ÏH RATEUR °estJ LLANDER iBRIEK B.V. Emoties Afknappen Stekkie Energiestroom Gele keizer n nieuwe fabriek en hebben medewerker die de verent. ;h ken nemen voor de Mn*, ene bef telefonisch contact ten kan onderhouden tyu waarden, dat U in het baiil piome MBA en dat U Duld rekt Hen aan 4 raat 12, 01M2-2MS. VLIELAND - „De Landelijke Vereniging tot Behoud van de Waddenzee heeft zich zó ingespannen voor het natuur schoon hier dat er meer toeristen dan ooit op de eilanden zijn afgekomen. Ze werken hun eigen doelstellingen tegen". Het is de kritische kanttekening van Vlielands burgemeester Ge- rrit Rombout (44) bij het 10-jarig bestaan van deze vereni ging. De vereniging zelf is nogal somber over de resultaten die bereikt zijn. Voor een deel wordt dat ook geweten aan de geringe belangstelling die de Eilanders zelf voor de nobele doelen van de vereniging aan de dag leggen. Slechts zes procent van de leden komt van het eiland. „Wij zien dat wat nuchterder dan de buitenstaanders die zich vanuit de Rand stad met alles willen bemoeien en vaak niet weten wat de gemeentebesturen zelf al moeizaam tot stand hebben weten te brengen". De mensen op de eilanden zien dat wel „Die voelen zich ge kwetst als door goede bedoelers van buitenaf bevoogd worden Wij gaan toch ook van hier uit f geen actie voeren voor het be houd van het Geuldal in Lim burg?". Probleem bij dit alles is na tuurlijk dat voor de Eilanders zelf hun gebied geen recreatie- i oord of studieterrein is, maai een plekje om te leven en te wer ken Zo wordt er op Vlieland enerzijds wel bezwaar aangete kend tegen de defensieplannen om nog meer schietterreinen in handen te krijgen maar begrijpt men anderszins dat de werkge- legenheid met de komst van de militairen die ook buiten het hoogseizoen hun inkopen in het dorp doen gebaat is „Wij heb ben hier een paar scholen en zelfs een mavo die alleen in stand kunnen worden gehouden i doordat kinderen van militairen erop zittenAldus Gerrit Rom bout Toch heeft hij onlangs ho geroepen toen defensie - ditmaal de Marine - nog een beetje ver der wilde gaan. Men is op Vlie land. misschien wel het rustigste toensteneiland van de Wadden, goed maar met gek. Zo mogen de I toeristen geen auto's en brom mers meenemen. „Laat ze de fiets maar pakken en als ze die niet hebben dan kunnen ze die bij ons huren" Het eiland heeft een grootste lengte van nauwe lijks 20 kilometer en een groot ste breedte van ongeveer 3 Vi ki lometer, dus wie een paar dagen op vakantie komt kan met de fiets alles makkelijk af. Nu heeft Vlieland het met zijn duizend inwoners nog relatief gemakkelijk De bevolking zelf is het grotendeels eens met de anti-auto-politiek van het ge meentebestuur Zij voorzien de nadelen van een Torremolinos- achtige vakantieplaats. Nu al zijn er in de topdagen in de zo mer zo'n tienduizend mensen op het eiland, „we lopen dan één op tien", aldus Gerrit Rombout. Weet men op Vlieland de auto te weren, op Terschelling bij voorbeeld ligt een autoweg die in de zomer de drukste weg van heel Nederland is Op Ameland trekken kampeerders zich niets aan van het feit dat zandpaadjes en lage duinen niet voor cross terrein bestemd zijn. Gerrit Rombout heeft dan ook wel enig begrip voor de zorgen van de vereniging die het be houd van de Wadden zo ener giek nastreeft. „Maar ze moeten niet overdrijven en vooral niet gaan fantaseren". Volgens Rombout is de hele onrust rond het behoud van de Wadden ont staan doordat er geen gecoördi neerd Rijksbeleid is die de pro blematiek op grotere schaal kan aanpakken Op ae eilanden zitten gemeente besturen. Die hebben de plicht bestemmingsplannen te maken waar dan via democratische me thodes -hoorzittingen en zo- be zwaren tegen gemaakt kunnen worden. Voor de zee geldt dat niet. Je kunt op een eiland zelf nog geen schuurtje bouwen zon der gebonden te zijn aan het be stemmingsplan, ma ar als je in de zee vlak voor de kust olie wilt gaan'boren heb je alleen maar toestemming nodig van de dienst Domeinen. Volgens Rom bout kan deze dienst als 'n „on gehinderd eigenaar" over het verlenen van vergunningen be schikken. De ministeries weten van el kaar bovendien niet wat ze wil len. Ik kreeg een beslissing van de staatssecretaris van CRM dat er wegens de broodnodige rust geen jachthaventje op Vlieland mocht worden aangelegd, aldus Gerrit Rombout, maar zo ver volgt hij, een week daarna kreeg ik van defensie het verzoek om toestemming voor het opstellen van een nieuwe proefschietin- richting voor de Marine Niet dat B en W. van Vlieland anti-NATO zijn, maar er zijn grenzen aan de bereidheid bij te dragen aan de nationale verde diging. „In een internationaal beroemd natuurgebied als wij i De Dorpsstraat van Vlieland die volgens de plannen weer in negentiende-eeuwse staat wordt getransformeerd. hier hebben past geen militair gedoe", aldus Rombout die vindt dat de grens inderdaad be reikt is. Vijf dagen per week voert de luchtmacht duikvluch ten uit op de punt van Vlieland en in de winter oefent de cavale rie op het eiland en al jaren be-' tekent het woord cavalerie met „paardenvolk" maar „pantser voertuigen". Het komt er al met al op neer dat men in de ogen van de ei landbewoners bij pogingen de Wadden te behouden genuan ceerd moet optreden. Daarbij verwacht men meer heil van be stuurlijke hervormingen dan van emotionele actiegroepen. Zo'n bestuurlijke hervorming zou kunnen inhouden dat het zeegebied onderworpen wordt aan bestemmingsplannen zodat elk van de 23 wal- en eilandge meenten een eigen stukje terri toriaal water te beschermen krijgt. Het betekent op kleiner vlak ook dat bijvoorbeeld de woonruimtewet van 1947 voor Vlieland weer gedeeltelijk zou kunnen herleven. Vlieland valt voor Den Haag onder het noorden en dat betekent dat het een geliberaliseerd gebied is. Je hebt geen vestigingvergunning nodig om een huis op het eiland te kopen, aldus Rombout enigs zins verbitterd. Het gevolg van deze situatie is namelijk dat de oude romantische Dorpsstraat die momenteel weer geheel op de oorspronkelijke wijze wordt be straat, door „rijke" buiten staanders wordt opgekocht. Onder die buitenstaanders be vinden zich niet alleen Neder landse mensen van de vaste wal die een tweede huis zoeken maar ook Duitsers. „Voor de eigen lijke bewoners moeten we dan met Rijkssubsidie konijnenhok ken gaan bouwen in het be schermde natuurgebied", aldus Rombout die dit toch wel de li miet vindt. „Ik had graag de mo gelijkheid gehad de oude dorps huizen zelf als gemeente op te kopen en ze dan bijvoorbeeld aan onderwijzend personeel of gemeentemensen te verhuren", zo zegt hij. „Over tien jaar is mijn ambtswoning het enige huis in de straat dat door een 'eigen inwoner wordt bewoond." De huisjes - vaak voor fancy- prijzen tot 250.000 gulden tóe van de hand gedaan - staan bo vendien maandenlang leeg waardoor de Dorpsstraat - ei genlijk de enige straat van het eilandje - een doodse aanblik biedt. De Vereniging tot Behoud van de Wadden heeft zich altijd krachtig tegen deze ontwikke ling verzet, aldus Gerrit Rom bout, maar zo zegt hij triomfan telijk weet u wat er een paar we ken geleden is gebeurd? De scheidende voorzitter van de vereniging Ton Pronker koopt in onze Dorpsstraat een huis voor goed 75 mille. En weet u wie de stroman bij de koop was? zo voert Gerrit Rombout verbitterd de climax op, „dat was de heer Van Eek, nu bestuurslid van de zelfde Vereniging tot Behoud van de Wadden. Mijnheer Pron ker heeft werk bij de Hoogovens. Hij gaat daar in de buurt op ka mers wonen heeft hij gezegd, zodat zijn huis op Vlieland de status van echt huis heeft. Maar mooi dat het dan toch maar de hele week leegstaat....". Het is op dit soort „kleinighe den" dat de bevolking licht ge neigd is om af te knappen „Ze hoeven dan niet zoveel meer te horen van de onheilsprofeten van de vaste wal, van de docto randussen die even zullen ver tellen hoe het allemaal moet". Van die door de eilandbewoners zo gesmade doctorandussen is Jan Boom (34) er een. Hij is afge studeerd biochemicus maar heeft - tegen een eenvoudige ho norering - zich voor twee jaar beschikbaar gesteld om de ver eniging te dienen. „Jawel, we maken fouten. We hebben in het verleden grote schuivers gemaakt. We hebben nogal op wat tenen gestaan zon der dat we dat wisten. Er zijn inderdaad tactische fouten ge maakt" Met een uitgebreid ar senaal van varianten geeft Jan Boom kortom toe - en hij doet dat zeer relaxed en met open ferme blik - dat er bij de vereni ging begrip bestaat voor de klachten van de eilandbewo ners. „Zo'n affaire Pronker is goed geschikt om uit te groeien tot een schandaal op Vlieland", zo geeft hij onomwonden toe, „maar je moet wel weten dat die man van jongsafaan ervan ge droomd heeft terug te keren naar het eiland waar zijn vroe gere familie vandaan komt. Zo onbegrijpelijk is het dus ook weer niet als je alles weet". En wat de algemene klachten be treft, niet ten onrechte wijst Jan Boom erop dat het nu makkelijk praten is „Toen wij zo'n tien jaar geleden begonnen praatte niemand over de Wadden. Nu komt er een staatssecretaris op ons jubileumfeest en zitten we met een kabinet dat althans in theorie een willig oor heeft voor milieu verdedigers" Juist om te vermijden dat de vereniging een emotionele ac tiegroep zou worden heeft men voorts een bureau ingericht waar degelijk alternatieve plannen worden uitgewerkt. We gaan er van uit dat je met kwali tatief goed gefundeerde argu menten moet komen als je be zwaar aantekent tegen nieuwe industriële vestigingen of an derszins beschadigingen van het natuurgebied. Zo heeft de ver eniging ook het N.E.I. (Neder lands Economisch Instituut) in geschakeld om nou eens precies uit te zoeken wat voor de mid denstand op Terschelling en Ameland het effect zou zijn van het verbieden van auto's. De be doeling van de vereniging is dat de auto nog slechts een „koffer functie" te vervullen krijgt. Met andere woorden men mag met zijn wagen wel het eiland op maar er pas weer mee gaan rij den als men het eiland verlaat. „Bij dit alles zijn we ervan be wust geworden dat wij niet als wijsneuzen moeten rondlopen. Wij proberen daarom altijd via overleg en discussies de zaken uit te praten en dan stuit je in derdaad op argumenten die je zelf niet allemaal van te voren voorziet". De vereniging is het bijvoor beeld met Gerrit Rombout eens dat er een bestuurlijke hervor ming moet komen. Maar wij hebben, aldus Jan Boom, dat idee soms wat overijld gepropa geerd. Dan ga je op tenen staan van mensen die al generaties hun eigen gebied hebben gerund en er niks voor voelen om onder een soort „Waddendrost" te komen. Wel is hem opgevallen dat ie der bij voorkeur het eigen stek kie verdedigt, betreft het protes tacties op andere delen van de Wadden dan is men het er vaak wel mee eens Zo waren ze het op Ameland met de actie tegen de smeerpijp eens, in het Gronings gebied daarentegen had men alle begrip voor de vereniging toen deze de dam naar Ameland wilde verhinderen. Horeca- mensen op Ameland zelf echter zagen wel wat in een vaste oe ververbinding. Tegen zijn eigen jubilerende vereniging in blijkt Boom het niet eens met de klacht dat zo weinig mensen op de eilanden achter de doelstellingen van de vereniging staan. „Ze zeggen dan wel dat er maar zes procent lid is geworden, maar omgere kend is dat nog altijd tweedui zend man en dat is gezien de ge ringe bevolkingsdichtheid op de eilanden best een behoorlijk aantal". En wat vindt hij, zo vragen wij tenslotte, van het verwijt dat juist de vereniging het milieu- vernielende toerisme heeft be vorderd door voortdurend op de schoonheid van het gebied te wijzen. Het antwoord is een voudig, „we zijn geen milieu- gekken. De mens hoort in de na tuur thuis, hij maakt er deel van uit. Je moet geen gebieden met hekken afschermen als mensen daarzinvol in willen recreëren." Het is kortom niet tegen toe risme maar tegen vandalisme dat de vereniging zich verzet. Groter gevaar zit trouwens in het industriële misbruik van het Waddengebied. „We moeten niet alleen actie voeren om te zorgen dat een metallurgische fabriek geen vuiligheid meer kan lozen, we moeten daarvoor al in het geweer komen met de vraag of die fabriek er über haupt moet komen Of die geen overtollige produkten gaat leve ren waar de mensen via node loze consumptiebehoeften op worden afgericht Ondanks de rapporten van de Club van Rome is begrip voor deze stel ling nog maar schaars in ons land te vinden, maar, aldus tens lotte Jan Boom, „ik kan me wel voorstellen dat B. en W op Vlie land dat nou niet als hun eerste zorg zien." JOHN ROOZEN Voor wie-zoals ik—van me- ning was dat „officiële artsen" in Nederland niets moeten hebben van acupunctuur - de oeroude Chinese „naalden- (leneeskuiist - is het bericht dat vandaag meer dan honderd Nederlandse artsen in Sant poort een cursus besluiten, ge organiseerd door de Neder landse Artsen - a- cupunotuurvereniging, be paald verrassend. Hoe nu?Zijn de tegenstellin gen uil ile wereld? Hebben wes terse en oosterse geneeskunst elkaar gevonden? Ik spoed mij naar het tegen uiterst volgepakte huiskamer, „een mooie rotzooi zijn als je mekaar in zo'n kwestie niet kon vertrouwen. Ik blijf dat doen hoor". Hij installeert zijn uitbundige gestalte in een fauteuil en zegt „Verbaasd' Nou ja, misschien is daar wel reden toe, want lange tijd wilde vnjwel geen arts van acupunctuur weten Maar sinds we in '73 de vereniging hebben opgericht is daar verandering in gekomen Er komen er nou meer dan honderd van decursus af, en de nieuwe, die in september be gint, is al weer volgeboekt Offi cieel blijft het medische esta blishment erbuiten Niet vóór. niet tegen Schrijf daar niks on vriendelijks over want ik wil lijks, dan loopt de boel fout. De punten waai het verkeerd zit kunnen worden opgespoord, en kunnen de naalden in veel geval len verbetering in de situatie brengen". Demonstreert vervolgens met de energiemeter hoe de acu- <leSchiphol-bunen aanliggende met op lange tenen gaan staan Zwanenburg om bij dokter A. Hoekstra, voorzitter van voornoemde vereniging, mijn licht op te steken. „Sorry" roept dokter Hoek stra, „ik heb je even moeten la ten wachten want mijn vrouw heeft er nog een patient tussen- geduwd Ik zal even vragen of je m even mag zien, weet je meteen wat het is" Mevrouw Hoekstra, die met haar echtgenoot de huisartsen- annex acupunctuurpraktijk in Zwanenburg „doet", protesteert en zegt dat de anonimiteit van de patiënt vóór alles gaat Ik be grijp het allemaal niet. tot ik de kamer binnenkom waar een Zeer Bekende Nederlander me begroet met een twaalftal naal den in zijn gezicht „Nee", zegl hij. „pijn doet het niet, alleen een klein prikje En het helpt. dat is het voornaamste" „Het zou", roept dokter Hoek- stra als we teruglopen naar de dig is. Denk maar aan een lang zaam stromende rivier. Een boot die met een rotgang met de stroom méévaart versnelt die stroom, keert-ie om, dan ge beurt het tegenovergestelde. Zo kun je de energiestroom in het lichaam versnellen of vertra gen" Ik „Het klinkt zo eenvoudig - waarom leidt hij eigenlijk uit sluitend artsen op In China Éen soort acupunctuur- EHBO'ers. Dat kan, maar het is natuurlijk beter als je medisch meer onderlegd bent Kijk, alsjij nou hier een blindedarm ontsteking krijgt dan kan ik je op het dressoir leggen, je met naalden gevoelloos maken en ik krijg die blindedarm er ook nog wel uit. Maar ik raak wèl mijn bul kwijt, want daar hebben we hier chirurgen voor. Ben ik nou Vijfentwintig honderd jaar voor Christus werd de acupunc tuurgeneeswijze al uitvoerig be schreven in het boek van de gele keizer Huang Ti. Dokter Hoek stra. voorzitter van de Neder landse Artsen - a- cupunctuurvereniging: „Moetje even bedenken - dat was mid- Het is voor mijn vrouw en mij allemaal begonnen in de vijfti ger jaren We gingen in het bui tenland op snor naar nieuwe mogelijkheden omdat we steeds meer de pest kregen aan de kreet „Hier moet U mee leren leven' Eersl hebben we de ho meopathie ontdekt, daarna kwamen we in contact met de acupunctuur Ik wist nog van niks. maar ik riep „Eureka" want het was me direct duidelijk dat hier enorme mogelijkheden lagen Het is allemaal zo logisch Een mens bestaat uit cellen, cellen bestaan uit moleculen en mole culen uit elekt ronen En wat zijn elektronen' Juist, energie In Delft vindt men dat doodge woon. maar de westerse medi sche wetenschap heeft er pro blemen mee Talloze ziekten zijn terug te voeren op „stroomsto ringen" - want die energie moet elke vierentwintig uur door het lichaam kunnen lopen Is er er gens een blokkade of iets derge wat wantrouwen tegenover filmpjes uit China waarop je kunt zien hoe er „onder acu punctuur" wordt geopereerd. De patiënt wordt gevoelloos gemaakt met een aantal naal den, volgt zelf geïnteresseerd de ingreep en staat als de zaak ach ter de rug is op om de doktoren te bedanken Propaganda? „Nee hoor, ik ben er van over tuigd dat er een enorme toe komst inzit Het enige wat je bij die filmpjes moet vergeten is het gezwaai met Mao's rode boekje - dat is natuurlijk flauwekul Het ts alleen nog erg nieuw - het is eigenlijk een achter-achter kleinkind van de acupunctuur, het wordt pas gedaan sinds het einde van de vijftiger jaren Er is ook in het westen mee geëxpe rimenteerd, en daar zijn de ge bruikelijke beginfouten bij ge maakt Maar het komt Bedenk eens wat een grote ellende nar cose is de patient krijgt een hoop vergif in zijn lijf. hij voelt zich lang ellendig, en ais ik re cente onderzoekingen mag gelo ven worden er nog veel dodel ij ke fouten gemaakt ook Maar ik kan me wel voorstellen dat men zich rotschrikt als men ziet dat het ook heel anders kan Dan zijn we weer terug bij dat gebrek aan open-staan" punctuurpunten kunnen wor den opgespoord als de meter over de huid schuift slaat plotse ling de meter uit „Dat is gewoon het sluiten van het energie circuit, of, als je wilt, het om draaien van het lichtknopje Als je de punten hebt. dan kun je met verschillende soorten naal den aan het werk gaan Tegen de stroom in, met de stroom mee, net wat in een bepaald geval no- wordt acupunctuur toch ook door „leken" bedreven? Dokter Hoekstra „Het is na tuurlijk een heleboel ingewik kelder dan ik het nou even vertel maar wat je vraag betreft het is hier niet nódig om hei door le ken te laten doen In China met z'n enorme artsentekort ligt dat anders - daar heeft Mao terecht een groot aantal blote-voeten- dokters het land ingestuurd. officier van gezonaneid in de tropen dan doe ik het wél, want er is niemand in de buurt om het deskundiger te doen Zó moet je dat zien in Chinese verhoudin gen. Ze hadden daar toen Mao begon geloof ik 60.000 „westerse georiënteerde" artsen, en er wa* ren er een half miljoen nodig Toen heeft hij voor dit systeem gekozen, en terecht". den in óns stenen tijdperk En Openheid gedetailleerd hoor Ellenlange gesprekken tussen de keizer en zijn minister van gezondheid Die jongens hebben wat afge praat Daar word ik wel eens ja loers van - want ik zit met een potdichte wachtlijst van patiën ten. een jaar vooruit Mijn assis tente wordt er daas van" Er is. zeg ik, met name nogal De toekomst van de acupunc tuur in Nederland „Het gaat nou snel Zateidag zijn ei weei meei dan honderd arisen met een diploma Het gaat eigenlijk zo snel dat ik er bijna akelig van word Ik had het niet verwacht, maar als de stroomversnelling er eenmaal Wat er nou moet gebeuren: de zaak moet in het ziekenfonds pakket. En roep nou niet: „Dan wordt het nog duurder" - het tegenovergestelde is het geval. Als je acupunctuur inschakelt kun je enerzijds veel gerichter verwijzen, en dat spaart een hoop geld uit. en anderzijds heb je minder stinkdure geneesmid delen nodig. Ik ben er van overtuigd dat met acupunctuur de gezond heidszorg véél goedkoper kan worden Dat zou, zou je zeggen, de autoriteiten toch moeten aanspreken, want er wordt steen en been geklaagd over de stij gende kosten En zet er dan voor de staatssecretaris maar meteen mijn toekomstdroom bij een ei gen instituut voor research en poliklinische behandeling en een collegeruimte". Wat doet dokter Hoekstra met zijn eigen fondspatiënten? „Die behandel ik met acu- punctuui als het nodig is. Zon der vergoeding. Wat dacht je. dat ik dat op centen zou laten afstuiten'' Zoals ik je al zei een arts moet voor zijn patiënten vechten op alle mogelijke ma nieren Ik heb ook voor mijn pa tiënten gevochten toen je elkaar hiet in het dorp op een halve me ter afstand niet meer kon ver staan door de landende en op stijgende vliegtuigen Dat ik toen als de Lastige Zwanenbur ger ben opget reden was wel de gelijk een stuk huisarts-zijn. En ik ben niet alleen een Las tige Zwanenburger, maar ook nog een Friese Stijfkop Ik vecht door. wat anderen ei ook van zeggen Maai doe me Oen lol: formuleer het allemaal wat ge zelliger. want ik wil niemand op de tenen gaan staan". ERIK ANNEMA

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 21