NKov-zuidkan nadelig voor zijn W est-Z.-Vlaanderen Uitbreidingen telefoon Ruime belangstelling van Zeeuwse vrouwen voor kankervoorlichting zeeuws wil nog niet praten over openingstijd winkels Progressieve in Oostbui;»/clf,le weerlype Eerste kiellegging nieuwe fregatten bij „De Schelde" VOORLICHTING uinrtmrl tahethuidigeweertype stad Wachten op Taste oeververbinding wetsontwerp Tl* Consument Winkels Quadrofonische installatie in Grand Theater Israël-avond in Goes WOENSDAG 9 APRIL 1975 (Van een onzer verslagg, TILBURG Het Zuid vindt het weinig over de VVinkelsiuiii. 1975 te praten, zolang liet~ ontwerp voor deze w« niet in de kamer beham Staatssecretaris Hazek; dit wetsontwerp bii_ aan de kamer aanbieden. De voorzitter van NKOV-Zuid, de heer B bers gelooft niet zoma; de winkels iedere dag uur open moeten blij, daarnaast nog een avoi week tot 9 uur. ,,Als c'e Raad van Gr kei-bedrijven nu I, maakt dat de consument tot 7 uur 's avonds wil kopen, dan vraag ik waar deze wijsheid komt", aldus de voorzitter, De heer Lambers vit. Jammer, dat in de kwesl de winkelsluitingen de ment zijn mening nojl kenbaar heeft kunnen Wel hebben dat gedi partners in het overli drie middenstandersori ties NKOV, NCOV cn verenigd in het Overlegi de vakbeweging de Da de raad voor het GrooU-J bedrijf. Het NKOV-Zuid een persbericht uit vakbeweging. i genodigden bezichtigen het kielgedeelte. Het is de heer - Van onze correspondent) vooral te doen om de rl cépg Het Grand Theater van d« .Decom, dat de L Goes beschikt thans over op zaterdagmiddag get quadrofonische installatie, zouden moeten wordenj d bezoekers het ge_ argument stoelt op de dus van vier zijden te te, dat de consument S«fcjen|irijgen. Vrijdag a.s. wor- hoefte heeft aan de n de Jbez5oekerg de beid om op zaterdagmid^^"' gaan winkelen. De lede' de Decom, meestal per dat in grootwinkelba werkt, weten donders dat de zaterdagmiddag] zeer belangrij ke verkoo dag is en dat de cons een zeer groot gebruik van deze mogelijkheid", de heer Lambers. Hij drukt het belang van èj sument in deze kwestie, de klant is nog st< nin-g". proeven mee genomen zal er muziek uit diverse ~"lten gehore worden ge- cht. Wanneer er in de toe- Kfilms vertoond worden, prvoór geschikt zijn, zal ^Jze nieuwe geluidsinstal- tie gebruik worden gemaakt. lil Vooruitzichten voor donder- 111 Pil dag en vrijdag, opgesteld door ff 111 vil het KNMI op dinsdag om 18.00 uur: weinig verandering IJ I'I'1 11 llllll Weersvooruitzichten in cij fers gemiddeld over Neder- (Van een oimer verslas lan<L Voor donderdag: aantal uren OOSTBURG De p»zon: 1 tot 8 m.in. temp.: onv sieve fractie in de gemstreeks 2 gr. max temp. om- raad van Oostburg zalstreeks 7 gr. Kans op een steun geven aan initu-Rheel droog etmaal; 40 van het college van b. procent. Voor vrijdag: aan- om in deze gemeente 1- uren zon: 1 tot 8; min, men tot functionele cotemp,: omstreeks 2 gr. sies voor sport en cultuut max, temp.: omstreeks 8 gr. Kans op een droge periode Dit staat te lezen li vanlninstens 12 uur: 70 pro- verzoek dat namens deze cent. Kans op een geheel tie door raadslid Hani* droog etmaal: 40 procent. Vries aan het college richt In het verzoek w heer De Vries erop dat# afzienbare tijd de ge" een jeugdraad zal die als een der eerste zal krijgen het gestalte,; DEN HAAG De water aan een subsidieverc"0' hoogten van dinsdagmorgen, Hierdoor kan vanuit hetmeegedeeld door Rijkswater veld een grotere inbreng staat: Konstanz 280 pi. 1 den verwacht en meerRheinfelden 223 pi. 11, Plit- heid verkregen omth! tersdorf 360 min 9, Maxau 428 verwachten steun, ak» pl 14, Plochingen 171 min 5 neer De Vries. „Twee Mannheim 264 pl. 20, Stein gebieden binnen het we- bach 167 min 2, Mainz 281 pl kader liggen nagenoeg 1, Bingen 158 pl. 1, Kau-b 201 voor wat bereft belei® pl. 1, Trier 369 min 29, Ko- nng vanaf de clubs en fi blenz 260 onv., Keulen 257 gingen zelf. Op het gebie] min 11, Ruhrort 438 min 14, de sport bestaat wel ei»1 Lobith 1085 min 4, Pannerden- ren al een subsidieveroi»1 se kop 1051 min 4, Nijmegen maar er is nog weinig 884 pl. 2, IJsselkop 941 min 1 van een geregeld bet» Eefdeg IJssel 506 pl. 6, Deven- van de verenigingen ter 374 onv., Katerveer Spool uit te stippelen en te dersiuis 100 pl. 5, Monsin 5470 beleid Hetzelfde geldt pl. 10, Borgharen 4094 pl. 24, cultuursector". aldus Belfeld 1258 min 20, Grave raadslid die wijst op k Heneden de sluis 554 min 8. staan van de subsidieve-^H ning voor muziekgeze'-^^f^ pen ..Maar de culturele' omvat meer dan allee" muziekverenigingen". 20 in het verzoek te leze" vraagd wordt het college gezien de situatie biWe"i welziinsgebied en de ;j aanzet die met hel 'n!J van een leugdraad is vl .spoedig stappen te <""j men om te komen tot kf| stei'en van een sportra-'j tot het instellen van eeo 1 re ie raad netOPP"! lijkbaar met de jeugdraad'-J Morgen, donderdag 10 april Bergen op Zoom 3.16 en 15.38 Hansweert 2.16 en 14.45 Temeuzen 1,47 «p I4.0H Vlispmcen 1 13 e**1 '3 Wemeldinge 3.07 en 15.: (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Op de werf van de Koninklijke Maatschappij De Schelde te Vlissingen is gistermorgen met enig ceremouieei vertoon de kiel gelegd van „De Kortenaer", het eerste van een serie van acht standaardfregatten voor de Koninklijke Marine van een volledig nieuw type. De Kortenaer moet in april 1978 worden opgeleverd. De ceremoniële handeling werd verricht door de waarne mend plaatsvervangend secre taris-generaal voor de marine, de lieer M. de Jonge. Hij sloeg met een grote hamer een keg aan. Dat er acht fregatten van dit nieuwe type gebouwd zullen worden door De Schelde, staat vast. In de regeringsbegroting 1976 zal echter bekeken wor den of er in totaal 12 zullen worden gebouwd. De namen van de acht nieu we standaardfregatten zijn in middels bekend. Ze zijn ge noemd naar bevelhebbers uit de toenmalige admiraliteiten van De Maze, Noorderkwar tier, Amsterdam en Zeeland. Nog dit jaar zullen drie fre gatten in aanbouw worden ge nomen. In verband met deze opdracht heeft De Schelde een nieuiwe werfloods laten bou wen. De serie standaardfregatten zijn een Nederlands ontwerp. Alles aan het fre-gat is vol strekt nieuw ontworpen, ver telde gisteren een officier van de marinevoorlichtingsdienst. Twee voorwaarden hebben bij het ontwerp een grote rol ge speeld: een hoge mate van automatisering teneinde het personeelsbestand te beperken en een hoge mate van standaar disatie van de apparatuur. De fregatten worden uitgerust met twee verstelbare schroe ven. De waterverplaatsing be draagt ongeveer 3500 ton. De bemanning bedraagt maximaal 200 koppen terwijl de maxi mumsnelheid 30 knopen is. De kosten per fregat zijn 208 mil joen gulden, gerekend naar het prijspeil 1974. Het nieuwe type fregat heeft aan boord onderzeeboot- bestrijdingsmiddelen, wapens tegen oppervlaktcdoelen en zelfverdedigingsmiddelen te gen luchtdoelen. Verder ook een kompleet nieuw soort ra darsysteem, dat driedimensio naal is en de gegevens per computer verwerkt. Het ope ratie- en oefenterrein van de nieuwe fregatten ligt zowel in vredes- als in oorlogstijd in de Atlantische Oceaan en de aan- grenzenden zeeën. (Van een onzer verslaggevers) GOES - De Zeeuwse werk groep „Steun aan Israël" houdt donderdag a.s. om 20 uur in het wijtogebouw De Pit in Goes-Zuid een filmavond over Israël De heer Kamer mans uit Vlissingen zal een inleiding hemden over de poli tieke toestand in het Midden- Oosten. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De belan gen, die West-Zecuwsch- Vlaanderen heeft bij goede en betaalbare veerdiensten Vlisingen - Breskens zullen volgens ir. J. M. Leenhouts minder goed worden behar tigd na voltooiing van een vaste oeververbinding over de Westerschelde. Hij be toogde dat gisteren op de hoorzitting van de raad van de waterstaat in de Opstan- dingskerk in Terneuzen. Als redenen voor zijn vrees noemde de her Leenhouts: West-Zeeuwsoh-Vliaanderen is qua inwoneraantal het minst belangrijke deel van Zeeuwsch-Vlaanderen en het betekent niet veel in econo misch opzicht- Bovendien zijn acties in het verleden voor goede en goedkope veerdien sten steeds voohal gesteund door Oost-Zeeuwsch-Vlaande ren. De heer Leenhouts stelde verder, diat de veerdiensten Vlissingen-Breskens op be paalde dagen extra druikte te verwerken zal krijgen vanwe gen de toeristen. Opvang van deze pieken zou qau kosten ■gaan drukken voor de rest van het jaar op de platselijke be volking. Ook konden wachttij den gaan ontstaan omdat het vervoer van gevaarlijke stof fen waarschijnlijk niet vaide fen waarschijnlijk niet via de vaste oeververbinding zal mo gen. Als deze wachttijden gaan optreden, zouden de toe risten West-Zeeuwsch-Vlaan deren wel eens kunnen giaian vermijden. Het toerisme is echter een der economische pijlers van West Zeeuwsch- Vlaanderen De heer Leenhouts memo reerde odk nog de problema tiek van een goede oost-west verbinding in Zeeuwisch- Vlaanderen met ondertunne ling van het kanaal Gent-Ter- neuzen. Hij vroeg zich af of de overheid dit knelpunt in de toekomst zou onderkennen. Een goede verbinding met het noorden was voor West- Zeeuwsch-Vlaanderen nu en in de toekomst van essentieel belang, zei de heer Leenhouts. Want een afgrendeling van het verkeer near het zuiden komt binnen de mogelijkheden te liggen op grond van een rap port over de Belgische zeeba- Kortom, zei de heer Leen houts, een tracé Kruiningen- Perkpolder voor de vaste oe ververbinding heeft voor West Zeeuwsch-Vlaanderen wel zeer verstrekkende gevolgen en bovendien wordt de dioel- venpolitiek. stelling van de vaste oeverver binding voor West-Zeeuwsch- Vlaan-deren niet gerealiseerd. De vraag voor de heer Leen houts was dan ook, wat West Zeeuwsch-Vlaanderen van zijn overheid kon verwachten. Hierop konden de commissies als adviesorganen echter niet antwoorden. Op de tweede hoorzitting die gisteravond werd gehouden in hotel Van Leuven in Klooster- zande werd pittige kritiek ge leverd op de nota van de stich ting Zeuwsch coördinatieor gaan voor Natuur, Landschaps en Milieubescherming: „Vaste oeververbinding een noodzaak? De heer P. Everaert, lid van Provinciale Staten van Zeeland, zei dat het coördinatieorgaan zich erg negatief had opgesteld tegenover een vaste oeverver binding. Hij noemde in dit verband de opmerkingen over het gevaar van het verlies van de eigen Zeeuwsch-Vlaamse cultuur als gevolg van de ontsluiting van Zeeuwsch-Vlaanderen en de vrees voor een overspannen ar beidsmarkt. Volgens de heer Everaert had het coardinatieor- gaan van de gehele problema tiek niets begrepen. <Van een onzer verslaggevers) BREDA Naast de centrale uitbreidingen van het tele foonnet, die in het eerste kwartaal van 1975 al zijn vol tooid, verwacht de PTT in de loop van dit jaar nog een aan tal uitbreidingen te kunnen verwezenlijken. Hierdoor wordt de capaciteit van de di verse telefooncentrales in het algemeen belangrijk ver groot. In het laatste halfjaar van 1974 is echter een onverwach te toeneming ontstaan in de vraag naar telefoonaansluitin gen, die nog voortduurt. Het gevolg hiervan is opnieuw een toeneming van het aantal wachtenden. Voor de uitbrei dingen in de telefooncentrales betekent dit. dat zij in een aantal gevallen niet toereikend zullen ziin om de wachtlijsten 'ohnoi (p doen verdwijnen. >.29 terwijl in andere plaatsen soms kort na een uitbreiding weer wachttijden zullen ont staan. In dit jaar komen de vol gende uitbreidingsplannen nog aan de orde: Tot half 1975: Etten-Leur, Terheijden, Chaam, Halsteren, Klundert, Hoogerheide. St.- Annaland, Oud-Vossemeer, Willemstad, Moerdijk, Rucp- hen, Goes, 's-Heer-Arendsker- ke. Middelburg, Wemeldinge, Koudekerke. Westkapelle. Veere Breskens. Axel, Renes- se en Scharendijke. Na half 1975: Dongen, Rijen. Prinsenbeek, Zundert, Made, Thoien, Biervliet, Oost-Sou burg, Hoek, Hulst, Zierikzee en Dreischor. Eind 1975 begin 1976: Hooge en Lage Zwaluwe, Teteringen, Oosterhout. Bergen op Zoom, Kaoelle Krabbendijke. Mid delburg, Vlissingen. Philippi ne, Vogelwaarde en Nieuwer- kerk. De telefoonnummers van de volgende netten worden ge wijzigd: 17 april: Putte 01645, Rucphen 01654, St.-Maartens dijk 01666, Klundert 01682 (van 3 in 4 cijfers), Etten- Leur 01608, Zevenbergen 01680 (van 4 in 5 cijfers). 25 april: Wemeldinge 01192, Schoondijke 01173 (van 3 in 4 cijfersl. Goes 01100, Vlissin gen 01184, Oost-Souburg 01183 (van 4 in 5 cijfers). Oktober Breda (van 5 In 6 cijfers), gelijktijdig wordt het netnum mer 01600 gewijzigd in 076. Eind 1975-begin 76: Hooge en Lage Zwaluwe 01684 (van in 4 cijfersl. De nummerwijzigingen van 17 en 25 april zijn verwerkt in de telefoongids voor het dis trict, Breda, uitgave 1975-1976, die In de loop van april zal verschijnen- Van de dertien voorlich tingsbijeenkomsten ovpr kanker, die de Zeeuwse vrouwenraad en Het Zeeuw se Kruis samen hebben ge organiseerd, zijn er nu acht achter de rug. Tijdens deze acht avonden is echter be wezen dat de interesse on der de Zeeuwse vrouwen om meer over kanker in zijn vele verschijningsvor men te weten te komen, veel groter is dan de orga nisators hadden verwacht. „Tot nog toe zijn er bij elke bijeenkomst ongeveer honderd dames meer geweest dan waarop we hadden gere kend", vertellen mevrouw A.C. Westhoff-Hiubée uit Middelburg en mevrouw J.E. Kakebeeke-Mosselmans uit Gapinge, twee dames, die namens de Zeeuwse vrou wenraad veel met de voor lichtingsactie te maken heb ben. Van de andere kant vinden beide dames grote belang stelling v-oor de voorlichting niet zo vreemd. „Voor veel vrouwen is kanker nog een geheimzinnige zaak, die bun angst inboezemt. Vandaar dat wij het nuttig vonden om Juist in het jaar van de vrouw door middel van voor lichting te trachten deze angst weg te nemen", voert mevrouw Westhoff aan. Mevrouw Kakebeeke merkt- daarbij op dat de voorbereiding heel wat tijd en moeite heeft gekost, te meer omdat van medische zijde in eerste instantie het nut ervan niet zo erg werd Ingezien. „Tijdens onze eer ste gesprekken waren er art sen, die vonden dat kanker bij de vrouw niet zo'n be langrijk probleem was omdat in verhouding niet zoveel vrouwen sterven aan borst- of baarmoederhalskanker Men vond dat wij veel eer der aandacht zouden moeten besteden aan het gevaar van hart- en vaatziekten voor de mannen. Maar toch vonden we in het kader van het jaai van de vrouw de kanker voorlichting bijzonder zinvol. Dat het inderdaad zinvol is. is wel gebleken tijdens de voorlichtingsavonden. Tij dens de discussie na de inlei ding krijg je vaak te horen dat men nu wat minder ang stig tegenover de kanker staat, dat men blij is erover te kunnen praten", aldus me vrouw Kakebeeke. De voorlichtingsbijeenkom sten zijn alleen voor vrou wen bedoeld. „Behalve art sen zijn er geen mannen op deze avonden aanwezig", zegt mevrouw Westho-ff. Me vrouw Kakebeeke vult aan: „De dames, die naar deze avonden komen, zijn over het algemeen nog niet ge wend om over dat soort on derwerpen in gemengd ge zelschap te praten". De voorlichtingsavonden hebben haast allemaal het zelfde verloop. Er wordt voorlichtingsmateriaal uitge deeld, waaronder boekjes van het Koningin Wilhelmi- nafonds. Een arts houdt een Inleiding over de vele vor men van kanker en daarbij wordt een filmpje gedraaid over de manier waarop vrou wen zichzelf op borstkanker kunnen onderzoeken. Als in leiders zijn diverse medici TERNEUZEN OP 14 APRIL OOSTBURG OP 15 APRIL BRUINISSE OP 21 APRIL MIDDELBURG OP 22 APRIL beschikbaar, maar het leeu wenaandeel neemt wel dok ter B.J. ter Bals, sociaal ge neeskundige van Het Zeeuw se Kruis, voor zijn reke ning. Na de inleiding volgt steeds een discussie tussen publiek en een panel, waarin ook artsen en verpleegkundi gen uit de omgeving in zit ten. De vragen, die op zo'n panel worden afgevuurd, vertonen per bijeenkomst niet zoveel verschillen. ,,Is kanker erfelijk?" is een van de meest voorkomende vra gen (een vraag, die overi gens ontkennend wordt be antwoord). Andere vragen, die altijd naar voren komen en met neen beantwoord zijn: „Is borstvoeding kan kerverwekkend?" en „Als je borstkanker hebt gehad ben je dan vatbaarder voor andere vormen van kanker". Wel wordt er met ja geant woord als het gaat om vragen: „Is roken oorzaak van kan ker" en „Is het slecht om in een ruimte te zitten, waarin wordt gerookt". Verder is het merkwaardig dat tijdens deze voorlich tingsavonden zoveel dameo met de klacht op de proppep komen dat hun huisartsen te weinig aandacht schenkt aan hun klachten en ze niet ge- ruststeld weer naar huis stu ren. En dat terwijl op de voorlichtingsavonden de vrouwen steeds maar wordt voorgehouden dat ze bij het minste of geringste knobbel tje of afwijking meteen bjj de huisartsen moeten binnen stappen. „We zijn er ons van bewust dat de al druk bezet te huisartsen het na onze voorlichtingsavonden nog drukker zullen krijgen. We willen niet dat de artsen overbelast worden, maar van de andere kant vinden we wel dat mensien bij hun huis arts terecht moeten kunnen als ze zich ergens ongerust over maken. Het probleem, dat hierdoor ontstaat zou mo gelijk opgevangen kunnen worden als er in Zeeland meer groepspraktijken zou den komen. In ieder geval is de medische begeleiding ze ker een punt dat we na af loop van de reeks voorlich tingsavonden met het Zeeuwse Kruis zullen be spreken", vinden de dames Wenthoff en Kakebeeke. Wat gaat er gebeuren als de serie voorlichtingsbijeenkom sten over kanker is afgelo pen? Gaan Zeeuwse vrou wenraad en Het Zeeuwse Kruis dan bijvoorbeeld den ken aan voorlichting op het gebied van hart- en vaat ziekten? „We hebben er nog niet over gesproken", zegt mevrouw Kakebeeke. „Als er voorlichting op dat gebied gegeven zo-u gaan worden, dan zouden we het daarbij zeker ook over de voeding moeten hebben". Mevrouw Westhoff filosofeert over een eventuele nieuwe serie voorlichtingsbijeenkomsten nog even door- „We hebben nu als vrouwenraad samen met Het Zeeuwse Kruis or ganisatorisch al zoveel erva ring ongedaan op het gebied van voorlichting, dat hel jammer zou ziin d>e ervaring maar éénmaal te benut ten". Eindredactie Rein van der Helm In het kader van de voorlichting over de kanker wor den nog de volgende vijf bijeenkomsten gehouden: Aanvang om 14.00 uur in het hervormd kerkcentrum aan de Bcllamystraat. Inleider dr. B. J. ter Bals. Opgave voor deelname bij mevrouw Vermeulen, Nassaustraat 11, Ter- neuzen, tel. 01150 - 2435. Aanvang om 14.00 uur in het hervormd kerkcentrum In leider dr. B. J. ter Bals. Opgave voor deelname bij me vrouw H. Remijn-dc Badts, Mr. Risseeiiw=*raat 18. Oost burg, tel. 01170 - 2615. GOES OP 17 APRIL Aanvang 14.00 uur in de Oosterkerk. Inleider dr. B ter Bals. Opgave voor deelname bij mevrouw J. Kempe Wes- trate, Vogelzangweg 50, Goes, tel. 01100 - 7433. Aanvang 14.00 uur in het dorpshuis. Inleider dr. B. .1 ter Bals. Opgave voor deelname bij mevrouw C. IIoKken- Beaufort, Dr. de Kockstraat 32, Bruinisse, tel. 01113 - 1235. Aanvang 20.00 uur in De Hoeksteen. Inleider dr. B. S. Oey, vrouwenarts te Middelburg. Opgave voor deelname bij me vrouw A. C. Westhoff-Hubée, Poppelroedestraat 8 te Mid delburg, tel. 01180-13115. De manimomat maakt opnamen die zelfs de geringste afwijkingen opsporen. E-

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 3