Is Saigon valt geen «trekkingen meer iet regiem-Thieu Spreiding ambtenaren geheel vrijwillig Geld lenen NMB Scholing bouwberoepen in centra opheffen ZO NIET, DAN TIJDELIJK Ontwikkelingshulp Nederland-Israël verviervoudigd Gratis te verkrijgen: BROCHll."! OVER 25 JAAR STRIJR VAN ZEIDMOLEKKERS Geen onderscheid bij geluidszonen rond luchthavens ZONNIG VOORPROEFJE AN DER STOEL: SUGGESTIE VAKCENTRALES: P.v.d.A. EN PPR: préncital Verband vermoed tussen misvorming zuigelingen en kernproeven Strijd om nieuwe burgemeester Den Haag begonnen Kolenwinning Emma weer in onderzoek ïïw beste wonen hfiirint hii binnenland buitenland BEDELING: [Gmj 102 nmar s/ec/its 84 [YF-16- jagers TWEE JAAR NORMAAL Northrop van politieke giften beschuldigd 'RIJDAG 18 APRIL 1975 13 17 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Als Saigon in handen van de VRR valt tal Nederland de diplomatie te betrekkingen met het fhieu-bewind verbreken. Dat valt af te leiden uit de voorden van minister Van der Stoel (Buitenlandse Za ten) die in de Tweede Ka- ner verklaarde dat de Ne- lerlandse zaakgelastigde in feigon het regiem-Thieu niet lal volgen als dit regiem zou besluiten uit te wijken naar Bders. Minister Van der Stoel wil le niet ingaan op het verzoek anuit PPR, PvdA, PSP en BPN om onmiddellijk de di- ïomatieke betrekkingen te Verbreken. Hij had daarvoor vee redenen: het is van be- dat Nederland via jjijrt zaakgelastigde een uit- Bjkpost heeft in een snel wis- Hende situatie en er is nog ftijd een aantal Nederlanders Saigon, die de hulp van de Nederlandse vertegen woordi- Bng nodig kunnen hebben. Eveneens liet de minister er leen twijfel over bestaan, dat Tk naar het inzicht van de federlandse regering het jhieu-bewind zijn langste tijd leeft gehad- „De overlevings- Ensen voor dit regime zijn litermate gering". Minister Van der Stoel hield zorgvuldig buiten de be- ntwoording van de schuld- ag naar de huidige situatie Zuid-Vietnam. „Met een zijdige veroordeling van (reik bewind dan ook is niets jsdiend. Bij Noord-Vietnam |eeft altijd de gedachte voor- Tzeter van eenmaking van jeheol Vietnam- Daarom ook Sordt de volksstrijd in Zuid- Betnam nu ook gesteund van- jiit Noord-Vietnam. Anderzijds de regering-Thieu er nim- ber o geslaagd een vertrou- jensbasis bij het volk te krij- Dat ontbreken van een iertrouwensbasis, het feodale In corrupte karakter van het ffiiieu-bewind, heeft elke po ling 1ot hulpverlening ook Bilit-ór tot mislukken ge pend". I De woorden van de be- (rindsinan en het feit dat het IR-Kamerlid Scholten namens njn fractie herhaalde wat de Euronese unie van christen- ■emocraten en wat premier pen T'yl onlangs hebben uit- lesproken: het verdwijnen an liet bewind-Thieu is voor vaarde voor de vrede in Zuid- Pietnam, hielden De Gaay Fortman (PPR) af van het «dienen van een motie. Een notie waarin hij gevraagd zou lebben onmiddel'iik de be dekkingen met Thieu te ver- preken. De Kamer ging uiteraard Bnaniem akkoord met de hu manitaire hulpverlening, die Nederland wil geven aan de evo king van Vietnam „onge leid het regime onder controle Traarvan de bevolking staat". Minister Van der Stoel over- Beet met zijn collega Pronk BfOnlwikkelingssamenwer- Ttine) over uitbreiding van de Nederlandse hulp. Die hulp zal verleend worden langs in fernal innale kanalen. „Alle noealiikheden om effectief hulp te verlenen worden on derzocht" Met die laatste uit- praak kwam minister Van 'Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister IVredeling van Defensie is van j plan maar 84 gevechtsvliegtui gen van het Amerikaanse type I YE.16 te kopen in plaats van 1102 toestellen als opvolger van j de Starfighter. I Deze beslissing heeft de mi- Imster voorgelegd aan het ka- Ibinot. De financiële besparing yan rond een half miljard gul pen wil de minister gebruiken j°r de oprichting van een ffonris voor de ontwikkeling Ivan een Europees vliegtuig. der Stoel tegemoet aan diege nen in de Kamer (PPR, PvdA, PSP) die zich gekeerd hadden tegen het verlenen van hulp langs het kanaal van Saigon, dus het Thieu-bewind. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT De vakbewe ging meent, dat de scholing voor bouwberoepen in de cen tra voor vakopleiding sterk moet worden afgeremd en wellicht met enige uitzonde ringen opgeheven. Dit met het oog op het huidige niveau van werkloosheid in de bouw en gezien de verwachting, dat de toekomstige optimale bouwcapaciteit aanzienlijk on der die van enkele jaren gele den zal liggen. Het overlegorgaan van NVV, NKV en CNV stelt dit in een brief aan de bijzondere Twee de-Kamercommissie voor de werkgelegenheid, waarin het nader reageert on punten die bij de hoorzitting van de com missie van vorige maand naar voren zijn gekomen. De vakcentrales menen, dat het op peil houden van de optimale capaciteit aan werk nemers via het kanaal van de normale beroepsopleiding vei lig kan worden gesteld. De centra voor vakopleiding zul len volgens het overlegorgaan de gelegenheid moeten bieden voor omscholing tot andere be roepen. Over de bouwnijverheid schrijft het overlegorgaan, dat het de indruk heeft dat het aantal bouwvakarbeiders te groot is voor een evenwichtig meerjarig produktieniveau. De arbeidscapaciteit zal geleide lijk moeten worden vermin derd. In de huidige fase zal de bouwsector moeten worden gestimuleerd om het aantal werkloze bouwvakkers aan zienlijk terug te dringen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De landelijke centrales van overheidsper soneel hebben gisteren tijdens een vergadering van het cen traal georganiseerd overheidsoverleg in ambtenarenzaken, onder voorzitterschap van minister De Gaay Fortman prin cipiële bezwaren geuit tegen de wijze waarop de regering het zgn. spteidingsbeleid voert. Zij gaven te kennen de gedachte van enig spreidingsbeleid als zodanig niet af te wijzen, maar achten de huidige aanpak ge forceerd, schadelijk voor de betrokken rijksdiensten en bijzonder kostbaar, terwijl deskundigen twijfelen aan de doelmatigheid ervan. Men pleitte voor het oprichten van meer nieuwe dien sten in de regio's. DEN HAAG (ANP) PvdA en PPR vinden het bil lijk dat bij de vaststelling van geluidszonen rond luchthavens geen onderscheid wordt ge maakt tassen burger- en mili taire vliegvelden- Zij achten het onaanvaard baar dal in het wetsontwerp tot wijziging van de lucht vaartwet met de zonering rond militaire vliegvelden pas op een door de Kroon nader te bepalen datum kan worden begonnen en dat dit mede af hankelijk zal zijn van de be schikbaar komende financiële middelen. In het voorlopig verslag op het wetsontwerp wordt van PvdA-zijde opgemerkt dat met de zonering van de militaire vliegvelden binnen een jaar na de inwerkingtreding van de wet een begin gemaakt zou moeten worden, evenals dit voo-r civiele vliegvelden het geval is. De problemen rond de vlieg basis Gdlze-Rijen hebben aan getoond hoe dringend zonering juist rond die vaak hinderlijk gesitueerde militaire vliegvel den is. Uitstel sahept verdere onzekerheid voor de ruimtelij ke planning van de gemeenten Tijdens het overleg werd nog geen overeenstemming be reikt over de financiële facili teiten die voor de over te plaatsen ambtenaren zullen gelden- Wel weid men het eens over een definitie van het begrip „vrijwilligheid" en «ver de procedure m.b.t. de herplaatsing van ambtenaren die niet overgeplaatst wensen ie woiden. Besloten is, dat al le ambtenaren geheel zelf mo gen bepalen, of ze al dan niet deelnemen aan de verplaat sing. Neemt men niet deel, dan- heeft men aanspraak op passend ander wenk in de ei gen regio. Als dat laatste niet direct mogelijk blijkt komt hij of zij in aanmerking voor wachtgeld. Bij de uitvoering van de spreiding zal de regering van dit standpunt uitgaan. Een uit zondering zal eohter worden gemaakt in die gevallen, waarin de goede functionering van de dienst of het dienston derdeel in gevaar komt door dat bepaalde vitale functies (ADVERTENTIES) Ja, alleen bij Prénalal voorae laagste prijs in Nederland, het bekende ledikantje „Patrice". Oersterk spijlen bedje, waarbij de spijlen (veilig!) tot onder de matras doorlopen. Bodemmaat 60 x 120 cm. In groen o( bruin gebeitst hout. Profiteer meteen bij: 16 BREDA: Torenstraat 11, Tel. 01600 - 37875, ROOSENDAAL: Winkelcentrum „De Rozelaer" Tel. 01650 - 37891 niet goed kunnen worden be zet. In d!at geval'kan de direc tie van de te spreiden rijks dienst weigerende ambtenaren aanwijzen om op grond van het dienstbelang tijdelijk mee te gaan. Dit geschiedt dam voor hoogstens twee jaar. De centrales gingen akkoord «net bijstelling van de huidige fundtieverplaatsingstoelage Van 6.750 -gulden tot 9.000 gul den Zij kunnen zich echter met verenigen met een ver groting van het verschiil, zoals de regering heeft voorgesteld in de vorm van huurtoelagen of van faciliteiten voor hen, die een huis willen kopen. De centrales menen, dat in het kader van het overheidsperso neelsbeleid dergelijke vembete ringen ook voor alle normale ovenplaatsingen moeten gel den. (Van onze redactie buitenland) BRISBANE In de Austra lische staat Queensland maakt men zich ongerust over het ho ge aantal met misvormingen geboren kinderen. Men brengt dit in verband met de Franse kernproeven op het atol Moe- roeroa in de Stille Zuidzee. De minister van gezondheid in Queensland, John Edwards, heeft donderdag een onderzoek gelast. Deze week verklaarde de arts en volksvertegenwoordi ger Scott Young in het provin ciale parlement in Brisbane dat in het gebied van de haven stad Townsville, waar 90.000 mensen wonen, sinds een aan tal weken een ongewoon hoog aantal geboorten van misvorm de kinderen plaatsvindt. Bij een bepaalde windrich ting ligt Queensland precies in de baan van. radioactieve neer slag van kernexplosies op Moe roeroa. Scott Young vestigde er de aandacht op dat de laatste bo vengrondse kernproef op het atol ongeveer negen maanden geleden werd gedaan. Gemakkelijk en betrouwbaar bij de NMB. Voor alle doeleinden. Ook voor het verbeteren van uw woning. Geen informatie bij werkgever. Kwijtschelding bij overlijden. Inlichtingen bij alle NMB-kantoren. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK voor uw boot voor uw meubilair voor uw keuken voor uw caravan voor uw auto SCHIPHOL (ANP) Mi nister Pronk van ontwikke lingssamenwerking is in Tel Avivi met de Israëlische rege ring overeengekomen om voor 1975 het bedrag voor de geza menlijke ontwikkelingshulp te verhogen tot 6 miljoen gulden. Vorig jaar werd daarvoor door de beide landen nog een be drag van 1,5 miljoen uit getrokken, zodat van een ver viervoudiging gesproken kan worden. Dit heeft minister Pronn gistermiddag op Schiphol verklaard, na zijn aankomst uit de Israëlische hoofdstad, waar hij vier dagen is geweest. Het was voor de Nederlandse mi nister zijn eerste bezoek aan Israël. Minister Pronk zei op de luchthaven te verwachten dat de Nederlands-Israëlische hulp zich voornamelijk zal richten p landen in Latijns-Amerika en in Zuidoost-Azië. Op de vraag of het mogcFijiK zou zijn om Israëlische deskundigen in een Nederlands ontwikkelings project in Arabische landen m te schakelen antwoordde de minister: „Op deze vraag heb ik in beginsel ja gezegd. Ik zou het zelfs toejuichen wan- /'3er het zal kunnen. In de besprekingen is gebleken dat ook de Israëlische legering hier voor is. Ik zie echter niet erat dit voorlopig haalbaar zou kunnen zijn, omdat ik me met kan voorstellen dat de Arabi sche landen, waaraan Neder land hulp geeft, het op prijs zouden stellen als in de Ne derlandse projecten Israëli's werken. Ik acht het wel een toe te juichen model, omdat ik in h t totale ontwikkelingsbe leid een belangrijk instrument zie om landen tot elkaar te brengen, en wellicht zou dat ook hier kunnen gelden. Ik heb gesteld dat het zeer wel mogelijk is om deze zaak te onderzoeken". Ongeveer drie miljoen gul den is bestemd voor beurzen voor studenten dlie in Israël g.y.n studeren, voor gezamen lijke research zal een bedrag van ongeveer een miljoen gul den worden uitgetrokken en voor het uitvoeren van ont- vikkelingsprojecten in de sec tor technische bijstand is drie ïiljoen gulden gereserveerd. Zo heel af en toe wil de zon zich momenteel wel eens even laten zien. Zelfs de be ren in Artis verlangen nu naar een lange, hete zomer. Ze namen gisteren een voor proefje. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Volgende week maandag, ruim twee we ken na het overlijden van bur gemeester Marijnen, zullen de fractievoorzitters uit de Haag se gemeenteraad in een beslo ten vergadering bijeenkomen om voor de eerste maal geza menlijk te pralen over de op volging van mr. Marijnen. Inmiddels zijn de tongen over de benoeming van een nieuwe burgemeester in de re sidentie al aardig losgekomen. De tien man sterke CDA-frac- tie wil „dat de traditie" van een christen-democraat als Haags burgemeester wordt voortgezet, terwijl de VVD (13 zetels) een liberale burge meester claimt. Namen zijn er ook al volop genoemd, zoals die van drs. Schmelzer (die inmiddels al heeft laten weten weinig voor het burgemeestersambt te voe len) oud-premier Biesheuvel, de Rotterdamse ex-wethouder Viersen en tenslotte oud-KVP- voorzitter Dick de Zeeuw. in de buurt van deze vliegvel den en geeft bovendien het gevaar dat de financiële lasten voor defensie na de zonering nog hoger worden. Voor omwonenden is het volstrekt onbelangrijk of ge luidsoverlast wordt veroor zaakt door burgerluchtvaart of door militaire luchtvaart, vindt de PPR-fractie. Overigens staan de fracties van PvdA, PPR en D'66 posi tief tegenover de bedoelingen van het wetsontwerp, dat naar hun mening in drieëe-rlei op zicht een verbetering van de wetgeving beoogt: Het scheppen van een met waarborgen omgeven overleg- en inspraakprocedure bij de aanwijzing van luchtvaart terreinen. De inpassing van de lucht vaartterreinen in het totaal van de ruimtelijke ordening en de invoering van de moge lijkheid tot vaststelling van geluidszonen rond luchtvaart terreinen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het Tweede Kamerlid Bremen (KVP) heeft minister Lubbens van Economische Zaken gevraagd of het denkbaar is, dat de produktiekosten van de kolen van de geconserveerde staats mijn Emma in de toekomst aanmerkelijk lager kunnen liggen dan de importcokes uit de Verenigde Staten, Zuid-Af- rika en Australië. De vragen van het Kamerlid sluiten aan bij de mededelin gen van de Shell in de bro chure „Steenkool, een eeuw perspectief" bij gelegenheid van het jaarverslag, dat van daag verschijnt. In die brochu re deelt de Shell mee grote toekomstverwachtingen te hebben over hernieuwd ge braik van de steen-kool. Wan neer volgens de Shell de win nings- en tcanssporttechn-ieken van de kolenindustrie een drastische wijziging ondergaan zai door combinatie met dag bouw (bovengrondse steenko- lenlangen) het mogelijk moe ten zijn steenkool van overzee aan te voeren naar de markten in West-Europa en Japan, te gen -kost- en verkoopprijzen die concurrerend zijn met die van olie. BIJ een ernstig busongeluk In de omgeving van de stad Rio- negro in het Noord-Oosten van Columbia zijn 26 mensen om gekomen en zeven gewond. DE minnaars van de zevende kunst in Rome zullen het in de komende dagen zonder film moeten stellen. De vakbonden van bioscooppersoneel besloten met ingang van donderdaga vond tot en met zondag te staken. Met het uitspreken van de hoop dat de machtsovername in Saigon straks even ver houdingsgewijs weinig bloed zal kosten als gisteren die in Phnom Penh, maar te vens van de vrees dat dat niet zal gebeuren, wenden wij de steven naar de thuishaven. Waar, terwijl iedereen nog moeite heeft met deel 3, dr. L- de Jong al aan deel 6 toe is. U weet het, dat gaat over De Jongste wereldoorlog. Dat kom je in onze dagen werkelijk zelden meer tegen, dat iemand in staat is van een dergelijk karwei letterlijk zijn levenswerk te maihen. Jong begonnen daan. is oud ge- Ja, en dan natuurlijk de te verwachten ontnuchtering van de week: de Spakenburgers visten achter het net. Maar ik zeg maar zo: Beter elf IJsselmeervogels met beide benen op de grond dan tien in de lucht. (Naar Van Speyk, mag ik wel zeggen). Van 't een kom je op 't ander, zo gaat dat in omroep land: De Rooie Haan: Vogel Za terdag. En zaterdag wordt de nieu we voorzitter van DS'70 geko zen Daar past een waarschu wing: Wie Staneke zie toe dat hij niet valleke. Ik hou het kort vandaag. Sorry. Sterkte. Houdt moed. MERIJN, WASHINGTON (DPA) De Amerikaanse commissie voor toezicht op de effecten beurs (SEC) heeft het reus achtige wapeneoncern North rop ervan beschuldigd, dat het sinds 1961 een speciaal fonds van 30 miljoen dollar heeft gevormd voor onwettige poli tieke giften en andere geheime betalingen. De aangeklaagde maatschap pij ma-akte enkele minuten la ter bekend, dat zij er mee had ingestemd de zaak te regelen door een verklaring, dat zij, zonder schuld te bekennen, belooft de gewraakte hande lingen niet te zullen herha len. (ADVERTENTIE) Nederlands grootste woninginrichting 18000 m* kijkplezier 3000 meubel- en woningtextiel* koliektiet Rotterdam, Bfnnenwegpfeirt, 010-141800 Amsterdam, Stadhouderskade 3, 020-160491 Hilversum, Leeuwenstraat 45/47,02150- 14565 Tilburg. Spoorlaan 340, 013-4C2326 ..Venlo, Koninginneplein 46, 077- 16618 I VRIJ TOEGANG, elke werkdag, Póók zaterdags, van 9 tot 17 uur 30, Op koopavonden tot 21 uur. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG De Zuidmo- lukkers in Nederland zijn, on danks de houding die Indone sië tot nu toe tegenover hen heeft ingenomen, nog steeds tot een dialoog met de Indone sische regering bereid. Men heeft er zelfs begrip voor, dat Indonesië niet zonder meer aan de Zuidmolukse eisen met betrekking tot het zelfbeschik kingsrecht wil toegeven. Want Indonesië is natuurlijk bang voor gezichtsverlies. Mede oaarom is een open dialoog noodzakelijk om tot een oplos sing van het conflict te ko men. Dit staat te lezen in een brochure, die onder de titel „Confrontatie" gisteren is uit gebracht door de Zuidmolukse eenheidsbeweging van ir. J.A. Man- bdma. Ter gelegenheid van het 25-jorig bestaan van de Republiek Maluku Selotan (RluS) heeft een studiegroep van Zuidmolukse jongeren de brochure samengesteld met het doel een duidelijk over zicht te geven wan de strijd die in de afgelopen 25 jaar door de „Zuidmolukse ballin gen" in Nederland is gevoerd voor hun ideaal: een vrije on- rfiiankelij-ke Zuidmolukse re publiek. In het geschrift heeft de confrontatie met het Zuid molukse probleem plaats op vim- terreinen, namelijk ten opzichte van de Verenigde Na ties, de Nederlandse regering, de Indonesische regering en tenslotte een confrontatie op eigen terrein, waarbij de Zuidmolukkers zich bezinnen op de vraag of het wel juist en verantwoord is om te vol harden in een strijd die voor velen als irreëel en onhaalbaar wordt bestempeld. Ook wordt hierbij ingegaan op het pro bleem inzake het gebruik van ge-weld. Duidelijk wordt in dit verband gekozen voor de „net te" in plaats van de „harde" aanpak. Vandalisme en geweld wordt ten zeerste afgekeurd. „Hierdoor wordt de goede naam van ons volk bezoedeld en de zaak waarvoor wij he ten op te komen, in diskrediet gebracht", aldus de brochu re. Het 32 bladzijden tellende geschrift, waarvan de laatste is bedrukt met het Zuidmo lukse volkslied, is uitgebracht in het Nederlands, Engels en Maleis. Belangstellenden kunnen de brochure gratis verkrijgen via net secretariaat van de Zuid molukkers, Bazarstraat 50, Den Haag, tel. 323256. Ir. Ma- nusama verwacht dat in ieder geval de Nederlandse uitgave (oplage 10.000 ex.) al over enkele weken aan een herdruk toe zal zijn.

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 13