)E BEZEM DOOR ISRAEL INTENSIEVE LUCHTBRUG Saigon verzet zich tegen evacuaties OOK ANDRIESSEN WIL GEEN BURGEMEESTER DEN HAAG WORDEN Broeken omlaag fingsP KVP-JONCEREN BRABANT OVER AFFAIRE DE ZEEUW Laatste verkiezingscampagne van Marion in Portugal Van Agt houdt zich op de vlakte iJoepfSerijdrop topklasse SerieVan Red Band Natuudijk! Duurste woningen in Ook Industriebond NVV wil eigen rode krant binnenland commentaar Waarom Moskou zwijgt Luchtbrug „Blanco huwelijk" Tn Parijs Ontploffing Vierssen Gesprek over top Perscombinatie R ussisebe wapens voor PI O Dubbelman verlaat DS'70 DONDERDAG 24 APRIL 1975 (Door onze correspondent) r TEL. AVIV Premier Ra- bin haalt nogal stevig de be zem door de Israëlische sa- Eenleving. In het bijzonder het corruptievraagstuk, dat tij- den- liet tijdperk Golda Meir de maatschappij verziekte, I wordt nu grondig aangepakt I en bestreden. Dezer dagen is er sprake van ernstige corru.ptieschanda- Klen op het ministerie van de lf eitsie die zich volgens de po- Ilitie ook tot andere belangrij- |ke ministeries uitstrekken. Naar aanleiding daarvan zijn I reeds arrestaties in en buiten I he* leger verricht, Meer arres- Itaties zitten in de lucht. De ■minister van defensie Peres ■heeft gisteren gezegd, dat de orruptie „met ijzeren hand moet worden onderdrukt". Het gaat o.a. om officieren in en buiten actieve dienst, die voor het verkrijgen van orders door industriëlen in verschillende gevallen voor grote bedragen werden omgekocht. Anderzijds gunden militaire hoofdambte naren grote orders aan privé- ind-ustrieën in de wetewobap dat zij in de leiding van deze fabrieken zouden worden op genomen. Dit door elkaar lo pen van militaire en industrië le belangen, dat door het volkskarakter van het Israëli sche leger een moeilijk weg te denken factor is. heeft de cor ruptie ongetwijfeld in de hand gewerkt. Aan deze naar buiten ko mende schandalen op het mi nisterie van defensie zit ook een duidelijke politieke kant. Reeds lang werd er door par lementariërs op gewezen dat de defensiebegroting aan ef fectieve parlementaire controle ontsnapte. Het parlement keurde de begroting goed, terwijl de koek in het raaim van het ministerie van defensie werd verdeeld. Aangezien het om enorme bedragen ging en gaat ontleende de minister van de fensie daaraan ook een deel van zijn politieke invloed. Er was weliswaar een interne „bedrijfscontrole", maar aan genomen kan worden, dat dit apparaat in de loop der jaren maar matig heeft gefunctio neerd. Het naar buiten brengen var, de corruptieschandalen, ook in andere takken van nij verheid, is een teken van de nieuwe geest die over Israël gaat. Eerste minister Rabin moedigt deze zuiveringscam pagne van harte aan. Ook in de belastingsector staat Israël voor belangrijke hervormingen. Hier is het uit gangspunt de belastingontdui king - de nationale sport - in de kiem te smoren door de belastingbetaler met een reë le belastingschaal te confron teren. Het optreden van de eerste minister en zijn rege ringsploeg tegen structurele misstanden geeft het kabinet Rabin een opvallend dyna misch karakter. De eerste mi nister lijkt, na een moeilijke aanloop, voldoende stevig' in het zadel te zitten om de maatschappelijke problematiek met open vizier tegemoet te treden. lll/Toskou bewaart een hardnekkig en langdurig stilzwijgen Ilrl over recente gebeurtenissen van de eerste polifieke orde die het machtsevenwicht tussen de supermachten niet onbe- Iroerd kunnen laten. I In drie gebieden in de wereld worden de politiek-strategi- I sche posities van de V.S. aangetast en uitgehold. Kissingers stap Ivoor-stap therapie voor het Midden-Oosten is, voorlopig, mis- I lukt; het regime van Saigon is na dat van Phnom Penh onher- [roepelijk onttakeld en Portugal lijkt soms zo duidelijk in com munistisch vaarwater te koersen, dat Amerika en de NAVO zich [„zorgen maken", de diplomatieke frase voor „je gaat te ver". I Desondanks zwijgt het Kremlin en zet het zijn nog steeds Oi> [ontspanning gerichte diplomatie voort. De Russische leiders be [perken zich tot enkele summiere commentaren, die een onder- [koelde en qematigde toon ademen. Deze Russische houding heeft velen in de wereid verrast want voor de handliggend zou zijn, dat successen van Mos- Ikou's kameraden breed en triomfalistisch uitgemeten zouden Iworden als zijnde de eerste resultaten van wat in communis tisch jargon de „crisis van het kapitalisme" is gaan heten. Niets van dit alles tot dusverre. De huidige Russische houdina - zo blijkt uit analyses van westerse diplomaten en o.a. ook vari [de Rusland-specialist Victor Zorza wordt fundamenteel be paald door de politiek van ontspanning. De Sovjet.Unie zo [willen de analyses zal niets ondernemen dat de ontspanning, I waarvan de huidige partijleider Leonid Breznjev de architect is. in gevaar kan brengen. j Met noa tien maanden te gaan tot het 25ste partijcongres, zou het echec van de ontspanning het echec van Breznjev wor den. Succes daarentegen zou de 68-jarige partijleider de ge legenheid bieden zich in volle qlorie van het politieke toneel terug te trekken, een zeldzaam iets in de Russische geschiede nis In 1972 was Breznjev bereid president Nixon te ontvangen, terwijl de Amerikaanse B-52 bommenwerpers Hanoi vernietig, den Nu. in 1975, heeft hij heel wat minder reden om toornig te zijn op de Verenigde Staten. De Russische partijleider hoopt op korte termijn met Washington een akkoord af te sluiten in zake de beperking van de strategische wapens. Het belang van dit akkoord is in Russische ogen onschatbaar, omdat bet impli ciet de erkenning inhoudt van een kernevenwicht tussen de grote mogendheden. Dat is ook de basis van de ontspanning De Russen kennen voorts grote waarde toe aan een handels verdrag met Amerika, want via zo'n verdrag kan de gewenste westerse know-how Rusland bereiken. Moskou, zo blijkt uit de gematigde reacties op Amerika's po. litieke nederlagen, wil vooral niet dat de V.S. op dit moment vernederd worden. Moskou vreest juist die vernedering. Wash ington kan er immers toe worden aangezet elders in de wereld hardhandig te reageren, hetgeen het broze bouwwerk van de ontspanning zou kunnen verwoesten, de moeizame onderhan delingen over een Europese veiligheidsconferentie in Genève wellicht zou blokkeien, als,/gevolg waarvan de Europese top. conferentie van Helsinki op de lange baan zou schuiven, even els de ondertekening van het aangeduide verdrag inzake de beperking van kernwapens. Dat het Breznjev ernst is met zijn ontspanningspolitiek moge °ok blijken uit het feit. dat hij tegenstanders van de détente- politiek in de Russische top aan de kant zet. zoals Alexander Sjeiepin vorige week ervaren heeft. SAIGON De Zuidvietnaniese regering heeft gisteren de Amerikaanse ambassade in Saigon gedreigd de evacua tie van Zuidvietnamezen naar de Verenigde Staten te be letten als de Amerikanen doorgaan jonge Vietnamezen te evacueren die nog dienstplichtig zijn, zo is uit goedingelich- te bron in Saigon vernomen. De Zuidvietnamese autpriteiten zijn voorts begonnen vertrekvisa te weigeren aan jonge vrouwen, die eerder wel toestemming hadden gekregen het land te verlaten. Ver scheidene van deze vrouwen werden gisteren van het vlieg veld van Saigon verdreven, hoewel zij waren erkend als „naaste bloedverwanten" van Amerikanen. Het betreft voornamelijk Vietnamese vrouwen die met Amerikanen zijn gehuwd. Zuid-Vietnam en afzetting van de „Thdeu-kliek" in ruil voor een regering di e oprecht streeft naar vrede. DEN HAAG „Wij betreu ren het dat de ideeën van veel P ers over het loslaten van t exclusieve, christelijke be- rillsri en liet omzetten van de Partij in een open volkspartij Plaats hebben moeten maken voor liet beginsel van de op portuniteit. Met diepe teleur stelling hebben wij kennis ge nomen van de wijze waarop P-voorzitter De Zeeuw uit "el dagelijks bestuur geran geerd is". Aldus een verkla- jjng yan liet bestuur van de ■L> P-jongeren in Brabant en yan de KVP-jongeren Til burg. Ztj zijn van oordeel dat de I' In De Zeeuw een man verliest die met zijn ideeën over het reactiv ren van de [Partij ve-en in het bijzon der jongeren aansprak, ..Jongeren bewonderen zijn enthousiasme en eerlijkheid en blijven zijn ideeën over openheid in de partij en het omvormen van deze partij tot een KVf met eigen identiteit programma en naam die de achterb-m werkelijk aanspre ken, onderschrijven", aldus de verklaring. De Brabantse jongeren zijn van ordeel, dat de CDA-sta tuten veler kan afschrikken en hen het mogelijke politieke huis dat zij zich in het CDA voorgesteld hadden, ontnemen. Zij keren zich tegen de stel ling van fractieleider .An driessen, dat de KVP aan identiteit zou verliezen door het l"daten van het christelijk beginsel. Overigens zijn ook gisteren weer honderden Amerikanen en Zuidvietnamezen met de dag en nacht af en aan vlie gende toestellen uit Saigon vertrokken. De luchtbrug is zeer intensief. Ongeveer elk half uur vertrekt er een vlieg tuig met evaoue's. Ondanks deze intensiteit wachten nog vele duizenden op -vervoer. Hoewel hierover geen offi ciële verklaringen zijn ver strekt wordt aangenomen dat de Amerikanen voornemens zijn ongeveer 1:20.000 Vietna mezen naar elders over te brenigen. Van hen zijn circa zevenduizend „naaste bloed verwanten" van Amerikanen De overigen zijn Vietnaimezen wier leven, volgens de Ameri kaanse regering, gevaar zou loipen als zij in handen van de VRR zouden vallen. Op het kleine eiland Guam, in de Stille Oceaan, zijn giste ren de eersten van de tiendui zenden vluchtelingen uit Zuld- Vietnam aangekomen die daar wonden verwacht nu het op vangcentrum op de Filippijnen overvol dreigt te geraken. Drie straalvliegtuigen voerden meer dan zeshonderd mensen op Guam aan. Een DC-tien van Martinair heeft gisteren de in Saigon nog aanwezige Nederlanders overgevlogen naar Hongkong. In Saiigon stdjigt de paniek met het uur onder hen die het door iedereen verwachte nieuw» bewind vrezen. De vrees wordt vergroot door de be schuldigingen van Amerikaan se zijide. dat in de door de VRR-strijdlkraohten veroverde gebieden burgers vermoord zouden worden. Om Vietnam ten koste van wat dan ook te kunnen verla ten, zoeken jonge vrouwen vertwijfeld een buitenlandse echtgenoot. Een Europese jour nalist kreeg verscheidene aan biedingen van vrouwen die een „blainco huwelijk" wilden. Intussen hebben vier buiten landse ambassades in Saigon hun poorten gesloten, hun ge heime documenten verbrand en het grootste deel van hun personeel het land uit gezon den. De ambassades van Groot-Brittannië, Australië West-Duitsland en Thailand maakten bekend, dat zij tijde lijk dicht gingen Op een druk bezochte markt in net centrum van Saigon heeft zich een ontploffing voorgedaan waardoor zes men sen gedood o f gewond en in de door revolutionaire troepen omsingelde stad pandek uit brak. ESPINHO (Portugal) De leider van de Portugese Socialistische Partij Marion krijgt hier van alle kanten handen en bloemen toege stoken tijdens zijn laatste verkiezingstoernee in de buurt van Oporto giste ren. Er is nu een einde geko men aan de verkiezingscam pagnes morgen zal het Por tugese Volk zich uitspreken via de stembus. (ADVERTENTIE) Voor wie 't nog niet weet, Philips batterijen eaan heel lang mee. VIJFTIG pet. van de vrouwe lijke bevolking van Indonesië d.w.z. meer dan 36 miljoen, is ongeletterd, zo heeft gisteren in Djakarta de secretaris-gene raal van de bond van Indone sische vrouwen te kennen ge geven DEN HAAG Minister Van Agt van Justitie heelt gisteren in de Eerste Kamer geweigerd om in te gaan op „vragen, die, hoe algemeen ook gesteld, toch de indruk wekken op een bepaalde straf zaak te slaan". Hij doelde daarmee op suggestieve vra gen van senator Piket (CHU) over de verschillen in straf maat wegens het rijden onder invloed. De minister had kennelijk, evengoed als de senaat, begre pen, dat mr. Piket daarmee de veroordeling van minister Pronk op het oog had. De bewindsman keerde zich fel tegen de „azijnzure kri tiek" van ir. Schwartz (D'66). Deze had de minister een ge brek aan wetgevende arbeid verweten. Üe minister stelde daartegenover een opsomming van een tiental miin of meer belangrijke wetsontwerpen, die in de komende weken en maan-den bij de Tweede Ka mer zullen worden ingediend. Daaronder bevinden zich wetsvoorstellen op het gebied van misleidende reclame, exe cutie van vermogensstraffen, herziening van het ontslag recht, de regeling van adop tie en de rechtspositie van pleegouders- (Van onze parlementaire re dactie). DEN HAAG Na oud-mi nister Schmelzer (KVP) en oud-minister-president Bies heuvel (ARP) heeft nu ook KVP-fractieleider Andriessen laten weten er momenteel niets voor te voelen burgemeester van Den Haag te worden. Het CDA in de gemeenteraad had Andriessen een goede opvolger gevonden van de onlangs overleden mr. Marijnen- Maar de KVP-fractieleider liet weten dat hij veel voor een bestuurlijke functie voelt, maar dat hij als lijsttrekker van de KVP is gekozen en nu niet zijn parlementaire en po litieke verantwoordelijkheden opzij kan zetten voor het bur gemeesterschap van de resi dentie. Het aantal „zware" kandida ten dat het CDA op het oog had is nu wel behoorlijk gede cimeerd. Andere namen die in dit verband worden genoemd zijn: oud-premier De Jong en ex-wethouder Vierssen van Rotterdam. De minister gaf toe dat hij geen haast wilde maken met een wettelijke vrijlating van de pornografie, zoals o.a. door D'66 en PvdA is gevraagd. Hij gaf ook toe, dat er op dit gebied weinig vervolgingen zijn en nog minder veroorde lingen, maar hij wilde zijn tijd en die van zijn ambtena ren liever besteden aan betere zaken. Op een vraag uit de kamer om ook andere samen levingsverbanden dan het hu welijk in het burgerlijk recht op te nemen, reageerde de mi nister zeer negatief. Hij zei niet bereid te zijn tot mede werking aan enige wetgeving, die aan de moraal en aan de waarde van huwelijk en gezin voor de samenleving ernstige schade zou berokkenen. De nieuwe burgemeester van Den 'Haag moet een uitge sproken christen-democraat van CDA-signatuur zijn. Het CDA wil dat, nu de PvdA beide andere grote steden (Amsterdam en Rotterdam) in haar „bezit" heeft en de VVD (ADVERTENTIE) Philips batterijen, een van die dingen die vandaag de dag nog lang meegaan. De voorlopige revolutionaire regering van Zuid-Vietnam (VRRV) heeft gisteren in Pa rijs geweigerd om te gaan on derhandelen met Thieu's op volger president Tran van Hoeoug en aangedrongen od zijn verwijdering. In een verklaring zei de VRR-delegatie te Parijs, dat Hoeong een lid is van de „Thieu-kliek" en als zodanig voor de communisten net zo min aanvaardbaar als zijn voorganger. De VRR herhaalde haar eis tot verwijdering van Mlp b'^'effe n-e<rrnornfl<* Amerikaanse militairen" uit In 't kort MARY Ann „Buzz" Goodbo- dy, de eerste vrouwelijke to neelmeester van de Royal Shakespeare Company heeft zelfmoord gepleegd. Dit, is gis teren na een lijkschouwing verklaard. Mevrouw Goodbo- dy, 28 jaar en ongehuwd, werd op 12 april dood aange troffen in haar Londense flat. DE dirigent van de Weense staats- en volksopera, de 74- iariige prof Anton Paulik, is in een ziekenhuis in de Oos tenrijkse hoofdstad overle den. HET vijfjarige jongetje P.A.M. Nannings uit Beemster is gisteren bij een verkeerson geluk in zijn woonplaats om het leven gekomen. Hij stapte tegenover het huis van zijn ouders uit een auto, stak de straat over en werd door een auto aangereden. NAPELS (AP) De ber de van het „banden omhoog, broeken omlaag" heeft op nieuw toegeslagen, zo heeft de politie van Napels bekend gemaakt. Zij verklaarde, dat vijf ge maskerde mannen gisteren dP culturele club van Enrico Fermi binnenstroomden, ge wapend met pistolen en een geweer met afgezaagde loop. en de twaalf aanwezige man nen het bevel gaven- „Broe ken omlaag, dit is een over val". De 35-jarige Filippo Io- dice, voorzitter van de club. gaf direct gehoor aan dit be vel en de anderen volgden zijn voorbeeld, zo zei de po litie. De bandieten gingen er vandoor met de portefeuilles, horloges, ringen en andere kostbaar lieden van de aan wezieen. Tijdens de afgelo pen maanden heeft deze ben de verscheidene clubs in en rond Napels overvallen, waarbij ze dezelfde methode toepaste, aldus de politie woordvoerder Utrecht. In dat verband kan de naam van Rotterdams ex- wethouder Vierssen belangrijk zijn- Deze heeft onlangs be dankt voor het lidmaatschap van de CHU en zich aange meld als CDA-lid. Vierssen is een uitgesproken progressieve figuur, die in zijn Rotterdamse tijd veel waardering heeft ge oogst. Ook van de zijde van de PvdA is dat meermalen gezegd. Hij zou vooral voor het kabinet een aantrekkelijke figuur zijn. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In Limburg worden de duurste woningen gebouwd. Dat schrijft minister Gruijters (Volkshuisvesting) de Tweede Kamer in een brief naar aanleiding van het debat over de bouwnota. Uit cijfers over 1974 blijkt, dat de ge middelde bouwkosten per wo ning in Limburg 65.730 gulden bedragen. De goedkoopste woningen worden in Friesland gebouwd 58.727 gulden. Ook de wonin gen in Zeeland schelen aan zienlijk in bouwprijs vergele ken met Limburg en de Rand stad. De gemiddelde bouwprijs in Zeeland bedroeg vorig jaar per woning 59.814 gulden, in Noord-Brabant 62.891 gulden en in Gelderland 62.562 gul den. Een van de belangrijkste oorzaken van de hoge bouw kosten in Limburg is het groot aantal particuliere woningen, dat in deze provincie wordt gebouwd. Nadat het gehele PSV-gezel- schap in Rusland tamelijk for meel behandeld schijnt te zijn. hebben de PSV-ers op hun beurt de Russische voetbal ploeg van Dinamo Kiev een zeer formeel welkom bereid afgezien van de uitslag dan- Fiauw vind ik dat. Daarom even een bericht uit Rusland, een op westerse leest geschoeid bericht. De Russi sche jeugd wil namelijk spij kerbroeken en terecht- Het officiële orgaan van de communistische jeugd-liga (de Komsomolskaja Pravda) deed in een hoogst ongebruikelijk artikel een beroep op minister Tarasov van lichte industrie om te zorgen voor meer mo dieuze kleding voor de ieugd En dat was opmerkelijk om dat in officiële publicaties steeds werd afgegeven op de westerse mode als zijnde de cadent en anti-socialistisch. „Het is niet ongewoon dat mensen leuke kleren dragen, maar ze zijn niet verkrijgbaar in de winkels. En zelfs als ze er wel zijn moeten we uren in de rij staan voor slecht afge werkte kleren", schrijft het blad •ir „Wij nemen graag aan, me neer de minister, dat u wel een antwoord kunt geven op de vragen van de ieugd". Daar ligt dus weer een aar dig exportterrein bloot voor de Amerikanen. Ontspanning door spijker broeken. Terug in eigen land treffen we de heer Gruyters aan, be windsman van V olkshuisves- ting en Ruimtelijke Ordening, die d: hand in eigen boezem heeft gestoken en er een soort zelfbeschuldiging heeft uitge haald. „We hebben ons vergist in onze prognoses", sprak hij dapper maar laat. D'n Erwten soep heeft het moeilijk, dat is duidelijk- En hij staat ook nog ln de schaduw van de inder daad imposante gestalte van zijn staatssecretaris Schae- fer Het is duidelijk: d'n Erw tensoep wordt nog heter ge geten dan-ie was opgediend. AMSTERDAM (ANP) Op verzoek van de redacties van de Volkskrant, het Parool en Trouw zal morgen in Am* sterdam een gesprek plaats vinden tussen zes vertegen woordigers van deze redacties (van iedere krant twee redac teuren) en de raad van com missarissen over de moeilijk heden rond de top van de Perscombinatie. Deze raad van commissaris sen heeft besloten, na overleg met onder meer de centrale ondernemingsraad, de top- strultuur van de Persuombina tie N.V. te wijzigen. Beslist werd dat de N.V. in de toe komst een hoofddirectie zou krijgen, verantwoordelijk voor het gehele beleid van de on derneming. De kranten zouden hun eigen directies behouden- maar die zouden niet meer in het hoogste bestuursorgaa: vertegenwoordigd zijn. Reeds groeten wij u. MERIJN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - AMSTER DAM Het congres van de Industriebond van het NVV zal op 4 juni aandringen op het in het leven roepen van een eigen socialistisch dag blad. Ook de PvdA wil weer diie kant op. Het congres van de Indus- triegroep draagt het bestuur van de bond op. met de vak centrale van het NW en de andere aangesloten bonden te gaan praten over heroprichting van een socialistisch dagblad of het bestaande Vrije Volk weer op te bouwen tot een lande ijike socialistische krant. Volgens het voorstel aan het congres is de berichtgeving in de kranten van bijzonder slecht gehalte wat betreft de belan gen van de werkende bevol king. Het bondsbestuur is het daar we] mee eens. Overigens wordt er binnen het NW al lang gepraat over een eigen krant, aldus het bestuur. TOKIO (AP) De Pales- tijnse bevrijdingsorganisatie, PLO heeft van de Sovjet-Unie 21 gevechtsvliegtuigen ontvan gen en verwacht dat nog ande re moderne wapenen, zoa.ls Sarn-7 luchtafweerraketten, zullen volgen. (ADVERTENTIES) (Van vers) een onzer verstasge- HOOGE ZWALUWE Drs. C. Dubbelman, lid van de par tijraad van DS'70- heeft zijn lidmaatschap van deze partij opgezegd. Hij is lid geworden vran de CHU en het CDA. Drs. Dubbelman is in zijn woon plaats Hooge Zwaluwe voor zitter van de kiesvereniging van de politieke groepering Gemeentebelang. -4" 00^. Ivb- V

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 13