WARMING' s enig meisje heb het op de LTS niet zo gemakkelijk Scapinoballet danst in Axel is'tweei anders Benefiet van Link voor Daily Country Kiekkot en Liga IN GESPREK MET. Belgisch kamerorkest met Edward Witsenburg KARINA BUURSMA karbonade) f 139,- r dan u denkt ider dan u denkt Bankstellen GERDI PREGER Chris Hinze Combination Wannes van de Velde aan zonder dal u ook maar 1 t scherpe prijs, vraag vrijblij EIGEN SERVICEDIENST LANDELIJK GASTECHNISCH ERKEND INSTALLATIES DOOR HET GEHELE LAND GESPREIDE BETALING IS LIJK WIJ VERZORGEN OOK DE SUi SIDIEAANVRAAG VOOR 65. PLUSSERS INVALIDEN ETC el 01600-71670 na 18.(X JNDERDAG 10 APRIL 10T5 Is weer eens wat anders. En met de Moulinex A 5 •ill gaat 't prima, ïlfreinigend. Drie grill- ogelijkheden: op 't rooster, m het draaiende spit, en m pennen. 8 hulpstukken. paprikarood f 145.- kanten eens wat sesam- djes indrukken. Dat geeft heel bijzondere smaak. Is weer eens wat anders, waar?). 4.-00 oestvrij staal I lcft/,- aprikarood f 195.- srlaten binnen 2 x 24 eling uit eigen fabriek "r sortering kwaiiteitsstu* 5 jaar garantie op bin* werk Norm. prijs I* voor 795,-. DEM Me"11 fabriek. Toonzalen Cu1" borg, fabriek, Houtwei Bergen op Zoom, Wjf laarstraat 15 Drunen.J' testraat 98 Geopend i e. m. za. van 10 - 18 a tot 21 uur. Voor allef lichtingen- CuiemSr 03450 - 2602. De notariële akte van welijksvoorwaarden tnT de echtelieden Christ" Godefridus Damen. bouwer, en Maria Bef1" Clasina Gerarda Hee mans, zonder beroep, den wonende te ChaafJ op 3 april 1975 onder r> mer 3992 ingeschreven j het Huwelijksgoederen- gister ter Griffie van Arrondissementsrecht' te Breda. Breda, 9 april 1975. Mr. M. J. Kocke» Procureur. AXEL - Bent u zo iemand, die nog gelooft in het oude rollenspel? Ik bedoel, het jongetje dat alleen maar de rol krijgt toebedeeld van de flinke, sterke man en daar in zijn jeugd door zijn opvoe ding, de keuze van zijn speel goed en schoolopleiding he lemaal op wordt voorbereid Of het meisje, dat alleen maar lief, zacht en vrouwe lijk moet zijn en haar bemoe derende gaven mag ontwik kelen met haar poppen, pop penhuis en verpleegstertje. Nu weet ik heus wel, dat er (ge lukkig) een heleboel is veran derd We vinden al veel vrouwen op de z g mannenposten en om gekeerd. De tendens van veel vrouwen om bij wijze van reac tie helemaal om te zwaaien naar de andere kant en radicaal, ba zig en snibbig te worden is ook weer wat aan het afnemen, zo dat vrouwen het zich in deze tijd best kunnen permitteren om vrouw te zijn, zonder meteen in een hoekje weggedrukt te wor den. Hoewel als ik zo naar Karina Buursma kijk, lijkt het me, dat we er toch nog niet helemaal zijn. Karina moet het in haar eentje opnemen tegen een hele school met jongens, want ze is de Hnige leerlingen van de chr. Technische School aan de Crijn- enstraat in Axel Dal betekent. dal ze in de pauze aan de kam staat, dat ze een plaatsje alleen heeft in de klas, dat ze met gym vaak vrij heeft, omdat de jon gens toch meestal voetbal heb ben en dat ze het er met al die jongens wel eens een beetje moeilijk mee heeft Je zou den ken, dal de jongens zich het vuur uit de sloffen zouden lopen om het Kal ina naar de zin te maken en haar te omringen met de no dige égards, maai 14 jaar is nu niet direkt de leeftijd, waarop want ik houd ook helemaal mei van het huishoudeh' Ze kijkl even schuin naar haar moeder, maar die is de keuken al weer in „Ik houd nogal van tekenen en van handenarbeid, dus leek die technische school me wel wat, vooral ook omdat ik met die op leiding toch op een kunstaca demie in België terecht kan, als ik dat zou willen 't Is best nog pittig hoor", vindt Karina, „ik zit nu in de eerste klas, in de brugklas, maar de wis- en na- dat al gebeurt. Toch vindt Karina de oplei ding erg leuk en heeft ze er geen spijt van dat ze het vorig jaar besloot de Technische school als vervolgopleiding te kiezen. „Ik vond het vreselijk moeilijk om te kiezen", zegt Karina (14 jaar), tenger, lang bruinig haar met slagen, sportief, „de Mavo leek me een beetje stijf en ik had wat tegen de huishoudschool. Daar heb ik nooit naar toe gewild. tuurkunde liggen op een behoor lijk hoog niveau. Maar zo komt het, dat ik al leen in een klas met 24 jongens zit De school zelf is modern en gezellig en het hoofd vond het, geloof ik ook wel leuk dat er een meisje kwam. Alleen de jongens zelf schijnen er nogal wat moeite mee te hebben", verzucht ze, „de hogere klassen niet zo, hoor, maar m'n eigen klas wel. Ik wil me heus wel aanpassen, maai die jongens doen af en toe zo gek en zijn soms gewoon jaloers omdat ze denken dat ik als meisje wordt voorgetrokken Dat is toch echt niet waar. Ik had eerlijk gezegd, gedacht, dat het nog moeilijker geweest zou zijn, want.ik wist van te vo ren wel. dat ik op een echte jon gensschool zou komen..Het schijnt dat er vroeger ook een meisje naardie school zou gaan, maai op het laatst mocht ze met van haar ouders. Toch jammer, hè", vindt ze, „want we maken echt hele leuke dingen Kijk maar", ze laat een asbakje, een grappig geglazuurd vaasje, een gekke draak en een stapel tech nische werktekeningen zien. „Daar heb ik bijna allemaal ne gens voor", vertelt ze trots, „die technische tekeningen vind ik het leukst om te doen. Daar heb ik echt veel plezier in. Ik denk wel, dat ik na het twee jaar brugklas, de houtkant op ga. De theorie-richting die ligt me het best Hier in Axel heb je namelijk de metaaikant en de houtkant. Voor de andere richtingen moet je naar Terneuzen. Als ik metaal zou kiezen zou ik bijvoorbeeld edelsmid kunnen worden en met die hout-opleiding kan ik mis schien wel op een architecten bureau of een tekenbureau te recht ook kan ik in de binnen huisarchitectuur. Na die 4 jaar basisopleiding kun je je eventueel ook speciali- Het maken van technische tekeningen is een van de 1 vakken van de enige vrouwelijke leerling van de technische school in Terneuzen. seren tot b.v. timmerman. Maar zover denk ik allemaal met hoor, Dat is zover weg", vindt Karina. Ze slaat een koekje bij de koffie af, omdat ze aan haar lijn wil denken en vertelt'; „ik ben altijd al technisch aangelegd geweest, geloof ik. Toen ik 6 was plakte ik zelf de band van mijn fiets en deed er zelf de ketting om. Mijn vader en mijn broer zijn ook erg technisch, dus dat heb ik niet van een vreemde. Volgens mij kan iedereen zelf z'n band plak ken, maar veel meisjes zijn bang om zich vies te maken. Ik ook wel hoor" lacht ze plotseling, „vandaar dat ik nu toch gewoon in een overal meeloop, hoewel ik daar in het begin een vreselijke hekel aan had. Zo blijven je kle ren tenminste schoon", merkt ze ^luchter op. „Weet je, wat ik nu zo dol graag zou willen", vraagt Ka rina noopvol, „dat er in het ko mende schooljaar meer meisjes op school komen. Echt waar. De tijd duurt zo lang, als je daar alleen in de pauze staat te kij ken. Volgens mij zijn die meisjes er heus wel, maar zijn vaak de ouders, die het niet zo leuk vin den. Waarom toch niet? als die meisjes dat nou graag willen. Hoe meer meisjes er komen, hoe minder gek vindt iedereen het. Er zijn nu alleen maar jongens. Het enige andere meisje dat er is, is de typiste en die zie ik ook al bijna niet". Ik weet zeker, dat er heus wel jongens bij zijn, die best gewoon lcameraadschappelijk met me om zouden willen gaan, maai die durven het voor de groep niet te bekennen, 011 dat ze uitgela den. ijn, A 01'- Nou ja", zegt Karina en ze haalt haar schouders eens op„'t wordt misschien in de hogere klassen wel beter. Het voordeel is wel, dat ik heb geleerd van me af te bijten. Vroegerop de lagere school durfde ik m'n mond haast niet open te doen, maar nu doe ik voor niemand onder en als het me te erg wordt, deel ik wel eens een schop uit. even er Van dag tot dag. Zondag 13 april 20.30 uur Zuidlandpodium-theater: The Chris Hinze Combination. Woensdag 16 april 20.00 uur De Halle Axel: Scapinoballet. Donderdag 17 april 20.00 uur Luxortheater Terneuzen: Film liga - Le Grand blond et la chaussure noire (Yves Robert) -Le charme discrèt de la bourgeoisie (Louis Bunuel). Zaterdag 19 april 20.00 uur Den Dullaert Hulst: Belgisch Ka merorkest o.l.v. George Maes m.m.v. Edward Witsenburg. Zondag 20 april 20.00 uur Franse Kerk Groede: Wannes van de Velde (J'UIT). Woensdag 23 april 20.00 uur de Speye Sas van Gent. Donderdag 24 april 20.00 uur Zuidlandpodium-theater Ter neuzen. Vrijdag 25 april 20.00 uur Buitenlust Oostburg. Zaterdag 26 april 20.00 uur Den Dullaert Hulst: La Faloma (Kiekkot). Vrijdag 25 april 20.00 uur ZuidlandtheaterTerneuzen: Zeeuws Orkest met Herman Krebbers. Vrijdag 25 april 22.00 uur Porgy en Bess Terneuzen: Ellington- concert Boy Edgar Big Band (JESS). Zondag 26 april 20.00 uur Ledel theater Oostburg: Ik slaap wel op de bank. Volgende week zaterdag is in Den Dullaert in Hulst het Bel gisch Kamerorkest te zien. De Belgische musici staan onder leiding van Georges Maes, ter wijl de harpist Edward Witsen burg solistische medewerking verleent. Het volgende programma wordt uitgevoerd: 1. Triptiek voor fluit, hobo en snaren van Roland Corijn. Alle gro Vivo, Assai lento, Allegro molto. Fluit: Paul de Winter, hobo: Maurice van Gysei. 2. Trauermusik van P. Hinde- mith voor altviool en snaren. Lansam, Ruhig, Bewegt, Leb haft, Choral. Solist: Alfred ea sier. 3. Danse Sacre en Danse Pro fane van Claude Debussy voor harp en snaren. Solist: Edward Witsenburg. 4. Introduction en Allegro van Maurice Ravel voor harp, fluit. klarinet en snaren. Solist: J5d- ward Witsenburg, fluit: Paul de Winter, klarinet: Gustaaf de Braauwer. 5. Divertimento in si b KV 137 voor snaarorkest van W A. Mo zart, Andante Allegro Asai, Al legro molto vivo. Edward Witsenburg is een Am sterdammer, die op 17-jarige leeftijd harp ging studeren. Hij volgde een opleiding aan het Amsterdamse conservatorium en debuteerde in 1956 bij het Kunstmaandorkést. Een jaar la ter werd hij benoemd tot solo harpist bij het Residentie orkest. Enige tijd geleden heeft hij dit orkest weer verlaten. Wit senburg is nu docent aan het Koninklijk Conservatorium en het conservatorium in Utrecht. Hij gaf tal van recitals in Neder land, en in het buitenland onder meer in Brussel, Parijs, Londen, Jerusalem, Chicago en New York Edward Witsenburg be speelt de vroegere concertharp van Rosa Spier. 1 Een danser en een danseres van Scapmo m ..Divertimento' Woensdag 16 april aan staande danst het Amster damse Scapinoballet een vier tal korte balletten in De Hallc in Axel. Het zal sommigen misschien verbazen, dat UIT dit programma als een avond voorstelling presenteert. Het Scapinoballet heeft in de ach terliggende jaren vooral naam gemaakt met zijn voorstellin gen voor de jeugd. Een naam, die ze niet zo gauw kwijt zul len raken, terwijl de dansers en danserassen in de repertoi rekeuze zich al enige tijd dui delijk op een groter publiek aan het richten zijn. Sinds enkele jaren is het Scapinoballet professioneler geworden. Het kneuterige, dat het een tijdlang heeft gehad, is er een beetje af. Dat is niet in de laatste plaats een verdien ste van directeur Aart Verste gen. Het Scapinoballet danst volgende week woensdag in Axel „Zonnige Dag", „Push". „Divertimento" en „Ajaka- boembie". De muziek van „Zonnige Dag" is country en western. Choreograaf Charles Czarny zorgde voor de bijbe horende In-wegingen. Geen verhaal, geen problemen, veel meer het terugkeren in de ja ren dertig, waarbij dc muziek alleen als inspiratiebron diende voor strakke of vloei ende balietlijnen. Dat zegt het foldertje van Scapino. Hel bal let heeft zich kennelijk ook niet kunnen onttrekken aan de Great Catsby-trend. „Push" is een ballet dat uit gaat van een beweging: du wen. Daarmee is choreograaf Eric Hampton gaan werken. „Push" is een ballet zonder muziek. Dat betekent voor danseressen en dansers een ex tra inspanning. Die door het publiek vaak „ademloos" wordt gadegeslagen. „Divertimento" is qua vormgeving ontleend aan de Commedia del' Arte. In de zes tiende en zeventiende eeuw was dat een in Italië zeer popu laire vorm van kunst. Reizende artiesten brachten op een zelf gebouwd podium vrolijke stukken, waarvan de inhoud grotendeels geïmproviseerd werd. Roberto Tinchero laat in zijn choreografie dc dansers en danseressen ook de nodige ruimte. De komedianten spe len het stuk helemaal in stijl. Op het podium zullen zij zich in hun kostuums steken. „Ajakaboembie" heet een ballet van vandaag te zijn. Het bestaat uit drie delen, die door Hans van Manen in één cho reografie zijn ondergebracht. De muziek is van Frederic Chopin en Boz Seaggs. Woensdag a.s. om 20.00 uur in de Halle te Axel. (Van onze popmedewerker) De Zeeuws-Vlaamse formatie Daily Country Music is een deel van haSF apparatuur kwijt. Korte tijd geleden is iemand de ruimte in Sluis, waar de spullen van Daily Country stonden, binnengedrongen en heeft er het een en ander vernield. Deze merkwaardige persoon heeft de popformatie natuurlijk vreselijk gedupeerd. Gelukkig wil men elkaar in het Zeeuws-Vlaamse popwereldje nog wel eens de helpende hand toesteken. Collega formatie Link heeft besloten een benefietconcert voor Daily Country Music te geven. De opbrengst van dat concert is in zijn geheel bestemd voor DCM, die er nieuwe apparatuur voor kan kopen. Het benefiet-optreden van Link vindt aanstaande vrijdag (11 april) plaats in Porgy en Bess in de Noordstraat in Terneuzen. De entree bedraagt die avond minimaal ƒ2,50. Maar wie wat meer voor de Daily Country Music Band over heeft, mag gerust dieper in de beurs tasten. Zondagavond staat Chris Hinze met zijn Combin„u..n op het podium van het Zuidlundtheater. Volgens het persbericht gaat Hinze „funky-poppy-jazz-music" brengen. Hij doet dat met een internationale groep achter zich, waarin de aantreffen Michel Heir (keyboards), Henk Zomer (drums), Stefan Diez (gitaar), Roger Cooke (bas). De fluiten worden uiteraard gehanteerd door de maitrezelf. Veel mensen zullen Hinze wellicht nog kennen van platen als Telemaan My Way. Dat genre werk brengt de Hilver- sumse fluitist ook nog wel, getuige één van zijn laatste elpees „Sketches on Bach". Maar vooral ook vanwege zijn jazz-muziek heeft Hinze zich wereldfaam verworven. De man die speelde op festivals in Warschau, Berlijn, en Tel-Aviv is zondagavond in Terneuzen. Eigenlijk hoort hij niet thuis in deze rubriek. Maar omdat er zich volgende week zondag ongetwijfeld een jong publiek in de Franse kerk in Groede zal verzamelen, vermelden we hem hier toch even: Wannes van der Velde. Hij is een van die mensen uit het kleinkunstwerëldje dat nooit heeft begrepen, waarom er een grens tussen Nederland en België ligt. Wannes van der Velde, Sjef van Nuytsel, Miel Cools, Dimitri van Toren, Jules deCorte, Peter Blanker, noem ze maar op. Ze vormen met elkaar een soort internationaal kleinkunst-syndicaat dat regelmatig mooie lied jes produceert. Wal Wannes de laatste tijd gemaakt heeft, laat hij volgende week zondag in Groede horen. De liefhebbers van de betere films kunnen de komende we ken weer even hun hart ophalen. Zowel Filmliga als Kiekkot hebben het een en ander op hun programma staan Volgende week donderdag (17 aprtl) draait de Filmliga een tweetal films in het Luxortheater in Terneuzen Het zijn „Le grand blond et la chaussure noire" van Yves Robert en Le charme dis crèt de la bourgoisie" van Loui.- Bunuel Twee hoofdfilms. Een week later zit „La Paloma", in een Zeeuwsch-Vlaamsch cir- cuitje 't Kiekkot laat de film zien in Sas van Gent, Oostburg, Terneuzen en Hulst Voor thea ters en aanvangsuren raadplege men de rubriek „Even er uit", die elders op deze pagina te vin den is

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 9