Waterschap verontrust over uitblijven rijksgoedkeuring Borsele stelt aanleg tennisbaan in Ovezande voor Actie voor cadeau pastoor Omer Gilliet grandioos succes SOMBERE OOGSTVERWACHTING VOOR DE ZEEUWSE BOEREN VOOR BESTEKKEN DELTAWERKEN Tractaat over Baalhoekkanaal kan doodvonnis worden voor Land van Saeftinge A. DE POORTER DIT BESTUUR SCHELDEGALM HANSWEERT Twee ankers nodig op Duwbakken in Zeeland Robby Koole wint geit met tekening Holtkampschool UGBLIK stad streek Goes Burgerlijke stand Voorzitter VMZ: Gewonden bij botsing in Goes Hansweert 3500,- ingezameld in Breskens WILT U OVER 'N TIJDJE TUSSEN UW EIGEN PLANTEN IN DE TUIN ZITTEN?? DINSDAG 25 MAART 1975 7 markten KRABBENDIJKE, 24 maart Per stuk: Kropsla I 1632, II 8 bloemkool 6 per kr. 100, 8 Geboren: Jaoomina, d.v, K. Saman en J. Leijs; Saskia d.v. C. Legemaate en J. de Vlieger; Tamara, d.v. R. Mul der en C. de Leeuw; Dinant, z-v. H. Bauer en W. Eek- hardt;; Hendrik, z.v. J. Kievit en F. Padmoes; Esther, d.v. G. Timmerman en B. Bazen; Marleen, d.v. S. Hamelirik en H. Rouikema; Farida, d.v. N- van der Spil en M. Sandee; Laurens, z.v. Q. van der Linde en S. Zwiartepoorte; Rudolf, zv J. de Bas en Y. Brands; Jaco- de Bas en Y. Brands; Jaco bus, z.v. P. van der Wedde en M. Buijze; Elizabeth, d.v. J. Janse en W. van der Boog; Fleur, d v. A. Nonneikes en T. Ramondt; Francina, d.v. P. Willeboer en J. Boone; Cornelia, z.v. J. WilWeboer en W. Dtijke; Wilhelmina, Av. J. Willeboer en W. Dijk*. Ondertouwd: Willem de Groene en Engelliene Hooger- helde; Henri cus Visser en Joukje van Ruiten; Cornelis van Belzen en Maria van Vre de gem: Rinze Tuinier en Ma ria Kleppe} Willem de Bonte en Cornelia Dorst. Gehuwd: Johannes Jansen en Petronella Koens: Willem Stroosnijder en Antonette Koens. Overleden: Cornelis van der Waa (91); Adriaan Janse (67); Bastlana Schrijver (65); Marimus de Schipper (84) Christlaan van de Vreugde (81); Theodoras de Kubber (47) Elisabeth Oerters (64); Cornelis Verburg (57); Catha rina de Mei) (70); Carolina van Luipen (75); Tannetje Oreel (70); Johannes van de Kreke (59); Cornelia Gouds waard (88); Jannetje Poleij (86); Wilhelmus Hermes (84); Jacoba Melieste (48). (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG „Met een eenmaal afgesloten tractaat over het Baalhoekkanaal wordt het doodvonnis van het land van Saftinge getekend". Dit betoogde gisteravond voor zitter J. Bannink van de Vere nigde Milieu-hygiëne Zeeland (VMZ) in zijn openingstoe spraak van de algemene le denvergadering die in Middel burg werd gehouden. De heer Bannink verwacht te, dat het Baalhoekkanaal- tractaat ongezien door de Sta- ten-Generaal zou worden goedgekeurd. Aan het Baal hoekkanaal zou bovendien in dustrie gevestigd kunnen wor den. Bij alles wat er reeds in de buurt aan milieu-vijandige factoren aanwezig was, zal het Land ,-an Saeftinge dan ten dode zijn opgeschreven, vond de heer Bannink. De VMZ-voorzitter vertelde verder dat het bestuur van door overheid en bedrijfsleven benaderd werd alsof de be stuursleden een dagtaak maakten van het verenigings- erk. Het wordt echter alle maal in hun vrije tijd gedaan, zei de heer Bannink. Daarom kon er van een milieu-vereni ging als de VMZ geen alterna tieven verwacht worden, wan neer men kritiek uit op plan nen. De heer Bannink pleitte er verder nog eens voor, dat aan industrieën pas bouwver gunning verleend zal warden, wanneer ook milieu-technische zaken van de nieuwe vestiging tn orde bevonden waren. De leden gingen gisteravond akkoord met een verhoging van de contributie van vijf naar tien gulden. De begroting 1975 raamde een tekort van 3500 gulden, terwijl in 1974 een tekort was geboekt van ruim 4500 gulden. Het teruglo pen der subsidies was een der oorzaken van de minder goede financiële resultaten. Het maandblad van de vereniging Milieu-Hygiëne Zeeland, De Gouden Delta, zal voortaan om de twee maanden verschijnen, heeft het bestuur besloten. Binnenkort zal de VMZ een brochure publiceren over de geschiedenis van de -iustria- lisatie in het Sloe-gebied. per kr. 81, a£w. 40. per bos: radijs 6667, per kg:: aardap pelen 14, groene sav. kool I 80—82, II 36, rode kool 33, boerenkool 3234, prei A 56 68, B 34—42, witlof II 330, peen 39, andijvie II 137142. rabarber 108. Op Goede Vrijdag, 28 maart a.s. zal de veiling om 12 uur gesloten zijn. De groentevei ling wordt op die dag gehou den 's-morgens om lil uur. (Van een onzer verslaggevers) HEINKENSZAND De tennisvereniging „de Fazant" in Ovezande zal te zijner tijd t 600,- per seizoen aan huur moeten gaan betalen aan de gemeente Borsele voor ge bruik van de nog aan te leg gen tennisbaan op het sport veld in Ovezande. Burgemees ter en wethouders stellen de gemeenteraad voor met deze huurprijs in te stemmen tij dens de raadsvergadering van dinsdag 1 april om 19.00 uur ln het gemeentehuis in Hein kenszand. In dezeMde vergadering vra gen B. en W. de raad voor de aanleg van deze tennisbaan in Ovezande een bedrag van f 21.000,- beschikbaar te stel len. De totale kosten van de aanleg worden door het colle ge geraamd op 30.000,Ten nisvereniging de Fazant zal hiervan f 9.000,- dragen. De Fazant zal ook zelf zorg blij ven dragen voor het verdere onderhoud van de baan. B. en W. willen in het huurcontract de bepaling opgenomen zien, dat de tennisbaan noch door de gemeente noch door de ten nisvereniging aan derden, waaronder particulieren, wordt vertiuwnA B en W. stellen de raad verder onder andere voor om de haven van BHewoutsdijik te onttrekken aan de openbare dienst. Deze haven is voor de handel en de binnenscheep vaart van geen betekenis meer. Wel is ervoor een dui delijke behoefte gebleken aan ligplaatsen voor pleziervaar tuigen. Tegen een dergelijke bestemming van de Ellewouts dijkse haven zijn geen be zwaren gemaakt, delen B. en W. de raad mee. Het college heeft verder een voorstel uitgewerkt inzake de verdeling van de gift van f 15.000,-, welke de gemeente kreeg van olieraffinaderij To tal jbdj gelegenheid van de of ficiële ingebruikname van dit bedrijf. Het college wil het geld verdelen onder de be jaar- densazen, de speeltuinvereni gingen, de peuterspeelzalen, de jongerensozen en de jeugd verenigingen in de gemeente- Elke bejaardensoos krijgt f 300,-, evenals elke speeltuin vereniging. De peuterspeelza ten krijgen elk f 500,-, de jon gerensozen elk f 350,- evenals de jeugdverenigingen. (Van onze correspondent) GOES Op de kruising Beukenstraat - Populieren straat zijn maandagavond twee personenauto's, bestuurd door G. H. uit Gorinchem en van W. uit Goes op elkaar gebotst. De bestuurder G. H, verleende op de kruising geen voorrang aan Van W., waardoor de ze met vrij ernstige verwon dingen overgebracht moest worden naar het St.-Joanna- ziekenhuis te Goes. Een mede- passagiere van G.H. mevr. J. H. P. werd ook gewond naar het St.-Joanna-ziekenhuis overgebracht. Beide auto's werden zwaar beschadigd. Lustrum buurtvereniging De buurtvereniging Achter de Boomdijk heeft haar jaarlijkse feestavond gehouden in zaal Zeelandia. Ditmaal was er re den voor een extra feestelijk tintje. De buurtvereniging vierde haar eerste lustrum. De belangstelling voor deze ge slaagde avond was bijzonder groot. (Van een onzer verslaggevers) GOES Het bestuur van het waterschap De Brede Wa tering van Zuid Beveland is verontrust over het te lang uitblijven van de Rijksgoedkeuring op de ingediende be stekken van de uit te voeren Deltawerken, zoals de afwate ringsplannen. Zo is de goedkeuring voor het houwen van een gemaal btf Borssele nog steeds niet verleend. De bouw van dit gemaal gaat vooraf aan de dijkverzwaring aan de Westerschelde, waarmee in 1976 moet worden begonnen. Dijkgraaf J. Dees gaf van deze verontrusting blijk in de algemene vergadering van het waterschap, gehouden in da Prins van Oranje in Goes. Niettemin blijft hij er op ver trouwen dat de goedkeuring op de bouw van het gemaal bij Borssele zeer spoedig zal afkomen zodat in mei de aan besteding kan plaats hebben. Dijkgraaf Dees was erkente lijk voor de loyale medewer king van de gemeenten bij de overdracht van de zuivering- technische werken en de op bouw van de administratie voor de heffingen ingevolge de wet verontreiniging opper vlaktewateren. Hij voorzag te gen het einde van het jaar, wanneer de aanslagbiljetten zijn verzonden, een aanzienlijke piek in de werkzaamheden van het waterschap. Met algemene stemmen ging de vergadering akkoord met het instellen van beroep bij de Kroon tegen het besluit van minister Westerterp waarbij het verzoek van het water schapsbestuur werd afgewezen om een rijksbijdrage van 100 procent te ontvangen in de kosten van verhoging en ver zwaring van de voor de in werkingtreding van de Delta wet op deltahoogte gebrachte dijkvakken langs de Wester schelde. De claim van het wa terschap omvat een bedrag vain zeven ton- Op een vraag uit de vergadering zei dijk graaf Dees dat, indien het be roep van het waterschap wordt afgewezen, dit van in vloed zal zijn op die hoogte van het geschot. De vergadering stemde in met de verbetering van het weggedeelte Baarland-Hoede- kenskerke, met welk werk vier ton is gemoeid. Deze wegverbetering komt in de plaats van de voorgenomen verbetering van het eerste gedeelte van de verbindings weg tussen Oud-Sabbinge en de Piet Als gevolg van inge brachte bezwaren kan deze wegverbetering niet meer in 1975 uitgevoerd worden. Voorts hechtte de vergadering haar goedkeuring aam de op richting van een Bureau Ver sterking Zeeweringen rondom de Oosterschelde, de vaststel ling van de heffingsverorde ning verontreiniging opper vlaktewateren em aan deelne ming aan een gemeenschappe lijke technologische dienst van Zeeuwse waterschappen. Con form het voorstel van het da gelijks bestuur werd het be drag van de voor 1975 te hef fen zuiveringslasten bepaald op f22,- per inwoner-equiva lent. ((Van ons* correspondent) HANSWEERT In het re petitielokaal aan de Boomdijk heeft Seheldegalm de jaarver gadering gehouden. De op komst van de leden was groot. Voorzitter J. de Pauw vond het een verheugend verschijn sel. dat er weer elf mensen in opleiding zijn voor tamboer. Aftredende bestuursleden wa ren A. de Poorter, vice-voor- zitter, A. J. A. van Eij keren, penningmeester en P. Blom- maert, commissaris unifor men en instrumentenfonds. De heer A. de Poorter stelde zich op de vergadering niet meer herkiesbaar. Voorzitter J. de Pauw dankte de heer De Poorter wiens aftreden als een bliksemslag bij heldere hemel voor hem kwam. De heer A. de Poorter was 39 jaar be stuurslid. De heer De Poorter vond, dat gezien zijn leeftijd de tijd om af te treden geko men was. Als muzikant blijft hij aan. De beide andere be stuursleden werden bij accla matie herkozen. In de vacatu re van de heer A. de Poorter zal de eerstvolgende jaarver gadering worden voorzien. Be sloten werd het repetitielokaal met eigen mankracht een goe de opknapbeurt te geven en van andere verlichting t» voorzien. DEN HAAG (ANP) Naar het oordeel van de procureur- generaal bij het Haagse ge rechtshof, zullen in de toe komst de zogenaamde duw bakken. die in de Zeeuwse wateren varen, behalve eeu anker op het achterschip ook een dergelijk anker op het voorschip moeten hebben. Tot deze conclusie kwam hij maandag, toen twee schippers van duwboten, de 50-jarige A.F. de W. uit Middelburg eu de 53-jarige W. van H. uit Antwerpen zich voor het hof moesten verantwoorden we gens het niet in acht' nemen van wettelijke voorschriften ter voorkoming van aanva ring. In het huidige vaarregle- ment is het hebben van een anker op het voorschip niet verplicht gesteld. Toch had de rijkspolitie te water in okto ber 1973 tegen beide schippers op de Oosterschelde proces verbaal opgemaakt. Naar een opperwachtmeester van de rijkspolitie van de groep We- meldinge aan het gerechtshof meedeelde, achtte hij de hui dige situatie te gevaarlijk. Duwboten en duwbakken heb ben soms een lengte van bijna 150 meter en vooral bij mist, sterke stromingen of storm, kunnen gevaren ontstaan in dien voor anker moet worden gegaan of de motoren van de duwboot uitvallen. Dan zou een dergelijke scheepslengte een slag om de as kunnen maken met alle gevaren van dien De zaak was aanvankelijk aanhangig gemaakt bij de kantonrechter te Middelburg, die verdachten tot een princi piële boete had veroordeeld. In hoger beroep sprak de recht bank te Middelburg de ver dachten vrij, waarna de offi cier in cassatie ging bij de hoge raad. Deze verwees de zaak naar het Haagse ge rechtshof. Omdat het hier een principiële kwestie betreft, eiste de pro cureur-generaal schuldigver klaring zonder opleggen van straf Het hof zal op 7 april arrest wijzen. (ADVERTENTIE) De achtjarige Robby Koole met zijn tekening waarmee hij de hoofdprijs een geit won in de tekenwedstrijd Van de kinderboerderij in Goes. (Van een onzer verslaggevers» BRESKENS De huis-aan- huis actie, die een feestcomité in Breskens heeft gehouden om geld in te zamelen voor het cadeau ter gelelgenheid van het zilveren priesterjubi leum van pastoor Omer Gielliet is een grandioos succes gewor den. Er werd meer dan t 3.500,- ingezameld. „Een be drag dat onze verwachtingen heeft overtroffen", aldus me vrouw De Rechter, een der leden van het comité Met bijdragen, die dit uit dertien mensen bestaande co mité uit andere bronnen heeft binnengekregen, in thans al een bedrag van meer dan 5.000,- binnen. Wat men pre cies met het geld wil gaan doen, wil men nog niet hele maal bekend maken. „Pastoor Gielliet zou graag een tweede dichtbundel willen uitgeven en wij denken eraan dit voor Breng dan als Stem-abonnee een nieuwe abonnee aan want dan ontvangt u als attentie een echte o conifeer o rozenstruik (naar keuze) heester 0» niiow ADRES:PLAATS: en *4 het abonnementsgeld betalen: per kwartaal Bank/Giro 34,25 twrttaiUje 34,75 Q pef maand Bank/Giro 11,54 kwitantie 11,79 GIRO NR: BANK NR.- kiiMlieell nnjiLRiiin hun "h imtnnrrr NAAM:ADRES: PLAATS: Oeze boo in open envoloppe ZONDER POSTZEGEL opohxen near DE STEM ommoord nummer UZ, BreOe Oe nieuwe abonnee ontvangt Ier kennismaking De Slem de eerste 2 weken GRATIS GOES (ANP) De boeren in Zeeland gaan een somber jaar tegemoet. Door de regen val van de laatste maand en de slechte structuur van de grond, een erfenis van de mis lukte oogst van de afgelopen herfst, ziet de situatie er on gunstig uit. Dit zegt dr. ir. O van Beekom, hoofdingenieur directeur van de Bedrijfsont wikkeling in Zeeland. Op veel plaatsen in Zeeland liggen of zitten nog aardappels in de grond. Van de 5200 ha. die per 12 januari nog in de grond zaten, zijn er nu de afgelopen twee maanden nog 2900 ha geoogst en afgevoerd naar de aardappelmeelfabrie ken. Daar ontving de boer dan nog vier vijf cent per kg voor, terwijl zijn kostprijs ruim tien cent bedroeg. De Doeren zien dit volgens de heer Van Beekom als een vorm van onkruidbestrij- ding. De boeren die de aardappels lieten zitten of ze alleen heb ben bovengewerkt met een cultivator, in de hoop dat ze kapot zouden vriezen, komen nu bekocht uit: de winter- of zomertarwe die ze tussen die aardappels hebben gezaaid, wordt nu door de aanhoudende regen tussen die aardappels verstikt Overal op de akkers in Zeeland zie je grote plassen water, waar eenden en meeuwen in rondzwemmen. De zo bekende volle orden telijke Zeeuwse akker zal naar men in landbouwkringen vreest de komende zomer een gehavend beeld te zien ge ven met veel kale plekken. Ty perend voor de slechte situatie is dat er bij de landbouwin- stanties nog steeds aanvragen binnenkomen om bijstand in het kader van de rijksgroepsre geling zelfstandigen. 412 be drijven hebben al financiële steun gevraagd via deze rijks groepsregeling 209 aanvra gen zijn behandeld en gedeel telijk uitbetaald. Van de 1706 aanvragen in het kader van de wateroveriast- regeling (de regeling waarbij de boeren een vergoeding kon den aanvragen per ha niet- geoogst gewas) is het grootste deel, namelijk 1452, inmiddels uitbetaald. In totaal is er voor 3777 ha uien en aardappelen, 118 ha bruine bonen en 43 ha gladiolen een bedrag van bijna f 8 miljoen uitbetaald. Het is nu al duidelijk dat er veel minder aardappels gepoot zullen worden ln Zeeland dan in het afgelopen jaar. Dat komt niet alleen door de hoge prijzen van het pootgoed, maar ook door de slechte situ atie op de aardappelmarkt, al dus ir. Van Beekom. De veehouderij in Zeeland staat er minstens even slecht voor als de akkerbouw. Het vee kan niet naar buiten. De weidegronden zijn te nat en nog niet eens bemest. Het wordt een schrale zomer voor de boer in Zeeland, zo ver wacht hij. hem te financieren", aldus de heer De Rechter jr. Overigens hoopt men ook andere wensen van de Jubilaris te kunnen verwezenlij ken. Verwacht wordt dat nog meer bijdragen zullen binnen komen. Er staat een collecte bus in de kerk en het is wel zeker dat veel trouwe vakan tiegangers, die 's zomers de diensten in de kerk volgen, ook hun steentje zullen willen bijdragen. Inmiddels is bekend geworden, dat de gemeente Oostburg rozenstruiken zal aanplanten bij de kerk, een wens van pastoor Gielliet. De viering van het zilveren jubileum zal op zondag 8 juni plaatsvinden. Om 10 uur be gint dan een Eucharistievie ring, waarvoor de liturgie ge schreven zal worden door pas toor Gielliet ,de vaste werk groep die dit altijd doet en leden van het feestcomité. Na de dienst, waarin pastoor Omer Gielliet zeilf zal voor gaan, wordt hem in De Uit komst een receptie aangeboden. In samenwerking met de ou dercommissie van de R.K. la gere school zal voorts op juni pp de speelplaatsen rond de kerk een kindermiddag voor de Breskense jeugd wor den gehouden. Het comité is al sinds half janurari met zijn voorbereidingen bezig. En met plezier, want zoals mevrouw De Rechter zei: „Hij is altijd voor anderen bezig, laten wij nu maar eens wat voor hem doen". Het comité, dat een speciale bankrekening heeft bij de Rabobank in Breskens (30.81.53.138) bestaat uit: de heer en mevrouw Verschorre, R. Clement, J. de Koster, me vrouw Daansen, A. Maas, me vrouw De Rechter, de heer De Rechter jr., mej. A. Jacobs, S van Jalgerhuis, mevr. Corijn en mevrouw De Looze. (Van een onzer verslaggevers) GOES De achtjarige Rob by Kooien, Treubstraat 8 in Goes, is als winnaar van de hoofdprijs van de door de kin derboerderij georganiseerde tekenwedstrijd uit de bus ge komen. Robby werd daarmee eigenaar van de uitgeloofde geit. De tekenwedstrijd voor kin deren van vier tot en met 12 jaar heeft 92 inzendingen op geleverd. De winnaars in de verschillende leeftijdsgroepen waren 1012 ja-ar: 1. Jacky Gelok, 2. Henk de Kunder, 3. Philip van Have, Groep 6—9 jaar: Robby Koole, 2. Juanlta Trasancos. 3. Satine Elling. Groep 46 j-aar: 1. Marteen de Kunder, 2- Martin Boog aard. 3. Alco Thysetoaert. De tekeningen zullen vanaf 29 maart worden tentoongesteld in de kinderboerderij in de Hollandse Hoeve. De prijsuit reiking is op 4 april om 10 uur, eveneens in de kinder boerderij. Naast de genoemde prijswinnaars krijgen er nog twaalf kinderen een prijs. De juiry bestond uit de heren W. de Koning, chef afdeling be plantingen, D. Maris, kunst schilder, J Prevoo, ambtenaar jeugdzaken en J. van Westen, lid kunstgroep Web. (Van een onzer verslaggevers) GOES Vanmiddag om 17.00 uur zendt de KRO het programma „De Hutsgeklutste Kinderspelen" uit waarin dit maal wordt meegewerkt door leerlingen van de rik. Holt kampschool in Goes. Het 20 minuten durende programma werd op vrijdag 14 maart in Goer, opgenomen In een commentaar van deze krant werd geschreven, dat de politieknuppcl geen oplossing zou zijn voor het conflict in de Nieuwmarkt. De hobby-isten, die het in Amsterdam voor het zeggen hebben, houden er een andere mening op na. Veel Amsterdammers vonden gister ochtend een vlugschrift op hun voordeur geprikt met daarop de mededeling: „Ge pantserde bulldozers rammen op het onderstuk van de pan den. Waterkanonnen met gas- granaatwerpers erop bestoken de panden en de straat". AVRO's radio-journaal gaf 's middags veel achtergrondin formatie en fatsoenlijk com mentaar vanuit de Nieuw markt. Minder fatsoenlijk was Peter Meijer van Aktua-Radio. Hij had het over „opgeschoten jeugd, oproerkraaiers", enfin vul maar in, ging uitgebreid in op de verwondingen van poli tiezijde en hield het erop, dat aan de andere kant alles „heel was gebleven" Poütie-optre- den vanuit de verdediging, heette het bij hem. Beelden in het NOS-journaal toonden dat er niet zachtzinnig werd opge treden. Hoofdcommissaris San ders benadrukte het correcte optreden van zijn manschap pen. Als het niet zo in-triest was, had ik erom kunnen la chen. De beelden in Aktua-t' spreken voor zich, zei Wilt» van der Linden. Er zijn inder daad dagen, dat ik me schaam Amsterdammer te zijn. Doet Studio Sport haar vroegere naam Sport in Beeld steeds meer eer aan, VARA'* FC Avondrood is opgezet voor achtergrond-informatie. Gister avond miste ik daarin Cor Coster en opponent I-\B.O.-di recteur Van der Klink over het in de ban doen van het bemiddelingsbureau Inter Football. Zo beeft iedereen een misser van de maand. Om met een luchtig onder werp te eindigen, dat Snicker* (hapt zo heerlijk weg) slecht is voor het gebit wist ik al van de irriterende Ster-spot. In VARA's Koning Klant ver telde Voogd van de PvdA dat hij minister Van Doorn meer bevoegdheid wil geven om dat nietluttige tandenborsteltj' groter uit te laten komen. Maar met alle STER-spots i* het nu eenmaal zo; hoe sleeh- 'er. hoe lekkerder. JOHAN DIEPSTRATEN

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 6