ïi! OVERWINNINGSFEEST IN CAMBODJA |Minh wil geen premier Zuid-Vietnam worden i€ J K Uw bank is op joninginnedag en Bevrijdingsdag T axichauf f eurs gaan demonstreren BJF B9 Planten bakken FORD IN NEW ORLEANS Ambonezen niet eensgezind overvrije republiek' prénatcil Q campina Samen Sterk Breda Kijk: je wordt er wijzer van binnenland buitenland I WITTE HUIS" School kan buurtfunctie vervullen POPULAIR WETENSCHAPPELIJK MAANDBLAD VOOR JONGEREN LAOS CAMBODJA Rode Vlag (6) Rode Vlag (7) Capitulatiezaal van hotel „De Wereld' gerestaureerd d'v*rJ VRIJDAG 25 APRIL 1975 CAN CAN Itraat 11 Bergen Itel. 33370, geopend X)P NU kids in de verlichte bij Womnginrich- fN KIJKEN jIDZANDE LNDBERGSE JEMENHAL ct materiaal voor de uw hobbykast. Tel. Zoutestraat 6 berg. 147, ETER INDUSTRIE belijke vormstukken fekening of model, serle-artikelen. In o.a. meubelen, ca ll derd elen, bakken, Kvijvers enz. lovA VITA |aat 3, Oud-Gastel nb0sch). Tel. 01652- „OUDE AAOLEN'7^ Schieting zondag Ti hvang 15.00 uur f 50.- |e Blauwe Hoek". op 2 wippen zater- I zondag 27 april in nde. Aanvang 14.30 fc EPA RAT I ES lit, kleuren tv en hifi lapparatuur naar Van 1>1, Hulst, 01140—2105 01153-1228. Imzet ^ers helpen u, er in te brengen I im fnsaid", 5D V (Van onze redactie buitenland) SAIGON/PARIJS Ge neraal Doeong van Minh heeft naar zijn zeggen de post van premier met vol machten, die hem gisteren was aangeboden door de Zuid-Vietnamese president Tran van Hoeong gewei gerd. Volgens generaal Minh zou een benoeming van hem tot premier niet voldoende zijn om de VRR tot onderhandelin gen te bewegen. De VRR ver langt volgens Minh ook het vertrek van president Hoeong. Minh had de plaats moeten innemen van premier Nguyen Ba Can, die door de VRR te rechts was bovendien. De Vietcong heeft Saigon 1 verweten, dat het dodelijke I verstikkinigsbommen heeft ge bruikt bij aanvallen in het ge- hied van Xuan Loc, In Saigon is bevestigd dat de door Ame rika geleverde bommen zijn DEN HAAG (ANP) Een school kan worden opgenomen In een samenhangend patroon van welzijnsvoorzieningen. Zo kan de school beter gaan func tioneren en tegelijkertijd een buurtfunctie gaan vervullen. De school is dan geen eiland in de wijk meer, maar kan Juist in samenhang met andere buurtvoorzieningen bijdragen tot een hogere leefbaarheid in de wijk. De aanzetten hiervoor zijn er. Dit staat in de brodhu're, „Bouwen voor school en buurt", die de staatssecretaris sen Veerman van onderwijs en Meijer van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk, gis teren hebben gepubliceerd, Het boekwerk is bestemd voor iedereen die de belangen be, hartigt van of betrokken is bij onderwijs, samenlevingsop bouw, jeugd- en jongeren werk, creatieve vorming, be- Jaaideivwerk, sport en recrea tie, Een werkgroep „multi- functionele accommodaties' bereidde de brochure voor. De brochure geeft enkele uitgangspunten voor multi functionele accommodaties en informatie over de mogelij k- f heden, die er thans al bestaan, om zulke bouwwerken tot stand te brengen in één pro ject voor onderwijs en voor sociaal-cultureel werk. In de brochure staan ook schema's, Waarin alle stappen staan, die moeten worden genomen, en er komen veel adressen in voor waar men voor hulp kan I aankloppen. gebruikt. Ze veroorzaken bin nen een straal van tweehon derd meter verstikking, door dat een chemische reactie de zuurstof uit de lucht haalt. Volgens de Vietcong zouden deze Amerikaanse bommen veel mensen hebben gedood. Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft een wetsontwerp goedgekeurd tot het uittrekken van een bedrag van 327 miljoen dollar voor humanitaire hulp aan Vietnam en voor evacuatie van Ameri kanen en Zuidvietnamezen. De Amerikaanse senaat had eerder een bedrag van 250 miljoen gulden bestemd voor hulp. Een gemeenschappelijke commissie moet nu een com promis-voorstel uitwerken. President Ford had aanvan kelijk verzocht om bijna een (ADVERTENTIE) Mandarijnen ioneurt. V2 liter magere Campina joggurt, 30 gram suiker, 4 mandarijntjes Per persoon80 k.cal. natuurlijk lekker miljard dollar voor militaire- humanitaire en eoonomasche hulp aan Zuid-Vietnam. Maar woensdag verklaarde de presi dent dat de Verenigde Staten de Zuidvietnamezen niet lan ger kunnen helpen en dat de oorlog nu voorbij is, voor zo ver het Amerika betreft. Ford zei in zijn rede onder andere: „Wij zijn bedroefd om de ge beurtenissen in Indio-China, maar hoe tragisch deze ook (Van een onzer verslaggevers) BREDA Met ingang van 1 januari 1976 zijn benoemd tot directeur van de B.V. In koopcombinatie „Samen Sterk" in Breda de heren J. A. van Buul en drs. H.E.A. Couwenbergh, voorheen ad junct-directeuren van deze or ganisatie, en mr. A. H. M. van Roosmalen, voordien bedrijfs adviseur bij de vennootschap. De huidige directeuren, de heren T. J. Sips- oprichter van „Samen Sterk" en zijn zoon N. J. M. Sips, treden af in maart 1976 bij de viering van het 40-jarig bestaan van de organisatie. „Samen Sterk" omvat 1130 detaillisten met 1739 zaken in textiel, confectie, meubelen en huishoudelijke artikelen, met een totale winkelomzet die dit jaar omstreeks een miljard gulden zal bedragen. INDOLA Electric BV (land bouw- en industriële ventilato ren en kappersapparatuur) te Utrecht, een werkmaatschappij van Hagemeyer, gaat een tij delijke werktijdverkorting aanvragen voor 251 van de 370 personeelsleden. DEN HAAG (ANP) Een grotere rechtszekerheid voor de taxi-chauffeur en een betere technische beveiliging voor zijn auto, dat zijn de kernpun ten van de petitie die minister Westerterp (Verkeer en Wa terstaat) en minister Van Agt (justitie) volgende week in ontvangst zuilen nemen van het landelijk overlegorgaan beveiliging taxi's. De taxichauffeurs zijn una niem van mening dat het taxi vervoer, net als andere delen van het open-baar vervoer, de regeling moet krijgen dat de passagier strafbaar is al-s hij niet betaalt. De politie kan dan ingrijpen als een passa gier moeilijk doet over de rit prijs. Nu is het nog 20 dat een (ADVERTENTIE) Er is een nieuw populair wetenschappelijk maandblad voor jongeren: Kijk. Spannend als een film, veelzijdig als een encyclopedie. In Kijk staat niet alleen erg veel over techniek en ruimtevaart maar ook van alles over planten, dieren en geschiedenis. Iedere maand 68 pagina's boeiende artikelen met fraaie foto's en tekeningen in kleur en zwart/wit. Een blad waar uw kinderen ook bij hun studie veel plezier van zullen hebben. Een abonnement op Kijk kost f 21,- per half jaar, losse nummers f 3,50. Kijk is overal verkrijgbaar in elke kiosk, boekwinkel of warenhuis. In het meinummer o.a.: Levenstekenen uit het heelal Gaat de mens aan zijn hersenen ten gronde? Hoogterecord voor helikopter De kikker is terug! Gangsters belagen de Maya-cultuur Kung Fu zonder flauwekul Spieken door gedachtelezenl Als u ïich nu abonneert krijgt u het meinummer, inclusief een fantastische wedstrijd met een reis naar Amerika als hoofdprijs, nog net op tijd in huis. Even een brtelje (zonder postzegel) naar Kijk, Antwoordnummer 7152, Amsterdam. taxi-chauffeur zijn geld achter af alleen kan krijgen via een tijdrovende, kostbare civiele procedure. In de tweede plaats moeten de Nederlandse taxi's zo snel mogelijk een goede technische beveiliging krijgen, liefst vla een mobilofoon. De chauffeur moet. via een simpele bewe ging alarm kunnen slaan als hij zioh bedreigd voelt. „Als onze Rotterdamse collega Hartmann zo'n beveiliging had gehad was hij nu misschien nog in leven", zo redeneren de chauffeurs. Het overlegorgaan is in het leven geroepen naar aanleiding van de gewelddadi ge dood van Hartmann in zijn taxi. Het overlegorgaan heeft de Nederlandse taxi-chauffeurs opgeroepen maandag aanstaan de naar Den Haag te komen. Na een tocht van de Houtrust- hallen naar de Plesmanweg zal daar op het ministerie van Verkeer en Waterstaat de be windsman de petitie in ont vangst nemen. Men rekent op enkele duizenden chauffeurs die te voet (beslist niet in hun auto's) zullen demonstreren. Een dag later zal een delegatie van het overlegorgaan de peti tie overhandigen aan minister Van Agt. De petitie zal ook een ver- 2otk bevatten een wettelijke regeling te ontwerpen, die het mogelijk maakt chauffeurs subsidie te verlenen bij de aanschaf van technische bevei ligingen. De kosten hier vai, bedragen per auto zo'n f 300 tot f 400 aldus het overlegor- gaan. zijn, zij betekenen niet het einde van de wereld noch het einde van het leiderschap van de Verenigde Staten in de we reld". Premie Tsjoe- en Lai van de Chinese Volksrepubliek heeft gisteren gezegd, dat Cambodja, Laos en Vietnam met China zijn verbonden als „lippen met tanden" en dat China altijd zal staan achter de „rechtmatige strijd" v hun volkeren. In Saigon heeft mr. J. van Roijen, Nederlands zaakgelas tigde in Euid-Vietnam geen gebruik gemaakt van de gele genheid de stad te verlaten. Intussen verloopt de opmars van de troepen van de voorlo pige revolutionaire regering zo snel, dat waarnemers ver wachten dat Saigon .zeer bin nenkort zal vallen. Volgens anderen maakt de VRR pas op de pl-aats en wacht het af of de overwinning zonder bloed vergieten kan geschieden door de interne ontwikkelingen in Saigon. Van Amerikaanse zijde is ontkend dat Amerikaanse ma riniers zijn geland in een ha ven ten zuidwesten v-an Sai gon om te helpen bij de eva cuatie. Na al die maanden van re gen even een paar zonnige, warme dagen en je ziet ieder een enthousiast in zijn tuin beginnen. Dankbaar werk, want je ziet alles gewoon uit lopen. Je wilt in je tuintje dan ook wel weer eens wat nieuws, wat anders. In de tuincentra, waar we de afgelopen dagen de mensen bijna in de rij zagen staan, word je overdon derd met alle mogelijke tuin- aankledings-dingen Vaak staat er een aardig bedragje op dat kleine prijsplakkertje, en dan haal je toch weer even de schouders op: moet dat nou? Uitermate fraaie planten bakken bijvoorbeeld, in de leukste vormen en kleuren, soms pakkende imitaties van stijlen uit de pruikentijd. Maar wei duurAls je daar naast dan de gewone, cement- grijze bakken van eterniet be kijkt, vallen die zowat in het niet. Maar toch kun je daar zelf heel wat van maken. Ze zijn, vergeleken met de plan tenbakken met krullen, zo doodgewoontjes, maar aan die fantasieloze kleur is natuurlijk heel gemakkelijk wat te doen. Een goed tuin-idee is: een stel van die eterniet bakken ko pen, niet allemaal hetzelfde formaat, maar bijvoorbeeld een lange, een kortere, een ronde, een eventueel nog een kegelvormige erbij. Voor wat tientjes kunt u dan heel wat voorjaarsplanten kwijt. Die bakken schilderen is een klein kunstje. Om te voor komen dat ze ai te gauw gaan bladderen, zet u ze eerst in de menie, liefst een loodvrije soort. Smeer die er goed op, alleen aan de buitenkant, en laat de boel goed drogen. Het is verleidelijk om zo'n stel verschillende bakken ook ver schillende kleuren te geven, maar bedwing die lust. Twee kleuren is voldoende, om er geen bonte kermis van te ma ken. Ze moeten ook harmonië ren met het tuinbeeld, dat overwegend groen is. Oranje en wit doen het bijvoorbeeld erg goed. U hoeft geen volleerd schil der te zijn om de bakken goed in de verf te zetten. U kwast maar wat aan, maar niet te dik. Het al te goed willen doen verleidt u misschien tot het opschuren van het eter niet, voordat u gaat meniën. Doe het beslist niet. want het fijne asbeststof dat dan vrij komt. is bij inademing niet zo gezond. Er zijn mensen die van de betrekkelijk goedkope eternietbakken hele kunstwer ken maken. Dat kan op deze manier: smeer de buitenkant van de bak in met polyester hars, en doe dat lekker dik. In de nog vloeibare hars (snel werken!) strooit u gekleurd zand, gravel, heel fijn mar- mersplit of zo iets. Als het polyesterhars hard is, zit het spul er muurvast op. En dat kan erg leuk zijn. Je kunt ook een plantenbak maken van een stuk plastic pijp van b.v. 25 cm doorsnede. Aan beide kanten een rond stuk watervast multiplex in de openingen lijmen, en aan de bovenkant een ovaalvormig gat uitzagen. Schilderen en er gens neerzetten, b.v. op een paar betonnen sierblokken, of ophangen. En tenslotte hoef je helemaal geen tuin te hebben, om met plantenbakken te stoeien: op een balkon doen ze het ook erg goed! In Laos hebben de regerings troepen een belangrijk kruispunt en vliegveld hero verd, die ze in het begin van de week» aan de Pathet Lao moesten afstaan. In Phnom Penh in Cambod ja, dat na de machtsovername minder in het nieuws kwam heeft de Rode Khmer symbo- lopen dagen aan de vluchtelin gen die naar Phnom Penh wa- ren gekomen de opdracht ge geven onmiddellijk naar hun woonsteden terug te keren. Het betrof meer dan een mil joen mensen. Na hun vertrek beeft de Rode Kbme symbo len van het Westers kapitalis me, zoals ijskasten en wasma chines, vernietigd. De Rode Khmer heeft giste ren een drie dagen durende herdenking van de overwin ning en de gevallenen ingeluid. Tijdens deze drie dagen zullen verscheidene massaplechtighe den plaatsvinden. Oud-president Lon Nol van Cambodja is voornemens zich te vestigen in Hawaii Kai. een voorstad van Honoloeloe, aldus een Amerikaanse regerings functionaris. President Ford wordt tijdens zijn verblijf in New Orleans getrakteerd op een stukje typisch zuidelijke muziek van de Olympia Brass Band. In de speech die hij tegenover studenten afstak, verklaarde de president dat de Verenigde Staten de Zuidvietnamezen niet langer kunnen helpen en dat de oorlog voorbij is voorzover het Amerika betreft. (ADVERTENTIE) Wij willen graag voorkomen dat u tevergeefs bij ons aanklopt. Daarom herinneren wij u eraan dat de kantoren van alle banken op woensdag 30 april (Koninginnedag) èn maandag 5 mei (Bevrijdingsdag) gesloten zijn. De gezamenlijke banken: algemene banken, coöperatieve banken, spaarbanken Het is gemakkelijk om kri tiek te uiten op de dubbelhar tige of halfslachtige politiek die de Nederlandse regering ten aanzien van de Zuidmo- lukkers heeft gevoerd, maar in het 'acht van de toenmalige en huidige omstandigheden kon dikwijls niet anders gehandeld worden dan men gedaan heeft. Nooit is uit iets gebleken, dat op de andere betrokken eilanden, behalve dan Ambon en de daar vlakbij liggende, sprake was van een bijzondere vrijheidsdrang en bijzondere antipathie tegenover de repu bliek Indonesië. Nooit is daar sprake geweest van daadwer kelijk verzet of guerrilla. Maar zelfs ook voor Ambon en die andere eilanden geldt, dat daar zeker de laatste vijftien jaar betrekkelijke vrede en orde geheerst hebben en er daar zeker geen massaal of zelfs maar incidenteel volks verzet heeft plaatsgevonden. Ook is uit niets gebleken, dat dit gebied slechter behandeld zou worden dan andere gebie den of dat er daar een zekere regeringsterreur zou heer sen. Daarom doen de protest-ui tingen van de in Nederland verblijvende groep Ambonne- zen toch op zijn minst vreemd aan. Als men inderdaad idea len koestert over een vrije re publiek en wat hooggestemds nogal meer, dan is een be schut en financieel bestaan in Nederland met zo hier en daar eens een brallend betoog en een emotionele demonstratie toch wel een bijzonder karige voorbereiding daarop. Meer en meer komen deze uitingen in de criminele sfeer te iiggen; Robin Hood-achtige bankover vallen, waarbij dan echter niet het meest onfrisse en laag-bij- de-grondse geweld geschuwd wordt, en nu weer dat even misdadige als kinderlijke plan om de koningin te gijzelén. Als tegenwicht heeft men dan wel de bezadigde Manusa- ma, die kennelijk meer op de Nederlandse AOW dan op een tropische presidentiële functie gokt, maar uit niets blijkt, dat men spreekt namens hét volk der Zuiid-Molukken en zelfs niet namens het volk van Am- bon en de Oeliassers. De oor spronkelijke groep was in zo verre select, dat het allemaal militairen betrof (en dan nog voornamelijk zonder of met lage rang), die meer bekend stonden om hun discipline dan om Irun intelligentie en geest kracht. De huidige groep is in zichzelf onuitsprekelijk ver deeld: zo gauw er drie Ambo nezen bij elkaar zijn, komt er wel een „perkara" en splitst men zich. Van de oorspronke lijke groep is er maar een te verwaarlozen deel, dat werke lijk afkomstig is van Ambon of een van de andere eilanden daar (de meesten werden el ders in Idonesië geboren) of daar is opgegroeid, de huidige groep kan niet eens behoorlijk Maleis spreker,, iaat staan schrijven. Het is ook een op vallend verschijnsel, dat prak tisch alle intellectuelen en mensen met een hogere oplei ding zich niet meer met deze groep identificeren, maar op gaan in de Nederlandse sa menleving. Indonesië zal nu ook wel niet direct staan te trappelen om deze kankerende dissiden ten aan het hart te sluiten, maar een oplossing zou toch in die richting gezocht moeten worden. Er gaan regelmatig Ambonezen met vakantie naar die eilanden. De verhalen waarmee zij terugkomen spreken niet over terreur of ontevredenheid, maar alleen over armoede en achterstand. Wat een prachtige taak zou daar liggen voor de energieke jongelieden, die hier over het algemeen een redelijke oplei ding hebben genoten en die hun energie hier alleen maar kwijt kunnen in scheld- en vechtpartijen. Demonstraties zijn leuk als jeugdsentiment maar zij hebben geen binding met de werkelijkheid. De oor spronkelijke groep was abso luut niet representatief voor de werkelijke bevolking (al was het alleen maar omdat daar ongeveer 50% mohamme daan is) en ze worden steeds meer tot émigrés die de klok terug willen zetten. J.JM VET,TM AN papten iw pen Briev«n voor deze rubrlefc iMefM met volledige naam en êdret worden ondertekend. Bi| publikatie zullen deze vermeld worden. Slecht» bi| hoge uit sondering zei van deze regel worden afgeweken. Naam en edre» zijn den bf( de redactie bekend. Publikatle ven brie ven (verkort of onverkort) beteken» nieC dat de redactie het In alle gevallen een* la met Inhoud. «frekkln» De „heisa en hopsa" over het uithangen van de rode vlag op 1 mei heeft inderdaad niet veel te betekenen. Hoe wel nooit erkend is 1 mei een feestdag; waarbij de rode vlag als een symbool van de vrij heid wordt beschouwd. Na tuurlijk niet door mensen als drs. Carrapert, die deze vrij- heidsvlag slechts als een lap ziet. Er zdjm van die mensen die zo gefixeerd zijn op hun kapitalistische jeugdperiode, diat ze hium leven lang storm blijven lopen tegen elke po ging van de arbeiders tot verbe tering van hun positie in het verleden door de kapitalis tische moraal „pakken en hap pen" zonder rekening te hou den met de redelijke eisen van de arbeider. Juist door deze kapitalistische moraal werd de rode vlag het sym bool van de strijd tegen uit buiting en willekeur, die on der de „driekleur' doorlopend werd bedreven. Een goed ad- viesje; steek de driekleur uit. doch daarnaast de rode vlag, zoals het hoort in een vrij land, waar deze vlag beslist geen aanwijzing van „rood vonk" is, doch een aanwijzing van vrijheid en strijd om recht, recht. OOSTERHOUT Ph. C. TROM- PERT Laat ons op koninginnedag en 5 mei allemaal de rood-wit- blanwe vlag uitstekenen. Dat is de beste remedie tegen de rode vlag-sympathisanten. ZEVENBERGSCHEN HOEK P. C. VAN STRIEN WAGENINGEN (ANP) Op 5 mei zal prins Bernhard de gerestaureerde capitulatie- zaal in hotel „De Wereld" in Wageningen officieel openen. Op die datum precies 30 jaar geleden was hij ook in die gelagkamer van het Wage- ningse hotel aanwezig bij de capitulatie van het Duitse le ger, waarbij de bevelhebber van het 25ste Duitse leger, Ge- neral-Oberst Johannes Blasko- witz, zich overgaf ten over staan van de bevelhebber van het eerste Canadese leger korps, luitenant-generaal Charles Foulkes. Dank zij subsidie van CRM, cte provincie Gelderland, de gemeente Wageningen, het mi nisterie van defensie en de landbouwhogeschool in Wage ningen, kon vorig jaar septem ber een begin worden gemaakt met de restauratie van het ho tel. In totaal is voor die grote opknapbeurt bijna f 1,5 mil joen nodig. Op 5 mei zal de eapitulatiezaal in oude glorie zijn hersteld, terwijl de rest aan het hotel eind 1975-begin 1976 in de oorspronkelijke staat zal zijn teruggebracht. (ADVERTENTIE) Een van de weinige echt veilige flesverwarmers. Niet alleen gemakkelijk voor eigen gebruik, maar ook een zeer welkom cadeau. Profileer meteen bij: BREDA Torenstraat 11 Tel. 0160Q-37875 ROOSENDAAL Winkelcentrum De Rozeiaer 33 Tel. 91650-37891

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 15