Geen speelveld maar huizen Axel werpt dam op tegen sex Eerste bijeen komsten van inspraakgroepen zijn vastgesteld Sloeh: verdul van la OP PLAATS VAN VERVALLEN SCHOOL IN BOSCHKAPELLE „Hopelijk spoedig open bejaarden werk in Koewacht Vrouwen nemen les in heemkunde Jongeren laten 't nog afweten Inspraakkrant bleek schot in de roos Aanmelden Studenten geven uitleg Directeur N.V. stad streék Opbrengsten collecte Hartstichting Breskens irr UIT DE SLIJTERIJ WIJNHANDEL VAN DER HEIJDEN PASTOOR A. VAN WEZEL: Gesprek over pamfletten Bordje op historische gebouwen Middelburg Commissie leidt gesprek over gezondheidszorg Zacht weer VRIJDAG 18 APRIL 1975 1■■■■■■■■■■—■■■■in VRIJDAG 18 APRIL 1975 (Van een onzer verslaggevers) VOGELWAARDE De ge meente Hontenisse is van plan om huizen en misschien win kels neer te zetten op de grond, waarop nu uog de ver vallen lagere school van Boschkapelle met haar school plein staat. Dat verklaarde gisteren desgevraagd wethou der Lambert van gemeente werken. Als het aan de jeugd in die buurt wan de school ligt krijgt het terrein een heel an dere bestemming. „Voetbalter- rein" staat er sinds enkele da gen met enorme letters op een van de muren van het gebouw geschreven. En die leus staat niet aileen. ..Slopen stop", „Wij willen geen huizen maar een speelterrein", „Maak de boel niet kapot" zo vertellen schreeuwend naast een doods kop neergekladderde letters. Bij de gemeentelijke instan ties blijkt echter weinig be grip te bestaan voor deze naar Nieuwmarktvoorbeeld aange brachte wensen. „Ik vind het erg verwonderlijk en eigenlijk wel een beetje schandalig" zo reageert gemeentelijk voor lichter en sport- en recreatie ambtenaar O. Osveld, die een jaar lang heeft volgehouden de voetbaijeugd van het school plein af te jagen. Dat was m de tijd, dat scouting Vogel waarde nog van de school ge bruik maakte. „Juist door al dat gevoetbal is de zaak daar in de vernieling gegaan. De jeugd uit de bourt heeft zelf een groot aandeel in het ver val van de school gehad. De pannen werden er af gegooid en regelmatig vond je grote keien en afdrukken van voet ballen achter de versplinterde ruiten van het gebouw aan". De heer Vosvedd zegt het onbegrijpelijk te vinden dat de ouders in de buurt het al die jaren goed hebben gevon den, dat hun kinderen bij de school gingen voetballen want er is volgens hem verderop speelgeiegenheid voldoende. „Op driehonderd meter af stand ligt een prachtig speel veld met doelen en gras, dat netjes door de gemeente kort gehouden wordt. Volgens mij is het gewoon een kwajon gensstreek. Ze zijn misschien verbolgen omdat er bij het vertrek van scouting uit de onbruikbaar geworden school kritiek op hun vernielzucht is geleverd". Ook wethouder Lambert verwijst de jeugd naar het speelveld en de speelgeiegenheid elders in het dorp. „Ik snap er ook allemaal niets van" zo is zijn reactie. Het groepje jongens, dat re gelmatig op het schoolplein aan het voetballen is blijft in tussen aandacht voor hun visie noodzakelijk vinden. „Die speelweide Is in de winter en met al die regen veel te nat. We voetballen liever op ons vaste plekje midden in het dorp. Dat is veel leuker, zo vlak bij je huis" zo vertellen ze. Een omwonende: „Die school is al meer dan tien Jaar niet meer onderhouden. Dan liok je uit, dat de jeugd er gaat vernielen. (Van onze correspondent) GRAAUW De collecte in groot Hulst van de Hartstich ting heeft ruim 6500 gulden opgebracht. In Clinge werd f 556,81 opgehaald, in Nieuw Namen f 297,70, in Sint-Jan steen f 124:5.42, in Graauw f 323,90 en in Hulst f 4334,93. EHBO De EHBO-afdelmg Breskens heeft in pension De Schelde de algemene vergade ring gehouden. Tijdens deze vergadering werd besloten en kele leden om him verdiensten te benoemen tot erelid van de afdeling. Voorzitter Keijmel vroeg aandacht. Aan het dis- irictsbestuur zal een brief worden gezonden, waarin men zijn ongenoegen kenbaar zal maken omtrent de gang van zaken rond de landelijke wed strijd, die te Oostkapelle Is gehouden. Aanvankelijk lag het in de bedoeling deze wed strijd te houden in West- Zeeuwsch-Vlaanderen en wel ln Oostburg, doch om dat niet voldoende hotelaccommodatie aanwezig is, ging deze organi satie niet door. Uit het jaar verslag kwam naar voren, dat ln 1974 veel geassisteerd is bij evenementen en dat het leden tal 75 bedraagt. Financieel was er een batig saldo. Als bestuurslid werden herkozen mevrouw Ekkebus en de he ren Riteco, Sonne vij 11e en Ketjmel. Hartstichting De collecte ten bate van de Hartstichting, die ln Breskens is gehouden, heeft een bedrag opgebracht w» f 1.504,47, De gemeentelijke autoriteiten zijn ongevoelig voor de wensen van de leuzenschrijvers. (ADVERTENTIE) „WHITE LABEL" de echte Scotsch Whisky f 11,60 per hele fles DRAMBUIE .T.„. f 16,05 per hele fles BIERKAAISTRAAT 25 HULST (Van onze, correspondent) AXEL De leden van de commissie voor de strafveror dening die gisteravond in de raadzaal van Axel voor een vergadering bijeen waren, hebben zonder grote moeilijk heden de eerste wijziging van de algemene politieverorde ning geaccepteerd. Hoofdmoot van de vergadering was de nota van het gemeentelijk be leid en de commerciële exploi tatie van sex in Zeeuwsch- Vlaanderen. Voorzitter A. de Kam wees erop dat de commerciële sex in Zeeuwseh-Vlaanderen door veelvuldige bezoeken van vooral onze zuiderburen in veel plaatsen het straatbeeld is gaan bepalen. Hij noemde daarbij vooral Hulst en Sliuis., „Alle gemeenten zijn van plan deze wijzigingen in de politie verordening aan te brengen", aldus de voorzitter. Zodat wij niet kunnen achterblijven". Als de voorstellen door de raad worden goedgekeurd be tekent diat, dat er toegezien zal worden op de openbare orde en rust (i.v.m. de presen tatie van de sexwinkels) de prostitutie, de sexclubs en sauna's met een verdacht tint je. De heer J.C. Folmer toonde zich ingenomen met de voor gestelde wijzigingen hoewel hij het niet eens was met het uitgangspunt op grond van de bijbel. „We moeten uitkijken anders zouden we net als Rot terdam nog een Eroscentrum kunnen krijgen", merkte hij op. De heer F. L. Impens, aanvankelijk niet eens met de verordening dat de zgn. knal apparaten verboden moeten worden. „Er zijn 2100 gewas beschermingsmiddelen", zo zei luj, „zo'n knalapparaat is toch wel hiet minst gevaarlijke. Het wild veroorzaakt heel wat schade en ik heb vele gewas sen ten gronde zien gaan". Voorzitter de Kam wees er op dat het belang van de boer afgewogen dient te worden te gen het algemeen belang. „Als dat niet gebeurt komen er bu renruzies van", zei hij. „Door het gesprek is meestail wel een oplossing te vinden. Bovendien is ontheffing mogelijk en wordt deze verordening alleen gehanteerd om het naar harte lust knallen tegen te gaan". De heer Impens stelde wel dat men veel meer last van konij nen zal krijgen. (Van onze correspondent) KOEWACHT In Koe wacht hoopt men binnen af zienbare tijd te kunnen begin nen met het daar zo gewenste open bejaardenwerk. „Er wordt hard aan gewerkt en we hopen het zo spoedig mo gelijk voor elkaar te krijgen", zo zei hij tijdens de jaarverga dering van de r.k. bejaarden- bond van Koewacht. Tijdens de door ongeveer 7b bej aarden bezochte bijeen komst in het Patronaat gaf ae pastoor een uiteenzetting ovei ite noodzaak van het open be jaardenwerk, dat vele activi teiten voor bejaarden mogelijk maakt. Zoals bekend worden momenteel nog steeds ondei- handelingen gevoerd met de protestantse stichting vooi open bejaardenwerk in Axel, waarmee men op de een of andere manier wil samen gaan werken. Dit om mede te kun nen profiteren van de over heidssubsidies. Tijdens de behandelingen van het jaarverslag voorgele zen door de heer J. Geerards en het financieel verslag (opge maakt door penningmeester H Temmerman) bleek overigens, dat de bejaardenbond Koe wacht in een goede gezond heid verkeert. Na de pauze, waarin de da mes koffie serveerden, werden mevrouw B. Baert-de Guchte- neire tot bestuurslid en de heer C. Suij tot penningmees ter gekozen. Dit in plaats van respectievelijk mevrouw M. de Schepper-de Coning en de heer H. Temmerman, die zich niet meer herkiesbaar hadden gesteld. De heer J- Geerards werd opnieuw benoemd tot se cretaris. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De Terneu- zense CDA-gemeenteraadsfrac- tie heeft gisteren alle eollega- raaidsfracties uitgenodigd voor een informeel gesprek over de pamfletten-affaire. Dit gesprek zal vanavond op het stadhuis plaatsvinden. De CDA-fractie nodigde gisteravond alle 23 raadsleden inclusief de vier wethouders, voor een dergelijk informatief gesprek uit. De CDA-fractie zelf is gistermid dag nog in beraad bijeenge weest. Uit deze vergadering werden geen mededelingen gedaan. Heemkundeles in Hulster basiliek. (Van een onzer verslaggevers) HULST Verspreid over (Van een onzer verslaggevers) een vijftal donderdagen pro beert een groepje vrouwen er deze weken achter te komen wat heemkunde is. Dat ge beurt middels een cursus waardoor oudheidkundige kringvoorzitter P.J. Brandt de vrouwen inzicht geeft in het ontstaan van Hulst. Dit betekende gisteren voor de 20 deelneemsters aan de door het katholiek vrou wengilde georganiseerde cur sus. dat de toren van de Hul ster basiliek beklommen moest worden. Beloning voor het trappen lopen vormde daarbij een optreden van de stadsbei- aardier mevrouw Moerdijk, die de dames in levende lijve aan het werk konden zien. Te voren werden de kunstschat ten in de kerk en allerlei his torische attributen bekeken. Al met al leverde die cursus die dag een hele middag ver toeven in de Hulster basiliek op. Komende donderdag trekken de dames, die vorige week al uitvoerig werden ingelicht over de geschiedenis van stad en streek, door de Hulster vestingwerken. Voor de twee daarop volgende donderdagen staan nog meer attracties op het programma. Volgens voor zitster De Rechter-Pey van het vrouwengilde bestaat er heel wat belangstelling voor de ursus. Een nieuwe leer gang zou praktisch volgeboekt zijn. „Wat is heemkunde, is over igens niet het enige vraagstuk waar het vrouwengilde zich mee bezaig houdt. Afgelopen woensdag sprak in Den Dul- laert voor zo'n 70 belangstel lenden de landelijke voorzit ster over „het jaar van de vrouw", „wanneer vrouwen dat willen, moeten ze de kans krijgen om zich te ontplooien" zo luidde haar visie op „het jaar van de vrouw", waarover ze een lezing hield. Op 28 mei gaan de vrouwen naar de emancipade in Utrecht. Daar bestaat wellicht gelegenheid om te zien hoe anderen erover denken. GROOT HULST In het gebouw van de stichting ge- meensohapswerk het ze nuwcentrum van de in spraakprocedure zijn de datums en tijdstippen vast gesteld, waarop de inspraak- groepen voor het eerst hij eikaar zullen komen. De eerste bijeenkomsten hebben tot doel de verschil lende groepen kennis met el kaar te laten maken en om samen na te denken over de te volgen werkwijze. Boven dien zouden de begeleiders van de inspraakprocedure graag zien, dat er bekeken wordt hoe bepaalde groepen kunnen worden uitgebreid met nog niet voldoende ver tegenwoordigde belangen groepen of instellingen. De eerste bijeenkomsten vinden allemaal nog plaats in het gebouw van de stichting ge- meenschapswerk (Steen- straat 37 Hulst). Ze zijn voor iedereen toegankelijk. Iedereen, die de belangen van de eigen wijk of het eigen dorp naar voren wil brengen kan daarvoor dins dag in de Steenstraat 37 te recht. Om acht uur beginnen daar namelijk twee verga deringen. De ene is bestemd voor deelnemers aan de groepen „Hulst buiten de wallen" en Hulst binnen de wallen". De andere voor de deelnemers aan de groepen Graauw, Sint-Jansteen, Clj. ge, Heikant en Nieuw-Jj] men. Beide vergad beginnen om acht uur. De vergaderingen vaj j, andere inspraakgroepen vin, den op de volgende tijdstii pen plaats: Wonen en woonoap. ving: woensdag om inm over acht. Sociaal-culturele voorp ningen, onderwijs en vrijt, tijdsbesteding: woensdag M kwart over acht. Landinrichting en militg. beheer: donderdag ach: uur Verkeer en vervoer: jog. derdag acht uur. Werkgelegenheid t)| streekeconomie: vrijdag uur. Medewerkers van de st ting gemeenschapswerk len bij al deze bijeenkomstal aanwezig zijn om vragen q| problemen te helpen sen, om Informatie te *ve:| strekken of om suggesties it doen. Daarnaast is voor iëdt- re groep al een gespreksle>§ der aangesteld. Het kene zal door een rapparte| worden opgeschreven. GROOT HULST Uit de enquête, die onder de bezoe kers van ,de startbijeenkomst afgelopen maandag is gehou den, blijkt dat de jeugd het voorlopig nogal laat afweten. Maar vijf van de terug ont vangen 130 formulieren wer den ingevuld door jongeren onder de twintig jaar. Twee maal zoveel gepensioneerden vulden het enquêtefermu- liertjes in. Uit de via de enquête verkregen gegevens valt verder af te leiden, dat alle andere leeftijdscatego rieën ongeveer gelijk verte genwoordigd waren. Onder de inwoners tussen 20 en 30 jaar bestond de meeste be langstelling. Tweemaal zoveel mannen als vrouwen bleken het en quêteformuliertje te hebben ingevuld. Ongeveer eenderde van de aanwezigen behoorde tot de werknemers in de mididenberoepengroep, onge veer eenvierde tot de lagere beroepengroep. Twintig aan wezigen vulden in huisvrouw te zijn. Uit de groep studen ten-scholieren werd slechts 1 aanwezige gemeld. Meer dan de helft (70 inwoners) vulde in als belangstellend burger aanwezig te zijn. Ongeveer eenderde van de invullers gaf op als lid of vertegen woordiger van een vereni ging, comité of organisatie aanwezig te zijn. Er waren 9 gemeenteraadsleden, die de enquête invulden. De over grote meerderheid van de geënquêteerden (92) bleek uit de kern Hulst afkomstig te zijn. De enquête werd in gevuld door 65 procent van de- aanwezige inwoners. De enquêteformulieren die door Amsterdamse studenten wa ren ingevuld (13) telden bij het berekenen van boven staande gegevens niet mee. GROOT HULST Vijfen negentig van de honderdder tig ondervraagde aanwezigen tijdens de startbijeenkomst afgelopen maandag m Den Dullaert blijkt via de huis-aan-huis verspreide in spraakkrant op de startbij eenkomst opmerkzaam fe zijp gemaakt. Vijfenvijftig ondervraagden werden ervan op de hoogte gesteld via de dagbladen. De geluidswagen van dagblad De Stem. waar mee de bijeenkomst werd aangekondigd bleek voor tweeëntwintig ondervraagden de aanleiding te zijn geweest 00 te komen dagen Vijftien ondervraagden werden door mond-OD-mondreclame van het gebeuren op de hoogte gesteld. HULST Belangstellen den uit groot Hulst kunnen zioh nog steeds aanmelden voor deelname aan de in spraakgroepen. Dat kan mo menteel het best gebeuren via de stichting gemeen schapswerk (Steenstraat 3! tel.: 3586). Binnenkort al men zioh ook kunnen ra den tot de contactpersonen die voor de verschillend!! groepen zijn aangewezen. Di' adressen van hen worden t zij ier tijd in deze rubriek genoemd. Voor vragen en steun dij het opzetten van groepen 0! het uitwerken van ideeën kan men ook bij de stichtnl gmeenschapswerk terecht Los van d-e inspraakgroepa kunnen vanuit de, bevotol namelijk ook nog allerlei ei gen initiatieven worden re nomen. „De klant is koning, zo riep directeur Cor val Leuven van de stichting - meensehapswerk maar.: IJ' vond uit tijdens de startbij eenkomst in Den Dullaert. HULST De studenten- die (los van de inspraakproce dure) in de afgelopen wek met een 400 inwoners Groot-Hulst, Kieldrecht De Klinge hebben gespro» houden vanavond een opöf bare bijeenkomst in Den L>» laert. Dit is de tweede laatste openbare bijeeiW die de studenten organisers De bedoeUng ervan is 'wer ledig: informatie verscnan over de voorlopige results' van het onderzoek en in10' matie vergaren van de aa wezige inwoners en forum den. In het forum, dat de P stelde vragen zal proberen Deantwoorden hebben even tijdens de vorige bijeenkon een aantal personen met langrijke maatschappen* functies zitting. Ditmaal z. dat: directeur U(jlenbro» van het gewestelijk atbj' bureau, burgemeester hoff van Hulst, voorzitter v Witte vati de mtercommuna van het Land van Waas. recteur Van 'Leuven van stichting gemeenschapsw® m Hulst en de heer Con» die als leider van het state tenonderzoek, de voorzit'er>' hamer hanteert. De bijeenkomst begmt 0 acht uur. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Op woensdag 23 april zal in Mid delburg het eerste van een serie aanduidingsbordjes wor den aangebracht op historische gebouwen. Deze activiteit in het kader van het monumen ten jaar zal worden verricht door drs. D. Bolten, oud-direc teur van het Stedelijk Mu seum te Delft- Het eerste bordje zal worden bevestigd aan de Engelse kerik in Mid delburg. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT De Nationale Ziekenhuis Raad (N.Z.R.) zal een onafhankelijke bemidide- lingscoonmissie in het leven roepen onder wiens leiding de drie Zeeuwsch-Vlaamse zie kenhuisbesturen nogmaals de herstructurering van de ge zondheidszorg in Zeeuwsch- Vla anderen onder de loep gaan nemen. Twee dagen geleden is bij de N.Z.R. een officieel ver zoek hiertoe binnengekomen, opgesteld door de provinciale raad van de Volksgezondheid in Zeeland. Ook hebben de drie betrokken ziekenhuisbe sturen inmiddels laten weten de instelling van een bemid- dellingscommissde op prijs te stellen. Naar verluidt zal het nog enkele maanden duren voor bekend is wie de com missie gaan bemannen. r n h, b k L a j' r v d w U d a z z h d t Vooruitzichten voor zaterdag en zondag opgesteld door het KNMI op donderdag om 18.00 uur: Zacht weer met plaatselijk regen. Weersvooruitzichten in cfij fers gemiddeld over Neder land. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 0 tot 7, min. temp.: om streeks 7 graden, max. temp.: omstreeks 15 graden, kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent, kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. Voor zondag: Aantal uren zon: 0 tot 7, min. temp.: om streeks 3 graden, max. temp.: omstreeks 15 graden, kans op een droge periode van min stens 12 uur; 70 procent, kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. waterstanden De waterstanden van don derdagmorgen. meegedeeld door Rijkswaterstaat: Kon stan/. 305 plus 8. Rhednfelden 316 plus 9, Plittersdorf 555 plus 54, Maxau 605 plus 52, Plochingen 225 plus 7, Mann heim 435 plus 95, Steinbach 265 plus 43, Mainz 400 plius 43, Burgen 255 plus 35. Kaub 318 plus 44, Trier 505 plus 117, Koblenz 356 plus 49, Keulen 341 plus 55, Ruhrort 489 plus 44, Lobith 1096 plus 30, Pan- nerdense kop 1059 plus 30, Nijmegen 884 plus 27, IJssel- Kop 942 plus 18, Eefde IJssel 490 plus 2, Deventer 364 plus 4. Katerveerspoldersluis 90 1, Monsin 5498 plus 14. Borgharen 4098 plus 29, Bel iefd 1282 plus 31, Grave bene den de sluis 554 plus 11. hoogwc Morgen zaterdag 19 april: 21ifen °P Zoom 8'45 en 21-14 Hans weert 8.08 en 20.44 terneuzen 7.38 en 20.12 Vhssmgen 7.06 en 19.48 «emeidinge 8.36 en 21.05

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 2