?s s® S® S® J® s® 5® S® S® I Visma te Rotterdam: dorado voor de sportvissers wm portret van FRANSE AUTO'S IN OPMARS Tussen de Wielen ROEPINGENZONDAG BILLY GRAHAM: van kruistocht naar dialoog? >SSSSS$ PHILIPS kleuren. alingen Op bezoek bij schilder Kees Yerwey -leESlpJ binnenland buitenland KVA PK URG >ord) 54510 -2831 i die al een ilips dlemaal: kleuren, fte winkel. ;eld kunt abel van de grootbeeld in, rustiger van "uon- ii met uw 't alleen ïrde aarden. ivraag ;ie. en belang en plezier ite- ïilips. dankzij >pde aandelaar. 0) 0) 0) c/) 0} 0) 0) 8) 0) 0) Het weer Bloeiende krentenbomen Hol van de leeuw Ford Capri S: zwart met goud Mazda brengt B 1600 Pickup Duurder I/RI.IOAG 18 APRIL 1975 Nederland en België tellen samen, ruw geschat, twee mil joen sportvissers. Voor hen en degenen, die van plan zijn sportvisser te worden, is er goed nieuws: in de tentoonstellings- I hallen van het Ahoy-complex te Rotterdam wordt van 19 tot en met 27 april voor de zevende achtereenvolgende maal de Visma" gehouden, een bekende Internationale sportvisserijten- toonstelling. waar tienduizen den sportvissers worden ver wacht. Deze expositie is dage lijks geopend van 10.30 tot 17 uur en van 19 tot 22.30 uur; op de zondagen 20 en 27 april van 10.30 tot 17 uur. Een aantal stands, met name I die van de overheid en van ver enigingen. is louter op voorlich ting ingericht. De (adspt- rantlsportvisser kan verder zijn licht opsteken bi) tal van stand houders uit binnen- en buiten land, die de nieuwste snufjes voor het seizoen 1975 op het ge bied van hengelsportmateriaal presenteren. Naast een klein simpel hengeltje vindt men er negen meter lange hengels voor de zeevisserij en voor een com fortabele trek van „stek naar stek" kan men zijn keuze doen uit verschillende tentoonges telde sportvisboten. De gehele entreehal is in de stijl van de zo genaamde „poldersloot" nage bouwd, met brug en flora De ri vierpolitie is present met een stand, waarin de nieuwe ver gunningen voor 1975 kunnen worden verkregen en voorlich ting wordt gegeven over de ver gunningen in het algemeen en het gebruik ervan De niet- georganiseerde hengelaars - en dat zijn er altijd nog zo'n 700.000 - kunnen horen welke voordelen het geeft aangesloten te zijn bij een hengelsportver eniging Er zijn buitenlandse stands, met name van Oostenrijk en Ier land. Het Nationaal Bureau voor Toerisme uit Ierland prijst Ierland aan als land van de hen gelsport bij uitnemendheid, ver toont films en heeft topper cracks uit de wereld van de sportvissers, als Brian Thorn- berry, Brian Geraghty en John Casey, die graag uitleg geven van de mogelijkheden voor een sportvisser in Ierland Ook de aquanumliefhebber komt aan zijn trekken. In tien tallen grote aquaria worden soorten getoond, die men thuis kan verzorgen en kweken. De sportvisser die het nog niet ver- vloer van het complex te trek ken. Uit Schotland staat er nl. een zgn „simulator", een volle dig werkende machine, die de vangst van een 150 ponds haai duidelijk nabootst aan de sport visser, die in de „boot" gaat Wat ook van belang is: men kan de aulo eventueel rustig thuis laten Al vele jaren bestaat er een samenwerking tussen de Visma-orgamsatieen de Neder landse Spoorwegen, waarbij hel 3x reductiesysteem van de N S. van toepassing is. De sportvisser en beiangstelle gund is een haai aan zijn stalen lijn te hebben, kan op Visma '75 proberen er een uit de betonnen van en belangstellende kan op een speciaal retour „uit en thuis" met de trein naar Rotterdam, te vens met de metro (de ingang van Ahoy ligt bij het metrosta tion Zuidplein) en ook de ten toonstelling bezoeken. Op 65 stations in Nederland is dit kaartje verkrijgbaar. Van de vele attracties noemen wij nog een casting-baan en een film zaal en f 25.000,- aan prijzen. De entreeprijs bedraagt f 3.50, voor bejaarden en kinderen 2,50 Op woensdagmiddag ge nieten de kinderen een extra re ductie. Kortom: het dagje uit is hier welbesteed. Wal voor 'n weer het ook mag zijn Over het weer gesproken: „April doet wat-ie wil" Zeker dit jaar De vorige week kon ik in deze rubriek een kleine aan wijzing geven voor een magni fieke bloesemtocht door Zuid- Beveland, waar de daarin aan geduide bloesemdata (tot op he den) aardig blijven kloppen Anders is het gesteld in Anna Paulowna, in de kop van Noord-Holland. Daar had men „Bloemendagen" georganiseerd van 26 t/m 29 april Edoch vrienden, misschien is er dan een plaatselijk bloemetje te plukken, de bloemen van de Bloemendagen zijn er nog met. De aanhoudende koude heeft de organisatoren genoopt die Bloemendagen uit te stellen. Ze worden nu gehouden van 3 t/m 6 mei. De wandeltochten die tij dens deze dagen worden gehou den, zullen nu plaatsvinden op 3 en 4 mei. Inlichtingen hierover geeft de VW Julianadorp-Den Helder (tel. 02230-13597). Om nog even bij de bloesem te blijven: de krentenbomen staan weer bijna in volle bloei. Nooit van gehoord of nooit gezien? Dan naarstig op naar Nijverdal. een dorp in de Overijsselse ge meente Hellendoorn. aan de Kegge en aan de rijksweg van Almelo naar Zwolle. De WV Hellendoorn- Nijverdal (Grotestraat 61, tel 05486-2729) heeft ook dit jaai weer een prachtige tocht langs deze bloeiende krentenbomen uitgezet Vaak ziel men bloei ende krentenbomen in een lange strook langs de weg of hier er daar tussen de houtwallen ol langs een dichtbije of verre bos rand Fraai en gevarieerd is hel landschap Vele oude boerde rijen roepen herinneringen op aan hel verleden En veel klein wild is er te zien, zoals hazen en konijnen Voor een gulden is een routekaart bi) de VVV te Nijver dal verkrijgbaar Hel kantooi van deze VVV is speciaal vooi deze tocht op zondag geopend van 12 tot 15 uur. JAN KRIJN ra Ieen pestkop Ie HAARLEM - Bij de voordeur bleek Kees Verwey 't achteraf al gezien te hebben: het puntje van mijn neus was helemaal niets waard. „Ik heb veel puntjes van neuzen geschilderd in mijn leven. God, wat een verschrikkelijke puntjes al wel niet.... Alle mensen, dit is er weer zo één. Een zeldzaam dom puntje". En dan zijn stoel een kwartslag van me afdraaiend: „Man, je deugt helemaal niet". Leo Alberigs, de voortreffe lijke directeur van het museum Van Bommel-Van Dam in Venlo, die onlangs 'n overzicht van Verwey samenstelde, had me voorspeld, dat 't misschien een uur goed zou gaan. Dat vroeg of laat de schilder Verwe.v - die de zer dagen 75 jaar wordt - in zijn verschrikkelijke houding als de grootste pestkop die ooit gebo ren werd, zou toeslaan. Maar na een kwartier was't al helemaal mis En wel precies van af 't ogenblik, dat ik een ballpoint en een opschrijfboekje uit m'n tas heb gehaald. Van op schrijven komt weldra ook niets meer terecht, wanneer hij me na tien regels vraagt, wat ik in godsnaam nu eigenlijk op te schrijven had. Vertwijfeling Na dat kwartier ben ik even wel niet de enige, die in vertwij feling is geraakt. Jeanne, Ver- wev's ontzettend aardige vrouw, protesteert hevig. Op de gang, half woedend in een echtelijke samenspraak: „Ik wil niet, dat je deze jongen wegstuurt, zoals je al die anderen hebt wegges tuurd". Maar Verwey heeft z'n ultima tum gesteld: nog één kop koffie, en desnoods - om de verhouding met Jeanne een beetje te regelen ook nog een pannekoek, iets verderop aan het Spaarne Maar na twee „zulke hemeltergende" vragen geen enkel woord meer over de schilderkunst Vals flui tend draaft hij tussen de gang en de kamer op en neer met schilde rijen, die in de gang meer dan dubbeldik tegen de muur staan Zet ze binnen demonstratief op tafel. Maar krijgt amper com mentaar Een houding, die m'n verblijf in het hol van de „Leeuw van Haarlem" tot twee uren doet rekken. En behalve koffie schenkt Verwey later zelf ook sherry in. Oe koningin Opeens is daar. uit de voor raad in de gang, een portretstu die van koningin Juliana, zo'n 'u!nt'8 Jaar kleden gemaakt „We waren met z'n drteén op het paleis uitgenodigd om haar te portretteren. Aan de directeur van de Rijksacademie - hij was oen van de drie - vraagt ze onder net poseren, z'n resultaat te to- "en. „Maar meneer, zo'n var kenssnuit heb ik hopelijk toch "iet?" Dat vind ik leuk. dal ze dat zei 'n Gewone vrouw, die koningin van ons. Ze vond hel leuk om zelf ook thee te schen ken Nou ja. ze hadden alles wel al voord'r klaar..." Verwey zoekt tussen een sta pel foto's het statieportret, dal "u ln het Gouvernementsge bouw in Paramaribo hangt Nog hopeloos mopperend „Wal een stomme lui wonen, daar in Arn hem, jezes. wal een stommen k- hen. Ja. hier heb je haar dan weer. de koningin Ze ziel er an ders uit he'' Kiopt ik heb haar geschilderd met de neus van wei eens heen willen, naar Suri name. Om toch iets aan die neus te doen". Tussen de foto's dwarrelt 'n briefje op tafel. Een reactie op zijn medewerking aan een tv- uitzending, kortgeleden, waarin Verwey zich van 't begin tot het einde gedragen heeft al een idi oot. Blijkens een recensie uit een krant, die hij honend bijvoegt. De brief is van Do van Dalsum, een van alle mensen onderhand, waarmee Verwey gebrouilleerd is. „Kees, de mate van verach ting en hekel heeft mij ditmaal niet kunnen weerhouden, je te zeggen hoe ontzagwekkend ont roerd ik je geestelijk formaat toch vind..God zegen je, Do van Dalsum". „Die lui deugden ook niet. Als je met een stelletje stumpers te maken hebt, dan moet je gewoon wat anders verzinnen Dat heb ik in die uitzending gedaan". We gaan naar boven. Naar het beroemde atelier. Midden in het 17e eeuwse, pas gerestaureerde huis, voert er een steile trap heen. In feite aangedrukt tegen een enorme binnenmuur van een nog hislonscher pand. dat rond 1637 naar voren - naar het Spaarne toe - werd uitgebreid. Bijna boven, nog even haaks de hoek om Op de wit gepleis terde muur. op tasthoogte, blauwe vinger en handafdruk ken Het blauw dat Verwe.v niet onder zijn nagels vandaan had kunnen krijgen Het blauw van zijn laatste schilderijen En dan het „hol van de leeuw" zoals Verwey alleen van dat ver trok - het atelier - zegt. Een rari teitenzolder van de eerste orde. Een onbenoemde verscheiden heid van voorwerpen. Maar we zijn m een atel ter en spreken dus liever van kleuren en vormen. De inspiratiebron vooreen laat ste serie schilderijen met een enorm formaat. Verwey wijst op de stoel, waarop hij Lodewijk van Deyssel schilderde Die over de ontzagwekkende grote pha- raokop tegen de muur, opmerk te „Hij daar. hij kleurt alles wat hier gebeurt" Verwey sleepte later, tot aan de plaats waar van Deyssels voeten gerust moeten hebben, het karkas van een paf ferige bromfiets Het raakte na derhand, zoals alles in deze ruimte. overwoekerd door nieuwere vondsten. Als je de hele zaak met een hars zou over gieten. dan ligt daar op die zol der aan het Spaarne de gaafste inzending voor een tentoonstel ling van nieuw realistische op zet Verwey...hei..„, moet u hier nou iedere dag sto-h^hf-fen?". Ver wey: „Neen!" Hij keurt me goed voor een derde gespreksronde. „Als u nou verstand van schilderkunst krijgt, dan laat ik u de collectie van een van mijn verzamelaars zien. De bankier Keunig. Die woont hier. Dat soort mensen kopen mijn werk. Prima, daar leef ik van. In mijn musea heb ben ze namelijk onder de kel ders, nog 'n kelder gegraven Voor Kees Verwey" „Zeg, waarom vraagt u mij niet om een anecdote, zoals al die anderen. Ik hou van conver seren. Hoe vindt u me nou? Ohh, God. ben ik te pruimen? Daar moet ik dan snel wat aan veran deren" De telefoon gaat. „Ik ga wel", Verwey af Neemt de hoorn van de haak. „Nee!!... Ontzettend, is daar die afschuwelijke me vrouw R aan de lijn? Bent u die In de prille beginperiode van de auto-industrie deed Henry Ford de legendarisch gewor den uitspraak dal hij wagens kun leveren in alle gewenste kleuren, als het maar zwart was. De reden dat de kleur zwart in die tijd exclusief was hing niet samen met de smaak van het publiek maar was veel meer een noodzaak, omdat an dere kleuren langzamer droogden en van minderwaar dige kwaliteit waren. Die tijd is lang verleden; de technische ontwikkeling maakte het al snel mogelijk dat alle gewenste kleuren le verbaar werden waa rbij er van kwaliteitsverschil geen sprake meer was. Tegelijk met die ontwikke ling daalde de belangstelling van het publiek voor zwart ge leidelijk. Om een voorbeeld te noemen: van de 6 miljoen wa gens die Ford Europa de laat ste vijf jaar bouwde werden er welgeteld 4.279 oftewel 1 op 1400 zwart gespoten. Opvallend is echter dat de vraag naar zwarte wagens vo rig jaar ineens weer sterk steeg; die was eens zo hoog als in 1970 en dat is de reden dat Ford een Capri S met zwart koetswerk brengt. De wagen is zowel van bui ten als van binnen zwart, om ook de bumpers in die kleur te kunnen spuiten moest een spe ciale techniek worden toege past met o.a. plastic en nylon teneinde beschadiging bij parkeren te voorkomen. Een zelfde behandeling was nodig voor de deurkrukken, raam- stijlen en uitlaat. Langs de zij kanten werden gouden sier- stnps aangebracht en ook de omlijsting van radiateur en het achterpaneel zijn van gouden strips voorzien, terwijl ook de spaken en het embleem goud gekleurd zijn. De prijs van deze zwart- gouden Capri S met de 88 pk 1600 GT-motor is vastgesteld op 16.924. Het aandeel van de Franse automerken in ons land is, gemeten naar de verkopen in 1974 vergele ken met 1973, gestegen van 29,8 tot 32,5%. Deze geste gen belangstelling voor de Franse merken ging ten' koste van het Duitse fabri kaat dat van 34,7% in 1973 terugviel op 31,6% in 1974. Ook de Britse merken zit ten in de lift; hun mark taandeel steeg van 5,6 in 1973 tot 7% in 1974. De importeur van Mazda begeeft zich met dit Japanse merk nu ook op de markt voor bedrijfswagens en wel door de introductie van de Mazda B 1600 Pickup. Het is een lichte bedrijfswagen met een ruime cabine en daarachter een open laadbak. De wagen wordt aangedreven door een 1600 cc viercilinder benzinemotor met bovenliggende nokkenas. De beschikbare vloeroppervlakte is 1,91 meter lang en 1,46 me ter breed. Evenals de Mazda perso nenwagens is ook de Pickup voorzien van een gescheiden remsysteem en er is veel aan dacht besteed aan het comfort van chauffeur en bijrijder. De wagen wordt standaard gele verd met een voorruit van ge laagd glas. De prijs is vastgesteld op 9635,- incl. BTW en een spe ciale huif met buizenframe kan als extra worden bijgele- Onderstaand staatje geeft een compleet overzicht, waar bij het eerste cijfer betrekking heeft op een percentage voor 1974 en het tweede voor dat van 1973. 1. Frankrijk 32,5 29,8 2. West-Duitsland31,6 34,7 3. Japan 11,6 11,4 4. Italië 8,1 8,3 5 Engeland 7,0 5,6 6. Nederland 5,0 5,4 7. Zweden 1,3 1,7 8. Spanje 1,0 1,4 9 Rusland 0,8 0,6 10. Ver Staten 0,4 0,2 11. Tsj.Slowakije 0,4 0,5 Opnieuw heeft een aantal importeurs zich genoodzaakt gezien prijsverhogingen aan te kondigen. Het betreft BMW, Peugeot, Ford en Simca/Sun- beam. De BMW's zijn gemiddeld met 3,8% in prijs gestegen De goedkoopste BMW, de 1502, kost nu 12.992, de duurste, de 3,0 CSI, komt op 47.734. Een aantal Peugeots is even eens in prijs gestegen en wel met 2-4%; niet in prijs ver hoogd zijn de 104 GL en de 504 L. De nieuwe prijzen van en kele typen zijn 104 L 9795, 204 sedan f 11.495, 304 sedan 12.595, 504 L diesel 18 195 en 504 GL 16.595. Ford heeft de prijzen van de Taunus en Capri-modellen met 3% verhoogd. De goed koopste Taunus, de 2-deurs 1300, kost nu 11.043, de duurste, de 2300 GXL 6-cilinder coupé, staat geno teerd voor 16.843 en voorde goedkoopste Capri moet nu 13.125 worden betaald. De prijzen van Simca. Sun beam en Matra Bagheera mo dellen zijn met gemiddeld 4% verhoogd Enkele nieuwe prij zen zijn: Simca 1000 LS 7.295, Simca 1100 LS 9395, Chrysler 2-liter 16.495, Matra Simca Bag heera f 20.795, Sunbeam 1300 super 9395 en Sunbeam 1600 GLS 11.795 Kees Verwey afschuwelijke mevrouw R.? Ja, rustig maar, ik roep mijn vrouw al....". Toch watonrustig door de reactie van Jeanne Verwey, die verontwaardigd aan komt snel len: „Ze is geloof ik spinnijdig" En tot haar roepend: „We drin ken hierboven sherry hoor We praten wat met elkaar. Heel rus tig allemaal" Waarom moet dat allemaal zo, meneer Verwey? Kees Verwey ,,'n Zekere voorkeur voor sa disme Hou 't daar maar op En ach. ik lastig? Ik hoef helemaal niet lastig te zijn. Die naam heb ik al" Later, beneden in de tuin, tegen een fotograaf, die een schilderij voor hem moet komen fotograferen. „Pardon? In kleur zegt u? Jullie kunnen niet eens zwart-wit foto's maken Laat het daar dan maar bij" De foto graaf protesteert heel even. Verwev tegen hem „Dat vind ik nou leuk. maar daar staat er een, die is de hele ochtend al niet op de kast te krijgen" KOOS TUITJER (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG Zondag wordt in de r.k. kerk over de gehele we reld roepingenzondag gehouden om de aandacht van de katho lieken te vestigen op het kerke lijk ambt en het religieuze leven. In ons land legt de interdioce sane stichting voor kerkelijke roeping, die onder leiding staat van bisschop Th. Zwartkruis van Haarlem, dit jaar extra de nadruk op de roeping tot het re ligieuze leven. Hiertoe werd een speciale li turgie ontworpen, die in 6500 exemplaren werd verspreid on der alle pastores, behalve in het bisdom Roermond, omdat mgr Gijsen theologische bezwaren had tegen de tekst. Er zijn momenteel ongeveer 40.000 Nederlandse religieuzen, vooral zusters en verder broe ders en paters Van hen werken er 10 000 in de missie De aan was is gering, hoewel uit onder zoek blijkt dat de belangstelling voor de kleine religieuze ge meenschappen, die veelal de grote kloosters vervangen, toe neemt Het aantal diocesane priesters is sedert 1965 tot 1974 met 20 procent gedaald tot 3340, terwijl het aantal paters met 16 procent afnam tot 7849 De hele wereld telt volgens cijfers van h«t Vati- caan 343 329 priesters. Volgens een recent rapport van het Katholiek Sociaal Ker kelijk Instituut te Den Haag schijnt het dieptepunt voorbij. Het aantal priesterwijdingen in ons land. dat in 1972 slechts 27 bedroeg, is daarna enigszins toegenomen. Er zijn nu ruim duizend r.k. theologiestudenten, die veelal willen werken als pastoraal werker of als katecheet. Het aantal dat kiest voor het celiba- taire priesterschap is gering. Afstoffen Verwev luistert er niet naar Wat anderen me vragen is, - Stoft u hier af' Op n stoel ligt half verscholen 'n boek van Harry Mulish, waarin hij het atelJer beschreef „Nou komt er nog wat van die vraag9' - „Welke vraag, meneer Verwey'*" - „Over dat stoffen natniH'HiH" - Ohh Vlpnppr Bijbelkenners zullen zich de spreekwijze herinneren, ont leend aan het boek Samuël (10:11 en 19:24): Is Saul ook on der de profeten? Welnu, sommi gen vragen zich dit ook af ten aanzien van de Amerikaanse evangelist Billy Graham, zij hel met een kleine, maar niet onbe langrijke aanvulling: is Graham ook onder de profeten van de oe cumene? Wij willen die vraag aan de orde stellen, nu Billy Graham, net terug van campagnes in Ko rea en Brazilië van 24 juli tot 2 augustus in de Brusselse Eeuw feestpaleizen en het Heizei Sta dion zijn Eurofest '75 wil gaan houden Het gaat hem ditmaal om jonge mensen, die grondige vragen stellen, het getuigenis voor Christus in de wereld ge loofwaardig willen maken en streven naar een volwassen christelijke levensstijl. Tot de genodigden van dit jeugdcongres behoren een kleine vijftienduizend jongelui uit het verscheurde Noord- lerland. zowel katholieke ais protestantse deelnemers Ze zul len de in zeven talen vertolkte bijbelstudies volgen onder lei ding van bisschop Kivengere uil Uganda en de evangelist Luis Palau uit Mexico Ook uil Zuid-Amerika. Korea en Singa pore komen jonge gasten De vraag, die er aan de orde wordt gesteld, is niet ben je protestant of katholiek maar heb je een persoonlijk geloof en wat doe je ermee'' Billy Graham zelf zegt. dal de aanleiding l ol dit congres zijn recente ontmoeting is me' de schrijver Solzjenitsyn Hoe zal Nederland op deze campagne reageren' Bi| hel vo rige bezoek van dl Graham heeft te onzent de Evangelisch. Omroep zich van de primeui van eeri flinke vingei in de pay der publiciteii eri zelfs van d. nazorg verzekerd Het ziét ei ditmaal niel naar uit. sedert bladen als Getrouw (Internatio nale Raad van Christelijke Ker ken. tegenhanger van de We- rpWraaH tiail Ifoplronl r»n nnlralo reformatorische tijdschriften de heer Graham onder schot heb ben genomen terzake van zijn bereidheid het gesprek te ope nen met de Wereldraad In hel andere kamp zijn de beschuldi gingen tegen de hofprediker van Nixon opgehouden Maar voor dat we nader ingaan op de vraag of met het komende Eurofest'75 een verschuiving van waarde ring voor deze onmiskenbaar ta lentvolle man waar te nemen zal zijn, eerst een blik in de historie Jonge bekeerling De nu 57-jarige William Franklin Graham heeft op 16- jange leeftijd een verandering in zijn geestelijk leven doorge maakt tengevolge van een diep gaande ervaring van Christus tijdens een kerkelijke samen komst In de drie jaren, die op deze bekering volgden, groeide bij hem het verlangen om hei evangelie uit te dragen ln die tijd eerst als scholier, later als student - trad hij al in hel open baar op Na een opleiding bij het Bijbelinstituut in Florida stu deerde hij aan hel Wheaton Col lege (Illinois), een studie die haar bekroning vond in zijn promotie tot doctor in de godge leerdheid Verschillende univer siteiten hebben hem laler een eredoctoraat verleend Zijn pastorale loopbaan be gon in 1944 bij de Baplistenge- meenschap. in de VS de grootste protestantse gelootsgemeen schap Daarnaasl gaf hij leiding aan hel intussen ook bij ons br «end geworden werk van Voutl. for Christ Maai hij voelde zich ook geroepen om zich te blijven bezighouden mei de studenten tn 1952 koos Graham voor hel zwervend bestaan van de werel devangelist De tijd van de campagnes en kruistochten was aangebroken De eerste was in 1948 te Los An geles Ze leidde tot de stichting van de Billy Graham Evangelis tic Association Zijn vermaard heid bereikte ook ons wereld deel. vooral toen Graham enkele jaren later dagenlang in hei be roemde Harrmgay te Londen optrad voor de volle arena die plaats biedt aan 12 000 bezoe kers Vele Nederlanders ligt Grahams optreden in de sta dions van Rotterdam en Am sterdam in het midden van de jaren vijftig nog vers in hel ge heugen Het evangelisatiewerk be reikte een hoogtepunt in de Aziatische landen, waar Gra ham oog in oog kwam te staan met de nood van ontheemden en uitgestotenen In Zuid-India naar de boodschap luisteren, aangemoedigd door lutherse, or thodoxe en katholieke geestelij ken. Grahams boodschap Een karakteristiek te geven van dit door vriend en vijand er kende talent is niet eenvoudig Als je aan Graham denkt, hoor je hem bezwerend uitroepen: „The Bible says..." En dal is onmis kenbaar 's mans uitgangspunt wat de bijbel ervan zegt En de boodschap van de bijbel laat zich niet vereenzelvigen met een ideologie, onverschillig of die van links of rechts komt On danks de hoge bezoekcijfers van zijn kruistochten, blijft hij de trok hij 5011 DIK) mensen tijdens bijeenkomsten m Kottayan Predikanten en priesters, mis sionarissen en zendelingen von den hier elkaar in de samen wei king voor de ontredderden Ook communistische jeugdorganisa ties loonden belangstelling en velen kwamen tol een beslissing Premiei Nehru die een enorm, bijbelkennis bleek te bezitten toonde zich een promotor van dc onderneming De campagne in Japan, eind 1967 heeft geleld tot een grol. loenainevan hel kerkbezoek bij Ie christelijke gemeenten in To kio ln Joego-Slavié wachit. Grahams leam een welkom var hel stadsbestuur vari Zagreb Ondanks de minimale publici teit kwamen tienduizenden, van wie velen dagenlang onderweg, nadruk leggen op de beslissing van de individuele mens en op het gebed als essentieel onder deel van het nieuwe leven In Christus Als er iets karakteristieks isin Grahams methodiek, dan is hel zekei de zorgvolle begeleiding van mensen, die gevolg hebben gegeven aan de oproep om naai voren te komen en te kiezen vooi Christus De foflowup is geheei in handen van speciaal daarvooi getrainde mensen, woonachtig in hel bewerkte gebied En dn alles binnen de context van d. kerken lei plaatse Wan! Gra barn streeft naai een voortdu rende coöperatie tussen de teams die hij achterlaat en de predikanten en priesters, die be reid zijn de pastorale begelei ding voort te zetten Billv Graham heeft veel tegenstanders Zelfs afgezien van een flink percentage van lij ders aan beroepsnavijei beslaal er nog een groot aanlal ambts broeders. die om hei mild le zeg gen zich niet kunnen verenigen mei het optreden van de evange list Felle kritiek moest hij des tijds verdragen vanwege zijn als vertrouwelijk gekwalificeerde verhouding met Nixon Hij zou zelfs diens bezoek aan China hebben verdedigd Maai zo zeggen anderen in Grahams le ven is geen Watergate1 Billy's campagnes en evangelisatie acties vinden anderen zijn niet relevant gezien de noden van deze lijd Hij simplificeert de toestand van de samenleving De bekende verlalei van dc bijbel in gangbaar Engels. .1 B Phillips stelt daal tegenovei dal de Heei zelf de gew.xinte bad theoretische problemen lot -en persoonlijk probleem le ma «en dal dooi liefde, wijsheiden begrip wordt opgelost Graham «leedl zich le goed en velen heb ben hel le kwaad ovei zijn mooie woningen zipi contact mei film sterren Zijn old-lime religion UI) wt|/e van tegenstelling is niet naai de mode Giahams predi king is le methodistisch, te rechtlijnig, te eenvoudig Zijn bekeerlingen zijn slachtoffers van emotie En de schrijver J B Priestley denkt, dal het ai lemaal niet veel kwaad kan. met veel goeds doet en met meer dan de zoveelste show is. Intussen voltrekt zich een ver schuiving van de kritiek. De be schuldigingen over Grahams bestrijding van het commu nisme en de secularisatie zijn langzamerhand verstomd De tijd dat hij geen medewerking van oecumenisch gezinden tole reerde. schijnt voorbij. BiU\ Graham zei vong jaar op het congres van de „evangelicals te Lausanne, dat er grote sociale consequenties verbonden zijn aan de prediking van het evan gelie Hij koos voor de broeder in nood en voor sociale gerechtig heid en piötesieerde er tegen dat hel geld. dal bestemd had moe ten worden voor hulp. wordt ge bruikt voor wapens Wel hield Graham staande, dat destructu- ren pas veranderen als de men selijke natuur verandert. Nu heefi hem dan een uitno diging bereikt van de Wereld raad voor de eerstvolgende as semblee in Nairobi Grahams tegenstanders, met namedie van Maclntire s Internationale Raad van Christelijke Kerken, laten hem vallen Vele Baptistenge- meemen in Noord Carolina en Virginia doen desgelijks. Gra ham. zo zegl men. vertegen woordigt nu de nteuw- evangelische corhpromisopvat- tingen dooi verbindingen aan le gaan mei oecumemsten. moder nisten en ritualisten Het wordl hem bijzondei kwalijk genomen dal hij zijn bekeerlingen ver wijst naai de kerk waarvan zij eens lid waren d.xn doop of con firmatie „Zijn campagnes be vorderen alzo de afvallige oe cumenische kerk waarovei Openbaringen 17 spreekt" Is hel waar. dal Billy Graham de gevangene van de oecumene is of kunnen we hem zien als een representant van een krachtige stroom binnen de kerken, die er op gericht is om op de kruistoch ten de dialoog te laten volgen? De toekomst zal hel leren. M. MEELDIJK

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 11