MILIEUHEFFING NADEEL VOOR RECREATIE IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN zeeuws ^Ikméce/c Sleidinge in rep en roer door komst nudistenkamp prenslang':../ w contact CELSTRAF VOOR DRIE HASJHANDELAREN CELSTRAF VOOR INBREKER Ertvelde verbant de frietkraam ACADEMISTEN UIT ST. NIKLAAS EXPOSEREN IN STADHUIS HULST Green Spot zender prik Chauffeur reed maanden met vervalst rijbewijs Gs een Spat zonder prik EX-LIBRIS- CENTRUM IN SINT NIKLAAS stad streék VRIJ KOUD Hoge boete voor rijden onder invloed VRIJDAG 28 MAART 1975 3 Frans Dees campingexploitant in Cadzand. (ADVERTENTIES) (Van onze correspondente) MIDDELBURG De poli tierechter heeft 3 Italianen, twee uit Rome en één uit Terneuzen tot onvoorwaarde lijke gevangenisstraf veroor- Vooruitzichten voor zaterdag en zondag, opgesteld door het KNMI op donderdag om 18.00 uur: Wisselvallig en vrij koud. Weersvooruitzichten in cij fers gemiddeld over Neder land. Voor zaterdag: Aantal uren zon 1 tot 8. Min. temp. omstreeks 0 gr. Max. temp. omstreeks 7 gr. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal 50 pro cent. Voor zondag: Aantal uren zon 3 tot 9. Min. temp. om streeks 0 gr. Max. temp. om streeks 8 gr. Kans op een droge periode van minstens 12 uur 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal 40 pro cent. neuzen woonachtige A. R. en zijn twee vrienden, werden op 9 maart jl. in de kraag gevat nadat een boswachter hen er gens in de polders op verdach te wijze in een auto bezig had gezien. Ze bleken bij hun aan houding 1200 gram hasj bij zich te hebben. R. zou het spul eigenhandig aan zijn twee landgenoten ge leverd hebben. Daarnaast werd hij ervan beschuldigd dat hij zijn twee vrienden in Amsterdam in contact had ge bracht met handelaren. Tegen de in Terneuzen woonachtige Italiaan R. eiste de officier van justitie zes maanden ge vangenisstraf, waarvan drie voorwaardelijk. Hij werd ver oordeeld tot acht weken, waarvan vier voorwaarde lijk- Tegen zijn twee vrienden JM S. en C. M. uit Rome eiste de officier drie maanden onvoor waardelijke gevangenisstraf. Maar omdat de politierechter ook hier de persoonlijke om standigheden ir aanmerking wilde nemen, de mannen zitten nl. al sinds hun aanhou ding in de gevangenis van Breda, ze zijn door de taal nogal geïsoleerd kregen ze een straf opgelegd van vier weken met aftrek. DEN HAAG De water hoogten van donderdagmorgen meegedeeld door Rijkswater staat- Konstanz 274 -1. Rhein- felden 195 -6, Plittersdorf 338 -3. Maxau 398 plus 2, Plochin gen 175 plus 2, Mannheim 23(51 -2, Steinbach 156 plus 8. Mainz 267 -2, Bingen 149 plus 2. Kaub 192 plus 2, Trier 437 - '4, Koblenz 262 -6, Keulen 254 -10, Ruhrort 427 - 1. Lobith 1055 plus 12. Pan- nerdense Kop 1'021 olus 12, Nijmegen 851 plus 18. IJssel- koo 918 plus 11 Eefde IJssel 470 olus 38, Deventer 344 plus 39. Katprveer-Spootdersluis 77 plus 13 Monsin 5498 -2 Borg haren 4120 -19 Be'fe'ri 1300 - 28. Grave beneden de sluis 590 (onv.). Morgen, zaterdag 29 maart Bergen op Zoom 4.56 en 17.22 H is weert 4.06 en 16 31 Terneuzen 3.25 en 15.48 Vlissingen 2.55 en 15.17 Wemeldinge 4.47 en 17.13 (Van onze correspondente) MIDDELBURG De poli tierechter beeft de 29-jarige chauffeur F. D. F. uit Goes veroordeeld tot een week ge vangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar en f 500,- boete. Vorig jaar vervalste de man zijn rijbewijs door er het on derste deel van hef verlopen vraehtwagenrijbewijs van zijn broer aan vast te hechten. Zo reed hij maandenlang als een gediplomeerd vrachtwagen chauffeur door Europa. Hij viel door de mand op het Pro vinciehuis, waar hij een dupli caat vrachtwagen-rijbewijs kwam halen. De officier van justitie eiste vorige week twee weken gevangenisstraf, waar van een week voorwaarde lijk (Van een onzer verslaggevers) CADZAND De milieu heffing zoals die dit jaar in Zeeland zal worden doorge voerd, zal ook drukken op de recreatie. De vereniging van campinghouders in Oost burg had al in zijn januari vergadering besloten een mi lieuheffing in het werkge bied van het Vrije van Sluis vastgesteld op 34,per in woner-equivalent na toe stemming van het ministerie van Econ. Zaken door te berekenen aan de huurders van staanplaatsen. Na over leg werd een gemiddelde prijsverhoging van f 25. vastgesteld. „Wij kunnen er niet onder uit", aldus voor. zitter F. Dees uit Cadzand, die sinds 1 januari ook hoofd ingeland is van het water schap Het Vrije van Sluis. „Ook het waterschap is door de overname van de zmve- ringstaak voor het blok ge steld", zo vindt hij. De heffing zoals die nu voor de campings geldt, vindt hij redelijk. Er gaan echter stem men op, de campings zwaarder te belasten, een geluid dat uit eraard bepaald de instemming van de campinghouders niet heeft. West-Zeeuwsch-Vlaan- deren kent een goede zuive- rin-gs-dichtheid. Miljoenen gul dens zijn geïnvesteerd in zui veringsinstallaties, die een ca paciteit hebben, die berekend is op de extra toeloop van vakantiegangers in de zo mer „Men kan echter niet af blijven wentelen op de recrea tie" aldus de heer Dees. „Wij moeten oppassen, ons niet uit de markt te prijzen. Onze streek lag qua staangelden be neden het landelijk gemiddel de, maar dat moest wel, wil den wij toeristen trekken. Tenslotte is West-Zeeuwsch- Vlaanderen een afgelegen ge bied. Gemiddeld lagen onze prijzen tien procent lager dan elders in Zeeland, maar door de milieuheffing - die bij ons het hoogst is van Zeeland - wordt van dit prijsverschil flink afgeknabbeld". De heer Dees steekt niet onder stoelen of banken, dat een gelijke heffing over ge heel Zeeland hem meer wel kom was geweest. „In Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen heeft men minder rioleringsvoorzie ningen. maar hetaalt men ook veel minder. Dat kan nog een aantal jaren zo voortduren, en bij de bouw van zuiveringsin stallaties in de toekomst, zul len daar wel wee- subsidies voor afkomen. Voorlopig 'be spaart men zich heel wat geld". De heer Dees is het dan ook volkomen eens met het water schapsbestuur in Oostburg dat besloot een plan voor een nieuwe zuiveringsinstallatie voorlopig nog niet uit te voe ren omdat een te lage subsidie werd aangeboden. „Wij zou den dan op fl. 46.- per inwo ner-equivalent gekomen zijn. en dat zijn toch hele bedra gen", aldus de heer Deesl Hij zei, dat het geen moeite zal kosten, de recreatie kapot te krijgen, door steeds hogere lasten op te leggen. „Maar dan is ook de streek kapot", meent hij. „Tachtig proc. van onze be volking is op een of andere wijze bij de recreatie betrok ken. Ik denk bijvoorbeeld aan aannemers die tweede wo ningen bouwen, seizoenkrach ten in hotels, restaurants en campings en noem maar op. We kennen nu al een werk loosheid van 8 procent, maar dan zouden we wel eens op 12 tot 13 procent kunnen ko men". De heer Dees sprak dan ook de hoop uit dat in een of andere vorm exploitatiesubsi die los zou komen. „Het is tenslotte ook niet Juist dat de inwoners van de streek moeten opbrengen voor installaties die voor toeristen zijn gebouwd, maar anderzijds kan ook niet alles op de recre atie worden afgewenteld, want dan leggen wij het loodje, en we zitten in Nederland met zijn wisselvallig klimaat ten opzichte van het buitenland toch al ln een moeilijke hoek". (ADVERTENTIE) (Van onze correspondente) MIDDELBURG W. N. uit Vlissingen, 28 jaar oud, is donderdag conform de eis ver oordeeld tot twee maanden on voorwaardelijke gevangenis straf. Op 10 februari van dit jaar was hij samen met anderen een villa in het Belgische Ka- pelle binnengedrongen. Toen hij in één der kamers een kast aan het doorzoeken was, werd hij door de huisbewaarder be trapt. Deze ging er als een hazewind vandoor om de poli tie te alarmeren. De inbrekers sloegen op de vlucht, maar ze werden toch gepakt door de Belgische rijkswacht. N. bleek toen een pistool op zak te hebben, dat hij uit het huis gestolen had. (Van onze correspondente) MIDDELBURG I.J.F. uit Oostburg had op 3 december 1974 bij zijn schoonouders en kele glaasjes geestrijk vocht genuttigd. Op weg naar huis werd hij door de politie aangehouden en het blaaspijpje sloeg groen uit. De bloedproef wees een alcoholpromillage van 1,13 uit. De officier eiste daarvoor een geldboete van f 1.500,- en vier maanden voorwaardelijke ont zegging. De politierechter ver oordeelde de man na het plei dooi van diens raadsman, mr. H. Tichelman tot f 1.000,- boe te en vier maanden ontzegging van de rijbevoegdheid voor waardelijk. Het plan van de naturistenvereniging Athena om in het Belgische dorp Sleidinge een recreatiecentrum in te richten vormt voor de bevolking daar het gesprek van de dag. Sleidinge is een dorp, dat paalt aan de kanaalzone. Vroeger was het voornamelijk een landbouwersgemcen- sehap, de laatste jaren laten echter steeds meer mensen de ploeg roesten om in de industrie hun dagelijks brood te gaan verdienen. Het is een dorp, waarin de kerk niet al leen letterlijk centraal staat. Voor een groot deel wordt het denken van de bevolking door het geloof bepaald. Vandaar ook waarschijnlijk zoveel weerstand tegen de plannen van de naturisten. t Jf De onderpastoor bijvoor beeld zegt ronduit zijn uiter ste best te zullen doen om met legale middelen er een stokje voor t-j steken. „Wij vertrouwen op het gemeente bestuur. Het bewuste terrein ligt in de landbouwzone en zelfs als er alleen maar een afscheiding moet worden ge plaatst, dan is er een vergun ning nodig. Het gemeentebe stuur kan die weigeren", zegt hij. Voor het gemeentebestuur van Sleidingen zijn de plan nen van Athena, plannen die ondertussen al meer dan zes maanden oud zijn, een heet hangijzer geworden. Vooral Tot groot verdriet van de liefhebbers van het Belgische nationale gerecht heeft bet gemeentebestuur van Ertvel de, een gemeente in de Bel gische kanaalzone, besloten frietkramen te verbannen. Alleen ais het kermis is mag er op straat friet worden verkocht. Hoe komt het schepencol lege van Ertvelde erbij om zo'n anti-nationale beslissing te nemen? Naar verluidt hebben mensen, die in de omgeving van de bestaande frietkraam wonen, geklaagd over het feit dat lege, vettige zakjes op stoep of venster banken werden achtergela ten. Daaddoor Lijkt het erop dat de exploitant van de frietkraam door zijn eigen klanten de das werd omge daan. Maar er komt nog meer bijDiverse inwoners van Ertvelde, kennelijk niet zo weg van het nationale ge recht, vonden dat door de aanwezigheid van de friet kraam de mooie kerk van Ertvelde nietzo tot zijn recht kwam. In ieder geval zullen de inwoners van Ert velde in de toekomst voor een zakje friet naar een an dere gemeente moeten uit wijken. omdat de indruk gerecht vaardigd is, dat de meerdei- heid van de bevolking tegen een nudistenkamp in Sleidin ge is. „Wat zal dat worden mtt onze kinderen wanneei ze dat weten en zien?", vraagt de goegemeente zich af. Het katholieke schepencol lege heeft zelfs al het vei- wijt gekregen dat het nooit toestemming had mogen ge ven. Ondanks het geharrewar is de vereniging al enige tijd bezig met de aanleg van het recreatiecentrum. Overigens heeft Athena daarbij al een bekeuring gekregen voor het ontbossen zonder vergun ning. Het schepencollege heeft tot nu toe nog geen vergun ning afgegeven. Volgens schepen Willems kan meu nudisme maar moeilijk ver bieden. „We hebben er niets mee te maken zalang er niets gebeurt wat in strijd is inet de goede zeden. En thuis mag je ook naaktlopen, zoals de Athena-leden van plan zijn te doen achter de schut ting. Het zijn slechts de gluurders, die strafbaai ziin", is het commentaar van de schepen. Heeft de gemeente dan niets te vertellen over het naaktlopen op zich, wel moet de gemeente vergunningen verlenen als Athena een par keerterrein, een kampeerter rein, enkele sportvelden en een zwembad wil gaan aan leggen. Aanvragen voor der gelijke vergunningen zijn echter volgens schepen Wil lems nog met binnen. Over het nudistenkamp m wording zijn de vreemdste verhalen ontstaan. Wat ei geroddeld wordt, wordt nauwkeurig in de gaten ge houden door enkele leden van Athena, die zelf in Slei dinge wonen. Zo nodig zijn deze leden bereid de bevol king over nudisme goed vooi të lichten. Vanuit de gezichtshoek van de nudisten bekeken hebben de protesten van de bevolking van Sleidinge niets om het lijf. Niet alleen is de club al meer dan tien jaar lid van de Belgische bond voor lichamelijke op voeding en sport en krijgt als zodanig subsidie van de overheid, maar ook heeft Athena grote recreatiecentra in het Nederlandse Ossen- drecht en in het Belgische Meerbeek. „Wij wijzen daar speciaal op omdat we in bei de gevallen daar midden in een uitgesproken katholiek plattelandsmilieu zitten en wij daar nog nooit moeilijk heden hebben gehad", zo schrijven de naturisten iin een brief aan vooraanstaande burgers van Sleidinge. HULST DE KONING VAN ENGE LAND. Komt in Zeeuwsch- Vlaanderen al heel vlug met de nieuwe Nederlandse film, waarin Willeke Alberti de hoofdrol speelt, Rooie Sien. Vertoningen op vrijdag, dins dag en woensdag, elke avond om acht uur, zaterdag om 16 uur, zondag en maandag (eerste en tweede paasdag) om 17, 19 en 21.30 uur. De geschiedenis van Rooie Sien speelt zich af in 1912, 1923 en 1932. Vele ouderen zullen in de film de maatschappelij ke toestanden uit die jaren herkennen. Toegang 14 Jaar. TERNEUZEN LUXORTHEATER. Vrij dag, zaterdag en zondag (eerste paasdag) elke avond om acht uur, Andy War- hall's Frankenstein, met o.a. Monique van Vooren. Deze sexgrtezelfilm werd geregis seerd door Paul Morrissey, die ook het scenario verzorg de. Baron Frankenstein wil een hoofdstuk toevoegen aan het scheppingsverhaal. Zijn eigen gemaakte Adam en Eva moeten een voorbeeld wor den van de klassieke schoon heid van het Servische ras. Eer het zover is hebben er zich al heel wat sexuele or gieën en gruwelen afge speeld. Een film voor men sen met stalen zenuwen. Toegang 18 jaar. Zondag (eerste paasdag) om 14 uur, maandag om 16.30 uur en 20 uur en dinsdag eveneens om 20 uur. Paniek in het Grand restaurant te Parijs afspelen, nês en Bernard Blier. Een film met Louis de Funès en Bernard Blier laat zich moei lijk navertellen vanwege de dol-dwaze gebeurtenissen, die zich dit keer in een chic restaurant te Prijs afspelen. Maar er valt wel heel wat te lachen. Toegang alle leeftij den. Zondag om 16.30 uur en maandag om 14 uur, Robin Hood en de piraten. Een film vol avonturen en heldenmoed waarin Lex Barker de voor naamste rol speelt. Toegang alle leeftijden. OOSTBURG LEDELTHEATER. Vanaf vrijdag tot en met dinsdag, elke avond om acht uur en op de eerste en tweede paas dag ook om 16.30 uur, de sexfilm Vrouwen die er de tijd voor nemen. Een onder zoek zou hebb-en uitgewezen dat vrouwen in deze moder ne tijd, die weinig huishou delijk werk moeten doen, kinderloos blijven en lang van hun man gescheiden zijn, zich gaan vervelen, seksuele ontsporingen zijn er volgens de filmmakers dan nok het gevolg van. Toegang 18 jaar. Eerste en tweede paasdag, telkens om 14 uur, een hommage aan wijlen Wim Sonneveld, in zijn laat ste film, Op de Hollandse toer, met Joop Doderer en Adèle Bloemendaal. Een vro lijk verhaal voor de hele fa milie. Toegang alle leeftij den. MIDDELBURG CITY-THEATER. Tot en met dinsdag, elke avond om acht uur, de succesfilm met Roger (the Saint) Moore, The man with the golden gun. Met verder Christopher Lee en Britt Ekland. De suc cesvolle, uitermate spannen de James Bondfilm. Toegang 14 jaar. Woensdag om 20 uur, in samenwerking met de Z V.U., The Graduate, de vermaarde en uitstekende film met Anne Bancroff, Dustin Hoffman en Kathari- na Rosse. De film heeft tot nu toe al zeven Oscar-nomi naties in de wacht ge sleept. VLISSINGEN ALHAMBRA Donderdag, vrijdag en dmsdag om 20 uur, zaterdag, zondag (eerste paadag )en maandag (tweede paasdag) om 19 en 21 30 uur, The man with the golden gun, met Roger Moore in de glnsfilm van geheim agent 007. Toegang 14 jaar. Vrijdag om 23 uur (nachtvoorstel ling) Wst zien ik, naar hde ekende boeken van Albert Mol met o.m. Ronnie Bier man, Sylvia de Leur, Piet Römer, Jules Hamel en vele andere Nederlandse arties ten. Toegang 18 jaar. Eerste paasdag om 15 uur de koste lijke Walt Disney-film 101 Dalmatiers. Toegang alle leeftijden. Tweede paasdag om 15 uur Op de Hollandse toer. (zie Oostburg). GOES GRAND THEATER. Don derdag, vrijdag en dinsdag, elke avond om acht uur, za terdag, zondag (eerste paas dag) en maandag (tweede paasdag) de nieuwe Neder landse film Keetje Tippel, met o.m. Monique van der Ven. Toegang 18 jaar. Vrij dag om 23 uur (nachtvoor stelling) De pastoor kan geen bloot meer zien. Toe- gant 18 jaar. Zondag (eerste paasdag) om 14.30 uur de laatste film van wijlen Wirn Sonneveld, Op de Hollandse Toer. Toegang all «leeftijden. Maandag (tweede paasdag) om 14.30 uur, Pinocchio, een kostelijke (Nederlands ge sproken) film. Toegang alle leeftijden. Sinds kort bezit Sint-Ni- klaas een internationaal ex- libriscentrum, dat is onder gebracht in het Stedelijk Museum aan de Regentie- straat. In dit centrum treft men aan de vermaarde ver zameling van de Nederlander Rhebergen, aangevuld met schenkingen uit binnen- en buitenland. Naast de verza meling is er ook een flink documentatiecentrum met uitgebreide bibliotheek. De collectie van Rhebergen werd aangekocht voor 800.000 franks. Het centrum te Sint-Niklaas werd inge richt met behulp van het mi nisterie van nationale opvoe ding en Nederlandse cultuur. Er zijn plannen om het ge heel uit te breiden met een atelier voor hoog-, diep- en vlakdruk. Verder wordt ge dacht aan het regelmatig houden van tentoonstellin gen Woordvoerders van het centrum delen mee dat het uiteraard zeer op prijs zou .worden gesteld als mensen aan de uitbreiding van de collectie zouden willen mee werken. Als deze mensen voor eind 1975 iets schenken, dan worden zij erkend als medestichters van het cen trum en krijgen dan geregeld informatie over activiteiten. Eindredactie Rein van der Helm De Academie voor Beel dende Kunsten te Sint-Ni- klaas in België telt zoals dat voor deze streek vanzelfspre kend is, ooi: Nederlandse leerlingen uit Zeeuwsch- Vlaanderen, die zich in hun vrije tijd met tekenen, schil deren, beeldhouwen of het maken van grafiek bezig houden. Wat de resultaten daarvan zijn tonen enkelen hunner nu in de bovenzaal van het stadhuis te Hulst. Het zijn: Irène de Potter, Jan Colsen, Marjan Colsen, Lisette Nijsen, Liliana van de Wiele, Theo Geerinck, René van de Mooter, Con stant Hofkens, Daniel d'Haen, Lucien Verhavert, Roger Verhaert, Luc Maes, Piet Boeren, Albert Tersago, Frans Heirbaut, Marie-José de Cock, Luc d'IIanis, Anita Jansen en enkele niet met name genoemde deelnemers uit de klasse der fotogra fie. Dit laatste, hetzij maar na- delijk gezegd geeft weinig opvallend werk te zien. Over het algemeen echter kan men zeggen dat het hier geëxpo seerde werk zich op een goed niveau beweegt, wat niet alleen een compliment voor de leerlingen, maar ze ker ook voor de leerkrachten van de academie te Sint- Niklaas inhoudt. Zeer duide lijk wordt dat men de leer lingen terdege op de hoogte brengt van de voor de ver schillende takken van beel dende kunst benodigde tech nieken. In hoeverre deze technische kennis in klinken de artistieke munt wordt omgezet, hangt natuurlijk van 't talent van de leerlin gen zelf af. En ook dat ls op deze tentoonstelling in vol doende mate aanwezig. Vooral bij Marjan Colsen, die in schilderijen met ge dempte aardkleuren een sprookjesachtige, liefelijke maar vaak ook met lichte tronie doortrokken wereld oproept. Jan Colsen toont o.a. een mooi blond naakt tegen een blauwe fond. Constant Hofkens valt op met twee gevoelig gedane kinderpor tretjes, Luc Maes met een abstract gehouden landschap dat goed van sfeer is. Lucien Verhavert geeft met lichte toets een meisjesportret. Een zeer goed figuur slaat ook het grafische werk van Ma- rie-José de Cock waaronder mooie bladen als Schelp-pot- kapiteel, De Zee en Hèlène la coquille en Anita Jansen, die in wandtapijten, tegelta- bleaux, beschi'derde kastjes keramische klokken enz. haar decoratief talent uit leeft. Een zeer gevarieerde exoos'tie op niveau die tot 14 april aanstaande te be zichtigen blijft. WILLEM ENZINCK

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 3