'ONS 398 119 198.- 5M1E Schuld rellen ligt bij actiegroepen Prijzen Zeeuwse campings omhoog door milieuheffing Publiek roept om lied over de Arabieren neme... Prins Claus en prinses Beatrix openen op 16 mei jachthaven van Breskens laróag Zuidvruchten Politie probeert verset tegen sloop op Nieuwmarkt te breken Zevenenveertig aanhoudingen NT ZEEP SPIERPIJNi Duizenden deelnemers protestmars DIENSTWEIGERAAR KEES VELLEKOOP VRIJGELATEN ^ERMOGÈNfJ BURGEMEESTER SAMKALDEN- Staat van beleg W aterkanonnen Opzij Pierre Kartner: VERHEUGD Extra bij stat irj pireeteur Dr W A J M Harkx Hoofdredacteur L. Leijendekker Redactie- en administratie-adres: jjieuwstraat 9, Terneuzen, tel. (01150)-79 20 Gironummer 1114111 t.n.v. Uitgeversmaatschappij De Stem B.V., Reigerstraat 16, Breda. ZEEL-F telke sier- en borduur- s u heeft „1001" moge- en aanzetten en naden mde spoelbaan en met N (SINSTELLINGEN 1975 AUTOMAAT, tel voor een vrij- tuis i reparatie-atelier voor rken, ook al zijn deze bij collega's of waren- ar garantie :n aan huis akkelijke betalingsrege- er bijkomende kosten. \ACHINEBEDRIJF \R )EL 54 Na 5 uur 01619-865. rabantpark NAAIMACHINES Leg THERMOGÈNE WATTEN op de pijn lijke plek. De welda dige warmte verjaagt^ pijn en stijfheid - ,.- d 's nachts terwijl u s- slaapt, overdag als u werkt. 'STILT PIJN DOOR WARMTt ZEEUW DINSDAG 25 MAART 1975 27e jaargang No 7616 Uitgeefster Uitgeversmaatschappij De Stem B V. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG Burge meester Samkalden van Am sterdam legt de schuld van de rellen in de Nieuwmarkt buurt rond de sloop van hui zen geheel bij de actiegroe pen uit de hoofdstad. „Het aanmelden van eeu demon stratie op de dag van de ontruiming, alle actiegroepen oproepen van de Dam naar de Nieuwmarkt te trekken, dat is geen vragen om moei lijkheden, dat is het veroor zaken van moeilijkheden", zo zei de burgemeester maan dagavond in het NOS-jour- naal. „Ik denk dat de situatie, zoals die zich nu ontwikkeld heeft, nog wel enig vervolg kan hebben. Ik geloof wel dat de politie in staat is aan die situatie het hoofd te hie- den", antwoordde Samkalden op de vraag of hij uitbrei ding van de rellen ver. wacht. RIMMIGE (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Een revolte van duizenden Amster dammers is gisteren met grote moeite door een politieleger uit elkaar geslagen. Geen vreedzame woorden, geen pamfletten geen vrijblijvende betogingen, maar een bikkelhard gevecht van een dolle menigte tegen een politiemacht die complete pantserwagens, waterka nonnen, honden knuppels en schilden moest inzetten en die slechts met harde hand de opstand kon breken. (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM Om half- tien gisteravond had de Am sterdamse politie 47 arrestan ten gemaakt in verband met de rellen in en om de Nieuw markt. Ook een man, die ver dacht wordt van poging tot doodslag door met een lichte vrachtauto door politiekordons heen te ri'den, is aangehouden. Het is de 23-jarige Amster dammer H. van der H.O. Volgens de politie spoot de ze wagen tijdens zijn charge ongebluste kalk uit over de politiemensen. Buurtbewoners hebben verklaard dat het al vaker gebruikt speks*eennoe- der betrof. Onder de verdach ten zijn twintig studenten, vijf scholieren en vier mensen zonder beroep- Negen arres tanten wonen niet in Amster dam, 14 wel in de stad maar buiten de Nieuwmarktbuurt en twee zijn buitenlanders. AMSTERDAM iij|iiSii!un-r|jni.-agjjiiiIjjn||jm Amsterdam is gewikkeld in een burgeroorlog, die mis schien wel een week kan du ren Een oorlog die ongetwij feld zal eindigen met het offi ciële doel: de sloop van 12 hui zen die de metro in de weg staan, maar die even ongetwij feld een scheuring in de hoofdstad zal teweegbrengen en die nog maanden zal na rommelen. Nadat gistermorgen in alle vroegte een massa van 150 po litieagenten gewapend met an- ti-relmaterieel de bewoners uit hun huizen had gezet, brak een striid los die met enkele vuurpauzes een dieptepunt zou beieven in de slag bij brug 292 (zie elders). Toen de bewoners verdreven waren, stormde de oolitie naar WISSELVALLIG Opklaringen maar ook een maarts buitje. Harde wind. Vrij koud (hooguit 6 graden). STAD EN STREEK Genoeg tweede wonin gen, vinden de Zeeu wen. Pagina 3 Oostburger kampioen metselen in Terneuzen. Pagina 5 BINNEN- EN BUITENLAND Egypte wil afstraffing vari Israël. Pagina 9 Ook in Antwerpen niet iedereen gelukkig met metro. Pagina 10 SPORT Mini-voetbal erg popu lair. Pagina 13 RADIO EN TELEVISIE Honderden Nederlandse figuranten gevraagd. Pagina 7 MERIJNTJE Op de Nieuwmarkt is een klap een daalder waard. binnen. De huizen werden met geweld leeggehaald en rond de wijk werd een cordon gelegd. Kond half elf begon de strijd opnieuw, ditmaal op de toe gangswegen naar de Nieuw markt. Een gepantserd waterkanon reed dwars op de menigte in en spoot alles en iedereen om- Ondertussen was praktisch de staat van beleg afgekondigd. De winkels waren gesloten en politiewagen» scheurden met jankende sirenes door de stra ten. Toen trad een periode van betrekkelijke rust in, die tot kwart voor een zou duren. De Nieuwmarktbuurt bood toen het tafereel van een bele gerde stad. Wegen waren op gebroken, parkeermeters uit de grond gerukt en veel auto's waren vernield. De vaak geha vende agenten hadden zich als mieren over de wijk ver spreid. Ze zaten zelfs tot op de daken. Omstreeks 1 uur brak een tweede golf van geweld los, die de voorbode was van een demonstratie vanaf de Dam. ((zie elders) Op dat moment verloor de po litie haar hoofd. Pantserwa gens met waterkanonnen scho ven zonder zichtbare aanlei ding op de menigte af en spo ten de straten schoon. Maar het middel werkte ave rechts. Na de veldslag op de brug (zie elders) liep de zaak uit de hand. De pantserwagens moesten zich terugtrekken toen een tierende menigte met stenen en stokken de wagens bekogelden. Steeds harder werd de strijd. De waterkanonnen kwamen naar voren werden omringd en moesten zich met harde stralen vrij schieten. Etalage ruiten gingen aan flarden en overal vonkte steen op metaal. Telkens als de politie met schild en stok een charge uit voerde, rende de menigte als een op hol geslagen kudde door de nauwe straten. De paniek was zo hevig dat enkelen onder de voet werden gelopen. Maar de menigte vocht terug. Met de blote hand, een kei, een stok, de rest van een de monstratiebord. De waterstra len hadden geen enkel effect meer ondanks de kille tempe ratuur bleven tientallen staar, tot zii letterliik weg werden gespoten. De politie werd ner veuzer en agressiever. de menigte had ook alle remmen verloren. Een golvende rij van woeden de koppen vulden de straten en toen het wapen van hpt water niet hielp, schakelde de politie over op traangasgrana- Twintig mensen zijn tot nu toe in verzekerde bewaring gesteld. Om halftien maakten enkele jongelui twee schijn werpers boven op huizen aan de Rechte Boomssloot onklaar. De schijnwerpers dienden om de sloopwerkzaamheden te kunnen laten voortgaan. Tegen vijf uur in de middag waren volgens een woordvoerder van de politie onder de leden van het korps negen lichtgewon den gevallen. Een waterwerper wordt in de Nieuwmarktbuurt aangevallen door betogers, die een staaf in de radiateur proberen te drukken. ten die dwars in de menigte werden geschoten. Een brandende rook die ogen en keel verschroeide slaagde waar het water had gefaald. De menigte trok zich terug, totdat opeens een vrachtwa gen, carnavalesque uitgedost als pantserwagen, met spot tekeningen van burgemees ter Samkalden uit een poort stoof en dwars op de agenten inreed. Dit contra-geweld werd zo riieksichtlos en snel uitgevoerd dat de politie opzij moest springen. De pseudo-pantser- wagen brak dwars door alle cordons Ondertussen, ver voorbij het schema begon de sloop van de huizen. Enkele gigantische sloopwagens, waarvan alle naamborden zorgvuldig waren verwijderd, maakten korte metten met de panden. Een enorme metalen bal sloeg dat gene aan flarden wat de inzet was geweest van deze burger oorlog. De hevigste gevechten waren toen voorbij. LEDEN van uiterst linkse groeperingen hebben in Lissa bon enkele bureaus van de Mnks van het centrum staande volksdemocraten (PPD) ver woest. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De mi lieuheffing, die de Zeeuwse campingexploitanten dit jaar voor het eerst zullen betalen, zal in de kampeerprijzen wor den doorberekend. De Zeeuw se afdeling van de Recron, de vereniging van campingexploi tanten, gaat nu per waterschap berekenen in hoeverre de prij zen van de daarin gelegen campings omhoog moeten. De milieuheffing varieert namelijk per waterschap en in waterschappen met een ho-ge milieubelasting zal de kam peerprijs forser omhoog gaan dan in gebieden, waarin de waterschappen lagere bijdra gen vragen. De hoogste prijs stijgingen zullen voorkomen op Noord-Beveland en in West-Zeeuwsch-Vlaanderen (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) BREDA Het destijds zwaar bekritiseerde liedje „En wat doen we met de Arabieren hier" van Pierre Kartner, dat door de omroe pen in Hilversum geboycot werd en nooit op de platen- markt terecht is gekomen, wordt regelmatig gezongen tijdens de tournee van de Vader Abrahamshow door Nederland. Pierre Kartner verklaart dit als volgt: „Bij ieder zaaloptreden roept het publiek net zo lang tot wij het liedje zingen. Die hele rel, die enkele maanden ge leden over dat liedje is ont staan, heeft voor ons dus een zeer positieve wending ge kregen". Volgens Kartner krijgt hij „teveel ondersteunende reac ties van in ons lana woon achtige Arabieren om het liedje helemaal niet te bren gen". Het openbaar ministerie heeft, zoals bekend, naar aanleiding var, bezware,, die tegen de discriminerende tekst waren ingebracht een onderzoek ingesteld. Het openbaar ministerie achtte een strafvervolging tenslotte niet opportuun, omda! beslo ten was de plaat niet uit te brengen en omdat Pierre K'rtner openlijk zijn veront schuldigingen had aangebo den. Minister Van Agt vond dit oordeel „in deze omstan digheden, waarin andere dan strafrechtelijke instanties hun werk al hebben gedaan, verar'woord". ...250 g krenten,250 g rozijnen, 100 g sucade,50 g gemalen kokos, 500 g rijst. Krenten en rozijnen rijst Rijst opzetten met 1 I water en 'n snufje zout. Kook de rijst; krenten, rozijnen, sucade en kokos toevoegen, even doorkoken, dan 'n V2 uur op klein pitje laten sudderen. Afmaken met kaneel, botersaus of (voor de kinderen) limonade eroverheen. Smulpapen kunnen een boekje met de nieuw ste Zuidvruchten-recepten aanvragen bij antwoordnummer 3212, Amsterdam (geen postzegel nodig). Gedroogde^, omdat daar de waterschapslas ten het hoogst zijn. In West-Zeeuwsch-Vla-ande ren gaat de prijs voor een overnachting met vijftien cent omhoog, de prijs voor een vas te plaats stijgt met 25,per jaar. De prijsstijging voor de andere Zeeuwse gebieden zal nog worden uitgekiend. „Op (Vervolg op pag. stad/streek) (Van onze correspondent) AMSTERDAM Duizenden demonstranten hebben gistera vond deelgenomen aan een protesttocht in Amsterdam te gen de metro en het optreden van de politie- Ruim duizend mensen be gonnen kort voor acht uur op de Westermarkt aan de tocht. Geleidelijk aan voegden zich nog enkele duizenden demon stranten bi.', hen. Na een tochl door verschillende straten lie pen de demonstranten in de richting van het Paleis op de Dam Op dat moment zette de politie alle regionale hulp in uit de provincie Noord-Hol land. Een aparte peloton werd bij het sta thuis geposteerd om eventuele indringers te kun nen opvangen De demonstraten liepen ech ter via het Rokin en de Munt naaT de ambtswoning van bur gemeester Samkaldfen. Een in allerijl vanaf het Wilhelrmna- gasthuis ontboden peloton blokke-'rde op het laatste nip pertje de woning De demon stranten trokken daarna naar de Nieuwmarktbuurt, waai ook vrijwel de hele politie macht werd samengetrok ken DEN HAAG (ANP) De dienstweigeraar Kees Velle- koop is gisteren vrijgelaten. Een woordvoerder van het mi nisterie van Justitie heeft dit meegedeeld. In het persbericht wordt ge sproken van een onderbreking van de straf van 21 maanden die het Hoog Militair Ge rechtshof Vellekoop had opge legd wegens dienstweigering op politieke gronden. Staatssecretaris Glastra van Loon van Justitie heeft l-aten weten dat deze stap is geno men, vooruitlopend op het in dienen van het voorstel tot verruiming van de mogelijk heden tot ei kenning van ge wetensbezwaren tegen militai re dienst. Kees Vellekoop noemde zijn vrijlating een overwinning voor alle groeperingen, die zich ervoor hebben ingezet, zoals Amnesty International. Pax Christi en de Vereniging Dienstweigeraars. Vel lekoop, die nog ongeveer negen maan den uit te zitten had. toonde zich zeer verheugd over het kabinetsvoorstel om de moge lijkheden tot erkenning van gewetensbezwaren te verrui men. Alleen met het plan om de vervangende dienst een derde langer te laten duren d'an de militaire dienst was hij het niet eens Pax Christi, de Vereniging Dienstweigeraars, de WDM en de afdeling Ruurl-o van de PvdA hebben laten weten verheugd te zijn over de vrijlating. (Van een onzer verslaggevers! BRESKENS Prinses Bea trix en prins Claus zullen vrij dagmiddag 1 mei om 16.00 uur officieel de nieuwe jacht haven van Breskens openen. Zij zulke dit doen door met het prinselijk jacht De Groene Draeck een lint door tc varen, dat aan de ingang van de nieuwe jachthaven wordt ge spannen. Na afmering aan een steiger in de jachthaven zullen b. en w. van Oostburg, de gemeen te-secretaris en leden van de beheersraad van de jachthaven hun opwachting bij het prinse lijk paar maken. Daarna trekt het gezelschap naar de vis mijn, waar de hoge bezoekers zullen worden toegesproken door burgemeester A. Schip per en een verfrissing wordt aangeboden. Intunsen zal het prinselijk jacht verhaald wor den naar de steiger nabij de vismijn, vanwaar prins en prinses weer zullen vertrekken. Burgemeester Schipper toonde zich zeer verheugd met het. feit, dat kroonprinses en prins de jachthaven willen openen. „Het is (toch een unie ke gebeurtenis voor West- Zeeuwsch-Vlaanderen, een ge bied dat door zijn geisoleerde ligging nog wel eens wordt vergeten. Het benadrukt te vens het unieke van onze jachthaven, die zo direkt aan zee is gelegen". 'Visserschepen en jachten zullen, mede dank zij uitbundig vlaggen, aan de feestelijkheden bijdragen. Mu ziek zal niet ontbreken en de heer Schipper sprak de wens uit, dat vooral veel burgers op en rond de haven de opening zullen willen bijwonen. AMSTERDAM (ANP) De Amsterdamse politie neeft maandagavond extra-bijstand gekregen uit Noord Holland. Volgens een politiewoordvoer der gaat het om een verster king van honderd man mare chaussee en zestig man ge meentepolitie. I (ADVERTENTIE) Stel dat aanstaande zaterdagmiddag je porie- monnaie uit de kleed kamer wordt gestolen en stel dat je dat niet aan geeft. je denkt ach, die paar gulden. Laat ze er gelukkig mee zijn. Waar wij gelukkig mee zouden zijn... Met uw aangifte. Want wij weten dat het 14 dagen geleden in diezelfde kleed kamer ook al raak was Iedere aangifte is daarom van belang voor het onderzoek. Doen dus. De politie.

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 1