Laatste kans voor Italië „Waarom zet Coster op visitekaart dat hij schoonvader van Cruyff is" Remise Harloch Wereldkampioen Van Kessel afgedankt door Van Veen Goed sparen is: hoge rente en betere voorwaarden. Okker in finale Laver in Denver IJsselmcervoüels FC Twente naar Turijn sport Bezwaren ROEMENIË BEDWINGT SPANJE 'n METZLER- Voor en tegen Niet tegen Evan Lanschot tuit van1<M Banldcrs. 7ATERDAG 19 APRIL 1975 27 Keizer Boycot van FBO (Van onze sportredactie) AMSTERDAM - Het im presariaat „Inter- Football" van Piet Keier, Cor Coster en Maarten de Vos, is de laatste weken het meestbesproken „sportfe- nomeen". Volgens de UEFA mag dit drietal geen voetballersmakelaardij uitoefenen en sprak de Fe deratie van Betaalde- voetbalorganisaties (F.B.O.) een boycot uit. Alle clubs horen dus volgens hun belangenorganisaties tegen „Inter-Football" te zijn. Maar zijn ze dat ook werkelijk? Onze sportre dactie heeft dit onderzocht. Aan de woordvoerders van alle eredivisieclubs stelde onze verslaggever drie vra gen: 1. Wijst U Inter-Football zonder meer af? 2. Of wilt U incidenteel met I.F. zaken doen? 3. Wat zijn uw bezwaren? Het resultaat van deze enquête staat hieronder af gedrukt, en leverde een ver rassend resultaat op. ROME - Er staan voor het Ita liaanse voetbalelftal, dal zater dagmiddag in hel Olympisch stadion voor groep vijf van het toernooi om het Europees lan- denkampioenschap tegen Polen speelt, grote belangen op het spel. na het echec tijdens de strijd om de wereldtitel in West-Duitsland en de nederlaag van 1-3 tegen Nederland, waarmee de Italianen in groep vijf van start gingen. „Maar dit keer gaat hel anders", roept de bijna 70-jarige bondscoach dr. Fulvio Bernardini vol vertrou wen. ..Het Italiaanse voetbal zal za terdag de wedergeboorte van zijn nationale elftal beleven Bernardini heeft in zijn team nog slechts vier „overlevenden" van het WK-toernooi opgeno men doelman Dino Zoff van Ju- ventus. waaraan FC Twente zulke prettige herinneringen bewaart. Giacinto Facchetti dië CLUBS NIET EENSGEZIND IN HUN OORDEEL OVER IF komen" Zijn tegenspeler Kazi- mierz Gorski is al evenzeer op- (Van onze sportredactie). MAASTRICHT - Op de vraag: Wijst u Inter-Football zonder meer af? antwoordden zeven van de achttien Nederlandse eredivisieclubs resoluut met „Ja", dat waren: Feyenoord, FC Twente, Sparta, Roda JC. Excelsior, Wageningen en Haarlem. Dit impliceert, dat elf eredivi sieclubs niet per sé tegen Inter-Football zijn. Van die elf had er één (AZ)geen mening. Dat is niet verwonderlijk, omdat Cees Molenaar niet afwijzend staat tegenover Inter-Football. (Hij was ook op de receptie maandag j.l.), maar diens broer is voorzitter van de FBO. AZ, wil de ontwikkelingen afwachten. rmimimmm i'!1"" v,1 liNÏtr K Vijf clubs zagen nadelen in de werkzaamheden van Inter- Football. maar ook voordelen De vijf waren. PSV, Den Haag, MVV, Utrecht en NAC. De over ige vijf, Ajax, Telstar, Amster dam, Go Ahead en De Graaf schap verklaarden zich bereid met de directie van Inter- Football te gaan praten om eventueel tot een goede relatie te komen. De zeven tegenstanders schaarden zich achter het standpunt van de FBO Manager Brox van Feyenoord: „Ik heb geen enkele behoefte om nog iets aan hel standpunt van de FBO toe te voegen". Manager Defaix van Twente: „Het standpunt van de FBO is duidelijk Mijn voornaamste bezwaar is, dat Inter-Football geld verdient ten koste van het voetbal, maar ik denk dat we toch met Inter- Football moeten samenwerken als we een speler willen hebben, die toevallig bij IF onder con tract staat". Manager Lam van Sparta: „We hebben al genoeg ellende met Inter-Football gehad" Ma nager Coerver van Roda „Wij - gaan ons als eenling met afzet ten tegen de FBO" Secretaris MADRID - Spanje heeft don derdagavond in Madrid met 1-1 gelijkgespeeld tegen Roemenië in een wedstrijd voor groep 4 van het toernooi om het Euro pese voetbal kampioenschap Bij de rust leidden de Spanjaarden met Ml De stand in groep 4 is Spanje 4-6. Roemenië 2-2. Schotland 2-1 Denemarken 2-1 Ruim 100 000 toeschouwers waren getuige van het verras sende gelijke spel dat Roemenië op Spaanse bodem behaalde De Spanjaarden namen al in de zesde minuut de leiding door Ve lasquez De Roemenen hadden grote moeite om zich staande te houden Pas toen dne minuten voor rust Numwetler en Kunz moesten plaatsmaken voor Kn- san en lordanescu kwam er meer l i|n in het spel van de Roemeense formatie Tussen de benen van doelman Inbar door scoorde Krisan halverwege de tweede helft de verdiende gelijkmaker De Nederlandse arbiter Char les Corver leidde de ontmoeting in het Bernabeu-stadinn LEEUWARDEN - Vrijdag ts tijdens het schaaktoernooi om het Nederlands kampioenschap in Leeuwarden de afgebroken partij uit de tiende ronde tussen Hartoch en Dieks in remise ge ëindigd Voor de andere spelers was vrijdag een rustdag De stand is nu: 1 Timman 9 punten. 2 Boemh 8,5. 8 Harloch 8.5. 4 Ree 8. 5 Schouten en Vogel 5. 7 Enklaar en Dieks4.5,9 Du Chat tel 8,5, 10 Borm 3, 11 Van der Sterren 2.5. 12 Van Dop 2 HANDBAL - Het Nederlandse handbaiteam heeft woensdag m het vijflandentoernooi in het Spaanse Alicante mei 11-17 (rust 8-7) van Polen verloren ADVERTENTIE bril; ieders oogmerk I Libregts van Excelsior- „Ik heb bezwaren tegen IF als zodanig Met mensen uit het voetbal als Keizer en De Vos wil ik wel pra ten, maar ik zie het nut niet van iemand die op het visitekaartje van Inter-Football zet dat hij de schoonvader van Cruyff is. Inter-Football maakt het voet bal, dal mede kan bestaan door subsidies, nog duurder De sub- sidiënten zien dat Ik zal het niet gek vinden als IF een deel van de Nederlandse voetbalstructuur wordt" Secretaris Boekhorst van Wa geningen „Persoonlijk zie ik wel voordelen in IF, maar als ik namens de club spreek moet ik wtjzen op het standpunt, dat reeds is ingenomen" Voorzitter Hut van Haarlem „We moeten solidair zijn en bovendien ben ik persoonlijk ook tegen de huidige formule van Inter-Football. Ons voornaamste bezwaar is de on- opzegbaarheid van de IF- contracten" Tot zover de clubs die abso luut tegen zijn. Nu de vijf clubs die als antwoord: „Voor en tegen" hebben. Manager Van Gelder van PSV: „We zijn tegen de makelaardij van IF. omdat dit verboden is door de UEFA, maar we zijn bereid met IF te praten als dit bureau optreedt als adviseur van spelers". Ma nager llartmann van Den Haag: „ledereen heeft het recht ie mand als adviseur te nemen. Dal kan IF zijn. Dus mogen we IF in dat geval ook niet afwijzen, maar met de structuur van de IF-contracten kan ik het niet eens zijn". Secretaris Pieters van MW „Ik ben tegen IF als makelaars kantoor. maar vóór dit bureau als het gaat om het organiseren van wedstrijden Wij kunnen daarvan profiteren en ik zie niet in waarom wij dat niet zouden doen Een groot bezwaar ts na tuurlijk dat een gedeelte van het geld, dat van overheidswege wordt verstrekt, niet in het voetbal blijft circuleren IF maakt misbruik van de situa tie' Secretaris Elzerman van Utrecht „Niet voor en niet tegen omdat we over IF alleen maar wat gehoord hebben, maar nog niets mee te maken hebben gehad Eerst nep men Hosanna over wat Coster deed en nu blijkt er plotseling niets meer van te deugen Laten we nog maar even wachten voor we gaan oordelen" Penningmeester Rómkens van NAC „We moeten IF niet zon der meer afwijzen Bij de orga nisatie van wedstrijden kan IF heel nuttig zijn Mijn bezwaar tegen IF is de relatie tussen spe lers en dal bureau Dit kan voor de club een belemmering gaan vormen" Tenslotte stelden Ajax, Tel stai Amsterdam, Go Ahead en De Graafschap zich niet tegen Inter-Football op Bestuurslid Van Niftennk van Telstar .Inter-Football voorziet in een behoefte" Voorzitter Stoop van Amsterdam „We moeten eerst met die mensen gaan praten voor we ze afwijzen Ik zie veel voordelen Manager Stephan van Go Ahead ..Ik wil samen werken met Inter-Football vooral bij de organisatie van wedstrijden Ik heb De Vos zelfs uitgenodigd voor een gesprek Hij is ook geweest, ik vind het alleen jammer dat hij me toen niets vertelde over de tien pro cent die de spelers moeten af staan als ze een contract afslui ten bij IF' Secretaris Wijsman van De Graafschap „Als ik een spelei graas kwi|t wil hoef ik de I.,!,, .in i I, gaan afhellen of ze hem a u.b willen hebben Via Inter-Football heb ik een goede kans dat ik zo n speler inder daad kwijt-raak En er nog een leuke prijs voor vang ook IF is een uitstekend bureau al vind ik die levenslange contracten met spelers een kwade zaak" Technisch-directeur Kraay van Ajax tenslotte „Dat bureau is er, dus wil ik ook samenwerken Ik moet gewoon. Of het IF is of iemand anders, waar je op een gegeven moment mee moet pra ten, maakt niets uit Waarom zou ik bezwaren moeten maken' Tegen die contracten soms? De spelers gaan die vrijwillig aan Ik heb daar niets mee te maken" LEO VAN DE RUIT op 80 interlands komt. Fabio Capello (eveneens Juventus) en Giorgio Chinaglta Polen treedt daarentegen met vrijwel het zelfde team aan dat in West- Duitsland derde werd Slechts de linkervleugelverdediger Adam Musial ontbreekt en wordt vervangen door Wa- wrowskl Zelfs de naar Frank rijk (FC Nanles) verhuisde linksbuiten Robert Gadocha is van de partij Tijdens het toer nooi om het wereldkampioen-' schap wonnen de Polen op 23 juni in Stuttgart met 2-1 van het ontgoochelde Italië „Wij zijn toen gewaarschuwd", aldus Be rnardini „Zover zal het nu met nn teger >ki is al i timist „We winnen ook in Ro me. want we zijn net zo sterk als in West-Duitsiand" Bij winst ontvangen de Azzurri ongeveer 12 000 gulden de man aan extra premie De Nederlandse bonds coach George Knobel zal zich onder de toeschouwers bevin den De opstellingen zijn: Italië Zoff, Rocca, Gentile, Cordova, Facchetti, Bellugi, Antognoni, Capello, Graziani. Chenagtia en Pultci. Polen Tomaszewski. Szyma- nowski, Zmuda. Gorgon, Wa- wrowski, Kasperczak, Maszvk, Deyna, Lato, Szarmach en Ga docha JOHANNESBURG (AP) - Tom Okker heeft vrijdag in de halve finale van het Clows Ten nis toernooi in Johannesburg de Zuidafrikaner Frew McMillan met 6-3 6-3 verslagen. McMillan versloeg donderdag de als eerste geplaatste Ameri kaan Arthur Ashe. Hans Kraay (op de foto in gezelschaop van Jaap van Praag), vindt dat de spelers zelf moeten weten of ze met Inter Football in zee willen gaan TILBURG - Henk van Kessel heeft in gedachten al afscheid genomen van het wereldkampioenschap in de - 50cc-klasse. De slanke Brabantse motorcoureur snelde vorig jaar met de Van Veen/Kretdler, die eerder Jan de Vries een onaantastbare toppositie bezorgde, van de ene Grand Prix-triomf naar de andere. Zes overwin ningen in negen races waren voor Van Kessel meer dan voldoende om de concurrenten op een straatlengte ach terstand te zetten. Maar de kansen op prolongatie van dit succes zijn voor Henk minimaal, want de Neder landse Kreidler-importeur Van Veen - eigenaar van de snelste 50cc-motoren ter wereld - wipte zijn succes volle topcoureur uit het zadel van de ranke racemachi nes! (Van onze speciale verslag gever) TILBURG - In zijn cara van, waar hij achter een glas cola zit uit te puffen na zijn twee starts op het circuit in het Tilburgse recreatiecen trum de Beekse Bergen, brengt de vraag naar de ach tergronden van zijn vertrek bij „kampioenenproducent" Van Veen een wrange glim lach op het gelaat van Henk van Kessel te voorschijn. „Daarover doen een hele hoop verhalen de ronde", zegt hij, „Maar in feite heeft Van Veen me als een afdan kertje aan de dijk gezet". Maandenlang liet Henk nau welijks een woord van kritiek aan het adres van zijn voorma lige „stalbaas" horen Alle vra gen over de oorzaak van de breuk tussen team en rijder ontweek hij Vandaar al die ver halen, waar hij op doelt Intus sen is het hem echter duidelijk geworden. welke race- activiteiten het Van Veen-team dit seizoen gaat ondernemen Niets wijst daarbij op de aange kondigde afbouw van de equipe Bovendien zag Henk in Tilburg ex-wereldkampioen Jan de Vries, vorig seizoen nog zijn coach en monteur tijdens de Gand-prix-races. zijn diensten twee dagen verlenen aanJuliaan van Zeebroeck Dit Belgische ta lent heeft samen met de gerepu teerde Spanjaard Angel Nieto Van Kessel verdrongen Waar schijnlijk was dat de druppel die de emmer deed overlopen Eensklaps neemt Van Kessel geen blad meer voor de mond Nuchter doet hij zijn verhaal „Toen Van Veen me na het vorig seizoen vertelde, dat hij zijn ma chines ging verkopen, had ik daai alle begrip voor Hij heeft kapitalen in de ontwikkeling van de motoren gestoken en dan is het toch normaal als je er wat voor terug wilt zien. Maar uit eindelijk bleef alles bij het oude Van Veen gaat de activiteiten tn de racenj zelfs nog uitbreiden. Alleen, ik sta buitenspel en dat vtnd ik een rot-streek" „Met een smoesje hebben ze me op straa t gezet Ze wilden het team opheffen heette het Maar wat gebeurt er? Juliaan van Zeebroeck krijgt precies de zelfde steun als vorig seizoen met mij het geval was en verder werd een motor verkocht aan Nieto. die bovendien echt niet met zo weinig tevreden zal zijn als ik Mijn machine was vrijwel identiek aan demotor, waarmee De Vnes een jaar eerder wereld- kampieon werd Aan het blok werd nauwelijk iets veranderd De enige wijzigingen bevonden zich in het rijwielgedeelte en daar zorgde ik zelf voor. Maar denk niet, dat Nieto daar genoe gen mee zal nemen Die heeft neel wat meer noten op zijn zang Bovendien gaat Jan de Vries ook dit seizoen weer naar elkeGrandPnx Zekunnenhem op het bedrijf blijkbaar toch wel missen" „En dan de 30 000 gulden, waarvoor de Van Veen/Kreidler aan Nieto werd verkocht Dal bedrag is toch een lachertje Vooi dat geld stonden de Neder landse topnjders te dringen om zo'n ding in handen te krijgen Dan hoefde er bij Van Veen he lemaal niet meer voor de motoi te worden gezorgd Nieto krijgt echter de Kreidler voor die prijs en ontvangt bovendien nog uit gebreide faciliteiten De racertj heeft Van Veen in het verleden kapitalen gekost, daarbij verge leken is die dertig mille toch niets Ik heb het eerst niet willen geloven, maar achteraf blijkt net toch waar te zijn Van Veen is een keiharde zakenman Hij denkt alleen aan het verkopen van zoveel mogelijk Kreidler- bromfietsen en motoren Van daar dat hij Nieto en Van Zeeb roeck als rijders in het team haalde Dal levert nieuwe publi citeit open vergroot deafzetmo- geltjkheden. ook in andere lan den Maar pure commercie en sport zijn nooit te combineren daaraan gaat de sport kapot" Henk van Kessel is nu weer precies even ver als een jaar ge leden Hij moet het doen met privé-machtnes, terwijl hij tij dens zijn Van Veen-periode ook geen kans kreeg zijn technische kennis te vergroten Henk „Ze vertrouwden me blijkbaar niet. want ik mocht er nooit bij zijn als de motorblokken werden ge demonteerd Natuurlijk wisten ze. dat ik gemakkelijk iets kan namaken als ik het eenmaal ge zien heb Een keer stuurde Jan de Vnes me zelfs als een klein kind weg Hij moest een blok openmaken en vroeg of ik zo vriendelijk wilde znn om te ver trekken Nee. ik heb aan het af gelopen jaar niet meer overge- nouaen aan de titel Nog geen reserve-zuigertje schoot ei aan over Daar heb ik nou het hele jaar keihard voor gewerkt Dan denk je: barst toch! De mededeling, dat hij het komend seizoen niet kon reke nen op steun van de Kreidler- importeur, kwam voor Henk van Kessel bovendien op een ongun stig tijdstip Hij hoorde het slechte nieuws pas eind decem ber, zodat er kostbare tijd om een pnvë-machine te prepare ren verloren was gegaan Bo vendien had de rijder uit Wan- roy zijn eigen Kreidler, waar mee hij vorig seizoen nationaal kampioen werd. verkocht aan streekgenoot Theo van dei Wiel De supportersclub MSC Al- dendnel. die niet alleen zorgt voor het materiaal maar ook hei levensonderhoud van het gezin Van Kessel voor zijn rekening neemt, kocht twee machines van de Oostenrijker Bartol Een mo tor werd doorverkocht, de an dere geprepareerd voor Henk Maar de tijd dringt In Tilburg was de Kreidler nog niet gereed, terwijl morgen (zondag) op het Jarama-circuit in Madrid het Grand-Prtx-setzoen voor de 50cc-eoureurs van start gaat Van Kessel „Bovendien kan die machine nooit zo snel zijn als de Van Veen-motoren Het laatste restje vermogen ontbreekt Wil tedal er tn stoppen, dan kost het enorm veel geld" Henk van Kessel en MSC Al- dendriel hebben hun aandacht nu geconcentreerd op de I^Scc-klasse. De Bridgestone, die Van Kessel vorig seizoen in staat steldeals vijfde te eindigen in het wereldkampioenschap, werd vervangen door een eigenbnuw-machine: de AGV- Condor. Met name door het ont breken van de mogelijkheid om een zes-versnellingsbak in te houwen, kwam de Bridgestone te kort voor een Grand-Prixzege. Op basis van deze door Jos Schurgers ge bouwde machine werd een nieuwe raeer ontworpen. Maar het fonkelnieuwe blok ligt on gebruikt op de werkbank. Door een ironische speling van het lot is uitgerekend de voor de AGV-Condor noodzakelijke Yamaha-versnellingshak ner gens voorhanden, waardoor Van Kessel voorlopig toch met het verbeterde Bridgestone-blok moet rijden. Henk: „Ik begrijp er niets van. Er rijden toch tien tallen 23llcc-Vamuha's rond, maar een losse versnellingsbak is nergens te krijgen Bij de TT in Assen hopen we in ieder geval de AGV-Condor voor honderd pro cent in orde te hebben". Aan het einde van het gesprek komt onvermijdelijk weer de 50cc-klasse om de hoek kijken. Van Kessel ..Dit jaar verwacht tk geen nieuw wereldkampioen schap Al zou ik natuurlijk wel graag de titel gnjpen om Van Veen te laten zien dat ik het niet alleen met zijn machines kan Trouwens Nieto en Van Zeeb roeck zijn er nog lang niet De Duitsers Rutberger en Thurow kunnen net als vorig seizoen voor verrassingen zorgen Bo vendien gaan we mei z'n drieën samenwerken, want ook die twee Duitsers hebben onpret tige ervaringen opgedaan met Van Veen BERT WILLEMSEN FRANKFURT (UPI) - Willi Daume, vice-voorzit ter van het IOC (internationaal olympisch comitë) heeft vrijdag verklaard dat het IOC het verzoek tot her toetreding van China welwil lend zal bekijken. Daume. te vens voorzitter van het West duits olympisch comité, vindt China s verzoek een teken van vooruitgang, omdat de Volksre publiek altijd het standpunt heeft^gehuldigd dat het IOC de eerste stap tot toenadering zou moeten doen. DENVER (UPI) - De Egvpte- naai Ismail El Shafei heeft vrij dag voor een verrassing gezorgd in het proftennistoernooi van Denver El Shafei versloeg deals tweede geplaatste Australiër Rod Laver in twee sets 7-6 en 7-5 De als zesde geplaatste Ame rikaan Brian Gottfried had geen moeite met de Australiër Colin Dibley7-6 6-1 De als zevende geplaatste Amerikaan Bob Lutz bereikte de halve finales door een over winning op zijn landgenoot Ha rold Solomon: 7-5 3-6 6-0 De Brit Mark Cox kwam ook zover na een zege op de Amenkaan Marty Riessen: 6-1 6-4 ADVERTENTIE ENSCHEDE (ANP) - Het ge hele elftal van Usselmeervogels, dat woensdagavond door FC Twente met 6—0 werd verslagen in de halve eindstrijd van het toernooi om de KNVB-beker. zal volgende week samen mei trainer, voorzitter, eiftalbege- leider en verzorger de tweede halvefinalewedstnjd tussen Ju ventus en FC Twente bijwonen De eendaagse reis naai Italië werd de Spakenburgers aange boden door een plaatselijke krant en reisbureau als blijk van waardering voor de in het natio nale bekertoernooi geleverde verrichtingen De zaterdagama teurs schakelden daarin achte reenvolgens Ltmburgia. de eerste-divisieclubs SC Amers foort. FC Groningen en eredivi- sieploeg AZ 67 uit. Er zijn bij Van Lanschot 15 verschillende spaarmogeli|kheden. Een uitvoerige brochure over al deze spaarvormen ligt voor u klaar. Op aanvraag zenden wij u deze gaarne toe. s-Hbrtogenbosch, Amsterdam, Breda, Den Haag, Eindhoven, Hilversum, Niimegen, Roosendaal, Rotterdam, Tilburg, Vught paarmnspa

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 27