Toestaan politieke partijen was fout CDA IN DE SCHULD tenties agina vallen md niet op GOBLET Francois© Sagan wordt veertig en geeft antwoord Mevrouw Tatcher in was Kranten in Amerika krimpen PORTUGESE MINISTER VAN VOORLICHTING: GIZIA -I extrazacht WENNEKER Toenemende neiging tot uitstellen van geboorten KJ l O-overhemden Oost-Europa wïft tl De CIA en de Spionagecultus J. P. van Praagprijs voor Simon Carmiggelt JONGE JENEVER binnenland buitenland IIIIMlIIMIIBI III lllfl' [ireentrum Insaid" isebaan 50 PARKET en PERZEN campina IvertentieDankiL een ikoon zegt genoeg unieke ikonen-expositie markiezenhof AANSLAG OP ALGERIJNS CONSULAAT IN PARIJS Protesten tegen rapport Amnesty International Eesten Romeinse legerplaats gevonden in Woerden Beroemd Bewondering Lespeeld Klaagzang (2) Vietnam (3) Vietnam (2) elsevier actueel VRIJDAG 11 APRIL 1975 11 19 (Van onze correspondent) BRUSSEL Het Belgische ministerw van defensie is be gonnen met een onderzoek naar de vraag of het NAVO- land België 255.000 overhemden voor Belgische militairen in het: Oostblok mag laten ver vaardigen in plaats van 200 Belgen met deze opdracht één jaar lang werk te verschaffen in eigen land. De Belgen zijn niet bang dat de Oosteuropese producent jeukpoeder in de hemden zal doen, maar ze wil len zekerheid over de vraag of twee Nederlandse bedrijven die aangeboden hebben het karwei voor de Belgen op te knappen en die éénderde goedkoper zijn dan alle andere inschrijvers, de overhemden zelf produceren of deze laten, vervaardigen in Polen of Oost-i Duitsland. Alle bedrijven die hebben ingeschreven voor de aanbesteding, hebben van mi nister van defensie Vanden Boeynants een formulier ge kregen waarop ze moeten in vullen wat de oorsprong van het materiaal is en waar de overhemden worden vervaar digd. De bedrijfsraad voor textiel en kleding in België had onlangs de minister getipt dat de slimme Hollanders de op dracht wel eens in Oost-Europa zouden kunnen laten uitvoe ren, omdat hun prijs zo bela chelijk laag ligt. Geef de op dracht dan liever aan een Bel gisch bedrijf dan kan de Bel gische fiscus nog altijd ervan profiteren als ze in Oost-Euro pa worden vervaardigd, aldus hebben de Belgen nu gerede neerd. LISSABON (AP/REUTEK) De beweging van de strijd krachten (MAF) in Portugal is ontevreden over de polUie- keipartijeii. ,We zijn geschokt door hun partijtwisten", al dus minister van voorlichting Jorge Correia Jesuino, in een gesprek met buitenlandse journalisten. Waarschijnlijk zal het ak koord over het ontwerp tussen de partijen en de strijdkrach ten vandaag worden getekend. In het ontwerp van de strijd krachten is vastgelegd dat de revolutionaire militaire raad, die na de mislukte staatsgreep van vorige maand is opgericht, voor een periode van drie jaar boven de burgerregering zal staan. In de Zuidportugese stad Beja hebben 500 mensen een vergadering van de centrum linkse PPD verstoord en later vernielingen aangericht in het partijkantoor. De militaire au toriteiten in Portugal hebben gisteren een bekend Portugees journalist, Nuno Rocha, vrijge laten. Hij was aangehouden voor ondervraging in verband met de mislukte rechtse staatsgreep van vorige maand. Rocha was een van de ruim 30 mensen die woensdag voor on dervraging werden aangehou den. De vraag of de MAF achter af de toelating van politieke partijen na de omwenteling van 25 april ais een vergissing beschouwt beantwoordde Je suino, die tevens een vooraan staand MAF-Iid is, bevestigend. De minister verdedigde de samenwerking tussen MAF en de 2 communistische partij, maar zei dat de MAF de enige e-hte vertegenwoordiger van de volkswil is. „De communis tische partij is gedisciplineerd en werkt ijverig, bekwaam en stipt", zei hij. Omda' de andere partijen niet efficiënt werken moeten de. militairen wel op de com munisten leunen bij het be stuur van het land. Volgens minister Jesuino proberen de burgerlijke partij en van de verkiezingscampag ne een machtsstrijd tussen de partijen te maken, terwijl ze uiit het oog verliezen waar het omsgaat. „Ze zouden gemeen schappelijk moeten strijden voor collectief geluk voor Por tugal.; Wij zijn niet erg geluk kig met de partijen. Uiterst links v bestrijdt de MAF. De andere partijen stemmen in met de MAF. maar bestrijden elkaar en vergeten waar het om gaat". De Portugese regering heeft gisteren een ontwerp-grond wet gepubliceerd, waarin de strijdkrachten nagenoeg onbe perkte bevoegdheden krijgen in het landsbestuur. Het ont werp is de politieke partijen gepresenteerd als een docu ment dat zij kunnen aannemen of fbrwerpen. Ijk N.Br. (ADVERTENTIE) m (Vervolg van pag. 1) Voor die verdeelsleutel zijn meerdere mogelijkheden. Ze ker voor wat het verkiezings tekort betreft zou er een be roep kunnen worden gedaan Oip de gekozen statenleden om minsten, een deel(tje) voor hun rekening te nemen. Voor het overige zou het aantal sta tenleden dat ieder der drie partijen in de CD A-fractie heeft de verdeelsleutel kunnen zijn. Andere mogelijkheden zijn .dat elk der partijen naar (letterlijk) vermogen de schuld meedraagt, of dat het aantal zetels per partij in het Brabantse CDA-bestuur norm is Tenslotte zou het ledenbe stand dat ieder der partijen in Brabant heeft de verdeelsleu tel^ bunnen zijn. Maar dat blijkt een moeilijke zaak. Een KVP-woordvoerder zegt ero ver:!, „Daar kriie je bij de AR en bii de CHU geen hoogte van. In dit geval spreken ze natuurlijk alleen maar over betalende leden. En dan zijn de 'cijfer, opeens heel anders danl wanneer er ledentallen genoemd worden, die de in vloed van elke partij in het CDA moeten bepalen". van de Campina-kok T.V.-Prikkers. Belegen Campitia kaas, stukjes augurk of tomaat, dobbelsteentjes ham, borrel- worstjes, zilveruitjes, stukjes paprika, halvo bolletjes gember, partjes mandarijn, schijfjes sinaasappel of banaan bigarreaux of noten. Op lange prikkers worden afwisselend dobbelsteentjes, Campina kaas enz. enz geregen. Let bij het opsteken wel op mooi contrasterende kleuren. Steek de prikkers daarna in een mooie appel of sinaasappel of kool. 6) ■*ex*»agtE5 UTRECHT (ANP) Op het tweejaarlijks congres van het humanistisch verbond 24 en 25 mei in Eindhoven zal de „dr. J.P. van Praag- prijs' aan Simon Carmiggelt worden uitgereikt. Eerdere prijswinnaars waren Amnesty International en dr. A. Con- standse. De motivering: „Het gehele werk van Carmiggelt heeft aanzienlijk bijgedragen tot hu manisering van de menselijke betrekkingen: niet alleen door de „Kronkels" waarin door middel van een eigenaardige humor de kwetsbare mens zich staande houdt en weer baar wordt, maar ook door zijn opkomen voor de geeste lijke vrijheid en eerbied voor de menselijke waardigheid". (ADVERTENTIE) het Centraal Bureau voor CourantenpublicjJ^™ (ADVERTENTIE) daarom nodigen wij u uit te komen kijken, dan kunt u het zelf ervaren. En mocht onverhoopt blijken, dat u die taal nog niet verstaat, doen wij u het hoe en waarom van ikonen uit de doeken. Er is een omvangrijke kollektie russische en griekse ikonen (16-19de eeuw) en fraai lithurgisch zilver. In het Markiezenhof komt u het fijne van ikonen te weten (u kunt ze trouwens ook kopen). 22 maart t/m 19 mei - Bergen op Zoom, Steenbergsestraat 6. Dag. 10-5 uur, zon./feestd. 12-5 uur. - Toegang f. 2,- en f. 1,- DEN HAAG (ANP) On der de gehuwden in ons land is sedert een aantal jaren een toenemende neiging te bespeu ren de geboorten uit te stellen, aldus drs. J.C. van den Brekel, hoofd van de afdeling bevol kingsstatistieken van het CBS in een beschouwing in het maandschrift van het CBS ovei de demografie van Ne derland in 1974. Deze neiging treedt op naast de tendens tot het kleiner worden van het gemiddeld kindertal per gezin en een wat groter wordende bewust ge wilde kinderloosheid. Het uitstellen van de ge boorten leidt op een zeker mo ment tot een zekere inhaal en het effect van deze inhaal is nu mogelijk merkbaar gewor den in, een omslag van de geboortedaling voor eerste en tweede kinderen. In de eerste helft van het vorige jaar was al een geleidelijke verminde ring van de daling van de geboorten van eerste en twee de kinderen merkbaar en in de tweede helft van het jaar was er in het geheel geen daling meer, maar vond een stijging plaats. Behalve door een mogelijk „inhalen" van geboortenuitstel kan deze ontwikkeling ook veroorzaakt zijn door het „in halen" van huwelijksuitstel. De daling van de geboorte van eerste kinderen in de afgelo pen jaren is namelijk voor een deel veroorzaakt door een sterke teruggang van het aan tal zogenaamde gedwongen huwelijken. De veronderstel ling, dat de toeneming van de geboorten van eerste kin deren in de tweede helft van 1974 mede het gevolg kan zijn van een zeker inhaaleffect, wordt in ze-kere zin onder steund door de ontwikkeling van het aantal gesloten huwe lijken. Er werden in 1974 on geveer tweeduizend meer hu welijken gesloten dan in 1973. Over het geheel genomen is in het afgelopen jaar de Ne derlandse bevolking wat ster ker gegroeid dan in 1973, na dat de aanwas sedert 1970 jaarlijks kleiner was gewor den. Aan het artikel valt verder te ontlenen, dat de nataliteit in de afgelopen jaren in, West- Europa nergens zo snel i, te ruggelopen als In ons land. Ook het sterftecijfer per 1.000 inwoners is nergens in West- Europa zo laag als in ons land. PARIJS (DPA) Onbe kenden hebben donderdagoch tend, enkele uren voor het vertrek van president Valery Giscard d'Estaing naar Alge rije. een springstofaanslag ge pleegd op het Algerijnse con sulaat-generaal in Parijs. De springstoflading ontplof te onder een vrachtauto, die op zeer korte afstand van het consulaatsgcbouw stond. Een man liep lichte verwondingen op. De verantwoordelijkheid voor de aanslag is opgeëist door de club Charles Martel. JERUZALEM (Reuter) Israëlische regeringsfunctiona rissen hebben gisteren de juistheid van een rapport van „Amnesty International' aan gevochten, waarin zowel Israël als Svrië worden betirht van het slecht behandelen van hun gevangenen in de oktoheroor- log van 1973. Volgens de Israëlische amb tenaren zou de commissie van „Amnesty International" wel bewust gestreefd hebben naar een kunstmatig evenwicht in haar verslag. Daardoor zouden Syrische beschuldigingen als gezaghebbende zijn be schouwd, terwijl de uitspraken van Israëlische gevangenen met een korreltje zout zijn genomen. WOERDEN fANP) Een team archeologen van de ka tholieke universiteit Nijmegen, onder leiding van prof. dr. Joh. K. Haalebos, heeft bij opgravingen op het terrein van de kazerne in Woerden vondsten gedaan, die er op wijzen dat op deze plaats rond het begin van onze jaartelling een Romeinse legerplaats heeft gelegen. De kazerne in het centrum van Woerden wordt tot poli tiebureau verbouwd. Enkele maanden geleden werd op dit terrein ook reeds een aantal voorwerpen uit de Romeinse tijd gevonden. Tot nu toe heeft men dak pannen, stempels, aardewerk, slingerkogels en munten onge- graven. Deze wijzen volgens bet archeologisch team op een Romeinse legerplaats van het zogenaamde „castellen" type. De legerplaats zou uit nlu-smi- nus 69 na Christus dateren. (Van onze correspondent) PARIJS „Ik draag mijn legende als een sluiertje... Dat délicieuze ea een beetje primaire mas ker beantwoordt bij mij aan evidente smaken: snelheid, de zee, middernacht, alles wat schittert, alies wat zwart is, alles wat verloren kan worden en wat dus helpt zichzelf te hervinden..." „Ik ben een soort voedings waar geworden, een ding: het verschijnsel Sagan, de mythe Sagan...en ik schaam de me voor mezelf. Ik ging de restaurants met gebogen hoofd binnen; als ik herkend werd, was ik ontzet." Het zijn twee uitspraken uit het jongste boek van Fran- goise Sagan, dat eigenlijk een boek over Frangoise Sa gan is, omdat het samenge steld is uit de antwoorden die zij in meer dan tachtig Interviews gegeven heeft. En het is (natuurlijk) een van do beste, zo niet hèt beste boek van Sagan. Het heet „Réponses" (Antwoorden") en bevat haar uitspraken over twintig jaren, het leest minstens even vlot, is zeker méér boeiend dan al haar andere boeken. Mei achttien Jaar was zij be roemd. Als gevolg van haar eerste roman „Bonjour Tris- tesse" die in 85 talen ver taald werd en van vandaag op morgen werd zij steen rijk. En een legende, de le gende die zij „als een sluier tje" draagt. Zij leefde in nachtclubs, speelzalen (zij had alle Franse speelzalen strikte opdracht gegeven haar de toegang te weigeren, waarop zij in het buitenland ging gokken), pijlsnelle sportwagens, op de voorpagi na's (vooral als zij trouwde), veelvoudig miljonaire maar voortdurend op de rand van het failliet met daar tussen door en min of meer bijkom stig een literaire loopbaan die prikkelde, ergernis gaf en verblindde. In „Réponses" spreekt zij over mensen, geld, genoegen, liefde, jaloersheid, haar jeugd, mensen en over het leven als zodanig, waarvan zij vaak denkt dat het „een enige redding en uitweg is afschuwelijke grap" is, en de „een gedegen gevoel voor humor". En zij „haat mensen die zichzelf au sérieux ne men." Toen zij van vandaag op morgen een „ster" werd, bij na als in de film, stond zij voor de keuze „een schan daalacteur of een buger meisje". „In leite was ik noch het één, noch het ander en mijn enige uitweg was te doen wat ik zelf graag wilde. Aangezien ik van excessen houd, ging ik verder en ver der." Francois Mauriac (voor wie zij een zekere bewondering had) noemde haar „ene char mant monstertje" en dat heeft ze hem niet vergeven, want „ik was noch charmant noch een monstertje. Ik was een jong meisje zoals vele andere. Ik hield van het le ven, van lachen, dansen, vrienden, muziek en lezen, hetgeen zeer gewoon is". Maar zij heeft steeds een laaiende haat gekoesterd voor televisie en alles wat daarmee in verhand staat. Zij betreurt dat iedereen haar als een karikatuur-hel din beschouwde: „Het enige waarover ze spraken was geld, auto's, whisky en ik ontving drie tot vier scheld brieven per week." Zij geeft toe dat ze bijgedragen heeft tot het ontstaan van deze le gende, maar „elke keer als ik een nieuw boek schreef, hoopte ik dat zij over litera tuur zouden spreken. Maar neen, elke keer hadden ze liet over mijn bankreke ning." „Ik heb miljoenen erdoor ge draaid. Hoe? Ik weet het niet. Het leven... Ik heb niets gekocht, ik heb geen gevoel voor bezit. Al mijn investe ringen waren geweldig: sche pen die zonken en de vaste vloerbekledingen van mijn flats die voortdurend vervan gen moesten worden." „Ik heb ook veel gespeeld. Ik had een hypotheek op mijn huis genomen en op een ge geven ogenblik had ik geen cent meer op de bank." - „Ik weet echt niet of de mensen zich eraan geërgerd hebben dat ik zoveel geld verdiende ol' eraan dat ik het allemaal over de balk gooide. Ik heb de indruk dat als ik er snack-bars voor de oude dag voor gekocht had, ze veel minder geschandaliseerd ge weest zouden zijn. Ik geel er niet om geld te hebben, op te potten. Ik heb niet het min ste ontzag voor geld, behalve dat het in onze samenleving een verdedigingsmiddel en de vrijheid betekent." „Tegenwoordig leef ik dank zij mijn uitgever, Henri Flammarion, goed van mijn pen. Hij onderhoudt me, hij houdt me in leven en als een boek gaat, betaal ik hem te rug. Ze hebben me mijn che queboekje afgenomen omdat ik de hele tijd aan iedereen geld uitdeelde en ik in „geidmoeilijkheden" kwam. Nu hebben ze me iemand gegeven die alles voor me betaalt: prei, de autoverzeke ring en het huis. Als ik een gil geef, sturen ze me dui zend frank zakgeld." Dit jaar wordt zij 40. „Bon- Jour Tristesse", waar het al lemaal mee begon, ligt meer dan twintig jaar terug en zij heeft de indruk dat zij in die tijd „bevorderd is van een letterkundig sterretje tot ie mand die schrijven kan." Eu „schrijven blijft voor mij iets wat uitermate vernede rend is. Ik zou er graag zeker van zijn dat ik een goed boek geschreven heb of schrijf. Maar ik ben er niet zeker van." JAN DRUMMEN Francise Sagan „Réponses 1954-1974". Uitg. Jean-Jacques Pauvert, Paris. papier iw pen Brieven voor deze rubriek moefefi met volledige naam en adre» worden ondertekend Bi| publikatie zullen deze vermeld worden. Slechts bij hoge uit zondering zal van deae regel worden afgeweken Naam en adres zijn den bl| de redactie bekend. Publikatle van brie ven (verkort of onverkort) betekent nleC dat de redactie het In alle gevallen eens la met Inhoud, e-q. strekkin#. Keetje loopt geweldig goed Keetje is in trek. Keetje brengt miljoenen op, 'n stuk Nederland zoekt drek. Neder land was conservatief en „dus" niet tolerant. Werd door enkelen gecensureerd, véél mocht niet in de krant. De krant tonode ons het spiegel beeld van het 't menselijk ge drag: Wij maken wel voor jul lie uit, ,,wat mag"! Wat mag of niet mag, beste vrienden, dat zegt (terecht) me, mijn geweten... Geen lariekoek, geen larie koek! Ik mag volwassen, nu zélf mondig heten! We kopen citroenen - lusten met meer 'n knol, Met vriendelijke groet aan de heer v.d. PoL OOSTERHOUT G.J. ROOS Ook mevrouw Tatcher, nieuwe leider van de Engelse Conservatieve Partij, krijgt een plaatsje in het Wassenbeeldenmuseum van Madame Tussaud. Beeldhouwer Jean Fraser. meet haar hoofd op. (Van onze correspondent) WASHINGTON Als gevolg van de stijgende produktiekos- ten bestuiten steeds meer Amerikaanse dagbladen hun bladspiegel in te krimpen- Bij een flink aantal kranten zijn de pagina's twee en een halve centimeter smaller geworden en wordt er van acht smalle kolommen overgegaan naar zes brede. Daarmee wordt be zuinigd op de papierprijs, die in sommige gedeelten van Amerika in de afgelopen twee jaar met rond 44 procent is toegenomen. In juni zullen 8 van de 31 dagbladen die dbor de Knight- Rider groep worden uitgege ven gaan krimpen. Daarmee zal met miljoenen per jaar worden bezuinigd. Ook de New York Times overweegt een inkrimping van de blad spiegel. Volgens voorzichtige schattingen verslindt de New York Times 2,4 miljoen kilo meter krantepapier per jaar- In december van het vorig jaar besloot de Los Angeles Times twee en een halve cen timeter van de breedte van de pagina's af te schaven en van 8 naar 6 kolommen over te gaan. De Los Angeles Times denkt in die marge rond 4,2 miljoen dollar per jaar te kun nen besparen. Op de grotere breedte van de kolommen kan „zuiniger" worden gezet, zodat het verlies aan nieuwsruimte te verwaarlozen is. Merijn, altijd goed voor een serieuze overweging, lach of glimlach, schreef terzake de tragiek van Vietnam (adoptie weesjes door Amerikanen) een stukje waarmee ik 't hele maal niet eens kan zijn. Merijn tovert president Fora van Amerika als de grote boe man ie voorschijn en insinu eert dat hij liever golft en skiet in plaats het Vietnam- vraagstuik te heipen oplossen. Heelt een man dan alle pi u- blemen die zich in Indo-China voordoen in de hand? Geen woorü rept Merijn over de communistische agressie die tienduizenden Vietnamezen op ae vlucht doet slaan. Komt hun angst niet voort uit eerde re confrontaties die zij met de communisten hadden? Ik pre tendeer geen kenner van net complexe Indo-China-vraag- stuk te zijn maar een persoon verantwoordelijk stellen voor dit wereldprobleem lijkt me even naïef als zeggen dat God slecht is omdat hij deze we reld gemaakt heeft. Derde we reld, Midden-Oosten. Vietnam en vul het rijtje aan zajn pro blemen waarvoor de mensheid sunuldig en verantwoordelij k is. Dit afwentelen op een man is onsportief en laf en spruit voort uit 'n angstmechanisme 'n evenzeer ingewikkeld als tra gisch probleem niet te kunnen overzien. Bovendien ontbreekt het besef hieraan medeschul dig te zijn. BREDA RINIE MAAS Wie „Brandpunt" zat. 6 april punt" van zaterdag 6 april heeft gezien met de heren De Koster en R. ter Beek, zal niet aan de indruk hebben kunnen ontkomen dat ter Beek duide lijk Hanoi zat te koesteren, als ware het een onschuldig wicht. Onze Hanoi-vriend zat het kennelijk niet lekker dat De Koster hem lik op stuk gaf. Ik zou willen adviseren dat Ter Beek en de zijnen in Hanoi gaan wonen of in een of andere communistische „heilstaat". Met lieden als hij worden wij als het ware voor de wolven gegooid. RUCPHEN R. DE GIER. (ADVERTENTIE) Voor het eerst in de Amerikaanse geschiedenis trachtte de regering een boek te verbieden nog vóór het geschreven was: De CIA en de Spionagecultus van ex-CIA-medewerker Victor Marchetti en Buitenlandse Zaken- ambtenaar John Marks. Meer dan de helft van de door de CIA geschrapte 339(1) passages werden, op bevel van de federale rechter, toch gepubliceerd. Deze vindt u vet gedrukt in De CIA M de Spionagecultus, 416 onthullende bladzijden over de binnen- en buitenlandse activiteiten van deze wereldomspannende geheime dienst, voor ƒ24,50 bij elke boekhandel.

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 11