Zuid-Molukkers wilden Soestdijk bezetten Eén dcde,zes ^wonden 3 o 'ene Vandaag ht Grote paniek in Zuid-Vietnam ONGELUK OP OVERWEG SN ACHT: VIES DODEN Drie steden gevallen BELGISCHE MEISJES BEKENNEN BRAND STICHTING MOEDER ONTVOERT DOCHTER (Van onze rechtbankverslaggever) Wapenexpert Den Uyl: Niet generaliseren Vraagteken Doelloos Romeinse bank leeggeroofd Inbraak: buil veertig mille Kasteel Mastenhof Westduitse lotto winnaar krijgt 2,3 miljoen mark Hotel-groep in moeilijkheden ANTIEKMARKT Weer heroïne op Zaventem in beslag genomen lirecteur Dr W A J M. Harkx loofdredacteuiL. Leijendekker »dacfie- en administratie-adres euwstraat 9, Terneuzen, tel. (01150) - 79 20 [ronummer 1114111 i v. Uitgeversmaatschappij De Stem B.V.. bigerstraat 16, Breda. WOENSDAG 2 APRIL 1P75 VRIJE 27e jaargang No. 7623 Uitgeefster Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. M - tJ I VORSTIG MET Koningin Juliana Het paJeis Soestdijk IJZELING BEDREIGD lRMIEM - „Een aanslag op regerende personen hebben rij hier in ons land nog nooit eerder bij de hand gehad", zei istei avond de Arnhemse hoofdofficier van justitie, mr. A. W. [oi&teijh, toen hij een persconferentie gaf in het paleis van ïslitie naar aanleiding van de arrestaties van tien Zuid-Mo- kkkers in de leeftijd tussen de 19 en 65 jaar. HEEL BEWOLKING MET REGENBUIEN. \an de kust harde ïoordwestelijke wind. 'emperaturen rond :even graden. lezen waren reeds op de zaterdag voor Pasen bij hem Jorgek-id verdacht van een aanslag te ondernemen met ie; oogmerk koningin Juliana te gijzelen, of indien het Aval zulks wilde een ander lid van het koninklijk huis. Je pla.inen waren al in een vergevorderd stadium. De Slid -Molukkers hadden uit een bibliotheek een boekwerk Vr het paleis Soestdijk meegenomen en enige actie tot j aanval op het paleis voorbereid. Uit de woorden van de ver dachten heeft mx. Holsteijn kunnen afleiden dat het de bedoeling was om desnoods met geweld het koninklijk territorium binnen te dringen. Er zou van een vrachtauto ge bruik worden gemaakt om daarmee door de hekken te rijden en de wacht te over meesteren. Volgens een woordvoerder van iïet ministe rie van Justitie zou premier Den Uyl de koningin inlichten over de snode plannen. De eerste aanzet tot de arrestatie van de Zuid-Molukkers ge beurde naar aanleiding van de overvallen op postkantoren in Eist, Opheusden en Cuyk. Drie Zuid-Molukkers uit Delfzijl waren de eersten die gearres teerd werden verdacht van die overvallen. Na hen werden nog Zuid-Molubkers uit Drachten, Eist, Cuyk en Op heusden aangehouden door een speciaal politieteam. Eerst was het een groep van zeven, daar na een groepje van drie man nen. Een van hen, 64-jarige J. M. zou een oud-kolonel van het KNIL zijn. (Koninklijke Ne derlandse Indische Leger). Terwijl de 36-jari.ge D.P. be kendheid geniet als wapenex pert. Mr. Holsteijn wees erop dat het ondernemen van een aanslag op koninklijke perso nen gestraft kan worden met levenslange gevangenisstraf of tijdelijke met ten hogste twintig jaar. De samenspan ning kan worden gestraft met ten hoogste tien jaar. Omdat de eerste groep verdachten te Arnhem werd gedetineerd, kwam er een diepgaand on derzoek op gang onder leiding van mr. Holsteijn, die hierbij geassisteerd wordt door de of ficier van justitie mr. H.R Lauwaars van het Arnhemse parket. Men is momenteei be zig een huis van bewaring te vinden waar de verdachten kunnen worden ondergebracht. Ze komen vermoedelijk don derdag reeds in de raadkamer van de Arnhemse rechtbank, of anders de donderdag daarop. De mannen zijn na hun ar- r* tatie uit zichzelf gaan pra ten over de voorgenomen plannen. Ze hebben verklaard dat het hun bedoeling was om in het nieuws te komen. Ver schillende hunner waren in het bezit van vuu9wap»ns Bij de overval te Cuyk zou zelfs gebruik zijn gemaakt van au- tomaHsche pistolen. Z:j spre ken elkaar op detailpunten te gen, maar in grote lijnen hebbben ze de samenspanning tegen koningin Juliana toege geven. De hoofdofficier van jus 'tie dacht niet diat de groep volledig is. Er kunnen volgens hem nog meerdere ar restaties volgen. Naar de overtuiging van mr. Holsteijn behoren de gearresteerden tot een losgeweekte groep u't ver schillende andere groepen die STAD EN STREEK /losselhandel boerde loed Pagina 3 (INNEN- EN iUITENLAND iestaagde Waalse aprilmop over starfigh- •tervervanging Pagina v Ambtenaren hielden Rotterdams kwartierde Pagina 10 Angola, met eigen vlag ook écht land? Pagina 1 ook écht land? Pagina 13 DE KLEINE STEM Karweitjes tegen de vakantieverveling Pagina 12 SPORT rischer voelt niets voor Tweekamo Pagina 13 RADIO EN TELEVISIE Marv Michon en haar Jnoeder Pagina 7 RERUN troepten) van Thieo ernaar streven om een vrij Ambon te krijgen. In de nacht van 3 op 4 maart werd de residentie van de Indonesische ambassadeur in Wassenaar met politie en par serwagens extra bewaakt. Ook bij de Indonesische am bassade in Den Haag werd, hoewel voor korte tijd, ver scherpte bewaking ingesteld Volgens mededelingen van de politie in WJAtuaar hield (le ze bewaking verband met de bedreiging van Zuidmolukse zijde jegens de Indonesische vertegenwoordiging in ons laind. Deze maatregelen waren eoh-ter geen gevolg van de verhoren van de betrokkenen Zuid-Molukkers, waarvan de De minister-president, drs. J.M. den Uyl, heeft gistera vond laat, verklaard dat „een groep van criminelen niet ver eenzelvigd mag worden met de gehele Zuidmolukse ge meenschap". De premier uitte voorts zijn voldoening over het doeltreffende optreden van de politie in deze zaak. Een kaart van de situatie ir> Suid-Vietnam, zoals die gis teren was na de val vat; de steden Nhon, Tuy Hoa en Nha Trang kort na elkaar. De steden vielen In handen van de troepen van deVRR zonder veel strijd. Ze werden .nauwelijks verdedigd. De VRR heeft nu meer dan de helft van Zuid-Vietnam in handen eersten immers pas op 7 maart bij de Arnhemse Officier wer den voorgeleid. Aanleiding daartoe waren geruchten die in Den Haag de ronde deden. Het is niet ver bezijden de waarheid aan te nemen dat deze geruchten mede via BVD-kanalen tot de vdrhoogde waakzaamheid aanleiding heb ben gegeven Uiteraard wilde BVD ziah daar niiet con creet over uitlaten en ook mr. Holsteijn vond het niet op zijn weg liggen daarover informa ties te versahaffen. „Een dwaas en onzinnig plan. Hoe eerder deze kleme groep Zuid Molukkers is opge rold hoe beter", zo reageerde dinsdagavond een duidelijk verontwaardigde ir. A. Ma-nu- sama, de president in balling schap van de ruim 33.000 in Nederland verblijvende Zuid Molukkers. Volgens hem be hoort een deel van de aange houden Zuid Molukkers tot de Tamaela-groep, die in totaal enkele honderden aanhangers kent. „De groep wordt echter voortdurend kleiner en hoe langer hoe meer leden willen niet langer tot deze extreme groepering behoren", aldus ir. Manusama. Hij zet een groot vraagteken achter de beweegredenen voor deze gijzelingsactie van de Zuid Molukkers. „Als ze zeg gen dat ze het doen voor de onafhankelijkheid van hun land, dan geloof ik dat niet Ze doen het veel meer on hun zakken te spekken, want het - ,n eenvoudig criminelen", stelt de president, die bena drukte, dat er door hem en zijn medebestuurders geen en kel contact met de Tamaela- groep is. „Iedere toenadering zordt door ons vermeden en ze moeten ook niet proberen in onze wijken te komen", zo voegde hij er waarschuwend aan toe. (Zie ook pag. Stad en Streek). (Van onze redactie buitenland) SAIGON/PHNOM PENH De evacuatie van de bevolking van de Zuidvietnamese provinciehoofdstad Nha Trang, die giste ren evenals de onverdedigde steden Qui Nhon en Tuy Hoa zon der noemenswaardige strijd in handen viel van de troepen van de Voorlopige Revolutionaire Regering van Vietnam, is gisteren uitgelopen op een panische chaos. De stad viel ten prooi aan de zelfde wanorde die de afgelopen dagen heerste in Da Nang. De verscheping van de bur gerbevolking had aanvankelijk een ordelijk verloop. Er wer den ruim 20 vluchten gemaakt van Nha Trang, vroeger een populaire badplaats, naar Sai gon. De laatste Amerikaanse toestelten werden met gewe ren en machinepistolen be schoten door radeloze rege ringssoldaten, die elkaar onder de voet liepen bij wanhopige pogingen aan boord van de vliegtuigen te komen. De burgers lie-pen doelloos rond door Nha Trang ol vluchtten naar een dicht met bamboe begroeid gebied enke le kilometers buiten de stad, waar ze zich veilig waanden met het oog op de te verwach ten strijd. Maar van enige ver dediging van dg stad was geen sprake. Soldaten van het Zuid vietnamese leger, gedemorali seerd na de terugtocht uit het Centrale Bergland en uit Da Nang en Hué, zwierven met hun wapens in de aanslag door de stad, in het wilde weg schietend, rovend en plunde rend. De VRR-tanks konden bijna ongehinderd de stad bin nenrollen. In Zuid-Vietnam is men van mening dat de bedreiging voor de hoofdstad Saigon met het uur ernstiger wordt, n-u het verzet van de regeringstroepen zienderogen ineenstort. In Sai gon doen hardnekkige geruch ten de ronde dat er een macihtwlsseling voor de deur staat. President Thieu zegde gisteren plotseling een af spraak af met Aimerika's spe ciale afgezant, generaal Wy- nand. Saigon zou zich nu concen treren op het beho-ud van de hoofdweg no. 1 langs de kust, en de weg naar Tay Ninli, die onmisbaar rijn voor de Be voorrading. Ook deze wegen worden bedreigd. (vervolg op pag. 9) (Van onze redactie buitenland) ROME Juwelen, deviezen en kostbaarheden ter waarde van ongeveer twee miljoen gulden zijn tijdens het paas weekeinde geroofd uit de kluizen van de nationale land- bouwbank in Rome. De roof werd dinsdagoch tend pas ontdekt toen het per soneel vaststelde dat ongeveer vijftig kluizen met een snij brander waren geopend. (Van onze redactie binnenland; HILVERSUM In Hilver sum is bii een inbraak gister morgen vroeg voor bijna f 40.000,- aan goederen uit een woning gestolen. De buit van de inbraak was drie Friese klokken met een geschatte waarde van f 25.000,-, een pa neelschildering, een tinnen koffiekan en sieraden. (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL Twee Belgi sche meisjes van 19 jaar heb ben bekend dat ze zondag op zettelijk brand gesticht heb ben in het kasteel „Masten- hof" in Kapellen, dicht bij de Nederlandse grens. Dat kas teel, in gebruik bij de jeugd- stichting „Vrij en Vrolijk" brandde zondag tot de grond toe af. Er vielen, zoals ver meldt, geen slachtoffers, ook al omdat er, vanwege de paas vakantie, slechts een dertigtal meisjes aanwezig waren in plaats van de normale 100. De beide meisjes zijn af komstig uit de streek rond Charleroi. Ze hebben bekend de brand gesticht te hebben uit protest dat ze, als Frans sprekenden, in een Nederlanis talig jeugdtehuis waren ge plaatst, waar ze vrijwel geen contact met hun omgeving hadden. Het tweetal heeft de brand gesticht in een kleer kast waarin ze eerst een hoe veelheid papier hadden aange bracht. Ze hebben het papier in brand gestoken en vervol gens de kast gesloten. De twee meisjes zijn ter be-schikking gesteld van de jeugdrechter. FRANKFORT (DPA) Met een inleg van vijf mark heeft dinsdag een speler in de Ver tduitse lotto de tot dusver grootste prijs in de wacht ge sleept Hij krijgt ongeveer 2,3 miljoen mark. Het hoogste be drag. dat hiervoor aan een winnaar werd uitgekeerd was ongeveer 1,5 miljoen mark. Dit bleef over van de Austin Mini, waarin een Engelsman in Kortgene om het leven kwam. (Van onze correspondent) KORTGENE Dinsdag om kwart voor tien is bij een verkeersongeluk op de provin ciale weg 7, tussen de Zee- landbrug en de sluizen van Cats te Kortgene, een Engels man om het leven gekomen. Zes mensen raakten zwaar ge wond. De Austin Mini Van de En gelsman reed op de linker weghelft en kwam frontaal in botsing met de a-uto, bestuurd door de 28-jarige M. C. Coens uit Eede. De drie passagiers an de 29-jarige Engelsman D. R. Clow uit Rotterdam wer den zwaar gewond. Het waren D.M.C, U.T. <^,K.S.. allen af komstig uit ixirtfieid. De beer Clow overleed ter plaatse. In de andere auto raakten de be stuurder en zijn vader en moeder zwaar gewond. Zij kwamen uit Eede en Hams hoorn. De gewonden zijn naar het ziekenhuis in Goes ver voerd. De beide personenauto's werden geheel vernield. (Van onze correspondent) EINDHOVEN Vier mensen zijn dinsdagmiddag om het leven gekomen hij een botsing tussen een stoptrein en een auto op een met automatische halve overwegbomen beveiligde overweg in Acht, vlakbij Eindhoven. De slachtoffers, een vrouw en drie kinderen, zaten in de auto. Deze botste tegen de stop trein Eindhoven-Utrecht. De vrouw had eerst achter de ''rachtwagen staan wachten, maar reed plotseling via de linkerweghelft de spoorbaan op. E n botsing was toen niet meer te vermijden. De slachtoffers zijn de 29- jarige mevrouw A. Siebers- Wouters uit Eindhoven en haar dochters Sabrine en Jo hanna. een tweeling van negen' jaar, en Desirée van zeven jaar. In Tilburg is dinsdagmiddag de 50-jarige mevrouw A. de Regter-Van Dun uit die ge meenten. toen zij per fiets de weg overstak, aangereden door een vrachtauto. Het slachtoffer overleed enkele uren na aan komst in het ziekenhuis. (Van een onzer verslaggevers; NIJMEGEN De Leupen- groep, die in Nijmegen een viertal hotels en restaurants exploiteert, is in ernstige fi nanciële moeilijkheden geko men. Het 55 man tellende per soneel heeft gisteren te horen vekregen dat men ontslagen is. De vier horeca-bedrijven, Royal. Esplanade, Metropole en American, alle in het cen trum van Nijmegen zijn sinds gisteren gesloten. Aanstaande donderde-1 zal de Arnhemse rechtbank beslissen over het ondertussen aangevraagde fail lissement. Onderhandelingen die de afge lopen weken gevoerd zijn om althans enkele bedriiven te redden zijn tot op heden od niets uitgelopen. De eigenaren van de verschillende gebou wen hebben nog steeds een kleine hoop dat de exploitatie van de bedriiven door een tierde kan worden voortgezet, zodat naast een stukje werk gelegenheid ook de noodzake lijke hotelaccommodatie voor Nijmegen behouden kan blij ven. De voornaamste schuldeiser van de Lenpen-groep is de fiscus. Vorige week heeft de belastingdienst beslag laten leggen op aTle goederen van de groep. (ADVERTENTIE) GROOTSTE VAN NOORD-BRABANT in de sporthal van Haaren N.B. (3 km van Oister- wijk). Zaterdag en zondag 5 en 6 april telkens van l? 00 tot 17 00 uur. (Van een onzer verslaggevers) APELDOORN Het 8-jarige dochtertje Sandra van het in een echtscheidingsprocedure gewikkelde echtpaar Visser- Martin is vrijdag door de moe der uit een kamer in het mo tel Apeldoorn aan de J.C. Wilslaan ontvoerd en meege nomen naar Spanje. De vader P.D. Visser (35), projectontwikkelaar en ver blijvend in het Veluwse Sta- verden, en de moeder de 27- jarige Patricia Martin geboren Coiumbiaanse, hadden in het motel afgesproken om over een hereniging te praten. De man had het kind meegeno men en te slapen gelegd in een kamer van het motel. De moeder kwam over uit Spanje waar zij achtergebleven was met een baby van anderhalf jaar, nadat de man naar Ne derland terugkeerde. Tijdens het gesprek tussen de beide echtelieden verwijderde de vrouw zich enige tijd en terwijl de man in de bar op haar terugkeer zat te wachten haalde zij het kind uit bed en verliet het motel via een ach teruitgang waar een auto met een bekende van de vrouw achter het stuur heeft staan wachten. De wagens is op on- hiekende wijze de Nederlandse grens gepasseerd en zette li- neg recta koers naar Spanje. De heer Visser heeft inmid dels contact gehad met zijn in Madrid teruggekeerde vrouw en daarbij vernomen dat het kind bij haar is. (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL Rijkswacht en douane hebben dinsdag op de Brusselse luchthaven Zaven tem opnieuw heroïne gevon den. Ze namen drie kg van het verdovende middel, in be slag. De waarde ervan wordt geschat op ruim een miljoen gulden. De heroïne werd ge vonden bij een vrouw die met een vliegtuig, afkomstig uit het verre oosten, op de Belgi- sf 'ernationale luchthaven arriveerde.

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 1