Nixon deed Thieu geheime beloften Israël verlengt pendel diplomatie van Kissinger Belasting moet verder omlaag VOOI. VIETNAM MEDISCH COMITÉ NEDERLAND-VIETNAM VARA 's Vogel vrijdag stopgezet Goed milieubeheer vraagt om andere maatschappijstructuur Kabinet vraagt alternatieven voor tweede luchthaven Vrije verkiezingen in Portugal DRINGEND NODIG IN DE NIEUW DEVRIJDE GEDIEDEN PLAATSBEPALING MET SPOED Geen rode vlag op stadhuis Enschede LENTE IN MOSKOU binnenland buitenland e Citroën-agenten i de vrijblijvende ntvangen. Waarbij gaat zitten. In de Dyane, de Ami, jtroën CX. e begin van aufo- jtroën veel verder, t CX op de unieke nschappen die enwaarbegrippen ring, voorwiel- srde autotechniek itten, komt u dan doorte ontdekken r autorijcomfort, t nog maar een de jaren goed op Werkgevers- werknemers Ideeën ra de itie houd 01640-33880 Niet doorgaan Hall Niet hesi Verbondsvergadering N.V.V. 13 M'et zware anfi-NAVO-stormen in het vooruitzicht zou pre mier Den Uyl toch al geen prettig weekeinde hebben ge had. maar nu zit hij wel helemaal in de boot. Dit dank zij het Centraal Planbureau, dat gisteren - aan de vooravond van het RvdA-partijcongres - met een vloed van cijfers en gegevens is (komen vertellen, dat het goed mis is met de Nederlandse economie en dat het kabinet Keerpunt '72 voorlopig wel kan vergeten. |,.f Dit C.P.B.-rapport kan een politieke bom worden. Het kan ook - voor overheid, werkgevers en vakbeweging het be gin zijn van een nieuwe, minder gepolariseerde, meer realis tische overlegsfeer. Wij hopen dat dit laatste het geval zal zijn. WASHINGTON (UPI) Oud-president Richard Nixon deed in 1973 vertrouwelijke beloften aan Zuid-Vietnam. De beloften hielden in (lat de Verenigde Staten „krachtig" zouden reageren als Noord- ALLON NAAR (Vervolg van pagina 1) Werkgevers, die ronduit verklaren dat de slechte eco nomische situatie in ons land de invoering van een winst en vermogensverdeling onmo gelijk maakt, vakcentrales die het tegengestelde beweren en er voor de loononderhandelin gen voor I97G een groot punt van zullen maken. Ook op de meeste andere punten in het C.E.P. verschillen de sociale partners van mening. Overigens kan men de reac tie van de vakcentrales erg gematigd noemen. Vooral de uitlatingen die NVV-voorzitter Wini Kok op de verbonds- raadsvergadering in Breda deed hebben wat verbazing gewekt. jti.in erkenning dat de -eco nomische ruimte om in de particuliere en collectieve wensen te voorzien, duidelijk ierkter is dan enige tijd leden geeft wel te denken, vakbeweging heeft zich in het verleden vaak onbekom merd uitgelaten over de finan- cieringsmogelijkheden voor extra sociale en collectieve VÖorzieningen. Overigens zei Kok wel dat er geld genoeg is om dure straaljagers te ko pen. (Door onze correspondent) TEL AVIV De Israëlische minister van buitenlandse zaken Allon zal volgende week in Washington door minis ter Kissinger worden ontvangen. Volgens politieke kringen in Jeruzalem besloot minister Allon na lang aarzelen op aandrang van eerste minister Rabin de reis naar de V.S. te maken. Hij bad eerder een uitnodiging gekregen om een geld inzamelingsactie voor Israël in de V.S. te leiden. Dat is ove rigens een bekende manier om Israëlische leiders in de buurt van Washington te brengen. Gezien de ogensahijnlijk ge spannen verhouding tussen Je ruzalem en Washington over het vastlopen van de Kissin- ger-missie (achter de scher men stelt de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken Israël daarvoor verantwoorde lijk) heeft liel bezoek van mi nister Allon aan de Ameri kaanse hoofdstad beslist grote politieke betekenis. Het is de eerste maal sedert het stranden van de Kissinger- pendeldiplomatie dat op hoog niveau tijdens de Amerikaanse heroriëntatie van zijn politiek ln het Midden-Öosten het Amerikaans-Israëlisch overleg wordt hervat. De reis van mi nister Allon zal zondag aan staande door het kabinet wor den besproken De mogelijkheid bestaat dat Israël in Washington nieuwe ideeën op tafel zal leggen die hervatting van de Kissinger- missie door middel van de be kende pendeldiplomatie of ho- telbesprekingen in Washington mogelijk maken.Naar het poli tieke klimaat in Jeruzalem te Autobedrijf THOLEN Bergen op Zoom (Vervolg van pag. 1) rgument daarvoor is, dat lleen de sterkere bedrijven er profijt van trekken en dat niemand kan garanderen dat die steun ten goede zal komen aan investeringen. Van den Beid zegt echter dat opleving van de economie belangrijker kan zijn dan het verkrijgen van bepaalde garanties. Wat de overheidsuitgaven voor de komende jaren betreft merkt Van den Beid op dat de kritische grens nog niet hele maal is bereikt, maar dat de regering niet met verdere for se stijgingen mag doorgaan. Alle negatieve effecten op on ze economie, die zich de laat ste jaren hebben voorgedaan kunnen niet in een of twee jaar worden omgebogen. Daar is tjjd voor nodig, politiek ge zien is het voor dit kabinet natuurlijk bijzonder onaan trekkelijk een oolitiek te voe ren gericht op verdere lasten verlaging en lagere overheids uitgaven. Het beleid dat nu gevoerd moet gaan worden past volgens Van den Beid bepaald niet in keerpunt '72. Maar de omstandigheden zijn veranderd dus kan het beleid niet achterblijven De priori teiten. die dit kabinet zich bij haar optreden had opgelegd, zullen moeten worden verlegd, om althans een klein beetje van de „spreiding van macht, kennis en inkomen" tereeht t? laten komen, zonder de econo mie grondig te verzieken Volgens het, een ver— komen in plaul: DPB moet er var. grote minale loonstijgingen. Het kan niet zo zijn dat spaarloon en dergelijke bovenop loonstijgin gen kunnen komen. Het CPB hoopt dat werkgevers en werknemers er samen met de regering in ziuillen slagen voor 1976 een soort centraal ak koord te bereiken, dat in be langrijke mate een halt toe roept aan verdere loon- en prijsstijgingen. Want matiging is behalve het stimuleringsbe leid van de overheid een van de belangrijkste zaken om de economie er weer bovenop te helpen. Tevens raadt het CPB de regering aan een halt toe te roepen aan de sterke stijging van de sociale premiedruk. De regering zou er goed aan doen de komende jaren de premies te bevriezen en er zelf voor te zorgen dat de ontbrekend» middelen beschikbaar komen. Met andere woorden, de rege ring moet de stijging van de sociale premiedruk voor haar rekening nemen. Tenslotte mag het prijsbeleid niet ver der worden verzwakt Wat dat prijsbeleid betreft, de ontwikkeling van de laatste maand aoht Van den Beid niet best. In maart zijn de prijzen met ruim anderhalf procent gestegen en dat is ruim een half procent meer dan het CPB had geraamd. Dat is vooral belangrijk gezien de komende loonaanpassingen Halverwege dit jaar moeten de prijsstijgingen namelijk ih de lonen worden gecompen seerd en hoe hoger de prijs stijgingen le eerst? maanden van dit jaar, hoe hoger de loonaanpassingen Met als ge volg dat daarop de prijzen weer aantrekken en er niets van "!'p - ng op dat ge bi"d t. r° ui rr,t. oordelen staat Israël sedert ruim twee weken onder zware druk van de Amerikanen om een wat soepeler standpunt je gens Egypte in te nemen. Israë lisohe ministers waren niet welkom in de Amerikaanse hoofdstad terwijl er sprake is van bet ophouden en-of ver tragen van de Amerikaanse wapenleveranties aan de jood se staat. ,.De Amerikanen is er alles om te doen om Egypte in hun invloedsfeer te houden", zei een Israëlische politicus ons de ze week. „Zelf® als dat ten koste gaat van Israël". Aangezien ook invloedrijke Amerikaanse joodse leiders de afgelopen weken nauwe con tacten met Jeruzalem hebben onderhouden kan worden aan genomen dat er ook op rege ringsniveau sprake is van een herwaardering van de uitgangs punten voor een deelakkoord met Egypte in de Sinaï-woes- tijn. In ieder geval doorbreekt de aangekondigde reis van A.1 Ion naar Washington de sfeer van wantrouwen in de Israë- lisch-Amerikaanse relaties. Het is een belangrijk politiek gegeven dat kan leiden tot hervatting van de Kissinger - missie nog voordat de Ge-neef- se vredesconferentie bij elkaar komt. Ondertussen is er sprake van een vergevorderd Israëlisch plan de westelijke Jordaanoe- ver een vorm van civiel be stuur te geven. Israël speelt met deze gedachte om de in- vloaj van de PLO op de wes telijke Jordaanoever terug te dringen. Met het oog daarop had de minister van defensie Peres de afgelopen weken tal van ontmoetingen met Pales tijnse leiders op de westelijke Jordaanoever. Hij kwam tot de conclusie dat er niet vol doende steun bij de plaatselijke leiders is een overkoepelend gezagslichaam voor dit gebeid op te zetten. Vandaar de ge dachte de bevoegdheden van deze gemeenten uit te breiden en bijvoorbeeld ook inspec teurs voor bijvoorbeeld ge zondheidszaken en onderwijs voor de hele westelijke Jor daanoever te benoemen. volgens Palestijnse leiders kan dit plan alleen slagen als het de zegen van Konin» Hoessein krijgt. De algemene klacht in Palestijnse kring in bezet gebied is dat „Israël de boot heeft gemist" en te laat de plaatselijke bevolking in het politieke proces wil be trekken. MeeT dan voorheen geloven de Palestiinen in de bezette gebieden dat uiteinde lijk de tijd in hun voordeel werkt ook al kan Jasser Ara fat in de praktijk de bakens nog niet verzetten. SALOMON BOUMAN ENSCHEDE (ANP) Het college van B. en W. van En schede, waarin PvdA, CPN en PSP zijn vertegenwoordigd, heeft besloten om op 1 mei geen rode vlag van het En- schedese stadhuis te laten wapperen. Het dagelijks be stuur van Enschede is van me ning, dat het linkse beleid ook op een andere wijze naar bui ten kan worden gebracht dan door de rode vlag uit te ste ken Vietnam de Parijse akkoorden zou schenden. Dit heelt de woordvoerder van het Witte Huis, Ron Nessen, gisteren onthuld. Nessen beklemtoonde dat de geheime beloften van Nixon aan president Thieu een weer spiegeling vormden van het beleid van de regering zoals dat destijds naar buiten werd gebracht. Hij weigerde te zeg gen of Nixon met een „krach tige reactie" bedoelde een mi litaire interventie of een her vatting van de bombardemen ten op Noord-Vietnam. Presi dent Thieu beschuldigde Ame rika onlangs ervan zich niet te houden aan beloften die wer den gedaan op het moment dat de Parijse akkoorden werden getekend. Regeringsfunctiona rissen in Washington verklaar den niets van dergelijke belof ten te weten en Henry Kissin ger. die over de akkoorden onderhandelde, ontkende dat er geheime verplichtingen be stonden. De Franse president valery Giscard d'Es-taing heeft giste ren tijdens een kabinetszitting impliciet het aftreden van de Zuidvietnamese president Thieu geëist. Volgens Giscard kan het probleem Zuid-Viet- nam alleen worden opgelost wanneer artikel 12 van het Parijse vredesakkoord wordt toegepast. Artikel 1'2 voorziet in het op gang brengen van politieke besprekingen tussen de voorlopige revolutionaire regering, de regering in Sai gon en neutrale vertegen-won* diaers. LISSABON Na 48 jaar worden op 25 april in Portu gal voor de eerste maal vrije verkiezingen gehouden De verkiezingsstrijd waaraan twaalf politieke partijen deelnemen is thans in alle hevigheid losgebarsten, ge tuige deze aanplakbiljetten in het centrum van Lissabon. (ADVERTENTIE) MELKPOEDER: Eén ton melkpoeder kost f 2000.-. Dit komt overeen met 40000 dagporties voor kleu ters, die vrijwel allen ondervoed zijn. Veie tonnen zijn dus nodig! BABYVOEDING: Met name moederloze zuigelingen worden bedreigd door tekort aan voeding. Voor deze kinderen is babyvoeding letterlijk van levensbelang! KININE: Door de aanwezigheid van miljoenen bom- kraters (broedplaatsen voor de malaria muskiet), is in Zuid-Vietnam malaria nog steeds de grootste volksziekte. Met één kilo kinine (f600.-) kunnen 50 volwassenen effectief worden behandeld. MEDICAMENTEN: Infectieziekten kunnen gemakkelijk onder de verzwakte bevolking uitbreken en epi demische vormen aannemen. Antibiotica, met name middelen tegen TBC, zijn in onbeperkte hoeveelheden nodig. Ook vi taminepreparaten en andere geneesmid delen zijn onontbeerlijk. Stort uw bijdrage op postgiro t.n.v. de penningmeester MCNV-Amsterdam HILVERSUM Het avond vullende programma „In de woelige wereld van de Vogel Vrijdag", de VARA-tegenhan- ger van KRO's succesvolle „van Speykshow", wordt stop gezet Het dagelijkse bestuur van de VARA heeft zich bera den over de vraag of het pro gramma moest worden voort gezet. Het was in het lopende winterseizoen opgenomen als een experiment, waarvan bij de opzet was besloten dat het tussentijds kon worden beëin digd, wanneer de resultaten niet aan de verwachtingen zouden beantwoorden. Geble ken is dat de brede kijkers- groepen waarop het program ma was gericht, niet werden bereikt, waaruit de VARA konkludeerde dat de doelstel ling niet is gerealiseerd. Het dagelijkse bestuur heeft daar om gisteren besloten het pro gramma te beëindigen. Het be stuur heeft daarbij de mening uitgesproken dat de informatie die de VARA in dit program ma heeft willen geven, op een andere wijze misschien beter tot zijn recht kon komen. MOSKOU (AP) Terwijl een gedeelte van West-Europa en de Verenigde Staten wer den getroffen door lentestor men, hebben Moskou en Euro pees Rusland zich gisteren kunnen koesteren in ongewoon warm lenteweer. De warme lucht, die werd aangevoerd vanuit Noord-Afrika, bereikte het gebied tegen het eind van maart. De laatste sneeuw smolt weg en bomen en strui ken beginnen bijna een maand te vroeg uit te botten. Giste ren was het 23 graden Celsius, de hoogste temperatuur op die dag ooit gemeten in Moskou (Van een onzer verslaggevers) BREDA Er zullen com missies van de vakbonden moeten komen om tot inter nationale milieu-afspraken te geraken. De overheid zal geld moeten vrijmaken voor opleiding van milieudeskun digen die aan de vakbonden ter beschikking worden ge steld. Er zal op grootscheepse wijze voorlichting moeten worden gegeven over de mi lieuproblematiek, omdat die heto vergrote deel van de be volking nog niet voor ogen staat. De overheidscontrole op milieubederf is nog on voldoende. Deze en nog veel andere wensen en meningen werden gisteren geuit in de ver- bondsvergadering van het N.V.V. in het Turfschip in Breda, waar een interim-no ta over het milieu werd be sproken. Het milieu is het derde on derwerp in een reeks die het NVV heeft opgezet in het ka der van een discussieproject over „Vakbeweging en Maat schappij". Dat project moet in 1977 leiden tot een eigen maatschappijvisie. Daarin is het milieu een zeer wezenlijk bestanddeel, zo wezenlijk, dat een wezenlijk en effectief mi lieubeheer niet mogelijk is zonder ingrijpende wijzigingen in de huidige maatschappelij ke structuur. De discussie van woensdag, welke overigens nog maar een tussenfase was en niet tot concrete besluitvor ming leidde, liet dat in alle toonaarden merken. Ook de problemen die het verlangen naar een goed milieubeheer voor de vakbonden meebrengt, Verbondssecretaris Joop ter Horst in een inleiding over het undei werp: „Langzamerhand beginnen zich de contouren af te tekenen van een afschuwe lijk dilemma voor de vakbe weging, dat zich duidelijker zal gaan voordoen naarmate het strijdperk tussen kapitaal en arbeid verder zal worden ingesnoerd door de grenzen die het natuurlijk milieu on verbiddelijk steil". Ter Horst zei, dat er teveel verwacht wordt van de ontwikeling van de techniek voor het overwin nen van milieuproblemen. ..De grenzen van de mogelijkheden van het technisch kunnen be ginnen in zioht te komen. (ADVERTENTIE) PRIJS-TIP geldig tot 17 april DENIM ROKJE waarop diverse fleurige dessins zijn bedrukt. Grijs en bleu fond. normaal 39.95 NU 34,- Breda Roosendaal Goes Tilburg - Bergen op Zoom- Het ztijn wederom sponnen- de dagen voor ons volk. Niet alleen wordt er in Europees verband tegen een bal getrapt, maar ook op binnenlands poli tiek vlak gieren de zenuwen menigeen door de keek De KVP praat binnens monds over een nieuwe voor zitter, er blijken in die partij ook heel wat schoten voor de '-oeg te zijn gegeven, Andries- sen heeft aangedrongen op ge duld en rust („laten we op houden zout in onze eigen wonden te wrijven") en de CDA zien ze daar wel—niet zitten. Verwarring dus. Dan de grootste partij van ons land, de Partij van de Arbeidgedeeltelijk dus ook van d" werkloosheid, die gaat drie dagen congresseren over van alles en nog wat en onder meer over de NAVO. Elders ln dit blad ls daar iemand anders over aan het woord, dus daar kan ik kort over zijn. -fr Dan hebben we nog de eco nomie, die ons allen aangaat en die volgens de deskundigen Welniet een verbetering te Zien zal geven. En als zij het al niet zeker weten wie zijn wij dan? Ook verwarring dws. Daarnaast blijkt de eerste zwaluw de honderdste te zijn en de vaste grond onder onze voeten verdwijnt geheel en al- We klampen ons dan maar even vast aan de volgende on zinnige vragen die het Rijn- mondraadslid A. Kasius (CDA) heeft gesteld: „Gelet op de grote hoeveelheid vra gen die worden gesteld, welke veelal een plaatselijk karakter hebben en ongetwijfeld een zware wissel trekt op uw ambtenarenkorps, wil ik graag de navolgende vragen stellen: Is het dagelijks bestuur met mij van mening dat vele vra gen die gesteld worden niet het regionale karakter dragen, welke toch aan een regionale raad als Rijnmond gesteld die nen te worden'" Vragensteller vraagt ook naar de kosten- Het dagelijks bestuur fron ste, denk ik, de wenkbrauwen eens en antwoordde het vol gende: „Het D.B. deelt niet de mening van de vragensteller, dat vele schriftelijke vragen een regionaal karakter ontbe ren. Overigens is bij het stel len van vragen aan het D.B. geen toetsingscriterium of een zaak een regionaal karakter heeft, maar de vraag of het D.B. terzake enige competen tie of bemoeienis heeft". Kosten van het beantwoor den van deze vraag: meer dan 500 piek. Moet meneer Kasius rok maar niet vrn dergelijke merkwaardige vragen stellen- Ook al niet iets om je aan vast te klampen. „Ik houd niet van commu nisten en evenmin van Noord- vietnamezen. Het is een stel letje bandieten. Maar dat wil niet zeggen dat Thieu van mij meer hulp zou krijgen" (voor malig Amerikaanse presidents kandidaat Hubert Humphrey). Dan klamp ik me maar vast aan de laatste strohalm. MERIJN (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG/SCHIPHOL Het kabinet-Den Uyl streeft er naar op Betrekkelijk korte termijn een beslissing te nemen over de plaats waar een tweede nationale luchthaven even tueel zou moeten komen. De bouw van de luchthaven zal echter niet meer in de lopende kabinetsperiode f september 1977) beginnen Daar komen de mededelin gen op neer die de minister van Verkeer en Waterstaat, drs T. Westerterp, gistermid dag deed op Schiphol, waar hij een nieuwe pier officieel in gebruik stelde. De minister zei namelijk dat de regering de drie studies over de proble men van de tweede nationale luchthaven (vestigingsplaats, kosten-baten-analyse en vijfde baan Schiphol), thans heeft doen volgen door een advies aanvraag bij de Rijksplanolo gische oommissie. De regering heeft er daarbij de nadruk op gelegd dat de Rijksplanologi sche commissie ook alternatie ve oplossingen voor een twee de nationale luchthaven be kijkt. Met name gaat het om de vraag of de capaciteit van de Nederlandse luchthavens moei meegroeien met het aan bod, of de stijging van de tarieven in het luchtverkeer een remmende invloed op de omvang ervan zal hebben, terwijl voorts de noodzaak van een tweede luchthaven dient te worden bezien in samen hang met de mogelijkheden van de luchthavens in het bui tenland en het probleem van de afwikkeling van alle vlieg tuigbewegingen in het lucht ruim boven ons land. Minister Westeiterp zei voorts dat hij de Rijksplanolo gische commissie heeft ge vraagd de olaatsbepaling bij VOÖ-r-'ie Ie 'ï„h,,ndr,l„n rvxlat in de rtiet te kieren gei-ie 'el' dan normaal kan worden ver der gewerkt aan bestemmings- en uitbreidingsplannen. Van het departement vernamen wij verder nog dat er binnenkort een brochure uitkomt waarin het gehele luchthavenvraag- stuk overzichtelijk zal worden behandeld. Van de tegenstanders van een tweede nationale luchtha ven verscheen door middel van de Werkgroep 2000 giste ren een brochure „Willen wij een tweede nationale luchtha ven?". Daarbij is ook gebruik gemaakt van de bijdragen van de Werkgroep Luchthaven en Welzijn West-Brabarit. In het voorwoord wordt gezegd: ,Er liggen bij de regering uitge werkte plannen op tafel voor de vestiging van een tweede nationale luchthaven in Neder land". Deze be'vering is vol strekt onjuist, zo vernamen wij bij Verkeer en Waterstaat. De uitgebreide adviesaan vraag waarvan wij hierboven gewag kten, maakt dat ook du'deJiik. Vj

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 13