geweest bij de ontvoering van l'cter Lo renz. voorzitter van d eVVest- berlijnse christen-democra ten. Voor elk uur vertraging bij de vrijlating van de bendele den zou na 21 uur een gijze laar worden doodgeschoten. De vrijlating moest in een directe uitzending op de Westduit.se en Zweedse televisie worden getoond. De Zweedse ambassa deur in Bonn moest de gevan genen in het vliegtuig verge- zeilen. Zodra het vliegtuig met i' de vrijgelatenen zou zijn op gestegen, zouden de vier over- valler® eisen stellen wat be treft hun eigen heenkomen. Angela Luther, De overvallers zeggen te be horen tot de Holger Meins- grnep, naar men gelooft een afdeling van de Rode-Leger- fractie. De Westduitse ambassade in Stockholm is Gisteravond in de lucht gevlogen, zo werd bij het afsluiten van deze editie vernomen. Over overlevenden was nog niets bekend. (ADVERTENTIE) l.v.m. de 5 mei-viering zijn de verschijningsdata en af- sluittijd van De Stem als volgt samengesteld Uitgave 1 mei sluit af 29 april 12.00 uur. Uitgave 5 mei sluit af 2 mei 9.00 uur. Uitgave 6 mei sluit af 2 mei 12.00 uur. Uitgave 9 mei sluit af 7 mei 12.00 uur. Uitgave 8 mei vervalt. gistervond P.v.d.A.-wethou- der P.J. Iluiiorecht uaar buis gestuurd, ten motte van wan trouwen tegen hem werd met vijftien tegen zeven stemmen aangenomen. Alleen de PvdA-raadsleden stemden. Aanvankelijk zag het ernaar uit. dat Terneuzen ook rip tweed*, P.v.d.A. wethouder. de heer J. Striibos zou verliezen omdat die met zijn portefeuil le rammelde, toen de motie te gen de heer Huiibrecht ter tafel kwam. Uiteindelijk trad de heer Striibos toch niet. af. De oamflettenaffaire ont stond enkele weken geleden toen de Terneuzense P.v.d.A - fractie anonieme Damf ietten ging verspreiden, waarin werd meegedeeld dat het niet ge wenst was als enkele be stuursleden van de Terneuzen se woningbouwvereniging zou den worden gehandhaafd om dat zij zakelijke bindingen zouden hebben met deze wo ningbouwvereniging. in alle toonaarden ontken den PvdA-raadsleden en vooral wethouder Huiibrecht iets met de pamfletten te ma- ken te hebben en zelfs ambte naren. die oo de hoogte waren. werden onder morele druk ge zet om bun mond hierover niet oDen te doen. Vooral Hit laatste heeft de meerderheid van de raad de P-v.d.A-fractie en met name de heer Huii brecht erg kwalijk genomen. Had de P.v.d.A.-wethouder en de -fractie eerder gezegd wal zij hadden gedaan, dan was er politiek waarschijnlijk niet veel gebeurd. Het onder druk zetten van ambtenaren wa« echter vo*n<- de meeste f>dies teveel. (Zie verder pagina 5) V>v ?ry ,1 V- -T. KBHÉHMMMB 5E Si iBHfcK? IR Corrie, de geit van de familie Braspenning aan de Brakkestraat in Etten-Leur, moet wel over bijzonder lekkere melk beschikken. Nadat zij er al eens een kalf en een lammetje mee groot gebracht heeft is het nu de beurt aan een biggetje, dat een van de kinderen Braspenning van de buren heeft gekregen. Zo te zien lust de big er wel pap van (Foto: Ben Steffen). (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG De regering houdt vast aan de spreiding van 6705 rijksarbeidsplaatsen naar het noorden en het zuiden voor 1978. Dat aantal blijft onderdeel van de 16.000 arbeidsplaatsen, die de komende 10 tot 12 jaar uit Den Haag verdwijnen. Wel zal tegen die tijd worden bekeken ol' afhankelijk van de dan bestaande situatie op grond van nieuwe ontwikkelingen en nieu we inzichten definitief moet worden bepaald in hoeverre uit voering gegeven kan worden aan deze tweede fase na 1978. Dp regering laat dit blijken in een brief aan de Tweede Kamer over de spreiding rijksdiensten." Op een paar wijzigingen na handhaaft de regering de besluiten van maart 1974, die in overleg met de Tweede Kamer zijn geno men Voor Zuid-Limburg bete kent dit, dat op korte termijn de drie eerder toegezegde de fensiediensten worden overge plaatst met totaal 530 man. Daarmee komt het aantal over te plaatsen rijksarbeidsplaat sen op een totaal van 2140 man. Na 1978 komt Zuid-Lim burg nog eens in aanmerking voo1' 30Ó0 rijksarbeidsplaatsen. Over dat juiste aantal zal te gen die tijd definitief worden beslist. In de briéf schrijft de rege ring. dat zij tot de conclusie is gekomen dat bij de spreiding de nadruk te vallen op over plaatsing van arbeidsplaatsen en niet op verplaatsing van ambtenaren. Wat de PTT be treft is besloten, dat niet de hele centrale directie, maar wel een belangrijk deel ervan naar Groningen en Leeuwar den wordt overgeplaatst. In totaal zijn hiermee niet 5300 arbeidsplaatsen gemoeid, zoals aanvankelijk de bedoeling war,, maar 3400. Minister Gruyters van Volkshuisvesting en Ruimtelij ke Ordening vindt het niet onredelijk als een klein deel van de financiële last van de PTT-verliuizing naar het noorden wordt gedragen door de hele gemeenschap via het verhoging van de PTT-tarie- ven- Het rijksinkoopbureau (400 arbeidsplaatsen) gaat naaf Zwolle. Naar Enimen zal een aantal defensiediensten ver huizen en de dienst admini stratie ziektekostenregeling van Binnenlandse Zaken (to taal 765 arbeidsplaatsen). Door deze operatie staan on geveer 5000 ambtenaren voor de keuze of zij willen verhui zen. Het aantal dat daadwer kelijk verhuist zal de komen de 5 tot 6 jaar kleiner zijn, aldus de regering. De regering heeft berekend, dat bij verhuizing van 55 pro eent van de ambtenaren de hele operatie 900 tot 1000 mil joen gulden kost en bij een verhuizing van 40 procent van de ambtenaren 980 tot 1100 miljoen gulden. „Tegen het overbrengen van de 3400 PTT-arbeidsplaatsen protesteerden gisteren in Den Haag ongeveer 4500 perso neelsleden van liet centrale di rectoraat van de PTT. Bij het ministerie van Algemene Za ken werd een petitie aangebo den dit bestemd was voor premier Den Uyl. Voorzitter BAARN (ANP) Twee met vuurwapens gewapende en met nylonkousen gemaskerde man nen van omstreeks 20 jaar heb ben gisteren 21.700 ont vreemd uit een bijkantoor van de Nederlandse Middenstands Bank in Baarn. Wieringa van de Tweede Ka mercommissie voor het sprei- dingsbeleid kreeg 4400 hand tekeningen aangeboden en een pop Burgemeester H. Buiter van Groningen zei dat hij er liever meer had gehad, maar dat hij in eerste instantie ook met 3400 arbeidsplaatsen tevreden was. De Centrale voor Hogere Ambtenaren (CHA) houdt on verkort vast aan het beginsel van evenredigheid van sprei ding bij overheid en bedrijfs leven De KABO, ambtenarenbond van het NKV vindt de manier waarop de regering de sprei ding wil uitvoeren onaan vaardbaar. De bond is voor stander van een betere sprei ding ove rhet land vari arbeid en werkgelegenheid. De KVP-fractie steunt het spreidingsbeleid. Van grote betekenis vindt deze fractie het, dat in het centraal geor ganiseerd overleg overeen stemming is bereikt over de hantering van het begrip „vrijwilligheid". De PvdA-fractie vindt dat de regering terecht heeft vast gehouden aan de kameruit spraak van augustus 1973 maar is van mening, dat uit eindelijk veel te weinig aan dacht is besteed aan ..donor" Den Haag- De VVD-fractie vindt dat het kabinet wat voorzichtiger is geworden met het sprei dingsbeleid. Volgens deze par tij zal de regering terug moe- ter. naar de kameruitspraak van 16.000 rijksarlbeidsplaat- ADVERTENTIE) dat is haar allerliefste wens. Dus vlug naar de vespa-winkel voor zo n probleemloze, volautomatisch flitsende vespa-brommer. Voordelig in aanschaf en gebruik. Nedespa-Roermond, tel.04750-1 57 57

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 1