erkiezingsstrijci in Portugal begonnen uit greep van „misdadige sekle" Sithole blijft gevangen Betere warmte-isolatie vereist HAAGSE POLITIE VERWACHT TOCH RELLEN Iraïat: Amerika is 4or onafhankelijke ilesfijnse slaat Den Uyl en van Agt SalmiakPastiUes Hoofdkwartier van Koerden bezet door lraakse troepen binnenland buitenland I kséegssmiii;mil" ctra-landbouw- ïraad over iropese wijn GEEN STRAF VERVOLGING BRANDT: Onzekerheid in Amerika commentaar Mislukte aanslag ANDER MENS ONDER DRUK BEDREIGD IN OBJECTEN MET OVERHEIDSSUBSIDIE Britse trein rovers vrij Verbod RMS-demonstratie Geen vertrouwen Indonesië 'Winst maken', E&L acht dat een gezonde zaak. E&L Equity Law ,0. ULIVt/MC »i I\IL 1 sJ KOEWEIT (UPI) Ameri ca heeft indirect te kennen [egeien dat tiet positief staat «leiiover het stichten van een ankelijke Palestijnse lat. Deze indruk is hij de estijnem achtergebleven na recente bezoek van de de- ratische senator George Severn aan hel Midden- en. De Palestijnse leider Arafat heeft dit tijdens persconferentie in Koe- t bekendgemaakt. afat, voorzitter van de itijnse bevrijduigsorgami- PLO, had vorige week in et een gesprek met sena- McGovern. Tijdens het prek had deze „mij duide- de indruk gegeven dat de ring Fond positief staat te- ver het scheppen van een itijnse staat". HUSSEL (anp) Ëuro- Comimisaris ir. PieiTe tinois meent det de Franse •ing in strijd handelt met EEG-verdrag door de im- ■t van Italiaanse wijn in Burkrijk te verbieden. Op 15 april zal er een extra bijeen komst zijn van de ministers BBt landbouw over deze Alkmaar (anp) Er Hgeen strafvervolging wor den ingesteld tegen een huis arts uit Den Helder wiens paltic nt, de 57-jarige gemeen- taumWenaar J. Planken uit Den Helder op 25 juni 1974 overeed aan een te grote do sis v-m het medicijn acoiwü- ^■venmiin komt er een ver volging van de apotheker in wie> apotheek een assistente het door de dokter voorge- iKreven recept klaar had ge- niakt en van haar collega die ha.i berekening had gecontro- (Van onze redactie buitenland) LISSABON In Portugal is de campagne begonnen voor' de eerste vrjje verkiezingen sinds 49 jaar. In de hoofdstad Lissabon trokken jongelui erop uit om muren vol te plakken met biljetten. De Liberale Democra tische Volkspartij organiseerde een songfestival. In het zuiden hield de Socialistische Partjj een massa bijeenkomst in de havenstad Faro, waarop vier Zweedse muzikanten optraden. De campagne begon vrijwel onmiddellijk na de klok van middernacht. De verkiezingen hebben plaats °P 25 april en moeten 247 afgevaardigden voor een wetgevende vergade ring opleveren. Dit ongaan zal de grondwet voor een presl dentiële' regering opstellen. die later in het jaar wordt geko zen. Het landelijke verkiezings comité heeft groepen en indi viduele personen gewaar- achuwd tegen pogingen de campagne in gewelddadigheid te doen ontaarden. De militaire revolutionaire raad bepaalde eerder deze week dat een iedeT die politie ke bijeenkomsten probeert te verstoren, veroordeeld kan worden tot acht jaar gevange nisstraf en een boete van maximaal honderdduizend escudo's BONN (UPI) Oud-kanse- ner Willy Brandt heeft na een bezoek aan Amerika verklaard dat men in Europa het gevoel van onzekerheid dat op het ogenblik in de VS heerst, niet moet onderschatten en „ae grote bondgenoot moet steu nen". Amerika, aldus Brandt, De- vindt zich in een „pijnlijk proces van zelfonderzoek" wat betreft zijn rol in de wereld. In Europa moet men dat niet ais zwakte zien en de Ameri kanen niet in de steek laten of wantrouwend worden. Er moe tien geen vergelijkingen wor den gemaakt over de rol van de VS m Zuidoost-Aaië en die in Europa. *77ie zich ooit verdiept heeft in de problematiek van de Zuid- molukkers, weef dat de zeer gespannen situatie, die nu rond deze roerige groep Is ontstaan, zeker niet alleen door de Zuidmolukkers zelf is veroorzaakt. De problemen van vandaag zijn mede te wijten aan fouten, die in een ver en niet zo ver koloniaal verleden van Nederlandse kant zijn gemaakt. Een feit is tevens, dat er eigenlijk geen uitzicht is op een oplossing. De grote meerderheid der Molukkers wil alleen terug naar Indonesië als zij daar een onafhankelijke staat kunnen voi men. Die els is voor Indonesië onaanvaardbaar. Nederland is niet bij machte Djakarta tot andere gedachten te brengen of de wereldopinie ten gunste van de Zuidmolukkers te mobiliseren. Die wereldopinie trekt zich van hen evenveel aan als van de Koerden, die zich nu met de ondergang bedreigd zien. Intussen loopt de spanning onder de Zuidmolukkers steeds meer op. De ouderen verliezen het gezag over de jeugd, waarvan een deel nieuwe inspiratie put uit de middelen, waar mee g.oeperlngen als de Palestljnen en Baader-Meinhot-groep hun doelstellingen probeten te bereiken. Nu zijn we al zover, dat de felsten onder hen Zich van die middelen willen gaan De- dienen, zelfs tegen de koningin, die ooit voor de Zuidmoluk kers een onaantastbare figuur was. Men kan nog zoveel begrip hebben voor de zaak der Zuid molukkers, de ontsporingen van de laatste tijd zijn onaanvaard Daar. Zonder enig voorbehoud. We nemen voorshands aan, dat de leiders der Zuidmolukkers ook deze mening zijn toegedaan Zij dienen zich dan we! de vraag te stellen of het nog iangei geoorloofd is een onreal.seerbaar ideaal te verkondigen waar door zl| spanningen b'ljven oproepen. Spanningen, die wei van tijd tot tijd tof ontlading moeten komen. tenslotte: de betrokken politie-autoriteiten verdienen een compliment voor het teit, dat zi| de plannen voor de aanslag op Soestdijk tijdig hebben ontdekt. Je moet er niet aan denken wat de gevolgen ook vooi de Zuidmolukkers, zouden zijn ge feest als dat stellet|e gangsters op Soestdijk had weten door te dringen. Er zijn ruim zes miljoen atemgerechtigden in Portugal. Zij hebben de keus uit kandi daten die twaalf politieke par tijen vertegenwoordigen. Zij variëren van de centrumrecht se sociaal-democratische partij tot zes bewegingen die zeggen links van de communistische partij te staan. Drie partijen die hadden ge hoopt mee te doen, christen democraten, maoïstische MRPP en uiterst linkse allian tie van arbeiders en boeren zijn door de regering van deelneming uitgesloten. Onmiddellijk na het start sein voor de verkiezingscam pagne werd Lissabon volge hangen met pamfletten. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG „De Unified Famiiy is een organisatie met een puur misdadig karakter, d e zo spoedig mogelijk ver- uieiigd moet worden". Dit is de mtfning van de 51-jarige dr. G. Enhórning, een momenteel in Nederland verblijvende gy- naecoioog uit Canada. Wanno- pig maar met grote vasthou dendheid is dr. Enhórning (die de Zweedse nationaliteit be zit), op zoek naar zijn 19 jaar oude zoon Ulf, die vorig jaar augustus niet van een vakan tie in Europa terugkeerde, om dat hij zich in Amsterdam had laten inlijven bij de sekte „U- nified Family" en ging wonen in het Nederlandse hoofd kwartier van de family ill Bergen aan Zee. Toen zijn va der hem daar na veertien da gen opzocht, bleek Ulf al een dermate intensieve hersen spoeling te hebben ondergaan, dat hij weigerde mee terug te gaan naar zijn huis in Don Mills in de Canadese staat Ontario. Die weigering bleek echter niet zozeer voort te komen uit onwil als wel uit angst. De leden van de Unified Family, die regelmatig in de straten van Nederlandse steden fol dertjes en brochures trachten fe verspreiden, krijgen name lijk voortdurend ingeprent, dat de duivel hun leven zal ver nietigen als zij de sekte verla ten. Vorige maand kwam dr. Enhömnig opnieuw naar ons land omdat hij een brief van zijn zoon had ontvangen, waarin deze onder meer schreef dat hij had besloten bij de Unified Family weg te gaan en naar huis te komen. Tot deze beslissing was hij gekomen na een gesprek met een Zweedse dominee, die zonder zijn medeweten door zijn vader was ingeschakeld om hem om te praten. Groot bleek echter de ont steltenis van dr. Enhörtiing, toen hij hier vernam, dat zijn zoon niet meer in Bergen aan Zee was. Via tips kwam hij er achter, dat Ulf onder bewa king in een auto naar een trainingscentrum van de sekte ln Duitsland, dicht bij Frank- furl am Main was gebracht. Met de hulp van de Duitse recherche wist dr. Enhöming tot het Duitse centrum door te dringen, doch daar werd hem verteld, dat Ulf naar een huis van de Unified F—Uy in Freiburg was gehr Eind vorige maand k''r e vader zijn zoon daar spreken, maar opnieuw bleek, dat de angst om weg te gaan zich van Ulf meester had gemaakt. „Het leek of ik een totaal ander mens voor me had", verklaarde dr. Enhöming gis teren tijdens een persconfe rentie in Den Haag. „Ik moest onverrichter zake terugkeren en ik betwijfel of Ulf nu nog wel in Freiburg zit". Het volgens de Zweedse Ca nadees „misdadige karakter" van de over de gehele wereld verbreide sekte is voor hem in de afgelopen maanden steeds duidelijker is geworden. „Mij is gebleken", aldus dr. Enhör- ning, „dat alle brieven die wij vanuit Canada naar Ulf heb ben geschreven, door de lei ders van de sekte onderschept zijn. Hij heeft ?r niet één gelezen. Zowel bij mijn be zoek aan Bergen aan Zee als aan Freiburg kon ik geen mo ment met mijn zoon alleen zijn. Voortdurend werden we bewaakt en op de momenten dat Ulf aan mijn argumenten leek te gaan toegeven, werd hij van diverse zijden psy chisch onder druk gezet. Ik heb trouwens ook zo langza merhand wel een aardige in druk gekregen van de zakelij ke kanten van de sekte. De Koreaan Sun M.vung Moon, die zichzelf heeft uitge roepen als de tweede messias, staat aan het hoofd van de sekte. Hij is een schatrijk man, evenals trouwens de „geestelijke vaders" in de ver schillende landen, waar de sekte vertegenwoordigd is. De inkomsten zijn voor bijna 100 pet afkomstig uit de verkoop van folders, brochures, bloe men of religieuze voorwerpen, waarvoor de „discipelen" van de Family zich elke dag kei hard inzetten. De jongens en meisjes geven zich helemaal aan de verkondiging en ver spreiding van de goddelijke inzichten van mr. Moon. Zij krijgen echter weinig te eten en hebben vaak enorm tekort aan slaap omdat ze regelmatig midden in de nacht uit hun bed moeten voor gezamenlijk mediteren en bidden. En dan te bedenken, dat de ongeveer 50 leden van de Family, die in Bergen aan Zee verblijven jaarlijks een bedrag van meer dan een miljoen afdragen". Dr. Enhöming is vast van plan door te gaan met zijn kruistocht tegen de Unified Family. Hij is bereid zijn geid tot op de laatste cent uit te geven om zijn zoon terug te krijgen. Inmiddels heeft hij al contact gehad met vijftien Ne derlandse ouderparen, die ook dolgraag willen, dat hun zoon of dochter de sekte verlaat. „Sommige ouders zijn zelfs al telefonisch of schriftelijk door de Family bedreigd. Ik nog niet, maar dat neemt niet weg, dal ik me toch bedreigd voel" aldus de gynaecoloog. „Met al le middelen zal ik proberen, de sekte te vernietigen. Ik heli momenteel goede contacten met de Nederlandse justitie. Ik blijf doorgaan". DEN HAAG (ANP) Premier Den Uyl en minister van Agt (Justi tie) zijn de twee meest gewaardeerde leden van het kabinet, zo blijkt uit een Nipo-enquête die half februari werd ge houden bij 881 mensen. Den Uyl scoort het hoogst bij de vraag wel ke minister erg goed wordt gevonden: 38 pro cent van de ondervraag den noemde zijn naam. Daarna komt Van Agt met 33 procent. Iets la ger scoren Duisenberg (Financiën) met 28 pct„ Van der Stoel (Buiten landse Zaken) met 25, Lubbers (Economische Zaken) met 24 en Boersma (Sociale Za ken) met 2 pet. (Van onze redactie buitenland) SALISBURY Een specia le rechtbank in Rhodesië heeft woensdag bepaald dat de de tentie voor de Rhodesisclie regering van de zwarte natio nalistische leider Ndabaning! Sithole, vorige maand, juri disch volkomen gemotiveerd Is. De rechtbank moest zich uitspreken over de vraag of de regering juist had gehandeld door Sithole, leider van de Zimbabwe Afrikaanse Natio nale Unie (ZANU) op 4 maart opnieuw gevangen te zetten. De Rhode sische regering heeft tegen Sithole twee be schuldigingen ingebracht, ten DEN HAAG De minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening heeft enige wijzigingen aangebracht ln de voorschriften en wenken voor het ontwerpen van wo ningen en voor het ontwerpen van bejaardentehuizen. Er worden thans hogere eisen ge steld aan de warmte-isolatie in deze met overheidssubsidie te bouwen objecten Plannen, die voor 1 juli e.s. bd.i de gemeenten worden in gediend behoeven nog niet aan de hogere e: en te voldoen, ad verdient het aanbeveling ze hierop af le stemmen, aldus een mededeling van het minis terie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening. Het streven naar beperking van het energieverbruik voor verwar mingsdoeleinden heeft tot de nieuwe voroschriften geleid In het algemeen geldt in het ver volg voor warmte-isolatie van deze gebouwen de kwaliteits klasse „goed" en voor woning- scheidende delen wordt de kwaliteitsklasse „matig" ge handhaafd. Volgens het departement vormen dubbele ruiten een be langrijk element in de warm te-isolatie van gevels, maar aan de toepassing daarvan zijn thans nog betrekkelijk hoge kosten verbonden. Volgens het ministerie zullen de bouwkos ten als gevolg van de hogere ei sen ten aanzien van de warm- te-isoJatie in de toekomst ho ger worden. Daartegenover staan echter zoveel lagere kos1 ten van energieverbruik dat er sprake kan zijn van een da ling van de woonkosten. Bo vendien geeft een betere warmte-isolatie een aangena mer binnenhuisklimaat. zo meent het mihisterie. (Van onze redactie buitenland) LONDEN Twee deelne mers aan de beruchte overval op de posttrein Glasgow - Londen op 8 augustus 1963 zijn woensdag op erewoord vrijgelaten. Het gaat om James White ei, Ronald „Buster" Edwards, die respectievelijk tot 18 en 15 jaar gevangenisstraf waren veroordeeld en bijna 9 jaar van die straf hebben uitgeze ten. Bij de treimoverval werd ongeveer 14 miljoen gulden buitgemaakt. James White (55) was na de overval bijna 3 jaar uit de handen vam de politie kunnen blijven voordat hij werd gear resteerd. Op het moment van zijn arrestatie was hij nog slechts in het bezat van onge veer 12 000 gulden terwijl zijn aandeel in de buit werd ge schat op 700.000 gulden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Hoewel het Haagse gemeentebestuur geen toestemming heeft verleend voor een grote demonstratie van Zuidmolukkers (ter gele genheid van de viering van het 25-jarig bestaan van hun republiek der Zuid-Molukken (RMS) houdt de Haagse politie er ernstig rekening mee dat het op 25 april de dag van de herdenking tot ongere geldheden zal komen. De viering van het 25-jarig bestaan van de RMS wordt op die dag in de Houtrusthallen georganiseerd door de 'grootste organisatie van Zuidmolukkers in ons land, die van pre sident ir. Manusama- De veel kleinere en militantere organi satie van kolonel Tamaeia mag van Manusama niet mee doen. Dat besluit en de beschuldi ging van Manusama dat de gijzelingsplannen op paleis Soestdijk waren beraamd door (ADVERTENTIE) eerste dat hij heeft geweigerd het vorig jaar december afge kondigde bestand in de guer rilla te steunen en dat hij daardoor in grote mate verant woordelijk is voor de sinds- Sen door zijn ZANU-volgelin- gen gepleegde moorden en ten tweede dat Sithole had deelge nomen aan een samenzwering om drie zwarte politieke riva len van de Afrikaanse natio nale raad (ANC), de overkoe pelende nationalistische orga nisatie in Rhodesië, te ver moorden De rechtbank heeft haar uit spraak uitsluitend op de eerste beschuldiging gebaseerd en liet de tweede buiten haar overwegingen. Sithole, die de zitting »a de eerste dag heeft geboycot, was niet bij de uitspraak aanwe zig. Het besluit van de recht bank betekent een zware te genslag voor de hoop op een mogelijke hervatting van de besprekingen tussen de rege ring Smith en de Afrikaanse nationalisten over een eventu ele constitutionele conferentie waarop de politieke toekomst van het land aan de orde zou komen. Tolken pools voor gastarbeiders DEN HAAG (ANP) Er is overleg gaande over het voi men van groepen tolken, „tol- kenpools", om de coirununica tieproblemen van buitenlandse werknemers in Nederland te verlichten. Dit blijkt uit een antwoord van staatssecretaris Hendriks aan leden van de Eerste Kamer over de moei lijkheden die de taalbarrière veroorzaakt bij de medische verzorging van de buitenlan ders. lekkere drop van Langenberg Tamaeia en zijn groep hebben bij de laatste kwaadbloed ge zet. Men acht het niet uitge sloten dat vertegenwoordigers van beide groepen onderling slaags zullen raken, zoals al eerder is gebeurd. Tamaeia en zijn groep overwegen toch deel te zullen nemen aan de herdenking in de Houtrust. De kans op oonflicten wordt daar door groter geacht. in een brief aan ir. Manusa ma legt burgemeester Marij- nen van Den Haag uit waarom het gemeentebestuur het niet mogelijk acht alsnog toestem ming te verlenen voor de de monstratie. Met name de Haagse politiecommissaris zou mr. Marijnen onder druk heb ben gezet bij diens standpunt bepaling- De enorme rellen eind vorig jaar rond het Vre despaleis en de Indonesische ambassade hebben bij de Haagse politie het beetje ver trouwen in de Zuidmolukse leiders geheel weggenomen. Hoe de politie tijdens de herdenking in de Houtrust toch de orde wil bewaren, wordt niet meegedeeld. Wel is a! zeker, dat de politie het gebouw tijdens de herdenking hermetisch zal afsluiten om te voorkomen, dat groenen mili tante jongelui er in zouden slagen toch een demonstratie ve tocht naar de Indonesische ambassade te maken. De poli tie overweegt verder een scherpe controle bij de invals wegen naar de stad. BAGDAD (AFP, Reuter) lraakse regeringstroepen zijn gisteren binnengedrongen in Kalala het voormalige hoofd kwartier van de leider van (ie opstandige Koerden Moestafa Barzani, zo meldt het lraakse persbureau. Barzani ontruimde in het afgelopen weekeinde zijn hoofdkwartier en vluchtte naar Perzië. Volgens het lraakse persbu reau werden de troepen door de burgerbevolking ontvangen met kreten als „Leve president Ahmad Hassan al Bakr, de Baat-partij en de revolutie die de vrede in Noord-Irak heb ben hersteld". Grote delen van de noordelijke grens met Per zië zijn inmiddels afgeslo ten. De Indonesische ambassade tn Den Haag heeft intussen scherp de Zuidmolukse be schuldiging ontkend, als zou de ambassade de gijzelings- plannen op Soestdiik hebben georganiseerd om de RMS in diskrediet te grengen. Een woordvoerder van de groep Tamaeia uitte beschuldi ging na de arrestatie van de tien verdachten. Er lopen nogal wat jongelui rond die ondanks het feit dat ze de leerplichtige leeftijd nog niet achter de rug hebben, de hele week de schoolbanken niet zien. Prettige maar. vakantie dan En denk aan het zwoegende deel der natie. maar hoe wij hier te lande ook mogen zwoegen, we kun nen des avonds doorgaans al tijd nog rustig naar huis. En dat is dan toch wel een leven als een luis op een zeer hoofd vergeleken bij tallozen op dit ondermaanse, die van hot naar haar rennen uit pure angst voor hun leven, hun gezin, hun vrijheid, hun geloof. Koerden, mezen, vlucht. Ethiopiërs, Vietna- allemaai op de Er zijn de wereld: teveel havikken in De duiven niet meer. kuer(d)en bijna De Russen hebben om zo te zeggen de Britten wel de Sje- lepin op de neus gezet- Gepikt van dr. George Ma- cleod: „Christenen zijn aeer bewakers van aquaria gewor den dan vissers van men sen". Er is een Club van Aktieve Niet rokers, CAN genaamd. De cl uv bestaat bij na een j aar en wil niet zozeer tegen het ro ken ageren maar wel tegen overlast en schade die niet- rbkers ondervinden in ruimten waar gerookt wordt. Verzet dus tegen d evanzelfsprekend heid waarmee rokers geneigd zijn ervan uit te gaan dat zij oevra'. en ten allen tijde behoudens wanneer van ho gerhand „verboden te roken" is aangeplakt kunnen opste ken. En eigenlijk is dat maar een rare gewoonte. Daarom, met CAN zeg ik: Roken is een mend schouwspel. adembene- Ik heb er verder geen puf meer in, al mijn inspiratie blijkt in rook opgegaan. Sorry. MER1JN IN EEN kamer In East St.- Louis (Illinois) zijn de lijken van vier doodgeschoten man nen ontdekt. De politie denkt aan een bendeoorlog. ARGENTIJNSE extremisten hebben bij twee aanslagen in Buenos Aires drie mensen om het leven gebracht. OVERZEESE leden van het Japanse rode leger hebben ge dreigd met een aanslag op de Zweedse ambassadeur ln Athene, zo is daar onthuld. EEN onbekend aantal vanda len heeft in de nacht van dinsdag op woensdag huisge houden in een kerk in Asse. met ver van Brussel. Bij een soort heidense ritus beschadig den ze een aantal kunstwer ken onherstelbaar. EEN "0-lartee Columbinan, die ervan wordt verdacht in Am - «terdam een Amerikaan te ItfiKtsowt dondirpcol^fpi^ oilf- TTii lüp' na «en 7elfmoordp<** rr'ug. (ADVERTENTIE) NA EEN „wapenstilstand" van zeven weken tussen de orde troepen in Noord-Ierland en de IRA heeft de IRA gisteren als waarschuwing tegen „het eigenmachtige Britse optre den" in Belfast voor het eerst weer een bomaanslag ge pleegd. En haar kliënten evenzo. Gezien het grote aantal mensen dat bij E&L een winstdelende verzekering sluit En zo deelt in 90% van haar winst. Meteen Dynamisch Leven-projekt kan dat uitstekend. Neem bijvoorbeeld een 30-jarige man die zich zo zeker stelt van: f40.000,- 172.160,- f40.000,- 880,40 gegarandeerd in handen opz'n 65e verjaardag - belastingvrij natuurlijk. E&L geeft hem wellicht op die dag, eveneens belastingvrij, als hij hetzelfde winstaandeel ontvangt dat onze andere kliënten de laatste jaren gewend zijn. (Elk winstaandeel deelt het jaar daarop óók mee in de winst, l-ffet werl.t dus kumulatief.) plus de reeds gerealiseerde winstbijschrijvingen keert E&L direkt uit als deze man geen 65 zou worden, betaalt hij. gedurende 35 jaar, aan jaarpremie voor zijn Dynamisch Leven-projekL Bij een jaarlijks gelijkblijvende, dus relatief lager wordende, premie stijgt zijn financiële zekerheid. Hoe groot uw zekerheid kan worden rekent uw verzekeringadviseur graag even uit. Dat kost u niets en verplicht u tot niets. De eerste winst ligt zogezegd voor 't grijpen. ne goede verzekeringadviseur kent E&L. Als de beste. Levensverzekeringen helder als glas Korte Voorhout 20 Den Haag Tel. 070-469262*

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 13