,A0W-ers willen pensioen weigeren" VdA-CONGRES GAAT YF 16 AFWIJZEN kabinet in moeilijkheden taller unox Georganiseerde drankbende bij moord betrokken ■\5ssim Man verduisterde voor f 170.000,- CDA-Brabant in de schuld bij KVP unox Rexoria ZOON VOOR MARGRIET Kamerleden vrezen tweede kerncentrale als Péchiney uitbreidt Bekende merkartikel» voordeliger bij de Spar HONIG Steun aan vorming van het CDA SKÜL biei kippevifiesof rundvlees fgj kippesoep EXPEDITEUR DOODGESCHOTEN In tweede helft dit jaar definitieve beslissing brug/tunnel waf ik je brom: j hazelnootbonbons AMSTERDAM Het gisteren begonnen P.v.d.A.-congres 150 Cl r 3 (Tl ,aat zonc'er twyfd ernstige problemen opwerpen voor het pak halve prijs rundvlees bouillo \SUZ1-WAN nasi of bami yorenj deodorant spnj cream crackers Csdumpak dJ toiletzeep nul goudkuip! Minder problemen Brand aan boord kustvaarder POLITIEKE UITSPRAAK NGW: hoeks bv Waar zorgt de Verpleegster voor? voor haar CiA0-BRAV0-B0XER SCHIETECAT bv „VERSLAAFD AAN ROULETTESPEL" ïk* MifS =^recteu t Dr. W A J M Hark* acteur L. Leyendekker dactie- en administratie-adres euwatrau: 9. Terneuzen. tel. (01150) - 79 2Ü ner 1114111 ■Tgcversinaatschappy De Stem B V raat 16, Breda. ZEEUW VRIJDAG 11 APRIL 1975 27e jaargang No. 7631 Uitgeefster Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. UTRECHT (ANP) Het ^^^Bijgt steeds meer brie- en en telefoontjes van gepen- oneerdcn die zo teleurgesteld - jn «ver de zware belasting- effing wanneer ze naast hun lOW een klein bedrijfspensi- "ntje ontvangen, dat ze die lUenuitkering willen wei Publikaties van het over deze „schandaalbe- luebhen volgens een aflet van deze week oom van reacties opge- fcngdeskundige Johan ^^^Be van het NKV vindt lat er [vóór augustus een op- üngivan kracht moet wor- ■ndat dan de aanslagen over 1974 worden vastgesteld. De beste oplossing voor 1975 is volgens hem iedereen die naast zijn AOW ook andere in komsten heeft tot een bedreig van f 5000 alleen maar een aanslag op te leggen over die neveninkomsten. In de eerste schijf van het belastingsys teem zouden dan alleen maar de neveninkomsten worden belast, zonder door de AOW bij op te tellen. Voor 1974 zou soortgelijke norm kunnen worden vastgesteld. In navol ging van het NKV is ook het YVV zich met de zaak gaap bemoeien. Het pleit deze week in zijn orgaan „De Vakbeweging" voor een oplossing in de hoog te van de ziekenfondspremies. Het NVV heeft daarvoor een plan op tafel gelegd en vraagt de regering en de zieken fondsraad daarover op korte termijn ean uitspraak te doen. In tegenstelling tot de pre- niie-naar-drasgkracht die de werknemers betalen, zijn de premies voor de bej aardenver zekering grotendeels geba seerd op de kosten die deze bejaarden medisch met zich meebrengen. Er bestaat wel een indeling in inkomensklas sen, maar binnen die klassen zijn de premies afgestemd od de werkelijke kosten (Van vers) ecu onzer verslagge- BREDA Op de dinsdag avond gehouden kringver gadering van de Brabantse K.V.P. in Tilburg circuleerde een vermanend briefje van de kascontrolecommissie. Daar stond in, dat bij de controle gebleken was, dat op de balans van de K..VP. nog steeds een grote schuld van liet C.DA. aan de KV.i'. vermeld stond, en dat die eindelijk eens afbetaald zou moeten worden. Eem briefje dat argwaan wekt op een avond, waarop de warmhar tigheid van de C.D.A.-samen- werking in Brabant ononder broken beleden wordt. Hoe groot is die schuld en waar komt die vandaan?. Het blijkt allemaal te gaan om een bedrag van ruim f 57.000, dat de kring Bra bant van de K.V.P. als le ning heeft verstrekt voor een aantal C.D.A.-activiteiten, Daaronder de verkiezings- ntaten, maar geriocpane Drn aaoder' jsh Daaronder de verkiezings campagne voor provinciale staten, maar ook bijvoor beeld de werkgelegenheids- manifestatie en de onder- wijsdag. Nu is het C.D.A. Brabant alleen maar een samenwer kingsorgaan, waarop, finan cieel althans, geen beroep te doen is. Het geld zal dus moeten komen van de drie samenwerkende parti en. Van het totale bedrag is ca. 16.000 „hard" zoals binnen de K.V.P. gezegd wordt. Dat is namelijk een bedrag dat' is toegezegd door diverse particulieren die cv wel wat voor over hadden dat de C.D.A.-vcrkiczingscam- pagne voor de staten succes zouden hebben. Die toezeg gingen zijn al betaald, zo neemt men in Brabant aan. maar ze zijn terecht geko men in de landelijke kas en moeten dus nog maar naar Brabant worden overgehe veld. Rest een bedrag van f 31.000,- waarvan ca. f 10.000,- besteed is aan di verse C.D.A.-activiteiten en de rest gezien wordt als een tekort op de verkiezingen. De vraag is nu maar, volgens welke verdeelsleutel die be dragen door de drie partijen moeten worden terugbetaald. Daar zijn destijds geen con crete afspraken over ge maakt en dat is tot op heden nog niet geheurd. De KVP- kascomniissie vindt, dat er voor 1 augustus een financie ringsplan op tafel moet lig gen. (Vervolg op pagina 11) (Van onze parlementaire redactie) -i on-"i OQ kabinet-Den Uyl, Nog afgezien van het vraagstuk van het -tToU I sL sj Nederlandse Navo-lidmaatschap waarover vandaag de sie begint en zaterdag de beslissing genomen wordt emen voor het kabinet twee problemen op: het congres wenst niet dat de Starfighter vervangen wordt door de YF 16; Het congres wenst onmiddellijke erkenning van de Voorlopige Revolutionaire Regering van Zuid-Vietnam. over deze beide zaken keren ;een beslissingen erdengenomen, is het nu Biijypu: dat de besluit vorming in bovengenoemde tin zal (uitvallen. De grootste eden voor het kabi- ïi ontstaan door een 12 flessen fl a 50 cl. nu ©i 24 flessen Af| a 30 cl. nu met soepba Hen blik nu U in bouillon blik nu £iQ\ heel blik nu 2i original-apart of anti transpiratie nu BUIEN Nu en dan een regen- of natte sneeuwbui. Matige wind uit zuidoost. Maximumtemperaturen rond 7 graden. STAD EN STREEK Culturele raad Zeeland will voorrang voor Zeeuwse omroep. Pagina 3 Vissers in Otheense kreek zitten zonder steigers. Pagina 5 BINNEN- BUITENLAND Zeeuwse dilemma rond Péchiney. Pagina 9 Köhugese minister vindt de partijen maar lastig. Pagina 11 Mr. Abspoel: de man van de moeilijke klussen. Pagina 13 SPORT Giro dit jaar super- zwaar. Pagina 15 RADIO EN TELEVISIE Lawine van interessante popconcerten in aan tocht. Pagina 17 MERIJNTJE oak nu stiil kuipje nu Pieter: tsjonge jongen uitspraak van het congres te gen de YF 16. Kiest het kabinet voor dit toestel, hetgeen vrijwel zeker is, eh zal Vred'elirug er niet in slagen de PvdA-fractie van de noodzaak van dip'horHss'nv te overtuigen, hetgeen eveneens vrijwel zeker is, dan zal Vrede- ling zoals hij gisteravond in Achter het Nieuws aankondig de daaruit de consequentie trekken en aftreden. Met alle mogelijke gevolgen voor het kabinet zelf. Het partijbe stuur diende gisteren - om alle kritiek op de Starfighter-ver- van-ging te kanaliseren - zelf een motie in. „Bij de beslis sing over de vervanging die nen deze criteria doorslagge vend te zijn: Het nieuwe toe stel moet slechts tot taak heb ben het geven van conventio nele steun aan de grondstrijd krachten Het toestel mag geen nucleaire taken vervul len; door de aanschaf mogen de voorgenomen bezuinigingen op defensie niet in gevaar ge bracht worden; het toestel mag geen bijdrage leveren aan een versterking van de bewa peningswedloop." In de motie wordt geconstateerd, dat in de stuurgroep van België. Neder land, Noorwegen en Denemar ken - die onlangs de voorkeur had uitgesproken voor de YF 16 - door Nederland (lees minister Vredeling) onvol doende met deze criteria reke ning is gehouden. Het kabinet wordt verzocht zich alsnog overeenkomstig deze criteria op te stellen. Dat zou beteke nen, het afzien van de aan schaf van de YF 16. Het congres zal deze motie zeker aanvaarden. De motie dekt volledig het standpunt, dat eerder werd ingenomen door de Tweede-Kamerfractie. Het tweede punt - de onmiddel lijke erkenning van de VRR - roept waarschijnlijk minder problemen op. Het partijbe stuur wadht met het voorleg gen van een motie tot op het laatste moment. Dit in de hoop dat op korte termijn zal blij ken dat de erkenning van de VRR na/bij is. Vandaar dan ook. dat de waarnemende oar- tijworzitter Ien van de Heu- vP1 in de openingsrede zei: „Wij vragen de onmiddellijke erkenning van de VRR. Het lijkt erop dat onze partijge noot minister van der Stoel hieraan werkt Wij wachten in spanning af. maar wii zijn niet bereid lang te wachten." De oartij voorzitster had nog meer waarschuwingen aap het a-dre- van het kabinet en aan de -nnfossionele regeringspart ners Zij liet duidelijk weten, dat de socialisten „verwaterde compromisvoorstellen" vanuit het kabinet op punten als de nota Inkomensbeleid, de nota Herstructurering Nederlandse Eronomio en de grondpolitiek, niet zal pikken. „Het zal moe ten blijken of onze partners bereid zijn mee te werken aan een beleid met voor socialis ten deugdelijke kenmerken. Komen er slechts verwaterde compromissen uit het kaïbinet. dan kunnen socialisten de sa- menwe '-.'po njet langer voort ree dreigde de PvdA- vuorzi teler. (Van onze redactie binnenland) NIJMEGEN Prinses Mar griet heeft gisteren in het Nijmeegse Radboutzieken huis haar vierde zoon ter wereld gebracht. De beval ling vond plaats langs opera tieve weg. De baby, de namen worden pas maandag bekendge maakt, is de negende in de dat ook hun vierde baby een rij van gerechtigden op de jongen is. Pieter van Vollenhoven, die samen met de koningin (zie inzet) gelukkig la chend het ziekenhuis ver liet, maakte gisteren deze foto van zijn vierde zoon. steld te zijn over het feit, troon. Hij krijgt de titel prins van Oranje Nassau met het predikaat (hoogheid). De zoon van prinses Mar griet en haar man Pieter van Vollenhove woog bij de ge boorte 3180 gram en was 50 centimeter lang. Daarmee is hi.i de kleinste boreling van het gezin .Pieter van Vollen hove zei gisteren in het Rad boutziekenhuis niet teleurge- Hij deelde verder mee, dat Koningin Juliana is giste ren van half zeven 's mor gens tot even na half een in de middag in het ziekenhuis in Nijmegen geweest. Namens de raad van mi nisters heeft premier Den Uyl gisteren gelukwenstele- graramen gestuurd naar koningin Juliana en prins Bernhard en naar prinses Margriet en Pieter van Vol lenhove. Namens de Tweede Kamer stuurde waarnemend hij maandagmorgen om 11.30 voorzitter Weijtere telegram uur in het stadhuis van Nij- men. megen aangifte zal doen van Ter gelegenheid van de ge- de geboorte. Als getuigen boorte van de vierde zoon zijn minister-president Den van Margriet liggen vandaag Uyl en vice-president van de van negen tot vijf uur felici- Road van State dr. M. Rup- tatieregisters ter tekening in pert gevraagd. De NOS-radio paleis Soestdijk in Baarn, zal een rechtstreekse radio- paleis Het Boo in Apeldoorn reportage van de aangifte en paleis Lange Voorhout in uitzenden. Den Haag. VLISSINGEN - Gistermor gen is brand uitgebroken aan boord van de Engelse coaster Tower Mary, die toebehoort aan de Tower Ships Company te Londen. Het schip lag afge meerd aan de binnenhaven van Vlissingen. Naar men aan neemt is de brand ontstaan in de c.v-ruimte, waar waar schijnlijk kortsluiting is ont staan in de omgeving van de kachel. Vijf bemanningsleden heb ben zich via een noodluik naar buiten weten te werken en hebben via een luchtkoker de kapitein en de machinist, welke aan boord sliepen gealar meerd. De kapitein en de ma chinist konden zich via de pa trijspoort in veiligheid stellen. Van het schip is uitgebrand de hut van de kapitein en de hut van de machinist, terwijl ge heel geblakerd is de stuur bom- gang en de brug van het schip. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Ir. J. de Wit, voorzitter van hel Neder lands Christelijk Werkgevers verbond N.C.W.. wil dat alle chris'enen op politiek, sociaal en cultureel gebied de rijen gaan sluiten. In tegenstelling tot de gewoonte geen politieke uitspraken te doen (dat heeft men altijd overgelaten aan de 'ndustriehond-NVV) zei De Wit on de jaarvergadering van het NCW dat de christelijke werkgevers steun moeten ver lenen aan de vorming van het C risten-Eemocratisch Appel, het samenwerkingsverband v\n KVP. ARP en CIIU. Hoewel ook de vorige voor zitter van het NCW mr. Van Boven geen geheim maakte van zijn politieke voorkeur (KVP) heeft hij dat nooit met zoveel woorden als voorzitter van de christelijke v/erkgevers gezegd, omdat hij vond dat belangenorganisaties als werkgevers en vakcentra les geen duidelijke politieke keu konden doen, althans niet hun leden moesten aanraden op die of die partij te stem men. De Wit kiest nog steeds voor het harmoniemodel en wijst de „heilloze" polarisatie die sommigen in de politiek en vakbeweging najagen, scherp af. „Wij als leden van het NCW mogen niet berus tend toezien hoe negatieve krachten naar het leven van de confessionele organisaties staan" EEN Baab-Safir straalvliegtuig van het Oostenrijkse leger is neergestort vlakbij St.-Michael in de provincie Styria, waarbij de piloot en de co-piloot het leven hebben verloren. (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM/EDE De 40-jarige expediteur Gerrit Bouw uit Nijkerk is gistermorgen langs de Oude Rijksweg bij Ede dood geschoten. Op het hoofdbureau van politie in Amsterdam is gis termiddag de 3I-jarige A. K. uit een w.c.-raam op de tweede verdieping gesprongen. Hij werd verdacht van moord De transportondernemer is waarsahijnlijk om het leven gebracht door georganiseerde drankdieven, die volgens de politie een vrachtwagen met drank van bet slachtoffer zou den hebben gestolen. De heer Bouw kreeg gistermorgen vroeg het berich; tal een van de auto's van zijn firma was meegenomen. Drie weken ge leden was ook al een auto gestolen. Samen met een chauffeur ging hij op onder zoek uit. Nadat ze apart waren gaan kijken heeft de heer De Bouw waarschijnlijk de vrachtwagen gevonden. Na de schietpartij die toen ontstond, werd Gerrit Bouw zwaarge wond aangetroffen. Hij over leed op weg naar het zieken huis. De 21-jarige AK. Is door zijn sprong uit het raam ern stig, ma-ar niet levensgevaar lijk gewond. Hij wordt ervan verdacht op 21 maart van dit jaar de 72-jarige weduwe M. Hilbrinik-Tuijnman te hebben vermoord. Als bewijsstuk voor de moord beschikt de politie over een stuk telefoondraad, waarmee hij de weduwe eerst probeerde te doden en dat past aan een draad, die in het (ADVERTENTIE) Bij weer en wind fezellig en gezond zonnen, let hele jaar door vakantie bruin met een Weinsberger Solarium (v.a. 835,-). Even kontakt opnemen met Solaria, sauna's en privé zwembaden Burg. Jansenstraat 59 Tilburg, tel. 013-681176 Toonzalen: Insaid te Oisterwijk, Heusdensebaan 50 Tel. 04242-4021. huis waar verdachte woonde, werd gevonden. De 21-jarige A.K. heeft bekend de moord te hebben gepleegd met een draad van een elektrische de ken toen het met de telefoon draad niet lukte. Hij nam wat; geld en sieraden van de wed-u we weg. DEN HAAG Dc Kamerle den Terlouw (D'66), Epema- Brugman (PvdA) en Jansen (PPR) hebben dc ministers Lubbers (Economische Zaken) en Vrolijk (Milieuhygiëne) vragen gesteld over de voorge nomen uitbreiding van Péchi ney Nederland te Vlissingen. Ze willen van de bewinds lieden weten of het juist is dat Péchiney vergunningen inge volge de hinderwet en de wet luchtverontreiniging heelt aan gevraagd voor het gehele fa briekscomplex. annex de voor genomen uitbreiding van het bedrijf met een derde produk- tie-eenheid. Ook willen ze weten of het juist, is, dat de directie van Péchiney het belangrijker vindt zekerheid te verkrijgen over de levering van goedko pen energie voor een „accepta bele prijs" dan het verkrijgen van beide vergunningen. De Kamerleden vragen zich af in hoeverre een relatie be staat tussen de door Péchiney aangevraagde bedrijfsuitbrei- ding en de bouw van een tweede kerncentrale in Bors- sele- Als die relatie wel be staat, dan zijn er volgens hen een aantal tegenstrijdigheden tussen het verlenen van ge meentelijke en provinciale^ ver gunningen voor uitbreiding van de aluminiumfabriek en de studies van de overheid over veiligheid van het kern# nergiepark. Volgens Terlouw, Epema- Brugman en Jansen komt het veelvuldig voor dat vergun ningen worden verleend omdat de voorbereidingen al te ver zijn gevorderd om een project nog te kunnen stoppen of aan aanzienlijk zwaarder eisen te onderwerpen. (ADVERTENTIE) GOES Minister Wester terp (Verkeer en Waterstaat) j- zal zich tot het uiterste in spannen om te bereiken, dat in de tweede helft van dit jaar dc definitieve beslissing geno men wordt over de vaste oe ververbinding over en onder de Westersclielde. „Het project is van eminent belang voor de werkgelegenheid, aldus de be windsman tijdens een gistera vond te Goes gehouden beslo ten KVP-vergadering. In de recente werkgele- genheidsnota van de rege ring is in positieve zin over deze oeververbinding gespro ken. Minister Westerterp zei te hopen, dat zowel de Rijks planologische commissie als de raad voor de Waterstaat een positief advies zullen uit brengen over de wenselijkheid en het tracé van de verbin ding. „Voor die tijd hoop ik over eenstemming te bereiken met de provincie Zeeland over dc voorwaarden voor de totstand koming van de vaste oever verbinding", aldus de staats man. Als er overeenstemming wordt bereikt over de voor waarden, zal .hij zich tot het uiterste inzetten opdat het ka binet nog dit jaar de definitie ve beslissing neemt. Zecuwsch-Vlannderen, aldus de minister, heeft recht op een ongestoorde verbinding met het overige deel van Neder land. Als de brug-tunnelver- binding er is, zal Zeeuwsch- Vlaanderen zich krachtig kun nen ontplooien. daar wordt iedereen beter van. Dus vlug naar de vespa-winkel voor zo'n probleemloze, volautomatisch flitsende vespa-brommer. Voordelig in aanschaf en gebruik. Nadespa-Roermond, tel. 04750-1 57 57 UW TWEEWIELER ADRES KORTE BOSCHSTR. 3, BREDA. (Van onze redactie binnenland) UTRECHT - De recherche van de Utrechtse politie heelt deze week een man aangehou den die voor totaal 170.000,- heeft verduisterd- Hij werd al gezocht voor de verduistering van een personenauto in juli 1973. De 28-jarige W. van E., zon der beroep, bekende deze ver duisteringen en verklaarde de politie verslaafd te zijn aan iiet roulettespel. Bij het onder zoek bleek, dat hij bij ver schillende banken pers wnlijke lenfngen had afgesloten van telkens ongeveer f 5-01)0,-. Meestal belde hij een bank op voor zo'n lening, waarna hii een cheque kreeg thuisge stuurd. Haalde hij hei gek! persoonlijk op. dan hoefde hij zich vriiuel nooit te legiti meren. De keer dat het wel moest. kon. Van E. het niet. waarna de bankbediende het geld zonder meer meegaf ..om dat hij er niet uitzag of bij de zaak zou oplichten". Bij verschillende banken heeft de verdachte een reke ning geopend door een klein bedrag te storten. Hij kreeg dan betaalcheques toegestuurd en verzilverde die Uitsluitend op aanbetaling heeft Van E ook nog twee dure auto's ge kocht. die hij dan onmiddel lijk doorverkocht Van al deze zaken is bij de politie geen aangifte gedaan. Van E- had bij de roulettebahk .nog een schuld van f 10.000.-.

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 1