n en t, imin OEMOEMENOE SPEELT OP KONINGINNEDAG IN SINT-JANSTEEN BOWLINGVERENIGING SINT-ALBERT OP EN TOP GEZOND Emiel Verstraeten was twintig jaar steunpilaar van Harmonie Sint-Jan - y Familie Ringoot organiseert rugby-interland DONDERDAG 24 APRIL 1975 dig met aardgas oud, werk voor de ig 25 en verder vanaf g 30 april, aanvang 8 uur ïvang 4.30 uur prolongs!» Ie 2e week: fe Nederlandse Speel© makers van "Turks ït$ ige coupure zoals u alls kunt zien, laten MonW ger Hauer u genieten yf et KEETJE TIPPEL, ne' acht irland al door bijna 2 wil' mag u NIET missen! Strikt 18 ïel zaterdag geen voorst invang 2 uur, brengen iffelijk familieprogramm eroemde boek van Chr. mse straatjongen met zt) Engeltje laten iedere* de doldwaze streken, ldagje film (Van een medewerker) HEIKANT-ST. JAN STEEN - Een avondje door brengen bij de familie Rin goot in Heikant waar de 58- jarige Jos Ringoot een bloei ende aardappelhandel ex ploiteert en zoon Luc na zijn dagtaak als ingenieur op de DOW in Terneuzen zich een gemakkelijke zetel opzoekt betekent praten over sport, en in het bijzonder over voetbal en rugby. Hoe kan het ook allemaal an ders. „Pa" Ringoot hanteert sinds de oprichting van de sup portersclub van VV Steen met veel enthousiasme de voorzit tershamer, en werd bij de laatste ledenvergadering van die ver eniging ook nog gekozen tot be stuurslid. Dat Jos Ringoot hier mee, evenals zijn vrouw vurige Steen-supporters geworden zijn hoeft geen nader betoog. Luc Ringoot daartegen is zelf in het strijdgewoel betrokken, want sinds de oprichting van de rug- byvereniging Oemoenemoc in [Middelburg is hij daar actief in het eerste herenteam. Een tak van sport waar me nige Zeeuwseh-Vlaamse sport liefhebber een beetje onwennig tegenover zal staan, omdat het alleen de TV-beelden zijn die deze sport in de huiskamer brengen Op de groene grasmat krijgt sportminnend Zeeuwsch-Vlaanderen deze tak van sport zelden te zien. Een or ganiserend comité in Klooster- zande zoigde vorig jaar vóór deze „primeur", de actieve sup portersclub van VV Steen onder de bezielde leiding van Jos Rin- guot zal het herhalen. Zo zal op hel gemeentelijk sportterrein in St. jansteen op woensdag 30 april 's avonds om 19.00 uur een demonstratie rugbywedstrijd gespeeld worden. De eerste en ook nog steeds enige Zeeuwse rugbyclub Oemoememoe uit Middelburg zal die avond met een volledig eerste team - in de rugbysport bestaat dat uit vijf tien spelers - in St. Jansteen tegen de Belgische topclub Boitsfort uit Brussel aantreden. Organisator Jos Ringoot zegt daarover: „Vorig jaar heb ik die demonstratiewedstrijd in Kloosterzande gezien, en dat was zonder meer een groot suc ces". Pa Ringoot sloeg meteen spijkers met koppen. De 31- jarige Luc Ringoot die in het eerste team van Oemoenemoe als scrum-half beslist zijn man netje staat vond het voorstel van zijn vader een voortreffelijke idee. Ook het bestuur van de Middelburgse club was onmid dellijk akkoord. Luc Ringoot: „Het is een prachtige sport. Op het eerste gezicht lijkt het er al lemaal wel een beetje hard en ruig aan toe te gaan, maar het valt allemaal wel mee. Zo'n wedstrijd is voor de rugbysport bijzonder interessant, we zien dat als propaganda. Dat is ook nodig, want sinds de oprichting van Oemoemenoe in 1971 is er nog geen enkele Zeeuwse ver eniging bijgekomen. Voor ons is het elke week weer vele kilome ters rijden om onze competitie wedstrijden te kunnen spelen, en dat is gewoon jammer. Het zou veel aantrekkelijker zijn dat we hier in Zeeland een aantal competitiewedstrijden konden spelen; het wachten is echter op de verenigingen. Maar wie weet, misschien spelen dit soort de monstratiewedstrijden wei een grote rol De eerste en ook nog enigste rugbyspeler uit Heikant speelt buiten de vier jaar bij Oemoe menoe al een tiental jaren deze tak van sport. Als student in Delft kwam hij daar in contact met de rugbyvereniging „THOR", en Luc Ringoot werd meteen lid. Hij zegt: „In het be gin lijkt het voor een buiten staander allemaal een beetje raar. Maar als je deze sport een tijdje beoefent wil je gewoon niets anders meer. De sport is niet hard. Er valt wel eens een klap, maar als ik van sommige sporten de tv-beelden zie, vallen daar wel eens meer en hardere klappen. Opzettelijke trappen zoals bij de voetbalsport kom je bij ons gewoon niet tegen." Luc Ringoot kan kan het weten, want buiten zijn geliefde rug bysport fungeert hij 's zaterdags ook nog als actief KNVB- voetbalscheidsrechter waar hij met opzettelijke trappen - eerst de man en dan de bal - van dichtbij wordt geconfronteerd. Luc Ringoot: „Bij ons blijven de benen altijd gaaf. De rugbysport lijkt een sport voor ruige mensen te zijn, maar dat is allemaal maar schijn." Sportminnend Zeeuwsch- Vlaanderen krijgt dus op 30 april in St. Jansteen alle gele genheid om deze tak van sport met eigen ogen te aanschouwen. De muziekvereniging St. Jan uit St. Jansteen zal het geheel mu zikaal opluisteren. Aan belang stelling zal het dan ook wel niet ontbreken, want ook de andere spelende en niet spelende leden van Oemoemenoe willen het „vijftiental" van de Belgische vereniging „Boitsfort" wel eens aan het werk zien. Teams die men niet elke week in Zeeuwsch-Vlaanderen te zien krijgt. Het eerste team van Oemoe menoe speelt in de tweede klasse van de landelijke competitie, en vooreen vereniging die nog geen vijf jaar bestaat mag dat als een grote eer worden gezien. De provincie Noord-Brabant telt meerdere verenigingen, waar van het vijftiental van de com mandotroepen uit Roosendaal voor de Middelburgse vereni ging steeds een geduchte tegen stander is. Buiten een eerste se niorenteam telt Oemoemenoe ook nog een tweede senioren team, alsmede drie jeugdteams in de leeftijdsgroepen tussen tien en zestien jaar. Komt de jeugd zich in Middelburg nu ook niet direct met bosjes aanmel den als nieuwe leden, aan jeugd ontbreekt het toch zeker niet. Bij de rugbysport valt het wel op dat de toegang tot de velden helemaal gratis is. Woensdaga vond 30 april is dat op het ge meentelijk sportterrein in St. Jansteen niet het geval, maar één gulden entree kan toch voor geen enkele sportman een be zwaar zijn. Dat de toeschouwers worden geconfronteerd met iets onbekends heeft organisator Jos Ringoot al voorzien. Voor en tij dens de wedstrijd zal een des kundige op het gebied van de rugbysport de toeschouwers op alle momenten ten dienste staan, zodat zij via de luidspre kers kunnen horen wat er gebe urt. De organiserende suppor tersclub heeft voor die avond niets aan het toeval overgelaten. Het wachten is nu alleen op de toeschouwers, maar Jos Ringoot heeft goede hoop. Een avond waar tevens de Zeeuwse topspe- ler Luc Ringoot, nu niet ais scheidsrechter maar als een ge routineerde rugbyspeler op de groene grasmat te zien zal zijn. PIET DE MAAT SAS VAN GENT - De bow lingclub van St. Albert is een vereniging waaraan vele andere verenigingen in wat voor tak van sport dan ook een voorbeeld kunnen nemen. Want er zullen weinig verenigingen zijn die een dermate gezonde en gemoede lijke verstandhouding kent tus sen al haar leden. Geen ver deeldheid, geen vriendjespoli tiek, dat komt in deze vereniging niet voor. Dat komt omdat het bestuur er zo veel mogelijk voor waakt om dergelijke situaties te voorkomen. Het bestuur begint er al mee nooit dezelfde ploegjes tijdens de competitieontmoe tingen samen te laten spelen. Steeds worden er spelers gewis seld, zodat iedereen iedereen ontmoet en tevens ook iedereen op dezelfde manier bij het ge beuren betrokken raakt. Een loffelijk streven ten op zichte van de leden houdt het bestuur van de bowlingvereni ging St.-Albert er op na. Want hoe vaak gebeurt het in vele ver enigingen niet, dat hetzij op de competitieavonden, hetzij op de trainingen altijd dezelfde ploeg jes met elkaar in slag gaan. Daardoor blijven er soms één of twee mensen over die bij niets horen en helemaal niet bij het gebeuren op optimale wijze be trokken worden. Deze laatste houden het dan meestal gauw voor gezien en bedanken dan als lid van de vereniging. St.-Albert is uitgegroeid tot de grootste bowhngveremging in Sas van Gent Tachtig leden telt men nu waaronder ook |eugd en nog steeds stelt de ver eniging alles in het werk om er nieuwe leden bij te krijgen. Kor tom. de bowlingvereniging Si -Albert is op en top een ge zonde vereniging. .lets meei dan een jaar gele den". begint voorzitter Jan Ge- erlings. „ontsproot bij de buurt vereniging St -Albert het plan mede door het tot stand komen van het nieuwe bowlingcentrum De Vlaanderen om met een bow Imeiemniging als onderafde ling te starten. Op zondag 6 ja nuari van vorig jaar hebben wij leden van de buurtvereniging St.-Albert uitgenodigd bij el kaar te komen in de Vlaanderen, indien zij interesse hadden voor de bowlingsport. Er waren toen zo'n veertig aanwezigen, die wij de bowlingsport hebben laten zien. Prompt hadden wij zo'n vijfendertig leden Nu zijn dat er, inclusief de jeugd, zo'n tach tig. Daarvan zijn er afkomstig uit Terneuzen, Axel. Sluiskil en Sas van Gent. en omstreken Vanaf twaalf jaar kunnen zij al lid worden, dus je begrijpt wel dat wij er de jeugd zoveel moge lijk bij willen betrekken, want die heb je nodig om tot een kwa litatief sterke vereniging uit te groeien. Hoewel dat laatstge noemde toch niet het allerbe langrijkste is, primair staat bij ons de gezelligheid" De 2e voorzitter van de ver eniging Miel van Eetveldt ver volgt „Wij als bestuur zien de opbouw van onze vereniging in drie fasen Deeerste tijd hebben wij de mensen kennis laten ma ken met de bowlingsport. Vanaf vorig jaar september zijn wij er toe overgegaan, om de leden aan een interne competitie deel te la ten nemen, dit om de animo wat te vergroten Deze competitie is onderverdeeld in een A, B, en een jeugdklasse Het volgend seizoen gaan wij deelnemen aan een league; dat is een competitie waaraan vele personeelsvereni gingen uit de omgeving deel zul len nemen Indien de leden dan door deze competitie voldoende ervaring opgedaan hebben, dan bestaat de mogelijkheid vooi degenen die er wat voor voelen om zich aan te sluiten bij de Ne derlandse Bowling Federatie, waarvoor zij dan wedstrijden kunnen spelen De clubontmoetingen van onze onderlinge competitie zijn op dinsdagavond van 20.30 uur tot 24 00 uur en op zondagmor gen van I I 30 uur tot 14 00 uui —i „ntn i O in de maand dan *j>e- len wij op een zaterdagmiddag dit ter afsluiting van onze maandelijkse competitie. In onze klassen kunnen leden pro moveren en degraderen, zodat er in feite altijd strijd geleverd moet worden. Ook hebben wij aan deze competitie een trofee verbonden, de eindwinnaar in een bepaalde klas mag dan een wisseltrofee in ontvangst ne men. Wij hebben hierin Sas van Gent een nieuwe gezellige bow lingbijeenkomst geïntrodu ceerd, getiteld Moonlightbow- ling. Deze Mooniightbowling wordt om de twee maanden op vrijdagavond gehouden en duurt tot in de kleine uurtjes Op deze Mooniightbowling wordt dan gespeeld voor prijzen, ie dere deelnemer gaat met wat naar huis" Ook besteedt de bowlingver eniging St.-Albert veel aan dacht aan de jeugd, want zij zijn zich terdege bewust dat de jeugd de basis is voor de toekomst Penningmeester Arthur van Aerde: „Momenteel hebben wij nog maar zo'n 12 a 13 jeugdle den, ik weet het, het is nog niet zo bijzonder veel, maar het ligt wel in de bedoeling van ons om deze jeugdafdeling mettertijd uit te breiden. Daarom zijn jeugd evenals volwassen leden altijd van harte welkom in onze vereniging. In feite zijn wij de enige bowlingvereniging die de |eugd een kans geeft In het be gin lieten wij de jeugd die bij onze vereniging was maar wat aan scharrelen op zondagmor gen, toen wij zagen dat zij be kwaam genoeg waren, hebben wij ze al mee laten bowlen tus sen de groten, en nu is het af en toe heet goed uitkijken geblazen of je krijgt een pak op je broek van die jongens" De bowlingvereniging is zoals vele andere verenigingen, op zoek naar een sponsor waardooi zij nog meer middelen lot haai beschikking zou hebben om haar activiteiten nog te ont plooien. Arthur van Aerde „Ik weet het. momenteel worden wij gfejw» K - -v al daadwerkelijk gesteund door de bedrijven Linden en Veld huis, Ouwehand en Uytterhoe- ven waarvoor wij deze erkente lijk zijn natuurlijk. Maar als je een vaste sponsor hebt dan weet je waar je kunt gaan staan. Het is bepaald niet zo dat wij nu niets organiseren, want ook nu bruist het van de bedrijvigheid in onze vereniging. Want het is zo bij ons, met alle gelden die wij binnen krijgen werken wij. On danks dat wij veel evenementen op touw zetten, houden wij toch de contributie zo laag mogelijk, zodat onze vereniging voor ie dereen toegankelijk is". Iedere maand houdt het be stuur van de bowlingvereniging St.-Albert een bespreking om de nieuwe richtlijnen voor de ko mende maand te bepalen. Ook de vrouwen van de bestuursle den voelen zich nauw bij deze vereniging betrokken én indien er prijsjes voor de Mooniight bowling gekocht moeten wor den kan er altijd een beroep op hen gedaan worden Mevr Geer- lings is in feite de competitie- leidster van deze vereniging, want zij houdt de competitie- stand bij Het is duidelijk alles wat nauw met deze bowlingver eniging in contact staat zet zich voor honderd procent in om de bowlingvereniging tot een nog gezondere verenigii Daarom zegt Jan C slot „Wij nopen maar dat de sporthal in een gedeelte van de Vlaanderenha) ondergebracht wordt, want anders ziet het er in de toekomst donker uit voor ons Want hel is begrijpelijk alleen op het bowlingcentrum kan een complex als de Vlaanderen niet blijven draaien Wat dan toch wel eens tot gevolg zou kunnen hebben dat de bowling ver dwijnt, en dat geloof ik zou het enige feit zijn - waai wij on machtig tegenover staan - wat onze vereniging ten onder kan brengen Laten wij hopen dat dat niel gebeurt" Peter Snelders SINT-J ANSTF.EN - Vorig jaar werd op de algmene leden vergadering van de harmonie Sint-Jan te Sint-Jansteen aan de orde gesteld hel kiezen van een nieuwe voorzitter, omdat de toenmalige voorzitter de heer Emiel Verstraeten vond dat vooi hem, vanwege het bereiken van de AOW-leeftijd, de tijd geko men was om zich door een jon gere kracht te laten vervangen Alle leden en het voltallige be stuur deden toen een beroep op hem om deze functie nog te blij ven vervullen, omdat er geen ge schikte vervanger was en men hem nog onmisbaar achtte Hiervoor is hij toen gezwichl en zijn besluit «m nog voor een jaai deze functie te blijven vervullen vond veel waardering Dit voor jaar bleek in de persoon van dt heer C.L. van Hecke een goedi opvolger gevonden te zijn en legde Emiel Verstraeten hel bij llje er bij neer. echter niel nada' hij had verklaard de nieuwe voorzitter met raad en daad te zullen bijstaan als deze een be roep op hem doen zou Als geboren Steennaai ves tigde Emiel Verstraeten zich na zijn huwelijk als zakenman in Rotterdam maar keerde in 1954 naarSint-Jansteen terug, om di rect lid te worden van de har- monie Sint-Jan. In 1955werdhij reeds als bestuurslid gekozen. In 1967, na het overlijden van voorzitter E van Daele, verkoos men hem als voorzitter Als hij detwmtigjaarvan het bestuurs lid en voorzitter-zijn de revue laat passeren, dan kan hij niet anders dan tevreden zijn Veel werd tot stand gebracht de mu zikanten werden in de jaren 1964-1965 gekostumeerd en de leden van de drumband en ma- lorettenkorps werden in de ja ren 1966-1967 „gekleed" Dit kostte een hoop geld. waarbij de gemeente St -Jansteen bij sprong in 5(1 dei kosten en overige noodzakelijke gelden bijeen werden gekregen via ren teloze leningen, die nu echter al lemaal afgelost zijn Ondanks de financiële steun die de harmonie geniet, destijds van de gemeenti sint-Jansteen en thans van de gemeente Hulst, is dit nu een naai onvoldoende om rond Ie Komen Overige middelen zijn de contributies van de leden a f 20,- pel jaai, het organiseren van tombola s. fancy-fairs en lo terijen. de in het leven geroepen ophaaldienst van oud papier wat veel geld opleverde toen de prijs nog IK eent per kg was maar nu jammer genoeg is ge daald tot 3 cent. Bij al deze ac ties speelde voorzitter Verstrae ten een voorname rol en hij haalde zelfs drie keerin de week bij een groot aantal zaken zelf dit papier op Ook de jaarlijkse deelname van vele cavalcades in België en Frankrijk, is financieel voor de harmonie aantrekkelijk en zeer aangenaam voor de muzikanten, al verlopen deze reizen ook niet altijd op lolletjes, zoals bij het volgende blijkt Op de terugreis van het be zoek aan een cavalcade te Fleu- res in de Belgische Ardennen, besloot men om de dorst te les sen nog een bezoek te brengen aan een horecabedrijf te Nieuw- kerken (B) Een bestuurslid kon zich hiermee eehtei met vereni gen en verkondigde dal hij te voet naai Sint-Jansteen zou gaan als ei ie Nieuwkerken hall werd gehouden F,t werd gestopt en het bestuurslid begon in de nacht aan zijn voettocht naai Sint-Jansteen Na vele uren is hij ..nat tot op z n hemd in Steen gearriveerd Bij een volgende uitstap naai een cavalcade in Alias (Fr werd gereisd met twee autobus sen en reed voorzittei Verst rae- Icm mei nou enkeli „il„„ gen auto om nog enkele muzi kanten te vervoeren. In Gent (B) werd een eerste maal gestopt om de meegeno men boterhammen te nuttigen, waarna verder werd gereisd. De zoon van1 voorzitter Verstraeten reisde mee ineen autobus en had de jas van zijn vader uit vaders auto gehaald waarin de boter hammen waren verpakt en daarna de jas meegenomen in de autobus In deze jas zaten echtei de contactsleutels van de auto van papa en terwijl de autobus sen reeds vertrokken waren, was de voorzittei met zijn passagiers gedoemd om te biljven slaan. Goede l aad was duur Een tei hulp geroepen caféhouder wist laad en belde de politie in Gent op. die op hun beurt een beroep deden op de motorpolitie De Zwaantjes In de buurt van Denize Hwisten De Zwaantjes de autobussen tot staan te bren gen en keken de chauffeurs raat op toen ze hoorden wat de reden hiervan was Beide autobussen keerden toen naar Gent terug om de contactsleutels aan de voorzittei te overhandigen Nog steeds moet hij op Steen horen: „Miel, hoe staat het met de con tactsleuteltjes?" Gl l sl KEIJNS

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 11