ELGISCHE BOEREN WACHT NIEUW RAMPJAAR landen: F O Vandaag Zuid-Molukkers uit Waalwijk gepakt bij wapensmokkel Licht herstel economie in de herfst, maar werkloosheid blijft groot Beunschip kapseist in Sloe-haven: man vermist s NAVO voorkomt kortsluitingen Beveiliging sportpark kost Eindhoven ruim één ton per jaar merikaans toestel lijkt slag tegen Franse Mirage te gaan winnen uDie ra rasol Zevibel-voorzitter: Vissers in Zeeland somber over toekomst DEN UYL: Twintig jaar voor doodslag op twee kinderen wat ik je brom! aaien op doorweekte akkers onmogelijk, kunstmest stroomt met water naar zee ^EDEN PRIJS NIET ZINVOL VERBAND MET SOESTDIJK NOG NIET DUIDELIJK Strenge bewaking W i 1RSCHUWING PROF. ROTTEN: Stichting van de Arbeid Vij f tig miljoen voor door oliecrisis getroffen arme landen Waarover praat de Vakbondsman? overeen CiAO-BRAVO-BOXER WOONWAGENJEUGD VERNIELT AFRASTERINGEN ale OLOF.RACES ;cteurDr. W A J M. Hark* VRIJDAG 4 APRIL 1975 circuit De Beekse Bergen HoaWredacteurL. Leijendekker .actie- en administratie-adres luwstraat 9, Terneuzen, tel. (01150)-79 20 onummer 1114111 v Uitgeversmaatschappij De Stem B.V.. r" 12.00 uur. Van 50 t/m 750 cc 16, Breda. VRU ZEEUW 27e jaargang No. 7625 Uitgeefster Uitgeversmaatschappij De Stem B V. (Van onz.s correspondent) BRUSSEL De boerenbon den in eBlgië voorspellen voor de landbouw in 1975 een le- JKnsgrote catastrofe. Nu reeds rekenen zij erop dat de in komsten van de boeren in Bel gië dit jaar zeker 40 procent lager zullen liggen dan in 19". 3 Dat is nog minder dan in 1974 toen als gevolg van maandenlang aanhoudende re genval de inkomsten ten op zichte van 1973 met 35 procent daalden, althans volgens de of ficiële statistieken. Ging vorig jaar een groot deel van de landbouwoogst door overvloedige regenval verlo ren, dit jaar kon tot nog toe op honderden hectaren land bouwgrond niet worden ge zaaid omdat de regenval aan houdt en de grond te drassig ls. Waar wel gezaaid is zijn de ontkiemende zaden letterlijk verzopen en moet opnieuw worden gezaaid. In tal van landbouwgebieden in België staat éénderde van de land bouwgrond momenteel onder water en kan op de resterende tweederde niet worden ge werkt. Met name in de IJzer- streek, een van de belangrijk ste landbouwgebieden van België, staan tientallen hectaren onder water omdat de rivier de Ijzer buiten zijn oevers Is getreden. De suikerbieten zou den ook reeds sedert medio maart gezaaid moeten zijn. Daar wordt zeker een vertra ging van een maand opgelopen met als resultaat een latere oogst en minder kwaliteit. Uok de aardappelen moeten dringend worden gepland maar de akkers zijn nog steeds te nat. De helft van de wintertarwe is mislukt door dat ze vorig jaar te laat is gezaaid en de zomertarwe kan nog niet worden uitgezaaid. De enorme regenval heeft er ook toe geleid dat tientallen tonnen kunstmest met het wa ter naar zee zijn gestroomd. In de veeteelt is het al even som ber. Normaal zou het vee al grotendeels buiten moeten staan maar het omgekeerde is het geval. Voor de boeren brengt dat met zich mee dat zij veel duurder mengvoer moeten kopen, ook al weer een factor die hun verdiensten voor 1975 drukt. 16 is favoriet ians, afgewerkt met een witte Opengevouwen een diameter 80 cm.Buisframe met ysteem en aparte prikstok. ssprijs prijs 89,50 '...iiViiÉ (Van onze correspondent) IJ BRUSSEL De ministers van defensie van Nederland, België, Noorwegen en Denemarken hebben gisteren in Brussei op hun vergadering over de opvolging van de Star- fighter hun voorkeur uitgesproken voor de Amerikaanse F 6. De ministers publiceerden na afloop een communiqué, waarin werd meegedeeld dat de F 16 operationeel-militair en financieel het beste toestel is. De ministers zullen aan hun regeringen verzoeken om nog voor 1 mei a.s. een defi nitieve beslissing te nemen. De Noorse en Deense minis ters van defensie hebben gis- ,Sren in Brussel al meege- '«eld, dat zij hun regering .-lullen adviseren om de F 16 I kopen. De Nederlandse mi- ter Vredeling zei nog, dat t nog niet zeker is dat de F 16 zal worden gekozen, omdat el nog andere factoren mee spelen, zoals economische en industriële compensaties, die de ringen van Frankrijk, '«den en Amerika hebben geboden. De Zweedse regering heeft de nferentie van de ministers teren nog een document ngeboden, waarin o.m. staat t de prijs van de Zweedse ggen belangrijk zal worden verlaagd. Bovendien worden aan de vier NAVO-landen zeer belangrijke industriële compensaties aangeboden, waarover echter nog verdei zou moeten worden onderhan deld per fles 0,3 liter van 35 voor 119 am 19 voor 98 25 voor >lik 105 voor 89 derdag 3 t/m woensdag 9 april OPKLARINGEN, MAAR OOK BÜIEN. Maximumtemperatuur! Zeven graden. STAD EN STREEK Met melk meer muis Pagina 3 Turkse vrouwen expo seren in Terneuzen Pagina 5 BINNEN- EN BUITENLAND Ford: „Amerika laaf bondgenoten nier zakken" Pagina 9 Max in de voetsporen van Henry Pagina 11 Philips ziet na de don kere dagen de lampen weer gloeien Pagina 12 SPORT Karpov: Papleren we reldkampioen Pagina 13 Vijftien ploegen in omloop van de Braakman Pagina 14 Zoetemelk ook in Made van start Pagina 23 RADIO EN TELEVISIE Laatste vlucht van Vogelvrijdag? Pagina 15 MERIJN Ook de YF-16 is vliegtuig In Brussel verluidde gister» vond echter, dat het nu vrij wel zeker is, dat de F 16 de steg tegen de Mirage heeft ge wonnen. Verwacht wordt evenwel dat de Franse rege ring zal proberen om bij de Franse vliegtuigbouwer Das sault aan te dringen om de prijs van de Mirage alsnog enigszins te verlagen, om op het pijl te komen van de Zweedse Viggen en de Ameri kaanse F 16. De Belgische minister van de fensie Van den Boeynants heeft gisteren op een persconferen tie nog meegedeeld, dat hij het niet zinvol vindt om in het Belgisch parlement nog een debat te houden over de op volging van de Starfighter. De minister zei, dat de materie zo Ingewikkeld is, dat ze moei lijk aanleiding zal kunnen ge ven tot een parlementair de bat. Zoals bekend heeft minis ter Van der Boeynants steeds gekozen voor de Mirage, maai zou hij sedert ongeveer een week totaal zijn omgeslagen. De ministers hebben er op aangedrongen, dat het noodza kelijk is dat de vier landen één gemeenschappelijke keus ma ken. (Van een onzer verslaggevers) BREDA Sinds gistermiddag bevinden zich twee Zuidmolukkers uit Waalwijk in arrest. In hun auto, die de rijkspolitie te Kaatsheuvel na een tip omstreeks vier uur aanhield, werd een grote wapenvondst gedaan. In de koffernnr te bevonden zich een semi- aulomatisch vuur-fA^jn, kaliber 22, twee flobert geweren met richtkijker van hetzelfde type. een enkelloops jachtgeweer, kaliber 12 met honderd bijbehorende patronen en vierhonderd patronen van kaliber 22. Verder werden twee portofoons, twee camouflagepakken (foto hiernaast) en viei- duizend gulden aan contanten aangetroffen. De twee aangehoudenen, de 23-jarige elektro- monteur M.S. en de 24-jarige wapenspecialist T W.. warén met hun opvallende gele auto uit België onderweg naar hun woonplaats. De ene verdachte woont in het tot de gemeente Waalwijk behorende dorp Besooijen, de andere in Baardwijk. Het schijnt dat de tip welke tot de aanhouding leidde uit België afkomstig was. De twee mannen boden bij hun aanhouding geen weerstand. Ze zijn, in afwachting van een verder verhoor, ingesloten in een niet nader aangeduid politiebureau. De rijks politie te Kaatsheuvel heeft niet de indruk dat ze tot enigerlei groep behoren, noch tot de Ta- maela-kring, noch tot die van ir. Manusama. De officier van justitie te Arnhem, mr. Holsteijn, die de zaak tegen de Zuidmolukkers behandelt die betrokken zijn bij een komplot tot gijzeling van de Koningin, zal vandaag contact opnemen met zijn Bredase ambtgenoot. Hij acht de mogelijkheid dat het om leden van diezelfde groep gaat tamelijk gering, maar sluit de mogelijkheid uiteraard niet bij voorbaat uit. Hij blijft trouwens nog andere arrestaties verwachten De twee Zuidmolukkers, die vorige week woensdag in Delf zijl zijn aangehouden op vex- denking van het plegen van overvallen in Gelderland en (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG/DELFT De economische ellende van de dertiger jaren komt niet meer terug. Een economisch her stel ligt in de lijn van de verwachtingen, maar dat herstel zal geringer zijn dan na eerdere economische recessies. De invloed eivan op de werkgelegenheid zal vooralsnog niet groot zijn. (Van een onzer verslaggevers) HULST Ofschoon 1972 voor de Zeeuwse vissers niet zo'n slecht jaar is geweest, zien deze mensen de toekomst somber in. Volgens Zevibel- voorzitter A.L.S. Loekefeer uit Hulst zullen ook Zeeuwse vis sers straks gedwongen zijn ermee te stoppen. „De sfeer onder de vissers is zo dat men verbeten wil doorgaan. Maar men moet ook realist zijn en beseffen dat de toekomst er niet best uitziet", aldus de heer Loekefeer. Als zodanig onderschrijft de heer Loekefeer de stelling van ir. Th. J. Tienstra, directeur van de visserij bij het Minis terie van Lanbouw en Visserij dat aan sanering van de Ne derlandse - er dus ook Zeew se - vissersvloot niet valt te on'/komen. „Voor insiders was de mededeling van ir. Tienstra geen nieuws", zegt de heer Loekefeer. „Zevibel is maanden bezig met het nauw gezet volgen van de ontwikke lingen en het uiten van onze grote bezorgdheid hierover". (Vervolg np pagina stad streek) later ook werden verdacht een aandeel te hebben geleverd In de plannen paleis Soestdijk te bezetten, zijn donderdag voor geleid voor de Arnhemse Of ficier. De andere verdachten in de zaak zijn al eerder voorge leid. Het Arnhemse politiebureau blijft nog steeds onder strenge bewaking. De laatste dagen moeten alle bezoekers opgeven wat zij komen doen en dienen zich daarna te legitimeren Verwacht wordt dat op korte termijn de tien aangehouden Zuidmolukkers worden overge bracht naar verschillende hul zen van bewaring, verspreid over het gehele land. Voor die huizen van bewaring zullen ex tra veiligheidsmaatregelen worden getroffen. GOUDA (ANP) Volgens premier Den Uyl is de NAVO de zekering die niet uit de verhouding tussen oost en west verwijderd mag worden, teneinde een levensgevaarlijke kortsluiting te voorkomen. Tij- <".ns een bijeenkomst van de afdeling Gouda van de Partij van de Arbeid zei hij verder dat de Noordatlantlsche Ver dragsorganisatie kanten heeft die hem niet bevallen, „maar nog nooit na de oorlog is de dialoog tussen oost en west zo intens geweest als op het ogenbik in Wenen in het ge- t.rek over wederzijdse troe- nvermindering het geval ls. Nederland is in de NAVO een kritisch lid, maar kan al leen die functie vervullen als er geen twijfel bestaat aan de wil tot ontspanning. De enige weg om blokken te slechten is voort te werken aan het pro ces van internationale ont spanning dat gaande is in de Europese vedligheidsconferen- tie en in de conferentie van Wenen. De premier zei dat men niet tegen de NAVO moet zeggen hoe alles moet gebeuren en tegelijkertijd met het bedank briefje moet wapperen. Den Uyl schaarde zich hiermee achter ziitjn minister van De fensie, ir. Vredeling, die eer der deze week in Eenmes een fel pleidooi voor de NAVO had gehouden. Kennelijk aan het adres van het volgende week te houden PvdA-con gres, dat voornamelijk over Nederlands lidmaatschap van de verdragsorganisatie zal handelen, zei die minister-pre sident: „Ik vertrouw dat het congres zich bewust is van de verantwoordelijkheid diie het draagt en een aanmoediging en een zweepslag zal geven om dioor te gaan met het werk dat begonnen is". Den Uyl maakte tijdens de politieke vergadering de ba lans op van twee jaar kabi netsbeleid. Hij meende dat zich een stukje ander beleid aan het aftekenen is met een andere mentaliteit in het .aatsohappelijk verkeer, waaruit blijkt dat dit kabinet er is voor het hele volk, maar in het bijzonder voor de on- O rlaog. VIJFTIEN maanden gevange nisstraf met aftrek van voor arrest eiste de officier van justitie gistermiddag tegen de 22-jari-ge J. B. uit Eindhoven De man stond terecht wegens verschillende inbraken, dief stallen en een roofoverval, alle gepleegd in Eindhoven. AMSTERDAM De recht bank in Amsterdam heeft gis teren de 53-jarige Amsterdam se tijdschriftenbezorger G.J.S. wegens doodslag op twee kin deren tot twintig jaar gevan genisstraf met aftrek van voorlopige hechtenis veroor deeld. De officier van justitie had levenslang geëist. Verdachte, wiens leven be heerst is geweest door sterke pedofiele neigingen, wurgde op 4 augustus 1971 de negen jarige Basje Bloemena en drie jaar later, op 5 augustus 1974, de tienjarige Heleentje Isaac. Wil de Nederlandse econo mie de magische inflatiegrens van 10 procent niet overschrij den, dan zal het rendement van het bedrijfsleven moeten worden verbeterd. En dat kan alleen maar via een aanzienlij ke vermindering van de kos ten- en prijstijgingen. De grenzen van het incasserings vermogen van de nationale economie zijn duidelijk be reikt. Worden die overschre den (en dat gebeurt als we er niets tegen doen) dat gaat het met ons land dezelfde weg op als met Italië en Engeland. af- F.W. Deze waarschuwing 1s komsttg van prof. dr. Rutten. secretaris-generaal van het Ministerie van Economi sche Zaken, gisteren gedaan op een symposium in Delft. Deze waarschuwing werd ge daan aan de vooravond van een vergadering van de stich ting van de Arbeid, waarin werkgevers en werknemers zullen nagaan of er mogelijk heden zijn om de besprekin gen over een centraal akkoord (loon- en prijsakikoordte hervatten. Zoals bekend liepen de onderhandelingen hierover eind vorig jiaar vast, omdat eind vorig jaar vast, omdat men het niet eens kon worden over de loonstijging. Volgens vakbondskringen za'l het ge sprek van vandaag in de Stichting informeel zijn en een aftastend karakter hebben Volgens prof. Rutten zal de economische opleving zich de herfst voordoen. Maar om een te groot optimisme tegen te gaan voegt hij daaraan toe. (ADVERTENTIE) (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG Nederland heeft maximaal vijftig miljoen gulden toegezegd voor lenin gen aan ontwikkelingslanden die het meest zijn getroffen door de oliecrisis. Deze toezeg ging van minister Pronk (Ont wikkelingssamenwerking) is het gevolg van een onlangs in Washington gehouden bewind voerdersvergadering (rijke landen) van de Wereldbank. ze zijn er niet alleen in rood. Dus vlug naar de vespa-winkel voor zo'n probleemloze, volautomatisch flitsende vespa-brommer. Voordelig in aanschaf en gebruik. Nedespa-Roermond, tel.04750-1 57 57 dat het herstel van de econo mie niet alleen veel langzamer zal giaan dan vroeger en wat omvang betreft ook veel min der zal zijn, het effect ervan op de arbeidsmarkt is voorals nog gering. De werkloosheid blijft, dit en volgend jaar hoog. (vervolg op pag.9) (Van onze correspondent) VLISSINGEN In de nacht van woensdag op don derdag is in de Sloe-haven van Vlissingen een beunschip met fosfaat gekapseisd en om geslagen. Bij dit ongeluk raakten drie mannen te water. Een van hen, de 50-jarige scheepsmeester J.J. Buize uit Oost-Souburg, wordt vermist. De kapitein en de stuurman konden worden gered. Het gekapseise motorschip „De Atlantic" (1900 ton) van de firma Oostenrijk uit Rot terdam had juist een lading fosfaat uit het zeeschip over genomen: De scheepsmeter van het overslagbedrijf nv. Deka uit Vlissingen was juist aan boord gekomen om de la ding te meten. Hij stond even op het dek te praten met de schippers en de stuurman van do Atlantic toen het schip in een flits omsloeg. De drie mannen raakten met de lading te water. Omdat de rijkspoli tie te water vreesde dat de so'-x^psmeter door de zuiging de kajuit binnen was getrok ken hebben kivorsmannen van Vai de Akker in Vlssingen direct een onderzoek ingesteld. De deur van het scheepsroefje bleek dicht geslagen te zijn en kon niet geopend worden. In —O loop van de dag heeft een drijvende bok geprobeerd dat op zijn kop ligt recht te. draai en maar dat is niet gelukt. Va .daag zal met twee bokken en hernieuwde poging wor den gedaan. Volgens de heer C. Langendoen van dé rijkspo litie te water in Wemeidinge is inmiddels de hoop dat de scheepsmeter nog levend bo ven water kan worden ge bracht, vervlogen. De rijkspoli tie te water leidt het onder zoek in deze zaak. PAKTANK Nederland is In beroep gegaan bij de Kroon togen het besluit van liet da gelijks bestuur van Rijnmond om geen hinderwetvergunning te verlenen voor de uitbrei ding van de Paktankinstalla- ties in het Botlekgebied. (Van onze correspondent) EINDHOVEN. Sinds kort wordt het Burgemeester van Engelandsportpark in Eindho ven dag en nacht bewaakt door de politie. De reden is dat de jeugd van het nabijge legen woonwagenkamp werk zaamheden ter verbetering van de omheining var hel sportpark saboteert. Men pro beert al enkele weken een zw»*e afrastering, bestaande uit prikkeldraad, om het sportpark op te zetten. Arbei- i ers, die daarmee bezig wa ren, ronden 's ochtends hun werk van de vorige dag stee vast vernield. Eind vorig jaar besloten B. en W. van Eindhoven drasti sche beveiligingsmaatregelen te nemen tegen wat genoemd werd de terreur van de woon- wagenjeugd. Deze jeugd richt- 'e niet alleen voortdurend ver nielingen aan maar verstoorde ook de wedstrijden van, bij voorbeeld, de voetbalvereni ging De Spechten de jonge ren van het woonwagenkamp gingen soms gewoon meevoet- hallen. Kwam een bal een beetje ver buiten de lijnen dan werd die ingepikt. Nie mand durfde er wat aan te doen. Het gemeentebestuur heeft 75.000 gulden uitgetrokken voor liet plaatsen van een on- uoordrmgbare afrastering en ogclvrije verlichtingsarmatu ren. Vanaf 17 maart patrouil leren vier bewakers, die zijn uitgerust met honden en por tofoons. Wanneer daarmee voorkomen kan worden dat de woonwa- genjeugd nieuwe vernielingen aanricht gaat deze extra bevei liging de gemeente elk jaar 125.000 gulden kosten.

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 1