KHMER RODE 8795.- 2955.- BIJNA IN PHNOM PENH Uliebt H recht op uw wolkje. campfna OeSd lenen Minder abortus in 1974 OPTIMISME OVER VACATUREBANK Nieuwe sneeuwval in Alpen Negen jaar geëist tegen Augustin Ondanks vredesonderhandelingen felle gevechten om Phnom Penh en Xuan Loc ENTRUW binnenland commentaar Peperdure randstad |MEENTE BORSELE =3 Rode Vlag Lon Nol Vietnam Vakbondsberaad «ver Ak/o cm fezelf te ziiu- AX& Haig Campina-koffiemelk, 't wolkje lékker voorde koffie! natuurli jk lekker r"' Koning van Sikkim gearresteerd VRIJDAG 11 APRIL 1975 erkxprijs: honie" slaapkamer, pring met een teven dagen" kastje, fet heerlijke ruime tweepersoonsbed ■grandioze leheel kompleet Tiet Klerkxprijs: Hef gevaar van routineberichten is dat ze als onvermijdelijk worden ervaren. Neem nu zo'n mededeling van het mi nisterie van Verkeer en Waterstaat dat de negen gemeenten die een eigen tram- en busnet exploiteren bij elkaar zeventig miljoen gulden voorschot krijgen op de rijksbijdrage in de te korten voor dit jaar. We zijn er aan gewend geraakt dat iedere belastingbetaler, of hij nu in Pasen-s Molengat of in Achtmaal woont, waar hij nooit een bus ziet, jaarlijks flink meebetaalt aan het openbare vervoer in de grote steden. Er is alle aanleiding om zo'n situatie wat nader te ontleden. In de eerste plaats loopt het voorschot voor die negen ge meenten al uiteen van de 22 a 23 miljoen die Amsterdam en Rotterdam elk krijgen en de anderhalf miljoen 'voor Nijmegen en voor Maastricht, de enige steden in het zuiden met een ge meentelijk vervoerbedrijf. Al eerder hebben wij betoogd dat er een aanzienlijk verschil is in het niveau waarop de tekorten zich bewegen tussen gemeenten met een eigen vervoerbedrijf en gemeenten die deze zorg aan particulieren uitbesteden, zoals in alle Zeeuwse en Brabantse plaatsen gebeurt. Ook be staat er een groot verschil tussen de overheidsbijdrage per reiziger in het lokale en in het streekvervoer: het eerste kost zeventien, het tweede slechts zes cent per kilometer. Nog frappanter worden de verschillen als men de cijfers regionaal uitsplitst. Dan blijkt dat van de bijna 540 miljoen gulden die de rijksoverheid in 1974 toelegde op het streek- en stadsvervoer er bijna 370 miljoen naar de Randstad gingenI Dat is driekwart van het beschikbare bedrag. Het zuiden kwam er het bekaaidst af met nog geen 58 miljoen of wel iets meer dan zestien gulden per inwoner tegen bijna zeventig gulden per Randstedeling. Dat is ook meer dan het dubbele van wat het spoorwegnet aan de gemiddelde Nederlander kost. Een dergelijke onrechtvaardige bedeling, waarin inwoners van plaatsen die niet eens een busverbinding hebben, moeten meebetalen aan de vervoerskosten van de buitenwijken van de grote steden, kan niet voortdurend worden gemotiveerd met de moeilijke verkeerstechnische omstandigheden in de Randstad. Het is duidelijk dat aan de exploitafiewijze van de gemeentelijke vervoerbedrijven in de grote steden een flink deel van de tekorten valt toe te rekenen. En dat de eigen bij drage van de reizigers aan hun lokale vervoer dat wil dus zeggen de prijs van het kaartje flink onder de maat blijft. In 1974 betaalden ze nog geen dubbeltje per kilometer, ter wijl de overheid er bijna twee .keer zoveel bij deed. Tenslotte: die groepen van materieel en juridisch goed beschermde overheidsdienaren uit de Randstad, die moord en brand schreeuwen alleen al bij de gedachte aan een sprei ding der rijksdiensten, mogen zich wel bedenken dat zij te vens tot de duurste ingezetenen van het Koninkrijk behoren Bovenstaande ciifers bewijzen dat. eester van Borsele maakt ovei bepaalde in artikel 26 van de telijke Ordening bekend, dat mi 4 april 1975, gedurende een der ter gemeentesecretarie, bi aken, Stenevate 10 te Heinket |igt het door de gemeenteraad in rgadering van 1 april 1975 gent aststelling van het bestemming: |oek Oost 1975". ntwerp van dit plan zijn bij de:. |r CO U vVlj Q11 ©111 fl 3 geen bezwaren ingediend en bi:! daarvan zijn in het ontwerp aangebracht weer het ■n in te dienen bij gedeputëë^l66^96 Z?eu™e f1" blootgelegd. Enerzijds kan de pro- te Middelburg -inCie werk9eiegenheid goed gebruiken, anderzi|ds willen de TTet "onaanvaardbaar" dat de Industriebonden N.K.V. en N.V.V. hebben laten klinken tegen een uitbreiding van niemand bevoegd tegen voorn. het ^minlumbedrijf Péchmey in Vlissingen heeft de: eland nd, 3 april 1975. De burgemeester G. H. E. M. VAN WAES, Zeeuwen hun provincie het land laten, waar het leven goed is, Toestemming voor vestiging zal betekenen, dat welhaast zeker loti de tweede kerncentrale in Zeeland haar intrede zal doen en dat g I gastarbeiders naar Zeeland zullen komen om de arbeidsplaatsen bij de uitgebreide aluminiumfabriek te gaan bezetten. Want 300 metaalarbeiders kon Zeeland niet leveren, zoals bleek uit de werkgelegenheidscijfers eind maart met een aanbod van 272 en een vraag van 563. Een verschijnsel dat elders in Ne derland ook geconstateerd kan worden, zie de werving in En geland door metaalbedrijven uit de Randstad. De vraag kan opgeworpen worden of niet beter de verwerking van aluin-aarde de grondstof voor aluminium kan geschie den waar die wordt gevonden, in casu de Derde Wereld. Of moet Zeeland de uitbreiding toelaten met in het achterhoofd het idee dat ook binnen de EEG nog genoeg metaalarbeiders gevonden kunnen worden? Zo ja, kan Zeeland die dan opvan gen en adequaat huisvesten, deze mensen goede levensom standigheden waarborgen? Het zijn vragen waarmee het provinciebestuur zal moeten worstelen. De voorzitter van het college van G.S., mr. C. Boer- tien, is een man die ir. zijn politieke carrière verder heeft leren kijken dar de (enge) Nederlandse landsgrenzen. Misschien dat zijn grote internationale ervaring een helder licht kan doen schijnen op de problematiek, die een uitgebreide Péchiney in Zeeland met zich zal brengen. (Van onze redactie buitenland) PHNOM PENH De Rode Khmertroepen in Cambodja hebben gisteren een bres geslagen in de verdedigingslijn van de regeringstroepen en zjjn de luchthaven van Phnom Penh tot op twee kilometer genaderd zo is uit militaire bron vernomen. Hiermee is de belangrijke luchthaven on der het bereik van de mortieren van de Rode Khmer ge komen Tegelijkertijd arriveerde zes Amerikaanse mariniers in bur ger uit Bangkok om de veilig heidsdienst van de Ameri kaanse ambassade te verster ken. Zegslieden van de ambas sade deelde mee dat tien da gen geleden eveneens zes ma riniers waren gearriveerd, en dat er bij uitbrekende onlus ten in Phnom Penh nog meer mariniers te hulp kunnen ko men om de veiligheid van Amerikaanse burgers te verze keren- Deze mariniers zijn momenteel aan boord van een vrachtvaartuig dat in de Golf van Thailand ligt. De Amerikaanse rijstlucht- brug vanuit Saigon werd gis teren gedurende ongeveer vijf uur onderbroken toen de Rode Khmer troepen 's morgens vroeg een aanval op de lucht haven lanceerden, waarbij zij gebruik maakten van raketten en houwitsers. Drie vrachtem ployees werden gedood en acht anderen gewond. Later werd de luchtbrug weer voort gezet. De luchtbrug voor wa pens, die door een andere Amerikaanse chartermaat schappij werd uitgevoerd, werd niet onderbroken. Acht raketten troffen het centrum van Phom Penh en sommige buitenwijken waarbij drie mensen het leven verloren e» 20 werden gewond. (ADVERTENTIE) De aanval vond plaats nadat president Lon Nol vanuit Bali was vertrokken om medische behandeling in Hawai te on dergaan. Lon Nol verliet Phom Penh op 1 april in de hoop dat zijn vertrek een klimaat zou schenpen waarin vredesonder handelingen met de Rode Khmer mogelijk zouden zijn. Van betrouwbare bronnen rond premier Lon» Buret werd vernomen dat hij inderdaad vredesonderhandelingen met een Rode Khmer delegatie in Bangkok heeft gevoerd, zoals reeds eerder was gemeld. Er werden echter geen me dedelingen gedaan omtrent de inhoud van de besprekingen, die maandagnacht gevoerd werden en vier uur duurden. Als reden daarvoor werd aan gevoerd dat publiciteit verdere vredesonderhandelingen zw kunnen verhinderen. JONGE DUBBELE U GRAAN JENEVER die moet uproeven, die isgeweldig UTRECHT (ANP) De kaderleden van de industrie bonden NVV, NKV en CNV en van de Unie BI.HP hebben zich gisteren in eigen kring beraden over de moeilijkheden die bij Akzo Nederland zijn ontstaan na het opschorten van het CAO-gesprek, vorige week vrijdag, over een basisregeling voor de collectieve arbeidso vereenkomsten in de bedrij ven van Akzo in Nederland. Daarvan zijn ongeveer 30.000 werknemers afhankelijk. Alle kaderleden hebben de houding afgekeurd van de Akzo-lei (1-112 n vrouw die jong denkt, kiest gentijdse mode. Uit een orjaarskollektie die voorop loopt mds van vandaag. Badstof is lemaal 'in'! Soepelvallende, wijde k. in modieuze pasteltinten, f 14ft"' I~\p 1 mei wappert van enkele gemeentehuizen in ons land naast het rood-wit-en-blauw de rode vlag. Tot vol doening van velen, tot ergernis van even zovelen. De rode vlag op de Dag van de Arbeid symboliseert een ideologie en is tevens een teken van vreugde om de recnten die de arbeiders, vaak ten koste van langdurige en harde strijd, in de afgelopen decennia voor zich verworven hebben Men kan zich voorstellen, dat vele harten sneller kloppen om dat „links" thans de macht heeft om die rode vlag nu ook van overheidsgebouwen te laten wapperen. Zo in de geest van: en nu is het onze beurt. Wat die rode vlag verder ook moge symboliseren, in ieder geval geen nationale eenheid. Zelfs „links" kan zich er niei eensgezind achter scharen: communisten en socialisten bedoe len heel iets anders als zij roepen, dat de vrijheid „in het rood gekleed gaat. in feite is die rode vlag een teken van tegen spraak tussen „links" en „rechts" en tussen „links" onderling. Heeft het dan wel zin om op 1 mei een daad te stellen, die door grote groepen van de bevolking als een „uitdagende ma nifestatie" wordt ervaren of uiteenlopend wordt geïnterpre teerd? Samenwerking op langere termijn komt ons in ieder geval belangrijker voor dan dit soort zelfbevrediging v schaffend nee irioinialisme Op een ander front in Indo- China, met name Zuid-Viet- nam, werd gisteren nog steeda hevig gevochten om de pro vinciale hoofdstad Xuan Loc. In de stad woedden toen felle straatgevechten tussen rege ringstroepen en militairen van de VRR. die gesteund worden door tanks. Volgens militaire kringen in Saigon zijn bij de gevechten tot dusver 490 revo lutionairen gesneuveld. Over verliezen aan de kant van de regeringstroeuen werd niets meegedeeld- Xuan Loc ligt on geveer zestig kilometer ten noordoosten van Saigon. Bij deze gevechte om Xuan Loc zijn vier fotojournalisten van de internationale ners, on der wie de Nederlander Hu- bert van Es van UPI, (niet ernstig) gewond Generaal Alexander Haig jr.. de chef staf van het Witte Huis onder president Richard Nixon, heeft ontkend dat de Verenigde Staten geheime ak koorden hebben gesloten met president Nguyen van Thieu van Zuid-Vietnam ten tijde van de ondertekening van de Parijse vredesovereenkomsten. Haig. de huidige onderbevel hebber van de NAVO-strijd- krachten in Europa, heeft het bericht ontkend dat hij het bestaan van zulke geheime akkoorden zou hebben toege geven tijdens een lezing in Washington op 27 maart. (Van onze redactie buitenland i BOLZANO - GENèVE - MÜNCHEN De Man «rijk ste Alpenovergangen voor het noord-zuidverkeer in Oosten rijk en Zwitserland zijn giste ren als gevolg van zware sneeuwval en acuut lawinege vaar opnieuw gesloten- Ten zuiden van de Brenner- pas stond een file Van onge veer 2.000 vrachtauto's. De personenauto's werden omge leid over de Reschenpas en door het Pusterdal, waar de wegen met sneeuwkettingen nog berijdbaar zijn. Het spoor wegverkeer via de Brenner, dat juist woensdagavond was hervat, moest gisterenmorgen weer worden geslaakt. Bij de San Bernardino, waar de autotunnel zeker nog tot zondag niet kan worden ge bruikt, kwam .woensdagnacht aan de zuidkant een grote 1» wine naar beneden. In de omgeving van de win tersportplaats Andermatt wer den uit voorzorg huizen ont ruimd die door lawines wc den bedreigd- Het spoorwegverkeer via de St.-Gotthard dat woensdag werd hervat, zal wellicht wee» worden gestaakt. De nieuwe zware sneeuwval bedreigt vooral de natuur. Men vreest dat door het zware sneeuwpak hele bossen zullen worden weggevaagd. In Beieren is gisteren in veel streken het wegverkeer stilgelegd. HET kort geding dat ir. J.A. Manusama heeft aangespannen tegen het gemeentebestuur van Den Haag, omdat dit zijn verzoek tot het houden van een demonstratieve optocht van Zuidmolukkers door de stad heeft afgewezen, zal dins dag 15 april dienen voor de rechtbank in Den Haag- De Zuidmolukkers wilden de de monstratie vrijdag 25 april houden ter gelegenheid van het vijfde lustrum van Zuid- molukse onafhankelijkheids proclamatie. IN het noorden van Thai land hebben guerrillastrijders bij een aanval met raketten en automatische wapens op een buitenoost 17 regeringssolda ten gedood en 23 gewond OP Aldo Rovito. een niters rechtse advocaat die lid is van de neo-fascistische MSI - de Italiaanse sociale beweging - is een aanslag gepleegd Hii is zwaar gewond in een zieken huis opgenomen ,r Met man en macht wordt er in de Alpen gewerkt aan het sneeuwvrij maken van de doorgaande wegen zoals hier op de San Bernardino. Tientallen mannen vechten met bulldozers een ware sisyfusstrijd tegen de sneeuw die steeds weer uit de hemel komt vallen en het gedane werk ten dele teniet doet. (ADVERTENTIE) melkvariaties BUCKEBURG (DPA) In het proces tegen de- 25-ja- rige Nederlander Ronald Au gustin heeft liet openbaar ministerie gisteren een ge vangenisstraf van negen jaar geëist. De openbare aanklagers Walter Hunger en Eckhard Hellmuth achtten het bewezen dat Augustin in oktober 1971 medeplichtig was geweest aan een poging van de anarchisti sche beweging van de 2e ju ni" om de gedetineerde leden van de Baader-Meinhofgroep Irene Goergens en Ingrid Schubert te bevrijden. Voorts werd bewezen geacht dat hij in zeker vijf gevallen passen had vervalst, waardoor hij zich schuldig had gemaakt aan hulpverlening aan een misd» dige organisatie Op 18 februari -was het pro- (ADVERTENTIE) NIEUW DELHI (UPI) Ind' e militairen hebben ko rting Palden Thondup Namgy- al van Sikkim in het Hima laya gebergte gearresteerd na een kort gevecht met de pa leiswacht, waarbij een gardist werd gedood en vier gewond. Het Indiase leger ging tot ac tie over nadat de 400 man -terke paleiswacht h-ad gescho ten op Iretogers die het aftre den van de koning eisten. Met steun van de Indiase premier Indira Ganlhi heeft intussen de wetgevende macht van het koninkrijk Sikkim ge stemd voor een wetswijziging m de monarchie af te schaf fen en volledig op te gaan in de Indiase republiek. Gemakkelijk en betrouwbaar bij de NMB. Voor alle doeleinden. Ook voor het verbeteren van uw woning. Geen informatie bij werkgever. Kwijtschelding bii overlijden. Inlichtingen bij alle NMB-kantoren. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK voor uw auto voor uw bool voor uw meubilair voor uw keuken voor uw caravan ces logen de 25-jarige Amster dammer in de gevangenis van Buekeburg bij Hannover bp gonnen. Het merendeel van do procesdagen was Augustin niet in de rechtszaal aanwezig. Dit kwam doordat de rechtbank door de weerspannige houding van Augustin niet wilde loen- staan dat hij aan de tafel van zijn verdedigers plaatsnam. Daarnaast had Augustin, volgens de aanklagers, bij zijn aanhouding op 24 juli 1973 in een trein tussen Hengelo en Bentheim welbewust gepoogd een Westduitse grenspolitie- man met een sohietklare re- volver te doden. Juist, aan troonopvolgers geen gebrek in dit land. Dat moet ook een geruststellende gedachte zijn voor oma konin gin en opa prins, die straks van een rustige levensavond mogen gaan genieten. En wel verdiend. Temidden van een klein dozijn kleinkinderen. Zo rustig zal dat dus ook wel niet worden- Maar ik vrees alleen dat we over wat weinig grondgebied beschikken om alle prinsjes een redelijk stuk daarvan te kunnen garanderen, ■waarover zij kunnen regeren. De oude tijden komen weer terug, voorspel ik u, van Jan zonder Land (1167-1216), al was dat dan een Engelsman, maar tot troost ook een broer van Richard Leeuwen hart en dat maakt weer veel goed. Onze prinsjes kunnen na tuurlijk ook het voorbeeld van hun tante Christina volgen, emigreren en in den vreemde huwen. Mevrouw Guillermo wordt ze binnenkort en dat zal erven wennen zijn. Maar goed, Pieter van Vol lenhoven heeft dus nog steeds een taak te vervullen en wij kunnen hem daarbij alleen maar veel succes toewensen. Succes Pieter! Ik zei u gisteren toch al dat het met onze economie ook maar kwakkelen geblazen is en ja hoor, de directeur van het Centraal Plan Bureau moet het me zonodig nazeg gen. De uitslover. Een hele hoop gegevens geeft-ie er bo- vendien bijOm indruk te ma ken zeker. En als ik hem goed begre pen heb, wat de vraag is want die makkers maken het de burger niet gemakkelijk, dan moeten de loontrekkers een offer brengen om het zo het bedrijfsleven wat gemakkelij ker te maken, waardoor om. de winsten kunnen stijgen maar ook de werkloosheid te ruggedrongen kan worden. Of zoiets ongeveer. Zie maar. Tja, moeilijke zaak. De vak bonden zeggen: Wij hebben onze looneisen al eens gema tigd, in de vijftiger jaren en toen heeft het bedrijfsleven zeer hoge winsten behaald. Dus moeten wij nog eens goed nadenken hoe het nu allemaal verdeeld moet worden. En ook dat lijkt me niet onredelijk. Soms lijkt dit net een se rieuze rubriek. Maar goed, nog één dagje en als alles klopt hebben we een klein nachtuorstje achter de rug. Dat is dus ook leuk- Tot morgen. al niet zo MERIJN HET Konigln Julianafonds heeft het eerste kwartaal van dit jaar aan 156 instellingen in totaal f 1.023.406,- uitgekeerd. Aan 54 speelzalen over heel Nederland verspreid, werd uit het fonds „Helpt de Peuters" een bedrag van f 166.690,- be schikbaar gesteld. DEN HAAG (ANP) Tn 1974 hebben ongeveer twaalfduizend Nederlandse vrouwen een poliklinische abortus ondergaan. Dit blijkt uit de permanente medische registratie van de veertien Ne derlandse abortus poliklinieken. Het jaarcijfei voor 1974 houdt een daling van 20 procent ten opzichte van 1973 in, toen ongeveer 15.000 Nederlandse vrouwen behandeld werden. In deze cijfers is geen rekening gehouden met de ongeveer 5000 a 6000 Nederlandse vrouwen die de abortus in een algemeen ziekenhuis of door een particuliere arts laten uit voeren, aldus mededelingen van de Stichting Medische Zwanger schapsonderbreking Stimezo. In geval van een ongewenste zwangerschap is abortus voorna melijk een oplossing gebleken voor jonge ongehuwde vrouwen en gehuwde vrouwen met een voltooid gezin (2 of meer kinde ren), maar volgens Stimezo is in de loop van 1974 het accent sterker op de ongehuwden komen te liggen. Met name bij zeer jonge meisjes, 13 tot en met 16 jaar, lijkt het aantal ongewenste zwangerschappen toe te nemen. Een op de vier abortuscliënten is 20 jaar of jonger en een op de twee is jonger dan 26 jaar. De verdeling van de abortuscliënten over Nederland komt ongeveer overeen met de verdeling van de vrouwelijke bevolking over ons land per provincie. Alleen uit Noord-Brabant komen meer vrou wen dan verwacht. Verder komen ook naar verhouding meer cli ënten uit de grote steden dan van het platteland, aldus Stimezo. OOK dit jaar zal het ko ninklijk paleis op de Dam in Amsterdam voor bezichtiging worden opengesteld en wel op werkdagen vanaf maandag 9 jum tot en met vrijdag 2P augustus (Van onze parlementaire redactie t DEN HAAG „De Vacatu rebank", het radioprogramma, dat elke werkdag van 18.03 tot 1810 uur via Hilversum III veertig vacante banen, ver spreid over hee' Nederland, aanbiedt, levert dagelijks een stroom van reacties op. „De resultaten sinds de start van het programma, veertien da gen geleden, achten wij bij zonder bemoedigend", aldus een woordvoerder van het mi nisterie van Sociale Zaken. ,,Ook van werkgeverszijde zijn tot nu toe gunstige reac ties ontvangen. Je hoort ol leest hier en daar wel eens, dat de respons ietwat tegen valt maar daar is natuurliik over te twisten. Het ligt er maar aan, hoe hoog de ver wachtingen waren. We kunnen geen enkele maatstaf hante ren, want we hebben nog nooit had" zo'n programma ge- Volgens de woordvoerder van het ministerie wordt over enkele weken een overzicht gepubliceerd van de tot dan toe behaalde resultaten: het aantal reacties per dag, per provincie en per vacature en bovendien het aantal werklo zen, dat via de vacaturebank inmiddels aan de slag is geko men. „We kunnen", aldus de woordvoerder, „nu alvast we] zeggen, dat de respons vanaf de eerste uitzending steeds is gegroeid. Alleen woensdag waren er weinig reacties, maar dat is iiuidelijk veroor zaakt door de voetbalwedstrij den die toen werden uitgevon den. Het is trouwens opmerke lijk, dat een vacature in een bepaalde stad niet. altijd uit sluitend reacties uit die omge ving oplevert. Zo kwam er bijvoorbeeld voor een vacature in Amsterdam een telefoontje van iemand uit Maastricht. Ook is er hier en daar zelfs respons geweest van niet-werk- lozen. Dat zijn dus gewoon mensen die. een andere haan zoeken". Samengevat is er voor het ministerie van Sociale Zaken voldoende reden tot optimisme over de resultaten van de Va caturebank.

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 9