eigen beloven eterschap met aterzuivering Alsu begrijpt dat conemevrije koffie beter voor u is... HAG is de echte Vakbeweging wil meer geld werklozen voor 169.- Kabinet besluit tot 22 provincies Cola of Drink Van Agt: handel in drugs wordt harder aangepakt U MINDER MOEITE MET ERDRAGEN BAALHOEK EN BOCHTAFSNIJDING BIJ BATH Textieldieven ontsnappen na spectaculaire sprong uit auto Afbouw capaciteit in bouw moet begeleid worden Benzine per 1 mei duurder FC Twente in finale TJEF A-cup JONGETJE B Afspraken Aan onze adverteerders Motie christen-democraten MINISTER VAN KEMENADE BESCHULDIGT LEB AREN expert jubileert SANYO Bedrijfsleven Vrouw TtWJ. ZÓÓÓ'll! Kot u, Dr. W. A.J. M. Harks 'dredacteur: L. Leendekker en administratie-adres: «Kaat 9, Terneuzen, tel. (01150) - 79 20 mummer 1114111 Uitgeversmaatschappij De Stem b.V. 'erstraat 16, Breda. B18LI0W VRUE JUr, luuKD AG 24 APRIL 1975 Uitgeefster Uitgeversmaatschappij De Stem b.V. 27e jaargang No. 7640 (Van onze redactie) DEN HAAG Op zeer kor te termijn zal de strijd tegen Ju sluikhandel in verdovende Kddelen in ons land worden ■ërschernt. Minister Van Agt Wi justitie kondigde dit giste ren in de Eerste Kamer aan. De centrale recherche-infor matiedienst krijgt versterking van een aantal ambtenaren die veder leiding van een bekwa me informatieofficier een con- tpunt zullen vormen voor nen- en buitenland in de «bestrijding. In de gemeenten waar de -del in verdovende midde- n zich afspeelt, zullen om pi samenwerking met de plaatselijke recherchekorpsen tot stand te brengen „brugge- hoofden" worden gevestigd- In overleg met de betrokken bur gemeesters zullen de recher chekorpsen worden uitgebreid. Een technische begeleidings commissie, bestaande uit hoge re politieambtenaren, uit leden van de koninklijke marechaus see en van de dienst invoer rechten en accijnsen zal de verzamelde informatie bestu deren en operationele plannen uitwerken in de strijd tegen de handel in verdovende mid delen. Tijdens het beleidsdebat over de begroting van justitie in de Eerste Kamer zei de minister dat steeds meer van de ons omringende landen de noodzaak hebben ingezien van centrale diensten ter bestrij ding van de sluikhandel. De goed georganiseerde ver bindingen tussen producenten en consumenten en de perfecte organisatie van de sluikhandel zijn alleen met goed op elkaar ingrijpende organisaties te ontmaskeren en te versto ren Nederland kon, ten opzichte van de omringende landen, niet achterblijven met een krachtige landelijke aanpak, aldus minister Van Agt, die nog meedeelde dat het drugs- verbruik hier te lande om zich heengrij pt. Minister Van Agt maakte ook nog melding van de op richting van een terreurbe- strijdingsteam dat onder lei ding van een politie-officier aan de opsporing gaat werken van georganiseerde misdrijven als gijzelingen en dergelijke terreurdaden. Het betreft hier een aantal door de verschillen de korpsen aangewezen re chercheurs. De werkzaamheden van de ze terreursbeslrijdingsgroep staan onder leiding van het openbaar ministerie. droog Wolkenvelden. Op de meeste plaatsen droog, r Matige wind uit noord- oost. Temperaturen rond I 12 graden. stad en streek f Deel Zeeuwsch-Vlaanderen i zonder stroom. Pagina 3 Sporthal bepaalt voortbestaan carnaval. Pagina 5 binnen. en buitenland Saigon verzet zich tegen evacuatie. Pagina 13 NAVO niet blij met half iaar dienen in België- Pagina 15 Mannen en vrouwen sparen om verschillende redenen. Pagina 16 radio en televisie De moeilijkheden van een kinderster. merijntje (Van een onzer verslaggevers) BRUSSEL De Belgische ministers Jos de Saeger en J. Defraigne hebben gisteren hun Nederlandse Collega's mevrouw Irene Vorrink en Th. Westerterp ervan over tuigd dat België zich zal houden aan de eisen omtrent wa terkwaliteit. die bij het afsluiten van de verdragen over het graven van het Baalhoekkanaa! en de bochtafsnijding bij Bath zullen worden gesteld. Minister Westerterp ver klaarde dat daarmee voor de Nederlanders een groot stuk ongerustheid ontstaan doordat het kanaal van Gent naar Terneuzen een open riool is geworden weggenomen is. Te verwachten is dat daardoor het Nederlandse parlement straks minder moeite zal hebben met het goedkeuren van beide verdragen. De twee Nederlandse minis ters waren gisteren met de Belgische bewindslieden met name gaan praten over de slechte kwaliteit van het wa ter in het kanaal van Gent naar Terneuzen. Minister De Saeger erkende ruiterlijk dat België daaraan schuld heeft. Een verzachtende omstandig heid voor zijn Land vond hij wel dat veel van het vuile water afkomstig is uit Frank rijk. Desondanks zal België volgens hem ervoor zorgen dat het kanaalwater rond 1980 schoon is. Het verzoek om een gesprek over de slechte kwaliteit van het water in het kanaal van Gent naar Terneuzen was ge komen van de Nederlandse ministers. „Op de eerste plaats hebben we om een gesprek gevraagd omdat wat de water kwaliteit betreft België niet heeft voldaan aan de voor waarden, die daarover in het verdrag over het kanaal Gent- Terneuzen van 1960 zijn ge- ADVERTENTIE) Voetbalen KOFFIE steld Bovendien is er bij het Nederlandse publiek de vrees dat na afsluiting van verdra gen over Baalhoekkanaal en bochtafsnijding bij Bath de geschiedenis van het kanaal Gent-Temeuzen zich gaat her halen", alidius minister Wester terp, die eraan toevoegde na het gesprek met zijn Belgische collega's ervan overtuigd te zijn dat die vrees niet meer gerechtvaardigd us. Temeer niet omdat wat het kanaal van Gent naar Terneu zen betreft gisteren niet alleen volstaan is met de Belgische belofte dat het water rond 1980 weer schoon zal zijn. Ne derland gaat zelf ook de vin- dit verband werden de volgen de vier belangrijke afspreken gemaakt: 1. Tussen Nederland en Bel gië zal periodiek overleg wor den gevoerd over de water kwaliteit in dit kanaal. 2. Onderzocht zal worden op welke wijze het afvalwater van de rechteroever bij Zelza- te samen mei het afvalwater op Nederlands grondgebied via een gemeenschappelijke installatie kan worden gezui verd. In dit verband wordt bekeken of dit gedeelte van Zelzate op de A.W.L. kan worden aangesloten. Op de linkeroever bij Zelzate wordt een zuiveringsinstallatie ge bouwd. Begin volgend jaar wordt daarmee gestart. Dit iaar komt aan Belgische zijde van de kanaalzone nog een beluchtingsinstaliatie voor het water in bedrijf. Hiermee wordt dan de stankhinder be streden 3. ZoweJ in het Belgische als in het Nederlandse deel van "net kanaal zal een onder zoek worden ingesteld naar de oorsprong van de zware meta len. die in dit water worden aangetroffen 4. De olieverontreiniging zal gezamenlijk worden opgespoord en er komt een efficiënt alarmsysteem waardoor bij olievtrootreiniging op het ka naal meteen aan Belgische en Nederlandse kant iedereen wordt, opgetrommeld, die met de bestrijding ervan heeft te maken. Samenwerking wat alarmering, overleg en bestrij ding ean olieverontreiniging betreft zal dus duidelijk wor den verbeterd (Zie verder pagina 3). 2? (Van een onzer verslaggevers» BREDA-MADE Twee textieldieven zijn gisternacht omstreeks vier uur op de noordelijke rondweg in Bre da op spectaculaire wijze aan de politie ontkomen. Een van hen moest daarvoor uit een rijdende bestelauto (snel heid: ongeveer 45 km per uur) in een rijdende perso nenauto springen. De politie probeerde on dertussen de banden van de personenauto kapot te schie ten maar dnt mislukte. Daar na moest eerst een van de agenten acrobatische toeren uithalen om in de stuurloos verder rijdende bestelauto te komen en deze tot stilstand te brengen. Toen dat gelukt was had het tweetal al zo'n grote voorsprong opgebouwd dat de politie er niet meer aan te pas kwam. De bestelauto was eerder in de nacht gestolen in Made. Hij stond daar geparkeerd naast het huis van de textiel handelaar J. van M. Er zat t en nog voor -VLOOG gulden aan jurken en kinderkleding in. Toen de politie de bestel auto op d-e rondweg te pak ken kreeg was hij leeg. De textieldieven hadden de buit al veilig gesteld. Voor de Bredase politie ging het aanvankelijk om een routinecontrole. Zij vond de manier waarop bestelauto en personenauto achter elk aar reden verdacht. De po litie wilde beide voertuigen tot stoppen dwingen. De be stuurder van de personenau to wist de politiewagen ech ter achter zich te houden. Hij ging op de linker weg helft naést de bestelauto rij den en gooide hot rechter portier open. Zijn maat maakte onmiddellijk daarna de levensgevaarlijke sprong vanuit die bestelauto. (Van onze parlementair» redacteur» DEN HAAG-UTRECHT De drie vakcentrales vinden de plannen van het kabinet ten aanzien van de werkloos heidsvoorzieningen volstrekt onvoldoende. Tijdens het werkgelegenheidsdebat heeft minister Boersma in de Kamer laten weten een verlenging van de uitkeringsduur voor langdurig werklozen uiterst onwaarschijnlijk te vinden. Wel zal de uitkering aan 'angdurig werklozen van 57,5 jaar en ouder worden verbe terd. Ze kunnen dan tot hun 65e rekenen op 75 procent van hun laatstgenoten inkomen. Daarna komen ze automatisch in de AOW. Een werkloze De 7-jarige Bilgin Artilla was gisteren zoek en dat veroorzaakte urenlange on rust in Rotterdam. Men dacht dat het jongetje te water was geraakt en poli tie, brandweer en redders begonnen te dreggen. Dat trok veel publiek, waaron der Bilgin zelf. Na enke le uren bleek dat er vals alarm was geslagen. Hier staat Bilgin, nogal timide, tussen zijn „redders". (ADVERTENTIE) I.v.m. de 5 mei-viering zijn de verschijningsdata en af- sluittijd van De Stem als volgt samengesteld Uitgave 1 mei sluit af 29 april 12.00 uur. Uitgave 5 mei sluit af 2 mei 9.00 uur. Uitgave 6 mei sluit af 2 mei 12.00 uur. Uitgave 9 mei sluit af 7 mei 12.00 uur. Uitgave 8 mei vervalt. (Van onze parlementaire redactie) DEN kAAG Aan een structurele afbouw in de sec tor van de bouwnijverheid is niet te ontkomen. Maar hel zal niei lukken dit probleem nog dit jaar op te lossen. Aldus heeft minister Gruijters van Volkshuisvesting woensdag middag in de Tweede Kamer gezegd tijdens de voortzetting van het debat over het liouw- programma-1975. in het bij zonder over het regeringsbe sluit inzake de extra injectie van f 1 miljard voor de bouw. De CDA-partijen hadden over die structurele afbouw var, de bouwcapaciteit een motie ingediend. Bij het op stellen van de meerjarenra mingen in de verschillende sectoren van de bouw moeten in overleg met werkgevers en werknemers plannen uitge werkt worden, die een gelei delijke en sociaal verantwoor de capaciteitsvermindering be vorderen. Deze motie zal wel een meerderheid krijgen. De regering streeft er naar, aldus Gruijters, om dit jaar het niveau van de werkgele- (Van onze onderwijsredacteur BREDA „Het Nederlands Genootschap van Leraren ver telt met betrekking tot de ar beidstijdverkorting voor lera ren (en ambtenaren) een on verantwoord en demagogisch verhaal". Dat verbelde dr. A. van Kemenade, minister van Onderwijs en Weten schappen, gisterenmiddag in Breda. Hij sprak er voor de bond van katholieke schoolbe sturen over de integratie van het kleuter- en basisonder wijs. De werktijd van de ambte naren wordt teruggebracht tot 40 uur per week. Er wordt voor die werktijdverkorting geen enkele ambtenaar extra aangesteld. De ambtenaren moeten zelf zorgen dat het werk er niet onder lijdt. Welnu, aldus de minister, „om de gevolgen van de werk tijdverkorting in het onder wijs op te vangen, heeft de regering 77,5 miljoen gulden uitgetrokken. Om te gebruiken in het onderwijs- Om het aan tal taakuren uit te breiden. Of om er. in het gehele onder wijs. 1900 extra mensen voor aan te stellen. Dat vergeet het Nederlands Genootschap van Leraren te vertellen", aldus dr. Van Kemenade. (Zie ook pag. 16) geilheid en van het bouwpro gramma van vorig jaar te handhaven. Doch het resultaat zal niet zijn dat het probleem van de 30.000 werkloze bouw vakarbeiders opgelost wordt. „De oplossing is niet voorhan den. Ook met de noodgrepen blijven er duizenden werk loos", zei de bewindsman. Hij herinnerde aan de eerder ge dane mededeling, dat dit na jaar het bouwprogramma-1976 vergezeld zal worden door een behoef tenraming- De meerderheid van de ka mer neemt voorlopig genoegen met de extra steun van een miljard, die de regering de bouw heeft toegezegd. Echter, zowel de PvdA als de ARP verwachten dat er meer geld in de bouw zal worden gesto ken, ais mocht blijken dat de een miljard extra niet genoeg is. De VVD-fractie diende een motie in waarin om nog eens 400 miljoen gulden extra voor de houw wordit gevraagd, maar die maakt geen kans. (ADVERTENTIE) deze week één van onze speciale aanbiedingen M787 Cassetterecorder met automatische afslag, lichtnet en batterij. Inktusief tas, microfoon en als EXTRA 3 cassettes C 60 GRATIS! Adviesprijs 228,* Expert jubiieumprijs i breda TECHNICA NOVA kloet1nge COLIJN middelburg OG LICHTBRON oostehmoüt TECHNICA NOVA tilburg VAN HELFTEREN krijgt nu het eerste halfjaar nadat hij zonder werk kwam te zitten, 80 procent van zijn laatstgenoten inkomen, daarna valt hij twee jaar onder de wet werkloosheidsvoorziening en krijgt hij 75 procent. Blijft hij nog langer werkloos dan moet hij een beroep doen op de bijstandswet. De drie vakcentrales blijven eisen dat alle werklozen, on geacht hun leeftijd, voor onbe perkte duur aanspraak kunnein maken op een werkloosheids uitkering. De ww moet onbe perkt gelden en de wet werk loosheidsvoorziening moet met 5 procent op 80 procent worden gebracht. Ook de link se fracties in de Kamer voelen daar veel voor Tijdens liet werkgelegen heidsdebat in de Kamer heeft de VVD gisteren twee moties ingediend, die beogen de las ten van liet bedrijfsleven te verlichten. Volgens de liberaal Rietkerk moet de sociale pre mielast voor het bedrijfsleven duurzaam worden verminderd door de tijdelijke tegemoetko mingen in deze lasten blijvend te maken. ZoweJ afgevaardigden van de PvdA (Vedlenga) als van de KVP (Peijnenbung) dron gen aan op het opnemen van de werkende gehuwde vrouw onder de wet werkloosheids voorziening. Vellenga bepleitte voorts „hardere toezeggingen" op het punt van -de verlenging en verhoging van de WWV- uitkeringen, en stelde, afhan kelijk van de toezeggingen an minister Boersma, een motie in het vooruitzicht. De PvdA-afgevaardigde diende bovendien een motie in, volgens welke niiet 5 mil joen voor voorzieningen ten behoeve van gehandicapten bijvoorbeeld in gebouwen moet worden uitgetrokken, maar 25 miljoen. DEN HAAG (ANP) —Ben zine wordt per 1 mei duurder De prijs van een liter super stijgt met 1.6 cent tot 99,8 cent. Een liter gewone benzine gaat 97,2 cent kosten, 1,4 cent meer dan de oude prijs. Het ministerie van Economi sche Zaken is met de prijsver hoging aikkoord gegaan, al hiadde-n de oliemaatschappijen die toestemming niet nodig. Binnen bepaalde grenzen mo gen zij zelf nu prijzen verho gen, zo hebben zij onlangs met het ministerie afgesproken. De oorzaak van de nieuwe verhoging is de „ontwikkeling van de vrije markt-noterin- geri". aldus de woordvoerder van het ministerie. Dit bete kent. dat de vraag naar benzi ne wat is opgelopen, terwijl het aanbod (de voorraden) minder is geworden. Het aan bod is kleiner, omdat de olie maatschappijen na de oliecri sis van vorig iaar minder gin gen produceren. De vraag naar benzine was toen erg klein. (Van onze parlementair» redactie) DEN HAAG De minister raad is tot het inzicht geko men, dal hel 'e beste is om te komen tot vorming van grote re gewesten dan waaraan aan vankelijk werd gedacht. De instelling van 44 gewesten zou namelijk onvermijdelijk leiden tot de vorming van een vierde bestuurslaag die men juist wil vermijden. Dat zei minister De Gaay Fortman van Binnen landse Zaken gisteren in de Eerste Kamer. De regering heeft daarom besloten, de huidige provincies op te heffen en deze te ver vangen door een dubbel zo groot aantail gewesten of pro- vincies-nieuwe-stijl. Dat zul len dan niet alleen rechtspre kende en toezichthoudende or ganen maai' voornal ook hande lende organen worden waar aan de uitvoering van ver schillende rijkstaken zal wor den toevertrouwd. BREDA FC Twente heeft de finale in de strijd om de UEFA-oup bereikt. De forma tie van trainer Spitz Kohn wist ook zijn tweede treffen tegen Juventus in Turijn in winst om te zetten- Een doel punt van Johan Zuidema bieek voldoende om de Itali aanse ploeg evenals in de eer ste wedstrijd (31) op de knieën te krijgen. In de finale ontmoet FC Twente het West- duitse Borussia Mönchen Gladbacli, dat FC Köln de weg naar de eindstrijd versperde. P9V heeft, de EC-II finale niet gehaald. De Eindhovena- ren wonnen de thuiswedstrijd tegen het Russische Dynamo Kiev wel met 21, maar die winst was niet genoeg. De Russen hadden de eerste wed strijd met 30 gewonnen. De finale om de Europacup 1 gaat tussen Leeds en Bayern München. Leeds hield Barcelo na op eigen veld met 11 in bedwang waardoor de thuisze ge (21) voldoende bleek de eindstrijd binnen te stappen. Bayern klopte St. Etienne met 20. De eerste wedstrijd was in een 00 gelijkspel geëin- digo. (ADVERTENTIE) literfles doe mee met het grandioze oezins-voordeel-feest

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 1