KOUDE PAASDAGEN Scheepvaart Antwerpen in groot gevaar Conflict binnen CVP scherpt zich toe Vandaag GOEDE VRIJDAG Studieduur jaar langer continueert buitenlandse politiek Tot 18 jaar gratis naar bibliotheek Vereniging vraagt van minister maatregelen tegen Péchiney wat ik je brom! '°ly> BELGISCHE WERKGROEP: ANDRIESSEN KIEST ZIJDE VAN DEMISSIONAIR BESTUUR Stroom Duitse bezoekers op gang Verwarring Van der Sanden Voorrang bus REGERING GEEFT TOE: Terneuzense vrouw op fiets verongelukt Frans rijverbod voor vrachtauto's STUURGROEP BESTUDEERT AANLEG EILAND IN NOORDZEE Weer diefstal vrachtauto Waarop gaat Marlies naar school? op een CiAO-BRAVO'BOXER Directeur Dr. W A J M Harkx HoofdredacteurL. Leijendekker Redactie- en administratie-adres Nieuwstraat 9, Terneuzen, tel. (01150) - 7» 20 Gironummer 1114111 t.n.v. Uitgeversmaatschappij De Stem B.V Reigerstraat 16, Breda. V —O i»ix aXV 1 «.lilt) '<£5 27e jaargang No. 7619 -land Uitgeefster Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT Deze week van de lentemaand maart ken merkt zich doo winterse tem perature)- erslagvormen Een stor V van Zuid-En- geland a. k m- ig via België naar Duitsland trekt, gaf in een groot deel van Zuidwest- Nederland sneeuw van beteke nis. Het is mogelijk dat in de morgenuren plaatselijk in ons land twee tot zes centimeter sneeuw ligt veroorzaakt door genoemde storing, die door op klaringen wordt gevolgd. Wij blijven nog in de te koude noordwestelijke stroming waarin zaterdag nog weer een front met wat buien is te ver wachten. Daarna gaat de luchtdruk waarschijnlijk stijgen, hetgeen tijdens de paasdagen een ge leidelijke verbetering zal bete kenen. De buienactiviteit zal dan verder afnemen en de zonnige periodes worden lang duriger. Toch zal als gevolg van de noordelijke stroming het paas- weer koud verlopen, want de middagtemperatuur blijft be neden de tien graden, terwijl er 's nachts kans op lichte vorst blijft bestaan. Behalve in onze omgeving is er de laatste dagen ook vrij veel sneeuw in de Ardennen en in grote delen van Duits land gevallen. (Van onze parl.red actie) DEN HAAG Aan alle jongeren tot 18 jaar zal vanaf 1 juli a.s. de openba re bibliotheek gratis boe ken uitlenen- De minimum contributie wordt voorge steld op f 3,50 per jaar vanaf de 18-jarige leef tijd. De-ze bepalingen maken deel uit van een aantal con cept-algemene maatregelen van bestuur die staatssecre taris Meij-er van CRM in de Staatscourant zal publice ren. Gedurende twee maan den na puiblitotie kan Iede re betrokkene daarover commentaar inzenden aan het ministerie van CRM, al dus een mededeling na af loop van het wekelijkse ka binetsberaad. ARNHEM (ANP) Giste renmiddag ls de stroom van Duitsers, die bet paasweekein de in ons tand zullen door brengen, op gang gekomen. Bij de belangrijkste doorlaat post Bengh bij Zevenaar ston den de auto's in drie a vier rijen dik te wachten op door lating naar ons nog kille land, waw de bollen nog maar diee>]s uit zijn en de fruitbomen nog niet in bloei staan. De indruk bestaat dat de stroom Duitsers niet minder is dan vorig jaar. toen het fraai lenteweer (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In de volstrekte chaos, waarin de KVP zich na het onverwachte aftreden van voorzitter De Zeeuw bevindt, dreigt een nieuw conflict te ontstaan. Nu tussen het demissionaire dagelijks bestuur en de maandagavond ingestelde commissie van zeven. Het gaat daarbij om de vraag welke taken het dagelijks bestuur nog verrichten mag en wat precies de bevoegdheden van de commissie van zeven partijbestuursleden (onder wie vjjf kringvoorzit ters) zjjn BUIEN Opklaringen en buien met hagel en natte sneeuw. Weinig wind Hoogste temperatuur: 4 graden. STAD EN STREEK Milieuheffing drukt ook op recreatie. Pagina 3 Pasen kost Terneuzen 5500 gulden. Pagina 5 BINNEN- EN BUITENLAND Hete hangijzers In over leg met Suriname bleven. Pagina 11 Burgeroorlog dreigt in Angola. Pagina 13 Een optimistisch geluid uit hongerend India. Pagina 15 SPORT Stayer-coach Wierstra ontslagen. Pagina 17 RADIO EN TELEVISIE David Bowie valt steeds verder terug. Pagina 9 MERIJNTJE Camera-I Nog voordat dit conflict tot uitbarsting is gekomen, heeft fractieleider Andriessen al partij gekozen voor het demis sionaire bestuur, waarvan hij adviserend lid is. In een „per soonlijk en vertrouwelijk" schrijven aan zijn fractie heeft Andriessen geschreven, dat het de taak van het demissio naire bestuur is zo goed moge lijk orde op zaken te stellen t.av. de bestuurlijke proble men, de dagelijkse leiding van het partijbureau, de voorlich ting en het CDA". Met die opvatting is de kringvoorzitter van Leiden, G- Groeneveld, lid van de com missie van zeven, het volsla gen oneens. „Het dagelijks be stuur moet zich geheel buiten de partijpolitieke beleidslijnen houden. Voor mij is het geen vraag wie nu eigenlijk leiding moet geven aan het beleid van de partij. Maandagavond is met algemene stemmen aan vaard, dat het dagelijks bestuur geheel demissionair is en al leen nog lopende zaken zal afhandelen. Na afloop van die stemming heeft de kringvoor zitter Brabant, Wagemakers, gezegd en hij werd niet weer sproken: dit betekent dus dat het dagelijks bestuur vanaf heden op nonactief staat". Groeneveld is van mening, dat de commissie van zeven die vanavond in Utrecht bij eenkomt duidelijk moet uitspreken, dat het dagelijks bestuur zich tenvolle aan de opvatting van het partijbe stuur diient te houden. ..Ik wil dat wij morgenavond vol strekte duidelijkheid aan de partij bieden. De mensen zijn in verwarring door de stroom van informatie die over hen is uitgestort. Zij beginnen nu pas te beseffen wat er eigenlijk aan de hand is. Komende week worden er zeer vee] ex tra vergaderingen van kring- besturen en kringen gehouden ter bespreking van de zeer ernstige situatie die in de par tij ontstaan is". Naar de opvatting van Groe neveld dient het dagelijks be stuur zich te houden buiten kwesties als b.v. ontslagen van de directeur en de adjunct directeur va.n het partijbureau. ..Door de gang van zaken is dat een partij politieke zaak geworden en het gaat niet aan, dat Van Zeil (lid van het dagelijks bestuur en lid van de Tweede Kamer) de direc teur en adjunct-directeur heeft laten weten dat ze binnen drie weken dienen op te stappen. Daar heeft Van Zeil noch het dagelijks bestuur zich meer mee te bemoeien. Evenmin heeft vice-voorzitter D. Laan nog het recht zich in een brief namens het dagelijks bestuur tot het nartiikader te wenden, zoals hij van plan is- Daar moeten we als commissie van zeven morrenavond een stokje "oor steken". Groeneveld over Van Zeil: „Hij speelt een onfrisse rol. Nu eens gedraagt hij zich als directeur van het partijbureau, dan weer als kandidaat-voor zitter". Fractieleider Andriessen heeft aan die leden van zijn fractie een uitvoerige brief ge schreven over de zaak-De Zeeuw, „als aanvullende infor matie om het inzicht in de zaak te verdiepen". Uit die brief blijkt, dat de fractie reeds op 12 maart uitvoerig beraad heeft gehad over het standpunt dat De Zeeuw kort daarvoor op een kaderbijeen komst in Rotterdam had inge nomen. De partijvoorzitter had daar zijn ideeën over de nood zakelijke omvorming van de KVP ontvouwd. Niet staat in de brief, dat het Kamerlid Van der Sanden tijdens die vergadering al tegen De Zeeuw van leer getrokken is. Andriessen schrijft: „De Ideeën waren op dat moment in discussie in het dagelijks bestuur met name de opstel ling van de leden van het DB t.a.v. de gepropageerde koers was van belang. Ook de door de partijvoorzitter gevolgde procedure om nu ideeën in de partii te lanceren speelde, na enige jaren van procedureel nogal verrassend optreden van de partijvoorzitter, een belang rijke rol. Er werd immers een nieuwe element diat als essentieel punt werd be schouwd zonder enige vorm van overleg in het dagelijks bestuur direct in de partij ter discussie gesteld". BRUSSEL (ANP) Met ingang van 1 mei krijgen au tobussen van Belgische stads en lijndiensten zoals in ons land al het geval is voorrang op het overige verkeer, als ze bij halten wegrijden. Dit kruisbeeld in de sneeuw trof onze fotogroaf Johan van Gurp gisteravond aan in Den Hout. (Van onze pari. redactie) DEN HAAG Minister Van Kemenade en staatssecre taris Klein van onderwijs en wetenschappen houden vast aan een algemene studieduur verkorting aan de universitei ten en hogescholen, maar zij willen de studenten wel iets meer ruimte geven om het doctoraal examen te doen. Volgens de oorspronkelijke plannen zouden de studenten daarvoor „in de regel vier jaar" krijgen. Nu wordt dat „ten hoogste vijf jaar". Voor sommige beroepsoplei dingen. zo schrijven de be- RIAD (RTR) De nieuwe koning van Saoedi-Arabië, Chaiid lbo Abdoel Aziz, heeft gisteren duidelijk gemaakt dat hij de binnenlandse en buitenlandse politiek van zijn broer, de ver moorde koning Feisal, zal voortzetten. De 61-jarige monarch deelde vice-president Nelson Rockefeller van de Verenigde Sta ten mee, dat Saoedi-Arabië zijn nauwe betrekkingen met de V.S. zou blijven ontwikkelen Rockefeller overhandigde de ko ning een brief van president Ford waarin deze zijn deelneming met het overlijden van koning Feisal betuigde. De moordenaar van Feisal over wie elders meer in deze editie zal terechtstaan voor een islamitische rechtbank van Oelama's (schriftgeleerden) die over zijn lot zal beslissen en re kening zal houden met zijn geestestoestand. De Saoedische tele visie heeft een film van de moord op koning Feisal, zo meldt het F/gyptische dagblad Al Akhbar. windslieden aian de Tweede Kamer, is een langere cursus duur van vier en soms vijf jaar nodig- Daarvoor zullen dan aparte opleidingen worden gegeven na het doctoraal exa men. Dat zal in ieder geval gelden voor de opleidingen tot arts, tandarts, dierenarts, apo theker en accountant. Alle studierichtingen moeten via de academische raad (het top-orgaan voor het weten schappelijke onderwijs) ont- werp-prugramma's bij de mi nister indienen. Als die niet meer dan vier cursusjaren vragen worden ze automatisch goedgekeurd. Als diie programma's echter meer dan vier studiejaren zou den vergen, dan moet het pro gramma o.a. worden getoetst aan de programma's van overeenkomstige studiorichtin gen in het buitenland. Boven dien zal elk programma een studielast van ongeveer 1700 uur met zich mee moeten brengen. Dat komt neer op 42 werkweken van 40 uur. Het is de bedoeling, diat de herprogrammering van de stu dies pas in 1978 van kracht zal worden. In die gevallen, waarin aanvankelijk program ma's zijn afgekeurd, zal de invoering een jaar later plaats vinden Dan moet echter wel tijdig parlementaire goedkeu ring voor de plannen van de regering zijn verkregen. De Tweede Ka-mer zal de voor stellen eind volgende maand in openbare behandeling ne men. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De 52-jari ge mevrouw G.J.G. Pateer-de Meyer uit Terneuzen is giste ren dodelijk verongelukt op de kruising Sint-Anna bij Ter neuzen. Het ongeval gebeurde toen de vrouw met haar liets door het rode licht reed en geschept werd door een vrachtwagen met aanhanger. Het slachtoffer kwam uit de richting van Terneuzen en was op weg naar Axel. De vrachtwagen naderde uit de richting Zaamslag en kon de plotseling u-verstekende vrouw niet meer ontwijken. Het slachtoffer werd nog wel naar het Julianazieken- huis in Terneuzen vervoerd, naar bleek bij aankomst te zijn overleden. De Terneuzen se gemeentepolitie zoekt nog naar een getuige van het on geval, de bestuurder van een gesloten gele vrachtauto. De politie verzoekt aan de bedoel de bestuurder om zich zo snel mogelijk op het bureau Ter neuzen te melden. DEN HAAG (ANP) Op 29, 30 en 31 maart a.s. (het paasweekeinde) zijn in Frank rijk doorgaande wegen voor het vrachtverkeer gesloten, at dus de NOB-wegtransport. Dit is de eerste keer dat dit land tijdens feestdagen wegen afsluit voor vrachtverkeer. Het gaat onder meer om wegen van Parijs naar Normandië, Bordeaux, Toulouse en Lyou- Marseille. (Van een onzer verslaggevers) BRUSSEL De scheep vaart naar Antwerpen is in groot gevaar. De verzanding van de Westerschelde is hier en daar zo groot dat ze, on danks dag en nacht baggeren, niet meer kan worden bijge houden. Dit heeft de Belgische werkgroep RA voor ruimtelij ke ordening en zeehavenbeleid gisteren bekendgemaakt tij dens een persconferentie te Brussel. De vaargeulen worden niet alleen steeds ondieper, maar slaan ook om. Zo kan de offi ciële vaargeul tussen Terneu zen en Hansweert voor de grootste schepen al enige tijd niet meer worden gebruikt, Deze maken al maanden ge bruik van het Gat van Osse nisse. Een officiële bekendma king hierover blijft volgens de werkgroep uit om te voorko men dat de desbetreffende mi nisteries gezichtsverlies lij den. De werkgroep voorspelt dat de aanleg van een kanaal en sluis bij Baalhoek de bereik baarheid van de haven van Antwerpen niet zal verbete ren. De werkgroep wijst er bo vendien op dat Nederland in 1972 heeft geëist dat de Wes terschelde eerst schoon moet zijn van Belgisch afval, eer België toestemming krijgt voor afsnijding van het Nauw van Bath en aanleg van het Eaa-lhoekkanaal. De jongste studies hebben echteer aange toond dat de Westerschelde in nog geen tien jaar schoon te krijgen is, aldus de werk groep. De werkgroep verwijt de Belgische re-gering dat er nog steeds geen duidelijk havenbe- leid in dat land is. In dit verband wordt gewezen op de fatale misrekening met de Zeebrugse zeesluis, die de Belgische staat 1 miljard frank gaat kosten. Tenslotte doet de werkgroep een aantal voorstellen voor de uitbouw van de havens van Anti erpen, Gent en Zeebrug- ge en het bevaarbaar maken van de Westerschelde voor schepen tot 300.000 ton. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG (ANP) Bin nenkort zal een interdeparte mentale stuurgroep zich gaan bezighouden met de plannen van de North Sea Island Group voor een kunstmatig ei land in de Noordzee. Ook zal de stuurgroep zich buigen over de studie van de Neder landse Gasunie voor een aan- voerplaats in zee voor vloei baar gas. Minister-president dr. Den Uyl heeft dit gisteren op zijn wekelijkse persconferentie meegedeeld. Een en ander maakt onder deel van een meer gecoördi neerde aanpak van zaken die de Noordzee betreffen, waar toe de ministerraad gisteren besloot. Er zijn veel aangele genheden op de Noordzee waarmee verschillende depar tementen bemoeienis hebben. Daardoor ontstond de behoefte aan meer coördinatie tussen deze departementen. zowel wat betreft het bestuurlijke beleid als de praktische kant van de activiteiten op zee. Mi nister Westerterp van Verkeer en Waterstaat is daarbij aan gewezen als coördinerend mi nister. Op korte termijn zal hij de interdepartementale stuurgroep Noordzeeprojecten. met een onafhankelijke voor zitter. instellen. Van de North Sea Island Group maakt een dertigtal be drijven deel uit. die op initia tief van de onderneming Bos en Kalis, de minister van Eco nomische Zaken in 1973 om een bijdrage voor de studie naar de aanleg van een kunst matig eiland hebben verzocht. In de studie van de stuurgroep zullen de mogelijkheden voor industriële activiteiten op het eiland worden betrokken, maai ook aspecten als radio actieve opslag en chemische vuilverbranding. Daarnaast zullen studies gericht worden op vaarroutes, bevissing en oceanografie. VLISSINGEN De Vereni ging Milieuhygiëne Zeeland (VMZ) heeft de minister van Volksgezondheid ert Milieuhy giëne schriftelijk verzocht maatregelen te treffen tegen Péchiney Nederland N.V. in Vlissingen-Oost. Dit bedrijf zou zich volgens de VMZ niet hebben gehouden aan de bepa lingen van de haar verleende hinderwetvergunning van maart 1971. De VMZ deelt de minister mee te hebben aangetoond op een onlangs gehouden hoorzit ting in Vlissingen, dat Péchi ney in het Sloege-bied mear fluoriden en stof heeft uitge worpen dan was toegestaan Het bedrijf zo-u per uur zo'n 45 kilogram teveel uitstoten. Dit viel op te -maken uiit d« zogeheten emissielijst welke door Péchiney was verstrekt op de hoorzitting. De VMZ had op bedoelde hoorzitting de bevoegde auto riteiten (gemeente en provin cie) derhalve verzocht de wet telijk voorgeschreven maatre gelen tegen deze overtreding uit te voeren. Men diiende over te gaan tot gedeeltelijke slui ting van het bedrijf. Aange zien echter tot nog toe geen maatregelen genomen zijn of zelfs maar aangekondigd, meent de VMZ dat de minis ter de nodige maatregelen moet uitwaardigen. Hoewel ze het bestemmings plan Industrieterrein Sloe Borsele 1973 niet hebben goedgekeurd, hadden Gedepu teerde Staten van Zeeland toch alle ingediende bezwaren te gen dit plan moeten onderzoe ken en er een uitspraak over moeten doen. Dat is het stand punt van de Vereniging Mi lieuhygiëne Zeeland (V.M.Z.). Gedeputeerde Staten van Z-eela ld achtten zich indertijd ontslagen van de plicht de in gediende bezwaarschriften te behandelen, omdat het be stemmingsplan toch door het college werd afgekeurd. De V.M.Z. stelt daartegenover, dat er nu geen enkele waarborg bestaat, dat met de bezwaren rek ning zal worden gehouden bij het opstellen van een nieuw bestemmingsplan. DEN HAAG (ANP) In Italië is na een rust van bijna twee maanden op dit front de 71e Nederlandse vrachtauto gesto len. maanden op dit front de 71e Nederlandse vrachtauto gesto len. Deze auto, die in Milaan verdwenen is, was van H.B. de Wit B.V. uit Bergschenhoek en bevatte 20 ton polyethy leen. De chauffeur had de auto geparkeerd om een kopje kof fie te gaan drinken. de hele klas is enthousiast. Dus vlug naar de vespa-winkel voor zo'n probleemloze, volautomatisch flitsende vespa-brommer. Voordelig in aanschaf en gebruik. Nedespa-Roermond, tel.04750-1 5757

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 1