Vrije Zeem Zevibel-voorzitter moeilijke tijden op komst voor visserij „DELTA" NVIL ROOFBOUW AANPAKKEN Sta-caravan voor gehandicapten in Nieuwvliet BEJAARDEN KEKEN NAAR „PUIN" LOCKEFEER: COMMISSIE COMPARTIMENTERING TE EENZIJDIG ►BLASTING Zeeuwse schapen stapel uitgebreid GEMEENTEN STANDPUNT R.P.C.Z. GEVRAAGD Rode Krui' Hulst wil eigen colonne stad streek iDD zeeland Sanering Bewolking Vragen aan GS over uitslag volkstelling Opbrengst zomerzegels voor Zeeuwse kruis Verdachten van diefstal in Goes aangehouden Honderd man naar accordeon-concours in IJzendijke t Was tof komt Maatregelen tegen schade door honden Duidelijk Wol WISSELENDE KWALITEIT OP BEVELANDS BRASSBAND FESTIVAL Doorgereden na ongeval MAANDAG 21 APRIL 1975 3 in ROTTERDAM De Doelen, (Grote .3,45 uur: Stichting Raajj; iet Maatschappelijk i.J1 Sneert. Goethe Institut 3 .ur: FiJm: Der Findlim Laurenskerk, 20.15 uur: f roncert door Piet Kee. Ahoy-Hallen, Sportvj» tentoonstelling „Visma' |77 april). Geopend daw- van 10.30-17.00 uur en ifl 22.30 uur. Zondag lo.M Ii-tii. 1 SAS VAN GENT Galerij Uilenspiegel, kade 71: Expositie schild en van Rik Jager (tjjl april). Open van 9.0).[ uur en 13.30-18.00 uur. Vrii tot 21.00 uur. Zond. van l 18.00 uur. Op woensdae ten. 1 TERNEUZEN Luxortheater, 20.00 uur.- man with the golden a.l. VLISSINGEN Alhambra, 20.00 uur' I Tippel, 18 j. ANTWERPEN K.N.S., 20.00 uur: „Drevel door J. Grumberg. Proy trum Arendberg, 1433 „Viermaal anders" d Reizend Volkstheater. GENT Schouwburg, 20.00 uur: leven, jouw leven" vani' am Saroyan door N.T.G. Morgen, dinsdag 22 april: Bergen op Zoom 0.07 1 12.52 Hansweert 12.13 Terneuzen 11.41 Vlissingen 11.09 en 23.38 Wemeldinge 12.43 (Van een onzer versla; je va HULST Tijdens de 1 gadering van het Hulster 1 Kruis zal vanavond lm dag) een aanzet worden ven tot het vormen van a eigen colonne. Dat zal meer gebeuren via een I vertoning en een inleiL waarin het een en ander «f het op te richten korps un| orde zal komen. De Rode - kru iscolonne 1 een hulpverlening» worden, die zich gaat oefo in het medisch en hei 1 Dleegkundiig verzorgen slachtoffers hij mogelijke 11 pen. Daarvoor wil men- i eerste plaats vrij willigers 1 trekken, die indien nodig. !i opleiding beginnen met 1 EHBO-cursus. Tijdens de vergadering, i| om acht uur begint en i Koning van Engeland gehouden, komen ook dei verslagen aan de orde. f moester Molthoff reikt vs| de Landsteiner medaille! I aan de bloeddonors, die voor in aanmerking komen deling is van mening dat industrie als eerste in aam king komt om de zuiver van het milieu te betalen. -1 gens de aktiegroep zijn er f leen in Terneuzen al vie-'-j zend handtekeningen tega' milieubelasting opgehaald. tschappjj De Stem B.V. 1. 01150 - 7920 f4 liinen): HU^I (3 lijnen): GOES: Klokstrs* 1 en 13 30 - 17.00 uur. 00-20.00 uur, tel. 01600 1. 01600 22341. 140 - 3751: Midden-Zeeland: »l lugustijn, kantoor Nieuwstraa rivé Lorentzlaan 50, Terne® iteur Zeeland: drs. J. Bou«® 01100- 8030: privé Zuidvlie"1" I eur Midden-Zeeland: G. van es, tel. 01100 -8030: privé I 520: redacteur voor Terneuze intoor Nieuwstraat 9, Terne raat 45, Hoek, tel. 01154' Jt Vlaanderen: H. Postma. ka - 3751; Drivé Walmolenstrnn der Hel»l Vlaanderen: R. van at» 0 3370: foto-journalist vonr zwstraat 9. Terneuzen. tel Terneuzen, tel 01150 - 313".'155. Troelstralaan 8. Axel. te' RE ks. tel. 01140 - 3751. ;i'. 01150-5839. (Van een onzer verslaggevers) BRESKENS - De Commis sie Compartimentering Ooster- jcbelde (voor de indeling, red.), is volgens Zevibel-voor- -itter A. L. S. Lockefeer te eenzijdig bemand. De heer Lockefeer stelde dit in rijn laarrede tot de verzamelde Zeeuwse vissers in de Bres- kense vismijn. Hij had liever nog een aantal belanghebben de Zeeuwse organisaties in de commissie gezien. Met name de visserij en de organisatie Zevibel had naai de mening van de heer Locke feer een plaatsje in deze com missie moeten hebben. „Waar om moest deze commissie uit looter ambtelijke leden wor den samengesteld", zo vroeg de heer Lockefeer zich af. Als laatste kans om toc"h inpraah. te krijgen in het indelen van de Oosterschelde zag de Zevi- bel-voorzitter het provinciaal bestuur van Zeeland: „We ho pen dat het provinciaal be stuur, alvorens zijn zienswijze bekend te maken- een gesprek wil voeren met Zeeuwse orga nisaties en groepen, waartoe wij ons zelf uiteraard ook re kenen". Hij zei verder te ho pen dat het rapport van de commissie dat rond 30 april zal verschijnen, niet zou lei den „tot het opnieuw opnemen van de wapenen". Hij voor spelde in zo'n geval een sterk front van de kant van de vis sers. Overigens meldde de heer Lockefeer in zijn jaarrede dat het goed ging met de mossel cultuur. Hij verklaarde goede hoop te hebben dat met de stormstuw-caissondam in de Oosterschelde de mossel- en oestercultuur behouden zal kunnen blijven. MIDDELBURG Op korte termijn zal aan alle Zeeuwse gemeenten afzonderlijk wor den gevraagd onder welke voorwaarden ze willen deelne- I men aan de gemeenschappelij ke regeling ter financiering van het Regionaal Pedagogisch Centrum Zeeland (R.P.C.Z.). Door de Zeeuwse gemeenten zicli langs deze weg te laten I uitspreken hoopt de struktuur- commissie R.P.C.Z. de impasse te doorbreken, waarin de rea lisering van een financierings regeling momenteel ver- k6Dfc struktuuroommissóe heeft tot deze stap besloten op een vergadering die vorige week in iWelburg weird gehouden, als bekend spitst het pro- sem zd'ch toe op de vraag of de gemeenten als financiers ok medezeggenschap moet gorden verleend op inhoude lijk gebied yam het -werk van [het R.P.C.Z. Alle Zeeuwse gemeenten p/crrden nu afzonderlijk ge- Taagd zelf uit twee mogelijk heden te kiezen: ofwel deelna me aan een gemeenschappelij ke regeling met alleen mede- zesgenscha-p op financieel ge bied ofwel deelname aan een gemeenschappelijke regeling met inspraak op financieel en höudelij-k gebied. De struk- urcommissie R.P.C.Z. zial de I gemeenten verzoeken op korte termijn een keuze uit beid» mogelijkheden te dloen. (Van een onzer verslaggevers) BRESKENS Zevibel-voorzitter A.L.S. Lockefeer voor ziet moeilijke tijden voor de Zeeuwse visserij, in het bij zonder voor de visserij op zee. Hij deed deze wat sombere voorspelling tijdens de jaarvergadering van de Zevibel in de vismijn te Breskens, afgelopen zaterdag. Vooral de quo tering van de vangsten ligt de vissers zwaar op de maag. De voorzitter van de Nederlandse visserij dr. H.A.H. Boel- mas-Kranenburg riep de vissers op tot bet naleven van de nieuwe vangstvoorschriften. De voorzitter van de Zeeuw se Visserij Belangen, Zevibel zag de zaak in EBG-verband als volgt: „Als de eenheid bón nen de EEG al verstoord wordt, doordat ieder lid een eigen politiek van bescher ming voert, hoe kun je dan naar buiten een vuist maken". Hij noemde als voorbeelden van die zelfbescherming van andere lidstaten het aanvoeren van Duitse garnalen en Deense markeel naar Breskens. „De EEG moet uit een ander vaat je gaan tappen", zo vond hij. Volgens de heer Lockefeer kampt de visserij op dit mo ment met de volgende proble men: de economische terug gang. de verminderde veaag en het grote aanbod van vis en de hoge exploitatielasten van de kottervfloat; en natuur lijk de toewijzing van de maximale hoeveelheden te vangen vis door de nationale overheid, de quotering. Met name de tongvisserij krijigt hiervan de klappen. De Zevi bel-voorzitter: „Het gouden tongtijdpehk is voorbij". Voor de tongvisserij zijn inmiddels wel dure schepen gebauwd. Of deze schepen konden omscha kelen op een andere soort van visserij was voor de heer Loc kefeer een groot vraagteken. Als mogelijk te nemen maatregelen tegen de dreigen de en eigenlijk al aan de gang zijnde teruggang in de visserij noemde de heer Lockefeer on dier meer: Een bedrag uit het ontwikkelings en sanering» fonds voor de visserij halen en dat bestemmen voor experi mentele visvangsten buiten het Noordzee-gebied. Ook op perde hij de mogelijkheid om uit de saneringspot voor de Europese landbouw een be drag naar de visserij over te hevelen. Nog een keer teruggrijpend op de quoteringsregeling zei de nestor van de Zeeuwse vis serij: „Als wij dit braaf doen en andere landen niet, dan wordt het een farce en vallen de klappen in die hoek -waar men het meest in het gareel loopt". (Van een onzer verslaggever») ROOSENDAAL De voorzitter van de Delta Federatie, de heer J. Ceel en heeft zaterdagmiddag op de algemene voorjaarsvergadering in Roosendaal „gedreigd" met impo pulaire maatregelen, indien er geen mentaliteitsverande ring komt onder de sportvissers, waardoor de roofbouw op platvis wordt teruggedrongen. Sinds begin dit jaar geldt al dat men in de Grevelingen niet meer dan vijfentwintig stuks mag vangen. Vooruitzichten voor dinsdag en woensdag: Tijdelijk meer bewolking met plaatselijk re gen en vooral op woensdag kouder. Weersvooruitzichten in cij fers gemiddeld over Neder land voor dinsdag: aantal uren zon: 2 tot 9, min. temp: om streeks 7 graden, max. temp: omstreeks 15 graden, kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent, kans op een geheel droog etmaal 50 procent. Voor woensdag: aantal uren zon: 0 tot 9, min. temp: om streeks 6 graden, max. temp: omstreeks 12 graden, kans op een droge periode van min stens 1-2 uur 80 n - procent, kans op een geneei droog et maal 50 procent Maandag, 23 april: Bergen op Zoom 11.23 Hansweert 10.50 en 23.24 Terneuzen 10.25 en 22.53 Vlissingen 9.49 en 22 27 Wemeldinge 11.14 en 23.58 Het algemeen bestuur zal het voorstel vanuit Zeeland visverbod aan de afsluiting van de Grevelingen in de maanden maart en april bestuderen. Verwacht wordt dat de to- relvamgst dit jaar zal toene men, nu in het Veersemeer en de Grevelingen duizenden ki lo's regenboogforel is uitge zet. De Delta federatie heeft vo rig ja-ar vierduizend gulden vergoeding moeten betalen aan waterschappen, vanwege be schadigingen die sportvisser» aan de oevers hebben aange richt. Op Tholen is zelfs een gedeelte van de dijk verboden gebied geworden voor da sportvissers. Bij de Delta Federatie, die met bijna honderd verenigin gen ruim veertigduizend leden telt, heeft zich begin dit jaar ook Zeeuwsch-Vlaanderen aangesloten. De heer J. Marl- mian. voorzitter van de Clinge- se hengelsportvereniging werd zaterdagmiddag als afgevaar digde van Zeeuwsch-Vlaande- ren in het algemeen bestuur gekozen. De vergadering benoemde tevens een commissie, die zich gaat bezighouden met de zoet watervisserij- Deze commissie besta-at uit de heren Warninck en Paridan (Z.-Vlaanderen) en Van Ho-.ydonk en Melisse (W-Brabant)- Het idee om twintig procent -van de Nederlandse vissers vloot te saneren, onlangs door een vertegenwoordiger van het ministerie van Landbouw en Visserij naar voren gebracht, zag de heer Lockefeer niet zitten. Hij herinnerde in dit verband aan een soortgelijke uitspraak over de mosselvloot in verband met de bedreiging van de deltawerken. Twintig procent betekende volgens hem honderd schepen en ze venhonderd vissers. Hij steldte hierbij Frankrijk als voor beeld, waar de vissers zwaar gesubsidieerd warden in af wachting van betere tijden. In een korte inleiding over de internationale verhoudingen in de visserswereld rie dr. Boelmans-Kranenbung, verte -genwoordiger van het pro- duktschap voor Vis en Vispro ducten, de verzamelde vissers op tot „een mentaliteitsveran dering". „We moeten niet meer van gen zoveel we kunnen. U moet nu gaan denken in vastgestel de hoeveelheden en niet in maximale vangsten, anders gaat u het verprutsen", aldus deze visserij-deskundige en hij voegde er noig aan toe: „Pro beer met elkaar de markt te reguleren, door in deze rich ting te denken". (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Wat is er de oorzaak van, dat de gege vens van de volkstelling 1971 nog steeds niet bekend zijn? Deze vraagt stelt het Statenlid P. de Jonge (Boerenpartij) aan het college van gedepu teerde staten van Zeeland. De heer de Jonge acht het een teleurstellende zaak, dat deze gegevens nog niet be kend zijn gezien de belangrij ke planologische besluiten die in voorbereiding zijn en wel dra genomen moeten wor den. De heer De Jonge vraagt verder of deze g&gevens ei genlijk al niet veel aan waar de hebben ingeboet, zelfs als ze nog dit jaar bekend zouden worden. Ze zijn vol-gens de heer De Jonge dan namelijk al een stuk verouderd. Hïj infor meert tenslotte of G.S. op deze grond niet met hem van me ning zijn. dat de miljoenen verslindende volkstelling van 1971 op deze manier nutteloze jfe'-dwegsmijterij is geweest (Van een onzer verslaggevers) GOES De stichting Het Zeeuwse Kruis heeft van de Stichting Comité voor de Zo- merpostzegels een bedrag ge kregen van 1792,-. Dit be drag uit de opbrengst van de zomerpostzegels 1974 is be stemd voor de dienst oncolo gie. Het Zeeuwse Kruis zal van dit geld demonstratiemateriaal aansoha-ffen voor de districts- verpleegkundige van de dienst -oncologie. Het Zeeuwse Kruis ontving het bedraig uit de kin derpostzegelactie uit handen van de heer L. Joosse, lid van het plaatselijk comité van de zomerzegels te Goes. De tienjarige Karin Cornells geeft de sleutel aan burge meester A. Schipper. (Van onze correspondent). NIEUWVLIET Op de camping Pannenschuur te Nieuwvliet heeft de Stichting Recreatie Gehandicapten, af deling Breda, een geheel aan gepaste caravan in gebruik ge nomen. Voorzitter J.H. van Maas- tnigt prees zich gelukkig met dit, wat hij noemde, een hoog tepunt. Hij memoreerde hoe men zestien jaar terug tot de bauw van het eerste huisje was gekomen, dat toen 2000 kostte. De geheel aangepaste sta-caravan kost nu f 45000. „Dank zij de medewerking en hulp van velen is veel bat stand gekomen. Zo beschikken wij thans over vaikantieplaat- sen in België en in Ooster- hout. In deze caravan zullen gehandicapten met hun familie een betaalbare vakantie kun nen genieten", aldus de heer Van Maastrigt. Burgemeester A. Schipper van Oostbumg, die (Van een onzer verslaggevers) GOES Zaterdagmorgen om half zes heeft de Goese politie in Goes-Noord de 20- jarige Italiaan S.G. aangehou den. Hij bleek even tevoren in Goes-Noord met een valse sleutel een woning te zijn bin nengedrongen maar werd ge stoord door een wakker ge worden bewoonster. Hij vluchtte met meenening van slechts een koperen sier- molentje. De Italiaan bleek bij zijn aanhouding ook in het bezit te zijn van een verrekij ker en een fototoestel, die hij gestolen bleek te hebben uit een auto in de Bankertstraat In de loop van zaterdagmorgen werd als mede-verdadhte de 20-jarige M.C. uit Eindhoven in Goes aangehouden met rijn echtgenote bij de opening aanwezig was, kreeg de sleutel aangeboden door de 10-jarige Karin Cornells, waarna hij de caravan opende. De burgemeester prees rich gelukkig dit onderkomen in zijn gemeente te hebben. Bij de opening waren verschillen de leden van de BOSCK-afde- ling Zeeland aanwezig, die na het officiële gedeelte de cara van bezichtigden. (Van ouze correspondent) IJZENDIJKE In het jeugdgebouw te IJzendijke vond zaterdag het districts-ac- cordeonconcours voor Zeeland plaats. Het concours werd voor de elfde keer gehouden. Zo'n honderd muziekliefhebbers kwamen in IJzendijke kijken en luisteren. Het geheel was op touw gezet onder auspiciën van de Bond van Nederlandse Accor deonisten. De deelnemers speelden in zeven verschillen de klassen. Bovendien was er nog een zogeheten testklasse, met beoardie-ling zonder pun ten. Na afloop van bet gebeuren sprak de heer J. in het Veld, hoofdbestuurslid van de Ne derlandse Accordeon- en Mondharmonica Federatie een kort dankwoord tot de organi sators. De uitslag luidt als volgt: Afdeling Superieur: 1 Harrv Schraevers, Vlissingen. Klasse 1: 1 An ia Versluis uit Wissekerke. Klasse 2: Hams de Mees ter, Groede. Klasse 3: 1 Hans van der Maas, Oosterland. Klasse 4: 1 Ab de Groot. Bruinisse. Ruim honderdzestig bejaarden keken zaterdag in Sas van Gent naar twee achtereenvolgende opvoeringen van het toneelstuk „Puin". Het toneelstuk werd opgevoerd door de „Camere van Rethorica Sint Jan ter Steen" uit Sint Jansteen. Het door Mazim Krojer geschreven stuk oogstte veel applaus bjj de Sasse bejaarden, die voor deze gelegenheid in het cultureel centrum „De Speye" bij elkaar waren gekomen. Het verhaal gaat over een Duitse majoor en diens belevenissen tjjdens de laatste wereldoorlog. (ADVERTENTIE) altijd jofeler over met zo'n bloemetje via Fleurop weetjewei. Niemand woont te ver om "n bloemetje te sturen. Fleurop Interflora parandeerl Uw besMtinp. Komnginiiegraehl 135, Den Haag. (Van een onzer verslaggevers) GOES De toenemende belangstelling voor de scha penhouderij heeft zich in 1974 voortgezet. Steeg het aantal schapen landelijk met 14 pro cent, de Zeeuwse schapenstal breidde uit met 15 procent ten opzichte van 1973. Dit wordt gemeld in het jaarverslag 1974 van het Scha- pemstamiboek voar Zeeland dat afgelopen week werd ge publiceerd Het prijsverioop handhaafde met die stijgende lijn van voorafgaande jaren. De lamsvleesprijzen lagen bet gehele verslagjaar liager dan in 1973. Het prijsverschil wissel de tussen f 1,10 per kilo ge slachtgewicht in het begin tot f 0,25 per kilo geslacht gewicht in het najaar van 1974. Ook de wolprijs is ainds het voorjaar 1974 aan het dalen gegaan als gevolg van overschotten op de wereldmarkt. Het bestuur van het Scha penstamboek voor Zeeland heeft vorig jaar veel aandacht besteed aan de schade, die door honden aan schapen wordt toegebracht. Diverse in stanties werden benaderd om te komen tot een bevredigende regeling. Voldoende resultaten werden echter nog niet be reikt, zodat het bestuur dit jaar verdere stappen zal on dernemen. De toenemende belangstel ling voor de schapenteelt is vorig jaar duidelijk tot uiting gekomen tijdens die mei-tellin gen van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Niet alleen steeg in Zeeland het totaal aantal schapen, maar ook het aantal bedrijven met schapen en het aantal schapen per be drijf. De meeste inschrijvin gen van rammen, ooien en lammeren werden verricht in W-est-Zeeuwsch-Vlaanderen. Deze regio had in het verslag jaar ook de hoogste lammeren- Droduktie. De afdeling Zeeland van de Nederlandse Wolfederatie heeft vorig jaar in Zeeland in totaal bijna 43 ton wol ingeno men. Dit was ruim 20 procent meer dan in 1973. De prijs lap eohter lager. De uitvoer van schapenvlees en slachtschapen is vorig jaar met 50 procent toegenomen. De grootste afne mer van het Zeeuwse lams vlees blijft Frankrijk. De Ne derlandse consumptie van lamsvlees blijft nog steeds ge ring, stelt het jaarverslag vast. Welk een schitterende klan ken te halen zijn uit een kleinkoperinstriunent als een cornet, liet de Kloetingse we- reldkampioen-cornettist Wim van Boven het publiek horen op het Zeeuws Brassband Fes tival voor de Bevelanden 1975, dat zaterdagavond werd ge houden in de Oosterkerk te Goes. Wim van Boven soleer de in „Gentleman Jim" van componist Carr, begeleid door rijn „huisorkest" Excelsior uit Kloeting onder leiding van Ko den Toonder. Voor het Brassband Festival voor de Bevelanden bestand zaterdagavond een goede pu blieke belangstelling. Aan het festival werd deelgenomen door de Brassbands Excelsior uit Kloetinge onder leiding van Ko den Toonder, Excelsior uit 's-Heer Axendskerke onder leiding van Daan Burger, Wiil- helmina uit Colijnsplaat onder leiding van Rinus Steketee en Hosanna uit Goes onder lei ding van Foort Smit. Het programma was vrij af wisselend. Naast het afzonder lijke optreden van de Brass bands, speelden de in totaal honderd muzikanten herhaal delijk tesamen een mars tel kens ander leiding van een der dirigenten. Stevige stukjes blaasmuziek waren dat, maar vanaf mijn plaats klonk het grootkoper daarbij nogal eens te sterk boven de andere in strumenten. De oorzaak hier van kan echter evenzeer te wijten zijn geweest aan de accommodatie. Men kan zich afvragen of er in de gemeente Goes geen ge schiktere aecommolatie te vinden is waar een diergelijk brassbandfestival gehouden laan worden. Zeker als in het programma het optreden van alle bands tesamen is voor zien. Wanneer men de in Goes beschikbare ruimten in ge dachten naloopt, is de slotsom: een meer gesdhikte ruimte als de Oosterkerk is moeilijk te vinden. Dat hebben hopelijk ook de aanwezige leden van de Zeeuwse Culturele Raad en wethouder drs. J. Dijkgraaf van financiën nog eens vastge steld. Het wordt hoog tijd, dat Goes voor dit soort en ook andere evenementen een be hoorlijke voorziening krijgt. Voor het overige vond ik de kwaliteit van het gefoodene nogal afwisselend. Er waren ke uitvoeringen bij. Tot slot naar mijn oordee-l minder ster- nog een kanttekening: wan neer muzikanten menen tij dens het uitvoeren van een stuk hun instrument te moeten zuiveren van overtollig vocht, kan dit beter gebeuren zonder het publiek daarvan luidruch tig op de hoogte te stellen. ■TAN BOUWMANS (Van een onzer verslaggevers) 's-HEERENHOEK De heer M. de S. uit Randwijk is vrijdag met zijn auto op de Kraaiertsedijk in 's Heeren- hoek tegen een boom gereden en vervolgens van de dijk ge rold. Het ongeluk gebeurde toen de heer S. moest uitwij ken voor een Dersonenauto die hem sneed. Deze wagen is na het ongeval doorgereden. De echtgenote van S liep enkele gekneusde ribben op. De poli tie van Borsele vraagt eventu ele getuigen zich te melden-

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 3