Vandaag ct, d«eH Kroon moet besluit om rode vlag te hijsen vernietigen PvdA ziet weinig in CDA- voorstel verlaging van vennootschapsbelasting Ernstige rellen in Milaan 111 Sexshopsin Vlissingen en Middelburg beklad VROUW NEDERLANDSE CONSUL IN ANGOLA AANGEVALLEN Amerikanen bereiden massale evacuatie uit Saigon voor I'S tel L. VNS Loodsen overwegen acties Man gestorven op markt in Axel waf ik je brom! bons Pagne Vh£ y DRIE PARTIJEN IN ROTTERDAMSE GEMEENTERAAD: STERKE MAN frd<sh/ FORD VIETNAM Raffinaderij Mobil ivordt tij stilgelegd Breznjev steil bezoek uit Meer zwavel- dioxyde uit België en Duitsland dan in Rijnmond Z.-Vlaanderen Waarvoor werkt de Werkstudent? vooreen CiAO-BRAVO-BOXER V VRIJDAG 18 APRIL 1975 DirecteurDr. YV a Hooidiedacteur: li- Redactie- en administratie-adres: I J-ieuwstraat 9, Temeuzen, tel. (01150) - 79 20 Gironummer 1114111 ta.v. Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Beigerstraat 16» Breda. VRUE ZEEUW 27e jaargang No. 7636 Uitgeefster Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. n van errycan iet kraan - 4.~.' (Van onze correspondent) (K TURDAMDrie partij- (.11 in de Rotterdamse ge- iiiet iteraad, CDA, de WD en de SGP, hebben de minis ter van binnenlandse zaken per brief verzocht om het besluit van B. en W. van Rotterdam (een PvdA-meer- derheidscollege) om op 1 mei de vlag uit te steken, te schorsen en voor vernietiging door de kroon voor te dra gen. In de brief noemt men het hijsen van de rode vlag „het provocerend tot uiting bren gen van één bepaalde politie ke visie". Volgens de drie partijen is het vlaggen van openbare gebouwen alleen „gewenst en geoorloofd als dit gebeurt ter ondersteuning van algemeen levende gevoe lens en opvattingen". De brief werd opgesteld on middellijk nadat de drie op ponerende partijen in een raadsdebat over het hijsen van het rode dundoek het onderspit hadden gedolven. Een motie om B. en W. op andere gedachten te brengen, werd namelijk met 21 tegen 18 stemmen verworpen- On der de voorstemmers bevon den zich ook de CPN en de PPR. De PvdA-fraetie heeft In de Rotterdamse gemeente raad een meerderheid. Burgermeester André van der Louw verdedigde het be sluit tot het uithangen van de rode vlag met te wijzen op de geaccepteerde beteke nis van de eerste mei in tal van landen om ons heen. „In Frankrijk, West-Duitsland België, Zweden en Noorwei gen is 1 mei een officiële vrije dag", aldus Van der Louw. Hij zei dat het besluit om de rode vlag te hijsen niet als een exclusief PvdA-gebeu- ren moest worden gezien, maar als een symbool voor de gehele arbeidende bevol king. (Van onze redactie buitenland) LISSABON De echtgeno te van de Nederlandse consul in Luanda, mevrouw Thadne de Groot, is woensdag over vallen door militanten van het Angolese Nationale Bevrij dingsfront (FNLA). Dit is donderdag bekendgemaakt in een communiqué dat is uitge geven door het Angola-Huis in Lissabon. Het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag kon donderdagavond dit bericht nog niet bevestigen. Het Angola-Huis in Lissabon dat wordt geleid door de riva le Angolese groepering MPLA zegt verder dat toen de echt genote van de Nederlandse consul een bezoek bracht aan het dagblad ,.La Provincia de Angola", de directeur van dit blad enkele militante leden van de FNLA heeft geroepen, die haar hard hebben gesla gen. Na een tiental klappen was zij er zo ernstig aan toe, dat zij in een ziekenhuis moest worden opgenomen- De aanval zou, volgens het communiqué, een represaille maatregel zijn van het FNLA voor de hulp die Nederland aan Angola heeft toegezegd via de MPLA. Dit is gebeurd tijdens het bezoek dat de pre sident van het MPLA Agosti- nho Neto onlangs aan Neder land heeft gebracht. DOEK VALT OVER CAMBODJA De leider van de Rode Khmer, Khieu Samphan, riep alle Cambodjaanse regeringstroepen op de wapens neer te leg gen. De strijd was al in de ochtenduren beslist, toen het gebouw van het ministerie van voorlichting waarin zich de zender van Radio Phnom Penh bevindt, was bezet. De oproep tot overgave is volgens de Rode Khmer opge volgd door onder anderen ge neraal Lon Non, broer van ex- president Lon Nol, en een tweede generaal. Volgens on bevestigde berichten uit Tokio zouden de laatste minister- (Van onze redactie buitenland) PHNOM PENH De soldaten van de Rode Khmer zijn gisteren na een oorlog van vijf jaar als overwinnaars de hoofdstad van Cambodja, Phnom Penh, binnengetroken. Zij wer den door veie duizenden inwoners van de stad die met witte vlaggetjes zwaaiden, zicht baar enthousiast ingehaald. tenlanders, het maakten die een toevlucht hadden gezocht in een hotel dat tot neutraal gebied was uitgeroepen en dat de vlag van het Rode Kruis voerde. In liet hotel werd eer ste hulp verleend aan gewon den. Het Rode Kruis in Gene ve meldde dat het contact met het hotel was verbroken. Irt Washington is de val van Phnom Penh zonder officieel commentaar voor kennisgeving aangenomen. Het Witte Huis en het congres hadden het te druk met let uitwerken van eer» comry,' - ver hulp aan Zuid-Vietnam. De nieuwe Cambodjaanse regering zal Jen aanzien van het buitenland een neutrale politiek voeren. Ten aanzien van het binnenland zullen geen buitenlandse basissen op Cambodjaans grondgebied worden geduld, zo verklaarde gisteren Norodom Sihanoeks gezant in Parijs, Chaoe Seng- Cambodja heeft na de „be vrijding" nu eerst en vooral hulp voor de bevolking nodig, zei hij- Het is bereid die hulp van alle landen aan te nemen, vooropgesteld dat er geen voorwaarden aan vastzitten en de onafhankelijkheid en soe vereiniteit worden geëerbie digd. veel bewolking, met regen. Maximumtemperatuur: Veertien graden. stad en streek Vlissingse haven krijgt 't drukker Pagina 3 Terneuzense waterspor ters ontevreden over gebrek aan inspraak Pagina 5 radio en televisie De simpele boodschap van Kevin Ayers Pagina 9 binnen- en buitenland 'n 't hol van de Leeuw van Haarlem Pagina 11 Ambtenaren kunnen alleen vrijwillig gespreid worden Pagina 13 Shell mag niet mopperen Pagina 17 sport Coerver bondscoach Indonesië Pagina 19 Piet Polderman Zeeuws zwemtalent Pagina 21 Eigenaar-berijder Jos van Deuren succesrijk met Leos-H Pagina 27 merun: IJsselmindervogels president, Long Boret, en staf chef Sak Soet Sakhan samen met andere hoge officieren, te elfder ure uit de belegerde stad zijn vertrokken. In rege ringskringen in Bangkok ver luidde dat zij met een groep van ruim 150 vluchtelingen in minstens elf vliegtuigen van de Cambodjaanse luchtmacht, in de Thallandse hoofdstad zijn ge'and. Thail-and heeft zijn grens met Cambodja gesloten. In de afgelopen dagen zouden dui zenden vluchtelingen haar hebben overschreden- „In het uur van de overwin ning", verzekerde prins Noro dom Sihanoek in Peking, „wil de koninklijke Cambodjaanse regering niemand vernederen, ook de Amerikanen niet die door ons verslagen zijn". Norod-om Sihanoek sprak zich uit voor vriendschappelij ke nabuurschap van zijn land met alle staten, maar hij he kelde het „chauvinisme van de supermogendheden". Hij zei dat hij voorlopig in Peking zou blijven omdat zijn moeder er ernstig ziek ligt en elke dag zou kunnen overlijden. Als sterke man in Phnom Penh geldt nu Khieu Sam phan, die onder de regering van Norodom Sihanoek korte tijd minister van economische za ken is geweest- Als toekomstig minister van binnenlandse za ken wordt genoemd de even als Samphan in Frankrijk op geleide Hoe Toen. Norodom had woensdag nog een capitulatieaanbod van waarnemend president Sak Soet Sakhan afgewezen. Het aanbod was door het internati onale Rode Kruis overge bracht. Norodom eiste onvoor waardelijke overgave. Ook in de eerste radiouitzending na de intocht van de Rode Khmer in Phnom Penh, werd ver klaard: „Wij trekken Phnom Penh binnen als veroveraars. Wij zijn niet gekomen om met de verraders van de kliek in Phnom Penh over vrede te on derhandelen". Gistermiddag was nog niet bekend hoe Se ongeveer 2.000 mensen, onder wie veel bui- ADVERTENTIE) Bij weer en win fezellig en gezond zonnen, lel hele jaar door vakantie bruin met een Weinsberger Solarium (v.a. 835,-). Even kontakt opnemen met Solaria, sauna's en privé zwembaden Burg. Jansenstraat 59 Tilburg, tel. 013-681176 j Toonzalen: Insaid te I Oisterwijk, Heusdensebaan 50 Tel. 04242-4021. President Ford van de Vere nigde Staten heeft gisteren ge zegd dat hij „het verlies van Cambodja aan onder commu nistische leiding staande op standelingen", met „droefheid en medelijden" gadeslaat. „Ik stel er prijs op uitdruk king te geven aan mijn be wondering voor de Cambod jaanse regeringsleiders en het volk. die tot het einde toe zo grote moed hebben getoond, en voor de strijdkrachten, die met hun resterende voorraden dapper gewoekerd hebben", verklaarde de Amerikaanse president in een schriftelijke verklaring. Generaal Duong van Minh (de „grote Minh" heeft gisteren een beroep op de Zuidvietna- mese president Nguyen van Thieu gedaan af te treden voordat Saigon „een tweede Phom Penh" wordt.' Voor Thieu en de zijnen wordt de situatie Inderdaad steeds be nauwder nu er volgens mili taire waarnemers al geregelde Noordvietnamese eenheden op 16 km van Saigon zijn gesig naleerd. Minh, die als leider optreedt van de zogenaamde derde macht die zowel tegen Thieu als de VRR gekant is, was de organisator van de staatsgreep in 1963 tegen de regering van president Ngo Dinh Diem. (Zie voor achtergronden pa gina 15). Loepzuiver heeft een Spaanse stier matador Francisco Rivera op de horens geno men, maar door snel te reageren op de duidelijk toegespitste situatie redde de stieren vechter het vege lijf en ontsnapte met slechts een torn in zijn broek. AMSTERDAM De raffi naderij van Mobil in Amster dam zal met ingang van van daag voor vijf tot zes weken worden stilgelegd. De" reden daarvan is, dat het voor Mobil momenteel goedkoper is de in stallaties niet te laten draaien. Door het gedaalde oliever- bruik in Nederland is de acti viteit van de raffinaderij te ruggelopen tot minder dan ze ventig procent van de capaci teit. Omdat de installaties effi ciënter werken bij hogere pro- duktie, dat wil zeggen minder dure brandstaf verbruikt er vat verwerkte olie, zal (tijdelijke) sluiting energie (en dus geld) besparen. Wan neer de raffinaderij weer in bedri' wordt gesteld, zal men genoeg opdrachten opgespaard hebben om de installaties op volle kracht te laten werken. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG De PvdA-fraetie verwacht weinig van het christendemocratisch initiatief ontwerp tot verlaging van de ven nootschapsbelasting maar wil toch op een aantal punten ophel dering ontvangen. Dit blijkt uit liet voorlopig verslag op het initiatief-ont werp ingediend door de KVP'er Van Amelsvoort, de ARP'er Vermaat en de CliU'er Scholten. 'Allereerst vraagt de P.v.d.A. naar gegevens waaruit blijkt hoeveel de investeringen zul len stijgen indien de rende menten hoger zullen zijn, zoals de indieners' menen. Een cij fermatige analyse, waaruit tiet arbeidspiaatsseheppend effect van de voorgestelde maatrege len blijkt zou eveneens op zijn plaats zijn. (Van onze redactie binnenland) ROME Naar aanleiding van het doodschieten van een links georiënteerde jongeman door neofascisten zijn gisteren in Milaan de hefstigste onge regeldheden sinds jaren uitge broken. Bij gevechten tussen linkse demonstranten die als represaille het neofascistische partijbureau wilden bestor men, en de politie die dit trachtte te verhinderen, werd een 24-jarige betoger door een politieauto overtreden. Hij was op slag dood. Ongeveer toen politieman nen en demonstranten moesten met verwondingen naar een ziekenhuis. Aan de actie tegen het neofascistische partijge bouw namen militante links georiënteerde jongeren deel die de dood wilden wreken van de 17-jarige Claudio Varalli, die gisteravond door rechtse extremisten was doodgescho ten. Tienduizenden geestver wanten van Varalli trokken donderdag langs de plaats waar deze de dood had gevon den. De gevechten bij het rechtse partijgebouw waren zo heftig, '"at de politie waarschuwings schoten loste en met auto's op de aanvrllers inreed. Ook wil de P.v.d.A.-lractie weien hoeveel vennootschap, pen bij hun voorstel met meer dan één miljoen gebaat zijn en welke vennootschappen dat zijn. De fractie vraagt zich ai in hoeverre investeringen die met allerlei stimulansen wor den opgevoerd het risico ui zuil bergen dat er maatschap pelijk en internationaal belang rijke overcapaciteiten ont staan. De wens om de bedrijfs investeringen in het algemeen op te voeren zonder enige be grenzing naar aard en omvang en de richting waarin, komt de socialistische fractie onge wenst voor. In de VVD-fractle leeft vreugde en voldoening over het initiatief-voorstel. WASHINGTON (ÜPI) President Ford heeft te ken nen gegeven dat de Russische partijleider Leonie Breznjev mogelijk zijn bezoek aan Wash ington tot september a.s. zal uitstellen. Volgens de bestaan de plannen wordt hij in jurm verwacht. Ford gaf geen reden voor een eventuele verschui ving van het bezoek van Breznjev op. UTRECHT De loodsen in Nederland hebben weinig ver trouwen meer in het overleg met de overheid. De heer R. G. Ort zei gisteren in Utrecht bij zijn afscheid ais voorzitter van de vereniging „De Neder landse loods" dat hij grote moeilijkheden voorziet als de dienstleiding doorgaat met het niet nakomen van beloften, als het loodswezen beslissingen blijft nemen zonder de loodsen inspraak te geven en als kri tiek van de kant van de lood sen niet serieus wordt geno men. „Dan zullen we tot acties- moeten overgaan", zei hij, een uitspraak, die door de verga dering met applaus werd on derstreept Het loodswezen valt onder defensie. De nieuwe bewinds lieden op deze post gaan met hun reorganisatieplannen vol gens de heer Ort te keer als een olifant in een porselein kast. Ze stellen een totaal niieuwe opzet voor, zonder te kijken naai- de praktijk of te letten op argumenten van de organ-saties. Men wenst zon der meer het personeel in te krimpen, maar geeft niet dui delijk aan door welke techno logische voorzieningen dat zal worden opgevangen. Daarbij bouwt men volgens de heer Ort bewust risico's in, zoals bij de plannen tot tenderbe- loodsing in de IJmond en tot remote-piloting (beloodsing op afstand oftewel het „binnen- praten" van schepen). De VNL meent, dat dergelij ke plannen niet mogen worden uitgevoerd voordat is bewezen diat ?.e veilig en doelmatig zijn. De loodsen, die het werk moeten doen en die ervaring hebben met de praktijk, wor den -'olgens de heer Ort niet of nauwelüjks bdj het beleid betrokken. VLISSINGEN In de Sloe haven te Vlissingen is gisteren bij het bouwen van een boor eiland in opdracht van de Ne derlands-Amerikaanse pijplei- dingsmaatschnppij de 22-jarige P. de Nooyer om het leven gekomen. De heer Nooyer. af komstig uit Vlissingen stond boven op het eiland toen men met een kraan een pijp voor het eiland aan het aanvoeren was. Hij is met zijn hoofd tussen de pijp en een op het vooreiland reeds aanwezig ob stakel terecht gekomen- Hier door heeft hij zijn ne-kwervels gebroken en is ter plaatse overleden. Van onze correspondent) AXEL Gistermorgen om tien uur is op de Markt in Axel de 72-jarige heer S.C.S. uit Axel onwel geworden en ter plaatse overleden. Waarschijnlijk heeft de heer S. een hartinfarct of een her senbloeding gehad. Het stoffe lijk overschot is overgebracht naar het Julianaziekenhuis in Temeuzen. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG De hoeveel heden zwaveldioxyde die, bij specifieke windrichtingen van uit industriegebieden in België en YVest-Duitsland in ons land terechtkomen, zijn aanzienlijk groter dan de in het Rijn mondgebied uitgestoten hoe veelheden. Bij oostelijke win den komt uit het Ruhrgebied meer dan drie keer zoveel zwaveldioxyde over de grens dan in Rijnmond is waargeno men Dit zijn conclusies in een rapport, dat het rijksinstituut voor de Volksgezondheid (RlV) heeft gestuurd naar mi nister Vorrink van Volksge zondheid en Milieuhygiëne. In dit rapport staan resulta ten van metingen, die het RIV deed in de periode van augus tus 1974 tot en met m-aiart van dit jaar. De daawn verm&lde resulta ten hebben beterekking op vier grote industriegebieden: Rijnmond-, Zeeuwsch-Vlaande ren Noordwest-België en het Ruhrgebied. Enige andere conclusies uit het rapport zijn: het transport van zwaveldioxyde uit de in dustriegebieden Sas van Gent- Zelzate en Antwerpen betreft naar schatting één derde van de uit het Ruhrgebied afkom stige hoeveelheden. De meet* resultaten wijzen op het be staan van een derde gebied in het westen van België of het noorden van Frankrijk. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG-VLISSIN GEN Geestelijke moorde naars. Met dit opschrift zagen de eigenaren van een sexshop aan de Dam in Middelburg en aan de Nieuwedijk in Vlissin gen hun bedrijfspand getooid, toen zij gistermorgen aan het werk wilden gaan. De tekst was met rode verf a-angebracht op de ruiten. Hierbij waren papieren mallen gebruikt. In de brievenbus van de sexshop in Vlissingen werden bovendien een aantal folders aangetroffen van de „Unified Family" uit Bergen aan Zee. De daders, de 32-jardge E.v.d.V. uit Amsterdam en de 24-jarige R.D. ook uit Amster dam, twee leden van de Uni fied Family, konden gisteren in de loop van de middag in Middelburg worden aangehou den. Zij hebben bekend en gaven als motief „principiële gronden" op. ADVERTENTIES vaam dat is het hele goeie werk. Dus vlug naar de vespa-winkel voor zo n probleemloze, volautomatisch flitsende vespa-brommer. Voordelig in aanschaf en gebruik. Nedespa-Roermond, tel.04750-1 57 57

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 1