LLERÖ aan eind van dit seizoen II Honden zijn motor van tirporteurke van groenteboer iervliet gehandicapt door slecht terrein LAATSTE MAN STEEN meubelen VOETBALCLUB MOET NOG VEEL WEDSTRIJDEN INHALEN JULIAAN „BLIEKSKE" STOPT EIND DIT JAAR ARETTES I SINT-JANSTEEN - Als na Ide zeer spannende voetbal- competitie '74-'75 in de Bderde klasse D - het verloop is in die klasse nog nooit zo'n spektakel geweest als dit jaar t - ui september van dit jaar de •amateurs opnieuw de groene ■grasmat gaan betreden, is de kans bijzonder groot dat de 128-jange Walter van Duyse, al vele jaren lang de be trouwbare laatste man van het eerste elftal van STEEN, er niet meer bij zal zijn. Kloof Blessure 'DONDERDAG 10 APRIL 1975 in ■Walter van Duyse stopt ffie. (Van onze medewerker) Walter van Duyse. in het hui dige seizoen geplaagd door en kele blessures, geeft ei boven het spelen in het eerste team de voorkeur aan om de jeugd van zijn geliefde vereniging STEEN op een hoger plan te brengen. Vooral voor de insiders zal dat niet zo vreemd zijn, want Van Duyse werkt al enkele jaren bij zonder succesvol met de jeugd. Al een paar maanden geleden gaf de centrale verdediger van STEEN te kennen er als actief voetballer een punt achter te illen zetten Daar speelt bij mee dat de kans groot is, dat Van Duyse volgend jaar naast Lu teyn als tweede trainer zal gaan fungeren Luteyn is de opvolger van Piet Wissel, die STEEN vier seizoenen onder zijn hoede heeft gehad Van Duyse zal deze kans met beide handen aangrijpen. „Maar", zegt hij er onmiddellijk bij. „het gaat mij in de eerste plaats om de jeugd. In de vier voorbije jaren dat ik met de A 1-junioren heb mogen werken, mag ik gerust zeggen dat het een succes is geweest" Waltei van Duyse zegt daar mee geen woord te veelwa nl de afgelopen jaren is er bij STEEN nogal wat talent doorgebroken A 1-junioren zoals Frank de Rechter. Jo Sturm, Peter van de Bogert, Albert Mortier en doel man Ronald de Kindt hebben hun intrede in de selectiegroep gedaan Enkele van hen hehben zich reeds een vaste plaats in het eerste team verworven Walter van Duyse „STEEN heeft bij zonder veel goede jeugd en daar is het bijzonder leuk mee wer ken De jeugd biedt zich bij STEEN gewoon aan, en het werken er mee boeit me bijzon der". rug Juist toen hij met volle overgave aan een trainerscursus voor het D-diploma was begon nen, moest hij voor vier weken het ziekenhuis in Breda in Eenmaal weer thuis werkte hij keihard aan een come-back Maar de eerste wedstrijd (tegen Axel) werd al een fikse tegenval ler Met een fikse hersenschud ding moest STEEN's laatste man van het veld gedragen wor den Hetgeen betekende dat de immer levenslustige Van Duyse dit jaar het Steense carnaval vanuit zijn bed moest gadeslaan. Weer moest hij van voren af aan waar ik met goede moed aan be gonnen was, is door de blessure helemaal de mist in gegaan Dat is jammer, maar niets aan te doen Ik heb te veel stof gemist om er mee door te kunnen gaan. Maar volgend jaar begin ik op nieuw Hopelijk heb ik dan meer succes". Hoewel hij dus voorlopig zijn cursus moest staken, bleken ver schillende clubs toch tn Van Duyse geïnteresseerd te zijn. Hij kreeg van meer dan een kant aanbiedingen om als jeugd trainer te komen werken Ook een vereniging uit de tweede klasse informeerde Maar Van Duyse hoefde geen moment te aarzelen om nee te zeggen. „Als jeugdtrainer kan ik me niet ver beteren", zegt hij, „misschien wel financieel Maar ik blijf lie ver STEEN trouw Ik speel er al zoveel jaar met plezier De laat ste jaren heb ik er mijn werk als jeugdtrainer Onlangs hebben de spelers met de nieuwe trainer Luteyn kennis gemaakt. De kennismaking was bijzonder hoopvol Waarom zou ik dan naar een andere vereniging gaan", aldus Van Duyse. De centrale verdediger heeft een pechvol seizoen achter de beginnen. Maar als een echte sportman werkte hij er keihard aan om zo snel mogelijk zijn plaats voor routinier doelman Frans d'Hooghe weer in te ne men. Walter van Duyse, die zich niet gekrenkt zal voelen wan neer we hem omschrijven als een echte Steense rat, wil zich vol gend jaar zo goed mogelijk in het trainersvak inwerken. Daarover zegt hij: „Die trainerscursus. Een andere reden voor de cen trale verdediger om zijn club trouw te blijven, is het feit dat er een zekere kloof tussen het eer ste en tweede team bestaat Hij zegt „De jongens die uit de A 1-junioren komen en niet in aanmerking komen voor het eer ste team, vallen al verschillende jaren min of meer tussen de wal en het schip Dat is een punt waar ik beslist iets aan wil ver anderen". Wanneer Walter van Duyse aan het einde van dit seizoen zijn schoenen aan de wilgen hangt - daar ziet het beslist naar uit, al willen zijn teamgenoten er nog niet van horen - ts er voor hem voldoende werk aan de winkel bij STEEN Toch kun je je afvragen of het voor een 28- jarige speler niet een beetje vroeg is om te stoppen Zeker als het om een speler gaat, die de afgelopen seizoenen grote triomfen heeft gevierd. Van Duyse „Ik weet het niet. Mis schien wel, misschien niet. Ik heb al gezegd, mijn hele voet balcarrière heb ik met plezier bij STEEN gespeeld. Vooral na tuurlijk in het eerste team, waar ik nu zo'n zeven seizoenen in meedraai. Het zijn leuke jaren geweest, met vooral natuurlijk het kampioenschap in de vierde klasse. Die wedstrijd STEEN - Clinge in Hulst, is een wedstrijd om nooit meer te vergeten. Zo iets kom je elk jaar niet tegen. Het is voor mij zonder meer een hoogtepunt geweest. Maar er is een tijd van komen, en ook een tijd van gaan. Mocht het stoppen met actief voetbal len een zware tegenvaller wor den, dan kan ik na een seizoen altijd nog opnieuw beginnen. Talent hebben we in ieder geval ruim voldoende. Als ik stop staan er al verschillende jeugd spelers klaar om mijn plaats in te nemen. Met die gedachte in je achterhooofd kun je op een leuke manier afscheid nemen". Van Duyse heeft nog één grote wens en dat is om STEEN in die derde klasse te houden.„Het zou ergens een „ramp" zijn om met zo'n jeugd in de vierde klasse te moeten gaan spelen", aldus Walter van Duyse. Aan hem zal het in ieder geval niet liggen. Als dat karwei ge klaard is, zal de sympathieke Walter van Duyse zijn besluit nemen. De door velen, ook door talrijke supporters van VV STEEN al dikwijls fel bekriti seerde Walter van Duyse is ech ter een clubspeler in hart en ziel. Zulke spelers vind je niet vaak meer Zoiets vergeet men mak kelijk, alleen de fouten op de grasmat worden opgetekend. Laat de supporters daar ook eens aan denken. PIET DE MAAT open, wil veel, véél, héél erbeste bij Débé, de van Zuid-Nederland, els in alle prijsklassen en zeer modern, meublementen, maar ook ginnen, vindt u er vast iets :n, woonkamer, eethoek; laapkamer; voor elk n: vóór u een beslissing ziet u zeiden bij elkaar: Breda, Postbus 3145, 01600 -3 4552. rering via uw woninginrichter. BIERVLIET - Een uitermate drassig terrein heeft ervoor ge zorgd dat de vierde klasser ama teurvoetbal Biervliet, een ach- terstand van vier en vijf wed strijden op de naaste concurren tie in deze klasse heeft opgelo pen Biervliet resten nog acht wedstrijden en nog'slechts acht weken om deze wedstrijden af te werken Het is begrijpelijk dat er dan wel zeven zonnen mogen gaan schijnen wil Biervliet op tijd klaar zijn met deze acht wedstrijden voor de sluitingsda tum Daar komt bij dat Biervliet zich nog steeds inde degradatie zone bevindt en dat de andere ploegen het wel een beetje mer kwaardig vinden (voornamelijk de mededegradanten) dat Bier vliet nog steeds zo'n grote ach terstand heeft in wedstrijden Biervliet zelf zit er natuurlijk hel meeste mee De club startte behoorlijk sterk in de competi tie, maar ging zo zwak 'spelen dat zij in de degradatiezone te rechtkwam, toen de troubles met het terrein begonnen Het terrein iseen drassige mat waar je tot je enkels inzaki en waarop spelen in feite onmogelijk is De technische commissie van de KNVB en de gemeente zijn al eens poolshoogte komen nemen, maar definitieve beslissingen zijn er nog niet genomen Biervliet is door al die afgelas tingen een geplaagde vereniging geworden en daardoor is de animo voor het voetbal en de trainingen in Biervliet toch al wel minder aan het worden Bo vendien zijn de teams hun wed strijdritme kwijt geraakt Ze be treden zwak gemotiveerd en slecht geconcentreerd de gras mat. als er dan eens een wed strijd gespeeld moet worden Biervliet-secretaris Co Heule- „Persoonlijk geloof ik inder daad dal hel aan de vele afgelas tingen te wijten is dat Biervliet in een dergelijke positie terecht is gekomen in de competitie. Dat is het zelfde geval met het tweede dat al jaren een goede middenmootploeg is in zijn klas; ook die zijn in degradatiege vaar. Het is bijzonder jammer dat het veld in een dergel ijke slechte staat er bij ligt Dat is niet te wijten aan slecht onderhoud. Vermoedelijk, hoewel het ook nog niet zeker is, schort er iets aan het drainagesysteem En nu kun je wel zeggen komop „laat maar spelen" maar dan heb je kans dat je nog verder van huis benl doordat het veld dan com pleet kapotgespeeld wordt Het is een treurige zaak, want het veld ligt anders bijzonder gun stig. vast tegen Biervliet en het beschikt over een goede verlich ting Dus verdei is er helemaal geen reden tot klagen, zeker als je bekijkt dat er dit jaar een nieuwe kleeriaceommodatie op ons terrein gebouwd wordt" roulatie geweest door een ern stige blessure Vorig jaar half september in de wedstrijd tegen Noormannen, kwam Johan, overigens heel onschuldig, in botsing met een tegenstander. Het resultaat was dat Johan bleef liggen Toen bleek dat hij er ernstiger aan toe was dan wel gedacht werd en hij moest naar het ziekenhuis vervoerd wor den Daar heeft men zijn milt verwijderd Maar nu is hij weer al volop in trainingen zal hij een dezer dagen zijn eerste wed strijdje spelen Het tekent wel voor zijn karakter dat hij zo snel is teruggekomen en dat voor zijn achttien jaren" Biervliet verkeert nog steeds tn degradatiegevaar Niet be paald in de ongunstigste positie in deze klas, maar er is toch ook maar slechts twee punten ver schil tussen de onderste ploeg Sluiskil en Biervliet Het enige pluspunt voor Biervliet is, dat Biervliet nog acht wedstrijden moet spelen en Sluiskil slechts vier Daar komt nog bij dat Biervliet Sluiskil nog thuis moet ontvangen en kan Biervliet die wedstrijden in winst omzetten, dan is het bijna zeker verlost van degradatiezorgen dagavond van de partij kan zijn. Dit komt omdat er drie in mili taire dienst zijn en drie anderen studeren nog Je ziet wel, jeugd is er voldoende De gemiddelde leeftijd draait zo rond de twe eëntwintig en een half jaar, bij zonder jong dus. Maar doordat slechts de helft van de selectie de trainingen kan bijwonen, zijn wij op dat punt ook weer gehan dicapt Daarom ook zijn wij conditioneel over het algemeen zwakker dan de tegenstander. Bestuurslid Willy de Pre „Tijdens de paasdagen zouden wij thuis twee wedstrijden moe ten spelen om zo ongeveer qua rp aantal wedstrijden wat dichter I Pclining bij de concurrentie te komen, tegen Sluiskil en Hontenisse thuis Maar door die sneeuwval konden wij dat ook weer wel vergeten Alles hebben wij in feite om tn de competitie een be hoorlijke rol te spelen wn be schikken over een jeugdig elftal, mei verschillende talentvolle spelers Vooral Frank Ingels, is al bijzonder sterk voor zijn acht tien jaar Daarom is hij ook gese lecteerd voor het Zeeuwse jeugdteam Dan hebben wij Jo han Moerman, een bijzonder ta lentvolle doelman Hij is on langs zo'n maand of zeven uit de Secretaris Co Heule: „Als wij die wedstrijd winnen dan kan het niet meer mis gaan Maar toch mag je je ook weer niet blind staren op die acht wed strijden die wij nog voor de boeg hebben, want je moet in die acht wedstrijden toch ook maar aan je punten zien te geraken En dat is al een levensgroot probleem geworden nu wij ons wedstrijd ritme kwijt zijn We zitten ook nog met het probleem dat de helft van onze eerste- elftalselectie in de week nooit mee kan trainen en slechts vrij- Wij hebben het al vaak meege maakt dat wij na de eerste helft bijzonder goed gspeeld te heb ben, de tweede helft in elkaar klapten, en nog overspeeld wor den door de tegenstander". Het lijkt er dan ook wel sterk op dat Biervliet, één van de nes tors uit het Zeeuwsch- Vlaamse voetbalwereldje, dit seizoen een van de donkerste periodes doormaakt uit zijn bijna vijftig jarige bestaan. En toch qua aan tal spelers betreft slaat Biervliet er nog zo slecht niet voor, want het heeft zeven elftallen, onder verdeeld in twee D-junioren-, één C-junioren-, één B-junioren- en drie senioren teams. Voor een A-elftal zijn momenteel weinig gegadigden, zodat de jongens van die leeftijd of in de B- junioren of in het derde elftal van de senioren ac tief zijn. Indien er voldoende be langstellenden zijn in de leef tijdscategorie voor het A-elftal zal Biervliet niet aarzelen om een A- juniorenteam op poten te zetten. Hopelijk voor Biervliet zijn de nu bestaande zorgen snel opgelost, want onder dergelijke omstandigheden zal de animo bij alle spelers snel afnemen. PETER SNELDERS KEMSEKE (B) - Eind van dit jaar is het afgelopen. Dan heeft de groenteventer Juli- aan de Blieck uit de grens gemeente Kemseke (B), de pensioengerechtigde leeftijd bereikt en gaat hij zijn bak fiets van de hand doen. Dan gaat hij met zijn twee trouwe honden van een verdiende rust genieten. Men zal hem missen, want deze groenteventer die weke lijks op dinsdag, donderdag, vrijdag en zaterdag zijn route doet door de straten van Kemse ke, Stekene en St. Pauwels, is een geziene figuur. De huis vrouwen zijn het gewoon om een babbel t je met hem te ma ken. Dit gaat weieens gepaard met schelden en verwijten, maar dit is hij nu eenmaal gewoon ge worden, want de aanleiding hiervoor durft hij zelf nogal eens te geven. De groenten die hij verkoopt, zijn niet goedkoop, maar hij heeft dan ook niets op zijn bak fiets (in België triporteur ge noemd) staan of het moet het neusje van de zal zijn. Want hij koopt alles van de grossiers en kiest hierbij zelf uit: „Er zijn er die goedkopere marchandise hebben", zegt Juliaan, „maar het is koek naar geld". Reeds 32 jaren oefent hij zijn beroep uit en in al deze jaren heeft hij zich met zijn triporteur laten voortbewegen door hon den. Hij trapt zelf wel mee, maar het zware werk wordt toch wel verzet door zijn trouwe viervoe ters Links en rechts van hem doen zij in een goed omwonden gareel hun werk. Op de vraag of hij geen last heeft van de dieren bescherming of van politie, kan hij lachend opmerken, dat hij voor zijn drie honden in totaal 1000 francs per jaar betaalt en dat hiermede aan alle formali teiten is voldaan. Het derde hondje is een pinchertje, waar mee hij op tentoonstellingen en hondenkeunngen reeds vele prijzen behaalde. Zijn twee trekhonden zijn vier jaar oud en het zijn beide reuen. Alhoewel het direkt geen vuilnisbakken-rassen zijn en ook geen groenendalers, zoals Juliaan denkt, zijn deze honden voor hun werk wel ideale dieren. En dat zij van hun arbeid niet veel te lijden hebben blijkt wel hieruit dat dit zijn vijfde en zesde hond zijn, die in 32 jaar het werk voor hem doen. Als Bliekske, zoals hij in de volks mond wordt genoemd, zo in de week zijn route doet, heeft hij met zijn exclusieve span veel bekijks. Hel aantal malen dat hem door voorbijgangers is ge vraagd om een foto te nemen, is dan ook zeer groot. Wat hij in al de jaren heeft meegemaakt, is volgens hem al leen te verhalen in een klein boekwerk. „En vooral aan de Belgische Nederlandse grens, daar wonen vele duegnieten", zegt Juliaan. De streep(grens) komt hij met zijn triporteur niet over, want dan zou hij last krij gen met de dierenberscherming en zou hij ventvergunningen etc. nodig hebben Maar aan de Paal bij de Belgische douane heeft hij al veel gelachen. Toch is hij ook eens tegen de lamp gelopen toen hij in de tijd dal er veel boter werd gesmokkeld, hij onder zijn groenten verstopt eens 25 kg bo ter vervoerde. Hij werd door de zogeheten vliegende brigade in België staande gehouden en al hoewel hij bij hoog en laag be weerde dat hij deze boter langs de weg gevonden had, hechtte de douane hier geen geloof aan en kon hij de „gevonden" boter af geven en nog een flinke boete be talen. Ook hebben ze hier zijn tri porteur en zijn honden eens ge stolen. „Eigenlijk niet gesto len", zegt Bliekske, „maar toch in elk geval weggestoken. Daar wist Fons de Backer en zijn kor nuiten van Kapellebrug wel meer van Ook toen ik eens een rode kool voor iemand moest af geven in de paastijd, hadden deze mannen er een zilver papier rond gedaan, met het gevolg dat deze voor een paasei werd aan gezien en de besteller het af liet weten". Veel vroeger gebruikte Bliekske een bel om zijn komst aan te kondigen, maar nu gebe urt dit veel rustiger en vent hij meer van deur tot deur Hij kent immers zijn vaste klanten en zijn klanten kennen hem. Een babbeltjeslaan met een in deur- staand vrouwtje of aan zijn tri- porteurke is zijn leven En van al die babbeltjes krijgt hij gemak kelijk dorst en die lest hij dan in cafeetjes, waarvan do uitbaat ster ook een client van hem is. Als hij dan nog gaat vertellen over de tijd dat nij bakker Fons Weijn uit Kemseke op de baan ook met een bakfiets tegen kwam en dat er toen een oers op touw werd gezet, waarbij een van beiden in de sloot terecht kwam, dan glinsteren de ogen van Bliekske en zal hij met veel weemoed nog terug denken aan de tijd dat hij met zijn honden behoorde tot de folklore van de grensstreek.

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 11