riizen orige EERSTE ZWALUW aand 1,5 omhoog Nog steeds sneeuw in WE BLIJVEN IN DE NAVO Domburg praat later verder over Slechts twee man op Terneuzense hoorzitting over vaste oever verbinding /7r TWIJFELS OVER AANPAK BESTRIJDING WERKLOOSHEID «motie en Portugese premier: Nederland gaat contact opnemen met VVB Nieuwe ruilverkavelingswet 1 juli in werking Aandrang voor meer gebruik apparatuur in Zorgen over stijging kosten gezond heidszorg Vereniging eist meer capaciteit voor hartoperatie» NOOD PT AN Kamer: Moerdijk te kapitaalintensief RECORDHITTE IN MOSKOU Metrobetoging in A msterdam .ur Dr. W A. J M. Harkx lacteurL. Leijendekker edactie- en administratie-adres •r. (euW3-traat 9, Terneuzen, tel. (01150) - 79 20 c Éldfcmmer 1114111 i.v. Uitgeversmaatschappij De Stem B.V.. jigsrstraat 16, Breda. VRUE ZEEUW WOENSDAG 9 APRIL 1975 27e jaargang No. 7629 Uitgeefster Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. (Van onze correspondent) HOOFDPLAAT On danks het barre weer heeft een zwaluw, na overwinte ring in Afrika, ons land be reikt. Het is voorzover be kend de eerste zwaluw die dit jaar in Nederland is waargenomen. Ornitholoog K. Goudswaard heeft de vo gel waargenomen in West- Zeeuwsch-Vlaanderen. Het dier vloog heel laag langs de Westerschelde bij het dorp Hoofdplaat, in noord-oostelij ke richting. Al zegt een be kend spreekwoord dat één zwaluw nog geen lente maakt, toch is het een hoop gevende lentebode die er op wijst dat het voorjaar on danks kou en nattigheid aan staande is. Dit bewijzen eveneens drie ooievaars die de laatste dagen geregeld bo ven Walcheren cirkelen en eveneens uit hun winter kwartieren uit het zuiden zijn teruggekeerd. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG De prijzen zijn vorige maand met 1,5 pro- centfemhoog gegaan. Het Centraal Bureau voor ie Statistiek (CBS) rekende uit, dat het prijsindexcijfer stee| van 150,5 (midden fe- jruari) tot 152,7 (midden maart). In dezelfde periode zoril jaar stegen de prijzen ooknie: 1,5 procent. Vcjgens het CBS stegen .•ooral de prijzen van kleding, .erwijl ook (lichtere) stijgin- i werden waargenomen niet-alcoholhoudende >n. elektriciteit, schoei- mpeerartikelen, auto's :enhuistarieven. ande op de cijfers van let CBS zijn de prijzen dit jaar ot jiu toe de eerste drie ;n gestegen met 2,75 pro- planten en vloeibare brand stoffen. Tien procent. Voor het eerst sinds ruim een jaar is het twaalf - maandgemiddelde vorige maand niet gestegen, zo heeft het CBS voorts uitgerekend. In de periode april 1974 tot en met maart 1975 stegen de prij zen met tien procent ten op zichte van de periode april 1973 - maart 1974. Dat was in februari van dit jaar ook zo, terwijl in de maanden daar voor steeds een trendmatige stijging van 0,2 pet. per maand was waargenomen. Prijsdalingen werden waar genomen voor onder meer aard appelen, margarine, bloemen, is VS 3800 sledestofzuiger tronie: 1 Super Electronic is een bijkans i motor. Vermogen 80Q W. Schrikt U riet (kunt u traploos, elektronisch regelen, u dus aan bij het object. Dat betekent 'an stroom, als van het object e kleden, bekleding enz.). d'r in en d'r uit. Altijd automatisch goed. groen is goed, geel is fout root. g, 5 m. Wordt door voetje op knopje :er opgewikkeld. zuigmond, met voetknop schakelen naaf hte vloerbedekking. H- en kierenborstel. Twee meter lange papieren filters als klein caaeaulje. BUIEN Veel bewolking met regen-, sneeuw- of hagelbuien. Veel wind. Maximumtemperaturen rond graden. STAD EN STREEK Meer telefoonaanslui tingen in Zeeland. Pagina 3 Kabei-t.v. Terneuzen in studie. Pagina 5 BINNEN- EN BUITENLAND KVP Den Haag steunt lijn-De Zeeuw. Pagina 9 Arabieren gaan zelf olie vervoeren. Pagina 11 KLEINE STFM Het leven van een koffie molen. Pagina 13 SPORT IJshockey: Russen ver slaan Tsjechen. Pagina 17 RADIO EN TELEVISIE Bredase Zuidmolukkers in tv-documentaire. Pagina 7 MERIJNTJE DEN HAAG (ANP) Te zijner tijd zal het wellicht no dig zijn om drang uit te oefe nen voor het invoeren van ploegendiensten in ziekenhui zen, voor wat betreft het ge bruik van de apparatuur en de operatiekamers. Dit heeft staatssecretaris Hendriks van Volksgezondheid gisteren in de Eerste Kamer gezegd tijdens het beleidsd- bat ove volksgezondheid en milieuhygiëne. In eerste termijn had de WD-er De Jong er op gewe zen, dat de technische, dure apparatuur in de gespeciali seerde ziekenhuizen maar ge durende acht uur per dag wordt gebruikt. De KNVB trox niet vuoi niets aan de Kno-bel. (Van een onzer verslaggevers) BREDA De opening vóór 1 januari 1977 van vier nieu we centra waar open hartope raties kunnen plaatsvinden, betere mogelijkheden om ge opereerde hartpatiënten in heel Nederland een goede nazorg te eeven, een handvest voor de rechten en plichten van de pa tiënt en het overbrengen van het hoger beroep tegen artsen van het Centraal Medisch Tuchtcollege naar de strafrech ter. Dat zijn de vier voornaam ste eisen, die de Nederlandse Hartpatiëntenvereniging giste ren bij verschillende instanties op tafel heeft gelegd. Professor P. Kuypers, hart en longchirurg van het Rad boutziekenhuis te Nijmegen en sinds kort medisch adviseur van de Hartpatiëntenvereni ging ging tijdens een perscon ferentie gistermiddag in Breda nader in op de noodzaak nu te beginnen met de voorberei ding voor de opening Van de vier nieuwe hartcentra. Hij stelde ,dat de medische wereld nu dorodrongen is van het feit, dat de minimale capaci teit voor hartoperaties ver' groot moet worden van 230(1 ,aar 3300 per jaar. Daarop inhakend deelde voorzitter Fievet van de Hart' patiëntenvereniging mee dat hij staatssecretaris Hendriks deze week opnieuw dringend gevraagd heef4 deze verrui ming in de operatiecapar teit vooral ten goede te laten ko men van Zuid-Nederland. ,,Be' ï.ede,. de lijn Rotterdam- Utrecht-Nijmegen worden geen open hartoperaties uitge' voerd, te-wij' daar mogelijk heden gevoeg zijn in de grote perifere ziekenhuizen. Voor de pa --'riten uit Zuid-Nederland is dit sociaal gezien een zeer ernst>e zaak, een noodsdtu tie'', aldus de heer Fievet. (Van onze redactie buiten land). LISSABON Portugal zal zijn verbintenissen aan de Noordatlantische Verdragsor ganisatie (NAVO) honoreren, maar de Amerikanen zullen geen toestemming meer krij gen hun basis op de Azoren te gebruiken om Israël te be voorraden in het geval van een nieuwe oorlog in het Mid den-Oosten. Dit heeft premier Vasco Goncalves gisteren gezegd op zijn eerste persconferentie se dert de mislukte staatsgreep van een maand geleden. „Wij hebben", zei Goncalves, „ten aanzien van de andere NAVO- landen verplichtingen en wij zullen die nakomen- Maar wij zullen de basis te Lajes (Azo ren, redactie) niet doen ge bruiken tegen de Arabieren, evenmin als Spanje en West Duitsland dit hadden gedaan (tiidens de oktoberoorlog van 1973 en de Amerikaanse lucht brug naar Israël, die liep via de Portugese Azoren)". Goncalves zei verder, dat zijn regering niet voornemens is de daders van de mislukte staatsgreep van 11 maart te laten terechtstellen. Volgens de premier zullen de verkiezingen van 25 april voor een grondwetgevende vergadering geen effect heb ben op de regeringspolitiek en hij voorziet geen wijziging in zijn regering in de nabije toe komst- „Wij kunnen door ver kiezingen niet verliezen wat wij wonnen in de revolutie". De militairen willen een so cialistisch stelsel in Portugal, maar Goncalves waarschuwde de Portugezen dat zij zich opofferingen zouden moeten getroosten voor de baten van de toekomst. Binnen de komende twee of drie weken zal een econo misch noodplan worden be kendgemaakt dat een loon- en inkomstenpolitiek zal bevatten ter stabilisering van de econo mie van het land. DEN HAAG (ANP) De kostenstijging bij de gezond heidszorg gaat gevaarlijk snel, heeft staatssecretaris Hendriks van Volksgezondheid in de Eerste Kamer geconstateerd tijdens het beleidsdebat over Volksgezondheid en Milieuhy- giëene. Vorig najaar schatte de be windsman, in zijn structuurno ta gezondheidszorg, dat in 1980 de kosten gestegen zou den zijn tot 8 procent van het bruto nationaal inkomen (in 1963 4,2 procent, i n 1970 6 procent en in 1973 7 pro cent). De centrale raad voor de volksgezondheid heeft dezer dagen becijferd, dat de 8 pro cent in 1980 ruimschoots wordt overschreden. De kosten lopen op tot 8,7 8,9 procent, zei de staatssecretaris. Hij noemde het dan ook van het grootste belang de kosten te beheersen. Normaal gesproken zou den op de terrasjes in Zwit serland in deze tijd van het jaar de eerste mensen de zon komen opzoeken. De stoelen en tafels worden nu echter nog bedekt door een dikke laag sneeuw. Er is nog steeds geen einde gekofen aan de plotselinge zware sneeuwval, die in het weekeinde in de Alpen be gon. Ook gisteren zorgden lawines voor veel moeilijk heden. (Van een onzer verslaggevers) DOMBURG Het voorstel om op het Domburgse deel van het Walcherse strand aan de westkust alle naaktrecreauten de toegang te ontzeggen, is gis teravond in de raad Domburg teruggenomen. Niet omdat de raad geen overwegende bezwa ren had tegen de naaktrecrea- tie, maar omdat het door een foutieve redactie van het raads voorstel ook geklede mensen verboden werd zich op het strand te begeven. Het voorstel moest om die re den na enige discussie door B en W. worden terug genomen Te verwachten valt, dat het raadsvoorstel binnenkort met een gecorrigeerde inhoud op nieuw aan de raad zal worden voorgelegd. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Binnen twin tig minuten kon gisteren in de Opstandingskerk in Terneuzen de eerste hoorzitting van de Raad van de Waterstaat over de vaste oeververbinding over de Wecterschelde worden be ëindigd. Alleen een tweemans delegatie van de K.V.P.-frac- tie in de gemeente Oostburg maakte van de gelegenheid gebruik om een reeds schrifte lijk ingediend bezwaarschrift mondeling nader toe te lich ten. Het Oostburgse K.V.P.- raadslid R. Callon zei, dat zijn fractie over een aantal aspek- ten van de vaste oeververbin- ding zeer verontrust was. In het standpunt van de gezamen lijke B. en W.'s van Zeeuwsch-Vlaanderen was een aantal bezwaren van West- Zeeuwsch-Vlaanderen ook niet voldoende tot uitdrukking ge komen, stelde de heer Callon. Verder vroeg hij nog eens met name aandacht voor de moge lijkheid, dat ook het langzame verkeer van de vaste oever verbinding gebrui-k zou kun nen maken. Ir. MA. Geuze, vice-voorzitter van de Raad van de Water t vroeg daar op, of de heer Callon tevreden kon zijn met gebruik alleen 's nachts door h-et langzame ver keer- Daarmee was de heer Callon deels tevreden. Ir. J Zuurdeeg van Rijkswaterstaat vertelde, dat het probleem van het langzame "er-keer nog be studeerd wordt. Aanleg van een afzonderlijk fietspad be hoorde echter niet tot de ma- geliikheden De hoorzitting gistermiddag in Terneuzen door de commis sies overleg wegen en scheep vaartwegen van de Raad van de Waterstaat vormde de eer ste van een serie. Gisteravond was er een hoorzitting in Kloosterzande. Vandaag is er een hoorzitting in Goes, waar op alle mogelijke instanties en organen hun zegje kunnen doen. CZie ook pagina 3) (ADVERTENTIE) In ons landje zitten dagelijks gemiddeld 4 miljoen voer tuigen op de weg. Om je nou zo snel en veilig mogelijk te verplaatsen zijn 4 bewegingen toegestaan. Vooruit, achteruit, rechts af, links af. "—-'Voer je die zelfverzekerd uit en maak je tijdig duidelijk wat je wilt, dan zijn wij'n stuk verder. En u ook. De politie. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG De Tweede Kamer heeft ter voorbereiding van het debat over de werkgelegenheidsnota het kabinet een zeer groot aantal kritische vragen gesteld, waarbij de twijiei over de gerichtheid van het werkgelegenheidsbeleid overheerst. De kamercommissies vuren maar liefst 186 vragen op de rege ring af. Met name de besteding van de werkloosheidsgelden, de vertraging van werken door procedurele belemmeringen, het aantal nieuwe arbeids plaatsen dat door het inpom pen van miljarden guldens wordt geschapen en een even tueel te verwachten opleving van de economie staan cen traal. De nota van de regering gaat er van uit dat de zoge naamde procedurele vertragin gen zich vooral voordoen in zaken die betrekking hebben op ruimtelijke ordening en milieubeleid. De kamer wil dat wel eens zien aangetoond met keiharde cijfers. Het wet gevende beleid van het kabi net moet daar dan op worden afgestemd. Volgens de kamer werken met name beroepen op de Kroon tegen besluiten van ge deputeerden over bestemmings plannen zeer vertragend De kamer wil weten hoeveel maanden gemiddeld elke zaak bij de Kroon blijft liggen en welke maatregelen het kabinet denkt te nemen om die tijd in te korten. Vraagtekens plaatsen veel kamerleden bij de extra steun die de regering heeft toege zegd aan het indnstrieschap Moerdijk (honderd miljoen). Ze willen niet alleen een nauwkeurige specificatie van dat bedrag maar ze willen ook horen waarom het industrie schap die extra steun krijgt. De kamer wil weten hoeveel arbeidsplaatsen men met dat geld denkt te scheppen en wat voor soort arbeidsplaatsen. Veel kamerleden verwach ten dat het type bedrijvigheid dat in het industrieschap Moerdijk verwacht kan wor den erg afhankelijk is van energie, weinig arbeidsinten sief is, maar wel veel kapitaal (Van onze redactie buitenland) DEN HAAG Een woord voerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gis teravond desgevraagd meege deeld dat binnenkort, waar schijnlijk woensdag, een in structie zal uitgaan naar de ambassadeurs in Parijs en-of Peking om contact op te ne men met de vertegenwoordi ger van de Voorlopige Revolu tionaire Regering (VVR) van Zuid-Vietnam. Zoals bekend heeft premier Den Uy] vrijdagavond na het kabinetsberaad gezegd, dat er kenning van de VVR on korte termijn „mogelijk is". Minister Van der Stoel van Buitenland se Zaken bespreekt vandaag deze kwestie met de vaste tweede-kamercommissie van Buitenlandse Zaken. 'Zie ook pag. 11) vergt. De eenzijdigheid van de industriële bedrijvigheid in Zuidwest-Nederland wordt daardoor volgens hen alleen maar vergroot. Ze zien dan ook niet goed in hoe die extra steun past in een selectief groeibeleid. Tenslotte vragen ze het kabinet of de 100 mil joen extra zal leiden tot inves teringen op korte termijn. Enkele andere vragen van de kamer: welke gevolgen heeft de huidige negatieve ontwikke ling van de werkgelegenheid voor het inkomensbeleid; wat zijn de gevolgen van de aangekondigde verhoging van het minimumloon en de AOW voor de reële arbeids kosten en daarmee voor de werkgelegenheid: welke effecten heeft een verdere verlaging van de soci ale premielasten voor de werkgevers; kan de regering in de ko mende nota inkomensbeleid er voor zorgen dat ook kleine zelfstandigen een inkomensga rantie krijgen; kan het werk van de regio nale ontwikkelingsmaatschap pijen worden uitgebreid. In de Macro-economische Verkenning (MEV) 1975 heeft de regering als doelstelling aangegeven een stijging van het reëel besteedbare inkomen dit jaar met 2 a 3 procent Deze doelstelling is eind vorig Jaar in een brief aan de kamer nog eens nadrukkelijk her haald. Heeft, zo vraagt de ka mer, de nadere analyse van het centraal planbureau en de daaruit door het kabinet ge trokken conclusie dat er voor een stijging van het reëel be steedbare inkomen minder ruimte is. ook betrekking op 1975? De kamer wil weten of de gegevens van het CPB al in de tweede helft van het vorig jaar beschikbaar waren en als dat zo is, heeft het kabinet d-an geen ernstige be leidsfout. gemaakt, door toch te blijven hameren op een reële inkomensstijging van 2 5 3 procent? Ook plaatst de kamer veel vraagtekens aan het voortdu rend inpompen van overheids geld in noodlijdende bedrij ven. Het geven van fiscale las tenverlaging zou aanmerkelijk goedkoper zijn op den lange duur. MOSKOU (AP) - Gisteren om 12.00 uur is in Moskou een temperatuur geregistreerd van 23 graden Celsius, een record sinds men 109 ip.ar geleden de stand ging bijhouden. Het voorgaande record werd bereikt in april 1968 en stond op 18 graden. AMSTERDAM Ongeveer 500 jongeren hebben gistera vond een demonstratieve mars gehouden door Amsterdam uit protest tegen de sloop in de Nieuwmarlri.huurt in verband met de aanleg van de metro- oostliin De ongeveer één uur durende tocht van de Dam naar Oudemsnhmsonort ver liep zorrier ine'denten. (Zie ook pag. 11) (Van onze redactie binnen land) DEN HAAG De gewijzig de ruilverkavelingswet treedt op 1 juli as. in werking. Dit betekent, dat vanaf die datum bij stemmingen over ruilver kavelingen alleen de werke lijk uitgebrachte stemmen meetellen. De thuisblijvers worden dan niet meer tot de voorstemmers gerekend, zoals thans het geval is. De Eerste Kamer heeft dins dag, zonder hoofdelijke stem ming, een aantal wijzigingen in de uit 1954 daterende ruil verkavelingswet goedgekeurd. „De bestaande stemprocedure wordt aangepast aan de eisen van de tijd", beaamde minis ter Van der Stee van Land bouw in zijn antwoord op in stemmende betogen van de se natoren. „De uitvoering van tie ruilverkaveling kan nu zo goed mogelijk verlopen". Andere wijzigingen zijn: verhoging van de ruilverkave lingsrente (van 5 procent per jaar gedurende dertig jaar tot 6 procent gedurende 26 jaar), meestemmen van pachters, doorberekening van de rente in de pachtsom en het gebruik van stembureaus als bij ver kiezingen. Minister Van der Stee deel de mee, dat de hele procedure voor de ruilveikavelingen te zijner tijd herzien wordt, en wel in het kader van de ko mende la"*'1 r ebtingenwet. Dit ïaar zal over 20.000 tot 25.000 hectare opnieuw te ver kavelen gronden gestemd wor den. WIW i' i - i -r,..-

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 1