VROUWEN DIE HET GEMAAKT HEBBEN evechten in Libanon uren nog voort meente AardenfeBouw vo?r tratenmaH geh±:t£ Goed sparen is: I hoge rente en betere voorwaarden. Dubcek wil omverwerping van regime Gustav Husak OPMARS WESTDUITSE CDU IN SLEESWIJK-HOLSTEIN GESTUIT Meer kerkelijk gemengde huwelijken n nacht BENZINE GARAGE VISSER ■crlcrrcin - TERM KADO BB en brandweer oneens over hulpverlening binnenland diverse horecabedri in Oost-Zeeuwsch-Vlaandi /o zuiver wollen »IJTEN en KARPETTfda' in de fabriek APRIL M HAELST LANSU zorg de krant helpt u op weg Gemeente Rucphen i assistent BEHEERD' EvanLansehot Time: Thien probeerde goud in veiligheid te brengen VS-HIJLP AAN CHILI HAVEL w pen Vietnam (5) Mishandeling van dieren Mr. Abspoel DINSDAG 15 APRIL 1975 11 overname aangeboden r papieren niei reflecteren, on 01150 - 7046 DEN HAAG (ANP) Bin nen 25 jaar zal meer dan de helft van alle pastorale gezins contacten gemengde gezinnen betreffen. Dat is de situatie, waarop de kerken zich nu zouden moeten bezinnen. Aller eerst ïerwille van de kerke lijk gemengd gehuwden. Al dus dr. A. Houtepen, verbon den aan het Diocesaan Pasto- raaMïentrum van het bisdom Breda, in „Tenminste'', maand blad voor informatie en ge sprek jöver de verhouding Re formatie-Rome. Dr- Houtepen constateert, de cijfers laten zien, dat het gemengde huwelijk nor maal is en dat het homogene huwelijk, d.w.z. het huwelijk van twee mensen van dezelfde levensovertuiging of geloofsge meenschap, eerder uitzonde ring is. Sinds 1965 is het aan tal gemengde huwelijken sterk gestegen, namelijk van 17,5 procent in 1955 naar 31,3 pro cent in 1972. In de bisdommen Groningen, Rotterdam en Haarlem liggen deze nercenta- ges op respectievelijk 71,6, 56,1 en 55,1 procent. Voor de hervormden. gereformeerden en overigen variëren deze percentages van 58,7 tot 75,8 procent in 1972. Dr. Houtepen acht de toene ming van het kerkelijk ge mengde huwelijk geen voor bijgaand verschijnsel. De oorzaken voor de toene ming van de gemengde huwe lijken meent dr. Houtepen eerder op maatschappelijk dan op kerkelijk gebied te moeten zoeken. De kerkeliike „tole rantie" en de verbeteringen sinds 1970 (wijziging van de r.-k. dispensatiepraktijk, ge- meenschapoeliike verklaring over het kerkelijk gemengde huwelijk) zijn volgens hem eerder te beschouwen als het antwoord op dan als de oor- rn en klassiek alle maten) Verkoop rechts!,.pALESTIJNEN CONTRA FALANGISTEN zaak van deze ontwikkeling. Maar hij vraagt zich af of dat antwoord adequaat genoeg was. De kerkelijke maatregelen hebben volgens dr. Houtepen in elk geval niet geleid tot een aanwijsbaar grotere kerkbe trokkenheid van de gemengd gehuwden. Ook het ontstaan van zo iets als een „oecume nisch huweliik" blijkt slechts zeer ten dele verwezenlijkt. Hij constateert, dat de zorg der kerken voor de gemengd huwenden meestal slechts tot de huwelijksdag beperkt blijft. Het huisnummer is tevens de naam van de club, namelijk 21. De oprichtster Is een 27- jarige vrouweli'ke econoom en de 1300 leden van de club behoren zonder uitzondering tot het vrouwelijke geslacht. Een nieuw type „vrouwen huis", zoals we er al een paar hebben in eigen land? Neen, dat is het niet, want in tegen stelling tot de vrouwenhuizen, die vooral bedoeld zijn als toevluchtsoord voor ai die vrouwen, die op weg naar ei gen zelfstandigheid hulp en steun nodig hebben, kortom voor vrouwen die nog bezig DOOR GREET BUCHNEP gedurende de maand iedere weekdag (ook op «1 tijdens kantooruren. veverij enijstraat 9 Nieuw-Namen Zeeuwsch-Vlaanderen) Tel. oi]i ester en wethouders van llClcls illicitanten op naar de betrekk-l^^M s min. 1189,—, max. 1556,— p^J tie-toelage 7V4%, rijwiel- en klei 220,— per jaar. Ziektekostenregeii tet X.Z.A. Zeeland. taties in te zenden bij burgemes doers van Aardenburg vóór 25 nburg, 11 april 1975. 'emeetser en wethouders voornoen De burgemeester, drs. W. L. A. L« De secretaris, J. M. Paridaen. redactie binnenland) UIBECHT De bouw in de sector gezondheidszorg is voornamelijk in de laatste twee jaar, ten opzichte van 1971 tot meer dan de helft gedaald. De opdrachten aan de architectenbureaus zijn terug gelopen tot een kwart van het volume in 1971. namelijk van f 771 miljoen naar f 184 min. Architectenbureaus en ad viesbureau; zijn hierdoor in grote [moeilijkheden geraakt en ze'hebben op grote schaal personeel moeten laten af vloeien. Aldus de voorzitter van de adviescommissie voor de twee jaarlijkse internationale ten- toonstei'ing voor ziekenhuizen en Instellingen „Mediea" de heer J. L- A. van Galen, maandagmiddag in Utrecht bij de oDer."- - van deze tentoon stelling door staatssecretaris Hendriks van Volksgezond heid. Hij baseerde *'1n mede delingen od besnrekinven die de adviescommissie Mediea onlangs heeft gevoerd met de Bond van Nederlandse Archi tecten; en de Orde van Neder landse Raadgevende Inge nieurs. Hij (noemde het op zichzelf verheugend, dat de staatsse cretaris de bouwstop heeft op geheven en een bouwprogram ma van ongeveer f 500 mil joen per jaar heeft aangekon digd voor de gezondheidszorg. Maar het is -vel triest, zo zei de heer Van Galen, dat de achteruitgang in de bouw der gelijke afmetingen heeft moe ten fcannemen alvorens de overheid ingreep. (Van onze redactie buitenland) BEIROET Behalve tijdens een wapenstilstand van vier uuj Lebben Palestijnse guerrilla's en rechtse falangis- ten elkaar gisteren in heel Libanon bestookt met bommen en machinegeweren. Volgens opgaven van de Libanese politieautoriteiten zouden bij de gevechten, die sinds zon dag aan de gang eün, tenminste 60 mensen om het leven zijn gekomen. Er zjj» meer dan 100 gewonden. De Palestijnen en de falan- gisten hebben tussen 12.00 uur en 16.00 uur hun tientallen doden begraven, die zondag waren gevallen. Voor zover bekend is het tijdens deze wa penstilstand nergens tot inci denten gekomen. Maar onmid dellijk na het verstrijken er van laaiden de gevechten weer op. Libanese veiligheidstroepen hebben gisteren wegversper ringen opgeworpen en zijn met pantserwagens opgerukt naar het falangistische bol werk Ein Roemmaneh (een voorstad van Beiroet), waar zondag de strijd ontbrandde Volgens premier Rasjid Solh, wiens positie er door de ge vechten niet sterker op is ge worden, zijn maandagochtend veertien arrestaties verricht. Libanese functionarissen probeerden maandag door on derhandelingen met Palestijn se en falangistische leiders de duur van de wapenstilstand te verlengen en tot een regeling te komen. De vijandschap tussen Pa lestijnen en falangisten, die zeggen te beschikken over een gewapende militie van 5.000 man, dateert reeds van 1970 toen 16 Palestijnen tijdens een begrafenisplechtigheid om het leven kwamen toen ze dooi falangisten werden beschoten- Ook in juli vorig jaar waren er incidenten tussen Palestij-, nen en falangisten, die be zwaar maken tegen de Invloed van de guerrilla's in het zui den van Libanon. De guerrilla's lokken Israëlische represaille aanvallen uit, aldus de falan gisten. Beide partijen geven elkaar de schuld van het oplaaien (ADVERTENTIE) phen, Schijf, Sprundel, St.-Wille1 Zegge) t- en vrijetijdscentrum t,De VijftP' sporthal aan de Kozijnenhock no. n kan worden geplaatst: (part-time) g: 7.31 per uur (vanaf 23 ciusief machtigingsteoslag. iden: afhankelijk van het gebruik sporthal: van maandag tot vrijdag gedurende de avond- op zaterdag en zondag. het houden van toezich OP bruik van de sporthal; Ge' leren van de sport- cn 35""' ien: het schoonhouden speeihalvloer. rii.jke sollicitaties binnen 7 dagetl g van dit blad te richten aan het rgemeester en Wethouders van B' inlichtingen: Gemeentesecretarie at 27, Rucphen, tei. 01654-481, van de vijandelijkheden. De Palestijnen zeggen dat de fa langisten zondag het vuur openden op een bus met Pa lestijnen waarbij 27 mensen oin net leven kwamen. De fa langisten zeggen dat de guer rilla's hen het eerst aanvie len. De secretaris-generaal van de Arabische liga Mahmoed Riad is inmiddels in de Liba nese hoofdstad aangekomen voor overleg met de strijdende partijen teneinde „verder bloedvergieten tussen Arabie ren te voorkomen". De Sovjet-Unie heeft erop gezinspeeld dat zij akkoord zal gaan inet enkele kleine wijzigingen In de bestandslij- ADVERTENTIE Er zijn bij Van Lanschot 15 verschillende spaarmogelijkheden. Een uitvoerige brochure over al deze spaarvormen ligt voor u klaar. Op aanvraag ;enden wij u deze gaarne toe. Breda, Vecmaricrstraat 44, te!. (0x600) 25844. Roosendaal, Molenstraat 8, tel. (01650) 40970/40971. togonbosch, Amsterdam,Breda,Den Haag, Eindhoven, Nijmegen, Roosendaal, Rotterdam,Tilburg,Vught. NEW YORK (Reuter) Zuidvietnamese functionaris sen hebben gepoogd een voor raad goud ter waarde van 73 milioen dollar (175 miljoen gulden) veilig naar Zwitser land over te brengen. Het goud behoorde kennelijk toe aan de Zuidvietnamese presi dent Thien en diens Cambod jaanse collega Lon Nol. Maar het bureau van de Zwitserse luchtvaartmaat schappij Swissair in Saigon weigerde de vracht te vervoe ren. Dit schrijft het Ameri kaanse weekblad Time in zijn jongste editie- Volgens Time hadden leden van de Zuidvietnamese rege ring in maart aan de agent van Swissair gevraagd of de maatseharroii bereid was enige nersoonliike zaken uit het land te vervoeren van de fa milie Thieu, evenals persoon- liike bezittingen van president Lon Nol van Cambodia. Toen bleek dat de zaken bestonden uit 16 ton goud weigerde de maatsriiaooii. Volgens Time was de lucbtvaartmaatschannij bezorgd dat bet goud mowliik deel uitmaakte van de officië le reserves va* Zuid-Vietnam en Cambodia. Time schriift dat hpt goud waarschijnlijk nog in Saigon is in afwachting van een wat bm-pMwiUiger luchtvaartmaat schappij. nen als Israël over het alge meen terugtrekt naar zijn grenzen van voor de junl-oor- log van 1967. De Russiséhe suggestie zou zondag onthuld zijn door premier Rabin, aldus Israëlische dagbladen. Berichten over geheime con tacten tussen Israël en de Sov jet-Unie hebben in Israël tot grote opschudding aanleiding gegeven. In het Israëlische Ka binet Is evenwel niet aange drongen op precisering van de onofficiële contacten vanwege het gespannen karakter er- va.». Jsraël heeft maandag op een vliegveld - buiten Tel Aviv een nieuwe straaljager van eigen makelij getoond, die ruim tweemaal de snelheid van het geluid kan bereiken. Het toe stel, de „Kfir" (jonge leeuw), ls een éénpersoonsmachine met een operationeel plafond van 15-000 meter die kan wor den gebruikt voor luchtge vechten en voor aanvallen op gronddoelen. Minister van defensie Sji- mon Peres zei dat de „Kfir' met zijn bouwprijs van vier milioen dollar, behoort tot de beste en de goedkoopste oor logsvliegtuigen, de snelheid bedraagt 2.2 maal de snelheid van het geluid of ruim 2.250 km. per uur- zijn met de emancipatie van de vrouw, is Club 21 meer bestemd voor al die vrouwen die, het „gemaakt" hebben. De leden van deze club, met een gemiddelde leeftijd van 32 jaar. hebben dan ook door gaans verantwoordelijke baantjes. Ze zijn advocaat, po liticus. wetenschappelijk wer ker, zakenvrouw, journalist, econoom, etc., al is er ook een aantal „hulsvrouwen" bij. Ze komen niet naar hun eigen club toe om raad en daad, ze organ'seren geen acties ter meerdere eer en glorie van de vrouw, ze geven geen blaad'es uit waarin staat te lezen hoe moeilijk de vrouwen het anno 1975 nog te halen hebben. Neen, de leden van Club 21 komen naar hun eigen club huis om er uit te rusten, om er een sauna te nemen, even onder de hoogtezon te gaan liggen, om hun kleine kinde ren, waarvoor op dit moment geen oppas is, achter te laten in de chrèehe of simpelweg om een drankje te drinken en een babbeltje te maken met een van de andere vrouwelij ke leden. Alleen tijdens de lunch of het diner mogen ook mannen een krikje nemen in deze tempel van en voor de vrouwen- Ze mogen dan als gast van hun vrouwelijke rela tie een hapje mee eten uit de welverzorgde keuken. Vooral deze laatste mogelijkheid wordt door vele zakenvrouwen geappriccerd, omdat het zelfs anno 1975 nog niet gemakke lijk is om zonder opzien te baren in een restaurant voor een aantal manneli'ke gasten te betalen. In de eigen club daa'entpgen ls net vanzelf sprekend dat de vrouw be taalt. Mannen mogen immers alleen als gast het clubgebouw betr-den. Een 'aar na de on- richting van „Club 21" zijn de leden vol lof over het initia tief van de 27-jarige opricht ster die hiervoor flink wat geld heeft moeten lenen van mamen. Men hoont aan ook voort te gaan op de eens inge slagen weg en eigpnli'^ xou ik ook dolgraag lid willen wor den van deze dub voor vrou wen. Maar helaas zal fiat voor mij niet zo gemakkelrik zijn. Niet zozeer in verband met het hoge entreegeld en de con tributie die er ook niet om liegt, maar vooral omdat deze club gevestigd is in de McGillstreet in Toronto. En dat is een beetje te ver om er plezier van te hebben. DEN HAAG De organisa tie Bescherming Bevolking en de brandweer zijn het niet eens over de manier waarop de hulpverlening bij rampen moet worden aangepakt. De BB vindt dat BB en brand weer moeten worden samenge smolten, de brandweer vindt dat de twee organisaties naast elkaar moeten blijven voortbe staan- Dit is ook het standpunt van minister De Gaay Fortman (Binnenlandse Zaken), zoals neergelegd in zijn „nota hulp verlening bij ongevallen en rampen". De vaste Kamercom missie voor civiele verdedi ging heeft maandag een hoor zitting gehouden, waar alle betrokken organisaties zich over de nota konden uitspre ken. Als de plannen van de nota doorgaan, worder. de taken van de BB beperkt en krijgt de brandweer een leidende functie bij de hulpverlening bij rampen in vredestijd. Ook in oorlogstijd, aldus maandag woordvoerders van de Neder landse brandweerorganisaties, moet de brandweer onder ei gen verantwoordeliikheid ope reren en geen onderdeel vor men van een speciale oorlogs organisatie. De BB is voor één organisa tie, omdat het voor de hulp verlening niet goed zou zijn als er twee onafhankelijke or ganisaties naast elkaar opere ren. Dat leidt tot doublures en gebrek aan doeltreffendheid aldus de delegatie van de Ver eniging van Hogere Nood- wachters en de landelijke con tactgroep van BB hoofden. STOCKHOLM (UPI) Alexander Dubcek, de instiga tor van de kortstondige Praag se lente in Tsjechoslowakije, wil dat het huidige regerings systeem in zijn land op legale wijze wordt omvergeworpen. Hij heeft dit via een brief laten weten aan het parlement in Praag, Dubcek zegt niet alleen namens zichzelf te spre ken maar namens „honderddui zenden" Tsjechen en Slowaken, van wie met name de „arbei dersklasse weet dat ze wordt gemanipuleerd". De brief werd reeds in okto ber 1974 geschreven. Hij was tot nu toe geheim gebleven maar onlangs slaagde de on dergrondse sociaal-democrati sche oppositie van Tsjechoslo wakije erin hem naar het bui tenland te smokkelen. Dit heeft het in Stockholm verschijnende blad Dagens Nyheter bekendgemaakt. Vol gens Dagens Nyheter zegt de 54-jarige Dubcek in zijn brief dat het Tsjechoslowaakse mi nisterie van Binnenlandse Za ken, waaronder de geheime politie ressorteert, een enorm netwerk over het land heeft verspreid waardoor Tsjecho slowakije een politiestaat wordt. „Dit netwerk strekt zich ook uit tot de rechtban ken", aldus de brief. Dubcek, die momenteel werkzaam is in Bratislava, zegt niet alleen voor zichzelf te spreken maar voor honderdduizenden andere Tsjechen en Slowaken. Hij uit kritiek op de huidige regering van Gustav Husak die via haar beleid „de handen bindt" van veel getalenteerde Tsje- choslowaken. „De arbeiders klasse weet dat ze wordt ge- manipleerd", zo zegt Dubcek. Het is noodzakelijk, met lega le middelen, dit systeem te overwinnen en te vernietigen en te voorkomen dat het een duurzaam bestaan verwerft-" In de brief verdedigt de vroegere partijleider zijn her vormingsgezinde regering van 1968 door te stellen dat deze zich ertoe had verplicht „een grotere materiële prikkel toe te dienen aan de industrie, de collectieve coöperaties en aan individuelen". Volgens Dubcek SANTIAGO (AFP) De Verenigde Staten hebben aan de regering van generaal Au- gusto Pinochet voor 237 mil joen dollar financiële hulp toe gezegd. sedert deze 18 maan den geleden in Chili aan de macht kwam na de omverwer ping van d? regering Allende. Dit ls gisteren bekendgemaakt door de afdeling Chili van het Amerikaanse internationale ontwikkelingsbureau (AID). Alexander Dubcek. was het slechts een kleine sec tor van de economie die hij privé - ondernemerschap wilde toestaan, zoals bijvoorbeeld de dienstverlening aan de consu menten. „Wij wilden het Tsje choslowaakse buitenlandse be leid niet wijzigen. Maar an derzijds is het waar dat onze politiek van 1968 opriep tot steun aan de progressieve en anti-fascistische krachten in West-Duitsland". Dubcek schrijft dat het niet juist was zijn regering anti-Russisch te noemen. In een open brief aan de Tsjechoslowaakse partijleider Gusta-- Husak heeft een dissi dente toneelschrijver, de 39- jarige Vaclav Haval, de rege ring verweten dat de ogen schijnlijke instemming van de bevolking met haar beleid een gevolg is van een voortduren de vrees voor de staatspolitie en subtiele pressiemethoden. In zijn brief waarvan hij afschriften stuurde aan buiten landse correspondenten schreef Havel dat de mensen b.v. bang zijn hun betrekking te verliezen, als zij niet net doen alsof zij het met de hui dige gang van zaken eens zijn. „Dit systeem van druk dat dc gehele maatschanpij omvat en elke burger, kan niet met suc ces werken, als het niet de steun heeft van de alom aan wezige en almp-Mige staat.sDO- li'tie", aldus de toneelschrij ver. (Van onze redactie buitenland) KIEL De IVestduitse christen-democraten (CDU) hebben zondag bij de regiona le verkiezingen in Sleeswijk- Holstein voor de eerste maai in 13 maanden weer licht stemmenverlies moeten accep teren.' De afgelopen zes deel staatverkiezingen hadden alle flinke winst voor de CDU op geleverd, waardoor met een flinke dosi* optimisme naar Sleeswiik-Holstein was toege- teefd. De hooggestemde ver wachtingen over een eventuele aflossing van de federale rege- ringswacht in Bonn zullen nu echter moeten worden terug geschroefd. Desondanks kan de CDU met waarschijnlijk een absolu te meerderheid van meer dan 50 procent der stemmen (in 1971 51,9) de politieke lijnen in het parlement van Kiel blijven aangeven. Een en an der onder leiding van de 46- jarig Gerhard Stoltenberg- De Vrije Democraten (FDP) Kon den hun aandeel van de stem men tegenover 1971 bijna ver dubbelen en keren daardoor terug in het parlement dat ze vier jaar geleden hadden moe ten verlaten, omdat de 5 pro- centsgrens voor hen toen niet haalbaar bleek. Sanen met de sociaal-democraten (SPD) zul len zii een getalsmatig sterke oppositie kunnen vormen. De nas 34 jaar oude SPD-kandi- da-at Klaus Matthiesen hielp zijn partij in het land tussen de Noord- en de Oostzee na talrijke tegenslagen aan het beste resultaat bij deelstaat verkiezingen sinds meer dan een jaar. Het verkiezingsresultaat in de noordelijkste deelstaat van de bondsrepubliek is toch op een teleurstelling uitgelopen voor CDU-regeringsleider Stoltenberg die daarmee in de kandidatuur van zijn partij voor het kanselier schap in Bonn aanzienlijk ter rein heeft verloren. CDU en CSU willen de tegenkandidaat van Helmut Schmidt bij de bondsdagverkiezingen van 1976 aanwijzen na de eerstvol gende deelstaatverkiezingen ir het vnlkriike Noordriin-West- falen die op 4 mei worden ge- louden In een eerste rea-tir zocht Stoltenberg de oorzaak van het verlies in het zeer mobiele kiezersbestand. SPD- voorman Mattlrircen snrak echtei van een politiek signaal voor geheel West-Duitsland en een afgetekende nederlaag voor de CDU Toppolitici van de regerings partijen in Bonn (SPD en FDP) zagen het voor hen posi tieve resultaat van Kiel als een aanwijzing voor een ten dens ten vunste van de rege ringscoalitie. De politici vroege" zich af of het optreden van de CSU partijleider Franz Jozef Strauss de CDU in Sleeswiik- Holstein schade zou hebben be rokkend. De uitlatingen van Strauss op een re-enle hiieen- komst van de CSU in pet se Sonthnfpn. waarin hii aan drong op een krachtige con frontatie met de rp«»ri--sr>ar. tijen, leverden SPD en EDJ .„olv-.-o :»ie voor de ver kiezingsstrijd. 6riev«n deze rubriek moeNwï met volledige naam en adro» */ord«n ondertekend Bi| p«iblikatle zullen aexê /©rnTeio worden Slecht» bSj hoge uit* zondering zal van deze regel worden afgeweken Naanrt en edre» tljf» den bt| de redactie bekend PubHkatie van brie- /«ft (verkort of onverkort} Wtekent aW dat de redactie het »n alle gevallen •an» I» mot Inhoud, t-q itrekkln» Behalve de informatie die Rinie Maas en R. cle Gier („Stem" 74-4-75) over Vietnam blijken te hebben, is er toch wel meer bekend over de „communistische agressie". 1. Zou het ook kunnen dat de bevolking vlucht voor de Amerikaanse bombardementen agressie in de bevrijde ge bieden? Jarenlang hebben zij dit meegemaakt. Dit gevaar bestaat nog steeds. 2. De V.R.R. heeft een eigen politieke visie, hulp van de communisten, maar komt vooort uit het volk en wordt ge steund door het volk, omdat zij wil werken vóór het volk. Van Thieu en de zijnen kan dit moeilijk gezegd worden. 3. ARes op Ford afwentelen? Maar hij is de vertegenwoor diger van een macht. Ais zo danig moet hij kritisch beke ken worden en er is alle reden voor kritiek. Wat denkt U van de C.I.A. Allende en zijn idee ën werden vermoord; niet om het volk te dienen, maar om de Amerikaanse belangen vei lig -s stellen. Chili is nu weer een Amerikaanse „heil staat". Het Indo-China-vraagstuk is complex, zeker voor mensen die hun informatie alleen maar van krant en t.v. hebben, maar als iemand zegt dat de „mensheid" schuldig en ver antwoordelijk is, dan is eigen lijk een gesprek niet meer mogelijk. De „mensheid" is anoniem, is niemand, maar personen maken die mensheid uit; personen die voor hun ge voel niet veel kunnen doen, wèl echter kritisch kunnen volgen, kritisch kunnen stem men. BREDA ADRIE VAN HILTEN Hierbij wou ik iets vertellen over de veredelingslandbouw, waartegen een advertentie ageert van de Nederlandse vereniging ter bescherming van dieren in de Stem van zaterdag 5 april J.1- Ik ben een boerendochter op een verede- lingsbedrijf van varkens en kippen. De verzorging van de dieren is optimaal. Ziektenbe- strijding is beter mogelijk dan op verouderde systemen. De verzorging van de dieren is verder zeer goed. Wat heeft men daarop teven? Men wenst een goedkoop levensmiddelen pakket. Bij de huidige prijzen vinden velen dat nog te duur. Terug naar de oude systemen zou een aanmerkelijk duurder levensmiddelenpakket bete kenen. De nieuwe systemen worden overal ter wereld toe gepast. Afschaffing van deze systemen in Nederland zou een groot deel van de agrari sche wereld brodeloos maken. Niet alleen de veehou ders, maar ook die van toeleverings- en verwerkings bedrijven. Ik vraag u, mogen drie goudvissen in een kom of aquarium? Mas men een poe del scheren Daarvoor heeft het dier ziin haren niet gekre gen. En die vogeltjes in een kooi, klein of groot, welke speciaal voor hobby gehouden worden, is dat geen dierenmis handeling? GILZE. P. STEVENS. In De Stem van 11 april mag de niet publiciteitsschuwe Dfficier van Justitie Mr. Ab spoel zijn filosofische weer es spuien op de man in de straat. Deze Frans Derks van de Jus titie vertelt ons hoe de burger moet handelen (volgens Ab spoel) bij overval en inbraak, ik citeer: „Je moet je niet zo gelaten laten overvallen, knuppel de boef die je winkel binnenstormt er zelf uit etc." Waar deze gevaarlijke raadge ving toe kan leiden, kunnen we leien in dezelfde krant van 11 april, namelijk een ei genaar van een gestolen vrachtwagen die de dieven tot de orde wilde roepen, werl ter plaatse dood geschoten. Ook in Breda vond nog niet zo lang geleden een geidloper de daod, omdat hij enkele misda digers trotseerde. W;e dus het advies opvolgt van deze O. v. J looot gerede kans van een dief een moordenaar te ma ken, en van zichzelf een lijk. Het lijkt me verstandiger om het d evenvangen aan de poli tie over te laten, dan maakt het publiek "oen moordenaar, o men blijft er gezond bij. Op de bewering van de heer Abspoel dat' grote staatslieden succesvolle deriinuenten zijn geweest, zou ik tot slot nog wi'le zeggen dat, er in Ame rika n"g enke'e succesvolle "l"'ina"enten rnnd'onen: ex-of ficie'en van Justitie Staatslie den worden geen derinquent, dié k'"im»n f 2000,- boete. BREDA CASPAR VAN AS-. PEREN

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 11