IET Verregaande spelverruwing in het betaalde voetbal go Mühren: „Voetbal steeds harder'9 DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLANDI _T) Cv Voetbal waarheen Voorsprong van Dieks Schorsin Rinus Israël STEMt •7ATFRDAG 5 APRIL 19 „£-i it de ware schuldige niet op de bank", bitste Karei Jans sen de voorzitter van de Ver eniging van Contractspelers (VVCS) kort geleden tijdens een bijeenkomst van het Nij meegse Kriminologische dis puut „Dr. Nico Mulder". Spel verruwing is een feit; de over tredingen en de blessures zijn in vergelijking met een aantal jaren geleden totaal anders van aard. „Spelers doen duide lijk aanslagen op het welzijn van hun coUega's. Maar ligt de schuld van dit alles wel bij de spelers. Zij handelen toch in opdracht. Zij moeten systemen uitvoeren en krijgen de in structies vanuit de dug-out. En daarom is er op dit moment ook een discussie onder de voetballers aan de gang. En de vraagstelling is; Waar ben ikï mee bezig? En waar is mijn col.n Icga mee bezig? De totalt. voetbalwereld moet de oorza j ken zoeken om de basis van alw die agressiviteit op te sporen",] oordeelde Karei Janssen. WARE SCHULDIGE IN DUG-OUT (Van onze sportredactie) NIJMEGEN - De voetbal sport mag dan duidelijk de aandacht richten op een grote mate van agressie op de velden, de laatste maanden is het ook duidelijk geworden dat in de hockey-wereld, de basketballsport en bijvoor beeld bij het zaalhandbal en het volleybal steeds'ernstiger zaken van spelverruwing aan de orde komen. De uitlating van minister Van Agt, die een vorm van wettelijk geregeld tuchtrecht prefereert, heeft de sportgemeenschap wak ker geschud. De bonden die alle strafzaken in eigen be heer hebben weten dat him manier van handelen mo menteel ook door de overheid wordt gevolgd. Ingrijpen van de justitie is voorlopig nog niet te ver wachten, want daar zou een wetswijziging voor nodig zijn. Het wettelijk geregeld tuchtrecht zal - wanneer het ooit te verwezenlijken is - daarom zeker nog enige tijd op zich laten wachten. Maar in deze periode krij gen de sportorganisaties wel de gelegenheid om zelf een aantal zaken recht te trek ken. Of zoals mr. A. Wassing, onderzoekmedewerker van prof. Hoefnagels het noem de: „Zal er gewoon aan ge werkt moeten worden om de machtsmiddelen van de scheidsrechter belangrijk uit te breiden. Het ingrijpen moet op het veld gebeuren. De strenge straf moet on middellijk na de overtreding plaatsvinden. Daarvoor zul len aanvullende regels inge voerd moeten worden. De rode kaart en de strafschop alleen zijn onvoldoende. Alle andere spelstraffen zijn weinig effectief." In de voetbalsport een vrijwel onmogelijke zaak omdat de spelregels en de straffen tegen bepaalde regels nu eenmaal in ternationaal geregeld zijn. Mo gelijk dat het UEFA-congres dat na de paasdagen in Monaco zal plaatsvinden en waar het optre den tegen de spelverruwing cen traal gaat staan, een stap in de goede richting zal zijn. Het „strafbankje" met een afkoe lingsperiode van zo'n 10 minu ten staat ter discussie. Voor internationaal scheids rechter Leo van der Kroft lijkt dit strafbankje beslist niet al leen zaligmakend. Hij: „Om spelverruwing tegen te gaan is het in de eerste plaats gewoon noodzakelijk dat het scheids- rechterskorps één lijn gaat vol gen. Dat er op universele wijze wedstrijden worden geleid. Dat er voor de arbiters in de top ook eens een psychologische test komt. De stabiliteit van de man is belangrijk. Er zijn collega's die voortreffelijk fluiten tot het moment waarop een incident plaatsvindt. Dan is hij zichzelf niet meer. Scheidsrechters kun nen echt wel iets incasseren, maar de fout is gewoon dat velen de zaken later niet kunnen ver werken. Voor mijn gevoel is het op dit moment gemakkelijker om minister van Justitie te wor den dan een goed arbiter te zijn in het betaalde voetbal. Een scheidsrechter staat altijd al leen". Het al of niet strenger straffen is op dit moment ook niet de stok achter de deur die de spelers tot andere gedachten in het veld brengt. Drs. J. Brons, algemeen voorzitter van de Tuchtcommis- sie van de KNVB: „Alleen stren gere straffen voert de criminali teit niet terug. Alleen het optre den van de scheidsrechters, de trainers-coaches en de bestuurs leden zouden de basis kunnen vormen om de steeds verder gaande spelverruwing een halt toe te roepen". De Tuchtcommissie van de KNVB, die de laatste weken door een aantal strafmaatrege len (b.v. Van Hanegem) nogal in opspraak is gekomen, ziet ook weinig heil in het mogelijk in grijpen van de overheid. Drs. Brons: „Zelfs bij zijn collega's is minister Van Agt afgegaan toen hij zijn gedachten openbaar maakte. Zijn idee is gewoon niet 'uitvoerbaar." En de Utrechtse rechter mr. K.S. Bieger: „Voet bal is een internationale be- roepssport. Voor de normale rechter, die toch al overbezet is, is het gewoon onmogelijk om zich met dit soort rechtspraak consequent bezig te houden. Mogelijk dat in de toekomst met speciale spelrechters iets te be reiken is. Maar dan zal men niet in de eerste plaats de spelers moeten bestraffen, maar ook de trainers en de bestuurders in de bonden. Zij zijn mede schuldig". De Tuchtcommissie probeert al enigszins in deze richting te denken, door nogal wat voor waardelijke straffen uit te spre ken. Mr. Jansen van de Tucht commissie: „Op die manier ho pen we dat trainer en bestuur de mogelijkheid aangrijpen om de spelers te corrigeren. Dat men zelf ook gaat beseffen dat be paalde spelers in het nauw wor den gebracht, wanneer het on mogelijke van hen wordt ge vraagd". De Tuchtcommissie van de KNVB is nog altijd niet van plan om tv-beelden van bepaalde in cidenten aan te grijpen om tot een strafzaak te komen. Drs. Brons: „De Tuchtcommissie is geen opsporingsorgaan, maar spreekt alleen recht. Een enkele maal kunnen tv-beelden dienen als een aanvullend bewijs." En drs. Brons noemde een voorbe eld van de laatste tijd. „Het in cident Bené van de Kerkhof- Gerrie Mühren in het PSV- stadion heeft ons enige tijd bezig gehouden. Veelvuldig werden die NOS-beelden voor ons ge toond. Zelfs toen we het incident veelvuldig beeld-voor-beeld aan ons oog voorbij hebben la ten gaan, stond het voor ons vast dat Van der Kerkhof geen trap pende beweging naar de man had gemaakt. Hij probeerde nog altijd de bal te spelen". En ingrijpen naar aanleiding van tv-beelden houdt nog een ander gevaar in. Drs. Brons: „Meestal zijn dezelfde ploegen in beeld. De spelers die tot min der bekende teams behoren hebben dan het voordeel dat hun acties slechts sporadisch door de tv worden vastgelegd". Wel is de Tuchtcommissie van oordeel dat de tijd thans aan breekt dat ook de waarnemer van de voetbalbond bij wed strijden het recht moet krijgen om zaken aan te brengen die aan de waarneming van de scheids rechter zijn ontgaan. En vooral in die gevallen die vooral achter de rug van de scheidsrechter ge beuren. Leo van der Kroft: „Ie dere week zijn er in de top van ons voetbal een aantal scheids rechters vrij. Zet deze mensen langs de lijn en laten zij vooral op die zaken Ietten". „Maar dan nog zijn we niet op de goede weg", vindt Karei Janssen van de WCS. „In het Nederlands scheidsrechters- korps is op dit moment onvol doende kwaliteit te vinden; er zijn geen arbiters met durf. Ik pleit voor echte professionele scheidsrechters. Een man die de gehele dag met zijn beroep van scheidsrechter bezig is. Na zijn actieve loopbaan kan hij zich op velerlei schaal in de sportge meenschap nuttig maken. Ik denk aan ander KNVB-werk: aan het houden van lezingen op scholen etc. Op vele scholen worden thans al bepaalde tak ken van sport gepropageerd, maar het voetbal ontbreekt". De WCS noemt de recht spraak van de Tuchtcommissie uitstekend. „Maar de opdrach ten aan de spelers leiden tot kwalijke zaken; daarnaast is er door de veelal lage basis salarissen en de hoge premies een geweldig opjaagsysteem in het leven geroepen. En daarom zijn trainers en bestuurders mede schuldig". De Graafschap-trainer Evert Teu- nissen: „Daar ben ik het wel mee eens, maar vergeet niet dat wij trainers in de rug het pistool voelen dat de bestuurders op ons richten". Volgens Evert Teunissen is de weg naar gezonder voetbal slechts op een manier mogelijk. Hij: „Sinds Ajax in Madrid de Europa Cup-finale tegen AC Mi lan verloor, is de mandekking, de strijd van man-tegen-man ingevoerd. Vanaf dat moment is er geen plaats meer voor tech nisch voetbal. Alleen de taktiek geeft de doorslag. Zelfs bij kna pen van 10 tot 12 jaar zijn de systemen belangrijker gewor den dan de techniek. De taktiek moet het gebrek aan techniek camoufleren. En daardoor wor den spelers als Van Hanegem met alle soort middelen uit hun normale spel gehaald. Dat is de taktiek van dit moment". Maar er bestaat een mogelijk heid om dit facet in de voetballe rij te beteugelen. Van der Kroft: „Alle scheidsrechters moeten de moed hebben om zonder aan- ziens des persoons wedstrijden In Zeist werd onlangs een bijeenkomst gehouden waar de problematiek rond de spelverruwing besproken werd. V.ln.r. Mr. Wassing, Karei Jansen en Evert Theunessen. be AMSThiA EEN-In d en weekbladen staan er ding aan de 14 april aa Keizer, Cruijlfs schoonv wereldkundig werd dat wordt er met schan voetbalorganisaties (FB betaald voetbal van de de voetballers die in zee die tijd 10% van hun i Keizer, De Vos en voor Ier werden de laatste wek gemaakt voor illegale z vullers over de ruggen va «rme voetballers. Wat van waar? Wat is Inter F eigenlijk? Willen de dn BOTTERDAM (ANP) aktoernooi om het ds jeugdkampioensc „tterdam is bijna besh Dieks uit Oderkerk aan Stel heeft gistermiddag d voortreffelijke zege op opnieuw een voorspruit men op concurrent Paul Sterren, die tegen Baa verder kwam dan remis staat een half punt voor vandaag aan een renu doende om zijn titel te pr ren. Bij gelijk eindigen b namelijk de zogenaamde standspunten" en wat treft staat Dieks er V" voor dan Van der Stcrr De uitslagen van de tonde zijn: Dieks (Ou aan de Amstel) (Utrecht) 1-0, Baart Keest) - Van der Sterren V>-Vi, Bart els (Beek bij ten) - Galesloot (Ede Creben (Heerenveen) Tfaulst (Amsterdam) 0 mond (Son) - De Roode den) 1-0, Wakker (L Houtman (Groningen) l (Rotterdam) - D (Oegstgeest) afg De Gr Haag) - Renet (Geleen) Zwart (Terneuzen) - (Hardenberg) 0-1. ï- De stand luidt: Diek Van der Sterren 6V2, Baart en Egmond.5, Ca lesloot en Van Hulst 41/ en Wakker 4, Greben 3 V2Leer 3 en 1 afg., De Dobbelaar 2V2 en 1 af jman 2V2, De Groot 2, 1 te leiden. Je moet iedere speler consequent aanpakken. En voor me zelf weet ik dat het toepassen van de voordeelregel niet altijd gezond is. Want wanneer een speler door een tegenstander te grof is aangepakt en het slach toffer voelt pijn, dan zal hij later revanche nemen. En dat gebeurt niet wanneer het spel op tijd wordt afgefloten". De voetballer moet herop gevoed worden. Maar ook de scheidsrechter. Van der Kroft: „Als wij iets fout doen, dan moet de mogelijk heid er komen dat ook wij een straf krijgen. Dat ook een scheidsrechter voor 2 of 3' wedstrijden geschorst kan worden". JACK ARENTSEN (Van een van onze verslagge vers) VOLENDAM - Het lijkt al weer zo lang geleden dat de voetbalfans niet uitgesproken raakten over de „act", die Ge- rrie Mühren opvoerde in het Bernabeustadion in Madrid. In de Europacup westrijd (halve finales) tegen Real Madrid jongleerde hij op een gegeven moment zolang met de bal aan de voet dat de span ning van de duizenden Span jaarden op de tribune zich ont laadde in een wild enthou siasme. Gerrie Mühren schreef een beetje geschiedenis toen. Maar hij kan nog veel meer met de bal. Niet voor niets be hoort hij tot een van 's werelds meest begaafde technische spelers, al valt er van die sur plus aan techniek dit seizoen weinig te bespeuren. Mühren is het slachtoffer van de spe lopvattingen van Hans Kraay. zelf een oud-Feyenoorder, die van de Volendammer een an dere spelwijze eist dan in het verleden Stefan Kovacs en George Knobel. Stefan Kovacs bijvoorbeeld kon vol vuur klappen als Mühren een tegen stander op een onnavolgbare manier passeerde.Verloor hij een kopduel, dan zei Kovacs: „Dat komt wel, volgende keer beter." Enkele maanden geleden moest Gerrie Mühren van ma nager Kraay na een training nog eens apart gaan trainen op het maken van slidings en tac kles. Gerrie, de nooit opstan dige voetballer, deed dit zon der morren. Later stapte hij echter naar Kraay toe, want het zinde hem niet. Gerrie: „Ik vertelde hem dat ik niet tevre den was dat ik slidings moest maken. Ik zei: Als ik goed speel, dan .komt die sliding wel, dan ben ik mijn tegen stander voor. Kraay antwo- oordde toen: „Ik laat je dit niet doen om een tweede Neeskens van je te maken. Ik prefereer technisch voetbal, maar het is in het huidige voetbal nodig dat je in de tackle moet." Kra- ay's uitleg kwam toen goed op mij over Ik had toen mijn gal kunnen spuwen in een inter view. Daar schiet je niets mee op. Kijk maar naar Arie Haan En ik houd met van narigheid Ik vertel dit: Kraay heeft het ook moeilijk. In wezen is hij helemaal niet zo hard als hij zich voordoet. Ik ben ergens wel tevreden met hem. Dat de sfeer erg slecht is in ons elftal, daar kan Kraay niets aan doen. Hij doet er alles aan, maar als de jongens niet wil len, houd dan maar op. Kraay heeft ook zijn zwakke punten, zoals iedere trainer. Maar je voelt in ons elftal, dat iedereen aan zichzelf denkt. De jongens zijn er niet meer bij. Ik heb het idee dat het voetbal bij een aantal op de tweede plaats komt...." Wat Gerrie Mühren ver driet, is dat het voetbal met het jaar harder wordt. „Ik merk het zelf, iedere zondag weer. Ik had vroeger nooit wat. De laatste twee seizoenen echter rijgen de blessures zich aan een. Als je tegenwoordig een bal aanneemt, lig je onderuit Waaraan het ligt weet ik ook niet. Aan de trainer, aan de ar biters? In ieder geval: je krijgt opdracht, dat de man die je passeert neer moet. Het voet bal vraagt het gewoon. Vroe ger hadden we de klasse van Cruyff en Neeskens. Toen kon je op techniek voetballen. Nu moet je water bij de wijn doen Daarom ben ik als voetballer ook veranderd." Gerrie Mühren staat tot 1 juli 1976 nog onder contract bij Ajax. Hij hoopt - ook voor het geld - nog eenmaal de landsti- Ajacied 'Gerrie Mühren tel te behalen. De kans dat men over zes weken in de Meer als nog kan jubelen over hel landskampioenschap is nog niet helemaal uitgesloten. Wijzend op de verrassende uitslagen in de top van de competitie zegt Gerrie la chend: „Als we niet uitkijken worden we dit seizoen nog kampioen ook. Maar als we nog eenmaal verliezen, kun nen wc het wel vergeten. Ons streven is, al praten we er niet openlijk over, dit jaar kampi oen te worden. Lukt dat niet, dan beginnen we volgend sei zoen opnieuw met frisse moed." Bij de Mührens thuis (Gerrie ts vader van een bijna een jaar oude zoon en zijn vrouw Grietje verwacht in augustus haar tweede kind) begint het leven na zijn voetbalcarrière steeds vaker onderwerp van gesprek te worden. Zijn min dere spel - een gevolg van een achillespeesblessure, die hem al sinds een december kwelt - en de terugval van Ajax -slaan gaten in zijn bankrekening Over de blessure, die hij opliep in de uitwedstrijd tegen AZ'67, herinnert hij zich: „Het was een puntertje, recht op de achillespees. De pijn open baart zich aan de aanhechting op het bot. Als ik mijn voet naar beneden gooi, of hard schiet, heb ik vreselijk pijn Natuurlijk heeft dit zijn weerslag op mijn spel....' Gerrie Mühren, hoewel be zitter van een moot hpis en sinds kort ook een Citroen CX 2200 (de auto van het jaar.) is niet stinkend rijk. „De eerste vier jaar heb ik bij Ajax niet veel verdiend. Ik had toen een basiscontract van 10.000 gul den en kreeg driehonderd gul den voor een zege Later is dat opgetrokken tot 20.000 gul den, dne jaar lang. Toen Barry Hulshof meer kreeg, werd mijn salaris ook opgetrok ken."Aangezien hij dit seizoen de helft minder verdiende dan in het jaar van de Europacup zege op Juventus. heeft Müh ren er toch vertrouwen in dat de verdiensten binnen niet al te lange tijd op het vroegere peil terugkeren. „Want een aantal jongere spelers begint steeds beter te voetballen Dusbaba bijvoorbeeld begint het steeds beter te doen. In het begin zag ik het niet zitten, maar nu schakelt hij elke tegenstander uit En Steffen- hagen dan. Hij speelt nu op het middenveld en blijkt op die plaats een openbaring. Hij is vaak aan de bal, is vrij snel en erg wendbaar Hij zal wel middenvelder blijven, want hij doet het geweldig En Ruud Geels zal ook volgend seizoen weer goed zijn voor een pro- duktie van twintig doelpunten of meer." Als Gerrie Mühren zifn be lofte nog eens nakomt zal hij in de toekomst een zeer bijzonder doelpunt scoren. Een doelpunt maken uit een penalty op een manier die niet te evenaren lijkt. „Mühren is namelijk in staat een penalty achterwaarts te nemen. Hij zet dan zijn rech tervoet links van de bal en be weegt zijn linkervoet krachtig en zelfs met effect om zijn rechtervoet heen. Vorig jaar speelde hij tegen een artieste- nelftal. Na de officiële speel tijd was er geen beslissing be reikt. Hij nam één van de vijf strafschoppen. De „artiesten" gingen met elf man in het doel staan. Mühren nam de straf schop op die speciale manier en de bal verdween boven in de kruising. Ook Jan van Beveren heeft tijdens trainingen van Oranje als een kennis gemaakt met dit voethalstaaltje. „Als het een keer zo uit komt en we staan met 4-0 voor", belooft Gerrie zichzelf, „zal ik dit ook een keer doen in een competi tiewedstrijd. Nu kan ik die mooie dingen alleen maar ach ter mijn huis flikken of in zaalvoetbalwedstrijden. Dat is heerlijk werk. Zo mooi, je kunt alles doen, want zaalvoetbal is het straatvoetbal van vroe ger ZEIST (ANP) - R raël is een van de vie uit de eredivisie, dit paasweekeinde vo wedstrijd werd g door de tuchtcomm de KNVB. Israël ki schorsing wegens zi „boeking" in dit Voor een wedstrijd werden tevens Van Tomas en De Goede I De straflijst van ziet er als volgt uit: Haarlem: C. Pot,, strijd voorwaardelijk a boete. FC Utrecht: C. Hi 150 boete, J. van Mt wedstrijd geschorst een nog lopende vo< lijke schorsing voor strijd blijft gehandha SW:J den Tuinder strijd geschorst plus waardelijk plus f 100 Feyenoord: W. I 250 boete. FC Dordrecht: J. va F Struis, een wed schorst plus 125 Heracles: W Gro wedstrijd geschorst voorwaardelijk plus Excelsior M. Israë strijd geschorst plus Wageningen B T wedstrijd geschors voorwaardelijk plus FC VW H Verc voorwaardelijk plus Roda JC: G de wedstrijd geschors voorwaardelijk plus Zes spelers, bij wi (Ajax), Tabbernee (E Wentink (Haarlem) boeking Jan Peters vnjgespi t .km

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 24